با ما همراه باشید

عمرانی

سد شوریجه ۲۸ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است

منتشر شده

در

photo 2022 06 27 21 23 11 - سد شوریجه ۲۸ درصد پیشرفت فیزیکی داشته  است

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی گفت: پروژه سد شوریجه روی کشف رود در حال اجرا بوده که تاکنون ۲۸ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،، علیرضا طاهری ، مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی گفت: ازهزارو ۲۵۰ میلیون متر مکعب ظرفیت در سد دوستی در حال حاضر ۲۹۶ میلیون متر مکعب آب داریم که این وضعیت مطلوبی نیست.

وی افزود: در حال حاضر چهار سد مهم استان یعنی سد دوستی، سد طرق، سد کارده و ارداک و همچنین بیش از ۴۵۷ حلقه چاه آب زیرزمینی، دو قنات و یک چشمه به تامین آب مشهد کمک می‌کند.

 

طاهری گفت : در سد طرق ۸ میلیون متر مکعب و سد کارده ۱۰ میلیون متر مکعب آب دارد. سد ارداک با ۳۰ میلیون متر مکعب گنجایش، ۱۲ میلیون متر مکعب آب دارد.

 

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی افزود: در افق ۱۴۲۰ مصرف آب استان به ۴۰۰ میلیون متر مکعب در سال می رسد و در حال حاضر مهمترین پروژه‌ در حال اجرا طرح عظیم انتقال آب از خلیج فارس و دریای عمان به شرق کشور است که برای کمبود آب صنعت و خدمات مورد استفاده قرار می گیرد.

 

وی افزود: بر اساس این طرح قرار است ۱۲۰ میلیون متر مکعب آب وارد خراسان رضوی شود که هم اکنون نیز پروژه در حال اجرا است. ضمن اینکه پروژه جایگزینی پساب با آب کشاورزی در دست اقدام است، لذا اصل اول در تامین آب مشهد تنوع بخشی در زمینه منابع آبی است.

 

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی گفت: هریر رود در محل سد دوستی حدود ۵۰ هزار کیلومتر مربع وسعت و متوسط سالانه یک میلیارد آورد آب به سد دوستی دارد. این سد بین ایران و ترکمنستان بهره‌برداری می‌شود.

 

وی افزود: در خصوص آورد سد دوستی قرارداد ما با ترکمنستان است، اما امسال وضعیت خوبی ندارد. گستره این خشکسالی در افغانستان و ایران بوده و حجم آب مخزن هم اکنون ۲۹۶ میلیون متر مکعب است.

 

طاهری درباره تکمیل پروژه سد شوریجه بیان کرد: این پروژه روی کشف رود در حال اجرا بوده که تاکنون ۲۸ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. حجم آب تنظیمی سالانه ۳۰ میلیون متر مکعب است .

 

وی گفت : این پروژه با حمایت دستگاه‌های مرتبط رو به پیشرفت است و اولویت اصلی سد شوریجه دشت سرخس است و بخش دیگر برای شرب مشهد پیش‌بینی شده و حدود دو سال دیگر قابلیت بهره برداری دارد.

 

وی با اشاره به جغرافیای کشف رود افزود : در حال حاضر بیش از ۱۵۰۰ هکتار بسترکشف رود آزاد شده که کاشت غیر مجاز در این بستر نداریم.

 

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی با اشاره به اینکه برای مسدود سازی چاه‌های غیر مجاز، حکم قضایی نیاز است، بیان کرد: در این خصوص از سال ۹۲ تا ۹۹، ۱۳ هزار و ۴۵۴ حلقه چاه غیر مجاز و طی سال جاری نیز ۲۴۰ حلقه چاه غیر مجاز در استان مسدود شده است. باغ‌ویلاها برای غرب مشهد به شدت مضر است.

 

همچنین، سید ابراهیم علوی، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی اظهار کرد: ۹۳ شهر و دو هزار و ۸۰۰ روستا در خراسان رضوی تحت پوشش شرکت آبفای استان قرار دارد. در حال حاضر در ۳۰ شهر خراسان رضوی مشکلات آبی داریم که میزان مصرف آب در این شهرها با تولید آب متفاوت است. شهرهای بزرگ شامل شهرهای سبزوار، نیشابور، تربت حیدریه و خواف است.

 

وی گفت : در تربت حیدریه با اعتباراتی که تخصیص یافته و در شهرهای سبزوار و نیشابور نیز به فراخور پروژه‌ها این مشکل در حال مرتفع شدن است.

 

علوی افزود : مدیریت فشار برای شهرهای بزرگی اعم از نیشابور، سبزوار، تربت جام، تربت حیدریه و تایباد اعمال خواهد شد. منابع آبی سراسر استان ۲۴ ساعته فعال و در حال تولید آب هستند، اما این بیش از مقداری است که پیش‌بینی شده است.

وی خاطر نشان کرد :در روستاهای استان خراسان رضوی ۱۲۰ لیتر آب برای هر نفر در شبانه روز تولید می‌شود که بیش از این یعنی حدود ۲۰۰ لیتر توسط روستاییان مصرف می‌شود که این مساله تامین آب را با مشکل مواجه می‌کند.

 

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی گفت :در حال حاضردو هزار و ۲۰۰ منبع تامین به صورت چاه در استان خراسان رضوی وجود دارد و علاوه بر این نیز همه منابع آبی در مدار هستند.

شبنم مقدم

عمرانی

آزاد سازی ۱۴۰ هکتار از اراضی شهرستان گلبهار

منتشر شده

در

photo 2023 01 28 17 55 58 - آزاد سازی ۱۴۰ هکتار از اراضی شهرستان گلبهار

 

سرپرست جهادکشاورزی شهرستان گلبهار از ازادسازی ۱۴۰ هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان خبر داد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، محمدرضا روستا نژاد، سرپرست جهادکشاورزی شهرستان گلبهار گفت: با عنایت به مصوبات شورای حفظ حقوق بیت المال و با تمسک به تبصره 2 ماده 10 قانون اصلاح حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ ها، در راستای تکلیف قانونی و پیشگیری از وقوع جرم، با توجه به صدور اخطار ات قانونی به مرتکبین فعل غیرمجاز در اراضی روستای خیج از توابع شهرستان گلبهار، اعمال قانون و قلع و قمع انجام شد.

 

روستا نژاد افزود: ۸۵قطعه از ساخت و سازهای غیرمجاز تخریب و ۱۴۰ هکتار از اراضی آزادسازی شد.

 

وی اظهار کرد: شهرستان گلبهار جزو شهرستانهای پیشرو و شاخص در زمینه حفظ کاربری اراضی است و همکاران ما در مدیریت جهادکشاورزی شهرستان مسیولانه پیگیر موضوع تغییر کاربری هستند و با گشت های مستمر تلاش دارند تا پیش از ساخت ساز جلوی تغییر کاربری غیرمجاز را بگیرند.

او یاداور شد هر گونه تغییر کاربری در اراضی کشاورزی نیازمند اخذ مجوز است.

 

منبع:روابط عمومی جهادکشاورزی گلبهار

ادامه مطلب

اجتماعی

تعیین تکلیف طرح‌های تفصیلی تا محله‌محوری در نشست پای حرف مردم

منتشر شده

در

photo 2023 01 28 18 43 23 - تعیین تکلیف طرح‌های تفصیلی تا محله‌محوری در نشست پای حرف مردم

در نشست پای حرف مردم موضوعات مختلفی مطرح شد که از جمله آنها می‌توان به تعیین تکلیف طرح‌های تفصیلی و همچنین رویکرد محله‌محوری شورای ششم، در عین توجه به پروژه‌های کلان شهری اشاره داشت.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، در ادامه سلسله نشست‌های پای حرف مردم، نشست صمیمی رئیس و جمعی از اعضای شورای اسلامی شهر مشهد مقدس با اهالی محله «طلاب» در مسجد چهارده معصوم(ع) برگزار شد.

 

در ابتدای این جلسه، رضایی، رئیس شورای اجتماعی محله «رسالت» در این نشست از نبود پارک، فضای سبز و همچنین زیرساخت‌های ورزشی در این محله گلایه داشت و گفت: یکی دیگر از معضلات این محدوده، ساخت‌‍وسازهای غیرمجاز است که نظارت مستمر و شایسته‌ای روی آنها شاهد نیستیم.

 

ایجاد مجموعه آبی، حذف و برداشتن نرده‌های خط بی.آر.تی و همچنین استمرار نشست‌های پای حرف مردم از دیگر درخواست‌های مطرح شده در این جلسه بود.

 

محله‌محوری؛ در عین توجه به کلان‌پروژه‌ها

 

ایمان فرهمندی، رئیس کمیسیون عمران‌‍، حمل‌ونقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مشهد مقدس در این جلسه با بیان اینکه شورای ششم با نگاه حمایتی نسبت به مناطق محروم و کم‌برخوردار شهر فعالیت خود را آغاز نموده، اظهارکرد: بر اساس همین موضوع این رویکرد را سرلوحه سیاست‌گذاری‌های خود قرار دادیم.

 

وی افزود: خود را متعهد می‌دانیم که ظرفیت و بودجه شهر را به سمت مسائل واقعی مردم سوق دهیم که این نگاه، در پروژه‌های زودبازده تجلی پیدا کرده است.

 

فرهمندی با بیان اینکه مدیریت شهری در این دوره سعی کرده که پروژه‌ها را به دل محلات ببرد، گفت: این تعریف پروژه مطابق با خواست و نظر مردمی بوده تا رضایت عمومی را به همراه داشته باشد.

 

رئیس کمیسیون عمران، حمل‌ونقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مشهد مقدس تصریح کرد: البته پروژه‌های زیربنایی و کلان‌پروژه‌ها نیز مورد توجه قرار گرفته که از جمله آنها می‌توان به احداث قطارشهری و همچنین ساماندهی اراضی پادگان اشاره کرد.

 

فرهمندی گفت: احداث پروژه قطارشهری گرچه زیر زمین بوده ولی به عنوان یکی از اولویت‌های اصلی شورای ششم مطرح است؛ با ساماندهی اراضی پادگان نیز فضای بسیار خوبی در اختیار شهر قرار گرفت و فرصت خوبی نیز برای آینده ایجاد شد.

 

وی افزود: خوشبختانه اخیرا نقشه‌های طرح تفصیلی نیز آماده شده و به امضاء اعضای شورای اسلامی شهر مشهد مقدس درآمد تا وارد فرآیند اداری و ابلاغ به سایر مراجع ذی‌ربط شود؛ با این اتفاق مهم، گره بزرگی از مناطق مختلف شهری باز می‌شود و شاهد ابلاغ طرح‌های تفصیلی حوزه‌های مختلف خواهیم بود که نوید توسعه و آبادانی را می‌دهد.

 

فرهمندی با اشاره به اینکه فرآیند بررسی لایحه اصلاح بودجه سال 1401 شهرداری درحال انجام است، تصریح کرد: در حوزه عمران، حمل‎‌ونقل و ترافیک، سعی کردیم بیش از 43 درصد اعتبارات عمرانی شهرداری را به پهنه‌های حاشیه شهر اختصاص داریم؛ یعنی 43 درصد اعتبارات عمرانی برای یک سوم جمعیت شهر مشهد مقدس که نشان از تعهد شورای ششم دارد.

 

برخورد با ساخت‌وسازهای غیرمجاز تشدید شود

مجید دبیریان، رئیس کمیته نظارتی شماره 1 شورای اسلامی شهر مشهد مقدس  با اشاره به گلایه‌های مردمی از ساخت‌وسازهای غیرمجاز، تصریح کرد: شهرداری باید مانع از ساخت‌وسازهای غیرمجاز و هرگونه تخلف در بدنه خود شود؛ از شهردار منطقه تقاضا داریم که نظارت بر کارگزاران و پیمانکاران و … را تشدید کند تا مردم برای رسیدن به اهداف خود، به راه‌های غیرقانونی متوسل نشوند.

 

رئیس کمیته نظارتی شماره یک شورای اسلامی شهر مشهد مقدس همچنین گفت: با ابلاغ طرح‌های تفصیلی، موضوعی که بیش از 15 سال مدیریت شهری را درگیر خود کرده بود، به ثمر می‌نشیند و یکی از مهمترین دستاوردهای آن، برچیده شدن تخلفات ساختمانی است چراکه یک قاعده بیشتر در شهر نداریم و سلایق شخصی افراد حذف می‌شود.

 

مدیریت شهری، «شهر دار» است و نه «شهر ساز»

حسن موحدیان، رئیس شورای اسلامی شهر مشهد مقدس با بیان اینکه البته باید توجه بیشتری به برخی از مناطق شهری داشته باشیم، افزود: برهمین اساس، ویژه 64 محله هدف بازآفرینی، 10 میلیارد تومان اعتبار اختصاص دادیم که 100 درصد نیز تخصیص پیدا کرده است؛ پروژه‌هایی که با اولویت‌سنجی مردمی و در چارچوب ماموریت‌های شهرداری هستند.

 

رئیس شورای اسلامی شهر مشهد مقدس در ادامه به طرح تفصیلی شهری مشهد اشاره و اظهارکرد: طرح تفصیلی، اقدامی نرم‌افزاری است که به چشم دیده نمی‌شود ولی قطعا همتراز بازگشایی پادگان برای مدیریت شهری حائز اهمیت است چراکه حقوق مردم را روشن می‌کند.

 

موحدیان با تاکید اینکه مدیریت شهری، «شهر دار» است و نه «شهر ساز»، گفت: شهرداری صرفا مجری نقشه‌های تدوینی از سوی وزارت راه و شهرسازی و استانداری خراسان رضوی است؛ حال ممکن است که تراکم زیاد یا کم باشد که شهرداری، تعیین‌کننده نیست.نیست.

 

 

منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس

ادامه مطلب

عمرانی

توسعه متوازن و توجه ویژه به مناطق حاشیه شهر مشهد

منتشر شده

در

photo 2023 01 26 16 13 24 - توسعه متوازن و توجه ویژه به مناطق حاشیه شهر مشهد

 

رئیس کمیسیون عمران، حمل‌ونقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مشهد گفت:توسعه متوازن و توجه ویژه به مناطق حاشیه شهر یکی از موضوعات مهم مدیریت استان است که شورای اسلامی شهر و مدیریت شهری نیز خود را متعهد به آن می‌داند.

 

به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، “ایمان فرهمندی” در مراسم بهره‌برداری از پل شهید اشکذری و آغاز عملیات اجرایی بوستان خطی اسماعیل‌آباد، افزود: توسعه متوازن و توجه ویژه به مناطق حاشیه شهر یکی از موضوعات مهم مدیریت استان است که شورای اسلامی شهر و مدیریت شهری نیز خود را متعهد به آن می‌داند.

 

وی اضافه کرد: یکی از نمونه‌های بارز آن‌هم افزایش اعتبارات حاشیه شهر در اصلاح بودجه امسال است که آن را به بیش از 42 درصد بودجه عمرانی رسانده‌ایم.

رئیس کمیسیون عمران، حمل‌ونقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مشهد با بیان اینکه این اعتبار در بودجه سال آینده نیز افزایش خواهد یافت اظهار کرد: امروز هم شاهد آغاز عملیات اجرایی احداث بوستان خطی اسماعیل‌آباد هستیم که با این کار به سمت توسعه این منطقه قدم برخواهیم داشت.

فرهمندی تصریح کرد: در کنار این موضوع چند اتفاق خوب دیگر را نیز پیش‌بینی کرده‌ایم که برای اجرایی کردن آن‌ها در حال برنامه‌ریزی و انجام کارهای مطالعاتی هستیم.

وی ادامه داد: مسئله امتداد بولوار خیام شمالی نیز یکی دیگر از موضوعات مرتبط با این محدوده است که در کنار بازگشایی بولوار 35متری نوید و اتصال آن به معبر ورودی اسماعیل‌آباد موردتوجه قرار گرفته که در اصلاح بودجه برای آن اعتبار پیش‌بینی‌شده است.

رئیس کمیسیون عمران،حمل‌ونقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مشهد افزود: مجموع این اقدامات موجب خواهد شد تا اسماعیل‌آباد از بن‌بستی که در آن قرار داشت خارج شود و کاهش آسیب‌های اجتماعی را دراین محدوده به دنبال خواهد داشت.

 

منبع:پایگاه اینترنتی جهانشهر

ادامه مطلب

برترین ها