با ما همراه باشید

عمرانی

سد شوریجه ۲۸ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است

منتشر شده

در

photo 2022 06 27 21 23 11 - سد شوریجه ۲۸ درصد پیشرفت فیزیکی داشته  است

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی گفت: پروژه سد شوریجه روی کشف رود در حال اجرا بوده که تاکنون ۲۸ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،، علیرضا طاهری ، مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی گفت: ازهزارو ۲۵۰ میلیون متر مکعب ظرفیت در سد دوستی در حال حاضر ۲۹۶ میلیون متر مکعب آب داریم که این وضعیت مطلوبی نیست.

وی افزود: در حال حاضر چهار سد مهم استان یعنی سد دوستی، سد طرق، سد کارده و ارداک و همچنین بیش از ۴۵۷ حلقه چاه آب زیرزمینی، دو قنات و یک چشمه به تامین آب مشهد کمک می‌کند.

 

طاهری گفت : در سد طرق ۸ میلیون متر مکعب و سد کارده ۱۰ میلیون متر مکعب آب دارد. سد ارداک با ۳۰ میلیون متر مکعب گنجایش، ۱۲ میلیون متر مکعب آب دارد.

 

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی افزود: در افق ۱۴۲۰ مصرف آب استان به ۴۰۰ میلیون متر مکعب در سال می رسد و در حال حاضر مهمترین پروژه‌ در حال اجرا طرح عظیم انتقال آب از خلیج فارس و دریای عمان به شرق کشور است که برای کمبود آب صنعت و خدمات مورد استفاده قرار می گیرد.

 

وی افزود: بر اساس این طرح قرار است ۱۲۰ میلیون متر مکعب آب وارد خراسان رضوی شود که هم اکنون نیز پروژه در حال اجرا است. ضمن اینکه پروژه جایگزینی پساب با آب کشاورزی در دست اقدام است، لذا اصل اول در تامین آب مشهد تنوع بخشی در زمینه منابع آبی است.

 

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی گفت: هریر رود در محل سد دوستی حدود ۵۰ هزار کیلومتر مربع وسعت و متوسط سالانه یک میلیارد آورد آب به سد دوستی دارد. این سد بین ایران و ترکمنستان بهره‌برداری می‌شود.

 

وی افزود: در خصوص آورد سد دوستی قرارداد ما با ترکمنستان است، اما امسال وضعیت خوبی ندارد. گستره این خشکسالی در افغانستان و ایران بوده و حجم آب مخزن هم اکنون ۲۹۶ میلیون متر مکعب است.

 

طاهری درباره تکمیل پروژه سد شوریجه بیان کرد: این پروژه روی کشف رود در حال اجرا بوده که تاکنون ۲۸ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. حجم آب تنظیمی سالانه ۳۰ میلیون متر مکعب است .

 

وی گفت : این پروژه با حمایت دستگاه‌های مرتبط رو به پیشرفت است و اولویت اصلی سد شوریجه دشت سرخس است و بخش دیگر برای شرب مشهد پیش‌بینی شده و حدود دو سال دیگر قابلیت بهره برداری دارد.

 

وی با اشاره به جغرافیای کشف رود افزود : در حال حاضر بیش از ۱۵۰۰ هکتار بسترکشف رود آزاد شده که کاشت غیر مجاز در این بستر نداریم.

 

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی با اشاره به اینکه برای مسدود سازی چاه‌های غیر مجاز، حکم قضایی نیاز است، بیان کرد: در این خصوص از سال ۹۲ تا ۹۹، ۱۳ هزار و ۴۵۴ حلقه چاه غیر مجاز و طی سال جاری نیز ۲۴۰ حلقه چاه غیر مجاز در استان مسدود شده است. باغ‌ویلاها برای غرب مشهد به شدت مضر است.

 

همچنین، سید ابراهیم علوی، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی اظهار کرد: ۹۳ شهر و دو هزار و ۸۰۰ روستا در خراسان رضوی تحت پوشش شرکت آبفای استان قرار دارد. در حال حاضر در ۳۰ شهر خراسان رضوی مشکلات آبی داریم که میزان مصرف آب در این شهرها با تولید آب متفاوت است. شهرهای بزرگ شامل شهرهای سبزوار، نیشابور، تربت حیدریه و خواف است.

 

وی گفت : در تربت حیدریه با اعتباراتی که تخصیص یافته و در شهرهای سبزوار و نیشابور نیز به فراخور پروژه‌ها این مشکل در حال مرتفع شدن است.

 

علوی افزود : مدیریت فشار برای شهرهای بزرگی اعم از نیشابور، سبزوار، تربت جام، تربت حیدریه و تایباد اعمال خواهد شد. منابع آبی سراسر استان ۲۴ ساعته فعال و در حال تولید آب هستند، اما این بیش از مقداری است که پیش‌بینی شده است.

وی خاطر نشان کرد :در روستاهای استان خراسان رضوی ۱۲۰ لیتر آب برای هر نفر در شبانه روز تولید می‌شود که بیش از این یعنی حدود ۲۰۰ لیتر توسط روستاییان مصرف می‌شود که این مساله تامین آب را با مشکل مواجه می‌کند.

 

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی گفت :در حال حاضردو هزار و ۲۰۰ منبع تامین به صورت چاه در استان خراسان رضوی وجود دارد و علاوه بر این نیز همه منابع آبی در مدار هستند.

شبنم مقدم

اجتماعی

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی در آیین تجلیل روز خبرنگار: جمع آوری مدارس کانکسی با اعتبارهزارمیلیارد تومانی تا سال ۱۴٠۲ اجرایی می شود

منتشر شده

در

photo 2022 08 13 19 34 33 - مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی در آیین تجلیل روز خبرنگار: جمع آوری مدارس کانکسی با اعتبارهزارمیلیارد تومانی تا سال ۱۴٠۲ اجرایی می شود

 

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت: مدارس کانکسی با اعتبارهزارمیلیارد تومانی تا سال ۱۴٠۲ اجرایی می شود که بخشی از این اعتبارات از فروش املاک مازاد آموزش و پرورش به دست می آید.

 

به گزارش پایگاه خبری مشهد عمران، سید امیرشوشتری، مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی در آیین تجلیل از خبرنگاران حوزه آموزش و پرورش استان خاطرنشان کرد: در استان خراسان رضوی بیش از۳٠٠ کانکس داریم که تا سال ۱۴٠۲ با اعتبار هزارمیلیارد تومانی از فروش املاک مازاد آموزش و پرورش جمع آوری و از شهریورماه ساخت و ساز ها شروع می شود.
وی گفت: البته اعتبار ۲ هزار میلیارد تومانی برای جمع آوری کانکس ها و پایان و تکمیل پروژه های عمرانی، مثلا ۱٠ استخر نیمه کاره از دولتهای قبل نیمه کاره مانده است، مصوب شده است.

 

شوشتری با بیان اینکه اعتبارات سال جاری در حوزه نوسازی مدارس از مهرماه محقق می شود گفت: به این ترتیب شاهد معطل ماندن پروژه های در حال ساخت آموزشی و عدم تحویل این پروژه ها هستیم .

وی افزود : پیشنهاد می شود نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مدت یک ماه آینده وضعیت ویژه شروع سال تحصیلی جدید اعتباری امانی یا در قالب تنخواه برای اجرای پروژه های آموزشی لحاظ کنند.

مدیر کل آموزش و پرورش خراسان رضوی جمع آوری مدارس کانکسی تا پایان سال ۱۴۰۲ را از اهداف آموزش و پرورش خراسان رضوی مطرح کرد.

 

شوشتری با اشاره به میانگین سرانه فضای آموزشی برای هر دانش آموز ۸.۳ متر مربع است، افزود: هم اکنون این سرانه در استان خراسان رضوی ۴.۲ متر مربع است، بدین ترتیب به بیش از ۵ میلیون متر مربع فضای آموزشی نیاز داریم.

وی گفت: این نیاز معادل بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ کلاس درس جدید برای مهرماه امسال است که تامین این میزان قطعا میسر نیست، بنابراین دچار مشکل فضای آموزشی در استان هستیم.

شوشتری گفت: علاوه بر این با وجود ۲۳ هزار کمبود معلم در استان و به رغم همه تدابیر اندیشیده شده برای تامین این میزان هنوز در سال تحصیلی پیش رو با کمبود قطعی چهار هزار معلم در خراسان رضوی مواجه هستیم.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت:از سال ۹۲ تاکنون نیروهای آموزش و پرورش از ۹۰ هزار معلم به ۷۶ هزار نفر رسیده که به معنای ۱۵ درصد کاهش است.

وی افزود: این در حالی است که میزان جمعیت دانش‌آموزی از یک میلیون و ۱۵۰ هزار به بیش از یک میلیون و ۳۳۰ هزار نفر طی این مدت رسیده است.

وی با بیان اینکه در سال تحصیلی اخیر ۱۰ درصد افزایش جمعیت دانش آموزی در استان خراسان رضوی داشتیم ، گفت : در سال تحصیلی پیش رو شاهد افزایش ۸ درصدی جمعیت دانش آموزی در خراسان رضوی هستیم.
وی درباره سرویس مدارس درسال تحصیلی پیش رو اظهار کرد: قیمت استفاده از خدمات سرویس مدارس بین ۳۰ تا ۳۵ درصد افزایش و به شکل رسمی طی روزهای آینده اطلاع رسانی می شود.
همچنین، صفدر سلطانی معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش استان خراسان رضوی گفت: با توجه به آموزش حضوری ۱۴٠۱ ،درهفته دولت ۵٠چمن مصنوعی در قالب طرح شهیدسلیمانی به بهره برداری می رسد که افزایش ۴٠٠برابری سرانه ورزشی آموزشی را فراهم می کند.

همچنین، جواد روحانی، رییس آموزش و پرورش استثنایی خراسان رضوی افزود:۱٠۵ پایگاه سنجش دانش آموزان بدو ورود دبستان برای سال تحصیلی ۱۴٠۱ و ۱۴٠۲ پیش بینی شده است.

وی گفت:دو و هزار ۵٠٠ دانش آموز با نیازهای ویژه در تابستان امسال در مسابقات فرهنگی و همکاران فرهنگی آموزش استثنایی برای فرهنگیان کارکنان سراسرکشوراجرا می شود.

روحانی با اشاره به ماده ۲۸ آزمون استخدامی آموزش و پرورش گفت:حدود ۷٠ نفربرای سال تحصیلی جدید جذب می شوند که گزینش انجام شده است.

همچنین، حجة الاسلام و المسلمین محمدحسین پورثانی، معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش خراسان رضوی، افزود:از ۲۶ تا۳۱ مرداد، مسابقات دختران و پسران تفسیر، انشای نماز و احکام برای ۴٠٠ دانش آموز، بخش پژوهشی دانش آموزان قرآن رده سنی متوسطه سراسر کشور برگزار می شود.

 

شبنم مقدم

ادامه مطلب

عمرانی

 آب شرب شهر مرزی تایباد پایدار شد

منتشر شده

در

photo 2022 08 12 10 48 13 -  آب شرب شهر مرزی تایباد پایدار شد

 

مدیر امور آب و فاضلاب تایباد گفت: وضعیت آب شرب این شهر با جابجایی و تجهیز سه حلقه چاه به تعادل رسید و پایدار شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،محمد امین بابا غیبی، در نشست با اصحاب رسانه شهرستان که به مناسبت روز خبرنگار برگزار شد افزود: با اجرای این پروژه طی سه هفته’ توان تولید آب در تایباد از ۱۵۶ لیتر بر ثانیه به۱۹۴ لیتر بر ثانیه و فشار شبکه از نیم به دو بار افزایش یافت و منجر به رضایت عمومی در شهر مرزی تایباد شد.

وی همچنین اعلام کرد : ۶ حلقه چاه دیگر نیز در قالب طرح محرومیت زدایی از روستاها با مشارکت قرارگاه امام حسن مجتبی (ع) تا پایان امسال در شهرستان حفر می شود.

وی با اشاره به خدمت رسانی آبفا به شش هزار مشترک در شهر تایباد از هوشمند سازی شبکه آب این شهر با نصب دو دستگاه فشار سنج آنلاین و ۹ دستگاه شیر تعدیل فشار شبکه و بکار گیری نرم‌افزار gsm خبر داد که باعث متعادل شدن و پایداری شبکه آب شد.

بابا غیبی با بیان اینکه ۳۸روستا هم تحت پوشش خدمات امور تایباد قرار دارد اظهار داشت؛ فعالیت های گسترده آبفا در دو سال گذشته در حوزه آب شرب شهرستان میزان رضایت مندی مشترکان را از ۷۰ به ۹۱ درصد ارتقا داد که نشان‌دهنده تاثیر این اقدامات است.

به گفته او حفر پنج حلقه چاه و توسعه و اصلاح ۱۶ هزار متر شبکه آب از جمله این برنامه ها می باشد.

لازم به ذکر است معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه گذاری آبفا خراسان رضوی در ملاقات با فرماندار شهرستان قبل از نشست خبری از برداشت ۱۰۰درصد آب از منابع تجدید پذیر زیر زمینی ابراز نگرانی کرد و گفت: ۹۰ درصد این برداشت مربوط به بخش کشاورزی و مابقی صرف شرب و خدمات می شود .

وی بر مدیریت برداشت آب از سفره های زیر زمینی تاکید کرد و خواستار تعامل‌هرچه بیشتر نماینده دولت و مجموعه مدیران شهرستان با امور تایباد شد.

فرماندار تایباد نیز از حسن توجه مدیر عامل آبفا به وضعیت آب شرب شهرستان قدردانی کرد و رفع چالش های آب شرب را از اولویت های فرمانداری دانست.

مهدی دونده در همین رابطه از تصویب ۴۷ میلیارد ریال اعتبار در کمیته برنامه ریزی شهرستان به موضوع آب شرب تایباد خبر داد و خاطر نشان کرد :رویکرد ما حرکت همسو با آبفا در رفع مشکلات بخش آب و ارائه خدمات به شهروندان و روستائیان است .

 

ادامه مطلب

عمرانی

تخریب 3 مورد تغییر کاربری غیرمجاز در اراضی کشاورزی گناباد

منتشر شده

در

photo 2022 08 07 11 40 43 - تخریب 3 مورد تغییر کاربری غیرمجاز در اراضی کشاورزی گناباد

3 مورد ساخت و سازهای غیر مجاز در اراضی کشاورزی بخش مرکزی شهرستان  گناباد با دستور دادستان عمومی و انقلاب و هماهنگی دست‌اندرکاران تخریب شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،رمضانعلی قاسمی،مدیر جهاد کشاورزی گنابادگفت: در اجرای تبصره ۲ ماده ۱۰ قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغی، 3 مورد ساخت و ساز غیر مجاز در اراضی زراعی و باغی واقع در بخش مرکزی شهرستان گناباد با حضور نماینده دادستان، نیروی انتظامی و مدیریت جهادکشاورزی قلع و قمع شد.

قاسمی حفظ و صیانت از اراضی ارزشمند کشاورزی را جزو اولویت‌های اصلی جهاد کشاورزی دانست و تصریح کرد: با هر اقدامی در جهت تخریب و تغییر کاربری این اراضی به طور جدی برخورد قانونی می شود.

وی با قدردانی از دادستان، فرماندار، شهرداری و نیروی انتظامی که در این امر مساعدت و همکاری لازم را داشتند از مردم خواست تغییر کاربری‌های غیر مجاز را به سامانه ۱۳۱ گزارش دهند.

قاسمی حفظ کاربری اراضی کشاورزی را یکی از مهمترین دغدغه‌های جهاد کشاورزی دانست و افزود: با اجرای این امر اهداف متعددی مد نظراست که از آن جمله می‌توان به حفظ اراضی، جلوگیری از کاهش تولید و رونق بخشی به تولیدات کشاورزی اشاره کرد.

مدیرجهاد کشاورزی شهرستان گناباد با اشاره به آزاد سازی 7/. هکتار از اراضی کشاورزی خاطرنشان کرد: در راستای صیانت از اراضی باغی و زراعی نیازمند کمک و همراهی مردم هستیم تا بتوانیم به رسالت خود جامه عمل بپوشانیم.

رمضانعلی قاسمی ادامه داد:غالب ساخت و سازها توسط افراد فرصت طلب در زمان تعطیلات اداری و با سرعت انجام می‌شود و ما چاره ای جز دو مرحله اخطار و اجرای برنامه تخریب را نداریم.

وی افزود: افرادی که اقدام به تغییر کاربری غیر مجاز کرده‌اند نباید انتظار مساعدت از مسئولین شهرستان داشته و باید در برابر قانون تمکین کنند و از مراجعه به مسئولین شهرستان و درخواست سفارش غیر قانونی خودداری فرمایند.

 

 

منبع:روابط عمومی جهاد کشاورزی گناباد

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها