با ما همراه باشید

اقتصادی

سند سازگاری با کم آبی؛ منجر به کاهش 266 میلیون کیلووات ساعت مصرف برق چاه های کشاورزی استان شد

منتشر شده

در

photo 2021 10 28 18 49 48 - سند سازگاری با کم آبی؛ منجر به کاهش 266 میلیون کیلووات ساعت مصرف برق چاه های کشاورزی استان شد

 

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی گفت: در راستای اجرای طرح سازگاری با کم آبی از سال 96 تا پایان سال 98 با وجود افزایش تعداد چاه های کشاورزی از دیزلی به برقی، برق مصرفی چاه های کشاورزی استان 266 میلیون کیلووات ساعت کمتر شده است. همچنین میزان کف شکنی و تغییر محل چاه‌ها کاهش و بالاآمدن سطح آب در پیزومتر ها افزایش محسوس داشته است.

 

به گزارش پابگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، محمد علایی در نشست ویدئو کنفرانسی که با حضور معاون هماهنگی عمرانی استانداری، دبیر کارگروه ملی سازگاری با کم آبی، رئیس حوزه آبریز فلات مرکزی و جمعی از مسئولان وزارت نیرو و استانی برگزار شد، اظهارکرد: بحث سازگاری با کم آبی در استان خراسان رضوی به نام همیاران آب مطرح است که این سند بر مبنای خرد جمعی با چهارچوب مدیریت مشارکتی تهیه شده و دستاوردهای زیادی داشته است.

وی با اشاره به اینکه بیشترین مصرف آب در بخش کشاورزی است، افزود: 85 درصد منابع آب زیرزمینی استان توسط کشاورزان مصرف می شود که باید مدیریت شود.

علایی افزود: شرکت های دولتی باید به عنوان حامیان کشاورزان تخصیص منابع آبی جدید نداشته باشند و علاوه بر شفافیت عملکرد، تصدی گری را به آن‌ها واگذار و خود به عنوان ناظر عمل کنند.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی با اشاره به اینکه در 37 محدوده مطالعاتی استان، 20 تشکل کشاورزی فعال با شرکت دارای تفاهم نامه هستند، گفت: بیشترین آمار نصب کنتور هوشمند بر روی چاه های کشاورزی را در بین استان های کشور داریم که این چاه ها از شرکت رصد می شوند.

وی با اشاره به دستاوردهای سند سازگاری با کم آبی، بیان کرد: از سال 96 تا پایان سال 98 با وجود افزایش تعداد چاه های کشاورزی از دیزلی به برقی، برق مصرفی چاه های کشاورزی استان 266 میلیون کیلووات ساعت کمتر شده همچنین میزان کف شکنی، تغییر محل چاه و بالاآمدن سطح آب در پیزومتر ها افزایش محسوس داشته است.

علایی افزود: با نصب کنتور هوشمند بر چاه های کشاورزی و کاهش برداشت آب توسط کشاورزان، 55 درصد شکایت مردم نسبت به شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی کاهش داشته و بیشترین میزان رضایت در استان را داشتیم.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی خاطرنشان کرد: با حمایت وزارت نیرو، سند «پایداری دشت مشهد» را تهیه خواهیم کرد که ایجاد این سند گام دوم بحث سازگاری با کم آبی است.

علایی افزود: امیدواریم دشت مشهد اولین دشت در کشور باشد که با کشاورزی سنتی خداحافظی کند و تمام چاه های صنعتی با پساب جایگزین شوند.

وی با بیان اینکه کشاورزان بهترین و موفق ترین مدیران آبی کشور هستند، اظهار کرد: انسجام مدیریتی در استان بسیار بالا است و یکی از دلایل موفقیت این سند نیز همین مورد می باشد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی با بیان اینکه در شرق کشور ارزش آب بیشتر از ارزش زمین است، ادامه داد: تا پایان سال جاری چاه های غیر مجازی که بیش از 50 متر عمق دارند با رضایت کشاورزان پر و مسلوب المنفعه خواهند شد.

در ادامه جهانگیر حبیبی، رئیس حوضه آبریز فلات مرکزی و حوضه های شرقی شرکت مدیریت منابع آب ایران با اشاره به اینکه ابتکار خوبی در استان خراسان رضوی انجام شده و باقی استان ها باید الگو برداری کنند، گفت: طی بازدید و بررسی هایی که در هفته گذشته از منابع تامین آب شرب مشهد و سدها و مرکز پایش چاه های کشاورزی در استان داشتیم شاهد اقدامات خوبی توسط شرکت آب منطقه ای به خصوص در قسمت مشارکت تشکل ها و مردم بودیم.

وی افزود: کمک گرفتن از اساتید و نخبه های دانشگاهی به عنوان ناظر بیرونی برای نظارت اقدامات در سند سازگاری با کم آبی از دیگر فعالیت های قابل تحسین شرکت آب منطقه ای خراسا ن رضوی بوده است، زیرا ارائه عدد و رقم و پایش ها براساس اصول علمی و از طریق مرجع دانشگاهی با شاخص ها و استانداردهای قابل قبول انجام می شود.

حبیبی با بیان اینکه استان خراسان رضوی اختیارات بیشتری برای اجرای بهتر برنامه می خواهد، گفت: مسئله آب شرب این استان و به خصوص مشهد بسیار مهمتر از مسائل دیگر است زیرا یکی از مراکز دارای تنش آبی است که برای حل مشکل آن تلاش خواهیم کرد.

 

منبع: روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی

اقتصادی

شخم ، یخ اب و انهدام بقایای گیاهی مهمترین اقدامات مبارزه با آفات کشاورزی در زمستان

منتشر شده

در

photo 2021 11 30 09 00 14 - شخم ، یخ اب و انهدام بقایای گیاهی مهمترین اقدامات مبارزه با آفات کشاورزی در زمستان

 

تاکید بر یخ آب زمستانه با توجه به شروع فصل سرما و یخبندان ، شخم و قطع شاخه های خشک که نقش موثری درکنترل رشد آفات دارد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،عبداله آرین ،معاون فنی  جهاد کشاورزی شهرستان جوین با بیان منترل آفات نیز صرفا در زمان کشت و کار مختص نمیشود افزود: شفیره برخی آفات چون مگس مدیترانه‌ای و پسیل پسته در عمق چند سانتی‌متری خاک به سر می‌برد و شاخه های خشک درختان میتوانند جایگاه خوبی برای زمستانگزرانی این آفات محسوب شوند و میطلبد کشاورزان مبارزه با شفیره این آفات را از طریق شخم و یخ‌آب زمستانه و قطع شاخه های خشک درختان انجام دهند.

 

آرین با اشاره به اهمیت کنترل آفات و به طبع افزایش کیفیت و کمیت محصول یادآور شد: یخاب و شخم زمستانه و قطع شاخه های خشک درختان یکی از بهترین و بی خطرترین روش های کنترل آفات است و می توان از این طریق بخش بزرگی از آفات را قبل از رشد و ایجاد ضرر و زیان از بین برد.

 

همچنین ، مریم حمیدی راد ،مسئول تولیدات گیاهی مدیریت جهاد کشاورزی این شهرستان نیز با اشاره به هزینه پایین اجرای طرح یخ آب و شخم زمستانه افزود: این اقدام موجب کاهش مصرف سموم و افزایش درآمد کشاورزان به دلیل کاهش چشمگیر جمعیت آفات و در نتیجه افزایش کمی و کیفی محصول در باغ ها می شود.

 

حمیدی راد با اشاره به اینکه : کشاورزان باید توجه داشته باشند اجرای طرح یخ‌آب زمستانه زمانی تاثیرگذار است که باغداران با استفاده از شیوه آبیاری غرقابی و آن هم در مواقعی که سرمای هوا زیر هفت درجه رسیده و یخبندان کامل باشد، اقدام به آبیاری درختان کنند دو در واقع با غرقاب کردن خاک درختان منجر به یخ زدن سطح خاک شده و مانع از تنفس کرم‌ ها و آفات و در نهایت از بین رفتن آفت می شود.

حمیدی رادبا اشاره به مخرب بودن آفت مگس مدیترانه ای نیز یادآور شد :این آفت به میوه ۳۰۰ گونه گیاه گرمسیری و سردسیری خسارت وارد می کند بطوری که این آفت به محض تغییر رنگ میوه ها به سمت رسیدگی، جذب میوه می شود و بعد از تخم گذاری روی سطح میوه بعد از یک هفته لارو حشره وارد میوه و موجب له شدگی، گندیدگی و ریزش میوه می شود لذا مبارزه با این آفات از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

 

وی یادآور شد : آفت مگس مدیترانه ای از خطرناک ترین آفات کشاورزی در دنیا است که هرساله خسارات زیادی با کشاورزان و باغداران وارد میکند،لذا در راستای کاهش خسارت ناشی از این آفت باید مبارزه تلفیقی انجام شود.

 

 

منبع:زوابط عمومی جهادکشاورزی شهرستان جوین

ادامه مطلب

اقتصادی

حفظ و ارتقاء کشاورزی شهرستان کاشمر با گسترش صنایع تبدیلی

منتشر شده

در

photo 2021 11 30 12 15 12 - حفظ و ارتقاء کشاورزی شهرستان کاشمر با گسترش صنایع تبدیلی

در جلسه هماهنگی حضور ریاست مجلس شورای اسلامی در جهاد کشاورزی شهرستان عنوان شد ، با توجه به کمبود منابع آب صنایع تبدیلی مهمترین بخش در حفظ کشاورزی شهرستان کاشمر می باشد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران :جلسه هماهنگی حضور ریاست مجلس شورای اسلامی و معاون پارلمانی ریاست جمهوری در ترشیز کهن در جهاد کشاورزی و با حضور مدیریت ، معاونین ،روئسای ادارات تابعه ،روئسای ادارات تخصصی و برخی از نخبگان و کشاورزان پیشرو برگزار شد.

 

محمد شجعی،مدیر جهاد کشاورزی کاشمردر ابتدا به خاک سپرده شدن آیت الله مدرس در شهرستان را افتخار کاشمر دانست و از  همکاران خواست در روز بازدید موضوعات ، مشکلات و پیشنهادات بصورت مکتوب و هماهنگ شده با مدیریت به هیئت همراه انعکاس داده شود.

شجعی درباره بحران کم آبی از رئیس اداره منابع طبیعی خواست مشکل دشت کاشمر و حوزه آبخیزداری با آسیب شناسی و مکاتبه مطرح گردد و اطلاعات مربوطه در اختیار هیئت همراه ریاست مجلس قرارگیرد.

وی مهمترین بخش حفظ و ارتقاء کشاورزی شهرستان کاشمر را حمایت و گسترش صنایع تبدیلی دانست و اظهار امیدواری کرد با توجه به پتاسیل بالای شهرستان در حوزه صنایع تبدیلی قطعا گسترش این بخش می تواند راهگشای رونق کشاورزی منطقه باشد.

مدیر جهاد کشاورزی کاشمر بر برگزاری کلاس های آموزشی و آگاه سازی کشاورزان تأکید و بیان کرد:اینکه بخواهیم با روش های قدیم و آبا اجدادی کشاورزی کنیم اصلا عقلانی نیست چرا که با این روش قطعا در آینده حتی برای تأمین آب شرب نیز به مشکل خواهیم

او تصریح کرد:می بایست با بروز کردن اطلاعات خود به روش های مختلف در مصرف بهینه آب کار کنیم و کشاورزان را به کشت گیاهان دارویی و رفتن به سمت کشت گلخانه ترغیب نماییم و با هدف اصلاح نژاد مراکز پرورش دام در محیط های بسته را گسترش دهیم
محمد شجعی پیشنهاد تشکیل صندوق حمایت از بخش کشاورزی را عنوان کرد و ادامه داد:اگر صندوق حمایت از بخش کشاورزی در شهرستان کاشمر تشکیل شود قطعا باعث توسعه بخش کشاورزی شهرستان ، تأمین منابع مالی مورد نیاز و موتور محرک بخش کشاورزی خواهد شد.

 

 

منبع:روابط عمومی جهاد کشاورزی شهرستان کاشمر

ادامه مطلب

اجتماعی

ثبت نام بیش از 117 هزار نفر در طرح نهضت ملی مسکن در استان خراسان رضوی

منتشر شده

در

123 - ثبت نام بیش از 117 هزار نفر در طرح نهضت ملی مسکن در استان خراسان رضوی

مدیر کل راه و شهرسازی خراسان رضوی خبرداد:

تاکنون بیش از 117 هزار نفر در طرح نهضت ملی مسکن در استان ثبت نام کردند.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،عبدالمجید نژادصفوی ،مدیرکل راه وشهرسازی خراسان رضوی با بیان این که تاکنون بیش از 117 هزار نفر در طرح نهضت ملی مسکن در استان خراسان رضوی ثبت نام کردند؛ گفت: با توجه به اهمیت و تاثیر گذاری طرح نهضت ملی مسکن در خانه دار کردن اقشار هدف؛ از تمامی دستگاه های اجرایی استان خواست ضمن در اختیار گذاشتن اراضی مازاد خود به پیشبرد هرچه سریعتر این طرح کمک کنند.

 

نژادصفوی گفت: با استقبالی که از طرح نهضت ملی مسکن در استان خراسان رضوی شده است؛ متقاضیانی که تاکنون موفق به ثبت نام نشده اند می توانند تا 15 آذرماه با مراجعه به سامانه https://saman.mrud.ir نسبت به ثبت نام خود اقدام کنند.

 

وی خاطرنشان کرد: با توجه به پیگیری های انجام شده، ثبت نام افراد مجرد در این طرح برای بانوان خود سرپرست بالای 35 سال و آقایان بالای 45 سال مقدور می باشد.

 

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان رضوی با تشکر از استاندار خراسان رضوی که با ابتکار خود در تغییر نام این طرح به “قرارگاه اجرایی نهضت ملی مسکن” افزود: این تغییر نام انگیزه مضاعفی جهت همکاری تمامی دستگاه های اجرایی در استان ایجاد کرده است که در همین راستا اراضی مورد نیاز در اغلب شهرهای استان شناسایی و به این طرح اختصاص داده شده است.

 

شایان ذکر است: سهمیه استان خراسان رضوی در طرح مسکن مهر 121هزار واحد بوده است که از این تعداد 105هزار و 838واحد تا به امروز تکمیل و به متقاضیان تحویل شده است و با توجه به پیگیری های استان طی سه ماه اخیر مبلغ 310 میلیارد ریال توسط سازمان ملی مسکن برای تکمیل واحدهای باقیمانده مسکن مهر به استان تخصیص داده شده است و امید است تعداد 13 هزار واحد باقیمانده تا پایان امسال تعیین تکلیف شود.

 

 

 

 

منبع:روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها