با ما همراه باشید

اقتصادی

سند سازگاری با کم آبی؛ منجر به کاهش 266 میلیون کیلووات ساعت مصرف برق چاه های کشاورزی استان شد

منتشر شده

در

photo 2021 10 28 18 49 48 - سند سازگاری با کم آبی؛ منجر به کاهش 266 میلیون کیلووات ساعت مصرف برق چاه های کشاورزی استان شد

 

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی گفت: در راستای اجرای طرح سازگاری با کم آبی از سال 96 تا پایان سال 98 با وجود افزایش تعداد چاه های کشاورزی از دیزلی به برقی، برق مصرفی چاه های کشاورزی استان 266 میلیون کیلووات ساعت کمتر شده است. همچنین میزان کف شکنی و تغییر محل چاه‌ها کاهش و بالاآمدن سطح آب در پیزومتر ها افزایش محسوس داشته است.

 

به گزارش پابگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، محمد علایی در نشست ویدئو کنفرانسی که با حضور معاون هماهنگی عمرانی استانداری، دبیر کارگروه ملی سازگاری با کم آبی، رئیس حوزه آبریز فلات مرکزی و جمعی از مسئولان وزارت نیرو و استانی برگزار شد، اظهارکرد: بحث سازگاری با کم آبی در استان خراسان رضوی به نام همیاران آب مطرح است که این سند بر مبنای خرد جمعی با چهارچوب مدیریت مشارکتی تهیه شده و دستاوردهای زیادی داشته است.

وی با اشاره به اینکه بیشترین مصرف آب در بخش کشاورزی است، افزود: 85 درصد منابع آب زیرزمینی استان توسط کشاورزان مصرف می شود که باید مدیریت شود.

علایی افزود: شرکت های دولتی باید به عنوان حامیان کشاورزان تخصیص منابع آبی جدید نداشته باشند و علاوه بر شفافیت عملکرد، تصدی گری را به آن‌ها واگذار و خود به عنوان ناظر عمل کنند.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی با اشاره به اینکه در 37 محدوده مطالعاتی استان، 20 تشکل کشاورزی فعال با شرکت دارای تفاهم نامه هستند، گفت: بیشترین آمار نصب کنتور هوشمند بر روی چاه های کشاورزی را در بین استان های کشور داریم که این چاه ها از شرکت رصد می شوند.

وی با اشاره به دستاوردهای سند سازگاری با کم آبی، بیان کرد: از سال 96 تا پایان سال 98 با وجود افزایش تعداد چاه های کشاورزی از دیزلی به برقی، برق مصرفی چاه های کشاورزی استان 266 میلیون کیلووات ساعت کمتر شده همچنین میزان کف شکنی، تغییر محل چاه و بالاآمدن سطح آب در پیزومتر ها افزایش محسوس داشته است.

علایی افزود: با نصب کنتور هوشمند بر چاه های کشاورزی و کاهش برداشت آب توسط کشاورزان، 55 درصد شکایت مردم نسبت به شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی کاهش داشته و بیشترین میزان رضایت در استان را داشتیم.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی خاطرنشان کرد: با حمایت وزارت نیرو، سند «پایداری دشت مشهد» را تهیه خواهیم کرد که ایجاد این سند گام دوم بحث سازگاری با کم آبی است.

علایی افزود: امیدواریم دشت مشهد اولین دشت در کشور باشد که با کشاورزی سنتی خداحافظی کند و تمام چاه های صنعتی با پساب جایگزین شوند.

وی با بیان اینکه کشاورزان بهترین و موفق ترین مدیران آبی کشور هستند، اظهار کرد: انسجام مدیریتی در استان بسیار بالا است و یکی از دلایل موفقیت این سند نیز همین مورد می باشد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی با بیان اینکه در شرق کشور ارزش آب بیشتر از ارزش زمین است، ادامه داد: تا پایان سال جاری چاه های غیر مجازی که بیش از 50 متر عمق دارند با رضایت کشاورزان پر و مسلوب المنفعه خواهند شد.

در ادامه جهانگیر حبیبی، رئیس حوضه آبریز فلات مرکزی و حوضه های شرقی شرکت مدیریت منابع آب ایران با اشاره به اینکه ابتکار خوبی در استان خراسان رضوی انجام شده و باقی استان ها باید الگو برداری کنند، گفت: طی بازدید و بررسی هایی که در هفته گذشته از منابع تامین آب شرب مشهد و سدها و مرکز پایش چاه های کشاورزی در استان داشتیم شاهد اقدامات خوبی توسط شرکت آب منطقه ای به خصوص در قسمت مشارکت تشکل ها و مردم بودیم.

وی افزود: کمک گرفتن از اساتید و نخبه های دانشگاهی به عنوان ناظر بیرونی برای نظارت اقدامات در سند سازگاری با کم آبی از دیگر فعالیت های قابل تحسین شرکت آب منطقه ای خراسا ن رضوی بوده است، زیرا ارائه عدد و رقم و پایش ها براساس اصول علمی و از طریق مرجع دانشگاهی با شاخص ها و استانداردهای قابل قبول انجام می شود.

حبیبی با بیان اینکه استان خراسان رضوی اختیارات بیشتری برای اجرای بهتر برنامه می خواهد، گفت: مسئله آب شرب این استان و به خصوص مشهد بسیار مهمتر از مسائل دیگر است زیرا یکی از مراکز دارای تنش آبی است که برای حل مشکل آن تلاش خواهیم کرد.

 

منبع: روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی

اقتصادی

عمليات مبارزه زمستانه با آفات و بيماري هاي گياهي از اصول مهم باغداري است

منتشر شده

در

photo 2022 11 29 19 02 52 - عمليات مبارزه زمستانه با آفات و بيماري هاي گياهي از اصول مهم باغداري است

مدیر جهاد کشاورزی کاشمر عملیات مبارزه زمستانه با آفات و بیماری های گیاهی را بسیار مهم و به کشاورزان توصیه کرد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ،محمد شجعی ،مدیر جهاد کشاورزی کاشمر گفت:عمليات مبارزه زمستانه، عملياتي است كه در مقطع زماني از ابتداي آذر تا انتهاي بهمن ماه براي كنترل آفات و بيماري ها انجام مي شود كه هدف از آن برهم زدن مكان امن آفات و بيماري ها و كاهش ذخيره آفت يا بيماري براي سال بعد است كه در تقليل جمعيت آفت در سال آينده وكاهش خسارت بسيار مؤثر است.

شجعی افزود:پس از برداشت محصول لازم است كليه اندام هاي خشك وآلوده ازسطح باغات جمع آوري شده وسوزانده يا زير خاك دفن شوند.

وی ادامه داد:بقاياي گياهي مي تواند جولانگاه آفات و بيماري هاي گوناگون باشد لذا بقاياي هرس شاخه ها و ميوه هاي برداشت نشده و يا ريخته شده بر روي زمين مي توانند براي بهداشت باغ خطرآفرين باشد.

مدیر جهاد کشاورزی بیان کرد:تمامي بقاياي گياهي آلوده بايستي در باغات معدوم شوند معدوم كردن اين بقايا به دو شيوه سوزاندن و يا دفن عميق امكان پذير است بنابراين هرگز بقاياي گياهي را در محيط باغ دپو نكنيد و منتظر پوسيده شدن آنها نباشيد.

او تصریح کرد:در طول زمستان يك يا دو مرتبه در دماي زير صفر باغات را آبياري نموده تا با ايجاد يخ آب همراه با شخم به موقع جمعيت آفات در خاك كاهش يابد آبياري غرقابي زمستانه يا يخ آب علاوه بر كنترل بخش زيادي از آفات موجب بهبود خواص فيزيكي خاك مي شود.

 

 

منبع:روابط عمومی جهاد کشاورزی کاشمر

ادامه مطلب

اقتصادی

برگزاری روز مزرعه سیب دردهستان میانکوه شهرستان درگز

منتشر شده

در

photo 2022 11 29 09 32 23 - برگزاری روز مزرعه سیب دردهستان میانکوه شهرستان درگز

روز مزرعه سیب دردهستان میانکوه شهرستان درگز برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، سیدمحمد رضا رضایی ،کارشناس بهبود نظام های ترویجی سازمان جهاد کشاورزی با اشاره به جایگاه باغداران دهستان میانکوه در استان ، کیفیت سیب میانکوه را در کشور نمونه ارزیابی کرد.

و ی از واگذاری فعالیتهای غیرحاکمیتی به شرکتهای غیر دولتی خبرداد و تاکید داشت : با امید خدا وحمایت باغداران در صورت استقرار شرکت خصوصی در دهستان، مشکلات باغداران تا حدود زیادی مرتفع می شود.

همچنین،مجید فروهر از محققین مرکز تحقیقات کشاورزی به اهمیت تغذیه در مدیریت باغ اشاره و بیان داشت : شرایط هر باغ متفاوت بوده و نمی توان نسخه مشخصی برای همه باغداران ارائه داد ، امیری جامی از دیگر محققین مرکز تحقیقات توضیحاتی پیرامون آفات سیب بیان داشت و به اهمیت مبارزه زراعی زمستانه ومبارزه تلفیقی و شیمیایی در طول دوره داشت تاکید کرد.

همچنین محمد رضا سعادتیان ، رئیس ترویج درگز با اشاره به سطح زیر کشت باغات در شهرستان ،اجرای طرح های آبیاری تحت فشار،تغییر ارقام و جایگزینی ارقام جدید وپرمحصول با انجام سرشاخه کاری را ازجمله اهداف و برنامه های مدیریت جهاد کشاورزی بیان داشت و افزود: دقت در افزایش کیفیت و کمیت سردخانه،صنایع بسته بندی و اخذ مجوزهای استاندارو گواهی سلامت جهت صادرات و توسعه صنایع تبدیلی از دیگر برنامه های مدیریت جهاد کشاورزی می باشد.

 

 

 

منبع:روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان درگز

ادامه مطلب

اقتصادی

احداث اولین کارخانه خوراک دام و طیور در شهرستان خوشاب با 50درصد پیشرفت فیزیکی

منتشر شده

در

photo 2022 11 30 11 50 43 - احداث اولین کارخانه خوراک دام و طیور در شهرستان خوشاب با 50درصد پیشرفت فیزیکی

 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خوشاب از احداث اولین کارخانه خوراک دام و طیور شهرستان در محل ناحیه صنعتی این شهرستان خبر داد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،ابراهیم رودسرابی،مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خوشاب با اعلام این خبر گفت : کارخانه خوراک دام و طیور شهرستان با سرمایه گذاری 130میلیارد ریال در حال احداث می باشد که تاکنون بیش از 50 درصد پیشرفت فیزیکی شامل خرید زمین و کلیه تجهیزات و ماشین آلات مورد نیاز انجام شده که در صورت ارائه به موقع تسهیلات مورد نیاز ،پیش بینی می شود این کارخانه تا پایان سال 1402 به بهره برداری برسد.

وی ظرفیت این کارخانه را 50هزار تن خوراک دام و طیور در سال عنوان کرد و افزود : با بهره برداری از این واحد 18 نفر به صورت مستقیم و 30 نفر به صورت غیر مستقیم در شهرستان اشتغال زایی خواهد شد.

رودسرابی با اشاره به وجود بیش از 120هزار راس دام سبک و سنگین در شهرستان اظهار امیدواری کرد با بهره برداری از کارخانه مذکور ،تامین کامل کنسانتره و دان مورد نیاز دامداران و مرغداران شهرستان صورت پذیرد.

 

منبع:زوابط عمومی جهادکشاورزی خوشاب

ادامه مطلب

برترین ها