با ما همراه باشید

اقتصادی

شاخص اصلی بخش کشاورزی نیشابور دام وطیور وباغبانی و زراعت است

منتشر شده

در

photo 2022 02 28 13 43 26 - شاخص اصلی بخش کشاورزی نیشابور دام وطیور وباغبانی و زراعت است

مدیریت جهادکشاورزی نیشابور میزبان جلسه قرارگاه امنیت غذایی مسئولین عالی رتبه استان وشهرستان ها گفت:بحث اول وشاخص بخش کشاورزی نیشابور ، دام وطیور وسپس باغبانی ودرادامه زراعت می باشد.

 

به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،ابوطالب جوان ، معاون استاندار وفرماندار ویژه نیشابورافزود: تجربه موفق ایجادقرارگاه مربوط به زمان جنگ وانقلاب است که با تدبیری که توسط دولت اندیشیده شده ،می توان مشکلات را شناسایی ودر جهت رفع آنان اقدام کرد.

وی معنویات افزایی و اخلاص در کار را عامل مهمی در توفیقات مجموعه ها دانست و به نقش وسهم شهرستان در رفع موانع تولید وراه اندازی 32 مورد دامداری و14 مرغداری راکد وغیر فعال اشاره کرد.

وی افزود : قسمت عمده مشکلات واحد های تولیدی بخش کشاورزی مربوط به سرمایه گذاری ،عدم اخذ مجوز مربوطه ونداشتن شاخصه های نظام مهندسی کشاورزی ومنابع طبیعی در خصوص عدم رعایت حریم دامداریها ومرغداریها می باشد که باید بصورت موردی در جلسات قرارگاه شهرستان بررسی ودر حد امکان موانع تولید را در خود شهرستان ودرمرحله بعدی در استان برطرف کرد.

محمد صبور بیلندی ،مشاور و مدیر حوزه ریاست سازمان جهادکشاورزی خراسان رضوی با اشاره به این نکته که اولین استانی هستیم که استاندار شخصا به حوزه قرارگاه ورود کرده ومطالبه گر مشکلات بوده گفت: در استان یک قرارگاه مرکزی پشتیبانی فعالیتهای اقتصادی با فرماندهی استاندار وذیل آن 6 قرارگاه در حوزه های اقتصادی ،فرهنگی واجتماعی شکل گرفته است بطوریکه در قرارگاه تصمیمات اجرایی وعملیاتی گرفته شده ومشکلات زنجیره های مختلف حوزه امنیت غذایی احصاء وبرطرف می شود.

صبور بیلندی با اشاره به مکانیزه شدن بیشتر وروز به روز حوزه کشاورزی گفت: هرروزه تعداد افراد بیشتری کار خود را از دست می دهند وراه حل این مشکل در فعال کردن چرخه پس از تولید می باشد ومی توان با فرآوری محصولات ایجادشغل جدید کرد.

وی اولین حلقه ی زنجیره را تولید وسپس تامین،ذخیره سازی ، توزیع ،نظارت وبازرسی برشمرد وافزود هدف از ایجادقرارگاه امنیت غذایی حفظ وضعیت موجود وسپس توسعه افزایش تولید است ودر بازه زمانی باید هم مسائل خودکفایی وهم مسائل ومشکلات حوزه چرخه تامین وتوزیع حل شود.

محمد علی فرهمند راد ، معاون رئیس سازمان و مدیر جهادکشاورزی نیشابور نیز با ارائه گزارشی از سیمای بخش کشاورزی ودامداری شهرستان گفت: بحث اول وشاخص بخش کشاورزی نیشابور ، دام وطیور وسپس باغبانی ودرادامه زراعت می باشد.

فرهمند راد: تصریح کرد 9.5 % شیر تولیدی وحدود 9% گوشت استان در شهرستان نیشابور تولید می شود که در حوزه تولید شیر رتبه اول ودر گوشت رتبه دوم ودر مابقی محصولات زراعی وباغی سهم 7.5% استان را پس از جدا شدن شهرستان زبرخان داریم.

وی ادامه داد: در حال حاضر 19% شیر استان وحدود 9% گوشت استان را شهرستان نیشابور تولید می کندکه با تنوع 70 محصول از موادغذایی ، جایگاه ویژه ای را به نیشابور اختصاص داده است.

فرهمند راد ثبات درتولید نان، تخم مرغ ، مرغ ،گوشت قرمز وفرآورده های لبنی را از عوامل موثر در التهاب بازار وامنیت غذایی دانست و افزود: نیشابور با کشت 10 هزارهکتار گندم آبی و12 هزار هکتار جو آبی و 400 هکتار دانه روغنی کلزا به صد در صد تعهدات کشت پائیزه خود رسیده وبرنامه ریزی برای کشت بهاره نیز در دست اقدام می باشد.

 

 

منبع:روابط عمومی جهاد کشاورزی نیشابور

اقتصادی

ڪشف و توقیف 800لیتر سم تقلبی و 200ڪیلو گرم پودر زعفران و ۱هزارو ۶۳۰ ڪیلوگرم روغن خوراڪی

منتشر شده

در

photo 2022 05 06 10 25 09 - ڪشف و توقیف 800لیتر سم تقلبی و 200ڪیلو گرم پودر زعفران و ۱هزارو ۶۳۰ ڪیلوگرم روغن خوراڪی

جانشین اداره نظارت وبازرسی جهاد کشاورزی مشهد از توقیف 800لیتر سم تقلبی و 200ڪیلو پودر زغفران و 101 ڪارتن 9 عددی روغن یڪ ونیم ڪیلوگرمی خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، حسین شیخی، جانشین اداره نظارت وبازرسی جهاد کشاورزی مشهد گفت : طی گشت مشترڪ با همڪاران پلیس جرائم اقتصادی و برابر بررسی های انجام شده در ڪارگاه زیر زمینی در اطراف خیابان سیلو گندم مقادیری از ڪالاهای عنوان شده از جمله زعفران و سم تقلبی در حال تولید وعرضه به بازار بود ڪه برابر دستور تعزیرات حڪومتی استان توقیف و پرونده پس از سیر روال قانونی به تعزیرات حڪومتی ارسال می شود.

شیخی بیان ڪرد : در راستای مبارزه بی امان با قاچاق ڪالا ، احتڪار و توزیع در خارج از شبڪه ،بازرسی و نظارت به شکل مستمر در حال انجام می باشد .

وی اشاره کرد : شهروندان می توانند خبرهای خود را در باره احتڪار، تقلب، گرانفروشی و عرضه خارج از شبڪه با شماره پیامڪ 3000765555 و یا شماره تماس 124 اعلام کنند.

 

 

 

منبع:زوابط عمومی جهادکشاورزی مشهد

ادامه مطلب

اقتصادی

خسارت ۸۰۰ میلیارد ریالی بارش تگرگ به بخش کشاورزی شهرستان خوشاب

منتشر شده

در

photo 2022 05 05 09 59 59 - خسارت ۸۰۰ میلیارد ریالی بارش تگرگ به بخش کشاورزی شهرستان خوشاب

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خوشاب گفت : بر اثر بارش تگرگ در روزهای اخیر بیش از ۸۰۰ میلیارد ریال به بخش کشاورزی شهرستان خوشاب خسارت وارد شده است .

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،ابراهیم رودسرابی،مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خوشاب افزود: این خسارات به باغات پسته ، گندم جو و انگور شهرستان وارد کرده است .

وی ادامه داد: درمجموع هزار هکتار از مزارع و باغات شهرستان خوشاب بین ۵۰ تا ۱۰۰ درصد بر اثر تگرگ خسارت دیده است .

مدیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه تنها ۵ درصد از مزارع و باغات شهرستان تحت پوشش بیمه کشاورزی هستند از عدم توجه کشاورزان به پوشش بیمه‌ای مزارع و باغات خود انتقاد کرد و گفت : متاسفانه پرداخت هرگونه خسارت به کشاورزان صرفا از طریق بیمه امکان پذیر است.

 

وی با بیان اینکه هر ساله بارش تگرگ خسارت قابل توجهی را به باغات و مزارع شهرستان وارد می سازد گفت : استفاده از دستگاه های ضد تگرگ نیز می‌توانست خسارت وارده را به صفر برساند که علی رغم پرداخت تسهيلات خرید دستگاه های ضد تگرگ، این موضوع نیزمورد بی توجهی قرار گرفته است .

مدیر جهاد کشاورزی درپایان گفت: برآورد خسارت وارده به بخش کشاورزی شهرستان به مراجع ذیربط گزارش گردیده است که امیدواریم اعتبارات لازم برای جبران خسارات وارده درنظرگرفته شود.

 

 

 

منبع:روابط عمومی جهاد کشاورزی شهرستان خوشاب

ادامه مطلب

اقتصادی

ڪشف انبار احتڪار ڪالاهای اساسی در  شهرستان مشهد

منتشر شده

در

photo 2022 05 04 13 55 42 - ڪشف انبار احتڪار ڪالاهای اساسی در  شهرستان مشهد

رئیس اداره نظارت و بازرسی جهاد ڪشاورزی شهرستان مشهد از ڪشف ۲۴ تن روغن سرخ ڪردنی ، ۱۳ تن روغن ڪره ای مخصوص قنادی ، ۳ تن روغن صاف قنادی و ۱ تن آرد نول صنف قنادان خبر داد .

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، سید علی اڪبر نصری سرآسیا، رئیس اداره نظارت و بازرسی جهاد کشاورزی شهرستان مشهد

گفت : 1500حلب16 ڪیلویی روغن سرخ ڪردنی، 1300ڪارتن روغن ڪره ای مخصوص قنادی 10 ڪیلویی و 192حلب ۱۶ ڪیلویی روغن صاف قنادی و ۲۰۰ڪیسه ۵۰ ڪیلویی آرد نول صنف قنادان از چند انبار ڪشف وضبط و انبارها جهت بررسی پلمپ شد .

سید علی اکبر نصری سرآسیا بیان کرد : این محموله با همڪاری بازرسان جهاد و اطلاعات سپاه در مصلی مورد پایش و شناسایی و پلمپ قرار گرفت و پس از هماهنگی‌های لازم با اداره تعزیرات حڪومتی خراسان رضوی ڪالاهای احتڪار شده با نرخ مصوب در اختیار مصرف ڪنندگان قرار می گیرد .

وی گفت : قیمت این محصولات در بازار به قیمت یڪ میلیارد و چهارصد میلیون تومان می باشد .

وی با اشاره به پلمپ محل ذخیره روغن‌های مڪشوفه احتڪاری باهمڪاری اطلاعات سپاه اضافه ڪرد: در این راستا متهمین دستگیر و باتشڪیل پرونده مراحل قانونی به مرجع قضائی معرفی شد.

رئیس اداره نظارت و بازرسی جهاد ڪشاورزی شهرستان مشهد از مردم خواست در صورت اطلاع از فعالیت‌های قانونی و احتڪار ڪالاهای اساسی و مورد نیاز، به مدافعان امنیت غذایی در جهاد ڪشاورزی شهرستان مشهد اطلاع دهند ویا به شماره پیامڪ ۳۰۰۰۷۶۵۵۵۵ و یا شماره تماس ۱۲۴ شڪایت و گزارشات خود را در میان بگذارند.

 

 

منبع:روابط عمومی جهاد کشاورزی مشهد

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها