با ما همراه باشید

اقتصادی

شرایط اقلیمی مناسب برای رونق صنعت پرورش شتر

منتشر شده

در

photo 2021 12 19 08 56 59 - شرایط اقلیمی مناسب برای رونق صنعت پرورش شتر

مدیر جهاد کشاورزی مشهد گفت: با توجه به اینکه بخش قابل توجهی از مساحت مشهد را مناطق خشک و بیابانی تشکیل می‌دهد پرورش شتر اهمیت دو چندانی دارد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،سعید خوش قامت ، معاون رییس سازمان بیان کرد : پرورش ۱۰ گله شتر و مجموعا ۸۵۰ نفر شتر در شهرستان مشهد انجام گرفته است .

وی اشاره کرد: کاهش شدید نزولات جوی در سال‌های گذشته منجر به خشکسالی‌های اخیر گشته است و برای تامین امنیت غذایی جامعه در سالیان آینده مجبور خواهیم بود دنباله روی استراتژی های طبیعت باشیم و طبیعت ما را به سمت پرورش دام‌هایی سوق می‌دهد که بیشترین همخوانی و تطابق را با شرایط حاضر دارند و در این میان پرورش شتر می تواند انتخاب مناسبی در این حوزه باشد که هم بومی منطقه بوده و بسیار مقاوم به شرایط نامساعد محیطی است و نسبت به پرورش سایر دام های سبک و سنگین دارای مزیت نسبی بالایی است وشهرستان مشهد پتانسیل استعداد و توان بالایی برای پرورش شتر را دارا می باشد.

وی گفت : جهاد کشاورزی شهرستان مشهد با بهره گیری از این سیاست‌ در جهت حمایت و همگرایی از این توانایی و توان و استفاده از تشکل‌های تخصصی شاهد رشد و شکوفایی این صنعت در آینده‌ای نزدیک را باعث خواهد شد .

خوش قامت افزود : برخی از ویژگی‌های شتر مانند توانایی بالای تحمل کم آبی، تغذیه از علوفه‌های خشک و گیاهان مرتعی و بیابانی، مقاومت بهتر در مقابل بیماریها، هزینه‌های درمانی کم در مقایسه با سایر دامها، متابولیسم پایین، افزایش وزن روزانه مناسب و دوره پرواربندی کوتاه این حیوان را از منظر اقتصادی جهت پرورش و تولید گوشت و شیر به صرفه می‌کند.

در حال حاضر پرورش شتر با نژاد لاری و سندی پاکستانی که دارای ویژگیهای برجسته ای از جمله جثه درشت ( ۵۰۰ تا ۷۰۰ کیلو) و تولید سه برابری شیر در مقایسه با شترهای بومی میباشد و از طرفی استقبال مشتریان به جهت خواص منحصر به فرد شیر آن در سلامت انسان و خواص دارویی و همچنین ضرورت تحقق و بهره گیری از پرورش این نژاد در داخل کشور و عدم نیاز به وارادات که از مزایای پرورش این نژاد می باشد در حال توسعه پر ورش این نژاد می باشد .

خوش قامت با بیان اینکه برای پرورش شتر به تاسیسات چندانی نیاز نیست، ادامه داد: روزانه بیش از ۶۵۰ کیلوگرم شیر شتر تولید می‌شود و با توجه به خواص بالای شیر شتر دانشمندان از آن به عنوان طلای سفید بیابان یاد می‌کنند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مشهد گفت: شرایط اقلیمی مناسب و وابسته نبودن شتر به نهاده های دامی برای پرورش این حیوان در شهرستان مشهد فراهم شده است .

تنوع منابع طبیعی و اقلیمی شهرستان مشهد اکنون موجب سرمایه‌گذاری و رونق این صنعت شده است شتر ۸۰% از تغذیه خود را از مراتع می گیرد.

خوش قامت بیان کرد : وابسته نبودن شتر به نهاده‌های دامی و اقلیم گرم و خشک از علل پرورش شتر در این شهرستان است و باعث گرایش بسیاری از دامداران به این سمت شده است که در کنار دام تعدادی شتر پرورش می دهند .

وی گفت :افزایش پرورش شتر و استقبال مردم از فرآورده های گوشتی و لبنی شتر منجر به تکمیل چرخه های فرآوری محصولات آن شده است ودر مورد زنجیره تولید گوشت شتر ۷۰ درصد زنجیره کامل گشته است .

معاون رئیس سازمان گفت :در کنار گوشت شیر شتر به عنوان یکی از گرانترین و مغذی ترین مواد لبنی مطرح است که به خاطر خواص اکنون با استقبال چشمگیر مردم و دامداران روبرو شده است و علاوه بر شتر های بومی نژاد پاکستانی در شهرستان مشهد پرورش داده می شود .

 

وی افزود:شتر ها ی با نژاد پاکستانی جثه شان بزرگتر و درشت هیکل( ۵۰۰ تا ۷۰۰ کیلو )با میزان شیر زیاد بخصوص تو شرایط خشکسالی می‌باشد  و در نژاد لاری و سندی میزان شیر ۱۵ کیلو در صورتیکه در شترهای بومی ۵ کیلو می‌باشد  و شیر شتر نیاز به جوشاندن ندارد ودر محیط بیرون نگهداری میشود وبعد مدتی دوغ میشود که جایگزین بسیار مناسب برای گوشت گاو چون بر خلاف گوشت گاو خاصیت گرم دارد و مانند گوشت گوسفند با این تفاوت که چرب نیست.

 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مشهد افزود:شیر شتر نسبت به شیر گاو، حاوی 10 برابر آهن، 5 برابر پتاسیم و ویتامین C، چهار برابر سدیم و 3 برابر کلسیم و منیزیم و مقدار بیشتری اسیدهای چرب غیر اشباع، پروتئین، کلر و اسید فولیک بوده و آغوز آن سرشار از آنتی بادی ها و ترکیبات ضد سرطانی استˈ و چربی و لاکتوز شیر شتر نسبت به شیر گاو کمتر است و همین ویژگی موجب شده تا گزینه مناسبی برای افراد دیابتی، رژیمی و حساس به لاکتوز باشد ضمن اینکه شیر این حیوان برای درمان آب آوردگی مفاصل، یرقان، بیماری های طحال، سل، ترمیم زخم ها، تنگی نفس یا آسم، کم خونی، بواسیر، بسیار مفید است و شیر شتر دارای خاصیت لاغر کنندگی بوده و یک غذای رژیمی است ضمن اینکه تحقیقات نشان داده است که پادتن های موجود در شیر شتر برای غلبه بر بیماری هایی نظیر سرطان، ایدز، آلزایمر و هپاتیت C مفید است.

 

 

منبع:روابط عمومی جهاد کشاورزی مشهد

اقتصادی

ضرورت پایش شته مومی ڪلزا در شهرستان مشهد

منتشر شده

در

photo 2022 01 17 18 18 18 - ضرورت پایش شته مومی ڪلزا در شهرستان مشهد

رئیس تولیدات گیاهی جهاد ڪشاورزی شهرستان مشهد از رصد و پایش ڪارشناسان از مزارع ڪلزا و ارائه توصیه های لازم جهت مبازره شیمیایی و ڪنترل آفت شته مومی به ڪشاورزان ڪلزا ڪار خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، علی ممیزی، رئیس تولیدات گیاهی جهاد ڪشاورزی شهرستان مشهد با بیان اینڪه شته مومی ڪلم گونه غالب و مهمترین آفت ڪلزاست، بر لزوم پیشگیری و مدیریت به موقع آفت شته مومی تاڪید کرد.

ممیزی گفت: پایش مستمر مزارع ڪلزا و مبارزه آفت در ڪانون های شناخته شده، ضروری است و ازآنجائیڪه آلودگی ازحاشیه مزارع شروع میشود باید قبل از ایجاد ڪلنی شته ها مبارزه انجام گیرد تا از گسترش آفت به داخل مزرعه جلوگیری شود.

وی افزود : شته مومی ڪلزا در بازه دمایی 14- تا 35 درجه سانتیگراد فعالیت می ڪند، در فصل زمستان شرایط دمایی به منظور فعالیت این آفت مهیا است.

 

ممیزی با تاڪید بر اینڪه اگر مزرعه مورد بازدید قرار نگیرد چندی بعد با پیشرفت مراحل رشد ڪلزا و گرمی هوا خسارت شدیدتر از انتظار ظاهر می شود و ڪلنی های بزرگ در مزرعه ایجاد می شوندڪه شرایط مبارزه را سخت می کند.

وی  گفت : دوره تڪاملی شته مومی در زمستان 15 تا 20 روز است و می تواند در مزرعه ڪلزا به طرز زیادی افزایش یابد، لذا در سرمای زمستان و در مرحله خواب فیزیولوزیڪ ڪلزا نیز مبارزه با شته ضرورت دارد و حمله آفت از ابتدای فصل ڪه بوته‌های ڪلزا مرحله روزت (3 تا 6 برگی) را می‌گذرانند شروع و فعالیت تغذیه ای آن نیز در مرحله ساقه دهی، تشڪیل غنچه‌های گل و گلدهی تا رسیدن غلاف‌ها ادامه می‌یابد.

ممیزی بیان ڪرد : از آنجا ڪه شته مومی مهمترین آفت مزارع ڪلزاست و ممڪن است از همان ابتدای استقرار ڪلزا روی خاڪ و نزدیڪ طوقه ڪلزا ،در لابه لای برگ های ڪلزا و علف های هرز وجود داشته باشد، مبارزه با این آفت بسیار مهم ودر ابتدای پیدایش ڪانون ڪوبی آفت درنقاط آلوده ضروری است.

 

وی گفت: ازجمله اقدامات در خصوص ڪنترل شته مومی بازدید و سرڪشی مستمر از مزارع به خصوص توجه به حاشیه مزرعه و سم پاشی به صورت ڪانون ڪوبی و لڪه ای باسوم مناسب میباشد
در مبارزه شیمیایی با شته مومی رعایت اصول سم پاشی شامل زمان مبارزه و انتخاب نوع سم و سم پاش از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

 

منبع:روابط عمومی جهادکشاورزی مشهد

ادامه مطلب

اقتصادی

استاندار خراسان رضوی : کمک به حفظ واحدهای تولیدی، ثبات بازار و تامین کالای مورد نیاز را به همراه دارد

منتشر شده

در

photo 2022 01 16 13 26 17 - استاندار خراسان رضوی : کمک به حفظ واحدهای تولیدی، ثبات بازار و تامین کالای مورد نیاز را به همراه دارد

استاندار خراسان رضوی و هیات همراه صبح امروز از شهرک صنعتی چناران بزرگترین شهرک صنعتی شمال شرق کشور بازدید کردند.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران یعقوبعلی نظری با اشاره به اینکه کمک به حفظ واحدهای تولیدی فعال، می تواند نقش بسزایی در ثبات بازار و رفع نیازهای عمومی داشته باشد و ضرورت دارد تا ظرفیت واحدهای تولیدی بررسی تا با رفع موانع، با تمام ظرفیت به تولید ادامه دهند.

استاندار خراسان رضوی تاکید کرد: جلب مشارکت های بخش خصوصی در تامین انرژی های مورد نیاز واحدهای تولیدی، علاوه بر کاهش وابستگی به دولت، ثبات تولید را به همراه دارد و بزودی زیرساخت های اجرای طرح در شهرک های صنعتی استان فراهم خواهد شد.

یعقوبعلی نظری  گفت : جلسات تسهیل و رفع موانع تولید با حضور مدیران دستگاه های مرتبط در شهرک های صنعتی برگزار تا مشکلات عمومی شهرک ها و واحدهای صنعتی بررسی و نسبت به رفع موانع اقدام شود.

عارضه‌یابی واحدهای نیمه‌فعالی در اولویت است

علی بهرامی‌زاده مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی در ادامه خاطر نشان کرد : عارضه‌یابی واحدهای نیمه‌فعالی که قادر به فعالیت با ظرفیت کامل خود نیستند، حفظ واحدهای فعال موجود و جلوگیری از بروز مشکلات از دیگر با اولویت برنامه‌های این مجموعه ها می باشد .

وی گفت : که شهرک صنعتی چناران با ۱۱۶۷ هکتار زمین و ۲۷۱ واحد صنعتی فعال زمینه اشتغال ۷۵۰۰ نفر را فراهم و مقرر شد تا مشکلات ۳۷ واحد تولیدی غیر فعال بررسی و در جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید نسبت به حل آن تصمیم گیری شود.

 

 

 

 

 

منبع:روابط عمومی شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی

ادامه مطلب

اقتصادی

تصمیم ها و طرح های دولت به نفع دامداران و زنجیره تولید باشد

منتشر شده

در

photo 2021 12 02 17 13 37 - تصمیم ها و طرح های دولت به نفع دامداران و زنجیره تولید باشد

مدیر جهاد کشاورزی کاشمر اظهار امیدواری کرد :تصمیم ها و طرح های دولت به نفع دامداران و زنجیره تولید باشد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ،محمد شجعی، در جلسه کنترل کمی و کیفی خوراک دام مربوط به آبان و آذر ماه 1400 گفت:امیدواریم هر تصمیمی در کشور برای دامداران گرفته می شود و یا هر طرح اجرایی در نهایت به نفع دامداران و زنجیره های تولید باشد.

شجعی یکی از مشکلات حوزه نهاده ها را افزایش پی در پی هزینه حمل دانست و افزود: می بایست با مدیریت و برنامه ریزی و با استفاده از تمام ظرفیت افراد و نهاد های دخیل به دامداران کمک کنیم تا از وضعیت موجود خارج شوند.

وی ادامه داد: با توجه به وضعیت فعلی باید تمام تلاشمان را برای حفظ دامدار انجام دهیم  تا حقیقت زنجیره  و چرخه تولید حفظ شود.

مدیر جهاد کشاورزی کاشمر از شرکت های دخیل در امر توزیع نهاده ها خواست لیست های ارسالی به جهاد کشاورزی برای نظارت و راستی آزمایی بدون خط خوردگی باشد.

او تصریح کرد:همگی باید کمک کنند تا چرخه تولید و صادرات کشور با شرایط جدید شکل گرفته و بازار و رقابتی در کشور ایجاد شود.

 

 

منبع:روابط عمومی جهاد کشاورزی کاشمر

ادامه مطلب

برترین ها