با ما همراه باشید

اقتصادی

شرایط اقلیمی مناسب برای رونق صنعت پرورش شتر

منتشر شده

در

photo 2021 12 19 08 56 59 - شرایط اقلیمی مناسب برای رونق صنعت پرورش شتر

مدیر جهاد کشاورزی مشهد گفت: با توجه به اینکه بخش قابل توجهی از مساحت مشهد را مناطق خشک و بیابانی تشکیل می‌دهد پرورش شتر اهمیت دو چندانی دارد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،سعید خوش قامت ، معاون رییس سازمان بیان کرد : پرورش ۱۰ گله شتر و مجموعا ۸۵۰ نفر شتر در شهرستان مشهد انجام گرفته است .

وی اشاره کرد: کاهش شدید نزولات جوی در سال‌های گذشته منجر به خشکسالی‌های اخیر گشته است و برای تامین امنیت غذایی جامعه در سالیان آینده مجبور خواهیم بود دنباله روی استراتژی های طبیعت باشیم و طبیعت ما را به سمت پرورش دام‌هایی سوق می‌دهد که بیشترین همخوانی و تطابق را با شرایط حاضر دارند و در این میان پرورش شتر می تواند انتخاب مناسبی در این حوزه باشد که هم بومی منطقه بوده و بسیار مقاوم به شرایط نامساعد محیطی است و نسبت به پرورش سایر دام های سبک و سنگین دارای مزیت نسبی بالایی است وشهرستان مشهد پتانسیل استعداد و توان بالایی برای پرورش شتر را دارا می باشد.

وی گفت : جهاد کشاورزی شهرستان مشهد با بهره گیری از این سیاست‌ در جهت حمایت و همگرایی از این توانایی و توان و استفاده از تشکل‌های تخصصی شاهد رشد و شکوفایی این صنعت در آینده‌ای نزدیک را باعث خواهد شد .

خوش قامت افزود : برخی از ویژگی‌های شتر مانند توانایی بالای تحمل کم آبی، تغذیه از علوفه‌های خشک و گیاهان مرتعی و بیابانی، مقاومت بهتر در مقابل بیماریها، هزینه‌های درمانی کم در مقایسه با سایر دامها، متابولیسم پایین، افزایش وزن روزانه مناسب و دوره پرواربندی کوتاه این حیوان را از منظر اقتصادی جهت پرورش و تولید گوشت و شیر به صرفه می‌کند.

در حال حاضر پرورش شتر با نژاد لاری و سندی پاکستانی که دارای ویژگیهای برجسته ای از جمله جثه درشت ( ۵۰۰ تا ۷۰۰ کیلو) و تولید سه برابری شیر در مقایسه با شترهای بومی میباشد و از طرفی استقبال مشتریان به جهت خواص منحصر به فرد شیر آن در سلامت انسان و خواص دارویی و همچنین ضرورت تحقق و بهره گیری از پرورش این نژاد در داخل کشور و عدم نیاز به وارادات که از مزایای پرورش این نژاد می باشد در حال توسعه پر ورش این نژاد می باشد .

خوش قامت با بیان اینکه برای پرورش شتر به تاسیسات چندانی نیاز نیست، ادامه داد: روزانه بیش از ۶۵۰ کیلوگرم شیر شتر تولید می‌شود و با توجه به خواص بالای شیر شتر دانشمندان از آن به عنوان طلای سفید بیابان یاد می‌کنند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مشهد گفت: شرایط اقلیمی مناسب و وابسته نبودن شتر به نهاده های دامی برای پرورش این حیوان در شهرستان مشهد فراهم شده است .

تنوع منابع طبیعی و اقلیمی شهرستان مشهد اکنون موجب سرمایه‌گذاری و رونق این صنعت شده است شتر ۸۰% از تغذیه خود را از مراتع می گیرد.

خوش قامت بیان کرد : وابسته نبودن شتر به نهاده‌های دامی و اقلیم گرم و خشک از علل پرورش شتر در این شهرستان است و باعث گرایش بسیاری از دامداران به این سمت شده است که در کنار دام تعدادی شتر پرورش می دهند .

وی گفت :افزایش پرورش شتر و استقبال مردم از فرآورده های گوشتی و لبنی شتر منجر به تکمیل چرخه های فرآوری محصولات آن شده است ودر مورد زنجیره تولید گوشت شتر ۷۰ درصد زنجیره کامل گشته است .

معاون رئیس سازمان گفت :در کنار گوشت شیر شتر به عنوان یکی از گرانترین و مغذی ترین مواد لبنی مطرح است که به خاطر خواص اکنون با استقبال چشمگیر مردم و دامداران روبرو شده است و علاوه بر شتر های بومی نژاد پاکستانی در شهرستان مشهد پرورش داده می شود .

 

وی افزود:شتر ها ی با نژاد پاکستانی جثه شان بزرگتر و درشت هیکل( ۵۰۰ تا ۷۰۰ کیلو )با میزان شیر زیاد بخصوص تو شرایط خشکسالی می‌باشد  و در نژاد لاری و سندی میزان شیر ۱۵ کیلو در صورتیکه در شترهای بومی ۵ کیلو می‌باشد  و شیر شتر نیاز به جوشاندن ندارد ودر محیط بیرون نگهداری میشود وبعد مدتی دوغ میشود که جایگزین بسیار مناسب برای گوشت گاو چون بر خلاف گوشت گاو خاصیت گرم دارد و مانند گوشت گوسفند با این تفاوت که چرب نیست.

 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مشهد افزود:شیر شتر نسبت به شیر گاو، حاوی 10 برابر آهن، 5 برابر پتاسیم و ویتامین C، چهار برابر سدیم و 3 برابر کلسیم و منیزیم و مقدار بیشتری اسیدهای چرب غیر اشباع، پروتئین، کلر و اسید فولیک بوده و آغوز آن سرشار از آنتی بادی ها و ترکیبات ضد سرطانی استˈ و چربی و لاکتوز شیر شتر نسبت به شیر گاو کمتر است و همین ویژگی موجب شده تا گزینه مناسبی برای افراد دیابتی، رژیمی و حساس به لاکتوز باشد ضمن اینکه شیر این حیوان برای درمان آب آوردگی مفاصل، یرقان، بیماری های طحال، سل، ترمیم زخم ها، تنگی نفس یا آسم، کم خونی، بواسیر، بسیار مفید است و شیر شتر دارای خاصیت لاغر کنندگی بوده و یک غذای رژیمی است ضمن اینکه تحقیقات نشان داده است که پادتن های موجود در شیر شتر برای غلبه بر بیماری هایی نظیر سرطان، ایدز، آلزایمر و هپاتیت C مفید است.

 

 

منبع:روابط عمومی جهاد کشاورزی مشهد

اقتصادی

عدم پرداخت تسهیلات مکانیزاسیون در شهرستان مه ولات

منتشر شده

در

photo 2022 08 05 12 45 56 - عدم پرداخت تسهیلات مکانیزاسیون در شهرستان مه ولات

 

با توجه به معرفی بهره برداران کشاورزی به بانک کشاورزی شهرستان جهت دریافت تسهیلات مکانیزاسیون، پرداخت تسهیلات با مشکل رو به رو شده است.

 

به گزارش پایگاه اقتصادی مشهد عمران، هادی ساربان، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مه ولات گفت: بدون شک بهره برداران کشاورزی برای افزایش ضریب مکانیزاسیون و خرید ادوات کشاورزی مورد نیاز خود، نگاه ویژه‌ای به تسهیلات و وام دارند و در حال حاضر مشکلاتی مانند کمبود نقدینگی بانک‌ کشاورزی شهرستان و سختگیری بیش از حد، دسترسی این قشر زحمتکش به وام را کاهش داده است.

ساربان افزود: براساس پیگیری های انجام شده از طرف کارشناسان مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان مه ولات، افت منابع مالی بانک کشاورزی شهرستان، پرداخت تسهیلات خط اعتباری شماره 10 مکانیزاسیون شهرستان مه ولات را با مشکل جدی رو به رو کرده است.

وی اعتقاد دارد که تسهیلات باید هر چه روان تر، راحت‌تر و ارزان‌تر به بهره برداران بخش کشاورزی ارائه شود، اما اینکه تا این مطلوب چقدر فاصله داریم و آیا وضع ما مطلوب است یا نه، باید گفت که مطلوب نیست.

او گفت: از ابتدای سالجاری تا کنون، در راستای توسعه فناوری‌های نوین در بخش مکانیزاسیون، تا کنون نزدیک به 80 هزار میلیون ریال از اعتبارات تخصیصی به شهرستان جهت دریافت تسهیلات برای خرید 50 دستگاه انواع ادوات کشاورزی به بانک معرفی شده اند و روند معرفی اعتبارات مذکور ادامه دارد.

 

 

منبع:روابط عمومی جهاد کشاورزی شهرستان مه ولات

ادامه مطلب

اقتصادی

هرچادر عشایری می تواند یک کارگاه تولیدی باشد

منتشر شده

در

photo 2022 08 03 17 39 28 - هرچادر عشایری می تواند یک کارگاه تولیدی باشد

مراسم تودیع و معارفه مسئول جدید اداره امور عشایر شهرستان کاشمر با حضور مدیرکل عشایر استان خراسان رضوی برگزار شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران محمد شجعی، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کاشمر در جلسه تودیع و معارفه مسئول جدید اداره امور عشایر شهرستان گفت:خوشبختانه اداره امور عشایر با مدیریت قابل قبولی که توسط مسئولین خود داشته کم حاشیه ترین دوران خود از ابتدای تاسیس را سپری کرده است.

شجعی افزود: اکنون که بخش اقتصادی مورد توجه و عنایت دولت است، به سازمان امور عشایر و مدیران و کارکنان این سازمان توجه و عنایت بیشتری شده تا مجموعه سازمان بتواند تلاشهای موثرتری را در خدمات رسانی به جامعه عشایری کشور که از تولید کنندگان کم توقع هستند، داشته باشد.

 

مدیرکل امور عشایر استان خراسان رضوی  گفت: جامعه عشایری کشور از ظرفیت های اقتصادی و فرهنگی بالایی برخوردار است و هر چادر عشایری به عنوان یک کارگاه تولیدی است.

محمد رضا نبوی اداره عشایر شهرستان را يكی از اداره های فعال در ارائه خدمات مطلوب به عشاير شهرستان عنوان کرد و افزود:عشایر بدون هیچ چشم‌ داشتی و با کمترین امکانات اما با تلاش خستگی‌ ناپذیر بسیاری از نیازهای جامعه را مرتفع می‌کنند و لازم است توجه و حمایت‌های بیشتری از این قشر انجام شود.

ادامه مطلب

اقتصادی

تلاش حداکثری در رفع موانع تولید در شهرستان درگز

منتشر شده

در

photo 2022 08 07 11 41 57 - تلاش حداکثری در رفع موانع تولید در شهرستان درگز

واحدهای نیمه فعال و راکد درشهرستان درگز با شدت بیشتری پیگیری می شود.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،محمدفرهنگی،سرپرست جهاد کشاورزی شهرستان درگز گفت : با عنایت به نامگذاری سال جدید به سال تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین توسط مقام معظم رهبری و تاکید ریاست سازمان برای احصاء مشکلات و تلاش حداکثری در رفع موانع پیش رو و راه اندازی واحد های راکد و نیمه فعال جهاد کشاورزی شهرستان درگز تلاش می کند با برگزاری جلسات و پیگیری مستمر در حد توان تلاش خود را جهت رفع موانع واحد های تولیدی بکار گیرد.

وی افزود : ادارات با در نظر گرفتن اولویت ضمن رصد و شناسایی کارشناسی ودقیق مشکلات و موانع ، طرح های نیمه فعال و راکد را در اسرع وقت به واحد طرح و برنامه اعلام نمایند تا نسبت به برگزاری جلسه و طرح موضوع اقدام  کند.

فرهنگی بیان کرد: درهمین راستاهمکاران تولیدات دامی مدیریت جهاد کشاورزی با همکاری طرح وبرنامه و با هدف  برطرف کردن مشکلات حوزه تولید و پشتیبانی همه جانبه از تولیدکننده برآن شدند واحدهای دامی که قابلیت برگشت به چرخه تولید را دارند شناسایی کنند.

 

 

منبع:روابط عمومی مدیریت جهادکشاورزی شهرستان درگز

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها