با ما همراه باشید

اقتصادی

شمارش معکوس برای آغاز عملیات اجرایی پدیده کیش

منتشر شده

در

photo 2022 11 24 10 00 11 - شمارش معکوس برای آغاز عملیات اجرایی پدیده کیش

 

عضو هیئت مدیره شرکت پدیده شاندیز اعلام کرد: سرمایه گذاری چند هزار میلیاردی برای توسعه شهر افسانه‌ای کیش با مشارکت بخش خصوصی در آینده نزدیک انجام می شود.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، حجت الاسلام محمود جواهری گفت: در شهریور ماه امسال از طریق سامانه اطلاع رسانی ناشران (کدال) اعلام شد که برای شروع عملیات اجرایی پروژه کیش تفاهم نامه اولیه با شرکت بین المللی افسانه سازان آینده کیش (سهامی خاص) تنظیم شده است.

وی علت به تاخیر افتادن عقد قرارداد تاکنون را اینگونه توضیح داد: عقد قرارداد منوط به تایید دوباره مجوز‌هایی است که در سال‌ها ۸۸ تا ۹۲ برای عملیات اجرایی پدیده کیش اخذ شده است. به عنوان مثال مجوز تراکم ۲۷۰ درصدی در جزیره کیش توسط شرکت پدیده اخذ شده است و بخش اعظمی از تمام هزینه‌های قانونی برای این مهم پرداخت شده است.

عضو هیئت مدیره شرکت پدیده شاندیز ادامه داد: با این حال از آنجا که این قسم مجوز‌ها در جزیره کیش تقریبا بی سابقه است، مدیران و مسئولان کنونی درباره این مجوز‌ها تردید دارند و مقاومت می‌کنند. از این رو باید پیش از شروع هرگونه عملیاتی باید دوباره این مجوز‌ها تایید شود.

 

دستور مقام قضایی برای پایداری مجوز‌های پدیده در کیش

حجت الاسلام محمود جواهری با اشاره به همکاری مقام محترم قضایی نیز افزود: ۲۷ مهر مقام قضایی، دکتر غلامی، قاضی اجرای احکام در پرونده پدیده، با مسئولان کیش جلسه گذاشت و برای پایداری پروانه‌ها و مجوز‌ها مهلت یک ماهه تعیین کرد.

وی ضمن اشاره به همکاری حجت اله عبدالملکی، دبیر جدید شورای عالی مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی نیز گفت: از عملکرد جهادی این مدیر جوان تشکر می‌کنم. ایشان با یک واسطه‌ای با بنده تماس گرفتند و وضعیت را پیگیر شدند و خواسته ما را پرسیدند. بنده نیز تصریح کردم که به جز مصوبه و توافق نامه مقام قضایی مطالبه‌ای نداریم و ایشان نیز قول مساعد دادند.

عضو هیئت مدیره شرکت پدیده تصریح کرد: دکتر عبدالملکی از منطقه آزاد کیش خواسته اند گزارش آخرین وضعیت شهر افسانه‌ای را خواستند تا دستورات اقدامات لازم را بعد از آن صادر کنند. بدیهی است که اگر مجوز‌های لازم از سوی دبیر شورای مناطق آزاد کشور صادر شود دیگر برای شروع عملیاتی اجرایی و توسعه شهر افسانه‌ای کیش مشکلی نخواهیم داشت.

 

نقش پهلوان در شهر افسانه‌ای پدیده کیش

 

حجت الاسلام جواهری ضمن تاکید بر هماهنگی میان اعضای هیئت مدیره شرکت پدیده و انسجام درونی میان آن‌ها ادامه داد: همانطور که در اطلاعیه رسمی شرکت در کدال قید شده است. تفاهم نامه عقد قرارداد مشارکت و سرمایه گذاری برای شروع عملیات اجرایی پروژه کیش با شرکت بین المللی افسانه سازان آینده کیش (سهامی خاص) انجام شده است که آقای محسن پهلوان مقدم در مدیریت آن نقش مهمی دارد.

وی افزود: تامین سرمایه مورد نیاز برای آغاز عملیات اجرایی در شهر افسانه‌ای کیش نیز به صورت مشارکتی انجام خواهد شد. حدود ۳ هزار میلیارد تومان اموال غیر منقول و نقدینگی از سوی شرکت توسعه تامین خواهد شد و همین مقدار توسط شرکت افسانه سازان آینده کیش تامین می‌شود. علاوه بر این امیدواریم با توجه به شخصیت آقای پهلوان، سرمایه گذاران دیگری هم به این پروژه جذب شوند.

عضو هیئت مدیره شرکت پدیده در خصوص فراخوان جذب ۳۷۰۰ نفر نیرو برای عملیات اجرایی شهر افسانه‌ای کیش تصریح کرد: در سال ۹۳ در پروژه کیش حدود ۱۲ هزار نفر نیروی کار اعم از متخصص و کارگر مشغول فعالیت بودند. خوابگاهی که برای این نیرو‌ها ساخت شد و هم اکنون در مرحله اورهال است برای چنین جمعیتی ظرفیت دارد.

جواهری ادامه داد: فراخوانی که صورت گرفته در واقع برای تهیه بانکی اطلاعاتی است که در زمان آغاز به کار جذب نیرو سریعا اتفاق بیافتد. با این حال هم اکنون حدود ۲۵۰ نفر در پروژه کیش مشغول به کار هستند.

جواهری به نمایندگی ازهیات مدیره وسهامداران پدیده ازمقامات استانی بویژه مقامات قضائی تشکرکرد و اذعان داشت همگی برآن هستندکه سهامداران پدیده پس از سال‌ها به حق وحقوق خودبرسند.

 

 

 

منبع:گروه اقتصاد|شهرآرانیوز

اقتصادی

طرح آزمایشی اقتصاد دیجیتال دهه فجر امسال در مشهد رونمایی می شود

منتشر شده

در

14011111155254174269418014 - طرح آزمایشی اقتصاد دیجیتال دهه فجر امسال در مشهد رونمایی می شود

 

طرح آزمایشی اقتصاد دیجیتال دهه فجر امسال در مشهد با تفاهم نامه توسعه تجارت الکترونیک به بهره برداری می رسد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مشهد عمران، ابوالفضل چمندی ،معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی در نشست خبری گفت:در موضوع فیلترینگ کسب و کارهایی که

با اپ های غیرایرانی کار کردند آسیب دیدند که دولت برای جبران این خسارت کسب و کار جایگزین را در طرح آزمایشی اقتصاد دیجیتال دهه فجر امسال در مشهد با تفاهم نامه توسعه

تجارت الکترونیک به بهره برداری می رسد.

 

وی انرژی را مهمترین چالش سرمایه گذاری در خراسان رضوی مطرح کرد و گفت: وضعیت اشتغال استان خراسان رضوی از ابتدای سال جاری تاکنون رشد داشته است. همانطور که در فصل بهار ۶۵ هزار نفر اشتغال مثبت‌ تجربه کردیم در فصل پاییز نیز با رشد مواجه بودیم و این در حالی استکه شاخص اشتغال در کل کشور منفی بود.

 

وی‌ اظهار داشت: در فصل بهار و تابستان و پاییز‌ نسبت به سال ۱۴۰۰ رشد اشتغال در استان مثبت بوده است. همچنین نرخ بیکاری ۴.۹ درصد است کهپایین ترین نرخ بیکاری‌ در سطح کشور داشته‌ایم.

 

چمندی خاطرنشان کرد: نرخ مشارکت در استان خراسان رضوی ۴۵ درصد است که این میزان در کشور به ۴۱ درصد رسیده است. همچنین نرخ بیکاریکشور ۸.۲ درصد است که استان توانست به یک شاخص مثبت برسد.

 

وی با بیان اینکه ۱۳۰۰ میلیارد تومان به بنگاه‌های‌تولیدی‌ پرداخت شده، افزود:تسهیلات اشتغال از سوی کمیته امداد و بهزیستی پرداخت شده است.

 

وی به تسهیلات پرداخت شده از سوی بانک‌های استان اشاره کرد و گفت: بانک‌ها ۱۱۰ هزار میلیارد تومان‌پرداختی‌داشته‌اند که نیمی از آن وام‌های جدیداست.۹۵درصد این وام سرمایه در گردش و پنج درصد آن توسعه‌ای بوده و بیشترین در بخش صنعت و معدن و کمترین آن در بخش کشاورزی بوده است.

 

چمندی به موضوع سرمایه‌گذاری در خراسان رضوی اشاره  کرد و افزود: سرمایه گذاری در استان خراسان رضوی با یک چالشی به عنوان انرژی روبرو است. در تابستان برق و در زمستان گاز نداریم که به صنایع بدهیم. سبد انرژی کشور‌ از تنوع بسیار پایینی برخوردار است. این امر باعث شده رشد سرمایهگذاری در کشور به مخاطره بیفتد. نیروگاه‌های خورشیدی، بادی و اتمی اگر نادیده گرفته شود دچار بحران می‌شویم.

 

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی گفت:پایین ترین نرخ بیکاری را در خراسان رضوی داشتیم که نشان از فضای امیدبخش اشتغال در خراسان رضوی دارد.

 

وی افزود: شاخص مشارکت اقتصادی به 45 درصد رسیده و افزایش پیدا کرده است که این شاخص بسیار مهمی است.

 

شبنم مقدم

 

 

 

ادامه مطلب

اقتصادی

رونق بازارهای موقت مشهد

منتشر شده

در

photo 2023 01 30 08 24 44 - رونق بازارهای موقت مشهد

مدیر عامل سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی شهرداری مشهد از رونق بازارهای موقت مشهد خبر داد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، محمد جواد مشیری گفت: 625000 نفرغرفه از ابتدای سال تاکنون از طریق درگاه الکترونیکی این سازمان واگذار شده است.

وی افزود: در شش ماهه نخست سال جاری اشتغال 6200 نفری در این حوزه را داشتیم که آمار مطلوب و رضایت بخشی است و این آمار هم اکنون به بیش از 11000 نفر رسیده است.

مشیری گردش مالی حوزه بازارهای موقت را 4 هزار میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: برنامه این سازمان برای سال آینده توسعه این حوزه و توجه به اقتصاد خرد و حمایت از کسب و کارهای خانگی است.

مشیری ادامه داد: 50 درصد ظرفیت بازارهای موقت طی تفاهمی با اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی به مشاغل خرد و خانگی اختصاص یافته و توسعه بازارهای بزرگ مقیاس برای تقویت بیش از پیش این حوزه برای سال آینده پیش بینی شده است.

مشیری در انتها از دستگاه های متولی کار در استان خواست سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی نیز از تسهیلات ایجاد اشتغال بهره مند شود تا با سرعت بیشتری در توسعه این مسیر اقدام کند.

 

منبع: روابط عمومی سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی

ادامه مطلب

اجتماعی

نایب رییس و سخنگوی شورای شهر مشهد خبر داد اصلاح بودجه ۱۴۰۲ به سود مشهد

منتشر شده

در

photo 2023 01 28 19 00 18 - نایب رییس و سخنگوی شورای شهر مشهد خبر داد اصلاح بودجه ۱۴۰۲ به سود مشهد

نایب رییس و سخنگوی شورای اسلامی شهر مشهد از ارائه موارد اصلاحی بودجه ۱۴۰۲ به سود مشهدمقدس خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،موسی‌الرضا حاجی بگلو ، با اشاره به دیدار با قاضی‌زاده هاشمی؛ عضو مجمع نمایندگان خراسان رضوی اظهار داشت: در دیدار با عضو مجمع نمایندگان خراسان رضوی مواردی از موسی‌الرضا حاجی بگلو بودجه ۱۴۰۲ کشور مورد بررسی قرار گرفت و درخواست‌هایی در زمینه اصلاح بودجه ارائه شد.

نایب رییس و سخنگوی شورای اسلامی شهر مشهد بیان کرد: در این دیدار که با احسان قاضی زاده هاشمی؛ نماینده مردم سرخس و فریمان و عضو مجمع نمایندگان استان خراسان رضوی و همچنین عضو کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی صورت گرفت ۶۰ اصلاحیه با محوریت بودجه ۱۴۰۲ ارائه شد و قرار شد از سوی آقای قاضی‌زاده در سامانه مربوط به اصلاح بودجه حتما بارگزاری شود.

وی خاطرنشان کرد: محوریت اصلی این پیشنهادات ناظر به حوزه مدیریت شهری و روستایی است و قطعا با مدنظر قرار دادن آنها می‌توان تحولات خوبی به نفع مدیریت شهری و روستایی رقم زد؛ باید تشکر ویژه‌ای از مدیرکل تعاملات شهرداری مشهد داشته باشیم که در تدوین و تکمیل نظام پیشنهادات مربوطه نقش بسزایی داشتند و انشالله این ۶۰ پیشنهاد اصلاحی به صورت نهایی در بودجه ۱۴۰۲ لحاظ شود.

وی افزود:طی چند ماه گذشته به همت شورای اسلامی شهر مقدس مشهد و شهرداری مشهد با مقایسه قوانین بودجه سه سال گذشته و بررسی های کارشناسی تباصر لایحه قانون بودجه و تطبیق آن با مسائل دارای اهمیت مدیریت شهری پس از اخذ نظرات اعضای محترم شورای استان و کلان شهرهای سطح کشور؛ پیشنهادات لازم در راستای تسهیل در خدمت رسانی شهرداری ها به شهروندان جهت درج در لایحه بودجه ۱۴۰۲ درقالب موضوعات مالی، خدماتی، حمایت های دولت. ترافیک و ….  تهیه گردید و امروز با حضور قاضی زاده هاشمی نماینده مردم فریمان و عضو کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرقت و مقرر شد درخصوص ثبت ۵۹ پیشنهاد تهیه شده توسط ایشان و پیگیری از دیگر نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی تاحصول نتیجه اقدام شود.

حاجی بگلو تاکید کرد: همواره عنوان کرده‌ایم که بودجه مشهد محلی است حال آن که خدمات ما در سطح ملی انجام می‌شود و لازم است به ویژه در زمینه تخصیص بودجه به شهر امام رضا(ع) متناسب با خدماتش نگاه شود.

رییس شورای اسلامی استان خراسان رضوی عنوان کرد: در تمام سال‌های اخیر این مسأله را در صدر مطالبات مشهد داشته‌ایم اما کمتر به آن بها داده شده است.

حاجی بگلو با اشاره به اینکه آسیب‌شناسی مناسبی توسط محققان و متخصصان حوزه بودجه در این زمینه صورت گرفته اظهار داشت: بخشی از اصلاحات پیشنهادی ناظر به مشهد و بخشی نیز ناظر به بهبود وضعیت استان خراسان رضوی است و بخشی از پیشنهادات ارائه شده نیز کلی و ناظر به بهبود برخی فرآیندها در سطح کلان است.

وی بیان کرد: عضو مجمع نمایندگان خراسان رضوی در این دیدار وعده داد اصلاحات پیشنهادی را در سطح مجلس ارائه و نسبت به کاربست آن پیگیری داشته باشد.

 

ادامه مطلب

برترین ها