با ما همراه باشید

اقتصادی

شناسایی یک میلیون و 400 هزار رقبه در کشور

منتشر شده

در

photo 2021 11 07 22 26 05 - شناسایی یک میلیون و 400 هزار رقبه در کشور

 

معاون بهره وری اقتصادی موقوفات و بقاع متبرکه سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: ما یک میلیون و 400 هزار رقبه در کشور شناسایی کردیم که در حال شناسنامه دار شدن هستند و قریب 230 هزار موقوفه در سراسر کشور داریم.

به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، مهدی پندار در مراسم افتتاحیه سومین مرحله از هشتمین دوره طرح زائران رضوی که در مجتمع آموزشی امامت برگزار شد؛ بیان کرد: سازمان اوقاف یک سازمان دولتی با وظیفه فرهنگی است، این سازمان تا سال 1363 ازمان اوقاف زیرمجموعه نخست وزیری بود اما از سال 1363 به بعد با تصویب قانون جدید اوقاف سازمان اوقاف زیرمجموعه وزارت ارشاد به عنوان یک سازمان مستقل ارائه خدمت می کند.

 

معاون بهره وری اقتصادی موقوفات و بقاع متبرکه سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه کارهای فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف اجرای نیت واقفین است؛ گفت: قریب 802 نیت در حوزه دارو و درمان، ایتام، عزاداری سیدالشهدا که عمده موقوفات به خود اختصاص داده است و … شناسایی شده است که در 40 طبقه بندی می توان قرار داد.

 

وی بیان کرد: سازمان اوقاف اگر چه اجرای امینانه نیات واقفین را برعهده دارد اما قبل از این اقدام حتما باید درآمدی کسب کند که حاصل از موقوفات باشد.

 

پندار افزود: کوچکترین واحد در سازمان اوقاف رقبه است که می تواند یک زمین هزار هکتاری، یک واحد آپارتمان، موتورسیکلت و یا ایده فرد باشد مجموع این رقبات یک موقوفه را تشکیل می دهد و به استناد قانون اوقاف هر موقوفه یک شخصیت حقوقی مستقل دارد.

 

وی گفت: ما یک میلیون و 400 هزار رقبه در کشور شناسایی کردیم که در حال شناسنامه دار شدن هستند و قریب 230 هزار موقوفه در سراسر کشور داریم که سازمان اوقاف وظیفه نظارت بر این شخصیت های حقوقی است که در برخی موارد که تولیت مشخصی ندارد و مجهول التولیت است و یا تولیت را حکومت اسلامی دانسته وظیفه حفظ صیانت و اداره موقوفات را نیز بر عهده می گیرد.

 

معاون بهره وری اقتصادی موقوفات و بقاع متبرکه سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه بیش از 8 هزار امام زاده در کشور داریم که مسئولیت اداره آن با اوقاف است؛ گفت: در حوزه موقوفات دو مدل موقوفه انتفاعی و منفعتی داریم، موقوفات انتفاعی از این جنس هستند که طرف ملک و دارایی را برای نیت مشخص وقف کرده است، مثلا زمینی را برای مدرسه وقف کرده است و هیچ کار دیگری برای آن رقبه نمی توان انجام داد اما موقوفات منفعتی واقف باغی را وقف کرده است که منافع حاصل از این باغ صرف دارو و درمان شود .

 

وی بیان کرد: اگر چه این نیت ها به چند صد سال گذشته برمی گردد اما گویا شرایط امروز جامعه را در نظر گرفته است.

 

پندار اظهار کرد:با توجه به نوع موقوفه و مزیت نسبی موقوفه باید فعالیت مرتبط با مزیت نسبی موقوفه تعریف کنیم و منافع حاصل آن را صرف اجرای نیت کنیم. ما موقوفات زیادی در حوزه کشاورزی داریم لذا ما تمام فعالیت های مرتبط با زیر شاخه کشاورزی را می توانیم در این زمین انجام دهیم. همچنین ما باید فعالیت مرتبط را تعریف کنیم و سرمایه گذاری انجام شود و منافع حاصل از آن صرف دو موردی که قانون گفته است شود اول اینکه حفظ عین اتفاق بیفتد یعنی خود موقوفه را سرپا نگه داریم و دومی اجرای نیت انجام شود.

 

وی گفت: روح حاکم بر سازمان اوقاف اجاره داری بوده است که منافع بسیار ناچیزی عاید می شد اما از دد وسال گذشته و با حضور دکتر خاموشی تغییر رویکردی در سازمان اوقاف صورت گرفت. اسناد بالادستی داریم که ما را به این سمت هدایت می کند و این اسناد دستورات 19 گانه ای است که رهبر معظم انقلاب به ما ابلاغ کردند که در موقوفات عمران و آبادانی، بهره وری در موقوفات و اجرای امینانه را در سطح وسیع تر انحام دهیم. همچنین سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی، بیانیه گام دوم انقلاب، سیاست های کلی علم و فناوری در کشور و برنامه ششم توسعه در فعالیت های اوقاف گنجانده شده است.

 

معاون بهره وری اقتصادی موقوفات و بقاع متبرکه سازمان اوقاف و امور خیریه افزود: بر این اساس از اجاره داری به سمت مشارکت حرکت کردیم و انواع روش های مشارکت را سازمان اوقاف ملاک عمل خود قرار داد و در جهت مردمی کردن اقتصاد کشور بخش خصوصی را در فعالیت های خود دخالت دادیم.

وی با بیان اینکه در سیاست های کلی علم و فناوری ابلاغیه رهبر معظم انقلاب افزایش نقش و مشارکت بخش های غیر دولتی در حوزه علم و فناوری، ارتقا سهم وقف و حضور خیریه در این حوزه برجسته بوده است؛ گفت: با تحریم های کشور که تکنولوژی وارد نمی شود و در تهیه مواد اولیه با مشکل مواجه هستیم، لذا به سمت موضوعات دانش بنیان حرکت کردیم و در اولویت سازمان اوقاف در تعریف فعالیت های اقتصادی قرار دادیم .

 

پندار افزود: در سازمان اوقاف یک شرکت تخصصی که بتواند در حوزه های مختلف فعالیت کند وجود نداشت لذا با کنار هم قرار گرفتن چند شخصیت حقوقی، شخصیت های حقوقی جدیدی تحت عنوان شرکت های تخصصی ایجاد شدند؛ همچنین ما هلدینگ های کشاورزی طراحی کردبم و شرکت های کشاورزی در سراسر کشور راه اندازی کردیم که به صورت تخصصی زمین های موقوفات را بر اساس مزیت موجود خود زیربار ببرند .

 

وی بیان کرد: شرکت تخصصی در حوزه معدن ایجاد شده و کار استخراج، بهره برداری و طراحی در معادن بر عهده دارد؛ وقف پول یکی از موضوعاتی است که طراحی آن توسط اوقاف صورت گرفت که در این وقف افرادی که دارایی ندارند می توانند مقداری پول وقف کنند و وقف سهام که هر دو مورد تایید رهبر معظم انقلاب قرار گرفته است. در حوزه دانش بنیان کارهایی شروع کردیم و تغییر رویکرد ما به این صورت است که حتما زنجیره های تولید را در تمامی دارایی ها به صورت کامل انجام دهیم.

 

معاون بهره وری اقتصادی موقوفات و بقاع متبرکه سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه در حوزه کشاورزی فعالیت جدیدی را شروع کردیم در حوزه تولید صنایع چوب ورود کردیم؛ گفت: در حوزه شرکت های دانش بنیان تا امروز 15 شرکت دانش بنیان با سرمایه گذاری مستقیم اوقاف فعالیت خود را شروع کرده و بدون در نظر گرفتن دانش فنی و دارایی هایی که آورده شده قریب 800 میلیارد تومان در دو سال گذشته سرمایه گذاری در حوزه دانش بنیان شده و قریب به سه هزار 150 میلیارد تومان سرمایه گذاری در انواع رشته ها و فعالیت های مرتبط با موقوفات در دو سال گذشته آغاز شده است.

 

وی افزود: در حوه تولید انرژی تجدید پذیر و در زمینه انرژی خورشید در بقاع متبرکه تا امروز 4 و 4 دهم مگاوات برق تولید کردیم که قریب به یک درصد از برق تولیدی کشور است و در این دو سال گذشته قریب 64 میلیارد تومان سرمایه گذاری در این زمینه انجام شده است. در حوزه الکترونیک فعالیت هایی آغاز شده و اولین مودم بومی در کشور سازگار با 5 جی توسط اوقاف تولید شده است. در حوزه تولید موبایل بومی، تبلت بومی طراحی ها انجام شده است.

 

پندار بیان کرد: در حوزه سلامت ما شرکت 100 درصد وقفی به نام شرکت دانش سلامت کوثر داریم، این شرکت امروز توانسته فعالیت های چشمگیری از جمله تولید میل ارتوپدی، پلاک و پیچ ارتوپدی، ایمپلنت های دندانی و استخوانی ستون فقرات و فک و صورت انجام دهد.

 

وی در خصوص فعالیت های کرونایی سازمان اوقاف گفت: در اوضاع کرونایی سازمان اوقاف مواد مصرفی مورد نیاز را تامین کرد و یکی از شرکت های ما 10 محصول اساسی و مصرفی پزشکی را تولید می کند.

 

معاون بهره وری اقتصادی موقوفات و بقاع متبرکه سازمان اوقاف و امور خیریه افزود: درحوزه دامپروری برای اولین بار در خاورمبانه انتقال جنین را انجام دادیم و این دانش متعلق به ایران است؛ ما از هر یک گوساله ای که وارد می شود 55 جنین تولید می کنیم و این جنین ها در هر دامی بارگذاری می شود و در این خصوص سفارش های زیادی از کشورهای مختلف داریم.

 

منبع:روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان

اقتصادی

عمليات مبارزه زمستانه با آفات و بيماري هاي گياهي از اصول مهم باغداري است

منتشر شده

در

photo 2022 11 29 19 02 52 - عمليات مبارزه زمستانه با آفات و بيماري هاي گياهي از اصول مهم باغداري است

مدیر جهاد کشاورزی کاشمر عملیات مبارزه زمستانه با آفات و بیماری های گیاهی را بسیار مهم و به کشاورزان توصیه کرد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ،محمد شجعی ،مدیر جهاد کشاورزی کاشمر گفت:عمليات مبارزه زمستانه، عملياتي است كه در مقطع زماني از ابتداي آذر تا انتهاي بهمن ماه براي كنترل آفات و بيماري ها انجام مي شود كه هدف از آن برهم زدن مكان امن آفات و بيماري ها و كاهش ذخيره آفت يا بيماري براي سال بعد است كه در تقليل جمعيت آفت در سال آينده وكاهش خسارت بسيار مؤثر است.

شجعی افزود:پس از برداشت محصول لازم است كليه اندام هاي خشك وآلوده ازسطح باغات جمع آوري شده وسوزانده يا زير خاك دفن شوند.

وی ادامه داد:بقاياي گياهي مي تواند جولانگاه آفات و بيماري هاي گوناگون باشد لذا بقاياي هرس شاخه ها و ميوه هاي برداشت نشده و يا ريخته شده بر روي زمين مي توانند براي بهداشت باغ خطرآفرين باشد.

مدیر جهاد کشاورزی بیان کرد:تمامي بقاياي گياهي آلوده بايستي در باغات معدوم شوند معدوم كردن اين بقايا به دو شيوه سوزاندن و يا دفن عميق امكان پذير است بنابراين هرگز بقاياي گياهي را در محيط باغ دپو نكنيد و منتظر پوسيده شدن آنها نباشيد.

او تصریح کرد:در طول زمستان يك يا دو مرتبه در دماي زير صفر باغات را آبياري نموده تا با ايجاد يخ آب همراه با شخم به موقع جمعيت آفات در خاك كاهش يابد آبياري غرقابي زمستانه يا يخ آب علاوه بر كنترل بخش زيادي از آفات موجب بهبود خواص فيزيكي خاك مي شود.

 

 

منبع:روابط عمومی جهاد کشاورزی کاشمر

ادامه مطلب

اقتصادی

برگزاری روز مزرعه سیب دردهستان میانکوه شهرستان درگز

منتشر شده

در

photo 2022 11 29 09 32 23 - برگزاری روز مزرعه سیب دردهستان میانکوه شهرستان درگز

روز مزرعه سیب دردهستان میانکوه شهرستان درگز برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، سیدمحمد رضا رضایی ،کارشناس بهبود نظام های ترویجی سازمان جهاد کشاورزی با اشاره به جایگاه باغداران دهستان میانکوه در استان ، کیفیت سیب میانکوه را در کشور نمونه ارزیابی کرد.

و ی از واگذاری فعالیتهای غیرحاکمیتی به شرکتهای غیر دولتی خبرداد و تاکید داشت : با امید خدا وحمایت باغداران در صورت استقرار شرکت خصوصی در دهستان، مشکلات باغداران تا حدود زیادی مرتفع می شود.

همچنین،مجید فروهر از محققین مرکز تحقیقات کشاورزی به اهمیت تغذیه در مدیریت باغ اشاره و بیان داشت : شرایط هر باغ متفاوت بوده و نمی توان نسخه مشخصی برای همه باغداران ارائه داد ، امیری جامی از دیگر محققین مرکز تحقیقات توضیحاتی پیرامون آفات سیب بیان داشت و به اهمیت مبارزه زراعی زمستانه ومبارزه تلفیقی و شیمیایی در طول دوره داشت تاکید کرد.

همچنین محمد رضا سعادتیان ، رئیس ترویج درگز با اشاره به سطح زیر کشت باغات در شهرستان ،اجرای طرح های آبیاری تحت فشار،تغییر ارقام و جایگزینی ارقام جدید وپرمحصول با انجام سرشاخه کاری را ازجمله اهداف و برنامه های مدیریت جهاد کشاورزی بیان داشت و افزود: دقت در افزایش کیفیت و کمیت سردخانه،صنایع بسته بندی و اخذ مجوزهای استاندارو گواهی سلامت جهت صادرات و توسعه صنایع تبدیلی از دیگر برنامه های مدیریت جهاد کشاورزی می باشد.

 

 

 

منبع:روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان درگز

ادامه مطلب

اقتصادی

احداث اولین کارخانه خوراک دام و طیور در شهرستان خوشاب با 50درصد پیشرفت فیزیکی

منتشر شده

در

photo 2022 11 30 11 50 43 - احداث اولین کارخانه خوراک دام و طیور در شهرستان خوشاب با 50درصد پیشرفت فیزیکی

 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خوشاب از احداث اولین کارخانه خوراک دام و طیور شهرستان در محل ناحیه صنعتی این شهرستان خبر داد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،ابراهیم رودسرابی،مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خوشاب با اعلام این خبر گفت : کارخانه خوراک دام و طیور شهرستان با سرمایه گذاری 130میلیارد ریال در حال احداث می باشد که تاکنون بیش از 50 درصد پیشرفت فیزیکی شامل خرید زمین و کلیه تجهیزات و ماشین آلات مورد نیاز انجام شده که در صورت ارائه به موقع تسهیلات مورد نیاز ،پیش بینی می شود این کارخانه تا پایان سال 1402 به بهره برداری برسد.

وی ظرفیت این کارخانه را 50هزار تن خوراک دام و طیور در سال عنوان کرد و افزود : با بهره برداری از این واحد 18 نفر به صورت مستقیم و 30 نفر به صورت غیر مستقیم در شهرستان اشتغال زایی خواهد شد.

رودسرابی با اشاره به وجود بیش از 120هزار راس دام سبک و سنگین در شهرستان اظهار امیدواری کرد با بهره برداری از کارخانه مذکور ،تامین کامل کنسانتره و دان مورد نیاز دامداران و مرغداران شهرستان صورت پذیرد.

 

منبع:زوابط عمومی جهادکشاورزی خوشاب

ادامه مطلب

برترین ها