با ما همراه باشید

اقتصادی

شناسایی یک میلیون و 400 هزار رقبه در کشور

منتشر شده

در

photo 2021 11 07 22 26 05 - شناسایی یک میلیون و 400 هزار رقبه در کشور

 

معاون بهره وری اقتصادی موقوفات و بقاع متبرکه سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: ما یک میلیون و 400 هزار رقبه در کشور شناسایی کردیم که در حال شناسنامه دار شدن هستند و قریب 230 هزار موقوفه در سراسر کشور داریم.

به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، مهدی پندار در مراسم افتتاحیه سومین مرحله از هشتمین دوره طرح زائران رضوی که در مجتمع آموزشی امامت برگزار شد؛ بیان کرد: سازمان اوقاف یک سازمان دولتی با وظیفه فرهنگی است، این سازمان تا سال 1363 ازمان اوقاف زیرمجموعه نخست وزیری بود اما از سال 1363 به بعد با تصویب قانون جدید اوقاف سازمان اوقاف زیرمجموعه وزارت ارشاد به عنوان یک سازمان مستقل ارائه خدمت می کند.

 

معاون بهره وری اقتصادی موقوفات و بقاع متبرکه سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه کارهای فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف اجرای نیت واقفین است؛ گفت: قریب 802 نیت در حوزه دارو و درمان، ایتام، عزاداری سیدالشهدا که عمده موقوفات به خود اختصاص داده است و … شناسایی شده است که در 40 طبقه بندی می توان قرار داد.

 

وی بیان کرد: سازمان اوقاف اگر چه اجرای امینانه نیات واقفین را برعهده دارد اما قبل از این اقدام حتما باید درآمدی کسب کند که حاصل از موقوفات باشد.

 

پندار افزود: کوچکترین واحد در سازمان اوقاف رقبه است که می تواند یک زمین هزار هکتاری، یک واحد آپارتمان، موتورسیکلت و یا ایده فرد باشد مجموع این رقبات یک موقوفه را تشکیل می دهد و به استناد قانون اوقاف هر موقوفه یک شخصیت حقوقی مستقل دارد.

 

وی گفت: ما یک میلیون و 400 هزار رقبه در کشور شناسایی کردیم که در حال شناسنامه دار شدن هستند و قریب 230 هزار موقوفه در سراسر کشور داریم که سازمان اوقاف وظیفه نظارت بر این شخصیت های حقوقی است که در برخی موارد که تولیت مشخصی ندارد و مجهول التولیت است و یا تولیت را حکومت اسلامی دانسته وظیفه حفظ صیانت و اداره موقوفات را نیز بر عهده می گیرد.

 

معاون بهره وری اقتصادی موقوفات و بقاع متبرکه سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه بیش از 8 هزار امام زاده در کشور داریم که مسئولیت اداره آن با اوقاف است؛ گفت: در حوزه موقوفات دو مدل موقوفه انتفاعی و منفعتی داریم، موقوفات انتفاعی از این جنس هستند که طرف ملک و دارایی را برای نیت مشخص وقف کرده است، مثلا زمینی را برای مدرسه وقف کرده است و هیچ کار دیگری برای آن رقبه نمی توان انجام داد اما موقوفات منفعتی واقف باغی را وقف کرده است که منافع حاصل از این باغ صرف دارو و درمان شود .

 

وی بیان کرد: اگر چه این نیت ها به چند صد سال گذشته برمی گردد اما گویا شرایط امروز جامعه را در نظر گرفته است.

 

پندار اظهار کرد:با توجه به نوع موقوفه و مزیت نسبی موقوفه باید فعالیت مرتبط با مزیت نسبی موقوفه تعریف کنیم و منافع حاصل آن را صرف اجرای نیت کنیم. ما موقوفات زیادی در حوزه کشاورزی داریم لذا ما تمام فعالیت های مرتبط با زیر شاخه کشاورزی را می توانیم در این زمین انجام دهیم. همچنین ما باید فعالیت مرتبط را تعریف کنیم و سرمایه گذاری انجام شود و منافع حاصل از آن صرف دو موردی که قانون گفته است شود اول اینکه حفظ عین اتفاق بیفتد یعنی خود موقوفه را سرپا نگه داریم و دومی اجرای نیت انجام شود.

 

وی گفت: روح حاکم بر سازمان اوقاف اجاره داری بوده است که منافع بسیار ناچیزی عاید می شد اما از دد وسال گذشته و با حضور دکتر خاموشی تغییر رویکردی در سازمان اوقاف صورت گرفت. اسناد بالادستی داریم که ما را به این سمت هدایت می کند و این اسناد دستورات 19 گانه ای است که رهبر معظم انقلاب به ما ابلاغ کردند که در موقوفات عمران و آبادانی، بهره وری در موقوفات و اجرای امینانه را در سطح وسیع تر انحام دهیم. همچنین سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی، بیانیه گام دوم انقلاب، سیاست های کلی علم و فناوری در کشور و برنامه ششم توسعه در فعالیت های اوقاف گنجانده شده است.

 

معاون بهره وری اقتصادی موقوفات و بقاع متبرکه سازمان اوقاف و امور خیریه افزود: بر این اساس از اجاره داری به سمت مشارکت حرکت کردیم و انواع روش های مشارکت را سازمان اوقاف ملاک عمل خود قرار داد و در جهت مردمی کردن اقتصاد کشور بخش خصوصی را در فعالیت های خود دخالت دادیم.

وی با بیان اینکه در سیاست های کلی علم و فناوری ابلاغیه رهبر معظم انقلاب افزایش نقش و مشارکت بخش های غیر دولتی در حوزه علم و فناوری، ارتقا سهم وقف و حضور خیریه در این حوزه برجسته بوده است؛ گفت: با تحریم های کشور که تکنولوژی وارد نمی شود و در تهیه مواد اولیه با مشکل مواجه هستیم، لذا به سمت موضوعات دانش بنیان حرکت کردیم و در اولویت سازمان اوقاف در تعریف فعالیت های اقتصادی قرار دادیم .

 

پندار افزود: در سازمان اوقاف یک شرکت تخصصی که بتواند در حوزه های مختلف فعالیت کند وجود نداشت لذا با کنار هم قرار گرفتن چند شخصیت حقوقی، شخصیت های حقوقی جدیدی تحت عنوان شرکت های تخصصی ایجاد شدند؛ همچنین ما هلدینگ های کشاورزی طراحی کردبم و شرکت های کشاورزی در سراسر کشور راه اندازی کردیم که به صورت تخصصی زمین های موقوفات را بر اساس مزیت موجود خود زیربار ببرند .

 

وی بیان کرد: شرکت تخصصی در حوزه معدن ایجاد شده و کار استخراج، بهره برداری و طراحی در معادن بر عهده دارد؛ وقف پول یکی از موضوعاتی است که طراحی آن توسط اوقاف صورت گرفت که در این وقف افرادی که دارایی ندارند می توانند مقداری پول وقف کنند و وقف سهام که هر دو مورد تایید رهبر معظم انقلاب قرار گرفته است. در حوزه دانش بنیان کارهایی شروع کردیم و تغییر رویکرد ما به این صورت است که حتما زنجیره های تولید را در تمامی دارایی ها به صورت کامل انجام دهیم.

 

معاون بهره وری اقتصادی موقوفات و بقاع متبرکه سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه در حوزه کشاورزی فعالیت جدیدی را شروع کردیم در حوزه تولید صنایع چوب ورود کردیم؛ گفت: در حوزه شرکت های دانش بنیان تا امروز 15 شرکت دانش بنیان با سرمایه گذاری مستقیم اوقاف فعالیت خود را شروع کرده و بدون در نظر گرفتن دانش فنی و دارایی هایی که آورده شده قریب 800 میلیارد تومان در دو سال گذشته سرمایه گذاری در حوزه دانش بنیان شده و قریب به سه هزار 150 میلیارد تومان سرمایه گذاری در انواع رشته ها و فعالیت های مرتبط با موقوفات در دو سال گذشته آغاز شده است.

 

وی افزود: در حوه تولید انرژی تجدید پذیر و در زمینه انرژی خورشید در بقاع متبرکه تا امروز 4 و 4 دهم مگاوات برق تولید کردیم که قریب به یک درصد از برق تولیدی کشور است و در این دو سال گذشته قریب 64 میلیارد تومان سرمایه گذاری در این زمینه انجام شده است. در حوزه الکترونیک فعالیت هایی آغاز شده و اولین مودم بومی در کشور سازگار با 5 جی توسط اوقاف تولید شده است. در حوزه تولید موبایل بومی، تبلت بومی طراحی ها انجام شده است.

 

پندار بیان کرد: در حوزه سلامت ما شرکت 100 درصد وقفی به نام شرکت دانش سلامت کوثر داریم، این شرکت امروز توانسته فعالیت های چشمگیری از جمله تولید میل ارتوپدی، پلاک و پیچ ارتوپدی، ایمپلنت های دندانی و استخوانی ستون فقرات و فک و صورت انجام دهد.

 

وی در خصوص فعالیت های کرونایی سازمان اوقاف گفت: در اوضاع کرونایی سازمان اوقاف مواد مصرفی مورد نیاز را تامین کرد و یکی از شرکت های ما 10 محصول اساسی و مصرفی پزشکی را تولید می کند.

 

معاون بهره وری اقتصادی موقوفات و بقاع متبرکه سازمان اوقاف و امور خیریه افزود: درحوزه دامپروری برای اولین بار در خاورمبانه انتقال جنین را انجام دادیم و این دانش متعلق به ایران است؛ ما از هر یک گوساله ای که وارد می شود 55 جنین تولید می کنیم و این جنین ها در هر دامی بارگذاری می شود و در این خصوص سفارش های زیادی از کشورهای مختلف داریم.

 

منبع:روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان

اقتصادی

تأمین آب مورد نیاز صنایع از طریق بازچرخانی و استفاده از پساب

منتشر شده

در

photo 2021 12 04 13 19 29 - تأمین آب مورد نیاز صنایع از طریق بازچرخانی و استفاده از پساب

 

معاون وزیر صمت در بازدید از شهرک صنعتی کاشمر بازچرخانی آب را را یکی از راهکارهای مشکل کم آبی صنایع دانست.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران : علی رسولیان، معاون وزیر صمت در بازدیدی که از شرکت پردیس عصاره و شرکت تولید لبنیات کوشان داشت گفت:مهمترین وظیفه وزارت صمت و مسئولین شهرک های صنعتی فراهم کردن زیرساخت های تجاری و صنعتی کشور مانند تأمین آب ، برق و گازمی باشد .

رسولیان افزود:در بحث آب برنامه های منسجمی را تدارک دیده ایم که با همکاری حوزه های مختلف تلاش خواهیم کرد بازچرخانی آب را انجام دهیم.

وی ادامه داد:برای تأمین آب صنایع چند مسیر وجود دارد که یکی از این مسیرها استفاده از پس آب شهری و دیگری بازچرخانی پساب صنعت و پساب خود صنایع می باشد.

معاون وزیر صمت ضمن تأکید به راه اندازی تصفیه خانه شهرک صنعتی کاشمر درسال آینده بیان کرد:وزارت جهاد کشاورزی نیز با برنامه ریزی هایی که انجام داده است گام های موثری در رابطه با صرفه جویی آب برداشته است که امید است از محل این صرفه جویی ها و با توجه به ایجاد بالای اشتغال حوزه صنعت آب مورد نیاز این بخش تأمین و طرح تعادل بخشی وزارت صمت تحقق پیدا کند.

 

 

 

منبع:روابط عمومی جهاد کشاورزی کاشمر

ادامه مطلب

اقتصادی

تولید5 هزار تن شلتوک در شهرستان درگز

منتشر شده

در

photo 2021 12 04 14 48 07 - تولید5 هزار تن شلتوک در شهرستان درگز

سرپرست جهاد کشاورزی شهرستان درگز گفت:در سال جاری 5 هزار تن شلتوک در شهرستان درگز تولید شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقثصادی مشهد عمران،اکبر یونسی،سرپرست جهاد کشاورزی شهرستان درگز گفت: منطقه درونگر دارای ۷۵۰ هکتار سطح زیر کشت شالی است که به دلیل شرایط مطلوب آب و هوایی در سال جاری بیش از 5هزار تن شلتوک از مزارع شالی برداشت و پس از فرآوری در چهار کارخانه فعال شالیکوبی شهرستان؛ حدود 2500تن برنج سفید تولید و روانه بازار شد.

یونسی با اشاره به برداشت کاملا مکانیزه شالی در شهرستان گفت: بیش از نود درصد مزارع شالی شهرستان بصورت کاملا مکانیزه کشت می گردد و بیش از 10 هزار نفر بهره بردار در ۱۷ پارچه آبادی حاشیه رودخانه درونگر مشغول به شالیکاری هستند.

وی ادامه داد: امسال 430 هکتار رقم محلی و 320 هکتار رقم پر محصول کشت شد که شلتوک تولید شده از رقم محلی 2 هزارو 580 تن و رقم پر محصول 2 هزارو 560 تن می باشد.عملکرد رقم محلی در هکتار 6 هزار کیلو گرم و پر محصول 8 هزار کیلو گرم در هکتار می باشد.

یونسی باتوجه به دغدغه کمبود و مصرف زیاد آب در شالیکاری گفت: جهاد کشاورزی به منظور افزایش بهره‌وری آب اقدام به ترویج و آموزش خشکه کاری و آبیاری خشک به خشک مزارع شالی در سال جاری نموده است.

 

 

 

 

منبع: روابط عمومی جهاد کشاورزی شهرستان درگز

ادامه مطلب

اقتصادی

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی: یک لیتر از آب کشاورزی به فولاد اختصاص نخواهیم داد

منتشر شده

در

photo 2021 11 06 09 51 27 - مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی: یک لیتر از آب کشاورزی به فولاد اختصاص نخواهیم داد

 

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی با اشاره به مخالفت برای تامین آب صنایع فولادی از طریق چاه های کشاورزی و پساب، افزود: شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی با تغییر کاربری چاه کشاورزی به صنعتی برای تامین آب صنایع فولادی در تربت حیدریه مخالف است.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، محمد علایی در جلسه کمیته منابع و مصارف مشهد دشت پایدار با اشاره به اینکه مشهد ظرفیت جمعیت ۵ الی ۶ میلیونی را ندارد، اظهارکرد: با توجه به شرایط اقلیمی و خشکسالی استان (درسال آبی جاری) و تاکید کارگروه سازگاری با کم آبی استان مبنی بر کاهش کاشت محصول به کشاورزان، دولت در این زمینه می تواند به جبران خسارت ضرر کشاورزان کمک کند.

 

یک لیتر از آب کشاورزی به فولاد اختصاص نخواهیم داد
وی ضمن مخالفت برای تامین آب صنایع فولادی از طریق چاه های کشاورزی و پساب، افزود: شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی با تغییر کاربری چاه کشاورزی به صنعتی برای تامین آب صنایع فولادی در تربت حیدریه مخالف است.

وی اذعان کرد: دو یا سه حلقه چاه در گذشته برای تامین آب صنایع فولاد تغییر کاربری داده شده است که با توسعه آن مخالف هستیم و حتی یک لیتر از آب کشاورزی به فولاد اختصاص نخواهیم داد.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی با اشاره به نحوه مصرف آب مجتمع فولاد تربت حیدریه اضافه کرد: طبق قراردادی که در گذشته منعقد شده، این مجتمع با استفاده از نظام آب باز چرخانی و پسآب شهر تربت حیدریه کار خود را آغاز می کند در صورتی که برای لغو این قرارداد تمام تلاشمان را می کنیم زیرا پساب تربت حیدریه باید به صورت تغذیه مصنوعی برای دشت های بی آبی که منحنی تراز آب با زاویه ۴۵ به پایین می رود اختصاص یابد.

 

مطالعات زیست محیطی پروژه انتقال آب از کوه‌های هزارمسجد با حساسیت بالا بررسی می شود.

علایی با بیان اینکه انتقال آب از کوه های هزارمسجد کمبود آب و فشار بر آبخوان غرب مشهد را کمتر می‌کند، ادامه داد: آخرین طرحی که در مورد انتقال آب از کوه های هزار مسجد تصویب شده، آب در ۴ کیلومتری مرز حرکت می کند یعنی پس از تحویل حق آبه کشاورزان منطقه و کشور همسایه مازاد آب به مشهد منتقل خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه حساسیت شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی در مورد مطالعات زیست محیطی پروژه انتقال آب از کوههای هزارمسجد بسیار بالا است، گفت: آبی که از مرزمنتقل شود هیچ مشکلی برای کشاورز ندارد زیرا در فصل پرآب از آخر آذر تا شروع فصل آبیاری ( اول اردیبهشت) این حق آبه منتقل خواهد شد.

 

تاپایان سال جاری هیچ چاه غیر مجاز عمیقی با عمق بیش از ۵۰ متر در استان نخواهیم داشت.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی افزود: امیدوارم تاپایان سال جز اولین استان هایی باشیم که اعلام کنیم چاه غیرمجاز با عمق بیشتر از ۵۰ متر در استان وجود ندارد.

 

علایی ادامه داد: ۱۴۴ حلقه چاه غیر مجاز عمیق با عمق بیش از ۵۰ متر در مشهد با حجم برداشت ۴۴ میلیون متر مکعب است که باید تا پایان سال صفر شود.

وی با بیان اینکه در کتابچه ی مشهد دشت پایدار تمام گزینه هایی که مشهد به پایداری می رسد آمده است و از شرکت آب و فاضلاب مشهد و استان برنامه برای کاهش مصرف درخواست کردیم، گفت: در سال ۱۳۳۵ جمعیت مشهد ۱۴ درصد جمعیت استان بوده است اما در سال ۱۴۰۰ جمعیت مشهد ۵۲ درصد جمعیت استان شده است که متاسفانه این جمعیت به زودی به ۷۰ درصد خواهد رسید.

 

اضافه برداشت ها در دشت مشهد باعث شور شدن آب با رشد بالا شده است.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی با اشاره به اینکه اضافه برداشت ها در دشت مشهد باعث شور شدن آب با رشد بالایی شده افزود: تنها راه برون رفت از این موضوع اصلاح الگوی مصرف و تغییر نگاه در شیوه مدیریتی بخش آب و افزایش سطح مشارکت خود بهره برداران است .

وی با اشاره به فرونشست زمین در دشت مشهد افزود: افزایش برداشت بیش از حد از آبخوان ها باعث فرونشست زمین در اکثر دشت های استان شده که زنگ خطر بزرگی در استان به صدا درآورده است که این امر باعث آسیب های جبران ناپذیری به زیر ساخت ها خواهد زد.

علایی تصریح کرد: اگر آبیاری چاه های کشاورزی در دشت مشهد برای پایداری دشت مدرن شود و دولت به طور کامل هزینه را تقبل کند مبلغی حدود ۱۲۰ میلیون متر مکعب آب صرفه جویی خواهد شد البته با وجود دو شرط که اقتصاد آسیب نبیند و سطح زیر کشت کاهش نیابد.

 

 

 

منبع: روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها