با ما همراه باشید

اقتصادی

شناسایی یک میلیون و 400 هزار رقبه در کشور

منتشر شده

در

photo 2021 11 07 22 26 05 - شناسایی یک میلیون و 400 هزار رقبه در کشور

 

معاون بهره وری اقتصادی موقوفات و بقاع متبرکه سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: ما یک میلیون و 400 هزار رقبه در کشور شناسایی کردیم که در حال شناسنامه دار شدن هستند و قریب 230 هزار موقوفه در سراسر کشور داریم.

به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، مهدی پندار در مراسم افتتاحیه سومین مرحله از هشتمین دوره طرح زائران رضوی که در مجتمع آموزشی امامت برگزار شد؛ بیان کرد: سازمان اوقاف یک سازمان دولتی با وظیفه فرهنگی است، این سازمان تا سال 1363 ازمان اوقاف زیرمجموعه نخست وزیری بود اما از سال 1363 به بعد با تصویب قانون جدید اوقاف سازمان اوقاف زیرمجموعه وزارت ارشاد به عنوان یک سازمان مستقل ارائه خدمت می کند.

 

معاون بهره وری اقتصادی موقوفات و بقاع متبرکه سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه کارهای فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف اجرای نیت واقفین است؛ گفت: قریب 802 نیت در حوزه دارو و درمان، ایتام، عزاداری سیدالشهدا که عمده موقوفات به خود اختصاص داده است و … شناسایی شده است که در 40 طبقه بندی می توان قرار داد.

 

وی بیان کرد: سازمان اوقاف اگر چه اجرای امینانه نیات واقفین را برعهده دارد اما قبل از این اقدام حتما باید درآمدی کسب کند که حاصل از موقوفات باشد.

 

پندار افزود: کوچکترین واحد در سازمان اوقاف رقبه است که می تواند یک زمین هزار هکتاری، یک واحد آپارتمان، موتورسیکلت و یا ایده فرد باشد مجموع این رقبات یک موقوفه را تشکیل می دهد و به استناد قانون اوقاف هر موقوفه یک شخصیت حقوقی مستقل دارد.

 

وی گفت: ما یک میلیون و 400 هزار رقبه در کشور شناسایی کردیم که در حال شناسنامه دار شدن هستند و قریب 230 هزار موقوفه در سراسر کشور داریم که سازمان اوقاف وظیفه نظارت بر این شخصیت های حقوقی است که در برخی موارد که تولیت مشخصی ندارد و مجهول التولیت است و یا تولیت را حکومت اسلامی دانسته وظیفه حفظ صیانت و اداره موقوفات را نیز بر عهده می گیرد.

 

معاون بهره وری اقتصادی موقوفات و بقاع متبرکه سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه بیش از 8 هزار امام زاده در کشور داریم که مسئولیت اداره آن با اوقاف است؛ گفت: در حوزه موقوفات دو مدل موقوفه انتفاعی و منفعتی داریم، موقوفات انتفاعی از این جنس هستند که طرف ملک و دارایی را برای نیت مشخص وقف کرده است، مثلا زمینی را برای مدرسه وقف کرده است و هیچ کار دیگری برای آن رقبه نمی توان انجام داد اما موقوفات منفعتی واقف باغی را وقف کرده است که منافع حاصل از این باغ صرف دارو و درمان شود .

 

وی بیان کرد: اگر چه این نیت ها به چند صد سال گذشته برمی گردد اما گویا شرایط امروز جامعه را در نظر گرفته است.

 

پندار اظهار کرد:با توجه به نوع موقوفه و مزیت نسبی موقوفه باید فعالیت مرتبط با مزیت نسبی موقوفه تعریف کنیم و منافع حاصل آن را صرف اجرای نیت کنیم. ما موقوفات زیادی در حوزه کشاورزی داریم لذا ما تمام فعالیت های مرتبط با زیر شاخه کشاورزی را می توانیم در این زمین انجام دهیم. همچنین ما باید فعالیت مرتبط را تعریف کنیم و سرمایه گذاری انجام شود و منافع حاصل از آن صرف دو موردی که قانون گفته است شود اول اینکه حفظ عین اتفاق بیفتد یعنی خود موقوفه را سرپا نگه داریم و دومی اجرای نیت انجام شود.

 

وی گفت: روح حاکم بر سازمان اوقاف اجاره داری بوده است که منافع بسیار ناچیزی عاید می شد اما از دد وسال گذشته و با حضور دکتر خاموشی تغییر رویکردی در سازمان اوقاف صورت گرفت. اسناد بالادستی داریم که ما را به این سمت هدایت می کند و این اسناد دستورات 19 گانه ای است که رهبر معظم انقلاب به ما ابلاغ کردند که در موقوفات عمران و آبادانی، بهره وری در موقوفات و اجرای امینانه را در سطح وسیع تر انحام دهیم. همچنین سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی، بیانیه گام دوم انقلاب، سیاست های کلی علم و فناوری در کشور و برنامه ششم توسعه در فعالیت های اوقاف گنجانده شده است.

 

معاون بهره وری اقتصادی موقوفات و بقاع متبرکه سازمان اوقاف و امور خیریه افزود: بر این اساس از اجاره داری به سمت مشارکت حرکت کردیم و انواع روش های مشارکت را سازمان اوقاف ملاک عمل خود قرار داد و در جهت مردمی کردن اقتصاد کشور بخش خصوصی را در فعالیت های خود دخالت دادیم.

وی با بیان اینکه در سیاست های کلی علم و فناوری ابلاغیه رهبر معظم انقلاب افزایش نقش و مشارکت بخش های غیر دولتی در حوزه علم و فناوری، ارتقا سهم وقف و حضور خیریه در این حوزه برجسته بوده است؛ گفت: با تحریم های کشور که تکنولوژی وارد نمی شود و در تهیه مواد اولیه با مشکل مواجه هستیم، لذا به سمت موضوعات دانش بنیان حرکت کردیم و در اولویت سازمان اوقاف در تعریف فعالیت های اقتصادی قرار دادیم .

 

پندار افزود: در سازمان اوقاف یک شرکت تخصصی که بتواند در حوزه های مختلف فعالیت کند وجود نداشت لذا با کنار هم قرار گرفتن چند شخصیت حقوقی، شخصیت های حقوقی جدیدی تحت عنوان شرکت های تخصصی ایجاد شدند؛ همچنین ما هلدینگ های کشاورزی طراحی کردبم و شرکت های کشاورزی در سراسر کشور راه اندازی کردیم که به صورت تخصصی زمین های موقوفات را بر اساس مزیت موجود خود زیربار ببرند .

 

وی بیان کرد: شرکت تخصصی در حوزه معدن ایجاد شده و کار استخراج، بهره برداری و طراحی در معادن بر عهده دارد؛ وقف پول یکی از موضوعاتی است که طراحی آن توسط اوقاف صورت گرفت که در این وقف افرادی که دارایی ندارند می توانند مقداری پول وقف کنند و وقف سهام که هر دو مورد تایید رهبر معظم انقلاب قرار گرفته است. در حوزه دانش بنیان کارهایی شروع کردیم و تغییر رویکرد ما به این صورت است که حتما زنجیره های تولید را در تمامی دارایی ها به صورت کامل انجام دهیم.

 

معاون بهره وری اقتصادی موقوفات و بقاع متبرکه سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه در حوزه کشاورزی فعالیت جدیدی را شروع کردیم در حوزه تولید صنایع چوب ورود کردیم؛ گفت: در حوزه شرکت های دانش بنیان تا امروز 15 شرکت دانش بنیان با سرمایه گذاری مستقیم اوقاف فعالیت خود را شروع کرده و بدون در نظر گرفتن دانش فنی و دارایی هایی که آورده شده قریب 800 میلیارد تومان در دو سال گذشته سرمایه گذاری در حوزه دانش بنیان شده و قریب به سه هزار 150 میلیارد تومان سرمایه گذاری در انواع رشته ها و فعالیت های مرتبط با موقوفات در دو سال گذشته آغاز شده است.

 

وی افزود: در حوه تولید انرژی تجدید پذیر و در زمینه انرژی خورشید در بقاع متبرکه تا امروز 4 و 4 دهم مگاوات برق تولید کردیم که قریب به یک درصد از برق تولیدی کشور است و در این دو سال گذشته قریب 64 میلیارد تومان سرمایه گذاری در این زمینه انجام شده است. در حوزه الکترونیک فعالیت هایی آغاز شده و اولین مودم بومی در کشور سازگار با 5 جی توسط اوقاف تولید شده است. در حوزه تولید موبایل بومی، تبلت بومی طراحی ها انجام شده است.

 

پندار بیان کرد: در حوزه سلامت ما شرکت 100 درصد وقفی به نام شرکت دانش سلامت کوثر داریم، این شرکت امروز توانسته فعالیت های چشمگیری از جمله تولید میل ارتوپدی، پلاک و پیچ ارتوپدی، ایمپلنت های دندانی و استخوانی ستون فقرات و فک و صورت انجام دهد.

 

وی در خصوص فعالیت های کرونایی سازمان اوقاف گفت: در اوضاع کرونایی سازمان اوقاف مواد مصرفی مورد نیاز را تامین کرد و یکی از شرکت های ما 10 محصول اساسی و مصرفی پزشکی را تولید می کند.

 

معاون بهره وری اقتصادی موقوفات و بقاع متبرکه سازمان اوقاف و امور خیریه افزود: درحوزه دامپروری برای اولین بار در خاورمبانه انتقال جنین را انجام دادیم و این دانش متعلق به ایران است؛ ما از هر یک گوساله ای که وارد می شود 55 جنین تولید می کنیم و این جنین ها در هر دامی بارگذاری می شود و در این خصوص سفارش های زیادی از کشورهای مختلف داریم.

 

منبع:روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان

اقتصادی

طبل توخالیِ امیر آباد با شرکت های حمل ونقل چه کرد؟!

منتشر شده

در

photo 2022 08 03 17 37 30 - طبل توخالیِ امیر آباد با شرکت های حمل ونقل چه کرد؟!

 

بندر امیر‌آباد در حاشیه دریای خزر و حدود 20 کیلومتری بهشهر در مازندران قرار دارد. بهره‌مندی از 15 اسکله با ظرفیت 7 و نیم تن و نیز بهره‌مندی از ظرفیت اتصال کریدور شمال-جنوب سبب شده تا این بندر در سال‌های اخیر مورد توجه فعالان حوزه حمل و نقل بین‌المللی قرارگیرد. اگر چه ظاهرا بر روی این بندر به دلیل برخورداری از ظرفیت‌های متنوع اقتصادی و تجاری به عنوان یک بندر منحصر به فرد حساب ویژه‌ای باز شده است اما علی‌رغم شعارهای مبالغه‌آمیز درخصوص این بندر، شرکت‌های بین‌المللی حمل‌ونقل که از این طریق محموله‌های باری خود را جابجا می‌کنند با مشکلات زیادی مانند نبود زمان‌بندی مشخص برای کشتی‌ها، امکان تخلیه بار فقط با جرثقیل و در نتیجه زمان‌بر بودن تخلیه بارهای فله، همچنین نبود تعرفه دلاری مشخص برای حمل هر تن بار در کشتی‌ها، مواجه هستند.

یکی از فعالان حوزه حمل ونقل بین‌المللی خراسان رضوی که 2 سال است از طریق بندرامیرآباد، در حوزه ترانزیت فعالیت دارد، می‌گوید: یکی از مشکلات موجود در این بندر نبود زمان‌بندی مشخصی برای حرکت کشتی‌های باربری است. گاهی در یک هفته 2 کشتی به بندر وارد می‌شود و گاهی هم تا 10 روز کشتی وجود ندارد.

وی می‌افزاید: از سوی دیگر تخلیه و بارگیری در بندر امیرآباد الزاما باید به وسیله جرثقیل انجام گیرد بنابراین برای محصولات فله‌ای مانند شکر، ما مجبوریم کیسه‌های 40 – 50 کیلویی را درکیسه‌های جامبو قرار دهیم تا امکان جابجایی آن با جرثقیل فراهم شود که این موضوع علاوه بر زمان‌بر بودن، هزینه‌های جانبی را افزایش می‌دهد.

این فعال اقتصادی بر کندی روند تخلیه و بارگیری در بندر امیر تاکید کرده و اظهار می کند: با توجه به اینکه روزانه تنها 5 کانتینر تخلیه می‌شود اکنون برای تخلیه 211 کانتینر شکر به 40 تا 50 روز زمان نیاز داریم از طرفی به دلیل نبود کشتی و ظرفیت کم انبارها، پس از تخلیه 70 کانتینر به ما اعلام شده که فعلا از بندرعباس بارگیری انجام نشود.

وی در ادامه با انتقاد از نبود تعرفه دلاری مشخص برای حمل یک تن بار با کشتی در بندرامیر‌آباد، می‌گوید: نبود تعرفه دلاری مشخص سبب شده تا کرایه‌ها به صورت توافقی تعیین شود هرچه بار کمتر باشد کرایه پایین‌تر و در صورت زیاد بودن بارها، قیمت کرایه نیز بیشتر می‌شود. برای مثال 20 روز قبل برای هر تن بار 20 دلار کرایه پرداخت کردیم و هفته پیش این کرایه برای هر تن بار 23 دلار بود.

این فعال حوزه حمل ونقل یادآور می‌شود: استفاده از این بندر در حوزه ترانزیت بیشتر به دلیل وجود تحریم‌ها و بسته‌بودن مرز زمینی ترکمنستان بوده است. اکنون کشتی‌ها پس از بارگیری از بندر امیرآباد به سمت بندر اکتاو در قزاقستان و کشورهای آسیای میانه، انتقال می یابند.

وی تصریح می‌کند: در عین حال حتی با وجود بسته بودن مرز ترکمنستان و مشکلات این مرز، زمان تخلیه بار از این مرز برای 200 کانتینر 18 روز بود اما از بندر امیرآباد تخلیه همین حجم بار، 2 ماه به طول می‌انجامد.

این فعال اقتصادی می‌افزاید: نبود امکانات و تجهیزات برای تخلیه و بارگیری در بندر امیرآباد سبب شده تا هزینه انبار‌داری و قراردادن بارهای فله درکیسه‌های جامبو مبلغ 10 تا 15 دلار برای هر تن کالا بر هزینه‌های جانبی شرکت‌های حمل‌ونقل تحمیل شود.

وی یادآور می‌شود: نماینده شرکت برای حل این مشکلات از طریق اداره بنادر امیرآباد پیگیری زیادی انجام داده است اما مسئولان معتقدند زمان‌بندی کشتی‌ها ربطی به این اداره ندارد و درخصوص چرایی محدودیت امکانات، پاسخ می‌دهندکه امکاناتشان در همین حد است!

این فعال حوزه ترانزیت اذعان می‌کند با توجه به پیش‌بینی ترانزیت 10 میلیون تن کالا از ایران تا پایان سال، باید زیرساخت‌های بنادری مانند امیرآباد فراهم گردد و در غیر این صورت حتی ترانزیت 5 میلیون تن نیز امکان پذیر نخواهد بود.

 

منبع:روابط عمومیانجمن‌حمل‌و‌نقل‌بین‌المللی‌خراسان‌رضوی

ادامه مطلب

اقتصادی

شهرستان درگز رتبه اول طیور

منتشر شده

در

photo 2022 08 02 18 05 46 - شهرستان درگز رتبه اول طیور

 

شهرستان درگز در سه ماهه نخست سال رتبه اول را در طیور کسب کرد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،محمدفرهنگی،مدیرجهاد کشاورزی درگز با اشاره به مطلب فوق اظهار داشت: شهرستان درگز بعلت شرايط خاص جغرافيايي و اقليمي و فراهم بودن نسبي شرايط پرورش طيور، با داشتن 5 واحد مرغداري گوشتي صنعتی با ظرفیت 125 هزار و 250قطعه و با میزان جوجه ریزی 501 هزار قطعه در سال ، رتبه نخست استانی را در سه ماهه نخست سال به خود اختصاص داده است.

وی تصريح کرد: با هماهنگی های صورت گرفته در سه ماه اول سال 2 هزار قطعه جوجه بومی وارد شهرستان شده است.

فرهنگی افزود: ارزیابی امور دام در سه ماه نخست سال بر اساس گزارشات طیور، زنبور عسل و نوغانداری بوده است که شهرستان درگز دارای قابلیت و ظرفیتهای خوبی در این موارد می باشد و جهاد کشاورزی تلاش می کند زمینه را برای فعالیت علاقه مندان در زمینه های تولیدات دامی مرتفع سازد.

 

منبع:روابط عمومی مدیریت جهادکشاورزی درگز

ادامه مطلب

اقتصادی

شناسایی ۸۴۳ واحد متخلف صنفی در چهارماهه اول سال ۱۴۰۱ در شهرستان مشهد

منتشر شده

در

photo 2022 08 02 19 10 47 - شناسایی ۸۴۳ واحد متخلف صنفی در چهارماهه اول سال ۱۴۰۱ در شهرستان مشهد

معاون رئیس سازمان و مدیر جهاد ڪشاورزی شهرستان مشهد از شناسایی ۸۴۳ واحد متخلف صنفی در شهرستان مشهد در چهارماهه اول سال ۱۴۰۱ با ارزش ریالی بیش از ۱هزارو ۷۴۴ میلیارد ریال خبر داد .

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، محمد میری دیسفانی ، معاون رئیس سازمان و مدیر جهاد ڪشاورزی شهرستان مشهد گفت : در بازه زمانی چهارماهه اول سال جاری بیش از ۴هزار بازدید از واحدهای مختلف صنفی در شهرستان مشهد توسط ڪارشناسان و بازرسان اداره نظارت و بازرسی جهاد ڪشاورزی شهرستان مشهد انجام شده است.

میری دیسفانی بیان ڪرد : طی بازدید از مراڪز صنفی و غیر صنفی و نانوایی ها در سراسر شهرستان مشهد تعداد ڪل تخلف محرز ۸۴۳ مورد با ارزش ریالی بیش از ۱هزارو ۷۴۴ میلیارد ریال میباشد ڪه پرونده‌ مربوطه در این خصوص تشڪیل و به مراجع قضایی تحویل شده است .

وی بیان ڪرد : برای تمامی این واحدهای متخلف پرونده تخلف تشڪیل شده است،

میری دیسفانی اشاره ڪرد : ۸۴۳ واحد صنفی شناسایی شده در حوزه آرد و نان و سایر اقلام از جمله مرغ ، روغن و شڪر و … می باشد .

وی اذعان داشت : نظارت و بازرسی بر عملڪرد مطلوب فروشندگان و تامین ڪنندگان مواد غذایی و… رسالت خطیری است ڪه بر عهده جهاد ڪشاورزی می‌باشد ونظارت ، ڪنترل و پایش مستمر زنجیره محصولات بخش ڪشاورزی از مزرعه تا سفره مردم توسط جهاد ڪشاورزی مدیریت می شود.

وی با اشاره به رصد جدی‌ بازرسان بر قیمت اجناس در شهرستان مشهد گفت: نظارت بر نحوه توزیع ڪالاهای اساسی ضروری است و بازرسان باید به صورت دقیق‌ و مستمر بر صنوف نظارت داشته تا تنوع و تفاوت قیمت در محصولات را شاهد نباشیم .

میری دیسفانی گفت : امیدواریم بتوانیم با نظارت وبازرسی در هر بخش و حوزه‌ای موجب ڪاهش تخلفات احتمالی نظیر احتڪار، تقلب، ڪم فروشی وگرانفروشی شویم و سفره مردم را با تامین ضروریات و اقلام اقتصادی مورد نیاز رنگین ڪنیم.

معاون رئیس سازمان و مدیر جهاد ڪشاورزی شهرستان مشهد از مردم عزیز خواست اگر شاهد تخلفی در زمینه های اشاره شده فوق بودند میتوانند خبر‌های خود را در خصوص احتڪار، تقلب، گرانفروشی و عرضه خارج از شبڪه با شماره پیامڪ ۳۰۰۰۷۶۵۵۵۵ و یا شماره تماس ۱۲۴ اعلام و اطلاع‌رسانی لازم را به واحدهای نظارتی داشته باشند و در اسرع وقت ڪارڪنان نظارت و بازرسی جهاد ڪشاورزی حضور یافته و به شڪایات رسیدگی ونتیجه اقدامات متعاقبا اعلام واطلاع رسانی می شود.

 

 

منبع:جهادکشاورزی مشهد

 

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها