با ما همراه باشید

محیط زیست

شناسایی 55 ذخیرگاه جنگلی خراسان رضوی تاکنون

منتشر شده

در

photo 2022 07 15 12 04 37 - شناسایی 55 ذخیرگاه جنگلی خراسان رضوی تاکنون

 

 

رئیس اداره جنگلکاری و جنگلداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی گفت:تاکنون 55 ذخیره گاه جنگلی در خراسان رضوی شناسایی شده است.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،محمد زرگران، رئیس اداره جنگلکاری و جنگلداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی با بیان این خبر گفت: تاکنون 55 ذخیره گاه جنگلی در خراسان رضوی شناسایی شده است.

 

وی افزود: ذخيره گاههاي جنگلي بدليل برخورداري از گونه هاي باارزش ژنتيكي و نادر و نيز حساسيت بالاي مديريتي مي بايد از ظرافت و دقت نظر و پيچيدگي خاصي برخوردار باشد .بحث پيرامون ذخيره گاههاي جنگلي از موضوعات مهمي است كه در دهه گذشته به جهت اهميت حفظ تنوع بيولوژيكي (تنوع گياهي و ژنتيكي) در جهت برقراري تعادل و پايداري اكوسيستم ها از يك سو و از سوي ديگر انقراض تعداد زيادي از گونه هاي مهم گياهي در اثر دخالتهاي غير معقول و غير مسئولانه انسان مورد توجه و احترام برنامه ريزی قرار گرفته است.

 

وی گفت :اداره جنگلداري و جنگلكاري اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی نيز در همين راستا مبادرت به شناسايي و اعمال قرق رويشگاههاي مورد نظر با روشهای مختلف ترویجی ، تیلیغی و اطلاع رسانی به جامعه مخاطب کرده است.

 

وی گفت : ما با تكيه بر اعتبارات استاني و ملی خود ، برنامه شناسایی، تدقیق و آگهی را براي اين رويشگاههای ارزشمند از سال 1375 در سر لوحه فعاليتهاي خويش قرار داده ایم . تعداد ذخیره گاههای جنگلی شناسایی و اگهی شده استان از ابتدا تا کنون 55 مورد بوده و مساحتی بیش از 161 هزار هکتار را در بر می گیرد. این ذخیره گاهها شامل رویشگاههای ارزشمند گونه های ارس، پسته، بنه بادامشک، ارغوان، سماق ؛ گردو ، پده و گونه نادر قره قات و تاغ زار ها و استنبیل طبیعی می باشند. لازم به ذکر است بیش از 50 درصد آگهی این مساحت در سال 1400 انجام شده است. شایان ذکر است از تعداد 55 مورد ذخیره گاه 5 مورد دارای طرح مدیریت ذخیره گاه می باشد که مساحت حدود 5000هکتار را در بر می گیرد .

 

وی پیش بینی کرد در سال 1401 حداقل مساحت 53 هزار هکتار در طرح مدیریت ذخیره گاه در سطح استان تهیه شود.

 

 

منبع:روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی

 

محیط زیست

کاشت نهال در جلوگیری از فرسایش خاک بسیار موثر است

منتشر شده

در

photo 2023 01 28 18 45 01 - کاشت نهال در جلوگیری از فرسایش خاک بسیار موثر است

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان خلیل آباد در جمع دهیاران و شورای اسلامی شهرستان با بیان اینکه یکی از راههای جلوگیری فرسایش خاک ، کاشت نهال است گفت: یک میلیارد نهال طی ۴ سال در سطح کشور تولید وکاشته می شود.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،حمید ترابی در جمع دهیاران و شورای اسلامی شهر و روستا اظهار داشت کاشت نهال می تواند در حوزه احیای منابع طبیعی حفظ و جلوگیری از فرسایش خاک نقش موثر ایفا کند.

وی با بیان اینکه برای حفاظت هر چه بهتر از عرصه های منابع طبیعی ضمن آگاهی بخشی در جامعه می بایست طرح هایی به منظور افزایش پوشش گیاهی در کشور اجرایی شوند ، افزود: هدف گذاری تولید وکاشت این تعداد نهال نمونه ای از اقدام مردمی سازمان منابع طبیعی است که با مشارکت بخش خصوصی و مردم با کمک دهیاران جهت حفظ منابع آب و خاک به انجام می رسد.

وی با تاکید بر حفاظت از عرصه های منابع طبیعی در حوزه خاک و آب ، بیابان و جنگل به کمک و مشارکت مردم با همیاری دهیاران میسر می شود افزود: برای کمک به بهبود منابع آبی می بایست امکانات ، ظرفیت های موجود به کار گرفته شود .
کاشت مناسب هر اقلیم که بتواند با شرایط خاص کم آبی ، خشکی و شوری مقاومت کند یکی از این اقدامات تلقی می شود.

ادامه مطلب

محیط زیست

تجلیل از جنگلبانان برگزیده در خراسان رضوی

منتشر شده

در

photo 2023 01 26 13 22 02 - تجلیل از جنگلبانان برگزیده در خراسان رضوی

ششمین جشنواره روز جنگلبان و جانثاران منابع طبیعی و آبخیزداری با حضور برگزیدگان استانی برگزار شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،محسن فنودی،مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی گفت: با تلاش شبانه روزی جنگلبانان ، قرقبانان در یگان حفاظت از عرصه های منابع طبیعی امروز بیشتر از گذشته در امر حفاظت و صیانت از انفال موفق عمل می کنند.

فنودی ضمن تاکید بر ارتقاء سطح حفاظت و حراست از عرصه های منابع طبیعی گفت این موفقیت ها را به بهاء بسیار زیادی که جان جنگلبانان ما میباشد به دست آوردیم .

وی ضمن تجلیل از مقام شهید مهندس غلامی که در سال جاری و در راه اجرای احکام و جلوگیری از تخریب اراضی ملی جان به جان آفرین تسلیم کرد گفت باید با تدبیر و همکاری مستمر با دستگاه های متولی در حفظ و حراست از انفال بکوشیم.

در حاشیه مراسم اعظم ملائی ، رئیس اداره آموزش ، ترویج و مشارکتهای مردمی اداره کل به عنوان متولی جشنواره به خبرنگار ما گفت : ششمین جشنواره روز جنگلبان و جانثاران منابع طبیعی در چهار بخش انتخاب جنگلبان نمونه ویژه نیروهای حفاظتی اداره ، تجلیل از ایثارگران و خانواده جانثاران حوزه منابع طبیعی مخصوص نیروهای حفاظتی و داوطلب و همیار طبیعت که در حین ماموریت دچار حادثه و آسیب می شوند ، جنگلبان افتخاری و نیروهایی که در حوزه منابع طبیعی فعالیت شاخص و یا ابتکار عمل ویژه و نواوری داشتند و بخش عشق و افتخار مربوط به خانواده جنگلبان که فعالیت شاخص فرهنگی ، هنری، اقتصادی اجتماعی شغل جنگلبان را ترویج  کردند.

وی اظهار داشت: با توجه به اعلام نظر کمیته استانی داوران مسلم شاکری از شهرستان قوچان ، احمد غلامی از شهرستان رشتخوار، ارسلان مخموری از شهرستان مشهد به عنوان جنگلبان نمونه ، مجید فانی بردسکن و خانم فهیمه رئیس زاده سرمزده کاشمر به عنوان جنگلبان افتخاری و در بخش عشق و افتخار حمیدرضا کریمی شهرستان ششتمد و شایان عوض وردی مقدم از شهرستان سبزوار و در بخش ایثارگران جواد غلامی طبسی و علی اکبر نجم آبادی انتخاب شدند که با لوح تقدیر از انان تجلیل شد.

 

 

منبع:روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی

ادامه مطلب

اجتماعی

امضاءتفاهم نامه همکاریهای مشترک ترویج فرهنگ منابع طبیعی در شهرستان درگز

منتشر شده

در

photo 2023 01 24 17 39 59 - امضاءتفاهم نامه همکاریهای مشترک ترویج فرهنگ منابع طبیعی در شهرستان درگز

به منظور ایجاد مشارکت و ترویج فرهنگ منابع طبیعی در بین کودکان و نوجوانان، تفاهم نامه همکاریهای مشترک بین اداره منابع طبیعی و آبخیزداری و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان درگز امضا شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،جواد پهلوان زاده،رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان درگز با بیان این خبر گفت: با توجه به اهمیت فرهنگ سازی و تحقق منویات مقام معظم رهبری در تبدیل فرهنگ منابع طبیعی به معارف عمومی که لزوما می بایست ازسنین خردسالی آغاز شود این تفاهمنامه که یک اقدام مشترک بین دودستگاه اجرایی میباشد امضاء شد.

پهلوان زاده افزود: براساس این تفاهم نامه منابع طبیعی و آبخیزداری در زمینه برگزاری اردوهای آموزشی ، ترویجی و بازدید از پروژه های اجرا شده ، کارگاههای حضوری ومجازی جهت نونهالان ، کودکان مشارکت آنان در مراسمات کاشت نهال را فراهم می آورد و کانون پرورش فکری و نوجوانان هم در ایجاد زمینه ثبت نام در طرح همیار طبیعت ، حضور کارشناسان منابع طبیعی در کارگاههای آموزشی ترویجی کودکان ونوجوانان برای تحقق این هدف همکاری می  کنند.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به همکاری و تعامل مثبت و سازنده با دستگاههای آموزشی و اجرایی شهرستان بسترها برای توسعه همکاری در راستای ترویج فرهنگ منابع طبیعی فراهم می باشد.

ادامه مطلب

برترین ها