با ما همراه باشید

عمرانی

شهردارمشهد: افتخارمان بازگرداندن هویت به میدان شهدا است

منتشر شده

در

1641196580782vsfn7lhkp8ujlph7j9bfo4se31 - شهردارمشهد: افتخارمان بازگرداندن هویت به میدان شهدا است

 

 

شهردارمشهد با اشاره به مباحث مطرح شده در خصوص محل دفن شهدای گمنام  در میدان شهدا، گفت: بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس، محل تدفین شهدای گمنام در عرصه میدان شهدا را تعیین کند، آمادگی داریم هرچه این کمیته بگوید، اجرایی کنیم.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، سید عبدالله ارجایی در جلسه کارگروه اجرایی تدفین شهدای گمنام در میدان شهدا، بوستان ملت و استانداری که با حضور معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری خراسان رضوی، رئیس و جمعی از اعضای شورای اسلامی شهر مشهد، مدیر کل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس و جمعی از مسئولان دستگاه های اجرایی برگزار شد، افزود: همزمان با دهه فاطمیه و دومین سالگرد شهادت سردار دلها، مرد میدان شهید حاج قاسم سلیمانی شهرمشهد به قدوم شهدا گلباران شده است.

 

وی اضافه کرد: قرار است شهیدان گمنام در این ایام قدم بر چشم ما بگذارند و میدان اصلی هویتی شهر را به مسمی واقعی خود برگردانند و چه افتخاری نصیب دوره ششم مدیریت شهری شده است، که این یادگاربزرگ از این دوره بماند.

 

شهردارمشهد با بیان اینکه چه زیباست که در ابتدای دوره ششم مدیریت شهری توفیق برگرداندن هویت اصلی به میدان شهدا نصیب ما شده است، اظهارکرد: این افتخار بسیار بزرگی است و امیدواریم به برکت امام هشتم (ع) این گونه حرکت ها ادامه داشته باشد.

 

ارجائی تصریح کرد: با حمایت مردم، راهبری شورای شهر و همدلی مدیران استان این آغاز راه است و این حرکت تا لحظه ای که خادم مردم باشیم ادامه خواهد داشت.

 

وی به بحث های مطرح شده در خصوص محل تدفین شهدای گمنام در عرصه میدان شهدا اشاره و خاطرنشان کرد: معتقدم موضوع پیچیده نیست و اصل مسئله که دفن شهدای گمنام در عرصه میدان شهدا، بوستان ملت و استانداری است، تعیین تکلیف شده است.

 

شهردارمشهد ادامه داد: در ارتباط فضا سازی مراسم و تبلیغات مناسب، شهرداری اقدامات لازم را انجام خواهد داد.

 

ارجائی با اشاره به اینکه شورای اسلامی شهر طی مصوبه ای به شهرداری اجازه داده است؛ تا در عرصه میدان شهدا تدفین داشته باشد، اظهارکرد: معتقدیم برای تعیین محل دفن درعرصه باید کمیته قانونی تدفین شهدا ذیل مجموعه اداره کل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس نظر بدهد و آمادگی داریم هرچه این کمیته بگوید، اجرایی کنیم.

 

وی اضافه کرد: بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس تا سه شنبه شب زمان دارند که هم بررسی بیشتری برای تعیین محل تدفین شهدا در عرصه میدان داشته باشند و هم نظر علما را در این زمینه جویا شوند و درکنار آن نظرات فرزندان شهدا،ایثارگران و..را نیز بشنوند.

 

شهردارمشهد افزود: اما پس از بررسی و شنیدن نظرات و پیشنهادات تصمیم نهایی را کمیته تدفین که وجه قانونی دارد بگیرد، یعنی مکانی را مشخص کند که از نظر بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس که متولی اصلی در کشور از نظر قانونی است این محل تایید شود، اما تاکیدمان این است که این اقدامات با توجه کامل به مسائل شرعی انجام شود.

 

ارجائی افزود: مسئله مهم دیگر موضوع یادمان هایی است که قراراست در محل تدفین شهدا نصب شود، طراحی یادمان ها باید به فراخوان گذاشته شود و با تعیین جایزه ای درخور از بهترین طراح ها و معماران بومی و ملی برای طراحی استفاده شود تا یادمانهایی فاخر متناسب با فضا به ویژه میدان شهدا طراحی و اجرا شود.

 

وی در ادامه گفت: در مجموع باید یک یادمان زیبا، فاخر و درشان میدان شهدا طراحی و اجرا شود، یادمانی که می خواهد هویت را به میدان برگرداند؛ لذا بیشترین زمان را برای طراحی گذاشته و سرعت را در برای زمان اجرا بگذارید.

 

گفتنی است در این جلسه که با حضور معاون استاندار، رئیس و جمعی از اعضای شورای اسلامی شهر مشهد ، مدیر کل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، معاون فرهنگی سپاه امام رضا(ع)، معاونان عمران و خدمات شهری شهردار، رئیس مرکز اطلاع رسانی و روابط بین الملل شهرداری مشهد، معاون فرهنگی سازمان اجتماعی و فرهنگی ، نماینده تشکل های ایثارگری، حوزه مقاومت بسیج، متخصصین معماری و شهرسازی و…حضور داشتند پس از بحث و بررسی های انجام شده مقررشد تا کمیته تدفین محل نهایی تدفین شهدای گمنام در عرصه میدان شهدا را شناسایی و اعلام کند.

 

 

 

منبع:پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد

عمرانی

بازدید از پروژه های در دست ساخت شهرستان های بردسکن و خلیل آباد

منتشر شده

در

photo 2022 12 03 18 47 42 - بازدید از پروژه های در دست ساخت شهرستان های بردسکن و خلیل آباد

 

معاون وزیر و رئیس سازمان نوسازی مدارس کل کشور و حسین پور، مدیر کل نوسازی مدارس، توسعه و تجهیز خراسان رضوی، با حضور در شهرستان های بردسکن و خلیل آباد، از پروژه های در حال ساخت این شهرستان ها بازدید کردند.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، خان محمدی به همراه حسین پور در روستای مزده شهرستان خلیل آباد نیز حضور یافت و از دو پروژه خیّرساز روستای مزده، پروژه شش کلاسه مرحوم طاوسی و پروژه پنج کلاسه مرحوم کاوسی بازدید کرد.

 

مراسم افتتاحیه دبستان دخترانه مرحوم حسن فرازمند نیز با حضور خان محمدی معاون وزیر و رئیس سازمان نوسازی مدارس کشور انجام شد.

در ادامه، نشست جمع بندی سفر یک روزه معاون وزیر و رئیس سازمان نوسازی مدارس کشور به منطقه ترشیز بزرگ در آموزش و پرورش کاشمر با حضور مدیران آموزش و پرورش منطقه ترشیز، برگزار گردید.

در این نشست، ضمن جمع بندی تصمیمات اخذ شده در خصوص پروژه های در حال ساخت منطقه، در خصوص مشکلات به وجود آمده در پروژه های نیمه تمام بحث و تبادل نظر شد و راهکارهای عملیاتی ارائه شد.

 

 

منبع:روابط عمومی آموزش و پرورش خراسان رضوی

 

ادامه مطلب

عمرانی

چاه های روستایی در خراسان رضوی به کنتورهای نسل جدید مجهز می شوند

منتشر شده

در

photo 2022 12 03 18 32 57 - چاه های روستایی در خراسان رضوی به کنتورهای نسل جدید مجهز می شوند

مدیر دفتر بهره برداری و توسعه شبکه توزیع و کاهش آب بدون درآمد آبفا خراسان رضوی از طرح این شرکت برای تجهیز چاه های روستایی استان به کنتورهای پرتابل نسل جدید خبر داد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،محمد سلطانی اصل با اشاره به هزار حلقه چاه در مناطق روستایی استان و برداشت 134 هزار مترمکعب آب از این منابع زیر زمینی در سال گذشته اظهار داشت: 160 چاه روستایی که 80درصد آب مشترکان روستایی را تامین کنند در فاز نخست این طرح دارای کنتور می شوند.

به گفته وی می توان منابع تامین آب شهرهای استان را 437 حلقه اعلام کرد و گفت: 95درصد چاه های شهری دارای کنتور و 95درصد چاه روستایی فاقد کنتور هستند.

به گفته وی میزان تولید چاه های بدون کنتور روستایی در حال حاضر بر اساس زمان کارکرد محاسبه می شود.

وی یکی از چالش های حوزه آب بدون درآمد در خراسان رضوی را فرسودگی 38درصد شبکه های توزیع و خطوط تولید 30 هزار کیلومتری آب اعلام کرد و افزود: اصلاح و نوسازی 20درصد شبکه های توزیع و خطوط انتقال آب چهار هزارو 380میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد که تامین آن با توجه به وضعیت مالی شرکت بسیار دشوار است.

سلطانی گفت: در حالیکه میزان آب بدون درآمد در این استان 34.9 درصد است هدر رفت آب 9 دهم درصد کاهش یافته است.

وی تاکید کرد: هزینه رایگان مصرف کنندگان آب کمتر از 5 متر مکعب در ماه در افزایش آب بدون در آمد در استان تاثیر داشته است.

ادامه مطلب

عمرانی

نخستین اثر ثبتی خراسان مرمت شد

منتشر شده

در

photo 2022 12 03 18 10 17 - نخستین اثر ثبتی خراسان مرمت شد

سرپرست معاونت میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی از مرمت بنای تاریخی بازه هور به‌عنوان نخستین اثر ثبت شده خراسان در فهرست آثار ملی خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، احسان زهره‌وندی با اعلام این خبر افزود: عملیات مرمتی در این اثر تاریخی به شیوه بازسازی سبکی شامل استحکام بخشی ایوان‌ها، مقاوم ‌سازی پی، ترمیم ترک‌ها و بندکشی دیوارهای داخلی و خارجی بوده است.

سرپرست معاونت میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی با اشاره به اهمیت مرمت بنای بازه هور ادامه داد: بنای چهار طاقی بازه هور ، یک اتاق مربع شکل با چهار ستون پهن است که با سقف گنبدی پوشانده شده است.

زهره‌وندی یادآور شد: سنگی بودن این اثر تاریخی از ویژگی‌های خاص و نشان دهنده قدمت دیرینه این چهار طاقی است.

زهره‌وندی گفت: این اثر تاریخی به شماره 39 تاریخ 24 شهریور ماه 1310 خورشیدی به عنوان نخستین اثر از خراسان در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

چهار طاقی بازه هور در ۷۵ کیلومتری جنوب مشهد و در کنار جاده قدیم مشهد – تربت حیدریه در کنار روستای بازه هور قرار دارد.

 

 

منبع: روابط‌ عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی

ادامه مطلب

برترین ها