با ما همراه باشید

فرهنگی

شهردارمنطقه ثامن: 27 معبراصلی و فرعی به نام و یاد شهدا

منتشر شده

در

KOLORO 1635837675724 scaled - شهردارمنطقه ثامن: 27 معبراصلی و فرعی به نام و یاد شهدا

شهردار منطقه ثامن از اجرای بیش از ۵۵۰۰متر مربع با موضوع ایثار و تصویر شهدای  تا نامگذاری ۲۷ معبر اصلی و فرعی مجاور حرم رضوی به نام شهدا خبرداد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، سید فرهاد حجازی با اشاره به فرمایشات اخیر مقام معظم رهبری در دیدار با مسئولان کنگره بزرگداشت شهدای استان زنجان و تاکید و توصیه‌های اخیر ایشان به مسئولین در رابطه با اهمیت بزرگداشت شهیدان و اقدام در مسیر ترویج فرهنگ ایثار و شهادت اظهار کرد:منطقه ثامن به لطف بهره‌مندی از انفاس و برکات بیش از ۴۷۰ شهیدی که تقدیم انقلاب اسلامی کرده است، علیرغم وسعت جغرافیایی به ظاهر کمش یکی از بهره مند ترین مناطق شهری کشور از این حیث محسوب می شود و از همین رو یکی از ویژه برنامه های فرهنگی که همواره در اولویت امور فرهنگی منطقه قرار گرفته، توجه به اهمیت موضوع شهادت و ایثار بوده است.

 

شهردار منطقه ثامن مشهد با بیان اینکه در موضوع نامگذاری معابر،میادین و خیابان‌های شهر این مقوله نمود بیشتری توسط مدیریت شهری داشته است: گفت همواره کوشیده ایم تا با نام گذاری کوچه ها و معابر شهرمان به نام شهدای عزیز یادمان نرود که آرامش و امنیت امروز شهر و کشورمان را مدیون خون شهدا و مدافعان وطن هستیم و از همین رو مفتخریم که تاکنون بخش عمده‌ای از مبادی منتهی به حرم مطهر رضوی در منطقه ثامن مزین به نام شهدای بزرگوار شده است که در مجموع ۲۲ خیابان فرعی و ۵ خیابان اصلی و همچنین یک میدان بهنام متبرکه شهدا مزین شده اند.

 

وی همچنین گفت: سعی کرده ایم تا علاوه بر نام شهدای گرانقدر انقلاب و هشت سال دفاع مقدس، از نام مدافعان حرم و شهدای مدافع وطن و همچنین شهید بزرگوار منا،قاری قرآن برجسته و فقید، شهید حاج محسن حاجی حسنی کارگر که خانواده ایشان هم از جمله ساکنان منطقه ثامن هستند،در یکی از اصلی ترین معابر منطقه، یعنی بلوار شارستان در محدوده قطاع۴ استفاده کرده ایم.

 

حجازی در ادامه با اشاره به اینکه متاسفانه تعداد زیادی از خانواده های معزز شهدای منطقه ثامن در طول ۴۰ سال گذشته یا از منطقه نقل مکان کردند و یا برخی به رحمت ایزدی پیوسته اند تصریح کرد:با تلاش معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری منطقه ثامن تاکنون ۴۵باب منزل مسکونی متعلق به این خانواده های عزیز که در محلات اطراف حرم مطهر رضوی شناسایی و نسبت به نصب پلاک افتخار که مزین به تصویر و جزئیاتی از جمله تاریخ تولد،تاریخ و محل شهادت آن شهید بزرگوار می باشد اقدام نموده اند و در برنامه‌های مناسبتی و جشن های ملی و مذهبی از حضور و وجود با برکت پدران و مادران شهدای بزرگوار منطقه بهره جسته ایم.

 

شهردار منطقه ثامن با یادآوری دیگر اقدامات صورت گرفته در این خصوص اظهار کرد: از دیگر موضوعات مهمی که در رابطه با فرهنگ ایثار و شهادت به آن پرداخته شده،می توان به اجرای بالغ بر ۵ هزار و ۵۰۰ متر مربع نقاشی دیواری با موضوع شهدا و به ویژه تصاویر شهدای شاخص انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و همچنین مدافعان حرم در نقاطی از منطقه که در معرض دید عموم زائران و مجاوران حرم مطهررضوی قرار داشته باشند اشاره کرد،که از جمله شاخص ترین آنها می توان به تصویر شهدای بزرگوار مدافع حرم سردار شهید همدانی و شهید حججی در حاشیه میدانی که به نام شهید حججی نامگذاری شده است در تقاطع بلوار شهید حاج حسنی کارگر و بلوار شهدای حج؛ و همچنین تصویر شهید شوشتری در حاشیه بلوار وحدت و نیز تصویر سردار دلها شهید حاج قاسم سلیمانی و شهید حاج محسنحاجی حسنی کارگر در نزدیکی خیابان شهید نواب صفوی اشاره کرد.

شهردار منطقه ثامن در پایان از یکی از اقدامات بسیار ویژه منطقه ثامن نیز خبر داد و گفت:به زودی نیز در ابتکاری خاص و زیبا از سوی شهرداری منطقه ثامن، شاهد شکل گیری موزه ای محلی در یکی از نزدیکترین مبادی و پیاده راه های مجاور حرم مطهر رضوی، در ره باغ سلام تحت عنوان «نمایشگاه دائمی مکتب شهید سلیمانی» خواهیم بود، که هم اکنون در مرحله طراحی ایده و انعقاد قرار داد با مشاور برای اجرای فاز اول آن در فضایی به مساحت تقریبی ۲۳۰۰ متر مربع هستیم و امیدواریم تا با تخصیص اعتبارات لازم و تامین اقلام آن و همچنین بهره گیری از نظرات تخصصی صاحب نظران میراث فرهنگی و گردشگری، بنیاد شهید و امور ایثارگران، بنیاد حفظ و نشر آثار شهید قاسم سلیمانی، و به ویژه خانواده بزرگوار این شهید عزیز، حد اکثر تا دوسال آینده شاهد بهره برداری از یک نمایشگاه دائمی با وسعت ۹۰۰۰ متر مربعی (۲۳۰۰متر مربع ساختمان نمایشگاهی و الباقی بصورت گالری دائمی در حاشیه فضای باز) با این موضوع در مجاورت حرم مطهر رضوی باشیم.

 

 

منبع: روابط عمومی شهرداری منطقه ثامن مشهد مقدس

عمرانی

با مشارکت خیر میراث‌فرهنگی، شهرداری و شورای اسلامی شهر: حوض انبار حاج محمد بجستان مرمت می‌شود

منتشر شده

در

مسئول نمایندگی میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی بجستان از مرمت حوض انبار حاج محمد این شهرستان خبر داد.

به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ،مهدی جمالی امروز با اعلام این خبر افزود: «خیر میراث‌فرهنگی حاج حبیب سراجی‌مقدم تنها نوه خاندان حاج‌محمد آمادگی خود را برای پرداخت مبلغ 300 میلیون ریال برای مرمت حوض‌انبار حاج‌محمد اعلام کرد.

مسئول نمایندگی میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی بجستان ادامه داد: «پس از بازدید ناظر ستادی استان دستور فنی عملیات مرمت ارائه و عملیات مرمتی آغاز خواهد شد.

جمالی افزود: «هم‌چنین شورای اسلامی شهر و شهرداری بجستان نیز در مرمت این اثر تاریخی مشارکت خواهند کرد.

او با اشاره به موقعیت این اثر تاریخی اظهار کرد: «با توجه به این که حوض‌انبار حاج‌محمد در حاشیه جاده و بولوار اصلی و پارک قرار دارد امیدواریم مورد استقبال گردشگران قرار گیرد.

جمالی یادآور شد: «حوض‌‌انبار حاج محمد جزو آثار شناسایی شده و دارای ارزش ثبت در فهرست آثار ملی ایران است که در دستور کار ثبت قرار دارد

شهرستان بجستان با بيش از 40 اثر تاريخی ثبت شده در فهرست آثار معنوی و ملی كشور در 278 كيلومتری جنوب استان خراسان رضوی قرار دارد.

 

 

 

منبع: روابط‌ عمومی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی

ادامه مطلب

فرهنگی

تربت‌حیدریه و زاوه میزبان ۱۲ تور گردشگری زعفران

منتشر شده

در

photo 2021 12 02 13 01 58 - تربت‌حیدریه و زاوه میزبان ۱۲ تور گردشگری زعفران

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تربت‌حیدریه از میزبانی ۱۲ تور گردشگری داخلی و خارجی برای بازدید از مزارع زعفران تربت‌حیدریه و زاوه در قالب گردشگری زعفران در مهر و آبان‌ماه سالجاری خبر داد.

به‌گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، علی محمدی ،با اعلام این خبر افزود: «با آغاز فصل برداشت زعفران در منطقه تربت‌حیدریه و زاوه گردشگران و علاقه‌مندان زیادی از سراسر کشور برای بازدید از این نعمت الهی در قالب تورهای گردشگری تفریحی یا علمی پژوهشی به این شهرستان برنامه ریزی شد.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تربت‌حیدریه ادامه داد: «این گردشگران علاوه بر بازدید از مزارع زعفران و مراحل جمع‌آوری و فرآوری گل‌ها، از موزه زعفران، بزرگترین بازار گل کشور، پژوهشکده زعفران، مراحل فرآوری زعفران، شرکت‌های زعفرانی دمنوش‌های زعفرانی و … آشنا شدند.

او یاد آورشد: «با توجه وسعت زیاد مزارع زیرکشت این محصول و حجم بالای تولید زعفران، تربت حیدریه به دیار طلای سرخ شهرت دارد.

محمدی تصریح کرد: «امسال برای نخستین بار قطار گردشگری زعفران از مشهد به تربت حیدریه و جشنواره زعفران برنامه‌ریزی شد که با استقبال گسترده مدیران دفاتر و شرکت‌های گردشگری، خبرنگاران و عکاسان و مردم محلی روبرو شد.

او افزود: «بازدید از سایر جاذبه‌های تاریخی و گردشگری، کارگاه‌های صنایع دستی و اقامتگاه‌های بوم‌گردی، برگزاری نمایشگاهها و جشنواره ها نیز در برنامه تورهای گردشگری لحاظ شده بود.

در شهرستان تربت حیدریه و زاوه بیش از ۴۵۰ اثر تاریخی، طبیعی، محوطه و تپه تاریخی شناسایی شده وجود دارد که تعداد ۷۰ اثر در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

مرکز شهرستان ۲۲۵ هزار نفری تربت‌حیدریه در ۱۵۰ کیلومتری جنوب مشهد، مرکز استان خراسان رضوی قرار دارد.

 

 

 

منبع: روابط‌عمومی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی

ادامه مطلب

فرهنگی

برگزاری 150 دوره سبک زندگی اسلامی در بقاع متبرکه خراسان رضوی

منتشر شده

در

photo 2021 12 01 13 24 58 - برگزاری 150 دوره سبک زندگی اسلامی در بقاع متبرکه خراسان رضوی

معاون فرهنگی اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی با بیان اینکه بیش از 150 دوره سبک زندگی اسلامی در 24 بقعه متبرکه استان برگزار شده است؛ گفت: دوره های تربیت مربی سبک زندگی اسلامی با هدف فراگیری و گستردگی آموزش مهارت های زندگی، نهادینه سازی فرهنگ دینی و اخلاقی در خانواده، ارتباط موثر، فرزندآوری، تفکر خلاق، اعتماد به نفس، کنترل خشم، همسرداری اجرا شده است.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، حجت الاسلام و المسلمین جمال ایزدی با ارائه گزارشی از اقدامات اداره کل اوقاف استان در حوزه کاهش آسیب های اجتماعی، بیان کرد: در راستای جامه عمل پوشاندن به تدابیر مقام معظم رهبری (مدظله العالی) مبنی بر تحقق سبک زندگی اسلامی در جامعه ایرانی و نیز ظرفیت منحصر به فرد بقاع متبرکه در میزبانی از اقشار مختلف مردمی از سال 1396 تصمیم به «برگزاری دوره های تربیت مربی سبک زندگی اسلامی» در سطح بقاع متبرکه کشور گرفته است.

 

معاون فرهنگی اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی با اشاره به اهداف برگزاری دوره های تربیت مربی سبک زندگی اسلامی گفت: فراگیری و گستردگی آموزش مهارت های زندگی با رویکرد روانشناختی – اسلامی و ترویج سیره اهل بیت (ع)، کاهش آسیب های اجتماعی و خانوادگی در جامعه ایرانی و نهادینه سازی فرهنگ دینی و اخلاقی در خانواده، ارتباط موثر، فرزندآوری، تفکر خلاق، اعتماد به نفس، کنترل خشم، همسرداری از اهداف برگزاری این دوره ها بوده است.

 

وی تعداد مربیان برگزاری دوره های تربیت مربی سبک زندگی اسلامی را 56 نفر خانم و آقا عنوان کرد و افزود: مربیان از میان مبلغین دارای مدرک حداقل سطح دو که در آزمون ورودی انتخاب و دوره های آموزشی را در قم گذرانده اند انتخاب شده اند.

 

حجت الاسلام و المسلمین ایزدی با بیان اینکه تاکنون بیش از 150 دوره سبک زندگی اسلامی در 24 بقعه متبرکه استان برگزار شده است؛ اظهار کرد: در یک سال و نیم گذشته با توجه به شرایط شیوع کرونا بخش عمده کلاس ها به صورت مجازی برگزار شده است.

وی تعداد شرکت کنندگان در دوره های تربیت مربی سبک زندگی اسلامی را یک هزار و 545 نفر عنوان کرد.

 

 

منبع:روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی

 

 

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها