با ما همراه باشید

فرهنگی

شهردارمنطقه ثامن: 27 معبراصلی و فرعی به نام و یاد شهدا

منتشر شده

در

KOLORO 1635837675724 scaled - شهردارمنطقه ثامن: 27 معبراصلی و فرعی به نام و یاد شهدا

شهردار منطقه ثامن از اجرای بیش از ۵۵۰۰متر مربع با موضوع ایثار و تصویر شهدای  تا نامگذاری ۲۷ معبر اصلی و فرعی مجاور حرم رضوی به نام شهدا خبرداد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، سید فرهاد حجازی با اشاره به فرمایشات اخیر مقام معظم رهبری در دیدار با مسئولان کنگره بزرگداشت شهدای استان زنجان و تاکید و توصیه‌های اخیر ایشان به مسئولین در رابطه با اهمیت بزرگداشت شهیدان و اقدام در مسیر ترویج فرهنگ ایثار و شهادت اظهار کرد:منطقه ثامن به لطف بهره‌مندی از انفاس و برکات بیش از ۴۷۰ شهیدی که تقدیم انقلاب اسلامی کرده است، علیرغم وسعت جغرافیایی به ظاهر کمش یکی از بهره مند ترین مناطق شهری کشور از این حیث محسوب می شود و از همین رو یکی از ویژه برنامه های فرهنگی که همواره در اولویت امور فرهنگی منطقه قرار گرفته، توجه به اهمیت موضوع شهادت و ایثار بوده است.

 

شهردار منطقه ثامن مشهد با بیان اینکه در موضوع نامگذاری معابر،میادین و خیابان‌های شهر این مقوله نمود بیشتری توسط مدیریت شهری داشته است: گفت همواره کوشیده ایم تا با نام گذاری کوچه ها و معابر شهرمان به نام شهدای عزیز یادمان نرود که آرامش و امنیت امروز شهر و کشورمان را مدیون خون شهدا و مدافعان وطن هستیم و از همین رو مفتخریم که تاکنون بخش عمده‌ای از مبادی منتهی به حرم مطهر رضوی در منطقه ثامن مزین به نام شهدای بزرگوار شده است که در مجموع ۲۲ خیابان فرعی و ۵ خیابان اصلی و همچنین یک میدان بهنام متبرکه شهدا مزین شده اند.

 

وی همچنین گفت: سعی کرده ایم تا علاوه بر نام شهدای گرانقدر انقلاب و هشت سال دفاع مقدس، از نام مدافعان حرم و شهدای مدافع وطن و همچنین شهید بزرگوار منا،قاری قرآن برجسته و فقید، شهید حاج محسن حاجی حسنی کارگر که خانواده ایشان هم از جمله ساکنان منطقه ثامن هستند،در یکی از اصلی ترین معابر منطقه، یعنی بلوار شارستان در محدوده قطاع۴ استفاده کرده ایم.

 

حجازی در ادامه با اشاره به اینکه متاسفانه تعداد زیادی از خانواده های معزز شهدای منطقه ثامن در طول ۴۰ سال گذشته یا از منطقه نقل مکان کردند و یا برخی به رحمت ایزدی پیوسته اند تصریح کرد:با تلاش معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری منطقه ثامن تاکنون ۴۵باب منزل مسکونی متعلق به این خانواده های عزیز که در محلات اطراف حرم مطهر رضوی شناسایی و نسبت به نصب پلاک افتخار که مزین به تصویر و جزئیاتی از جمله تاریخ تولد،تاریخ و محل شهادت آن شهید بزرگوار می باشد اقدام نموده اند و در برنامه‌های مناسبتی و جشن های ملی و مذهبی از حضور و وجود با برکت پدران و مادران شهدای بزرگوار منطقه بهره جسته ایم.

 

شهردار منطقه ثامن با یادآوری دیگر اقدامات صورت گرفته در این خصوص اظهار کرد: از دیگر موضوعات مهمی که در رابطه با فرهنگ ایثار و شهادت به آن پرداخته شده،می توان به اجرای بالغ بر ۵ هزار و ۵۰۰ متر مربع نقاشی دیواری با موضوع شهدا و به ویژه تصاویر شهدای شاخص انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و همچنین مدافعان حرم در نقاطی از منطقه که در معرض دید عموم زائران و مجاوران حرم مطهررضوی قرار داشته باشند اشاره کرد،که از جمله شاخص ترین آنها می توان به تصویر شهدای بزرگوار مدافع حرم سردار شهید همدانی و شهید حججی در حاشیه میدانی که به نام شهید حججی نامگذاری شده است در تقاطع بلوار شهید حاج حسنی کارگر و بلوار شهدای حج؛ و همچنین تصویر شهید شوشتری در حاشیه بلوار وحدت و نیز تصویر سردار دلها شهید حاج قاسم سلیمانی و شهید حاج محسنحاجی حسنی کارگر در نزدیکی خیابان شهید نواب صفوی اشاره کرد.

شهردار منطقه ثامن در پایان از یکی از اقدامات بسیار ویژه منطقه ثامن نیز خبر داد و گفت:به زودی نیز در ابتکاری خاص و زیبا از سوی شهرداری منطقه ثامن، شاهد شکل گیری موزه ای محلی در یکی از نزدیکترین مبادی و پیاده راه های مجاور حرم مطهر رضوی، در ره باغ سلام تحت عنوان «نمایشگاه دائمی مکتب شهید سلیمانی» خواهیم بود، که هم اکنون در مرحله طراحی ایده و انعقاد قرار داد با مشاور برای اجرای فاز اول آن در فضایی به مساحت تقریبی ۲۳۰۰ متر مربع هستیم و امیدواریم تا با تخصیص اعتبارات لازم و تامین اقلام آن و همچنین بهره گیری از نظرات تخصصی صاحب نظران میراث فرهنگی و گردشگری، بنیاد شهید و امور ایثارگران، بنیاد حفظ و نشر آثار شهید قاسم سلیمانی، و به ویژه خانواده بزرگوار این شهید عزیز، حد اکثر تا دوسال آینده شاهد بهره برداری از یک نمایشگاه دائمی با وسعت ۹۰۰۰ متر مربعی (۲۳۰۰متر مربع ساختمان نمایشگاهی و الباقی بصورت گالری دائمی در حاشیه فضای باز) با این موضوع در مجاورت حرم مطهر رضوی باشیم.

 

 

منبع: روابط عمومی شهرداری منطقه ثامن مشهد مقدس

فرهنگی

همایش کارآفرینی و مهارت‌های بازاریابی صنایع‌دستی در مشهد برگزار شد

منتشر شده

در

photo 2022 11 23 11 19 23 - همایش کارآفرینی و مهارت‌های بازاریابی صنایع‌دستی در مشهد برگزار شد

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی از برگزاری همایش کارآفرینی و مهارت های بازاریابی صنایع دستی در مشهد خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، سیدجواد موسوی افزود: «کسب و کار(اکوسیستم صنایع خلاق)، مفاهیم پایه اکو سیستم خلاق، فرآیند کارآفرینی در صنایع خلاق، بازاریابی(اهمیت تبلیغات و برندینگ)، دفنون بازاریابی در صنایع‌دستی، برندینگ تبلیغات و فروش در صنایع‌دستی موضوعات این همایش بود.

موسوی اظهار کرد: صنایع‌دستی فرصتی کم‌نظیر برای اشتغال آفرینی است چون اشتغال در این حوزه به حجم سرمایه‌گذاری کمتر نیاز دارد و تولید ارزش افزوده بالایی دارد.

او با بیان این که هنرمندان خراسان رضوی در 92 رشته صنایع‌دستی فعالیت دارند، گفت: «با توجه به این که سالانه حدود 30 میلیون زائر به مشهد سفر می‌کنند تولید صنایع‌دستی با موضوع زیارت و مرتبط با زائر رونق گرفته است.

مدیر‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی تصریح کرد: «تاکنون 140 مهر اصالت برای هنرمندان خراسان رضوی دریافت شده است.

هم‌‎چنین مدیرکل دفتر هماهنگی امور سرمایه‌گذاری و اشتغال استانداری خراسان رضوی در این همایش با اشاره به نقش دولت در حمایت از توسعه اشتغال، تولید و کارآفرینی اظهار کرد: «دولت نباید مشتقیم اشغال ایجاد کند بلکه باید بهصورت غیرمستقیم زمینه را فراهم کند تا فعالیت‌های اقتصادی و اشتغال به صورت مردمی شکل گیرد.

محمدرضا عباس‌زاده افزود: «افرادی که در بازارشناسی، بازارسازی و برندسازی فعالیت می‌کنند اهمیت و نقش ویژه‌ای در توسعه اقتصادی و رشد و پیشرفت کسب و کارها دارند.

او تاکید کرد: « برای پویایی اقتصادی باید کوچک‌ترین و بزرگ‌ترین عضو اقتصادی را با هم ببنیم و به هر دو توجه داشته باشیم تا موفقیت اقتصادی حاصل شود.

عباس‌زاده تفکر خلاق و اخلاق کارآفرینی را برای کارکنان و مدیران دولتی ضروری عنوان کرد و گفت: «ما در حوزه اقتصادی با مسائلی مواجه هستیم که آن در گفت و گو با کارآفرینان رفع می‌کنیم.

او با بیان این که پول پاشی ممنوع است درباره توزیع اعتبارات اظهار کرد: «با توجه به این‌که تصمیم گیری برای توزیع اعتبارات به استان واگذار شده، تسهیلات و اعتبارات را به مشاغل واقعی پرداخت کردیم و امسال استان خراسان رضوی مورد تشویق وزیر نیز قرار گرفت.

مدیرکل دفتر هماهنگی امور سرمایه‌گذاری و اشتغال استانداری خراسان رضوی تاکید کرد: «تصمیم گرفتیم که حتی اگر بودجه را برگشت بدهیم، تسهیلات را به افرادی پرداخت کنیم که بازار دارند، نه افرادی که بازار مشخص ندارند، به افرادی که بازار ندارند تسهیلات ارزان قیمت نمی‌دهیم بلکه باید از تسهیلات با نرخ بهره بالاتر استفاده کند.

هم‌چنین رضا حمیدی، مالک و مدیر مجموعه‌های چرم مشهد، فرش مشهد و حوله مشهد به بیان خاطراتی از فعالیت در حوزه کارآفرینی، صنعت و فعالیت‌های اقتصادی پرداخت و گفت: «قبل از آغار فعالیت اقتصادی باید بازار فروش آن بررسی و سپس برای تولید برنامه‌ریزی شود.»
این کارآفرین یکی از چالش‌های پیش روی صنایع‌دستی را بسته‌بندی عنوان کرد و افزود: «هرمندان صنایع‌دستی برای فروش بهتر آثار تولیدی باید بسته‌بندی مناسبی داشته باشند و آثار تولیدی را در بسته‌بندی مناسب ارائه کنند.

حمیدی افزایش دانش و استمرار آموزش را برای توسعه و بقای کسب و کارها ضروری عنوان کرد و گفت: «ایران از فرهنگ غنی برخوردار است و طراحی‌های مرتبط با صنایع‌دستی باید مبتنی بر این فرهنگ غنی باشد تا به وسیله آثار صنایع‌دستی این فرهنگ غنی را به دنیا معرفی و عرصه کنیم.

این پیشکسوت و فعال اقتصادی با بیان این که به برکت حضرت رضا (ع) مشهد از رونق اقتصادی برخوردار است، اظهار کرد: برای رونق اقتصادی مشهد باید به جاذبه‌های گردشگری روستاهای اطراف توجه شود و با توجه به حضور 30 میلیون زائر در مشهد فرصت مناسبی برای رونق اقتصادی وجود دارد.

او با بیان این‌که در مشهد به دنیا آمده و در این شهر بزرگ شده‌ام، تصریح کرد: «طی دوران فعالیت در حوزه تولید، صنعت و اقتصاد با چالش‌هایی مواجه بودم اما هیچ وقت نا امید نشده‌ام و با عشق و ارادتی که به مشهد و امام رضا (ع) دارم به مسیرم ادامه داده‌ام.

حمیدی تاکید کرد: «افتخار می‌کنم که مشهدی هستم و به دلیل ارادتی که به این آب و خاک دارم هر برند و فعالیت اقتصادی که راه‌اندازی کردم با نام مشهد بوده است.

در پایان با توجه به شاخص‌هایی از قبیل تعداد اشتغال ایجاد شده، نوآوری و خلاقیت در تولید و محصولات تعداد 7 نفر از هنرمندان و صنعتگران به‌عنوان برترین‌ها انتخاب و از آن‌ها تجلیل شد.

ادامه مطلب

عمرانی

 فرماندار شهرستان مشهد: رسانه ای قوی تر، محکم تر و موثرتر از کتاب وجود ندارد

منتشر شده

در

IMG 0788 -  فرماندار شهرستان مشهد: رسانه ای قوی تر، محکم تر و موثرتر از کتاب وجود ندارد

آئین افتتاح کتابخانه سیار «پیک دانایی 8» شهرستان مشهد با حضور فرماندار مشهد، مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی و جمعی از مسئولین در فرمانداری شهرستان برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،محسن داوری، معاون استاندار و فرماندار شهرستان مشهد با بیان اینکه هفته کتاب مختص به یک بازه زمانی نیست،افزود: ما باید هر روز را روز کتاب بدانیم، چرا که امروز بر خلاف گذشته امروز قدرت در اختیار دولتهایی است که می توانند تولید علم و دانش کنند و نسلی دانا و آگاه پرورش دهند. امروز قدرت صرف داشتن ابزار آلات جنگی نیست بلکه در علم و آگاهی خلاصه می شود برای همین است که با پدیده جنگ نرم مواجه شده ایم.

داوری تصریح کرد: امروز رسانه ای قوی تر، محکم تر و موثرتر از کتاب وجود ندارد. کتاب نه تنها یک رسانه بلکه مولفه ای است که برای دیگر رسانه ها همچون تلویزیون، رادیو و … نیز تولید محتوا می کند.

وی افزود: باید سبک کار را تغییر دهیم. با همیت و تلاشی که در مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی می بینم امید دارم در آینده ای نه چندان دور، به تعداد تلفن های همراه در شهرستان مشهد کتابخانه وجود داشته باشد، تا مردم بتوانند به راحتی به کتاب دسترسی داشته باشند.

داوری بر تسهلگیری در دسترسی به کتاب تاکید کرد و گفت: وجود کتابخانه سیار نعمتی است که باعث ارائه خدمات کتابخانه ای در مناطق کم برخوردار و فاقد کتابخانه می شود. به عبارتی تغییر حالت کتابخانه راکد به سیار می تواند حرکت در مسیر ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی را سرعت بخشد.

وی در باره احداث کتابخانه در مناطق مختلف، اظهار کرد: نباید به دنبال اهدا و یا خرید زمین باشید، بلکه با استفاده از ظرفیت امکانی همچون مدارس و مساجد نیز می توان اقدام به احداث یک کتابخانه جدید کرد.

همچنین حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی گفت: کتابخانه های سیار با مراجعه به دستکم 5 روستا در واقع کار 5 کتابخانه مستقر را انجام می دهد. امروز خراسان رضوی و به ویژه شهرستان مشهد در میان کلان شهرهای کشور در این حوزه از جایگاه بالایی برخوردار است.

وی از افتتاح 2 کتابخانه سیار در شهرستان مشهد و 3 کتابخانه سیار در دیگر شهرستانهای استان خبر داد.

وی تصریح کرد: امروز یک بی قراری فرهنگی در جامعه ایجاد شده که این مسئله می تواند با برگزاری برنامه های فرهنگی همچون معرفی کتاب و بالاخص کتابهای تاریخی رفع شود.

مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی اظهار امیدواری کرد: افتتاح این کتابخانه موجب افزایش آگاهی و دانایی در بخش رضویه شود.

وی کتابخانه سیار را مانند بیبی دوره گرد عنوان کرد که در پی معالجه بیمار خود به واسطه کتاب است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی بر فضای خدمت رسانی کتابخانه های عمومی تاکید و خواستار همراهی بیشتر دستگاه های اجرایی در برگزاری برنامه های فرهنگی شد.

محمدرضا بدیع زادگان، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان مشهد ضمن ارائه گزارشی از وضعیت پراکندگی کتابخانه های عمومی در سطح شهرستان مشهد، اظهار امیدواری کرد با گسترش راه اندازی کتابخانه های سیار گامی موثر در راستای اجرای عدالت اجتماعی و فرهنگی به منظور ارائه خدمات کتابخانه ای در جامعه برداشته شود.

 

گفتنی است، کتابخانه سیار «پیک دانایی 8» چهارمین کتابخانه سیار در سطح شهرستان مشهد است که در روستاهای بخش رضویه شهرستان اعم از سالار آباد، تپه سلام، جیم آباد، تنگلشور و آبروان به ارائه خدمات کتابخانه ای می پردازد. این کتابخانه دارای بالغ بر 2000 نسخه کتاب است.

 

منبع:روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی

 

ادامه مطلب

فرهنگی

سامانه هویت یکتا ملی ایرانیان درخراسان رضوی راه اندازی شد

منتشر شده

در

photo 2022 11 20 19 20 30 - سامانه هویت یکتا ملی ایرانیان درخراسان رضوی راه اندازی شد

 

مدیر کل اداره ثبت احوال خراسان رضوی از آغاز به کار سامانه هویت یکتای ملی ایرانیان با عنوان( سهیم) و خدماتی که در این سامانه به صورت الکترونیکی و غیر حضوری انجام می‌شود، خبر داد.

 

به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، غلامحسین قنبری ،مدیر کل اداره ثبت احوال خراسان رضوی در جمع خبرنگاران گفت: اطلاع رسانی در خصوص سامانه مجازی و ارائه تسهیل خدمات به مردم از اهداف فعالیت این سامانه است.

 

قنبری افزود : پایگاه اطلاعات خانوار، مشاهده روابط سببی و نسبی شامل پدر مادر همسر و فرزند ، ثبت نام کارت هوشمند ملی : امکان ثبت نام و تعویض غیرحضوری کارت هوشمند ملی، درخواست تغییر نشانی: امکان ثبت غیرحضوری آخرین نشانی متقاضی در این مورد وجود دارد و درخواست صدور گواهی تجرد، درخواست ارسال انتخاب نام اخبار و اطلاعیه ها و ثبت شکایات و ثبت هرگونه انتقادات پیشنهادات و شکایت به صورت غیر حضوری قوانین و مقررات از خدمات این سامانه الکترونیکی و غیرحضوری می باشد .

 

وی درباره سیستم مکانیزه در استان خاطر نشان کرد : جمعیت بالای ۱۵ سال ، دو میلیون و ۵۱۲ هزار و۵۰۰ نفر شناسنامه مکانیزه صادر شده وهمچنین درهفت ماهه سال جاری نیز نام های ،امیرعلی ،محمد،علی ،امیرحسین وحسین بیشترین آمار را دراستان ودردختران : فاطمه ،زهرا ،رستا،زینب وحلما نی باشد.

 

وی گفت: میزان ولادت در ۷ ماهه سال جاری ۵۹ هزار و ۷۶۲ در استان و ۳۲ هزارو۵۹۵ مورد در مشهد و همچنین ۱۹ هزار و ۳۳۰مورد فوتی در استان و ۹ هزارو۹۴۴ نفر در مشهد بوده و  این در حالی است که ۶۲ هزار و ۵۸۲ مورد ولادت در استان در هفت ماه سال گذشته بوده است .

 

قنبری تصریح کرد : کارت های هوشمند ملی آماده تحویل، ۴ میلیون و ۲۳۴ هزار و ۸۲۶ مورد می باشد و ۵۳ هزار نفردیگر برای کارت ملی هنوز هیچ اقدامی نکردند.

 

وی تعداد دفاتر فعال پیشخوان دراستان را ۱۰۹ دفتر عنوان کرد و افزود : همه این دفاتر برای ارائه خدمات های مختلف موظف به خدمت رسانی هستند.

 

گفتنی است درپایان برای استفاده از سامانه سهیم به ادرس sahim.sabteahval.irمراجعه کنند.

 

 

 

خبرنگار: سیده بهجت موسوی

ادامه مطلب

برترین ها