با ما همراه باشید

اجتماعی

شهردار مشهد : تجهیز و آماده سازی پارک های بالای 5 هکتار برای ورزش و نشاط بانوان

منتشر شده

در

1632133346442tgs9rrqvhfhphn46ughpp1huc0 - شهردار مشهد : تجهیز و آماده سازی پارک های بالای 5 هکتار برای ورزش و نشاط بانوان

شهردارشهرمشهد در دیدار با فعالان حوزه عفاف و حجاب اعلام کرد؛تجهیز و آماده سازی پارک های بالای 5 هکتار برای ورزش و نشاط بانوان / فرهنگسرای عفاف و حجاب تقویت می شود.

 

شهردار شهرمشهد با اشاره به کمبود فضاهای مناسب جهت ورزش و نشاط بانوان در شهر گفت: برنامه داریم تا در تمام پارک های بالای پنج هکتارجهان شهرمشهد، شرایط ورزش، نشاط و تفریح را آماده کرده و به طور وسیع در اختیار دختران و بانوان شهر امام مهربانی ها قراردهیم .

 

به گزارش پایگاه  خبری اقتصادی مشهد عمران ، سید عبدالله ارجائی در نشست با فعالان مردمی حوزه عفاف وحجاب افزود: از ابتدا اعلام کرده و در هر نشستی که با فعالان حوزه های مختلف داشته ام بر این نکته تاکید کرده ام که فلسفه وجودی جهان شهرمشهد، مضجع نورانی و قدسی امام رضا(ع) است؛ لذا هر فعالیتی باید حول محورحضرت رضا(ع) و تسریع دهنده صفات امام باشد.

 

وی اضافه کرد: نمی شود در مشهد امام رضا(ع) برنامه ای بدون نسبت مشخص و شفاف با فرهنگ رضوی اجرا شود، برهمین اساس در برنامه ای که برای اداره شهر به شورای شهر، ارائه دادم چند سرفصل عمده مد نظر قرارگرفت که تاکنون تعدادی از آنها درسطح مشهد و ملی در رسانه ها منتشر و برخی نیز در عرصه بین المللی برای اولین بارمنعکس شده است که دلیل آن وجود حرم نورانی امام رضا(ع) در این شهر است که آن را جهانی کرده است.

 

شهردارجهان شهرمشهد، با بیان اینکه شاه بیت برنامه دوره ششم مدیریت شهری در جهان شهر مشهد دو محور« مشهد جهان شهر مهربانی و رفتار عالمانه مبتنی بر رضای الهی» و همچنین«مشهد تجلی گاه معنویت و اخلاق با الگوی سبک زندگی خادم، زائر، مجاور» است، اظهارکرد: البته در کنار این دو محور 17 گذاره چشم اندازی در محورهای مختلف برای پیگیری و اجرا در این دوره از مدیریت شهری طراحی شده است.

 

ارجائی با مطرح کردن این پرسش که چرا می گوییم مهربانی و رفتار عالمانه مبتنی بر رضای الهی است؟، خاطرنشان کرد: زیرا معتقدیم برای مهربانی تفاسیر زیادی ارائه می دهند، اما منظورما مهربانی مبتنی بر رضای الهی است.

 

وی تصریح کرد: ابتدا باید به این نکته تاکید داشته باشم که مشهد جهان شهر است نه کلانشهر، زیرا کلانشهری جزئی از جهان شهری است و همینطور مشهد شهر جهانی نیست، بلکه جهان شهر است! با ظرفیت های خاص و بالقوه که ظرفیت بالفعل شدن را دارد.

 

شهردار شهرمشهد گفت: لذا از همه کارشناسان و نخبگان جامعه دعوت می کنم که روی کلید واژه «جهان شهری» تعمل کنند و تا جایی که امکان دارد تلاش کنند این واژه را استفاده کرده و تبدیل به یک فرهنگ کنند.

 

ارجائی با بیان اینکه معنی آنکه ما می گوییم، مشهد جهان شهر مهربانی و رفتار عالمانه مبتنی بر رضای الهی، چیست؟ ادامه داد: جهان شهرمشهد، شهر امام رضا(ع) مقدس است و باید مقدس بماند، اما لازمه مقدس ماندن مشهد تسری صفات امام در رفتار مردم است، با بخشنامه، زور و قانون نمی شود تقدس مشهد را حفظ کرد آن چیز که می شود مشهد را مقدس نگاه دارد سیره و سبک زندگی در مشهد است و این باید منبعث از سیره و صفات حضرت رضا(ع) که بارزترین آن رئفت و مهربانی است باشد.

 

وی افزود: امام رضا(ع) علاوه برهمه خوبی ها چند ویژگی دارند، امام معین الضعفا هستند، رئوف و مهربان هستند و شیعه و سنی بر اینکه امام رضا(ع) عالم آل محمد(ص) هستند اتفاق نظر دارند، لذا مهربانی و داشتن رفتارعالمانه را به عنوان یک محور در فعالیت های مدیریت شهری به عنوان دو ویژگی برای تسری دادن به شهر و فعالیت هایمان در این دوره از مدیریت شهری انتخاب کرده ایم.

 

شهردار جهان شهرمشهد تاکید کرد: برهمین اساس دوران گرفتن تصمیمات لحظه ای، سلیقه ای، پروژه های دفعی و تصمیم گیری درون جلسات مدیریتی تمام شده است.

 

ارجائی اضافه کرد: البته مسلما مبنای کار ما در این دوره برنامه ریزی عالمانه و تصمیم گیری در جلسات کارشناسی با عقل جمعی در حداکثر مشورت پذیری با گوش های شنوا با نهایت تمرکز در ساحت برنامه ریزی و قاطعیت و سرعت در اجرا خواهد بود.

 

وی با بیان اینکه سیاست اصلی فرهنگی ما تسری صفات امام رضا(ع) به شهر است، اظهارکرد: معتقدیم شهر یک موجود زنده است نه یک کالبد بی روح!، شهر اجزایی دارد که یکی از اجزای آن ساکنانش هستند و باید به آنها توجه ویژه شود.

 

شهردارشهرمشهد، در ادامه گفت: دومین محوری که در حوزه فرهنگی و اجتماعی بر آن تاکید داریم «جهان شهرمشهد تجلیگاه معنویت و اخلاق با الگوی سبک زندگی خادم،زائر،مجاور» است که اصلی ترین راهبرد معاونت فرهنگی شهرداری در این دوره خواهد بود.

 

ارجائی افزود: هرفردی که در شهرمشهد حاضراست یا زائر، یا خادم و یا مجاوراست و معتقدیم تمام افرادی که در مشهد زندگی می کنند همسایه امام رضا(ع) هستند، زیرا معنای همسایگی بسیار عمیقتر، وسیعتر و دارای بار معنایی بسیار بالاتری از واژه شهروندی است و در مجموع ادبیات مفهومی که پشت سرهمسایگی وجود دارد دریایی از پروژه های قابل اجرا است.

 

وی تصریح کرد: در باب اهمیت همسایگی همین بس که در برخی از مجتمع ها و آپارتمانها به دلیل حضور افراد مشهور و خاص هر فردی نمی تواند در آن واحدی خریداری و یا ساکن شود، زیرا باید به دلیل حضور آن افراد معروف و مشهور دارای شرایطی باشد به هرکسی اجازه نمی دهند در این مجتمع ها ساکن شوند، لذا می بینیم همسایگی بسیار اهمیت دارد و از شهروندی بالاتر است و شآنیت می آورد.

 

شهردار جهان شهر مشهد با اشاره به اینکه وقتی همسایگی با فردی مشهور پروتکل دارد، همسایگی با امام معصوم نیز پروتکل دارد، خاطرنشان کرد: قاعدتا پروتکل هایی وجود دارد، منظور ما از پروتکل مسائل سخت نیست بلکه فعالیت نرم و اقدامات فرهنگی است، ما دستگاه امنیتی و سیاسی نیستیم، بلکه دستگاهی خدماتی و خادم مردم هستیم و جنس ما از جنس حرفهای نرم ولی بسیار جدی است.

 

ارجائی افزود: برهمین اساس، همسایگی با امام هشتم باید چهارجوبی داشته باشد اما این چهارچوب باید استخراج و ترویج شود.

 

وی اضافه کرد: معتقدیم هر فردی که وارد مشهد می شود زائر است و مسافر نیست، طلبیده شده و زائر است، بحث خادم هم همینطور، خادم فقط به کفشدار و دربان بودن نیست بلکه کاسب، هتل دار، تاکسیران و…همه آنهایی که به زائران و مجاوران دراین شهر خدمت می کنند خادم هستند، براساس همین نگاه است که ما به دنبال ترویج سبک زندگی خادم، زائر و مجاور هستیم.

 

شهردارجهان شهر مشهد در ادامه گفت: اگر از من بپرسند چه برنامه ای در زمینه موضوعات مرتبط با امر به معروف و نهی از منکر و عفاف و حجاب دارید؟ می گویم همان مطالباتی که از شهردار قبل داشتم و آن اجرای مصوبه 427 است لذا برنامه ما اجرای این مصوبه است و فعالان این حوزه باید در این مسیر به ما کمک کنند زیرا به تنهایی نمی شود.

 

ارجائی تصریح کرد: محور این فعالیت ها فرهنگسرای عفاف و حجاب خواهد بود که احیا و تقویت شده و بند بند مصوبه 427 اجرایی می شود.

 

وی افزود: وقتی قانون و شبه قانون داریم نیاز به اجتهاد و اقدامات سلیقه ای نداریم لذا عزم مان برای اجرای مصوبه 427 جزم است و آن را در سطح و سطوح شهرداری اجرایی می کنیم.

 

شهردار شهرمشهد در خصوص این مطالبه که فضاهای مناسب برای ورزش و تفریح بانوان در شهر کم است نیز گفت: برای نشاط و تفریح دختران وبانوان شهرمان برنامه داریم تا در تمام پارک های بالای پنج هکتار، شرایط مناسب نشاط و تفریح را برای ورزش بانوان آماده کرده و به طور وسیع در اختیار دختران و بانوان شهر امام مهربانی ها قراردهیم .

 

ارجائی ادامه داد: البته این برنامه درچهارچوب بودجه یکسال امکان پذیر نیست، لذا کار را امسال آغاز می کنیم و تا پایان دوره زیرساخت های لازم را برای ورزش و نشاط بانوان در بوستان های بالای پنج هکتار آماده می کنیم.

 

 

 

 

منبع: پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد

اجتماعی

فراهم شدن شرایط اشتغال دانشجویان دانشگاه امام رضاع در آستانقدس رضوی

منتشر شده

در

photo 2022 11 30 10 59 21 - فراهم شدن شرایط اشتغال دانشجویان دانشگاه امام رضاع در آستانقدس رضوی

رئیس دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) ازایجاد شرایط اشتغال دانشجویان دانشگاه امام رضا ع در آستانقدس رضوی و پارک علم وفناوری خراسان خبرداد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، مرتضی رجوعی، رئیس دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع)، در نشست خبری  به مناسبت روز دانشجو ، با اشاره به رویکردهای برنامه‌های این دانشگاه به مناسبت روز دانشجو، اظهار کرد: آذرماه امسال با شرایط سیاسی و اجتماعی متفاوتی نسبت به سال‌های گذشته مواجه است و بر همین اساس لازم است که دانشگاه‌ها به عنوان محور تحولات اجتماعی میدان‌داری کنند و بتوانند مداخلات علمی و اجتماعی موثری در جامعه داشته باشند.

 

وی با اشاره پنج رویکرد کلیدی را در برنامه‌های روز دانشجو  افزود: محورهای تعمیق بصیرت دینی و انقلابی دانشجویان، ایجاد فضایی مفرح برای دانشجویان در جهت شادابی و نشاط آن‌ها، تزریق روحیه امید و انگیزه‌بخشی در راستای شعار ما می‌توانیم، گسترش فعالیت‌های داوطلبانه دانشجویی در ایام منتهی به ۱۶ آذر و در نهایت هم ترویج روحیه کارآفرینی و به ویژه اشتغال دانش‌بنیان در محیط‌های دانشگاهی که متناسب با شعار سال است، از جمله آنهاست.

 

رئیس دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) بیان کرد: یکی دیگر از برنامه‌های ما که همیشه آن را در دستور کار خود قرار داده‌ایم، اعزام دانشجویان به عتبات عالیات در بین دو نیم سال تحصیلی بود اما امسال با توجه به شرایط حاکم در جامعه اعزام دانشجویان به عتبات را در ایام منتهی به روز ۱۶ آذر  داشتیم که بر همین اساس روز گذشته ۸۰ نفر از دانشجویان واحد دختران به عتبات اعزام شدند .

 

رئیس دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) گفت: تا کنون پنج گروه دانشجویی این دانشگاه به پارک علم و فناوری استان اعزام شدند و در آنجا با فعالیت شرکت‌های مستقر در پارک آشنا شده‌اند.

 

رجوعی افزود : بالغ بر ۱۲۰۰ دانشجوی خارجی از کشورهای عراق، پاکستان، افغانستان، سوریه و آذربایجان در تمامی رشته‌ها در دانشکده‌های مهندسی، معماری، علوم انسانی، علوم ورزشی و روانشناسی علوم تربیتی این دانشگاه تحصیل می‌کنند.

 

رجوعی بیان کرد: سیاست دانشگاه توسعه رشته‌های تحصیلات تکمیلی است، رشته‌هایی که بتواند با نیازهای دانشجویان در هر دو پردیس تطابق داشته باشد. رشته‌های مربوط به دانشکده علوم تربیتی، مشاوره و روانشناسی را در سه سال گذشته توسعه پیدا کرده است.

 

وی اظهار کرد: رشته‌های دیگری چون معماری اسلامی، روانشناسی ورزشی و… در دستور کار این دانشگاه است و اگر زیرساخت‌های مورد نیاز این رشته‌ها فراهم شود، این رشته‌ها نیز ایجاد می شود.

وی افزود : تاکنون بیش از ۲۰ طرح پژوهشی تقاضامحور صرفا برای آستان قدس رضوی را توسط همکارانمان در دانشکده‌های مختلف به اجرا درآورده‌ایم.

رئیس دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) گفت:  ۱۰هزار دانشجو در هر دو پردیس مشغول تحصیل هستند که از این تعداد هشت هزارو ۸۰۰ دانشجوی داخلی و هزارو ۲۰۰ دانشجوی خارجی هستند و از مجموع ۱۰ هزار نفر نیز ۵۵۰۰ دانشجو در واحد خواهران و ۵۰۰۰ دانشجو هم در واحد برادران در حال تحصیل هستند.

 

رئیس دانشگاه امام رضا(ع) افزود :دانشگاه امام رضا(ع) در سال ۱۴۰۰ و ۶ ماهه اول سال جاری بالغ بر ۲ میلیارد تومان به دانشجویان خود برای پرداخت شهریه تخفیفاتی ارائه داده‌ایم. این در حالی است که برای دانشجویان برتر قرآنی، دانشجویانی که حائز رتبه‌های ورزشی در سطح ملی و بین‌المللی هستند و دانشجویان ممتاز علمی از تخفیف ویژه شهریه‌های ثابت و متغیر دانشگاه بهره‌مند  می شوند.

 

رجوعی درباره افزایش شهریه این دانشگاه، افزود : امسال رقم پیشنهادی در دانشگاه در دانشگاه‌های غیر دولتی توسط اتحادیه دانشگاه‌های غیر دولتی افزایش شهریه ۳۷.۵ درصد بوده است، بدین منظور که دانشگاه می‌تواند از ۲۷.۵ تا ۴۷.۵ درصد افزایش شهریه داشته باشد، این در حالی است که در سایر دانشگاه‌ها این رقم بیشتر است.

 

شبنم مقدم

 

ادامه مطلب

اجتماعی

نمایشگاه پژوهش امسال مدل منظومه ای و مردمی است

منتشر شده

در

photo 2022 11 28 20 01 41 - نمایشگاه پژوهش امسال مدل منظومه ای و مردمی است

رییس پارک علم و فناوری خراسان رضوی گفت:نمایشگاه پژوهش امسال مدل منظومه ای و مردمی است.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،مسعود میرزائی شهرابی، رییس پارک علم و فناوری خراسان رضوی در نشست خبری هفته و نمایشگاه پژوهش افزود:اکنون ۲۰۰ شرکت دانش‌بنیان در خراسان رضوی درخواست خود را ثبت کرده‌اند، اما فضای خالی برای استقرار آنها در پارک علم و فناوری استان وجود ندارد.

 

وی گفت:سعی شده تا در حوزه های فولادی، کودهای شیمیایی و کشاورزی، صنایع خلاق و کانکتورها (ترمینال برق) به جایگاهی برسیم که ضمن رفع نیازهای کشور، از خروج ارز نیز جلوگیری کنیم، در حالیکه ظرفیت ساخت آن نیز در استان و کشور به خوبی وجود دارد.

 

رییس پارک علم و فناوری خراسان رضوی گفت : خراسان رضوی دارای ظرفیت های بسیار و نیروی نخبگانی فراوان است و باید با شبکه‌سازی بتوانیم از این موقعیت به خوبی بهره برداری کنیم که برگزاری رویداد تانا (توسعه اکوسیستم نوآوری استان‌ها) با موضوع صنایع خلاق، غذایی و معدنی نیز در این زمینه بسیار تاثیرگذار بود.

 

عضو هیات علمی شیمی دانشگاه فردوسی مشهد  گفت: در حال حاضر تمام وزارتخانه ها در موضوع و مفهوم فناوری دارای مشکل هستند، زیرا طی دهه گذشته در حوزه فناوری فقط به ایجاد شرکت‌های نوپا توجه شد و اقدامات لازم در راستای شناخت و توسعه مفاهیم فناوری در مجموعه ها و سازمانهای تابعه آنها انجام شده است.

 

میرزائی افزود: طی سالهای گذشته برای شناسایی مسائل استان و توجه به مردمی‌سازی مفاهیم فناوری در سطح جامعه تلاش شده ، به همین منظور موضوع روایت گری فناوری در پارک علم و فناوری خراسان رضوی آغاز شد تا مردم جامعه نیز با مفاهیم حوزه فناوری آشنا و آن را درک کنند.

 

دبیر اجرایی هفته پژوهش و نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی، فناوری و فن بازار استان خراسان رضوی گفت: ویژگی اصلی این هفته در مردمی سازی آن است و سعی شده تا از همه اقشار مخاطب برای آشنا شدن با فعالیت های فناوری در نمایشگاه شرکت کنند.

 

وی از ایجاد باشگاه دانش آموزی برای ارتباط مستمر با دانش آموزان و همکاری گسترده با اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی خبرداد و افزود: هفت پردیس صنایع معدنی و فولاد، صنایع غذایی و کشاورزی، سلامت و دارو، صنایع خلاق و فرهنگ و صنایع آی سی تی در پارک علم و فناوری خراسان ایجاد شده است.

 

همچنین،سید ایمان شریعتی، مسئول اجرایی نمایشگاه پژوهش با اشاره به زیست بوم فعالیت پارک علم و فناوری خراسان رضوی با نگاه منظومه ای و حمایت از تمام شرکت های خرد و کلان این مجموعه افزود: امیدوار هستیم تا همه افرادی که ایده فناورانه و جدیدی دارند، بتوانند برای دفاع از ایده خود به سراغ پارک علم و فناوری بیایند.

 

وی گفت: نمایشگاه هفته پژوهش از روز دوشنبه، ۱۴ آذرماه همراه با رونمایی از چند محصول فناورانه در محل سالن فردوسی نمایشگاه بین المللی مشهد به وسعت چهار هزارو ۸۰۰ متر آغاز می شود و تا روز ۱۶ آذرماه ادامه دارد.

شریعتی اظهار کرد: تاکنون نزدیک به ۸۰ مجموعه برای حضور در این نمایشگاه درخواست خود را اعلام کرده اند که تعداد ۵۰ موسسه آموزشی نیز در میان آنها وجود دارد.

 

شبنم مقدم

ادامه مطلب

اجتماعی

استمرار نظام اسلامی در پرتو قانون اساسی و شورای نگهبان بررسی شد

منتشر شده

در

photo 2022 11 28 16 48 39 - استمرار نظام اسلامی در پرتو قانون اساسی و شورای نگهبان بررسی شد

با حضور عضو حقوقدان و سخنگوی شورای نگهبان؛ نقش و جایگاه مردم در استقرار و استمرار نظام اسلامی در پرتو قانون اساسی و شورای نگهبان بررسی شد .

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،هادی طحان نظیف، عضو حقوقدان و سخنگوی شورای نگهبان در برنامه ای با عنوان نقش و جایگاه مردم در استقرار و استمرار نظام اسلامی در پرتو قانون اساسی و شورای نگهبان که به همت بسیج دانشجویی دانشگاه رضوی برگزار شد بسیج را تبلور عشق به اسلام،ایران و مردم خواند

وی در ادامه به قدرشناسی ایام تحصیل و دوره دانشجویی توصیه کرد و از دانشجویان خواست تا قدر فرصت ها را دانسته و توشه علمی و آگاهی و بصیرت لازم را برای خود فراهم کنند.

طحان نظیف با اشاره به موضوع نقش و جایگاه مردم در استقرار و استمرار نظام اسلامی در پرتو قانون اساسی و شورای نگهبان بیان داشت: مکاتب سیاسی گوناگون در طول تاریخ نظرات مختلفی پیرامون حاکمیت داشتند که نقطه اشتراک همه آنها حضور مردم، هرچند به صورت محدود بوده است.

وی افزود: حدقل حضور مردم در این سیستم های حکومتی فرمانبرداری و تبعیت در حکومت خودکامه است و در مقابل هم نقش حداکثری در حکومت دمکورات مردم بر مردم مطرح می شود که نقش مردم در تحقق آن محوری است.

طحان نظیف بیان داشت: مرحله استقرار نیازمند انتخاب از سوی مردم است اگر مردم با ولی همراهی نکنند حکومت تشکیل نمی شود هرچند عدم همراهی عقوبت و نحوست داشته باشد.

وی افزود: در تشکیل حکومت بعد بسترسازی و فراهم شدن مقدمات دو نظریه انتخاب و انتصاب مطرح است که در هر دو نظریه نقش مردم روشن است.

وی ادامه داد: مردم در مرحله تشکیل و استقرار نقش دارند هرچند حکومت الهی باشد و در مرحله پس از تشکیل یعنی استمرار هم همان عوامل مشروعیت زای الهی و پذیرش و همراهی مردم نیز دارای نقشی برجسته است.

وی گفت: مسئله مشارکت مردم در استمرار حکومت اسلامی را نظام از کنار آن به سادگی نگذشته و در نگاه امام و رهبری و قانون اساسی هم مطرح شده است.

عضو حقوقدان شورای نگهبان بیان داشت: امام و امت ساختار و بنیانی است که در نظام شرعی ما مطرح بوده و مجرای حاکمیت الهی از طریق امام نسبت به مردم در غالب امت تبلور و تجلی پیدا می کند.

وی افزود: جامعه ای که امامت و ولایت را می پذیرد و با ولی خود هم نظر می شود را امت می نامند که این دارای یک مفهوم جدید و نکته ای مهم است.

سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: یکی از شئون امامت اداره جامعه است و اولین معنا متبادر از امام، حاکمیت است اما جایگاه امامت فراتر از این است حکومت تنها وسیله ای برای تحقق وظایف امام و اداره جامعه در مسیر سعادت و رستگاری است.

وی افزود: مفهوم دولت و ملت در نظام های حقوقی سیاسی با یک عامل و عنصر جغرافیایی شناخته می شود اما مفهوم امام و امت فراتر از آن بلکه اعتقادی است.

طحان نظیف گفت: دیدگاه امامت و امت گستره جهانی دارد که دولت و ملت را در بر می گیرد. امام نیز در انقلاب رابطه مرجع و مقلد را به رابطه امام و امت ارتقاء داد این رابطه در پیروزی و تدام انقلاب نقش جدی داشت.

عضو حقوقدان شورای نگهبان بیان داشت: دو عنصر رهبری و مردم عامل پیروزی هر انقلابی است امامی که پیوند می خورد به امت، بیشتر سال های عمرش را به صورت فیزیکی در کنار آنها نبود

سخنگوی شورای نگهبان بیان داشت: در نگاه بسیاری از سیاستمداران مردم وسیله کسب قدرت هستند که در قبال این خدمت یک امتیازاتی هم به آنها تعلق می گیرد اما در نگاه امام، رضایت مردم مقدمه بدست آوردن رضایت خداست یعنی انها را در جایگاه ولی نعمتی می بیند.

وی افزود: در این نگاه مردم تاریخ مصرف ندارند همانطور که خودشان انقلاب کردند باید این را پیش ببرند این انقلاب و قانون اساسی برای مردم است.
وی ادامه داد: رهبری هم مکرر همین نگاه امام را مطرح می کند که می فرمایند کار و صحنه دست مردم است ابتکار عمل با آنهاست.

طحان نظیف بیان داشت: قانون اساسی فارغ از نگاه بنیانگذار و رهبر انقلاب این نگاه را نسبت به مردم دارد. و شورای نگهبان نیز پاسدار حقوق مردم بر مبنای قانون اساسی است.

وی افزود: قانون اساسی در اصل ششم اشاره به مشارکت مردم در امور کشور دارد انتخاب نوع حکومت هم در روز اول با مردم بود و بعد آن انتخاب کسانی که قانون نویسی و بعد بازنگری داشتند نیز با نظر مردم بوده است.

وی ادامه داد: اصل 111 مربوط به رهبری اصل122 برای پاسخگویی رییس جمهور اصل 137 در مورد پاسخگویی وزرا و موارد متعدد دیگر در قانون وجود دارد که حق مردم محسوب می شود و پاسداری از آن را در عمل نیز نشان می دهد.
وظایف شورای نگهبان
عضو حقوقدان شورای نگهبان در ادامه سخنان خود به بیان وظایف شورای نگهبان پرداخت و گفت: شورای نگهبان چند وظیفه اصلی دارد یکی از مهمترین ها نظارت بر مصوبات مجلس از حیث عدم خلاف شرع و قانون بودن است و مجامع مشورتی فقهی حقوقی در قم و تهران نیز موارد را بررسی کرده و به صورت گزارش مکتوب در جلسه شورا مطرح می شود.

وی افزود: نظارت بر انتخابات یکی دیگر از وظایف مهم شورا است که هر دوسال یکبار مطرح می شود اما اهمیت نظارت بر مصوبات مجلس بیش از آن و به صورت روزانه و دائمی است.

سخنگوی شورای نگهبان بیان داشت: تفسیر قانون اساسی یکی دیگر از وظایف شورا است که در صورت داشتن ابهام و یا عدم روشنی فراگیری آن، از سوی شورا به عنوان یک مرجع صالح بررسی و تفسیر می شود.

وی افزود: پاسخ به استعلامات دیوان عدالت اداری در مواردی که مردم مصوبه ای را خلاف شرع می دانند از دیگر وظایف شورای نگهبان است.

وی ادامه داد: مصوبات برای بررسی در هر سطحی که باشد اعم از هیئت وزیران یا شوراهای شهر و غیره در صورتی که یک شهروند مصوبه ای را خلاف شرع بداند و تقاضای بررسی بدهد با ارجاع دیوان عدالت اداری، فقهای شورا به جد و ریز برای یک ادعای شهروند بررسی و تبادل نظر داشته و ساعت ها وقت می گذارند تا نتیجه حاصل شود.

در پایان جلسه طحان نظیف به سوالات دانشجویان پیرامون مباحث ارائه شده و غیره پاسخ گفت.

 

 

منبع:روابط عمومی دانشگاه علوم اسلامی رضوی

ادامه مطلب

برترین ها