با ما همراه باشید

اجتماعی

شهردار مشهد : تجهیز و آماده سازی پارک های بالای 5 هکتار برای ورزش و نشاط بانوان

منتشر شده

در

1632133346442tgs9rrqvhfhphn46ughpp1huc0 - شهردار مشهد : تجهیز و آماده سازی پارک های بالای 5 هکتار برای ورزش و نشاط بانوان

شهردارشهرمشهد در دیدار با فعالان حوزه عفاف و حجاب اعلام کرد؛تجهیز و آماده سازی پارک های بالای 5 هکتار برای ورزش و نشاط بانوان / فرهنگسرای عفاف و حجاب تقویت می شود.

 

شهردار شهرمشهد با اشاره به کمبود فضاهای مناسب جهت ورزش و نشاط بانوان در شهر گفت: برنامه داریم تا در تمام پارک های بالای پنج هکتارجهان شهرمشهد، شرایط ورزش، نشاط و تفریح را آماده کرده و به طور وسیع در اختیار دختران و بانوان شهر امام مهربانی ها قراردهیم .

 

به گزارش پایگاه  خبری اقتصادی مشهد عمران ، سید عبدالله ارجائی در نشست با فعالان مردمی حوزه عفاف وحجاب افزود: از ابتدا اعلام کرده و در هر نشستی که با فعالان حوزه های مختلف داشته ام بر این نکته تاکید کرده ام که فلسفه وجودی جهان شهرمشهد، مضجع نورانی و قدسی امام رضا(ع) است؛ لذا هر فعالیتی باید حول محورحضرت رضا(ع) و تسریع دهنده صفات امام باشد.

 

وی اضافه کرد: نمی شود در مشهد امام رضا(ع) برنامه ای بدون نسبت مشخص و شفاف با فرهنگ رضوی اجرا شود، برهمین اساس در برنامه ای که برای اداره شهر به شورای شهر، ارائه دادم چند سرفصل عمده مد نظر قرارگرفت که تاکنون تعدادی از آنها درسطح مشهد و ملی در رسانه ها منتشر و برخی نیز در عرصه بین المللی برای اولین بارمنعکس شده است که دلیل آن وجود حرم نورانی امام رضا(ع) در این شهر است که آن را جهانی کرده است.

 

شهردارجهان شهرمشهد، با بیان اینکه شاه بیت برنامه دوره ششم مدیریت شهری در جهان شهر مشهد دو محور« مشهد جهان شهر مهربانی و رفتار عالمانه مبتنی بر رضای الهی» و همچنین«مشهد تجلی گاه معنویت و اخلاق با الگوی سبک زندگی خادم، زائر، مجاور» است، اظهارکرد: البته در کنار این دو محور 17 گذاره چشم اندازی در محورهای مختلف برای پیگیری و اجرا در این دوره از مدیریت شهری طراحی شده است.

 

ارجائی با مطرح کردن این پرسش که چرا می گوییم مهربانی و رفتار عالمانه مبتنی بر رضای الهی است؟، خاطرنشان کرد: زیرا معتقدیم برای مهربانی تفاسیر زیادی ارائه می دهند، اما منظورما مهربانی مبتنی بر رضای الهی است.

 

وی تصریح کرد: ابتدا باید به این نکته تاکید داشته باشم که مشهد جهان شهر است نه کلانشهر، زیرا کلانشهری جزئی از جهان شهری است و همینطور مشهد شهر جهانی نیست، بلکه جهان شهر است! با ظرفیت های خاص و بالقوه که ظرفیت بالفعل شدن را دارد.

 

شهردار شهرمشهد گفت: لذا از همه کارشناسان و نخبگان جامعه دعوت می کنم که روی کلید واژه «جهان شهری» تعمل کنند و تا جایی که امکان دارد تلاش کنند این واژه را استفاده کرده و تبدیل به یک فرهنگ کنند.

 

ارجائی با بیان اینکه معنی آنکه ما می گوییم، مشهد جهان شهر مهربانی و رفتار عالمانه مبتنی بر رضای الهی، چیست؟ ادامه داد: جهان شهرمشهد، شهر امام رضا(ع) مقدس است و باید مقدس بماند، اما لازمه مقدس ماندن مشهد تسری صفات امام در رفتار مردم است، با بخشنامه، زور و قانون نمی شود تقدس مشهد را حفظ کرد آن چیز که می شود مشهد را مقدس نگاه دارد سیره و سبک زندگی در مشهد است و این باید منبعث از سیره و صفات حضرت رضا(ع) که بارزترین آن رئفت و مهربانی است باشد.

 

وی افزود: امام رضا(ع) علاوه برهمه خوبی ها چند ویژگی دارند، امام معین الضعفا هستند، رئوف و مهربان هستند و شیعه و سنی بر اینکه امام رضا(ع) عالم آل محمد(ص) هستند اتفاق نظر دارند، لذا مهربانی و داشتن رفتارعالمانه را به عنوان یک محور در فعالیت های مدیریت شهری به عنوان دو ویژگی برای تسری دادن به شهر و فعالیت هایمان در این دوره از مدیریت شهری انتخاب کرده ایم.

 

شهردار جهان شهرمشهد تاکید کرد: برهمین اساس دوران گرفتن تصمیمات لحظه ای، سلیقه ای، پروژه های دفعی و تصمیم گیری درون جلسات مدیریتی تمام شده است.

 

ارجائی اضافه کرد: البته مسلما مبنای کار ما در این دوره برنامه ریزی عالمانه و تصمیم گیری در جلسات کارشناسی با عقل جمعی در حداکثر مشورت پذیری با گوش های شنوا با نهایت تمرکز در ساحت برنامه ریزی و قاطعیت و سرعت در اجرا خواهد بود.

 

وی با بیان اینکه سیاست اصلی فرهنگی ما تسری صفات امام رضا(ع) به شهر است، اظهارکرد: معتقدیم شهر یک موجود زنده است نه یک کالبد بی روح!، شهر اجزایی دارد که یکی از اجزای آن ساکنانش هستند و باید به آنها توجه ویژه شود.

 

شهردارشهرمشهد، در ادامه گفت: دومین محوری که در حوزه فرهنگی و اجتماعی بر آن تاکید داریم «جهان شهرمشهد تجلیگاه معنویت و اخلاق با الگوی سبک زندگی خادم،زائر،مجاور» است که اصلی ترین راهبرد معاونت فرهنگی شهرداری در این دوره خواهد بود.

 

ارجائی افزود: هرفردی که در شهرمشهد حاضراست یا زائر، یا خادم و یا مجاوراست و معتقدیم تمام افرادی که در مشهد زندگی می کنند همسایه امام رضا(ع) هستند، زیرا معنای همسایگی بسیار عمیقتر، وسیعتر و دارای بار معنایی بسیار بالاتری از واژه شهروندی است و در مجموع ادبیات مفهومی که پشت سرهمسایگی وجود دارد دریایی از پروژه های قابل اجرا است.

 

وی تصریح کرد: در باب اهمیت همسایگی همین بس که در برخی از مجتمع ها و آپارتمانها به دلیل حضور افراد مشهور و خاص هر فردی نمی تواند در آن واحدی خریداری و یا ساکن شود، زیرا باید به دلیل حضور آن افراد معروف و مشهور دارای شرایطی باشد به هرکسی اجازه نمی دهند در این مجتمع ها ساکن شوند، لذا می بینیم همسایگی بسیار اهمیت دارد و از شهروندی بالاتر است و شآنیت می آورد.

 

شهردار جهان شهر مشهد با اشاره به اینکه وقتی همسایگی با فردی مشهور پروتکل دارد، همسایگی با امام معصوم نیز پروتکل دارد، خاطرنشان کرد: قاعدتا پروتکل هایی وجود دارد، منظور ما از پروتکل مسائل سخت نیست بلکه فعالیت نرم و اقدامات فرهنگی است، ما دستگاه امنیتی و سیاسی نیستیم، بلکه دستگاهی خدماتی و خادم مردم هستیم و جنس ما از جنس حرفهای نرم ولی بسیار جدی است.

 

ارجائی افزود: برهمین اساس، همسایگی با امام هشتم باید چهارجوبی داشته باشد اما این چهارچوب باید استخراج و ترویج شود.

 

وی اضافه کرد: معتقدیم هر فردی که وارد مشهد می شود زائر است و مسافر نیست، طلبیده شده و زائر است، بحث خادم هم همینطور، خادم فقط به کفشدار و دربان بودن نیست بلکه کاسب، هتل دار، تاکسیران و…همه آنهایی که به زائران و مجاوران دراین شهر خدمت می کنند خادم هستند، براساس همین نگاه است که ما به دنبال ترویج سبک زندگی خادم، زائر و مجاور هستیم.

 

شهردارجهان شهر مشهد در ادامه گفت: اگر از من بپرسند چه برنامه ای در زمینه موضوعات مرتبط با امر به معروف و نهی از منکر و عفاف و حجاب دارید؟ می گویم همان مطالباتی که از شهردار قبل داشتم و آن اجرای مصوبه 427 است لذا برنامه ما اجرای این مصوبه است و فعالان این حوزه باید در این مسیر به ما کمک کنند زیرا به تنهایی نمی شود.

 

ارجائی تصریح کرد: محور این فعالیت ها فرهنگسرای عفاف و حجاب خواهد بود که احیا و تقویت شده و بند بند مصوبه 427 اجرایی می شود.

 

وی افزود: وقتی قانون و شبه قانون داریم نیاز به اجتهاد و اقدامات سلیقه ای نداریم لذا عزم مان برای اجرای مصوبه 427 جزم است و آن را در سطح و سطوح شهرداری اجرایی می کنیم.

 

شهردار شهرمشهد در خصوص این مطالبه که فضاهای مناسب برای ورزش و تفریح بانوان در شهر کم است نیز گفت: برای نشاط و تفریح دختران وبانوان شهرمان برنامه داریم تا در تمام پارک های بالای پنج هکتار، شرایط مناسب نشاط و تفریح را برای ورزش بانوان آماده کرده و به طور وسیع در اختیار دختران و بانوان شهر امام مهربانی ها قراردهیم .

 

ارجائی ادامه داد: البته این برنامه درچهارچوب بودجه یکسال امکان پذیر نیست، لذا کار را امسال آغاز می کنیم و تا پایان دوره زیرساخت های لازم را برای ورزش و نشاط بانوان در بوستان های بالای پنج هکتار آماده می کنیم.

 

 

 

 

منبع: پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد

اجتماعی

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی خبر داد: بهره‌مندی 160 هزار کارگاه از مشوق‌های تأمین اجتماعی در ایام کرونا

منتشر شده

در

MOSN7642 - مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی خبر داد:  بهره‌مندی 160 هزار کارگاه از مشوق‌های تأمین اجتماعی در ایام کرونا

 

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی گفت: سازمان تأمین اجتماعی در دوره 2 ساله بیماری کرونا بیش از هشت هزار میلیارد تومان خدمات ملکی مستقیم ارائه کرده است.

 

به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، میرهاشم موسوی در نشست مشترک اعضای کمیسیون مالیات، کار و تأمین اجتماعی اتاق مشهد، فعالان اقتصادی و تشکل‌های کارگری خراسان رضوی اظهار کرد: در ایام کرونا، بخشودگی‌های تأمین اجتماعی مشوق خوبی برای کارگاه‌های تولیدی بود. بیش از 160 هزار کارگاه از این مشوق‌ها استفاده کردند و کمک‌های مختلف دریافت کردند.

 

وی یکی از دغدغه‌های دولت سیزدهم را درمان به‌عنوان خدمتی مستمر در عرصه سلامت دانست و افزود: بر همین اساس این موضوع در اولویت قرار گرفت و این شرایط ایجاد شد که در حال حاضر بازنشستگان بالای 65 سال می‌توانند در همه مراکز درمانی به‌صورت رایگان پذیرش شوند. همچنین، پوشش زوج‌های نابارور به‌عنوان یک تعهد جدید در میان خدمات سازمان قرار گرفت. در کنار این‌ها یکی از دغدغه‌های بنده، مسئله تأمین دارو است که باید در این بخش نیز شرایط خدمات‌رسانی بهبود یابد. در این راستا دولت تلاش کرده آن دسته از خدمات دارویی که از شمول بیمه‌ها خارج‌شده، دوباره تحت پوشش سازمان قرار گیرد.

 

رئیس سازمان تأمین اجتماعی تصریح کرد: درمجموع سازمان تأمین اجتماعی باوجود همه کاستی‌ها به بیش از 52 درصد از جامعه به‌صورت مستقیم و به‌کل جامعه به شکلی غیرمستقیم خدمات ارائه می‌دهد. لازم است که به سمت ایجاد بیمه همگانی گام برداریم  زیرا که این موضوع در اصل 29 قانون اساسی نیز مورد تأکید قرارگرفته است. پیاده‌سازی کامل این موضوع آمال و آرزوی ماست. البته باید توجه داشت دولت‌ها در این زمینه کوتاهی‌هایی کرده‌اند.

 

وی یادآور شد: امروز اگر ناپایداری منابع به‌عنوان چالش صندوق‌های بیمه‌ای شناخته می‌شود، در سیاست‌های ابلاغی موردتوجه قرارگرفته و راهکارهای آن نیز دیده‌شده است. در سیاست‌های ابلاغی نیز به جلوگیری از انباشت بدهی‌های دولت‌ها تأکید شده و باید شرایطی برای جلوگیری از تداوم این وضعیت پیش‌بینی کرد.

 

رئیس سازمان تأمین اجتماعی بابیان اینکه در سال 1392، 19 درصد از بازنشستگی‌های کشور پیش از موعد بود، گفت: این رقم در حال حاضر به 52 درصد رسیده است. این مسئله مهمی است که باید به علل آن توجه کرد. باید شرایط کارفرما و کارگر موردبررسی قرار گیرد تا این صندوق بین نسلی بتواند سر پا بایستد. نباید تنها این روزها را مدنظر قرار داد.

 

مسائل «بیمارستان رضا» مشهد حل‌شدنی است

موسوی گفت: هم‌اینک این سازمان در خراسان رضوی ۲۱ درمانگاه و بیمارستان در اختیار دارد و درصدد است هر چه سریع‌تر مشکل «بیمارستان رضا» در مشهد را برطرف کند.

 

رئیس سازمان تأمین اجتماعی افزود: بهبود شرایط بیمارستان رضا مشهد بهمن‌ماه سال گذشته بررسی شد و دستوراتی نیز در این خصوص صادر شد که بر اساس آخرین جمع‌بندی روشن شد که مسائل این بیمارستان قابل‌حل است.

 

وی اضافه کرد: بنای ما این است که شرایط این بیمارستان را با همکاری مدیران استانی و ملی بهبود بخشیم. همچنین لازم است در این مسیر همکاری شهرداری مشهد نیز جلب شود. درمجموع باوجوداینکه شرایط کنونی مساعد نیست ولی بنای ما این است که با اختصاص منابعی از سازمان به بیمارستان رضا این مجموعه بهبود یابد و این دغدغه نیز برطرف شود.

 

موسوی بابیان اینکه پیشنهاد من این است که پایگاه ملی گفت‌وگوی سه‌جانبه گرایی (دولت، کارگر، کارفرما) در استان خراسان رضوی راه‌اندازی شود، گفت: ظرفیت‌های موجود در این شهر می‌تواند آن را تبدیل به پایگاه گفت‌وگوی ملی سه‌جانبه گرایی کند تا بدون تشریفات در موضوعات مختلف وارد مسائل شود. این پایگاه می‌تواند سبک جدیدی برای رسیدگی به مسائل مختلف باشد.

 

وی درباره وضعیت رسیدگی به حقوق بازنشستگان بیان کرد: این مسئله در دستور کار قرارگرفته و امیدواریم با مصوبه هیئت‌وزیران این هفته مشکل حل شود.

 

رئیس سازمان تأمین اجتماعی با تأکید بر لزوم تفویض اختیارات به استان‌ها خاطرنشان کرد: نمی‌توان به‌صورت متمرکز به همه مسائل پاسخ داد. در حال حاضر تفویض اختیارات پاشنه آشیل سازمان است. این مسئله جزو دغدغه‌های اصلی من است و اگر آنچه واگذار می‌شود را همکاران استانی بتوانند به‌راحتی پیش برند، حتماً اختیارات را واگذار خواهیم کرد.

 

بدهی 360 هزار میلیارد تومانی دولت به تأمین اجتماعی تا سال 1399

 

موسوی در بخش دیگری از سخنانش به وضعیت بدهی‌های دولت به تأمین اجتماعی اشاره و اظهار کرد: بر اساس حسابرسی سال 1399، دولت 360 هزار میلیارد تومان به سازمان تأمین اجتماعی بدهی دارد که البته رقم سال‌های 1400 و 1401 نیز باید به آن اضافه شود.

 

وی تأکید کرد: قرار است 90 هزار میلیارد تومان از بدهی‌های دولت‌ها در سال‌های گذشته به سازمان پرداخت شود. دولت طی سال گذشته بیش از 73 هزار میلیارد تومان از بدهی را که در بودجه سال 1400 تعیین‌شده بود، از طریق انتقال سهام شرکت‌ها به سازمان تأمین اجتماعی پرداخت کرده است.

 

رئیس سازمان تأمین اجتماعی خاطرنشان کرد: صیانت از اموال سازمان جزو اولویت‌های ماست و از آن کوتاه نخواهیم آمد. امسال در واگذاری اخیر اموال از سوی دولت به سازمان درباره شرکت‌های زیان ده اعتراض داشتیم که این شرکت‌ها با شرکت‌های پتروشیمی مانند «پتروشیمی شازند» جایگزین شد.

 

موسوی با تأکید بر اینکه شرکای تأمین اجتماعی سازمان بالاترین رکن تأمین اجتماعی بوده و در آن مشارکت دارند، گفت: حضور این شرکا در سازمان تشریفاتی نیست. وزیر کار نیز بر این موضوع تأکید داشته که از ظرفیت‌های بازنشستگان هم برای مشارکت در مدیریت سازمان بهره‌گیری شود. همچنین تلاش کرده‌ایم در شرکت‌های سازمان هیچ بازنشسته‌ای به کار گرفته نشود و هر جا هم موردی بوده، آن را از مدیریت شرکت‌ها خارج کرده‌ایم. سازمان علیه سفارش پذیری ایستاده است.

 

70درصد جامعه، تحت پوشش تأمین اجتماعی‌اند

 

وی افزود: فعالیت‌های صورت گرفته از سوی سازمان تاکنون محصول یک کار جمعی بوده که همه شرکای ما در آن دخیل بوده‌اند. سازمان تأمین اجتماعی در حال حاضر به شکلی مستقیم با همه آحادی که فعالیتشان با اقتصاد گره‌خورده، در ارتباط است. اینکه امروز حجم چالش‌های ما زیاد شده، به سبب بزرگی کاری است که انجام می‌دهیم. درواقع، پیش از انقلاب تنها 20 درصد از جامعه با اقتصاد کشور درگیر بود؛ اما در حال حاضر این رقم به 70 درصد رسیده است و درواقع 70 درصد از جامعه تحت پوشش خدمات این سازمان هستند. درمجموع، با همه کم‌وکاستی‌ها در بخش‌های مختلف، برخی عددها در حوزه خدمات تأمین اجتماعی قابل‌توجه است.

 

موسوی بابیان اینکه یکی از دغدغه‌های سازمان تأمین اجتماعی، ارائه خدمات درمانی و بهداشتی است، گفت: پیش از انقلاب، مجموع مراکز ملکی درمان سازمان حدود 22 مجموعه درمانی بود که در حال حاضر این رقم به بیش از 380 مجموعه رسیده است؛ البته توسعه این خدمات هنوز هم در دستور کار است. در حال حاضر 80 بیمارستان از 380 مجموعه درمانی موجود، خدمات تخصصی و فوق تخصصی ارائه می‌دهد.

 

موسوی عنوان کرد: اولین اولویت ما صیانت از وضعیت فعلی و گذشته‌ای است که اتفاق افتاده است. در حال حاضر پرونده‌هایی در دستور کار قرار دارد که مربوط به مسائلی است که در شرکت‌های زیر نظر سازمان رخ‌داده و مسائل آن در دست پیگیری و طی مسیر قانونی خود است.

 

وی با اشاره به وضعیت مدیریت مجموعه‌های استانی این سازمان عنوان کرد: اقداماتی که تاکنون در سطح استان‌ها صورت گرفته فعالیت‌های شایسته‌ای بوده اما این سطح مطلوب ما نیست و در برنامه‌های خود بهبود این وضعیت را دنبال می‌کنیم.

 

 

 

 

 

منبع:روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی

 

ادامه مطلب

اجتماعی

آماده کردن افراد برای ورود به زندگی در جامعه و خوداتکایی مهم ترین مأموریت آموزش و پرورش است

منتشر شده

در

photo 2022 05 06 11 14 30 - آماده کردن افراد برای ورود به زندگی در جامعه و خوداتکایی مهم ترین مأموریت آموزش و پرورش است

مدیرکل آموزش و پرورش استان در جریان سفر یکروزه به شهرستان چناران با فرماندار و مدیر آموزش و پرورش شهرستان در محل دفتر فرمانداری این شهرستان دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،مدیرکل آموزش و پرورش استان خراسان رضوی در دیدار با فرماندار شهرستان چناران بر لزوم بهبود وضعیت فضای آموزشی این شهرستان تاکید کرد و گفت:آماده کردن افراد برای ورود به زندگی در جامعه و خوداتکایی مهم ترین مأموریت آموزش و پرورش است.

وی افزود: تربیت صحیح در کنار مباحث آموزشی از اهداف بزرگ ماست و گام‌هایی موثری نیز در این زمینه برداشته ایم.

شوشتری در ادامه گفت: در سند تحول ۶ ساحت تربیتی در نظر گرفته شده و انسان را موجودی چندوجهی دیده است که همه وجوه او باید به یک اندازه تقویت شود؛ او باید مهارت ارتباطی، فکر کردن و حل مسأله را داشته باشد.

فرماندار چناران ضمن تشکر از سفر مدیر کل آموزش و پرورش به شهرستان و توجه به دانش آموزان این مرز و بوم تأثیر علم و دانش در نحوه زندگی فردی و اجتماعی جامعه را مهم دانست.

وی به مشارکت خیرین در احداث مدارس در این شهرستان اشاره کرد و گفت: مشارکت خیرین در احداث مدارس باقیات و صالحات است و ساخت مدرسه از کارهای ماندگاری است که امروزه با پی گیری های مدیر آموزش و پرورش شهرستان شاهد اقدامات خوبی در زمینه ساخت و ساز در مدارس شهرستان هستیم.

مدیر آموزش و پرورش چناران در این دیدار با تشکر از حضور مدیر کل آموزش و پرورش در شهرستان چناران، از نظر مثبت و اقدامات تاثیرگزار فرماندار شهرستان نسبت به تعلیم و تربیت دانش آموزان به عنوان آینده سازان این مرزو بوم تشکر کرد.

رهنما به فعالیت شورای پروژه مهر و طرح های آموزشی و پرورشی در شهرستان اشاره و گفت: توسعه فضاهای آموزشی، تکمیل طرح های نیمه تمام عمرانی، تجهیز مدارس به سیستم گرمایش استاندارد با مشارکت خیرین مدرسه ساز از اولویت برنامه های تامین زیرساخت های آموزشی در شهرستان چناران است.

 

 

منبع : روابط عمومی آموزش و پرورش خراسان رضوی

 

ادامه مطلب

اجتماعی

فضای آموزشی مناسب جایگزین مدارس کانکسی استان خراسان رضوی می شوند

منتشر شده

در

photo 2022 04 27 11 33 47 - فضای آموزشی مناسب جایگزین مدارس کانکسی استان خراسان رضوی می شوند

 

مدیر کل آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت: بر اساس مصوبات سفر ریس جمهور مدارس کانکسی باید جمع‌آوری و فضای آموزشی جایگزین آنها شوند.

 

به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،سید امیر شوشتری ، مدیر کل آموزش و پرورش خراسان رضوی ،در نشست خبری هفته بزرگداشت مقام معلم افزود: هم اکنون ۳۰ مدرسه کانکسی با ۷۰ کانکس در استان مشغول فعالیت هستند که بر اساس مصوبات سفر ریس جمهور باید جمع‌آوری و فضای آموزشی جایگزین آنها شوند.

وی گفت: مازاد بر این تعداد، ۷۵ کانکس مخصوص دانش‌آموزان عشایری است که قابل تغییر و جمع آوری نیست، به دلیل اینکه قابلیت جابجایی در ییلاق و قشلاق عشایر را دارد.

 

شوشتری خاطرنشان کرد:طرح رتبه بندی معلمان به شکل رسمی که اجرای آن در خراسان رضوی دنبال شد از اواخر خرداد ماه سال جاری اجرایی می شود.

 

وی افزود : اعمال طرح رتبه بندی معلمین از ۳۱ شهریور ماه سال ۱۴۰۰ محاسبه و از اول فروردین‌ماه امسال به محض صدور احکام پرداختی به معلمان انجام می‌شود.

 

شوشتری با بیان اینکه خود اظهاری و تایید مدیر مدرسه ملاک اصلی در طرح رتبه بندی معلمان می‌باشد، گفت: اکنون معلمان از بدو ورود می‌توانند وارد این طرح شوند.

 

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت: به این ترتیب ۵۵ درصد معلمان رسمی استان در رتبه‌های ۳ تا ۴ قرار می‌گیرند.

وی اظهار کرد: ۷۶ هزار معلم رسمی خراسان رضوی به غیر از نیروهای رسمی دارای حکم اداری، معلمان خرید خدمات و غیره در این طرح شرکت داده می‌شوند و بین یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان تا ۹ میلیون تومان افزایش حقوق برای معلمان با اجرای این طرح اعمال می شود.

 

شوشتری درباره اعلام برنامه های هفته معلم امسال افزود: به مناسبت گرامیداشت مقام معلم که از ۲ اردیبهشت ماه امسال آغاز می‌شود، تعداد ۷۰ عنوان برنامه در حوزه‌های فرهنگی، پرورشی ، ورزشی و غیره برگزار می شود.

 

وی گفت: امسال ۳۶۹ معلم در خراسان رضوی برای انتخاب معلم برتر به مرحله استانی رسیدند که ۴۱ نفر آنان به عنوان معلم برتر استانی طی مراسمی در روز ۱۸ اردیبهشت ماه تجلیل می‌شوند .

 

همچنین، صفدر سلطانی،معاون تربیت بدنی و سلامت اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت: انعکاس دستورالعملها و همکاری لازم با دستگاههای متولی جهت بازگشایی بسیار مطلوب بود.

سلطانی افزود: ۲۸۲ تیم نظارتی با ۷ هزار و ۸۰۰ بازدید حضوری از مدارس خراسان رضوی به منظور سنجش آنها، طرح بازگشایی حضوری مدارس را رقم زدند که ۲۵ درصد این بازدیدها به همراه نمایندگان حوزه بهداشت بوده است.

 

وی گفت: در قالب این طرح ۷۸ درصد مدارس ۱۰۰ درصد نمرات لازم را جهت بازگشایی حضور کسب کردند.

 

سلطانی با بیان اینکه از زمان بازگشایی مدارس خوشبختانه هیچ آمار فوتی دانش آموز و معلم براثر ابتلا به کرونا نداشتیم.

 

همچنین، محمود رضایی،معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش استان نیز با بیان اینکه در حوزه ترک تحصیل آشکار تعداد ۴۰ هزار دانش آموز در استان شناسایی شدند، افزود: ۱۸ هزار دانش آموز از این تعداد به تحصیل بازگردانده شدند اما هنوز ۲۲ هزار نفر جذب کلاس و مدرسه نشده‌اند.

 

وی درباره افت تحصیلی دانش‌آموزان نیز گفت: با برگزاری امتحانات میزان افت تحصیلی دانش آموزان به صورت دقیق و متقن قابل استخراج و اعلام است .

 

همچنین، آذر رشیدی،معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی با بیان اینکه متاسفانه بیشترین عقب ماندگی تحصیلی ناشی از شیوع ویروس کرونا و توقف آموزش حضوری در مقطع ابتدایی اتفاق افتاده است، افزود: کارگروهی با هدف پیگیری افت تحصیلی در بین دانش آموزان تشکیل داده است.

 

رشیدی افزود: طرح جبران و تثبیت یادگیری راه‌اندازی شد و دو مصوبه شامل پویش معلمان جوان و دانشجویان بسیجی دانشگاه فرهنگیان در این طرح کلید خورد تا معلمان داوطلب با حضور در حاشیه شهر در راستای جبران افت تحصیلی دانش‌آموزان اقدام کنند.

 

وی گفت: همچنین روزهای پنجشنبه را فرصت خوبی دانستیم تا معلمان ایثارگر بتوانند به دانش آموزانی که نیاز به تلاش بیشتری دارند در این مقطع کمک کنند.

 

رشیدی با اشاره به دانش آموزان ترک تحصیل‌ کرده در مقطع ابتدایی بیان کرد: متاسفانه در سال تحصیلی جاری حدود ۱۰ هزار و ۱۰۹ دانش‌آموز دختر و ۸ هزار و ۹۰۹ نفر دانش‌آموز پسر دچار ترک تحصیل، شناسایی شدند.

 

وی با بیان اینکه در مجموع حدود ۱۹ هزار و ۱۸ نفر دانش‌آموز در مقطع ابتدایی ترک تحصیل کرده‌اند و در کارگروه‌های مربوطه این موضوع آسیب‌شناسی می شود .

 

شبنم مقدم

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها