با ما همراه باشید

زیارت

شهردار مشهد خبر داد: قول مساعد استاندار برای پیگیری کمک و پرداخت سهم دولت به توسعه مترو

منتشر شده

در

photo 2022 02 22 12 41 08 - شهردار مشهد خبر داد: قول مساعد استاندار برای پیگیری کمک و پرداخت سهم دولت به توسعه مترو

 

شهردار مشهد گفت: استاندار خراسان رضوی قول همکاری داده‌اند تا کمک و پرداخت سهم دولت در توسعه خطوط مترویی مشهد را به‌صورت جدی پیگیری کنند.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، “سید عبدالله ارجائی” در بازدید استاندارخراسان رضوی از خط یک و دو مترو که با حضور فرماندار و معاون فنی و عمران شهرداری مشهد انجام شد، افزود: اگر بتوانیم مشکل اصلی که بحث تامین اعتبار خط سه و چهاراست را حل کنیم، در خط یک و دو در حال حاضر تقریبا کار باقی مانده‌ای نداریم.

 

وی اضافه کرد: خوشبختانه در خط یک و دو مترو وضعیت‌مان از سایر نقاط کشور بهتر است، در خط یک؛ 60 واگن فعال است که نیاز به 60 واگن جدید هم داریم که این موضوعی ملی است و باید تعدادی از این واگن‌ها تامین شوند تا بعد از کرونا دچار مشکل نشویم.

 

شهردار مشهد تصریح کرد: اگر قرار باشد خط یک را تا آرامستان بهشت رضا(ع) که مطالبه جدی مردم است ادامه دهیم با واگن‌های موجود در خط یک چنین امکانی وجود ندارد و باید 60 واگن جدید به این خط اضافه شود که این موضوع نیازمند حمایت دولت است.

 

ارجائی با بیان اینکه در خط دو نیز اولویت ما تکمیل ایستگاه سلامت است، اظهارکرد: این ایستگاه با استفاده از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی احداث و تکمیل خواهد شد و به تناسب افزایش مسافر، واگن‌ها نیز افزایش پیدا می‌کند اما این موضوع نیاز به تامین واگن و تعمیر و نگهداری ناوگان موجود دارد.

 

وی ادامه داد: در خط سه نیز اولویت ما اتصال راه آهن، پایانه امام رضا(ع) و فرودگاه به حرم مطهر و تکمیل شبکه ورود و خروج زائر به مترو است، برنامه ما این است که در صورت عمل دولت به پرداخت 50 درصدی خودش در احداث خطوط مترویی این کار را تا پایان سال 1402 محقق کنیم.

 

شهردار مشهد ضمن اشاره به اینکه در کارگروه زیارت ریاست محترم جمهوری دستور دادند که از محل بودجه نفت در سال 1401 و 1402 به ما کمک شود، خاطرنشان کرد: این موضوع با کمک آقای استاندار باید از طریق دولت پیگیری و محقق شود.

 

ارجائی افزود: برای اولویت‌بندی اجرای ادامه خط سه نیز دو نظر وجود دارد که یکی اتصال محدوده قاسم‌آباد به میدان شهدا و دیگری اتصال بولوار سیدی به پایانه امام رضا(ع) است ، بررسی‌های کارشناسی نشان می‌دهد که قاسم‌آباد متقاضی سفر بیشتری دارد لذا اولویت بعدی به احتمال زیاد اتصال این محدوده به میدان شهدا خواهد بود.

 

وی اضافه کرد: درخصوص احداث خط چهار نیز باید گفت که این کار با سرمایه‌گذاری‌های شهرداری و کمک دولت در کوتاه مدت شدنی نیست، البته در شروع خط چهار قبل از پایان یا پیشرفت معقول خط سه نیز حرف است اما با این حال پیشنهاد ما برای احداث خط چهار استفاده از فاینانس است که پیشنهاد آن را به استاندار و وزارت راه وشهرسازی ارائه داده ایم.

 

شهردار مشهد گفت: اگر بتوانیم از فاینانس استفاده کنیم این امکان وجود دارد تا طی چهارسال دولت این خط را به سرانجام برسانیم.

 

ارجائی ضمن اشاره به اینکه برای اجرای خط چهار حدودا 25 هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است، اظهارکرد: تامین این مبلغ تنها ازطریق فاینانس امکان‌پذیر است وگرنه با پول شهرداری و انتشار اوراق مشارکت که کل آن در کشور حدود 12 هزار میلیارد تومان است و سهم مشهد از آن نیز کافی نیست، دور از ذهن است .

 

وی افزود: زمانی‌که خط چهار را تحویل گرفتیم بعد از چند ماه توقف تنها 6 متر حفاری انجام شده بود اما اکنون با عبور از زیر بافت متراکم مهرمادر بیش از یک کیلومتراز تونل خط چهار حفاری شده است .

 

شهردار مشهد به اتصال خط یک مترو مشهد به مترو گلبهار اشاره و اضافه کرد: اگر مترو گلبهار راه‌اندازی و به خط سه متصل شود و ما نتوانیم واگن مورد نیاز را تا آن زمان تامین کنیم مسافر گلبهار حداقل تا ساعات 9-10 صبح تمام واگن‌های این خط را پر می‌کند و هیچ مسافر دیگری درایستگاه‌های بعدی امکان سوار شدن به مترو را نخواهند داشت.

 

ارجائی افزود: امروز باید برای تامین واگن خط سه برنامه‌ریزی شود و نگذاریم بعد از این که خط گلبهار راه‌اندازی شد به فکر چاره باشیم، اکنون باید دراین خصوص تصمیم‌گیری و اقدام شود.

 

سهم دولت در خطوط مترویی پرداخت شود

 

وی همچنین درحاشیه بازدید استاندار خراسان رضوی در خصوص خط یک و دو مترو مشهد، گفت: توسعه حمل‌ونقل ریلی یکی از مسائل اصلی مشهد برای حل مشکل ترافیک و آلودگی هوا است، مسلما می‌شود با اقدامات کوتاه مدت مانند ناوگان اتوبوسرانی و تاکسیرانی مشکل را به‌صورت موقت حل کرد اما راه حل ریشه‌ای مشکل ترافیک و آلودگی هوا توسعه خطوط ریلی است.

 

شهردار مشهد اضافه کرد: متاسفانه در چند سال اخیر احداث خطوط مترو دچار رکود شده بود، لذا تاکید ما در دوره ششم مدیریت شهری این است که خطوط مترو مشهد با سرعت بیشتری به پیش برود که این موضوع الزامی دارد که آن انجام تعهدات دولت است.

 

ارجائی افزود: طبق قانون 50 درصد از هزینه احداث خطوط مترویی را باید دولت تقبل کند که در بازدید امروز استاندار خراسان رضوی قول مساعد دادند تعهدات دولت را پیگیری کنند.

 

وی ادامه داد: با پرداخت 700 یا هزارمیلیارد تومان در سال از سوی دولت برای خط مترو که هر کیلومتر آن حدود 1200 هزینه دارد به این زودی ها نمی‌توانیم مترو را به بهره‌برداری برسانیم و در اختیار زائران و مجاوران عزیز قراردهیم لذا باید سهم کمک‌های دولت به مشهد که شهری زائرپذیراست افزایش پیدا کند و به صورت ویژه مورد توجه قرار گیرد.

 

شهردار مشهد اضافه کرد: اولویت ما در مدیریت شهری توسعه حمل ونقل عمومی به ویژه حمل‌ونقل ریلی است و برای استفاده از سرمایه‌گذاری خارجی در احداث خط چهار پیشنهاد بهره‌گیری از فاینانس را داده‌ایم.

 

ارجائی افزود: همچنین برای تکمیل خط سه باید به سرعت سهم دولت پرداخت شود و درکنار آن نیز بتوانیم از روش‌های تامین مالی مختلف از جمله تامین مالی از طریق نفت استفاده کنیم تا زائران و مجاوران عزیز درمدت زمان کوتاهی بتوانند از شبکه ریلی استفاده کنند.

 

 

 

منبع:پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد

زیارت

آغاز طرح بازرسی سرزده از دفاتر و شرکت‌های خدمات مسافرتی و گردشگری مشهد ویژه نوروز 1402

منتشر شده

در

photo 2023 01 28 17 55 18 - آغاز طرح بازرسی سرزده از دفاتر و شرکت‌های خدمات مسافرتی و گردشگری مشهد ویژه نوروز 1402

معاون گردشگری اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی از آغاز طرح بازرسی سرزده از دفاتر و شرکت‌های خدمات مسافرتی و گردشگری مشهد ویژه نوروز 1402 خبر داد.

به گزارش روابط‌ عمومی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی یوسف بیدخوری ، با اعلام این خبر افزود: با توجه به این که سفرهای نوروزی 1402 از حدود یک ماه قبل از نوروز آغاز می‌شود، فعالیت‌های نظارتی بر تاسیسات گردشگری به ویژه دفاتر و شرکت‌های خدمات مسافرتی از یک ماه قبل آغازشده و یک مرحله بازدید نظارتی انجام شده است.

معاون گردشگری اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی ادامه داد: در راستای طرح بازرسی سرزده به همراه اعضای هیئت مدیره انجمن صنفی دفاتر و شرکت‌های خدمات مسافرتی خراسان رضوی از تعدادی از این دفاتر و شرکت‌ها بازدید و آمادگی این مجموعه‌ها برای خدمت‎رسانی شایسته به زائران بارگاه ملکوتی حضرت رضا (ع) بررسی شد.

بیدخوری اظهار کرد: دفاتر و شرکت‌هایی که به زائران در زمینه صدور و فروش بلیت هواپیما، قطار و اتوبوس خدمت‌رسانی می‌کنند باید مجوزهای لازم از دستگاه‌های مربوطه را داشته باشند و نرخنامه‌نامه را رعایت کنند.

او یادآور شد: برخی از دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری در زمینه گردشگری سلامت فعال هستند و به زائرانی خدمات رسانی می‌کنند که علاوه بر زیارت برای درمان اقدام می‌کنند این مجموعه‌ها باید مجوزهای لازم از همه دستگاه‌های مرتبط داشته باشند تا زائر با اطمینان خاطر به مشهد سفر کند و خدمات درمانی را به نحو شایسته دریافت کند.

بیدخوری تاکید کرد: بازدیدهای نظارتی با جدیت دنبال می‌شود تا بتوانیم خدمات رسانی مطلوب را داشته باشیم و رضایت‌مندی زائران را فراهم کنیم.

معاون گردشگری اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی گفت: در استان خراسان رضوی بیش از 488 دفتر و شرکت خدمات مسافرتی از اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی مجوز فعالیت دارند که باید مجوز آن‌ها در محل دفتر نصب باشد و مدیر فنی نیز در محل حضور داشته باشد.

بیدخوری افزود: حدود 30 بازرس در طول سال بازدیدهای نظارتی از دفاتر و شرکت‌های خدمات مسافرتی را انجام می‌دهند که ماهیانه حداقل یک نوبت بازدید انجام می‌دهند و مجوزها و خدمات آن‌ها را کنترل می‌کنند.

بیدخوری اظهار کرد: در نوروز 1402 حدود 100 بازرس در حوزه تاسیسات گردشگری و مراکز اقامتی نظارت دارند.

معاون گردشگری اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی تاکید کرد: شهروندان در صورتی که شکایتی از خدمات حوزه گردشگری شامل مراکز اقامتی و دفاتر خدمات مسافرتی و دیگر تاسیسات گردشگری دارند با شماره تلفن 37045-051 تماس بگیرند.

هم‌چنین محمدسعید ولی‌زاده رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی کارفرمایی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی خراسان رضوی با اشاره به افزایش درخواست سفر به مشهد در نوروز 1402 اظهار کرد: زائران هنگام تهیه بلیت سفر به مشهد بلیت برگشت را نیز رزرو و خریداری کنند تا در برگشت با مشکلی مواجه نشوند.

او افزود: شهروندان بلیت را از دفاتر مجاز خریداری کرده و از سفر با کاروان‌های غیرمجاز نیز خودداری کنند.

هم‌چنین حسین امیر کلالی رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مشهد و دبیر قرارگاه عملیاتی ستاد خدمات سفر مشهد اظهار کرد: در راستای مصوبات قرارگاه عملیاتی خدمات سفر مشهد بازدیدهای نظارتی بر دفاتر و شرکت‌های خدمات مسافرتی در محدوده اطراف حرم مطهر رضوی تشدید شده و برخوردهای نظارتی لازم برای پیشگیری از اجحاف در حق زائران انجام می‌شود.

 

ادامه مطلب

زیارت

مدیر کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی مطرح کرد: شناسایی 2969 خانه مسافر غیر مجاز در مشهد

منتشر شده

در

photo 2023 01 03 19 34 44 - مدیر کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی مطرح کرد:  شناسایی 2969 خانه مسافر غیر مجاز در مشهد

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان خراسان رضوی از شناسایی 2969 خانه مسافر غیر مجاز در طرح ساماندهی خانه‌مسافرهای مشهد خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، سیدجواد موسوی،در جلسه با شهردار منطقه ثامن مشهد اظهار کرد:در اجرای این طرح که با حمایت فرمانداری مشهد اجرا شده تاکنون 1010 خانه‌مسافر ساماندهی و 321 واحد نیز با با توجه به این که شرایط مناسب و در خور شان زائر نداشته‌اند پلمب شده‌اند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان خراسان رضوی با اشاره به بررسی وضعیت خانه‌مسافرهای محدوده شهرداری منطقه ثامن اظهار کرد: شهرداری منطقه ثامن واحدهای اقامتی دارای تجاری موقت را با در نظر گرفتن شرایط ایمنی ساختمان به اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان مشهد معرفی و اداره گردشگری پس از بازدید مجوز فعالیت صادر کند.

موسوی با اشاره به اهمیت اطلاع‌رسانی از آثار تاریخی و فرهنگی این منطقه تصریح کرد: بافت پیرامون حرم مطهر رضوی داستان‌ها و روایت‌هایی از مهمان‌نوازی مردم مشهد را در دل خود دارد و پایگاه‌های اطلاع‌رسانی زائران در محدوده شهرداری ثامن باید زائران و مسافران را برای دیدن و ابنیه تاریخی و شنیدن داستان‌های قدیم شهر مشهد هدایت شوند.

هم‌چنین ساسان نورین مقدم شهردار منطقه ثامن مشهد ضمن اعلام آمادگی این شهرداری برای همکاری بیشتر با اداره‌میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گزارشی از وضعیت زائرسراهای ارزان قیمت ارائه کرد.

در ادامه این جلسه پیرامون ساماندهی خانه‌مسافرها به منظور افزایش ظرفیت اقامت و ارائه خدمات بهتر در ایام نوروز ۱۴۰۲ بحث و تبادل‌نظر شد.

هم‌چنین حسین امیرکلالی ،رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مشهد گفت: تعامل خوبی بین شهرداری مشهد به ویژه منطقه ثامن شکل گرفته و با همکاری شهرداری عملیات مرمتی سرای عزیزالله اف در حال انجام است.

او ادامه داد: بسته‌های در حال تدوین احیای پهنه‌های تاریخی بافت پیرامونی حرم مطهر رضوی از دیگر موضوعاتی است که در تعامل بین شهرداری و میراث‌فرهنگی به سرانجام خواهد رسید.

 

 

 

منبع: روابط‌ عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی

ادامه مطلب

اقتصادی

گنبد حرم مطهر بالاترین ساختمان منطقه در طرح تفصیلی جدید شهرمشهد

منتشر شده

در

01 2 - گنبد حرم مطهر بالاترین ساختمان منطقه در طرح تفصیلی جدید شهرمشهد

 

شهردار منطقه ثامن گفت:در طرح جدید تفصیلی ساختمان های منطقه ثامن نباید از گنبد بالاتر باشد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، ساسان نورین‌مقدم، شهردار منطقه ثامن در نشست خبری افزود: در طرح تفصیلی مصوب ساختمان نباید از گنبد بالاتر باشد و طی برگزاری جلسات با مالکان، آنها متقاعد شدند با تراکم جدید ساخت و ساز کنند.

وی افزود: خط قرمز ما سیما و منظر است و در مذاکرات خط آسمان و بخشی که ساختمان در پشت زمینه گنبد یا در مسیر دید گنبد باشد تاحدودی مورد توافق قرار گرفته است .

وی گفت:برنامه تحول منطقه ثامن شامل حفظ و احیا میراث فرهنگی در حریم شهر، تقویت اقامت و سکونت در حریم رضوی، گسترش خدمات عمومی و ایمنی، توسعه اماکن مذهبی، گسترش مجتمع‌های بهداشتی، مدیریت حمل‌ونقل و دسترسی پذیری، گسترش فضای سبز و ارتقا پیاده محوری در حریم رضوی می‌شود.

نورین مقدم خاطر نشان کرد: وضعیت ترافیکی مشهد در هسته مرکزی در طرح تفصیلی چالش این بخش است زیرا دخالت در حوزه تاریخی مانند بافت مدرن نیست؛ باید به سمت روش های مدریریت ترافیک برویم و تقویت پیاده‌محوری در محدوده حرم مطهررا در دستور کار داریم.

وی افزود: در بافت اطراف حرم مطهر۱۲ هزار پلاک موجود است که طی سال‌های مختلف بیش از ۶ هزار پلاک آن برای توسعه و ساخت‌وساز تملک شد؛ از ۶ هزار پلاک موجود دیگر در این بافت حدود ۲ هزار پلاک خانه‌مسافر و مجتمع‌های اقامتی هستند.

 

شهردار منطقه ثامن گفت: برای حمایت ساکنان منطقه وام ویژه به میزان ۶۰۰ میلیون تومان به متقاضیانی که می‌خواهند در محدوده بافت پیرامون حرم مطهر رضوی املاک و قطعات با کاربری مسکونی بسازند، داده می‌شود؛ برای خانه‌های تاریخی و به خانه مسافرها تا سقف ۲۰ میلیارد تومان وام اعطا می‌شود.

 

نورین‌مقدم تصریح کرد: ۱۳۰ اثر واجد ارزش تاریخی و بیش از ۳۰ اثر ثبت شده تاریخی در این محدوده وجود دارد.

 

وی درباره اقدامات مشارکتی مردم در پروژه‌های شهری منطقه ثامن گفت: تعدادی پروژه مشارکتی با مردم وجود دارد که درتلاش هستیم تا به پایان برسد.

شهردارمنطقه ثامن افزود: مدل های گفت‌وگو با سرمایه گذار این است که زمین را مالک تامین و پروانه و وام توسط ما ارائه می‌شود؛ در حال حاضر مدل موفقی در سرمایه گذاران بخش نظام سرمایه خرد وجود ندارد.

 

وی گفت: فرآیند بانکی طی شده و همکاران در حوزه اقتصادی به شدت دنبال این موضوع هستند تا مجوز انتشار اوراق را تا پایان سال دریافت کنند و برای عدد هزار میلیارد تومان درحال برنامه‌ریزی هستیم.

 

نورین مقدم درباره وضعیت ساختمانهای ناایمن خاطرنشان کرد: ساختمان های نا ایمن در منطقه دو گروه هستند، اول آن‌هایی که مجوز و پروانه و پایانکار دارد ولی تاسیسات آن به روز نیست و دوم ساختمان های در حال اخذ پروانه است که پیگیری ساختمان های دسته اول در حوزه مسئولیت معاونت خدمات شهری است؛ در بخش دوم نیز برخی پذیرفته و برخی سختگیری می‌شود تا به استانداردها و ایمنی برسند.

 

شهردار منطقه ثامن گفت:برای ساماندهی بافت حرم مطهر چهار طرح ارایه شده که اخرین طرح مصوب ابلاغی یا همان حریم رضوی مدنظر ما است.

 

شبنم مقدم

ادامه مطلب

برترین ها