با ما همراه باشید

عمرانی

شهردار منطقه ثامن خبر داد؛ بهره برداری از ۲ ره باغ در مجاورت حرم مطهر رضوی تا پایان سال جاری

منتشر شده

در

photo 2022 01 04 14 32 21 - شهردار منطقه ثامن خبر داد؛ بهره برداری از ۲ ره باغ در مجاورت حرم مطهر رضوی تا پایان سال جاری

 

کمبود سرانه فضای سبز در بافت پیرامون حرم مطهر رضوی یکی از اساسی ترین مشکلاتی بود که در کنار برخی معضلات دیگر از جمله عدم دسترس پذیری معابر و عدم تناسب آنها به فراخور رشد جمعیت زائر و مجاور در مشهد مقدس، در زمان خود مدیران شهری را در پی چاره اندیشی در این زمینه وا داشت.

 

به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، بعد از بررسی این معضلات و پیرو مذاکرات صورت گرفته با متخصصین و نظرسنجی از شهروندان در طرح نوسازی و بهسازی بافت پیرامون حرم مطهر امام مهربانی ها، احداث فضاهای سبز جدید و ایجاد بوستان های محلی یکی از اولویت های شهرداری شد.

 

طراحی فضاهای سبز تجهیز شده و پیاده محور با نام «ره باغ» یکی از موضوعاتی بود که علاوه بر جبران کمبود فضای سبز ، فراهم کردن مسیرهای جدیدی برای تشرف زائران به حرم مطهررضوی و علاوه بر آن نیز پدیدار شدن سیمای جدیدی از گنبد و بارگاه حرم مطهررضوی در نظر زائران و شهروندان را در بر داشت و به این ترتیب امروز شاهد شکل گیری و احداث ۷ره باغ در اطراف حرم مطهر رضوی هستیم.

 

سیدفرهاد حجازی شهردار منطقه ثامن در این خصوص، گفت: طبق دستور شهردار محترم مشهد تسریع در انجام پروژه های این منطقه در دستور کار ما قرار گرفته است تا بتوانیم خادمان خوبی برای زائرین و مجاورین امام رضا(ع) باشیم و بحث بهره مندی آنها از مزایای و رفاه حاصل از اجرای فضاهای عمومی طرح نیز افزایش یابد.

 

وی ادامه داد: افزایش سرانه فضای سبز، خروج زائرین در شرایط اضطراری(پدافند غیرعامل)، ایجاد فضایی جهت مکث و استراحت، برگزاری مراسم های مختلف و تجمع هیات های مذهبی در ایام و مناسبت های خاص سال، از جمله اهداف احداث ره باغ ها هستند.

 

شهردار منطقه ثامن اظهار کرد: اولین ره باغ با نام «طوبی» درسال ۱۳۹۷ به مساحت ۶۳۰۰ مترمربع در موازات خیابان آیت الله شیرازی، شیرازی ۳ احداث شد و شارستان آیت ا… حسن زاده عاملی (ته پل محله) را به پارکینگ رضوان حرم مطهر و بست بالا خیابان(شیخ طوسی) متصل کرد، ره باغ پردیس حضرتی نیز با مساحت بیش از ۱۰ هزار مترمربع در سال ۱۳۹۸ به بهره‌برداری رسید و ۵ ره باغ دیگر نیز در دست اجرا قرار گرفت.

 

حجازی تصریح کرد: ره باغ بهشت در خیابان شوشتری ۷ با مساحت ۱۵ هزار مترمربع تاکنون بیش از ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و ره باغ سلام نیز در خیابان شوشتری ۹ با مساحت ۱۱ هزار مترمربع، در حال حاضر بر اساس تغییرات لحاظ شده بر اساس طرح جدید و تملکات صورت گرفته بیش از 70 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

 

شهردار منطقه ثامن ادامه داد: ره باغ حضرت زهرا(س) هم که میدان امر به معروف و نهی از منکر، در تقاطع بولوار امیرالمومنین (ع) و بولوار شهید شوشتری(شارستان قطاع۳)، را به صحن امام حسن مجتبی(ع) حرم مطهر رضوی متصل خواهد کرد، درحال احداث است و تاکنون بیش از ۷۷ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و تکمیل و کاشت فضای سبز آن هم به نیمه رسیده است که تا ۲۲ بهمن ماه امسال به بهره برداری خواهد رسید.

 

وی درخصوص ره باغ رضوان نیز با بیان اینکه در فاز اول اجرای این پروژه معبر کنارگذر آن در کوچه صاحبکار(حدفاصل شارستان تا کوچه شهید آستانه پرست) به زودی بازگشایی و در اختیار شهروندان و زائرین قرار خواهد گرفت، تصریح کرد: این ره باغ نیز با بیش از ۱۱ هزار مترمربع مساحت، تاکنون در عملیات عمرانی بیش از ۷۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و امیدواریم تا انتهای سال به بهره برداری برسد.

 

حجازی با بیان اینکه در احداث ره باغ ها حفظ مساجدی که در مسیر احداث قرار گرفته بودند؛ در اولویت قرار گرفت، اظهار کرد: مسجد صاحبکار در ضلع شرقی محدوده پروژه ره باغ رضوان (که در حدفاصل بولوار رضوان و شارستان ته پل محله تا حرم مطهر رضوی در حال اجرا است) قرار گرفته است، در محل قبلی خود تثبیت شده و عملیات مرمت آن بنا به درخواست واقف و متولی مسجد با هزینه خیرین آغاز شد.

 

شهردار منطقه ثامن تصریح کرد: مسجد امام حسن عسکری(ع) با ۸۵مترمربع مساحت نیز با شرایطی مشابه در مسیر ره باغ بهشت قرار دارد، که پس از بررسی‌های کارشناسی و توافق با اداره کل اوقاف و امور خیریه استان به این نتیجه رسیدیم که می‌توان آن را در همان موقعیت فعلی تثبیت کرد و مسیر سبز ره‌باغ را گرد آن اجرا کرد، و در نتیجه این مسجد هم حفظ و با صرف اعتباری بالغ بر ۳۵۰ میلیون تومان مرمت و احیا شد و اکنون در مراحل پایانی عملیات احیا قرار دارد.

 

وی خاطرنشان کرد: مسجد مروی‌ها یکی از مساجدی است که در محل تلاقی و اتصال دو بولوار جدید رضوان و شارستان ته پل محله در قطاع دو قرار گرفت و علی‌رغم اینکه بنای آن فاقد ارزش تاریخی است، اما بنا به وجود ارزش‌های اجتماعی و فرهنگی، در مکان قبلی خود تثبیت شد و ما حتی در این قسمت با صرف هزینه‌هایی مسیر اجرای بولوار و ره باغ شارستان را تغییر دادیم تا این مسجد حفظ شود.

 

 

 

منبع:پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد

اجتماعی

در پی بارندگیهای اخیر: روانآبهای ناشی از بارندگیهای اخیر از پروژه های آبخیزداری شهرستان گناباد مهار شد

منتشر شده

در

photo 2022 01 18 18 08 16 - در پی بارندگیهای اخیر: روانآبهای ناشی از بارندگیهای اخیر از پروژه های آبخیزداری شهرستان گناباد مهار شد

بدنبال بارندگیهای اخیر در شهرستان گناباد بخش مهمی از روانابهای سطحی بوسیله سازه های آبخیزداری کنترل شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،محمد رضا نخعی ، رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان گناباد با بیان این خبر گفت : در پی بارندگی های اخیر سد سنگ و ملاتی گوهردشت با حجم بیش از 6000 مترمکعب و بندهای خاکی در کاخک ، زیبد، کلات ، رضویه ، روجی و اروک کنترل شد.

 

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان گناباد ضمن مثبت ارزیابی کردن عملکرد پروژه های آبخیزداری افزود: مهمترین اثر بخشی پروژه های آبخیزداری علاوه بر حفظ آب و خاک و ممانعت از حمل رسوبات و کاهش سیلابها مخرب، موجب نفوذ تدریجی آب به سفره های آب زیر زمینی و افزایش دبی آب چشمه ها ، قنوات و چاههای پایین دست شده که این امر رونق کشاورزی و دامداری و ارتقاء سطح معیشت خانوار های روستایی را به همراه دارد.

 

شایان ذکر است بارندگی های چند روز گذشته در شهرستان گناباد کمترین میزان خسارات را بدنبال داشت و موجب شادی مردم شد.

 

ادامه مطلب

اقتصادی

استاندار خراسان رضوی : کمک به حفظ واحدهای تولیدی، ثبات بازار و تامین کالای مورد نیاز را به همراه دارد

منتشر شده

در

photo 2022 01 16 13 26 17 - استاندار خراسان رضوی : کمک به حفظ واحدهای تولیدی، ثبات بازار و تامین کالای مورد نیاز را به همراه دارد

استاندار خراسان رضوی و هیات همراه صبح امروز از شهرک صنعتی چناران بزرگترین شهرک صنعتی شمال شرق کشور بازدید کردند.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران یعقوبعلی نظری با اشاره به اینکه کمک به حفظ واحدهای تولیدی فعال، می تواند نقش بسزایی در ثبات بازار و رفع نیازهای عمومی داشته باشد و ضرورت دارد تا ظرفیت واحدهای تولیدی بررسی تا با رفع موانع، با تمام ظرفیت به تولید ادامه دهند.

استاندار خراسان رضوی تاکید کرد: جلب مشارکت های بخش خصوصی در تامین انرژی های مورد نیاز واحدهای تولیدی، علاوه بر کاهش وابستگی به دولت، ثبات تولید را به همراه دارد و بزودی زیرساخت های اجرای طرح در شهرک های صنعتی استان فراهم خواهد شد.

یعقوبعلی نظری  گفت : جلسات تسهیل و رفع موانع تولید با حضور مدیران دستگاه های مرتبط در شهرک های صنعتی برگزار تا مشکلات عمومی شهرک ها و واحدهای صنعتی بررسی و نسبت به رفع موانع اقدام شود.

عارضه‌یابی واحدهای نیمه‌فعالی در اولویت است

علی بهرامی‌زاده مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی در ادامه خاطر نشان کرد : عارضه‌یابی واحدهای نیمه‌فعالی که قادر به فعالیت با ظرفیت کامل خود نیستند، حفظ واحدهای فعال موجود و جلوگیری از بروز مشکلات از دیگر با اولویت برنامه‌های این مجموعه ها می باشد .

وی گفت : که شهرک صنعتی چناران با ۱۱۶۷ هکتار زمین و ۲۷۱ واحد صنعتی فعال زمینه اشتغال ۷۵۰۰ نفر را فراهم و مقرر شد تا مشکلات ۳۷ واحد تولیدی غیر فعال بررسی و در جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید نسبت به حل آن تصمیم گیری شود.

 

 

 

 

 

منبع:روابط عمومی شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی

ادامه مطلب

عمرانی

پست خراسان رضوی برای برگزاری دومین نمایشگاه مجازی کتاب اعلام آمادگی کرد

منتشر شده

در

photo 2022 01 17 15 42 03 - پست خراسان رضوی برای برگزاری دومین نمایشگاه مجازی کتاب اعلام آمادگی کرد

مدیر کل پست استان خراسان رضوی گفت: این اداره‌ کل آمادگی همکاری در دومین نمایشگاه مجازی کتاب را دارد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،سید احمد موسوی از همکاری پست خراسان رضوی در دومین نمایشگاه مجازی کتاب خبر داد و اظهار کرد: پست سال گذشته در رویداد فرهنگی نمایشگاه مجازی کتاب نقش مهمی بر عهده داشت و امسال نیز با جدیت تمام در طول این رویداد حضور کامل دارد.

وی اضافه کرد: سال گذشته نیز اداره‌ کل پست استان در ایام برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب حدود ۵۲ هزار ۴۴۶ مرسوله که محتوای آن کتاب بود را در سراسر استان توزیع کرد.

مدیر کل پست خراسان رضوی خاطرنشان کرد: در اولین نمایشگاه مجازی کتاب ۱۸ هزار و ۴۸۴ مرسوله حاوی کتاب از سوی ناشران توسط پست استان دریافت و به مقاصد مختلف در سطح کشور ارسال شد.

موسوی تصریح کرد: دومین نمایشگاه مجازی کتاب در سراسر کشور از سه لغایت ۱۰ بهمن ماه امسال برگزار می شود.

 

وی ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی را از مزایای این رویداد دانست و گفت: کارکنان پست بدون وقفه در سراسر استان آمادگی لازم جهت توزیع کتب و ارسال سفارشات را انجام می دهند.

 

 

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها