با ما همراه باشید

عمرانی

شهردار منطقه ثامن خبر داد؛ بهره برداری از ۲ ره باغ در مجاورت حرم مطهر رضوی تا پایان سال جاری

منتشر شده

در

photo 2022 01 04 14 32 21 - شهردار منطقه ثامن خبر داد؛ بهره برداری از ۲ ره باغ در مجاورت حرم مطهر رضوی تا پایان سال جاری

 

کمبود سرانه فضای سبز در بافت پیرامون حرم مطهر رضوی یکی از اساسی ترین مشکلاتی بود که در کنار برخی معضلات دیگر از جمله عدم دسترس پذیری معابر و عدم تناسب آنها به فراخور رشد جمعیت زائر و مجاور در مشهد مقدس، در زمان خود مدیران شهری را در پی چاره اندیشی در این زمینه وا داشت.

 

به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، بعد از بررسی این معضلات و پیرو مذاکرات صورت گرفته با متخصصین و نظرسنجی از شهروندان در طرح نوسازی و بهسازی بافت پیرامون حرم مطهر امام مهربانی ها، احداث فضاهای سبز جدید و ایجاد بوستان های محلی یکی از اولویت های شهرداری شد.

 

طراحی فضاهای سبز تجهیز شده و پیاده محور با نام «ره باغ» یکی از موضوعاتی بود که علاوه بر جبران کمبود فضای سبز ، فراهم کردن مسیرهای جدیدی برای تشرف زائران به حرم مطهررضوی و علاوه بر آن نیز پدیدار شدن سیمای جدیدی از گنبد و بارگاه حرم مطهررضوی در نظر زائران و شهروندان را در بر داشت و به این ترتیب امروز شاهد شکل گیری و احداث ۷ره باغ در اطراف حرم مطهر رضوی هستیم.

 

سیدفرهاد حجازی شهردار منطقه ثامن در این خصوص، گفت: طبق دستور شهردار محترم مشهد تسریع در انجام پروژه های این منطقه در دستور کار ما قرار گرفته است تا بتوانیم خادمان خوبی برای زائرین و مجاورین امام رضا(ع) باشیم و بحث بهره مندی آنها از مزایای و رفاه حاصل از اجرای فضاهای عمومی طرح نیز افزایش یابد.

 

وی ادامه داد: افزایش سرانه فضای سبز، خروج زائرین در شرایط اضطراری(پدافند غیرعامل)، ایجاد فضایی جهت مکث و استراحت، برگزاری مراسم های مختلف و تجمع هیات های مذهبی در ایام و مناسبت های خاص سال، از جمله اهداف احداث ره باغ ها هستند.

 

شهردار منطقه ثامن اظهار کرد: اولین ره باغ با نام «طوبی» درسال ۱۳۹۷ به مساحت ۶۳۰۰ مترمربع در موازات خیابان آیت الله شیرازی، شیرازی ۳ احداث شد و شارستان آیت ا… حسن زاده عاملی (ته پل محله) را به پارکینگ رضوان حرم مطهر و بست بالا خیابان(شیخ طوسی) متصل کرد، ره باغ پردیس حضرتی نیز با مساحت بیش از ۱۰ هزار مترمربع در سال ۱۳۹۸ به بهره‌برداری رسید و ۵ ره باغ دیگر نیز در دست اجرا قرار گرفت.

 

حجازی تصریح کرد: ره باغ بهشت در خیابان شوشتری ۷ با مساحت ۱۵ هزار مترمربع تاکنون بیش از ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و ره باغ سلام نیز در خیابان شوشتری ۹ با مساحت ۱۱ هزار مترمربع، در حال حاضر بر اساس تغییرات لحاظ شده بر اساس طرح جدید و تملکات صورت گرفته بیش از 70 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

 

شهردار منطقه ثامن ادامه داد: ره باغ حضرت زهرا(س) هم که میدان امر به معروف و نهی از منکر، در تقاطع بولوار امیرالمومنین (ع) و بولوار شهید شوشتری(شارستان قطاع۳)، را به صحن امام حسن مجتبی(ع) حرم مطهر رضوی متصل خواهد کرد، درحال احداث است و تاکنون بیش از ۷۷ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و تکمیل و کاشت فضای سبز آن هم به نیمه رسیده است که تا ۲۲ بهمن ماه امسال به بهره برداری خواهد رسید.

 

وی درخصوص ره باغ رضوان نیز با بیان اینکه در فاز اول اجرای این پروژه معبر کنارگذر آن در کوچه صاحبکار(حدفاصل شارستان تا کوچه شهید آستانه پرست) به زودی بازگشایی و در اختیار شهروندان و زائرین قرار خواهد گرفت، تصریح کرد: این ره باغ نیز با بیش از ۱۱ هزار مترمربع مساحت، تاکنون در عملیات عمرانی بیش از ۷۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و امیدواریم تا انتهای سال به بهره برداری برسد.

 

حجازی با بیان اینکه در احداث ره باغ ها حفظ مساجدی که در مسیر احداث قرار گرفته بودند؛ در اولویت قرار گرفت، اظهار کرد: مسجد صاحبکار در ضلع شرقی محدوده پروژه ره باغ رضوان (که در حدفاصل بولوار رضوان و شارستان ته پل محله تا حرم مطهر رضوی در حال اجرا است) قرار گرفته است، در محل قبلی خود تثبیت شده و عملیات مرمت آن بنا به درخواست واقف و متولی مسجد با هزینه خیرین آغاز شد.

 

شهردار منطقه ثامن تصریح کرد: مسجد امام حسن عسکری(ع) با ۸۵مترمربع مساحت نیز با شرایطی مشابه در مسیر ره باغ بهشت قرار دارد، که پس از بررسی‌های کارشناسی و توافق با اداره کل اوقاف و امور خیریه استان به این نتیجه رسیدیم که می‌توان آن را در همان موقعیت فعلی تثبیت کرد و مسیر سبز ره‌باغ را گرد آن اجرا کرد، و در نتیجه این مسجد هم حفظ و با صرف اعتباری بالغ بر ۳۵۰ میلیون تومان مرمت و احیا شد و اکنون در مراحل پایانی عملیات احیا قرار دارد.

 

وی خاطرنشان کرد: مسجد مروی‌ها یکی از مساجدی است که در محل تلاقی و اتصال دو بولوار جدید رضوان و شارستان ته پل محله در قطاع دو قرار گرفت و علی‌رغم اینکه بنای آن فاقد ارزش تاریخی است، اما بنا به وجود ارزش‌های اجتماعی و فرهنگی، در مکان قبلی خود تثبیت شد و ما حتی در این قسمت با صرف هزینه‌هایی مسیر اجرای بولوار و ره باغ شارستان را تغییر دادیم تا این مسجد حفظ شود.

 

 

 

منبع:پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد

اجتماعی

پایانه مفتح شرقی به مساحت ۱۲هزار مترمربع ساخته می‌شود

منتشر شده

در

photo 2022 12 04 13 30 25 - پایانه مفتح شرقی به مساحت ۱۲هزار مترمربع ساخته می‌شود

 

مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی شهرداری مشهد از احداث پایانه مفتح شرقی به مساحت ۱۲هزار مترمربع خبرداد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،علی‌اصغر نیشابوری، مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی شهرداری مشهد، در نشست خبری افزود:در حوزه ایستگاهی، تملک زمین به مساحت ۱۲هزار مترمربع برای احداث پایانه مفتح شرقی به‌منظور تجمیع خطوط پایانه‌های خطی مفتح، مفتح شرقی و بخشی از خطوط انتهای بولوار مصلی، پیگیری و تملک ملک در مسیر خروجی پایانه شهید هاشمی نژاد جهت رفع گره ترافیکی محل انجام شده است.

 

مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی شهرداری مشهد خاطرنشان کرد: طول کل شبکه خطوط اتوبوسرانی ۲هزارو ۷۴۵ کیلومتر، طول مسیرهای ویژه ۲۲.۴ کیلومتر و متوسط سرعت ناوگان در خطوط ۱۸.۲ کیلومتر بر ساعت درنظرگرفته شده و بر اساس برآوردها متوسط زمان انتظار مسافران در ایستگاه ۵دقیقه است.

وی گفت: ۳هزارو ۵۹۲ ایستگاه اتوبوس در شهر مشهد وجود دارد، یکهزارو ۷۰۹ ایستگاه در کنار ۱۸ پایانه متمرکز و ۱۷پایانه حاشیه‌ای (خطی) مجهز به سایبان هستند.

وی افزود: سازمان اتوبوسرانی ۸ توقفگاه و یک تعمیرگاه اصلی برای توقف اتوبوس‌ها و تعمیر و نگهداری دارد.

نیشابوری گفت: متوسط تعداد مسافر روزانه (تراکنش) در سال ۹۲ یک‌میلیون و ۵۲۱هزارو ۶۱ سفر بود که امسال به ۷۷۴هزارو ۶۶۰ سفر(تراکنش) رسیده است.

 

مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی شهرداری مشهد، افزود: طی یکسال گذشته در حوزه تأمین ناوگان پیگیری در خصوص تخصیص اوراق مشارکت و اوراق خزانه اسلامی برای خرید اتوبوس، پیگیری دریافت یارانه بلیت (کمک دولت)، پیگیری استفاده از تبصره۱۸ برای بازسازی اتوبوس‌های فرسوده و عقد قرارداد خرید ۱۰۰ دستگاه میدل باس انجام‌شده است.

وی خاطرنشان کرد: یکی از برنامه‌هایی که به شکل جدی پیگیرهستیم اختصاص یکهزار دستگاه اتوبوس از محل مصوبات سفر رئیس‌جمهوری در سال جاری است.

نیشابوری گفت:استفاده از کمک دولت به ناوگان حمل‌ونقل عمومی که برای شهرها از طریق تهاتر نفت درنظرگرفته شده است نیز مدنظر قرار دارد.

وی افزود: از اواخر سال۱۴۰۰ تاکنون ۱۲۰ دستگاه اتوبوس و میدل باس بااعتباری بالغ‌بر ۳هزار و ۸۸۵ میلیارد ریال خریداری و به ناوگان افزوده‌شده است ودرکنار آن ۹۱دستگاه اتوبوس نیز بازسازی‌شده است.

 

مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی شهرداری مشهد ازسفارش ساخت یک دستگاه اتوبوس برقی با همکاری شرکت گروه مپنا خبرداد و گفت: در حال گذراندن استانداردهای لازم بمنظور پلاک گذاری است.

وی افزود: یک ایستگاه شارژ برقی نیز در پایانه امام رضا(ع) بر مبنای مطالعات انجام‎شده توسط شرکت مهندسی و ساخت برق و کنترل مپنا(مکو) طراحی بهره‌برداری شده است.

نیشابوری گفت: اکنون مطالعات امکان‌سنجی و طراحی برقی سازی ناوگان خط یک سامانه اتوبوس تندرو (BRT) مشهد در حال انجام است.

وی افزود :مطابق استانداردها میانگین سن ناوگان اتوبوسرانی ۵ سال و سن فرسودگی ۱۰سال تعیین‌شده ،یعنی ۷۴۰ دستگاه اتوبوس فعال در ناوگان فرسوده هستند.

وی گفت: با توجه به فرسودگی این تعداد اتوبوس خرید و توسعه ناوگان را در دستور کار‏ قرارداده‌ایم و تا پایان امسال حدود ۲۵۰ اتوبوس، سال۱۴۰۲ حدود ۲۵۰دستگاه، سال۱۴۰۳ حدود ۲۶۰دستگاه و سال۱۴۰۴ نیز ۲۶۴ دستگاه و جمعاً ۱۰۲۴دستگاه اتوبوس نوسازی می شوند.

نیشابوری خاطر نشان کرد : با توجه به تحریم و کمبود تعدادی از قطعات ناوگان در داخل کشور، این قطعات، با استفاده از توان داخلی کارکنان حوزه فنی سازمان اتوبوسرانی، بومی سازی ۲۰۰ قطعه با رویکرد مهندسی معکوس با صرفه جویی ۲۲۰ میلیارد ریالی در سال گذشته و ۲۵۰میلیارد ریالی در سال جاری انجام شده است.این قطعات در سال چندین بار در ناوگان استفاده می‌شود‌.

مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی شهرداری مشهد، افزود: درمجموع ۸۰.۷درصد از مساحت مناطق شهرداری(به‌استثناء لبه‌های غیرقابل نفوذ) به مساحت ۱۹۸.۲ کیلومترمربع تحت پوشش شبکه اتوبوسرانی است.

وی از راه اندازی ۵خط تخفیف دار کوتاه به‌منظور تأمین دسترسی نقاط فاقد پوشش به خطوط انبوه بر حمل‌ونقل همگانی با تأکید بر مناطق کم برخوردار و حاشیه شهر خبرداد.

وی گفت :راه ‌اندازی سامانه هوشمند کسر کرایه از طریق QR در چهار خط سازمان به‌صورت آزمایشی، نصب تابلوهای نسل جدید هوشمند زمان رسیدن اتوبوس در ۱۰ ایستگاه سطح شهر، به‌روزرسانی سامانه اعلان صوتی نام ایستگاه‌ها داخل ناوگان،به‌روزرسانی سامانه اعلام زمان تقریبی رسیدن ناوگان به ایستگاه با تجهیز تابلوهای ترافیکی ایستگاه‌ها به کد، بروز رسانی نرم‌افزار موبایلی نقشه همراه مشهد و شهر من از دیگر فعالیت‌های سازمان در سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ است.

شبنم مقدم

 

ادامه مطلب

عمرانی

بازدید از پروژه های در دست ساخت شهرستان های بردسکن و خلیل آباد

منتشر شده

در

photo 2022 12 03 18 47 42 - بازدید از پروژه های در دست ساخت شهرستان های بردسکن و خلیل آباد

 

معاون وزیر و رئیس سازمان نوسازی مدارس کل کشور و حسین پور، مدیر کل نوسازی مدارس، توسعه و تجهیز خراسان رضوی، با حضور در شهرستان های بردسکن و خلیل آباد، از پروژه های در حال ساخت این شهرستان ها بازدید کردند.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، خان محمدی به همراه حسین پور در روستای مزده شهرستان خلیل آباد نیز حضور یافت و از دو پروژه خیّرساز روستای مزده، پروژه شش کلاسه مرحوم طاوسی و پروژه پنج کلاسه مرحوم کاوسی بازدید کرد.

 

مراسم افتتاحیه دبستان دخترانه مرحوم حسن فرازمند نیز با حضور خان محمدی معاون وزیر و رئیس سازمان نوسازی مدارس کشور انجام شد.

در ادامه، نشست جمع بندی سفر یک روزه معاون وزیر و رئیس سازمان نوسازی مدارس کشور به منطقه ترشیز بزرگ در آموزش و پرورش کاشمر با حضور مدیران آموزش و پرورش منطقه ترشیز، برگزار گردید.

در این نشست، ضمن جمع بندی تصمیمات اخذ شده در خصوص پروژه های در حال ساخت منطقه، در خصوص مشکلات به وجود آمده در پروژه های نیمه تمام بحث و تبادل نظر شد و راهکارهای عملیاتی ارائه شد.

 

 

منبع:روابط عمومی آموزش و پرورش خراسان رضوی

 

ادامه مطلب

عمرانی

چاه های روستایی در خراسان رضوی به کنتورهای نسل جدید مجهز می شوند

منتشر شده

در

photo 2022 12 03 18 32 57 - چاه های روستایی در خراسان رضوی به کنتورهای نسل جدید مجهز می شوند

مدیر دفتر بهره برداری و توسعه شبکه توزیع و کاهش آب بدون درآمد آبفا خراسان رضوی از طرح این شرکت برای تجهیز چاه های روستایی استان به کنتورهای پرتابل نسل جدید خبر داد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،محمد سلطانی اصل با اشاره به هزار حلقه چاه در مناطق روستایی استان و برداشت 134 هزار مترمکعب آب از این منابع زیر زمینی در سال گذشته اظهار داشت: 160 چاه روستایی که 80درصد آب مشترکان روستایی را تامین کنند در فاز نخست این طرح دارای کنتور می شوند.

به گفته وی می توان منابع تامین آب شهرهای استان را 437 حلقه اعلام کرد و گفت: 95درصد چاه های شهری دارای کنتور و 95درصد چاه روستایی فاقد کنتور هستند.

به گفته وی میزان تولید چاه های بدون کنتور روستایی در حال حاضر بر اساس زمان کارکرد محاسبه می شود.

وی یکی از چالش های حوزه آب بدون درآمد در خراسان رضوی را فرسودگی 38درصد شبکه های توزیع و خطوط تولید 30 هزار کیلومتری آب اعلام کرد و افزود: اصلاح و نوسازی 20درصد شبکه های توزیع و خطوط انتقال آب چهار هزارو 380میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد که تامین آن با توجه به وضعیت مالی شرکت بسیار دشوار است.

سلطانی گفت: در حالیکه میزان آب بدون درآمد در این استان 34.9 درصد است هدر رفت آب 9 دهم درصد کاهش یافته است.

وی تاکید کرد: هزینه رایگان مصرف کنندگان آب کمتر از 5 متر مکعب در ماه در افزایش آب بدون در آمد در استان تاثیر داشته است.

ادامه مطلب

برترین ها