با ما همراه باشید

اقتصادی

شهرستان فریمان تولید کننده برتر گوشت بوقلمون در سطح کشور

منتشر شده

در

photo 2021 12 30 10 37 16 - شهرستان فریمان تولید کننده برتر گوشت بوقلمون در سطح کشور

واحد پرورش بوقلمون کشت و صنعت فرادیس واقع در شهر سفید سنگ از توابع شهرستان فریمان ، واحد برتر کشوری در سالهای 1396 و کاندیدای برتر کشوری در تولید گوشت بوقلمون در سال 1400 می باشد .

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، علی کاظمی فریمانی ، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان فریمان با اشاره به اینکه فریمان شهرستانی فعال در حوزه تولید گوشت بوقلمون در کشور میباشد افزود : تولید کننده برتر بوقلمون این شهرستان که در سطح استان و کشور مطرح میباشد واحد پرورش کشت و صنعت فرادیس است که در شهر سفید سنگ این شهرستان فعالیت دارد .

کاظمی فریمانی گفت : این مجموعه با مدیریت رضا نظام دوست  از سال 1396 با استفاده از تسهیلات صندوق توسعه ملی ، تولید بوقلمون را با ظرفیت 5 هزار قطعه شروع کرد و در سال 1393به بهره برداری رسید و با عالقه و پشتکار این مجموعه و حمایت کارشناسان

جهاد کشاورزی شهرستان ، شرکت تعاونی بوقلمون داران استان تشکیل  شده که نقش بسیار مهمی در حفظ و تداوم تولید بوقلمون در استان را داشته است .

 

وی افزود:مجموعه فرادیس در سال 1396و 1400 به عنوان پرورش دهنده برتر کشور انتخاب گردید و با هدف توسعه بازار و بال بردن سرانه مصرف گوشت بوقلمون در سبد خانواده هموطنان و حمایت از تولیدکنندگان اقدام به ایجاد زنجیره تولید کرده است و با ایجاد واحد

دیگری با ظرفیت 9 هزار قطعه و تحت پوشش قراردادن چندین مزرعه دیگر، به ظرفیت 12 هزار قطعه جوجه ریزی در هر دوره رسیده است و در مزارع فرادیس با ایجاد بستر مناسب تولید و رعایت استانداردها گوشت بوقلمون بدون آنتی بیوتیک تولیده شده و در شبکه

مویرگی توزیع به سفره خانواده ایرانی و هم استانیها می رسد .

وی گفت : در سالهای اخیر که بسیاری از واحد های تولیدی تعطیل گردیده اند این شرکت با توسعه مزارع خود و برند سازی ، به بزرگترین مزرعه تولید گوشت بوقلمون در شرق کشور تبدیل گردیده و در سال 1396کارآفرین برتر استان شناخته شده است . اشتغالزایی برای 01 نفر بصورت مستقیم و برگزاری دوره های آموزشی اشتغال محور برای خانواده های روستایی با هماهنگی بنیاد برکت حضرت امام از جمله فعالیت های این شرکت می باشد .

مدیر جهاد کشاورزی فریمان گفت : شرکت فرادیس نه تنها از لحاظ حجم و ظرفیت بیش از 51 درصد تولید استان را در گوشت بوقلمون دارا میباشد بلکه اقدام به صادرات و ارزآوری برای کشور کرده است .

وی افزود : این شرکت با مدیریت رضا نظام دوست و سیامک طوسی به عنوان رییس هیات مدیره ، اقدام به ثبت شرکت در کشور مالزی  کرده و با ایجاد یک واحد صنعتی در شهر کوآالامپوراقدام به صادرات گوشت بوقلمون و بلدرچین به حوزه جنوب شرق آسیا  کرده است.

 

وی افزود:توسعه مزارع پرورش بوقلمون به 91 هزار قطعه و ایجاد مزرعه پرورش بلدرچین در استان و همچنین سرمایه گزاری برای ایجاد مزرعه 15 هزار قطعه ای بوقلمون در کشور قزاقستان از دیگر فعالیتهای این شرکت پویا و فعال در صنعت طیور می باشد.

 

 

 

منبع:روابط عمومی جهاد کشاورزی شهرستان فریمان

اقتصادی

ضرورت پایش شته مومی ڪلزا در شهرستان مشهد

منتشر شده

در

photo 2022 01 17 18 18 18 - ضرورت پایش شته مومی ڪلزا در شهرستان مشهد

رئیس تولیدات گیاهی جهاد ڪشاورزی شهرستان مشهد از رصد و پایش ڪارشناسان از مزارع ڪلزا و ارائه توصیه های لازم جهت مبازره شیمیایی و ڪنترل آفت شته مومی به ڪشاورزان ڪلزا ڪار خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، علی ممیزی، رئیس تولیدات گیاهی جهاد ڪشاورزی شهرستان مشهد با بیان اینڪه شته مومی ڪلم گونه غالب و مهمترین آفت ڪلزاست، بر لزوم پیشگیری و مدیریت به موقع آفت شته مومی تاڪید کرد.

ممیزی گفت: پایش مستمر مزارع ڪلزا و مبارزه آفت در ڪانون های شناخته شده، ضروری است و ازآنجائیڪه آلودگی ازحاشیه مزارع شروع میشود باید قبل از ایجاد ڪلنی شته ها مبارزه انجام گیرد تا از گسترش آفت به داخل مزرعه جلوگیری شود.

وی افزود : شته مومی ڪلزا در بازه دمایی 14- تا 35 درجه سانتیگراد فعالیت می ڪند، در فصل زمستان شرایط دمایی به منظور فعالیت این آفت مهیا است.

 

ممیزی با تاڪید بر اینڪه اگر مزرعه مورد بازدید قرار نگیرد چندی بعد با پیشرفت مراحل رشد ڪلزا و گرمی هوا خسارت شدیدتر از انتظار ظاهر می شود و ڪلنی های بزرگ در مزرعه ایجاد می شوندڪه شرایط مبارزه را سخت می کند.

وی  گفت : دوره تڪاملی شته مومی در زمستان 15 تا 20 روز است و می تواند در مزرعه ڪلزا به طرز زیادی افزایش یابد، لذا در سرمای زمستان و در مرحله خواب فیزیولوزیڪ ڪلزا نیز مبارزه با شته ضرورت دارد و حمله آفت از ابتدای فصل ڪه بوته‌های ڪلزا مرحله روزت (3 تا 6 برگی) را می‌گذرانند شروع و فعالیت تغذیه ای آن نیز در مرحله ساقه دهی، تشڪیل غنچه‌های گل و گلدهی تا رسیدن غلاف‌ها ادامه می‌یابد.

ممیزی بیان ڪرد : از آنجا ڪه شته مومی مهمترین آفت مزارع ڪلزاست و ممڪن است از همان ابتدای استقرار ڪلزا روی خاڪ و نزدیڪ طوقه ڪلزا ،در لابه لای برگ های ڪلزا و علف های هرز وجود داشته باشد، مبارزه با این آفت بسیار مهم ودر ابتدای پیدایش ڪانون ڪوبی آفت درنقاط آلوده ضروری است.

 

وی گفت: ازجمله اقدامات در خصوص ڪنترل شته مومی بازدید و سرڪشی مستمر از مزارع به خصوص توجه به حاشیه مزرعه و سم پاشی به صورت ڪانون ڪوبی و لڪه ای باسوم مناسب میباشد
در مبارزه شیمیایی با شته مومی رعایت اصول سم پاشی شامل زمان مبارزه و انتخاب نوع سم و سم پاش از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

 

منبع:روابط عمومی جهادکشاورزی مشهد

ادامه مطلب

اقتصادی

استاندار خراسان رضوی : کمک به حفظ واحدهای تولیدی، ثبات بازار و تامین کالای مورد نیاز را به همراه دارد

منتشر شده

در

photo 2022 01 16 13 26 17 - استاندار خراسان رضوی : کمک به حفظ واحدهای تولیدی، ثبات بازار و تامین کالای مورد نیاز را به همراه دارد

استاندار خراسان رضوی و هیات همراه صبح امروز از شهرک صنعتی چناران بزرگترین شهرک صنعتی شمال شرق کشور بازدید کردند.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران یعقوبعلی نظری با اشاره به اینکه کمک به حفظ واحدهای تولیدی فعال، می تواند نقش بسزایی در ثبات بازار و رفع نیازهای عمومی داشته باشد و ضرورت دارد تا ظرفیت واحدهای تولیدی بررسی تا با رفع موانع، با تمام ظرفیت به تولید ادامه دهند.

استاندار خراسان رضوی تاکید کرد: جلب مشارکت های بخش خصوصی در تامین انرژی های مورد نیاز واحدهای تولیدی، علاوه بر کاهش وابستگی به دولت، ثبات تولید را به همراه دارد و بزودی زیرساخت های اجرای طرح در شهرک های صنعتی استان فراهم خواهد شد.

یعقوبعلی نظری  گفت : جلسات تسهیل و رفع موانع تولید با حضور مدیران دستگاه های مرتبط در شهرک های صنعتی برگزار تا مشکلات عمومی شهرک ها و واحدهای صنعتی بررسی و نسبت به رفع موانع اقدام شود.

عارضه‌یابی واحدهای نیمه‌فعالی در اولویت است

علی بهرامی‌زاده مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی در ادامه خاطر نشان کرد : عارضه‌یابی واحدهای نیمه‌فعالی که قادر به فعالیت با ظرفیت کامل خود نیستند، حفظ واحدهای فعال موجود و جلوگیری از بروز مشکلات از دیگر با اولویت برنامه‌های این مجموعه ها می باشد .

وی گفت : که شهرک صنعتی چناران با ۱۱۶۷ هکتار زمین و ۲۷۱ واحد صنعتی فعال زمینه اشتغال ۷۵۰۰ نفر را فراهم و مقرر شد تا مشکلات ۳۷ واحد تولیدی غیر فعال بررسی و در جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید نسبت به حل آن تصمیم گیری شود.

 

 

 

 

 

منبع:روابط عمومی شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی

ادامه مطلب

اقتصادی

تصمیم ها و طرح های دولت به نفع دامداران و زنجیره تولید باشد

منتشر شده

در

photo 2021 12 02 17 13 37 - تصمیم ها و طرح های دولت به نفع دامداران و زنجیره تولید باشد

مدیر جهاد کشاورزی کاشمر اظهار امیدواری کرد :تصمیم ها و طرح های دولت به نفع دامداران و زنجیره تولید باشد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ،محمد شجعی، در جلسه کنترل کمی و کیفی خوراک دام مربوط به آبان و آذر ماه 1400 گفت:امیدواریم هر تصمیمی در کشور برای دامداران گرفته می شود و یا هر طرح اجرایی در نهایت به نفع دامداران و زنجیره های تولید باشد.

شجعی یکی از مشکلات حوزه نهاده ها را افزایش پی در پی هزینه حمل دانست و افزود: می بایست با مدیریت و برنامه ریزی و با استفاده از تمام ظرفیت افراد و نهاد های دخیل به دامداران کمک کنیم تا از وضعیت موجود خارج شوند.

وی ادامه داد: با توجه به وضعیت فعلی باید تمام تلاشمان را برای حفظ دامدار انجام دهیم  تا حقیقت زنجیره  و چرخه تولید حفظ شود.

مدیر جهاد کشاورزی کاشمر از شرکت های دخیل در امر توزیع نهاده ها خواست لیست های ارسالی به جهاد کشاورزی برای نظارت و راستی آزمایی بدون خط خوردگی باشد.

او تصریح کرد:همگی باید کمک کنند تا چرخه تولید و صادرات کشور با شرایط جدید شکل گرفته و بازار و رقابتی در کشور ایجاد شود.

 

 

منبع:روابط عمومی جهاد کشاورزی کاشمر

ادامه مطلب

برترین ها