با ما همراه باشید

اقتصادی

شهرکهای صنعتی خراسان رضوی برنامه دار می شوند

منتشر شده

در

photo 2021 12 06 00 06 38 - شهرکهای صنعتی خراسان رضوی برنامه دار می شوند

 

استاندار خراسان رضوی گفت: لازم است ۲۲ برنامه برای ۲۲ شهرک صنعتی فعال در استان مبتنی بر دو بخش “زیرساختی” و “مشکلات واحدهای تولیدی و بهره وری کیفی” آنها تدوین شود.

 

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،یعقوبعلی نظری روز یکشنبه در نشستی در محل شهرک صنعتی توس پس از بازدید و بررسی مشکلات بخشهای مختلف آن افزود: بخش اول این برنامه مختص وضعیت عمومی و زیرساختی هر شهرک و توسعه مربوط به آن بوده و بخش دوم برنامه به بررسی وضعیت واحدهای فعال برای افزایش ضریب بهره وری آنها و واحدهای غیرفعال برای حل مشکلات آنها مربوط می شود.

وی اظهار داشت: لازم است یک مرکز به روز حاوی اطلاعات جهانی مربوط به هر رسته تولیدی در هر شهرک صنعتی ایجاد شود تا تولیدکنندگان به اطلاعات و استانداردهای روز تولید هر کالا دسترسی داشته باشند تا بتوان زمینه تبدیل ایده به محصول را فراهم کرد.

استاندار خراسان رضوی گفت: از این پس به ۲۲ شهرک صنعتی استان که تاکنون دو شهرک صنعتی مشهد و توس مورد بازدید قرار گرفته است، خواهیم رفت تا طبق برنامه مشخصی که از قبل برای آنها تدوین شده، بتوان تصمیمات موثر برای رفع مشکلاتشان اتخاذ کرد.
نظری ادامه داد: یکی از مسائل و مشکلات شهر مشهد، محدودیت آب است لذا تمرکز بر این موضوع و چرخه آن اهمیت زیادی دارد، باید نوع مصرف آب صنایع مشخص شود اما ایجاد تصفیه کسب و کارهای نوین و مبتنی بر فناوریهای جدید که نیاز به آب و مشکل آلایندگی زیست محیطی نداشته باشند، مورد تایید است اما باید توسعه متوازن در منطقه مورد توجه قرار گیرد و توسعه فقط به شهرکهای صنعتی اطراف مشهد ختم نشود.

وی بیان کرد: کسب و کارهای نوین و دانش بنیان از مشخصات خاص خود برخوردار هستند و مکمل صنایع سنتی و مستهلک به شمار می روند اما گسترش سطحی شهرک صنعتی توس در قالب ۲۰۰ هکتار باید مبتنی بر بررسی دقیق نیازمندیهای این بخش باشد.

وی تکمیل فاز توسعه تصفیه خانه، تامین زیرساختهای اینترنتی و مخابراتی و تسریع در پروژه های جاده حسن آباد و مرکز بین المللی توسعه کسب و کارهای نوین شهرک صنعتی توس را مبتنی بر برگزاری نشستی با حضور مسوولان مرتبط و تصمیم گیری در این زمینه دانست.

استاندار خراسان رضوی همچنین تامین مسکن برای کارکنان و کارگران واحدهای صنعتی شهرک توس را ضروری ذکر و بیان کرد: ساخت مسکن باید غیرمتمرکز باشد و از تمام ظرفیتها برای انجام آن بهره گرفته شود، اگر کارفرما برای کارگر خود مسکن بسازد، رابطه کارگری و کارفرمایی اصلاح می شود.

نظری تاکید کرد: باید رابطه ای بین مسکن و سایر مولفه ها بویژه اشتغال در هر منطقه ای بوجود آید لذا با ساخت مسکن برای کارگران شهرک صنعتی توس موافق بوده و تحقق آن مستلزم بسترسازی لازم برای آن است.

مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: عملیات اجرایی شهرک صنعتی توس براساس مصوبه سال ۱۳۶۸ هیات وزیران در سال ۱۳۷۱ در چهار فاز صنعتی به مساحت ۴۴۷ هکتار آغاز شده است.

علی بهرامی زاده افزود: این شهرک در حال حاضر دارای ۸۴۲ واحد تولیدی فعال، ۴۸ واحد راکد و غیرفعال و ۲۴۳ طرح صنعتی در حال اجرا است که از این تعداد ۱۰۰ طرح در مرحله نصب ماشین آلات قرار دارد که این آمار در سطح شهرکهای صنعتی کشور بی نظیر است.

وی به اشتغال ۲۹ هزار و ۸۰۰ نفری واحدهای فعال شهرک صنعتی توس اشاره و بیان کرد: امکانات زیربنایی برق، گاز و مخابرات، تصفیه خانه و فضای سبز در این شهرک کامل است اما با توجه به وضعیت رو به توسعه این شهرک توسعه زیرساختهای آن ضروری است.

مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی مساحت شهرک صنعتی توس در ۴ فاز را ۴۴۷ هکتار دانست و گفت: از این میزان ۹۴ هکتار فاز صنعتی است که به واحدها واگذار شده است، ۷۸ هکتار فضای سبز و ۷۸ هکتار معابر عمومی است.

بهرامی زاده با اشاره به فعالیت ۲۵۷ واحد کارگاهی و ۱۰۰ واحد خدماتی در شهرک صنعتی توس گفت: خوشبختانه پروژه هایی که شرکت شهرکهای صنعتی در سال ۱۴۰۰ در شهرک صنعتی توس اجرا کرده از پیشرفت فیزیکی مناسبی برخوردار است که از جمله آن مطالعات تامین آب شهرک صنعتی از تصفیه آب و پساب با پیشرفت ۶۰ درصدی و اعتبار ۸۲ میلیارد ریال، اجرای روشنایی معابر فاز ۴ شهرک با پیشرفت ۹۵ درصدی و اعتبار ۱۴۶ میلیارد ریال، پروژه جمع آوری آبهای سطحی با اعتبار ۵۹۲ میلیارد ریال و پیشرفت ۹۸ درصدی است.

وی اظهار داشت: از ابتدای سال ۱۳۹۹ تاکنون ۲۱ واحد راکد در شهرک صنعتی توس احیا شده است که از این تعداد هشت واحد مربوط به سال جاری است.

مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی مشکلات شهرک صنعتی توس را در سه بخش تامین زمین برای طرح توسعه آن، تکمیل فاز توسعه تصفیه خانه فاضلاب، مشکلات مخابراتی و اینترنتی عنوان کرد.

وی دلایل توسعه شهرک صنعتی توس را واگذاری کامل زمینها، به بهره برداری رسیدن بیش از ۷۴ درصد واحدهای تولیدی و ۲۱ درصد طرحهای در دست اجرا و نیاز به استقرار صنایع دانش بنیان و فناور در مجاورت صنایع موجود دانست.

مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی گفت: با توجه به اینکه هیات وزیران دولت اسبق در سال ۹۱ توسعه شهرک صنعتی توس به میزان ۲۰۰ هکتار جهت استقرار صنایع پاک و نوین با رعایت ضوابط زیست محیطی موافقت کرده است، بهتر است این طرح مجددا در کارگروه امور زیربنایی استان با مشارکت معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری مورد تاکید قرار گیرد.

بهرامی زاده افزود: تصفیه خانه فاضلاب شهرک صنعتی توس در سال ۱۳۸۹ در گستره چهار هکتار راه اندازی شده و ظرفیت تصفیه ۶ هزار مترمکعب فاضلاب در روز را دارد، فاز توسعه آن با ظرفیت تصفیه ۶ هزار مترمکعب در روز از سال ۱۳۹۶ آغاز شده اما با ۴۰ درصد پیشرفت، متوقف شده است.

وی بیان کرد: با توجه به اینکه هم اینک هشت هزار مترمکعب فاضلاب در شبانه روز در این تصفیه خانه تصفیه می شود و پیش بینی می شود این میزان به ۱۲ هزار مترمکعب در روز برسد، بهتر است برای تعیین تکلیف اتمام پروژه توسعه این تصفیه خانه، در قرارگاه مانع زدایی استان با حضور دستگاه های امنیتی و نظارتی مطرح و برای آن تصمیم گیری شود.

بهرامی زاده عدم تکمیل فیبرنوری فاز ۴ شهرک صنعتی توس، کمبود تعداد اف.ای.تی نصب شده در فاز ۴، عدم پوشش آنتن دهی کامل همراه اول و ایرانسل، عدم بروزرسانی کابل های مخابراتی و مسی را از مشکلات حوزه زیرساختی این شهرک برشمرد و گفت: مشکلات مربوط به فیبرنوری و نصب دستگاه های مخابراتی در شهرک صنعتی توس به اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان اعلام شده که امید است در راستای اجرای تفاهم نامه منعقده بین شرکت شهرکهای صنعتی و شرکت مخابرات خراسان رضوی مبنی بر تامین تجهیزات توسط مخابرات، نیازهای این شهرک هر چه سریعتر برطرف شود.

مدیرعامل شرکت خدماتی شهرک صنعتی توس مشهد نیز در این نشست گفت: از جاده حسن آباد ورودی این شهرک به طول هفت کیلومتر تاکنون سه کیلومتر بهسازی شده و چهار کیلومتر دیگر باقی مانده که با توجه به برآورد هزینه ۵۰۰ میلیارد ریالی آن درخواست تسریع در اتمام آن را از سوی مسوولان داریم.

حبیب الله مقامی تامین مسکن برای کارکنان شهرک صنعتی توس از طریق شرکت در طرح نهضت ملی مسکن و تعیین تکلیف اسناد مالکیت فاز ۳ این شهرک را خواستار شد و گفت: مرکز بین المللی توسعه کسب و کارهای نوین این شهرک در زمینی به مساحت یکهزار و ۴۶۰ مترمربع در حال ساخت است که انتظار می رود در جهت تسریع در بهره برداری از این پروژه مهم که نقش بسزایی در تامین نیازهای واحدهای صنعتی خواهد داشت، نهادها و سازمانهای مرتبط مساعدت لازم را داشته باشند.

 

 

 

منبع:زوایط عمومی شزکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی

اقتصادی

ضرورت پایش شته مومی ڪلزا در شهرستان مشهد

منتشر شده

در

photo 2022 01 17 18 18 18 - ضرورت پایش شته مومی ڪلزا در شهرستان مشهد

رئیس تولیدات گیاهی جهاد ڪشاورزی شهرستان مشهد از رصد و پایش ڪارشناسان از مزارع ڪلزا و ارائه توصیه های لازم جهت مبازره شیمیایی و ڪنترل آفت شته مومی به ڪشاورزان ڪلزا ڪار خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، علی ممیزی، رئیس تولیدات گیاهی جهاد ڪشاورزی شهرستان مشهد با بیان اینڪه شته مومی ڪلم گونه غالب و مهمترین آفت ڪلزاست، بر لزوم پیشگیری و مدیریت به موقع آفت شته مومی تاڪید کرد.

ممیزی گفت: پایش مستمر مزارع ڪلزا و مبارزه آفت در ڪانون های شناخته شده، ضروری است و ازآنجائیڪه آلودگی ازحاشیه مزارع شروع میشود باید قبل از ایجاد ڪلنی شته ها مبارزه انجام گیرد تا از گسترش آفت به داخل مزرعه جلوگیری شود.

وی افزود : شته مومی ڪلزا در بازه دمایی 14- تا 35 درجه سانتیگراد فعالیت می ڪند، در فصل زمستان شرایط دمایی به منظور فعالیت این آفت مهیا است.

 

ممیزی با تاڪید بر اینڪه اگر مزرعه مورد بازدید قرار نگیرد چندی بعد با پیشرفت مراحل رشد ڪلزا و گرمی هوا خسارت شدیدتر از انتظار ظاهر می شود و ڪلنی های بزرگ در مزرعه ایجاد می شوندڪه شرایط مبارزه را سخت می کند.

وی  گفت : دوره تڪاملی شته مومی در زمستان 15 تا 20 روز است و می تواند در مزرعه ڪلزا به طرز زیادی افزایش یابد، لذا در سرمای زمستان و در مرحله خواب فیزیولوزیڪ ڪلزا نیز مبارزه با شته ضرورت دارد و حمله آفت از ابتدای فصل ڪه بوته‌های ڪلزا مرحله روزت (3 تا 6 برگی) را می‌گذرانند شروع و فعالیت تغذیه ای آن نیز در مرحله ساقه دهی، تشڪیل غنچه‌های گل و گلدهی تا رسیدن غلاف‌ها ادامه می‌یابد.

ممیزی بیان ڪرد : از آنجا ڪه شته مومی مهمترین آفت مزارع ڪلزاست و ممڪن است از همان ابتدای استقرار ڪلزا روی خاڪ و نزدیڪ طوقه ڪلزا ،در لابه لای برگ های ڪلزا و علف های هرز وجود داشته باشد، مبارزه با این آفت بسیار مهم ودر ابتدای پیدایش ڪانون ڪوبی آفت درنقاط آلوده ضروری است.

 

وی گفت: ازجمله اقدامات در خصوص ڪنترل شته مومی بازدید و سرڪشی مستمر از مزارع به خصوص توجه به حاشیه مزرعه و سم پاشی به صورت ڪانون ڪوبی و لڪه ای باسوم مناسب میباشد
در مبارزه شیمیایی با شته مومی رعایت اصول سم پاشی شامل زمان مبارزه و انتخاب نوع سم و سم پاش از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

 

منبع:روابط عمومی جهادکشاورزی مشهد

ادامه مطلب

اقتصادی

استاندار خراسان رضوی : کمک به حفظ واحدهای تولیدی، ثبات بازار و تامین کالای مورد نیاز را به همراه دارد

منتشر شده

در

photo 2022 01 16 13 26 17 - استاندار خراسان رضوی : کمک به حفظ واحدهای تولیدی، ثبات بازار و تامین کالای مورد نیاز را به همراه دارد

استاندار خراسان رضوی و هیات همراه صبح امروز از شهرک صنعتی چناران بزرگترین شهرک صنعتی شمال شرق کشور بازدید کردند.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران یعقوبعلی نظری با اشاره به اینکه کمک به حفظ واحدهای تولیدی فعال، می تواند نقش بسزایی در ثبات بازار و رفع نیازهای عمومی داشته باشد و ضرورت دارد تا ظرفیت واحدهای تولیدی بررسی تا با رفع موانع، با تمام ظرفیت به تولید ادامه دهند.

استاندار خراسان رضوی تاکید کرد: جلب مشارکت های بخش خصوصی در تامین انرژی های مورد نیاز واحدهای تولیدی، علاوه بر کاهش وابستگی به دولت، ثبات تولید را به همراه دارد و بزودی زیرساخت های اجرای طرح در شهرک های صنعتی استان فراهم خواهد شد.

یعقوبعلی نظری  گفت : جلسات تسهیل و رفع موانع تولید با حضور مدیران دستگاه های مرتبط در شهرک های صنعتی برگزار تا مشکلات عمومی شهرک ها و واحدهای صنعتی بررسی و نسبت به رفع موانع اقدام شود.

عارضه‌یابی واحدهای نیمه‌فعالی در اولویت است

علی بهرامی‌زاده مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی در ادامه خاطر نشان کرد : عارضه‌یابی واحدهای نیمه‌فعالی که قادر به فعالیت با ظرفیت کامل خود نیستند، حفظ واحدهای فعال موجود و جلوگیری از بروز مشکلات از دیگر با اولویت برنامه‌های این مجموعه ها می باشد .

وی گفت : که شهرک صنعتی چناران با ۱۱۶۷ هکتار زمین و ۲۷۱ واحد صنعتی فعال زمینه اشتغال ۷۵۰۰ نفر را فراهم و مقرر شد تا مشکلات ۳۷ واحد تولیدی غیر فعال بررسی و در جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید نسبت به حل آن تصمیم گیری شود.

 

 

 

 

 

منبع:روابط عمومی شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی

ادامه مطلب

اقتصادی

تصمیم ها و طرح های دولت به نفع دامداران و زنجیره تولید باشد

منتشر شده

در

photo 2021 12 02 17 13 37 - تصمیم ها و طرح های دولت به نفع دامداران و زنجیره تولید باشد

مدیر جهاد کشاورزی کاشمر اظهار امیدواری کرد :تصمیم ها و طرح های دولت به نفع دامداران و زنجیره تولید باشد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ،محمد شجعی، در جلسه کنترل کمی و کیفی خوراک دام مربوط به آبان و آذر ماه 1400 گفت:امیدواریم هر تصمیمی در کشور برای دامداران گرفته می شود و یا هر طرح اجرایی در نهایت به نفع دامداران و زنجیره های تولید باشد.

شجعی یکی از مشکلات حوزه نهاده ها را افزایش پی در پی هزینه حمل دانست و افزود: می بایست با مدیریت و برنامه ریزی و با استفاده از تمام ظرفیت افراد و نهاد های دخیل به دامداران کمک کنیم تا از وضعیت موجود خارج شوند.

وی ادامه داد: با توجه به وضعیت فعلی باید تمام تلاشمان را برای حفظ دامدار انجام دهیم  تا حقیقت زنجیره  و چرخه تولید حفظ شود.

مدیر جهاد کشاورزی کاشمر از شرکت های دخیل در امر توزیع نهاده ها خواست لیست های ارسالی به جهاد کشاورزی برای نظارت و راستی آزمایی بدون خط خوردگی باشد.

او تصریح کرد:همگی باید کمک کنند تا چرخه تولید و صادرات کشور با شرایط جدید شکل گرفته و بازار و رقابتی در کشور ایجاد شود.

 

 

منبع:روابط عمومی جهاد کشاورزی کاشمر

ادامه مطلب

برترین ها