با ما همراه باشید

اقتصادی

شهرکهای صنعتی خراسان رضوی برنامه دار می شوند

منتشر شده

در

photo 2021 12 06 00 06 38 - شهرکهای صنعتی خراسان رضوی برنامه دار می شوند

 

استاندار خراسان رضوی گفت: لازم است ۲۲ برنامه برای ۲۲ شهرک صنعتی فعال در استان مبتنی بر دو بخش “زیرساختی” و “مشکلات واحدهای تولیدی و بهره وری کیفی” آنها تدوین شود.

 

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،یعقوبعلی نظری روز یکشنبه در نشستی در محل شهرک صنعتی توس پس از بازدید و بررسی مشکلات بخشهای مختلف آن افزود: بخش اول این برنامه مختص وضعیت عمومی و زیرساختی هر شهرک و توسعه مربوط به آن بوده و بخش دوم برنامه به بررسی وضعیت واحدهای فعال برای افزایش ضریب بهره وری آنها و واحدهای غیرفعال برای حل مشکلات آنها مربوط می شود.

وی اظهار داشت: لازم است یک مرکز به روز حاوی اطلاعات جهانی مربوط به هر رسته تولیدی در هر شهرک صنعتی ایجاد شود تا تولیدکنندگان به اطلاعات و استانداردهای روز تولید هر کالا دسترسی داشته باشند تا بتوان زمینه تبدیل ایده به محصول را فراهم کرد.

استاندار خراسان رضوی گفت: از این پس به ۲۲ شهرک صنعتی استان که تاکنون دو شهرک صنعتی مشهد و توس مورد بازدید قرار گرفته است، خواهیم رفت تا طبق برنامه مشخصی که از قبل برای آنها تدوین شده، بتوان تصمیمات موثر برای رفع مشکلاتشان اتخاذ کرد.
نظری ادامه داد: یکی از مسائل و مشکلات شهر مشهد، محدودیت آب است لذا تمرکز بر این موضوع و چرخه آن اهمیت زیادی دارد، باید نوع مصرف آب صنایع مشخص شود اما ایجاد تصفیه کسب و کارهای نوین و مبتنی بر فناوریهای جدید که نیاز به آب و مشکل آلایندگی زیست محیطی نداشته باشند، مورد تایید است اما باید توسعه متوازن در منطقه مورد توجه قرار گیرد و توسعه فقط به شهرکهای صنعتی اطراف مشهد ختم نشود.

وی بیان کرد: کسب و کارهای نوین و دانش بنیان از مشخصات خاص خود برخوردار هستند و مکمل صنایع سنتی و مستهلک به شمار می روند اما گسترش سطحی شهرک صنعتی توس در قالب ۲۰۰ هکتار باید مبتنی بر بررسی دقیق نیازمندیهای این بخش باشد.

وی تکمیل فاز توسعه تصفیه خانه، تامین زیرساختهای اینترنتی و مخابراتی و تسریع در پروژه های جاده حسن آباد و مرکز بین المللی توسعه کسب و کارهای نوین شهرک صنعتی توس را مبتنی بر برگزاری نشستی با حضور مسوولان مرتبط و تصمیم گیری در این زمینه دانست.

استاندار خراسان رضوی همچنین تامین مسکن برای کارکنان و کارگران واحدهای صنعتی شهرک توس را ضروری ذکر و بیان کرد: ساخت مسکن باید غیرمتمرکز باشد و از تمام ظرفیتها برای انجام آن بهره گرفته شود، اگر کارفرما برای کارگر خود مسکن بسازد، رابطه کارگری و کارفرمایی اصلاح می شود.

نظری تاکید کرد: باید رابطه ای بین مسکن و سایر مولفه ها بویژه اشتغال در هر منطقه ای بوجود آید لذا با ساخت مسکن برای کارگران شهرک صنعتی توس موافق بوده و تحقق آن مستلزم بسترسازی لازم برای آن است.

مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: عملیات اجرایی شهرک صنعتی توس براساس مصوبه سال ۱۳۶۸ هیات وزیران در سال ۱۳۷۱ در چهار فاز صنعتی به مساحت ۴۴۷ هکتار آغاز شده است.

علی بهرامی زاده افزود: این شهرک در حال حاضر دارای ۸۴۲ واحد تولیدی فعال، ۴۸ واحد راکد و غیرفعال و ۲۴۳ طرح صنعتی در حال اجرا است که از این تعداد ۱۰۰ طرح در مرحله نصب ماشین آلات قرار دارد که این آمار در سطح شهرکهای صنعتی کشور بی نظیر است.

وی به اشتغال ۲۹ هزار و ۸۰۰ نفری واحدهای فعال شهرک صنعتی توس اشاره و بیان کرد: امکانات زیربنایی برق، گاز و مخابرات، تصفیه خانه و فضای سبز در این شهرک کامل است اما با توجه به وضعیت رو به توسعه این شهرک توسعه زیرساختهای آن ضروری است.

مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی مساحت شهرک صنعتی توس در ۴ فاز را ۴۴۷ هکتار دانست و گفت: از این میزان ۹۴ هکتار فاز صنعتی است که به واحدها واگذار شده است، ۷۸ هکتار فضای سبز و ۷۸ هکتار معابر عمومی است.

بهرامی زاده با اشاره به فعالیت ۲۵۷ واحد کارگاهی و ۱۰۰ واحد خدماتی در شهرک صنعتی توس گفت: خوشبختانه پروژه هایی که شرکت شهرکهای صنعتی در سال ۱۴۰۰ در شهرک صنعتی توس اجرا کرده از پیشرفت فیزیکی مناسبی برخوردار است که از جمله آن مطالعات تامین آب شهرک صنعتی از تصفیه آب و پساب با پیشرفت ۶۰ درصدی و اعتبار ۸۲ میلیارد ریال، اجرای روشنایی معابر فاز ۴ شهرک با پیشرفت ۹۵ درصدی و اعتبار ۱۴۶ میلیارد ریال، پروژه جمع آوری آبهای سطحی با اعتبار ۵۹۲ میلیارد ریال و پیشرفت ۹۸ درصدی است.

وی اظهار داشت: از ابتدای سال ۱۳۹۹ تاکنون ۲۱ واحد راکد در شهرک صنعتی توس احیا شده است که از این تعداد هشت واحد مربوط به سال جاری است.

مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی مشکلات شهرک صنعتی توس را در سه بخش تامین زمین برای طرح توسعه آن، تکمیل فاز توسعه تصفیه خانه فاضلاب، مشکلات مخابراتی و اینترنتی عنوان کرد.

وی دلایل توسعه شهرک صنعتی توس را واگذاری کامل زمینها، به بهره برداری رسیدن بیش از ۷۴ درصد واحدهای تولیدی و ۲۱ درصد طرحهای در دست اجرا و نیاز به استقرار صنایع دانش بنیان و فناور در مجاورت صنایع موجود دانست.

مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی گفت: با توجه به اینکه هیات وزیران دولت اسبق در سال ۹۱ توسعه شهرک صنعتی توس به میزان ۲۰۰ هکتار جهت استقرار صنایع پاک و نوین با رعایت ضوابط زیست محیطی موافقت کرده است، بهتر است این طرح مجددا در کارگروه امور زیربنایی استان با مشارکت معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری مورد تاکید قرار گیرد.

بهرامی زاده افزود: تصفیه خانه فاضلاب شهرک صنعتی توس در سال ۱۳۸۹ در گستره چهار هکتار راه اندازی شده و ظرفیت تصفیه ۶ هزار مترمکعب فاضلاب در روز را دارد، فاز توسعه آن با ظرفیت تصفیه ۶ هزار مترمکعب در روز از سال ۱۳۹۶ آغاز شده اما با ۴۰ درصد پیشرفت، متوقف شده است.

وی بیان کرد: با توجه به اینکه هم اینک هشت هزار مترمکعب فاضلاب در شبانه روز در این تصفیه خانه تصفیه می شود و پیش بینی می شود این میزان به ۱۲ هزار مترمکعب در روز برسد، بهتر است برای تعیین تکلیف اتمام پروژه توسعه این تصفیه خانه، در قرارگاه مانع زدایی استان با حضور دستگاه های امنیتی و نظارتی مطرح و برای آن تصمیم گیری شود.

بهرامی زاده عدم تکمیل فیبرنوری فاز ۴ شهرک صنعتی توس، کمبود تعداد اف.ای.تی نصب شده در فاز ۴، عدم پوشش آنتن دهی کامل همراه اول و ایرانسل، عدم بروزرسانی کابل های مخابراتی و مسی را از مشکلات حوزه زیرساختی این شهرک برشمرد و گفت: مشکلات مربوط به فیبرنوری و نصب دستگاه های مخابراتی در شهرک صنعتی توس به اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان اعلام شده که امید است در راستای اجرای تفاهم نامه منعقده بین شرکت شهرکهای صنعتی و شرکت مخابرات خراسان رضوی مبنی بر تامین تجهیزات توسط مخابرات، نیازهای این شهرک هر چه سریعتر برطرف شود.

مدیرعامل شرکت خدماتی شهرک صنعتی توس مشهد نیز در این نشست گفت: از جاده حسن آباد ورودی این شهرک به طول هفت کیلومتر تاکنون سه کیلومتر بهسازی شده و چهار کیلومتر دیگر باقی مانده که با توجه به برآورد هزینه ۵۰۰ میلیارد ریالی آن درخواست تسریع در اتمام آن را از سوی مسوولان داریم.

حبیب الله مقامی تامین مسکن برای کارکنان شهرک صنعتی توس از طریق شرکت در طرح نهضت ملی مسکن و تعیین تکلیف اسناد مالکیت فاز ۳ این شهرک را خواستار شد و گفت: مرکز بین المللی توسعه کسب و کارهای نوین این شهرک در زمینی به مساحت یکهزار و ۴۶۰ مترمربع در حال ساخت است که انتظار می رود در جهت تسریع در بهره برداری از این پروژه مهم که نقش بسزایی در تامین نیازهای واحدهای صنعتی خواهد داشت، نهادها و سازمانهای مرتبط مساعدت لازم را داشته باشند.

 

 

 

منبع:زوایط عمومی شزکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی

اقتصادی

عدم پرداخت تسهیلات مکانیزاسیون در شهرستان مه ولات

منتشر شده

در

photo 2022 08 05 12 45 56 - عدم پرداخت تسهیلات مکانیزاسیون در شهرستان مه ولات

 

با توجه به معرفی بهره برداران کشاورزی به بانک کشاورزی شهرستان جهت دریافت تسهیلات مکانیزاسیون، پرداخت تسهیلات با مشکل رو به رو شده است.

 

به گزارش پایگاه اقتصادی مشهد عمران، هادی ساربان، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مه ولات گفت: بدون شک بهره برداران کشاورزی برای افزایش ضریب مکانیزاسیون و خرید ادوات کشاورزی مورد نیاز خود، نگاه ویژه‌ای به تسهیلات و وام دارند و در حال حاضر مشکلاتی مانند کمبود نقدینگی بانک‌ کشاورزی شهرستان و سختگیری بیش از حد، دسترسی این قشر زحمتکش به وام را کاهش داده است.

ساربان افزود: براساس پیگیری های انجام شده از طرف کارشناسان مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان مه ولات، افت منابع مالی بانک کشاورزی شهرستان، پرداخت تسهیلات خط اعتباری شماره 10 مکانیزاسیون شهرستان مه ولات را با مشکل جدی رو به رو کرده است.

وی اعتقاد دارد که تسهیلات باید هر چه روان تر، راحت‌تر و ارزان‌تر به بهره برداران بخش کشاورزی ارائه شود، اما اینکه تا این مطلوب چقدر فاصله داریم و آیا وضع ما مطلوب است یا نه، باید گفت که مطلوب نیست.

او گفت: از ابتدای سالجاری تا کنون، در راستای توسعه فناوری‌های نوین در بخش مکانیزاسیون، تا کنون نزدیک به 80 هزار میلیون ریال از اعتبارات تخصیصی به شهرستان جهت دریافت تسهیلات برای خرید 50 دستگاه انواع ادوات کشاورزی به بانک معرفی شده اند و روند معرفی اعتبارات مذکور ادامه دارد.

 

 

منبع:روابط عمومی جهاد کشاورزی شهرستان مه ولات

ادامه مطلب

اقتصادی

هرچادر عشایری می تواند یک کارگاه تولیدی باشد

منتشر شده

در

photo 2022 08 03 17 39 28 - هرچادر عشایری می تواند یک کارگاه تولیدی باشد

مراسم تودیع و معارفه مسئول جدید اداره امور عشایر شهرستان کاشمر با حضور مدیرکل عشایر استان خراسان رضوی برگزار شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران محمد شجعی، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کاشمر در جلسه تودیع و معارفه مسئول جدید اداره امور عشایر شهرستان گفت:خوشبختانه اداره امور عشایر با مدیریت قابل قبولی که توسط مسئولین خود داشته کم حاشیه ترین دوران خود از ابتدای تاسیس را سپری کرده است.

شجعی افزود: اکنون که بخش اقتصادی مورد توجه و عنایت دولت است، به سازمان امور عشایر و مدیران و کارکنان این سازمان توجه و عنایت بیشتری شده تا مجموعه سازمان بتواند تلاشهای موثرتری را در خدمات رسانی به جامعه عشایری کشور که از تولید کنندگان کم توقع هستند، داشته باشد.

 

مدیرکل امور عشایر استان خراسان رضوی  گفت: جامعه عشایری کشور از ظرفیت های اقتصادی و فرهنگی بالایی برخوردار است و هر چادر عشایری به عنوان یک کارگاه تولیدی است.

محمد رضا نبوی اداره عشایر شهرستان را يكی از اداره های فعال در ارائه خدمات مطلوب به عشاير شهرستان عنوان کرد و افزود:عشایر بدون هیچ چشم‌ داشتی و با کمترین امکانات اما با تلاش خستگی‌ ناپذیر بسیاری از نیازهای جامعه را مرتفع می‌کنند و لازم است توجه و حمایت‌های بیشتری از این قشر انجام شود.

ادامه مطلب

اقتصادی

تلاش حداکثری در رفع موانع تولید در شهرستان درگز

منتشر شده

در

photo 2022 08 07 11 41 57 - تلاش حداکثری در رفع موانع تولید در شهرستان درگز

واحدهای نیمه فعال و راکد درشهرستان درگز با شدت بیشتری پیگیری می شود.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،محمدفرهنگی،سرپرست جهاد کشاورزی شهرستان درگز گفت : با عنایت به نامگذاری سال جدید به سال تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین توسط مقام معظم رهبری و تاکید ریاست سازمان برای احصاء مشکلات و تلاش حداکثری در رفع موانع پیش رو و راه اندازی واحد های راکد و نیمه فعال جهاد کشاورزی شهرستان درگز تلاش می کند با برگزاری جلسات و پیگیری مستمر در حد توان تلاش خود را جهت رفع موانع واحد های تولیدی بکار گیرد.

وی افزود : ادارات با در نظر گرفتن اولویت ضمن رصد و شناسایی کارشناسی ودقیق مشکلات و موانع ، طرح های نیمه فعال و راکد را در اسرع وقت به واحد طرح و برنامه اعلام نمایند تا نسبت به برگزاری جلسه و طرح موضوع اقدام  کند.

فرهنگی بیان کرد: درهمین راستاهمکاران تولیدات دامی مدیریت جهاد کشاورزی با همکاری طرح وبرنامه و با هدف  برطرف کردن مشکلات حوزه تولید و پشتیبانی همه جانبه از تولیدکننده برآن شدند واحدهای دامی که قابلیت برگشت به چرخه تولید را دارند شناسایی کنند.

 

 

منبع:روابط عمومی مدیریت جهادکشاورزی شهرستان درگز

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها