با ما همراه باشید

اقتصادی

شهرکهای صنعتی خراسان رضوی برنامه دار می شوند

منتشر شده

در

photo 2021 12 06 00 06 38 - شهرکهای صنعتی خراسان رضوی برنامه دار می شوند

 

استاندار خراسان رضوی گفت: لازم است ۲۲ برنامه برای ۲۲ شهرک صنعتی فعال در استان مبتنی بر دو بخش “زیرساختی” و “مشکلات واحدهای تولیدی و بهره وری کیفی” آنها تدوین شود.

 

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،یعقوبعلی نظری روز یکشنبه در نشستی در محل شهرک صنعتی توس پس از بازدید و بررسی مشکلات بخشهای مختلف آن افزود: بخش اول این برنامه مختص وضعیت عمومی و زیرساختی هر شهرک و توسعه مربوط به آن بوده و بخش دوم برنامه به بررسی وضعیت واحدهای فعال برای افزایش ضریب بهره وری آنها و واحدهای غیرفعال برای حل مشکلات آنها مربوط می شود.

وی اظهار داشت: لازم است یک مرکز به روز حاوی اطلاعات جهانی مربوط به هر رسته تولیدی در هر شهرک صنعتی ایجاد شود تا تولیدکنندگان به اطلاعات و استانداردهای روز تولید هر کالا دسترسی داشته باشند تا بتوان زمینه تبدیل ایده به محصول را فراهم کرد.

استاندار خراسان رضوی گفت: از این پس به ۲۲ شهرک صنعتی استان که تاکنون دو شهرک صنعتی مشهد و توس مورد بازدید قرار گرفته است، خواهیم رفت تا طبق برنامه مشخصی که از قبل برای آنها تدوین شده، بتوان تصمیمات موثر برای رفع مشکلاتشان اتخاذ کرد.
نظری ادامه داد: یکی از مسائل و مشکلات شهر مشهد، محدودیت آب است لذا تمرکز بر این موضوع و چرخه آن اهمیت زیادی دارد، باید نوع مصرف آب صنایع مشخص شود اما ایجاد تصفیه کسب و کارهای نوین و مبتنی بر فناوریهای جدید که نیاز به آب و مشکل آلایندگی زیست محیطی نداشته باشند، مورد تایید است اما باید توسعه متوازن در منطقه مورد توجه قرار گیرد و توسعه فقط به شهرکهای صنعتی اطراف مشهد ختم نشود.

وی بیان کرد: کسب و کارهای نوین و دانش بنیان از مشخصات خاص خود برخوردار هستند و مکمل صنایع سنتی و مستهلک به شمار می روند اما گسترش سطحی شهرک صنعتی توس در قالب ۲۰۰ هکتار باید مبتنی بر بررسی دقیق نیازمندیهای این بخش باشد.

وی تکمیل فاز توسعه تصفیه خانه، تامین زیرساختهای اینترنتی و مخابراتی و تسریع در پروژه های جاده حسن آباد و مرکز بین المللی توسعه کسب و کارهای نوین شهرک صنعتی توس را مبتنی بر برگزاری نشستی با حضور مسوولان مرتبط و تصمیم گیری در این زمینه دانست.

استاندار خراسان رضوی همچنین تامین مسکن برای کارکنان و کارگران واحدهای صنعتی شهرک توس را ضروری ذکر و بیان کرد: ساخت مسکن باید غیرمتمرکز باشد و از تمام ظرفیتها برای انجام آن بهره گرفته شود، اگر کارفرما برای کارگر خود مسکن بسازد، رابطه کارگری و کارفرمایی اصلاح می شود.

نظری تاکید کرد: باید رابطه ای بین مسکن و سایر مولفه ها بویژه اشتغال در هر منطقه ای بوجود آید لذا با ساخت مسکن برای کارگران شهرک صنعتی توس موافق بوده و تحقق آن مستلزم بسترسازی لازم برای آن است.

مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: عملیات اجرایی شهرک صنعتی توس براساس مصوبه سال ۱۳۶۸ هیات وزیران در سال ۱۳۷۱ در چهار فاز صنعتی به مساحت ۴۴۷ هکتار آغاز شده است.

علی بهرامی زاده افزود: این شهرک در حال حاضر دارای ۸۴۲ واحد تولیدی فعال، ۴۸ واحد راکد و غیرفعال و ۲۴۳ طرح صنعتی در حال اجرا است که از این تعداد ۱۰۰ طرح در مرحله نصب ماشین آلات قرار دارد که این آمار در سطح شهرکهای صنعتی کشور بی نظیر است.

وی به اشتغال ۲۹ هزار و ۸۰۰ نفری واحدهای فعال شهرک صنعتی توس اشاره و بیان کرد: امکانات زیربنایی برق، گاز و مخابرات، تصفیه خانه و فضای سبز در این شهرک کامل است اما با توجه به وضعیت رو به توسعه این شهرک توسعه زیرساختهای آن ضروری است.

مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی مساحت شهرک صنعتی توس در ۴ فاز را ۴۴۷ هکتار دانست و گفت: از این میزان ۹۴ هکتار فاز صنعتی است که به واحدها واگذار شده است، ۷۸ هکتار فضای سبز و ۷۸ هکتار معابر عمومی است.

بهرامی زاده با اشاره به فعالیت ۲۵۷ واحد کارگاهی و ۱۰۰ واحد خدماتی در شهرک صنعتی توس گفت: خوشبختانه پروژه هایی که شرکت شهرکهای صنعتی در سال ۱۴۰۰ در شهرک صنعتی توس اجرا کرده از پیشرفت فیزیکی مناسبی برخوردار است که از جمله آن مطالعات تامین آب شهرک صنعتی از تصفیه آب و پساب با پیشرفت ۶۰ درصدی و اعتبار ۸۲ میلیارد ریال، اجرای روشنایی معابر فاز ۴ شهرک با پیشرفت ۹۵ درصدی و اعتبار ۱۴۶ میلیارد ریال، پروژه جمع آوری آبهای سطحی با اعتبار ۵۹۲ میلیارد ریال و پیشرفت ۹۸ درصدی است.

وی اظهار داشت: از ابتدای سال ۱۳۹۹ تاکنون ۲۱ واحد راکد در شهرک صنعتی توس احیا شده است که از این تعداد هشت واحد مربوط به سال جاری است.

مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی مشکلات شهرک صنعتی توس را در سه بخش تامین زمین برای طرح توسعه آن، تکمیل فاز توسعه تصفیه خانه فاضلاب، مشکلات مخابراتی و اینترنتی عنوان کرد.

وی دلایل توسعه شهرک صنعتی توس را واگذاری کامل زمینها، به بهره برداری رسیدن بیش از ۷۴ درصد واحدهای تولیدی و ۲۱ درصد طرحهای در دست اجرا و نیاز به استقرار صنایع دانش بنیان و فناور در مجاورت صنایع موجود دانست.

مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی گفت: با توجه به اینکه هیات وزیران دولت اسبق در سال ۹۱ توسعه شهرک صنعتی توس به میزان ۲۰۰ هکتار جهت استقرار صنایع پاک و نوین با رعایت ضوابط زیست محیطی موافقت کرده است، بهتر است این طرح مجددا در کارگروه امور زیربنایی استان با مشارکت معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری مورد تاکید قرار گیرد.

بهرامی زاده افزود: تصفیه خانه فاضلاب شهرک صنعتی توس در سال ۱۳۸۹ در گستره چهار هکتار راه اندازی شده و ظرفیت تصفیه ۶ هزار مترمکعب فاضلاب در روز را دارد، فاز توسعه آن با ظرفیت تصفیه ۶ هزار مترمکعب در روز از سال ۱۳۹۶ آغاز شده اما با ۴۰ درصد پیشرفت، متوقف شده است.

وی بیان کرد: با توجه به اینکه هم اینک هشت هزار مترمکعب فاضلاب در شبانه روز در این تصفیه خانه تصفیه می شود و پیش بینی می شود این میزان به ۱۲ هزار مترمکعب در روز برسد، بهتر است برای تعیین تکلیف اتمام پروژه توسعه این تصفیه خانه، در قرارگاه مانع زدایی استان با حضور دستگاه های امنیتی و نظارتی مطرح و برای آن تصمیم گیری شود.

بهرامی زاده عدم تکمیل فیبرنوری فاز ۴ شهرک صنعتی توس، کمبود تعداد اف.ای.تی نصب شده در فاز ۴، عدم پوشش آنتن دهی کامل همراه اول و ایرانسل، عدم بروزرسانی کابل های مخابراتی و مسی را از مشکلات حوزه زیرساختی این شهرک برشمرد و گفت: مشکلات مربوط به فیبرنوری و نصب دستگاه های مخابراتی در شهرک صنعتی توس به اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان اعلام شده که امید است در راستای اجرای تفاهم نامه منعقده بین شرکت شهرکهای صنعتی و شرکت مخابرات خراسان رضوی مبنی بر تامین تجهیزات توسط مخابرات، نیازهای این شهرک هر چه سریعتر برطرف شود.

مدیرعامل شرکت خدماتی شهرک صنعتی توس مشهد نیز در این نشست گفت: از جاده حسن آباد ورودی این شهرک به طول هفت کیلومتر تاکنون سه کیلومتر بهسازی شده و چهار کیلومتر دیگر باقی مانده که با توجه به برآورد هزینه ۵۰۰ میلیارد ریالی آن درخواست تسریع در اتمام آن را از سوی مسوولان داریم.

حبیب الله مقامی تامین مسکن برای کارکنان شهرک صنعتی توس از طریق شرکت در طرح نهضت ملی مسکن و تعیین تکلیف اسناد مالکیت فاز ۳ این شهرک را خواستار شد و گفت: مرکز بین المللی توسعه کسب و کارهای نوین این شهرک در زمینی به مساحت یکهزار و ۴۶۰ مترمربع در حال ساخت است که انتظار می رود در جهت تسریع در بهره برداری از این پروژه مهم که نقش بسزایی در تامین نیازهای واحدهای صنعتی خواهد داشت، نهادها و سازمانهای مرتبط مساعدت لازم را داشته باشند.

 

 

 

منبع:زوایط عمومی شزکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی

اقتصادی

جوجه‌ریزی 1 میلیون و 258 هزار و 69 قطعه‌ای در مرغداری‌های خوشاب از ابتدای سال جاری

منتشر شده

در

photo 2022 11 27 17 04 25 - جوجه‌ریزی 1 میلیون و 258 هزار و 69 قطعه‌ای در مرغداری‌های خوشاب از ابتدای سال جاری

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خوشاب از 1 میلیون و 258 هزار و 69 قطعه جوجه ریزی مرغداری های شهرستان از ابتدای سال جاری خبر داد .

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،ابراهیم رودسرابی،مدیر جهاد کشاورزی شهرستان گفت:از ابتدای سال جاری تا کنون بیش از 1 میلیون و 258 هزار و 69 قطعه جوجه‌ریزی در مرغداری‌های شهرستان خوشاب انجام شده است.

رودسرابی افزود: در شهرستان خوشاب 28 واحد مرغداری صنعتی فعال با ظرفیت جوجه ریزی سالانه 670هزار و 986 قطعه وجود دارد.

رودسرابی ضمن اشاره به اینکه متوسط دفعات جوجه ریزی در سال در خوشاب 3.03 می باشد گفت: از کل جوجه ریزی انجام شده توسط مرغداری ها در خوشاب تعداد 35 هزار و 299 قطعه مربوط به سویه آرین بوده است.

گفتنی است از ابتدای سال تا کنون با این ظرفیت مرغداری در شهرستان مقدار یک هزار و ۸۶۸ تن گوشت مرغ آماده طبخ تولید شده است.

 

 

منبع:روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان خوشاب

ادامه مطلب

اقتصادی

آغاز برداشت زعفران از4 هزار و 600 هکتار سطح زیر کشت شهرستان کاشمر

منتشر شده

در

photo 2022 11 27 17 05 31 - آغاز برداشت زعفران از4 هزار و 600 هکتار سطح زیر کشت شهرستان کاشمر

برداشت زعفران از 4 هزار و 600هکتارسطح زیر کشت این گیاه در شهرستان کاشمرآغاز شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران محمد شجعی، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کاشمر با اشاره به آغاز برداشت زعفران در سال زراعی جاری گفت:زعفران یکی از ارزشمند ترین گیاهان دارویی طبیعت است که کاشت آن از زمان های گذشته تا به حال در قسمت هایی از کشورمان خصوصا استان خراسان تداوم داشته است.

شجعی افزود:اغلب کشاورزان منطقه به دلیل عدم اطلاع از تکنولوژی های نوین کشاورزی و فنون جدید زراعت سود چندانی از کشت این گیاه بدست نمی آورند.

وی ادامه داد:می طلبد ادارات دولتی و خصوصی دخیل در حوزه زعفران با هماهنگی بین بخشی در راستای یکدیگر فعالیت کرده تا با سیاست گذاری درست آینده روشنی را برای بازاریابی داخلی و خارجی زعفران ترسیم و با آشنا کردن کشاورزان شهرستان و منطقه با علوم و تکنولوژی روز دنیا به معیشت و اقتصاد خانوارهای کشاورزان که این محصول در سبد معیشتی آنان نقش بسزایی را ایفا می نماید کمک کرده باشیم.

مدیر جهاد کشاورزی کاشمر بیان کرد:شهرستان کاشمراز لحاظ سطح زیر کشت با 4 هزار و 600هکتار رتبه سوم استان را دارا می باشد که پیش بینی می گردد حدود 6 هزار کیلو از این گیاه با ارزش و کم آب طلب از سطح زیر کشت شهرستان برداشت شود هرچند با توجه به خشکسالی های سال های اخیرپیش بینی می شود امسال با کاهش 30 درصدی برداشت مواجه باشیم.

شجعی اظهارکرد:برگزاری کلاس های آموزشی ترویجی در خصوص مسائل فنی ، برگزاری روز مزرعه ها،بازدید از مزارع و توصیه های فنی ، توزیع کود های شیمیایی ،خرید توافقی ،توزیع هیتر و الک جهت فرآوری بهداشتی و برگزاری کلاس های آموزشی در خصوص فرآوری بهداشتی زعفران از جمله اقداماتی است که جهاد کشاورزی شهرستان کاشمر در بخش زعفران انجام داده است.

 

 

 

 

 

 

 

منبع:زوابط عمومی جهاد کشاورزی کاشمر

ادامه مطلب

اقتصادی

40 هزار میلیارد ریال گردش مالی بازارهای موقت مشهد

منتشر شده

در

photo 2022 11 27 17 06 05 - 40 هزار میلیارد ریال گردش مالی بازارهای موقت مشهد

مدیر عامل سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی شهرداری مشهد گفت:در حال حاضر 6200 نفر شاغل در 30 بازار موقت شهرداری مشهد در قالب بیش از 19000 هزار غرفه فعالیت می کنند.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،محمد جواد مشیری ، مدیرعامل سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی شهرداری مشهدگفت: طی مطالعه میدانی و تحقیق از فعالان بازارهای سیار سازمان از ابتدای سال تاکنون 40 هزار میلیارد ریال گردش مالی به صورت خرد اعلام شده است.

مشیری افزود: این مبلغ شامل گردش مالی30 روز بازار موقت و موضوعی سازمان از جمله روز بازارهای هفتگی، عصر بازارها و شب بازارها است که مدیریت فرآیند برگزاری و اجرای آنها توسط سازمان انجام می شود.

وی گفت: کمترین مبلغ میانگین روزانه اعلام شده توسط فعالان این غرفه ها را که بالغ بر 19هزار غرفه می باشد4 میلیون ریال و بیشترین میانگین روزانه 98 میلیون ریال می باشد و بیشترین روزهای فعال در سال مربوط به 7 بازار موقت است که بیش از 300 روز فعالیت دارد .

مشیری افزود: تلاش داریم با گسترش منطقی و هدفمند این بازارها سهم بازار اقتصاد خرد را ارتقا داده و به سمت تقویت این مدل بپردازیم.

مدیر عامل سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی افزود: در حال حاضر 6200 نفر شاغل در 30 بازار موقت شهرداری مشهد در قالب بیش از 19 هزار غرفه فعالیت می کنند و میانگین دریافتی از این غرفه ها 210 هزار ریال می باشد .

مشیری گفت: حدود 27 درصد از غرفه داران تحت پوشش دستگاه های حمایتی و زنان سرپرست خانوار می باشند و با توجه به نگاه حمایتی مدیریت شهری و شورای اسلامی شهر مقدس مشهد 50 درصد تخفیف ویژه این عزیزان در نظر گرفته شده و این مبلغ صرف نگهداری ، پاکیزگی ، امنیت و مدیریت فرآیند اجرایی آن  می شود .

وی افزود:  نگاه به این موضوع در سازمان با توجه به اهمیت ایجاد اشتغال و لزوم حمایت از این حوزه کاملاً حمایتی است و خواستار حمایت های دولتی در این موضوع هستیم .

 

 

منبع:روابط عمومی سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی شهرداری مشهد

ادامه مطلب

برترین ها