با ما همراه باشید

اقتصادی

شهرکهای صنعتی غیردولتی ویژه اشتغال مددجویان کمیته امداد باید در خراسان رضوی ایجاد شود

منتشر شده

در

photo 2021 12 22 13 28 51 - شهرکهای صنعتی غیردولتی ویژه اشتغال مددجویان کمیته امداد  باید در خراسان رضوی ایجاد شود

 

 

استاندار خراسان رضوی ایجاد شهرکهای غیردولتی برای تامین شغل محرومین و مددجویان کمیته امداد امام خمینی (ره) ضروری دانست و گفت: باید شرکت شهرکهای صنعتی استان با مشارکت کمیته امداد راه اندازی این شهرکها و پرداخت تسهیلات به متقاضیان برای ایجاد واحد تولیدی را در دستور کار قرار دهد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، یعقوبعلی نظری با حضور در این شرکت و نشست با مدیرعامل و مدیران ستادی و شهرکهای استان افزود: توسعه شهرکهای کارگاهی و غیردولتی – صنفی در استان ضرورتی است که باید مورد توجه ویژه قرار گیرد، ایجاد کارگاه های کوچک در شهرکها زودبازده بوده و شغل بیشتری ایجاد می کند.

 

وی اظهار داشت: برای واحدهای صنعتی در استان چهار دستور کار شامل حفظ وضع موجود فعالیت واحدها، ارتقای ظرفیت تولید در واحدهای فعال، احیای واحدهای راکد و ایجاد ظرفیتهای جدید در بخش تولید در اولویت قرار گرفته است.

 

نظری افزود: هر کدام از واحدهای صنعتی فعال باید برنامه عملیاتی مبتنی بر تولید داشته باشند که تقویت، رسیدگی و مراقبت و ارتقای آنها بسیار مهم بوده و باید در اولویت قرار گیرد.

 

وی با تاکید بر تدوین یک برنامه مراقبتی برای واحدهای صنعتی فعال اظهار داشت: مدیران واحدهای تولیدی را نباید به حال خود رها کرد، بلکه مسئولیت حفظ و نگهداشت تولید و پیشگیری از تعطیلی واحدهای صنعتی برعهده شرکت شهرکهای صنعتی است که مدیران را نسبت به انجام اقدامات پیشگیرانه، تقویت و ارتقای سطح تولید حساس کند و آموزشهای لازم را به وی بدهد چرا که بهترین شیوه برای حفظ واحد تولیدی، ارتقای آن است.

 

استاندار خراسان رضوی احیای ۳۲۵ واحد راکد در شهرکها و نواحی صنعتی استان را مورد تاکید قرار داد و گفت: مشکلات واحدهای صنعتی باید دسته بندی و برای حل آن برنامه ریزی لازم انجام گیرد، اطلاعات مربوط به این واحدها باید بروزرسانی و ارزیابی درست و عملیات دقیقی برای احیای آنها انجام شود.

 

وی اضافه کرد: هیچ دلیل موجهی برای معطل نگه داشتن یک ظرفیت تولیدی در شهرکها و نواحی صنعتی استان وجود ندارد چرا که احیای هر واحد به طور متوسط می تواند برای ۲۰ نفر شغل ایجاد کند.

 

نظری بیان کرد: هر شهرک صنعتی باید برنامه مجزایی در دو بخش واحدهای صنعتی و زیرساختها داشته باشد و باید برنامه هر شهرک بر مبنای چهار دستور کار استان برای شهرکهای صنعتی تدوین و عملیاتی شود.

 

وی شهرکها و نواحی صنعتی خراسان رضوی را مسئول تامین آب و برق واحدهای صنعتی مستقر در آنها دانست و گفت: با توجه به محدودیتها در تامین آب و برق، باید طرحهای مربوط به نصب نیروگاه خورشیدی برای تامین برق و بازچرخانی آب برای تامین آب واحدهای صنعتی در دستور کار شهرکها و نواحی صنعتی قرار گرفته و اجرایی شود.

 

نظری با تاکید بر جلوگیری از توسعه بی ضابطه نواحی صنعتی در خراسان رضوی گفت: ایجاد هر ناحیه صنعتی باید توجیه اقتصادی داشته و هدفمند باشد، به صرف اینکه ناحیه صنعتی در محلی ایجاد اما هیچ اقدامی در آن انجام نشود، به هیچ وجه پذیرفتنی نیست.

 

اجرای ۲۱۰۵ طرح تولیدی در شهرکها و نواحی صنعتی استان

 

مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: مجموعه واحدهای صنعتی دارای پروانه بهره برداری مستقر در شهرکها و نواحی صنعتی استان ۲ هزار و ۷۷۱ واحد است که از این تعداد ۲ هزار و ۴۴۳ واحد فعال و ۳۲۸ واحد راکد است.

 

علی بهرامی زاده میزان واحدهای بهره برداری رسیده در شهرکها و نواحی صنعتی استان از کل طرحهای صنعتی در شهرکها و نواحی صنعتی کشور را ۵۸ درصد، متوسط اشتغال ایجاد شده از کل اشتغال ایجاد شده در شهرکها و نواحی صنعتی کشور را ۲۹ نفر و متوسط سرمایه گذاری در هر واحد از شهرکها و نواحی صنعتی استان را ۱۵ هزار میلیارد ریال ذکر کرد.

 

وی اضافه کرد: متوسط مساحت هر واحد صنعتی مستقر در شهرکها و نواحی صنعتی کشور چهار هزار و ۶۰۰ مترمربع اما این متوسط در شهرکها و نواحی صنعتی خراسان رضوی پنج هزار و ۲۰۰ مترمربع است که علت آن استقرار واحدهای بزرگ در شهرکهای صنعتی استان مانند واحدهای فولادی و کاشی و سرامیک است.

 

مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی گفت: از ۲ هزار و ۱۰۵ طرح صنعتی در حال اجرا در شهرکها و نواحی صنعتی نیز ۳۲۵ واحد در مرحله نصب ماشین آلات قرار دارند، ۲۴۴ واحد در مرحله دیوارکشی، ۵۷ واحد در حال تکمیل سوله و باقی طرحها نیز در مرحله فونداسیون و ساختمان سازی هستند.

 

وی بیان کرد: میزان واحدهای صنعتی به بهره برداری رسیده در شهرکها و نواحی صنعتی خراسان رضوی طی پنج سال گذشته ۱۰۳ واحد بوده که زمینه اشتغال ۲ هزار نفر را فراهم کرده و میزان سرمایه گذاری انجام شده در این مدت چهار هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال بوده است.

 

 

منبع:روابط عمومی شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی

اقتصادی

افزایش 50درصدی تولید گیاهان دارویی در شهرستان جوین

منتشر شده

در

photo 2022 12 04 17 47 52 - افزایش 50درصدی تولید گیاهان دارویی در شهرستان جوین

 

سطح زیرکشت گیاهان دارویی به ۱۸۲ هکتار رسید.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران علی اکبر قارزی، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان جوین از افزایش حدود 50درصدی تولید گیاهان دارویی در مقایسه با سال گذشته در شهرستان خبر داد.

 

وی با اشاره به شرایط خوب خاک و کیفیت بالای آب به عنوان دو عنصر اصلی کشاورزی و با بیان اینکه کشت گیاهان دارویی علاوه بر اشتغالزایی نیز موجب درآمدزایی خوبی برای روستاییان میشود از تولید 182 تن از انواع گیاهان دارویی از قبیل آویشن، مریم گلی، زرماری، استخدوس و آلویه ورا و … در شهرستان می شود.

 

قارزی با اشاره به اینکه امسال به لطف خدا و تلاش کشاورزان میزان تولید گیاهان دارویی در مقایسه با سال گذشته 50 درصد افزایش یافته است و از 132 تن به 182 تن ارتقا یافته افزود: بدون شک قیمت خوب این محصولات،برگزاری کارگاه های توجیهی و عملی برای کشاورزان برای افزایش سطح زیرکشت توسط همکاران این مدیریت نقش بسزایی در این امر داشته است.

همچنین،فاطمه صابری نسب،مسئول باغبانی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان جوین با اشاره به اینکه باید کشت گیاهان دارویی با توجه به اقتصادی بودن ان در شهرستان ترویج شود افزود: متقاضیان کشت این گیاهان می توانند برای دریافت تسهیلات با نرخ سود پایین نیز اقدام کنند.

 

وی خاطر نشان کرد : گیاهان دارویی یکی از منابع خدادادی است که در شهرستان جوین به دلیل آب و هوای مناسب به صورت خود رو رشد می کنندو با توجه به اینکه این گیاهان برای رشد نیاز چندانی به منابع آبی ندارند سبب شده تا در بسیاری از عرصه ها رشد یابند.

 

 

منبع:زوابط عمومی جهادکشاورزی جوین

ادامه مطلب

اقتصادی

مدرسه عالی مهارتی گردشگری پدیده آغاز به کار کرد

منتشر شده

در

photo 2022 12 03 13 32 50 - مدرسه عالی مهارتی گردشگری پدیده آغاز به کار کرد

 

اولین مدرسه عالی مهارتی گردشگری توسط گروه شرکت های پدیده شاندیز با مشارکت دانشگاه آزاد اسلامی مشهد تاسیس شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،با توجه به نقش آموزش به عنوان ابزار اصلی تغییر و عامل شکل دهنده رفتار و اقدامات انسان به سمت توسعه پایداراولین مدرسه عالی مهارتی گردشگری توسط گروه شرکت های پدیده شاندیز با مشارکت دانشگاه آزاد اسلامی مشهد تاسیس شد.

 

بر اساس این گزارش، این مدرسه فعالیت خود را در مرکز آموزش پدیده به مساحت 1250 متر مربع و در سه حوزه گردشگری، هتلداری و صنایع غذایی آغاز نموده و شرایط را برای حضور علاقمندان به کسب دانش و تجربه در کنار فضای اداری و بخش های مختلف همچون کارگاه های مجهز، کلاس های تئوری، لابراتور زبان، کتابخانه و … فراهم می کند .

 

گفتنی است: برخی از دوره های مدرسه عالی مهارتی گردشگری را مکالمه زبان انگلیسی در سه سطح، انجام تشریفات عادی و دیپلمات ، انواع پخت غذا و تزئینات کیک، فست فود های ملل، مدیریت هتل و آموزش اخلاق حرفه ای و … تشکیل می دهد.

 

شایان ذکر است؛ هنرجویان گرامی پس از پایان دوره های آموزشی، گواهینامه معتبر بین المللی با تائید دانشگاه آزاد اسلامی مشهد دریافت می کنند.

 

 

منبع:روابط عمومی گروه شرکت های پدیده

 

ادامه مطلب

اقتصادی

تحویل بالغ بر 190 هزار تن چغندرقند به کارخانه قند جوین

منتشر شده

در

photo 2022 12 03 18 12 32 - تحویل بالغ بر 190 هزار تن چغندرقند به کارخانه قند جوین

رکورد بی سابقه تحویل محصول چغندرقند به کارخانه قند شهرستان جوین درحال شکل گیری است.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ،علی اکبر قارزی ،مدیر جهاد کشاورزی شهرستان جوین از تحویل بالغ بر 190هزار تن محصول چغندرقند به کارخانه قند این شهرستان خبر داد.

 

وی با اشاره به اینکه جوین به عنوان نگین سبز خراسان رضوی ظرفیت ویژه ای در بخش کشاورزی محسوب میشود افزود: کشت محصولات استراتژیکی همچون چغندر قند به عنوان کشت غالب این مردم در فصل خود با توجه به سطح زیرکشت آن شهره عام و خاص است.

قارزی با اشاره به اینکه تحویل محصول چغندرقند حدودا از بیستم آبان ماه آغاز شده ، افزود: امسال به لطف خدا و تلاش کشاورزان بالغ بر چهار هزار و 750 هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان به کشت چغندرقند اختصاص یافت و پیشبینی میشود بطور متوسط از هر هکتار حدود 55تن محصول چغندرقند برداشت شود.

 

وی اظهار داشت کشت این محصول از ابتدای اسفند ما تا اوایل اردیبهشت ماه آغاز شده و در اواخر مهر تا آذر ماه برداشت می شود و تا کنون بالغ بر 190 هزار تن محصول به کارخانه قند این شهرستان تحویل شده است.

 

قارزی از چغندرقند به عنوان یک محصول استراتژیک یاد کرد و افزود: در شهرستان جوین بیشتر از ارقام سمنتا ، bts و شکوفه جهت کشت استفاده می شود.

 

 

منبع:روابط عمومی جهادکشاورزی جوین

ادامه مطلب

برترین ها