با ما همراه باشید

سلامت

صداهایی که با کاشت حلزون شنیده می شوند

منتشر شده

در

unnamed - صداهایی که با کاشت حلزون شنیده می شوند

 

مادر یعنی عصاره تمامی محبت‌ها و مهربانی‌ها، هرچه در وصف مادر بنویسی و بگویی بدون شک بخاطر قداست این واژه، حق مطلب ادا نخواهد شد .

به بهانه هفته جهانی ناشنوایان به سراغ مادري می رویم که با وجود تمام مشکلات و چالش هایی که امروز برای همگان وجود دارد توانسته است بر مشكلات فائق آيد.

سختی‌های مادران دارای فرزند معلول را بی‌شک فقط خود این مادران درک می‌کنند، مادرانی که با وجود داشتن غم آسيب جسمي در فرزند ، خود را مقابل آنها شاد نشان می‌دهند، بیشتر سختی می‌کشند و از بسیاری از شادی‌های زندگی محروم می‌شوند.

گفتگويي با مادر داراي فرزند آسيب شنوايي انجام داده ايم كه با هم مي خوانيم:

1. لطفا خود را معرفي کنید؟ داراي چند فرزند هستيد و كدام فرزند شما داراي مشكل ناشنوايي است؟

بنده سهیلا نادری هستم. سه فرزند ۱۷ ساله. ۱۳ ساله و پنج ساله دارم. مهبد سومین فرزند من هست و به طور مادر زادی ناشنوا بدنیا آمد.

2. علت اينكه فرزند شما داراي مشكل شنوايي شد چه بود ؟

علت دقیقی برای ناشنوایی فرزند من مشخص نشد. چون نه ازدواج فامیلی بود. نه زردی بالای ۲۰. و نه هیچ کدام از عللی که پزشکان بتوانند تشخیص دهند. در نهایت گفتند احتمالا به دليل نوعي عفونت در دوران بارداری دلیل ناشنوایی شده است.

3. زماني كه متوجه اين موضوع شديد با این مشکل چگونه برخورد کردید و احساستان چه بود؟

به شدت احساس ضعف و تنهایی داشتیم. اینکه حس کنی در دنیای جدیدی رها شده ایم بدون اینکه اطلاعاتی در این زمینه داشته باشیم. تا روزها سعی در انکار داشتم و بعد از اینکه به سختی به پذیرش رسیدم سعی کردم هر چه سریعتر روشهای درمان را پیدا کنم.

4. چه دل مشغولی و نگرانی‌هایی داشتید؟ و چه شد كه به فكر كاشت براي فرزندتان افتاديد ؟

پسر من اولین فرد ناشنوا در اطرافیان بود. هیچ پیش زمینه ای از سمعک و کاشت حلزون نداشتیم. حتی اسم کاشت حلزون برای ما ناشناخته بود. گمان میکردیم افراد بر اثر کهولت سن نیاز به سمعک پیدا می کنند. در حالی که هیچ وقت از نزدیک یک سمعک را مشاهده نکرده بودیم. اولین بار واژه کاشت حلزون را از زبان اودیولوژیست شنیدیم. و سعی کردیم در مورد آن در سایتها مختلف تحقیق کنیم. در نهایت زمانی که تشخیص داده شد پسرم به سمعک هیچ واکنشی ندارد و تنها راه شنوایی برای او کاشت حلزون هست برای انجام عمل اعلام آمادگی کردیم.

5. در باره كاشت حلزون برايمان توضيح دهيد و آيا همه كودكاني كه داراي مشكل شنوايي هستند مي توانند كاشت حلزون داشته باشند؟ کاشت حلزون یک وسیله الکترونیکی هست که صدا را به صورت سیگنال هایی به مغز مخابره می کند. همه کودکان کم شنوا و ناشنوا کاندید کاشت حلزون نیستند. اغلب افراد دچار کم شنوایی متوسط هستند که بوسیله سمعک شنوایی مطلوبی دارند و به زندگی عادی خود ادامه می دهند. افرادی هم هستند که بخاطر مشکلاتی که در ساختار گوش آنها وجود دارد کاندید کاشت حلزون نیستند. هر چند برای اغلب افرادی که کاندید کاشت نیستند روش های درمانی جایگزین پیشنهاد می شود اما بخاطر مشکلاتی که دارند نتیجه گیری در آنها خیلی سخت خواهد بود.

6. هزينه هاي كاشت حلزون را در شرايط كنوني چگونه ارزيابي مي كنيد؟
سالهاست توسط دولت هزینه های زیادی برای کاشت حلزون پرداخت می شود. تعرفه اصلی که خانواده به عنوان کاشت دولتی پرداخت می کنند به نسبت هزینه اصلی واقعا ناچیز هست. اما متاسفانه خیلی از خانواده ها از پس همان هزینه اندک نیز بر نمی آیند. بجز هزینه خود عمل…هزینه های جانبی زیادی به خانواده تحمیل می شود. از زمانی که خانواده متوجه کم شنوایی فرزند خود می شود. جدا از بحث روانی که خانواده را ازار می دهد بحث مالی قضیه شاید بیشترین دغدغه خانواده باشد. هزینه تست ها و تهیه سمعک. قالب گیری و تنظیمات دوره ای سمعک. و اینکه تکمیل پرونده کاشت حلزون یک پروسه بسیار پرهزینه و زمان بری هست و اغلب خانواده ها نمی توانند مراحل را طی کنند. هزینه عمل و بیمارستان. دوران نقاهت بیمار و مراقبت های بعد از عمل. تنظیمات دوره ای دستگاه و کلاس های گفتاردرمانی و تربیت شنیداری و گاها خانواده هایی که بخاطر نبود گفتاردرمان در شهر خود مجبور هستند برای کلاس به شهرهای دیگر مراجعت کنند. واقعا اگر تمام هزینه ها را از روز تشخیص کودک کم شنوا تا کاشت حلزون و دوره های آموزشی در نظر بگیریم یک مبلغ واقعا بالا خواهد شد.

7. از فعالیت ها و موفقیت هایتان بگویید؟

اولین مادر ایرانی هستم که در کنگره شنوایی شناسی ایران در اردیبهشت ۹۸ توانستم در جمع بزرگان و اساتید شنوایی شناسی و گفتاردرمانی سخنرانی کنم‌. برگزاری وبینارهای مختلفی را به عهده داشتم. پیج فعال در زمینه کم شنوایی و کاشت حلزون به منظور ارتقا آگاهی افراد جامعه دارم. لایوهای زیادی با افراد کم شنوا و کاشت حلزون موفق داشتم‌ با گفتاردرمان ها‌ کاردرمان ها و پزشکان مراکز کاشت‌. به صورت خیریه تهیه چندین سمعک نو و اهدایی را به عهده گرفتم. اولین انیمیشن ایرانی در زمینه کاشت حلزون با هزینه شخصی بنده ساخته شد. همکاری با شرکت های واردکننده قطعات و مراکز کاشت برای سهولت کار خانواده ها انجام داده ام. در چندین جلسه مجازی و حضوری به همراه بزرگان کشوری شرکت کردم
8. از چالش هايي كه در اين زمينه با آن روبرو شديد برايمان بگوييد. چالشهای زیادی را پشت سر گذاشته ایم. روزهایی که با کمبود شدید سمعک و قطعات مواجه هستیم. با خانواده هایی که به شدت از نظر مالی در تنگنا هستند و وظیفه داریم کمک کنیم. روزهای سختی که در کلاسهای گفتاردرمانی و عدم همکاری کودک گذراندیم و اخیرا مقاله ای در مورد فعالیت های بنده در یک روزنامه در شهر نیویورک به چاپ رسیده است .

9. اهداف شما از برگزاري وبينارها و پيج هاي آموزشي در خصوص كاشت حلزون چه بود ؟

اوایل که متوجه کم شنوایی فرزند خودم شده بودم با حجم سنگینی از سوالها روبرو بودم که برابر آنها هیچ منبع پاسخگویی پیدا نمی کردم. برای هر سوال باید مدتها تحقیق میکردم و از کارشناسان مختلف کمک می گرفتم که اگر فرصت کنند پاسخی برای سوال من ارسال کنند. کم کم سعی کردم با مطالعه مقاله های مختلف و مراجعه به سایت های مرتبط اطلاع خودم را بالا ببرم و به عنوان یک مادر حامی دیگر خانواده ها باشم و بخشی از سوالات آنها را در حد اطلاعاتی که دارم پاسخگو باشم. در این راه کارشناسان زیادی اعلام همکاری و همراهی کردند برای برگزاری وبینارهای مختلف که بتوانند ابهامات خانواده ها را به صورت علمی و کارشناسی برطرف کنند و کمی از نگرانی خانواده را کاهش دهند.

 

10. به نظر شما هر فرد برای رسیدن به اهداف و خواسته هایش چگونه باید عمل کند؟ به نظر من تلاش و توکل به خدا حرف اول را میزند. اینکه بتوانی نگاه های پر از سوال دیگران را تحمل کنی و پاسخ مناسبی برای هزاران سوال اطرافیان پیدا کنی.

11. در مقایسه با گذشته امکانات در حوزه ناشنوایان را چگونه ارزیابی می کنید؟

خداراشکر امروزه وجود سمعک های پیشرفته و دستگاههای کاشت حلزون پیشرفته دغدغه خیلی از خانواده ها را کم کرده. در عصر ارتباطات باوجود گوشی های هوشمند و فضای مجازی اطلاعات زیادی در زمینه ناشنوایی می توان به دست آورد چیزی که درگذشته واقعا میسر نبوده. کلاس های گفتاردرمانی خیلی به روز هستند و آموزشگاه های مختلفی برای افراد ناشنوا و کم شنوا درحال فعالیت هستند.

12. در حوزه كاشت حلزون مهمترين چالش ها را در چه مي دانيد؟ شایدمهمترین چالش پذیرش خانواده ها باشد. بسیاری از خانواده ها هنوز قدرت پذیرش این را ندارند که کودک خود را با یک دستگاه بر روی سر وارد جامعه کنند و این برمی گردد به عدم آگاهی افراد جامعه نسبت به مقوله کاشت حلزون. اولین و بهترین رسانه ای که می تواند این آگاهی به خانواده ها بدهد تلویزیون هست‌ متاسفانه در هیچ برنامه یا هیچ فیلمی یک فرد کم شنوا یا کاشت حلزون حضور ندارد. برای کودکان هیچ انیمیشنی نیست که درآن یک فرد کاشت حلزون ببینند.

چالش بعدی که خانواده با آن مواجه هست قیمت بالای قطعات مصرفی هست و همینطور کمبود بسیار شدیدی که فعلا با آن مواجه هستیم .‌

13. بهترين اتفاق زندگي خود را چه مي دانيد؟ بارها به دوستانم عنوان کرده ام زندگی من به دوبخش تقسیم شده است. قبل از تولد پسرم و بعد از تولد او به عنوان یک فرد ناشنوا. اینکه چقدر در این سالها توانستم به توانمندیها و سخت کوشی خودم ایمان بیاورم‌. اینکه بدانم دنیا همان روزهای آرام و بدون دغدغه قبل نیست. مشکل پسر من شاید روزهای اول برای ما غیرقابل باور بود اما کم کم یاد گرفتم از آن به جای یاس و ناامیدی و گوشه نشینی دوبال پرواز برای اوج گرفتن بسازم و دوباره متولد شوم این بنظرم بهترین اتفاق زندگی من بود.

14. به عنوان یک بانوی موفق داراي فرزند ناشنوا چه انتظاری از مسئولین دارید؟

به تازگی عنوان شده است که کاشت حلزون رایگان انجام می شود که امیدوارم این خبر درست باشد. اما عزیزان من، همه مشکل خانواده تنها هزینه عمل کاشت حلزون نیست هزاران مشکل و دغدغه سر راه خانواده هست. تهیه سمعک خوب و با کیفیت واقعا سخت هست چه از نظر موجودی بازار چه از نظر قیمت های سرسام آور آن. ضمن اینکه هر چند سال یکبار باید سمعک حدید برای فرد کم شنوا جایگزین شود. هزینه تکمیل پرونده کاشت حلزون بالاست. هزینه کلاسهای گفتاردرمانی و تربیت شنیداری همینطور. کمبود قطعات به شدت خانواده ها را مضطرب ساخته است. به طوری که بسیاری از خانواده ها از اینکه فرزند خود را کاشت کرده اند اظهار پشیمانی کرده اند‌. قطعات کاشت حلزون خیلی خیلی به سختی و با قیمت بالا در دسترس خانواده ها قرار می گیرد و صدای خانواده ها به هیچ جایی نمی رسد و متاسفانه هیچ مسئولی پاسخگوی مشکلات نیست. مدت هاست بسیاری از کاربران کاشت حلزون بخاطر خرابی پردازشگر خود در دنیای سکوت هستند و تمام آموزشها را از یاد برده اند ‌.

15. و سخن آخر:

وظیفه دارم از همه عزیزانی که سالها در کنار من بودند تشکر کنم. پسر من از شش ماهگی در مدرسه استثنایی بهاران شهرستان تربت جام ثبت نام شده و تحت آموزش مربی های دلسوز آن مدرسه به صورت رایگان بوده. از مربی های پسرم واقعا متشکرم که بهترین و بروزترین آموزش ها را در اختیار ما قرار دادند. همینطور مدیر مدرسه مژده دلارام که دلسوزانه برای تمام دانش آموزان مدرسه وقت گذاشتند. و در آخر امیدوارم آگاهی جامعه ما نسبت به ناشنوایی، کم شنوایی و کاشت حلزون به حدی برسد که هیچ نگاه خیره ای کودکی را به خاطر وجود وسیله کمک شنیداری که دارد آزرده نکند.

 

 

منبع:روابط عمومی اداره کل آموزش استثنایی خراسان رضوی/ فردوسی

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سلامت

بیش از 50گونه گیاهان دارویی در خراسان رضوی قابلیت بهره برداری اقتصادی دارد

منتشر شده

در

photo 2022 11 07 17 19 54 - بیش از 50گونه گیاهان دارویی در خراسان رضوی قابلیت بهره برداری اقتصادی دارد

خراسان رضوی به لحاظ شرایط اکولوژیک منطقه دارای ویژگیهای منحصر به فرد رشد و توسعه گونه های گیاه دارویی را دارد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،علی شکاری، معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری در گفتگویی به خبرنگار ما گفت: هم اکنون بیش از 50 گونه از گیاهان دارویی در عرصه های منابع طبیعی استان قابلیت بهره برداری اقتصادی دارد.

وی افزود این گونه ها شامل انغوزه شیرین، .سریش، کتیرا، اسطوقودوس ، کاسنی، مریم گلی ، هوفاریقون (علف چای ) ، پسته جنگلی، بادام کوهی ، بنه ، باداشک ، ترکه ارغوان ، قرقات ، سماق ، زالزالک، زرشک وحشی ، ریواس ، کلپوره ، زیره کوهی ، موسیر ، ژوفا، ترنجبین، آویش ، شاتره ،شکر تیغال ، آشنیان ، گل گندم و…که عمدتا به صورت سنتی و محدود و به منظور مصارف خانگی بوسیله مردم محلی برداشت می شود .

شکاری در اهمیت حفظ و توسعه وبهره برداری اصولی از گیاهان دارویی مرتعی گفت: شناسایی نقشه حیاتی این گیاهان در پیشبرد اهداف ملی ، منطقه ای وبعضا جهانی برای ارتقاء سطح سلامت مردم و خودکفایی دارویی ، ایجاد اشتغال مولد و نهایتا توسعه اقتصادی بر کسی پوشیده نیست .

وی خاطر نشان کرد گیاهان دارویی به عنوان ذخایر و گنجینه های ژنتیکی می تواند بزرگترین ثروت ملی برای کشور باشد .

وی افزود استفاده روز افزون مردم از گیاهان دارویی به دلیل اثرات مفید آن ، ارزان بودن ، نداشتن عوارض جانبی و همچنین سازگار بودن با محیط زیست روز به روز در حال افزایش بوده به همین جهت حفظ و حراست از این رویشگاههای طبیعی اهمیت پیدا می کند.

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی ضمن تاکید بر ویژگیهای سازنده گیاهان دارویی یاداور شد با مدیریت و برنامه ریزی مناسب و به دلیل استمرار و تداوم تولید طبیعی این گیاهان می توان با بهره برداری صحیح و اصولی از عرصه های منابع ملی استان منافع سرشاری را نصیب مردمان سخت کوش محلی کرد.

 

 

 

منبع:زوابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی

ادامه مطلب

سلامت

۱۸۶مقاله علمی به دبیرخانه همایش بین‌المللی «غذای طیب» رسیده است

منتشر شده

در

photo 2022 11 06 19 13 07 - ۱۸۶مقاله علمی به دبیرخانه همایش بین‌المللی «غذای طیب» رسیده است

 

 

دبیر علمی جشنواره از وصول ۱۸۶ مقاله علمی به دبیرخانه همایش بین‌المللی «غذای طیب»و سومین جشنواره محصولات و کسب‌وکار‌های طیب، خبرداد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، مرضیه رضوی‎زاده ،عضو هیئت‌علمی موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی و دبیر علمی جشنواره درنشست خبری همایش بین‌المللی «غذای طیب»و سومین جشنواره محصولات و کسب‌وکار‌های طیب افزود: هدف از برگزاری این همایش، آشنایی با آخرین دستاورد‌های علمی در خصوص غذای طیب و آشنایی با روش‌های مختلف فرآوری و ارتقای کیفیت هم‌زمان محصولات است.

 

رضوی‎زاده خاطرنشان کرد: تاکنون ۱۸۶ مقاله شامل ۲۵ مقاله شفاهی و ۱۶۱ مقاله مکتوب از طرف ۳۴۷ اندیشمند و فعال اقتصادی از ایران و کشور‌های خارجی همچون سوئیس، برونئی، مالزی، پاکستان و تایلند به دبیرخانه جشنواره ارسال شده است.

 

وی گفت: این همایش در ۱۸ و ۱۹ آبان و به میزبانی تالار همایش‌های موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی واقع در پردیس پارک علم و فناوری خراسان برگزار می شود.

وی  افزود : مقالات پذیرفته‌شده بر مبنای چهار محور اصلی، در حوزه‌های «پژوهش‌های کاربردی و بنیادی»، «اقتصاد، تجارت و مدیریت»، «فقه و شریعت» و هم‌چنین «قوانین و استانداردها» طبقه‌بندی شده‌اند.

 

همچنین، حسین زمانی، رئیس موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی افزود: نشان حلال، صرفاً از نظر فقهی دلالت بر قابل‌مصرف‎بودن یا نبودن یک ماده غذایی دارد، اما «طیب» نشانی برای سنجش کیفیت محصولات است. نقشه راه نشان طیب، تجاری‌سازی آن و برگزاری همایش‌های علمی برای معرفی بیشتر به بازار‌های جهانی است .

وی به یکی از نوآوری‌های طیب به نام «بوم کیفیت طیب» که براساس آن، فاکتور‌های کیفی پارامتربندی می‌شوند و طبق یک نظام ارزش‌گذاری مشخص، کیفیت به یک فاکتور قابل‌سنجش تبدیل می شود.

مدیرعامل موسسه دانش‌بنیان کیفیت رضوی و دبیر اجرایی این همایش افزود : پنج کلیدواژه برای مفهوم طیب مطرح می‌شود؛ حلیت به معنای حلال‎بودن محصول از نظر شرعی، برکت به معنای ارزش‌افزوده محصول، جذابیت به معنی تلاش تولیدکننده برای بهبود ویژگی‌های حسی در محصول، سلامت به معنای رعایت الزامات سلامت محیط و زنجیره تولید و در نهایت اصالت به معنای صادقانه بودن تبلیغات محصول. از این جهت، طیب را می‌توان فاز توسعه نشان حلال است.

 

وی تأکید کرد: در تبیین مفهوم طیب، به دنبال این هستیم که کیفیت زندگی به‌طور واقعی افزایش پیدا کند و برای کسی که بخواهد در مسابقه کیفیت شرکت کند، نشان طیب مثل یک مدال است که مصرف‌کننده با مشاهده آن، بلافاصله می‌تواند اطمینان پیدا کند که محصول موردنظر، معیار‌های دقیق و سخت‌گیرانه‌ای را پشت سر گذاشته است.

 

زمانی خاطر نشان کرد :اهمیت طیب زمانی مشخص می‌شود که بدانیم امروزه بیش از ۹۰ درصد بازار زعفران جهان در اختیار ایران است، اما سهم کشورمان از بازار هشت میلیارد دلاری زعفران تنها به ۴۰۰ میلیون دلار محدود می‌شود. در این شرایط، کیفیت‌بخشی رمز فرار از خام فروشی و پیشروی به سمت فرآوری است.

 

نشست خبری همایش بین‌المللی «غذای طیب» و سومین جشنواره محصولات و کسب‌وکار‌های طیب، صبح امروز با حضور حسین زمانی مدیرعامل موسسه دانش‌بنیان کیفیت رضوی، محمدعلی رضوی رئیس موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی و مرضیه رضوی‎زاده، عضو هیئت‌علمی موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی برگزار شد.

 

شبنم مقدم

 

 

ادامه مطلب

سلامت

جشنواره خدمت با پایه ارزیابی خدمات سازمان به شهروندان

منتشر شده

در

photo 2022 11 05 16 27 10 - جشنواره خدمت با پایه ارزیابی خدمات سازمان به شهروندان

 

مدیرعامل سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده‌های کشاورزی شهرداری مشهد گفت : در راستای افزایش سطح کیفیت در خدمت رسانی بازارهای میوه و تره بار و مراکز عرضه ارزاق عمومی شهرداری مشهد، جشنواره خدمت برگزار می شود.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،محمد جواد مشیری،مدیرعامل سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده‌های کشاورزی شهرداری مشهد گفت:

در راستای افزایش سطح کیفیت در خدمت رسانی بازارهای میوه و تره بار و مراکز عرضه ارزاق عمومی شهرداری مشهد، جشنواره خدمت برگزار می شود،تا شهروندان با اعلام نظر و پاسخ به چند سوال در خصوص کیفیت محصولات و خدمات در مراکز عرضه ارزاق عمومی، نحوه برخورد با مشتری ، نظافت ، قیمت گذاری و تنوع محصولات به ارزیابی خدمات انجام شده در این حوزه بپردازیم.

مشیری با بیان این خبر افزود: ملاک ارزیابی برای تمدید قرارداد با بهره برداران این مراکز عرضه ، نتایج این جشنواره است.

وی  گفت: چنانچه واحدی در پایان این جشنواره حائز حداقل شرایط نباشد قرارداد وی تمدید نخواهد شد. لذا شایسته است بهره برداران این مراکز نسبت به این موضوع اهتمام ویژه داشته باشند .

مشیری از شهروندان عزیز خواست تا در راستای ارتقاء سطح خدمات و همچنین بهبود انجام وظایف این سازمان در این جشنواره حضور جدی داشته باشند.

مدیر عامل سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی شهرداری مشهد در پایان افزود: مراکزی که بالاترین امتیاز را دریافت کنند از طرف سازمان مورد تشویق قرار خواهند گرفت. همچنین جهت افزایش حجم مشارکت شهروندان در این جشنواره به قید قرعه جوائزی به این عزیزان اهدا می شود.

 

 

 

منبع:روابط عمومی سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی مشهد

ادامه مطلب

برترین ها