با ما همراه باشید

عمرانی

صدور سند شش‌دانگ برای قلعه تاریخی کریم آباد رشتخوار

منتشر شده

در

photo 2021 09 08 10 11 31 - صدور سند شش‌دانگ برای قلعه تاریخی کریم آباد رشتخوار

مسئول نمایندگی میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان رشتخوار از اخذ سند شش‌دانگ برای قلعه تاریخی کریم‌آباد این شهرستان خبر داد.

به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران  کاظم کامیاب با اعلام این خبرافزود: «سند مالکیت شش‌دانگ عرصه و اعیان قلعه تاریخی کریم‌آباد با مالکیت جمهوری اسلامی ایران و با حق بهره برداری وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی توسط اداره ثبت اسناد و املاک شهرستان رشتخوار صادر شد.

مسئول نمایندگی میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان رشتخوار هدف از اخذ سند مالکیت برای آثار تاریخی توسط میراث‌فرهنگی را برنامه‌ریزی برای حفاظت، حراست و مرمت بیشتر این بناها عنوان کرد و ادامه داد: «پروسه اخذ سند مالکیت این اثر تاریخی که به شماره 29285 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است در سال 1398 توسط دهیاری، شورای اسلامی و اهالی فرهنگ دوست روستای کریم آباد به میراث فرهنگی واگذار و سپس مراحل اخذ سند آن در دستور کار این اداره قرار گرفت.

او اظهار کرد:«پس از پیگیری‌های لازم سند شش‌دانگ عرصه و اعیان قلعه کریم آباد به مساحت 7932 مترمربع صادر شده است.» کامیاب تصریح کرد: «این اثر تاریخی از یادگاران دوره قاجار است که در 5 کیلومتری جنوب شهر رشتخوار و در جنوب‌غرب روستای کریم‌آباد واقع شده است.

 

او گفت: «پلان این اثر تاریخی مستطیل شکل و دارای 4 برج دایره‌ای شکل در چهارجهت اصلی و در 2 طبقه است که حدود 10 متر ارتفاع دارند، فضاهای داخلی قلعه توسط چهار حیاط و اتاق‌های پیرامون آن محدود و تعدادی از اتاق‌ها آراسته به تزئینات رسمی بندی، اندود گچ و نقاشی روی گچ است.

مسئول نمایندگی میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان رشتخوار با اشاره به اینکه قلعه کریم‌آباد مهم‌ترین بنای تاریخی روستای کریم آباد است، افزود: «تلاش می‌شود با هماهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی هر ساله اعتباری ویژه به منظور مرمت و احیاء این قلعه تاریخی اختصاص یابد.

کامیاب اظهار کرد: «نصب تابلوی راهنما، مرمت بخشی از برج و بارو و سردر ورودی این قلعه تاریخی از سال 1397 و در دو مرحله توسط اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان رضوی و با مشارکت دهیاری و شورای اسلامی روستای کریم آباد انجام شده است.

 

 

منبع:روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی

عمرانی

2 هزار و 476 حلقه چاه غيرمجاز در محدوده تحت پوشش مشهد پر و مسلوب المنفعه شد

منتشر شده

در

photo 2021 10 20 19 14 03 - 2 هزار و 476 حلقه چاه غيرمجاز در محدوده تحت پوشش مشهد پر و مسلوب المنفعه شد

مدیر امور منابع آب مشهد گفت: طی یک اقدام کم نظیر؛ از سال 97 تا پایان نیمه اول سال 1400، تعداد 2 هزار و 476 حلقه چاه غيرمجاز در این محدوده (شهرستان هاي مشهد، چناران، گلبهار، طرقبه -شانديز و فريمان) پر و مسلوب المنفعه شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، محمد برزویی با اعلام این خبر، اظهارکرد: پيرو اقدامات  انجام شده از سال 97 تا پايان نيمه اول سال 1400، توسط همكاران امور، گروه هاي گشت و بازرسي با همكاري نيروي انتظامي و اخذ دستور قضايي، تعداد 2 هزار و 476 حلقه چاه غيرمجاز با حجم جلوگيري از برداشت غیرمجاز بيش از 97 ميليون مترمكعب پر و مسلوب المنفعه شد.

وی افزود: از تعداد چاه مذكور، تعداد یک هزار و 269 حلقه چاه غيرمجاز ( 373 حلقه عميق تا عمق هاي 160 متر بوده و مابقی نيمه عميق تا عمق هاي 50 متر) با حجم حدود 53 ميليون مترمكعب در شهرستان مشهد بوده است.

مدیر امور منابع آب مشهد ادامه داد: از تعداد 2 هزار و 476 حلقه چاه غيرمجاز تعداد 459 حلقه چاه غيرمجاز (124 حلقه عميق تا عمق هاي 170 متر و مابقی نيمه عميق تا عمق هاي 50 متر) با حجم حدود 21 ميليون مترمكعب در شهرستانهاي چناران و گلبهار، تعداد 678 حلقه چاه غيرمجاز (67 حلقه عميق تا عمق هاي 300 متر و بقيه نيمه عميق تا عمق هاي 50 متر) با حجم بیست ویک ونیم ميليون مترمكعب در محدوده شهرستان طرقبه- شانديز و تعداد 70 حلقه چاه غيرمجاز با حجم حدود 2 ميليون مترمكعب در شهرستان فريمان واقع بوده است.

برزویی گفت: از سال 97 تا پايان نيمه اول سال 1400، تعداد 105 دستگاه و ادوات حفاري غيرمجاز در محدوده امور منابع آب مشهد توسط همكاران اين امور، گروه هاي گشت و بازرسي و با همكاري نيروي انتظامي شناسايي و توقيف شده است.

 

 

منبع: روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی

ادامه مطلب

اقتصادی

 تخصیص 6 هزار میلیون ریال اعتبار بلاعوض دولتی جهت مرمت و لایروبی قنوات شهرستان فریمان از ابتدای سال جاری

منتشر شده

در

photo 2021 10 17 20 46 43 -  تخصیص 6 هزار میلیون ریال اعتبار بلاعوض دولتی جهت مرمت و لایروبی قنوات شهرستان فریمان از ابتدای سال جاری

 

از ابتدای سال جاری مرمت و لایروبی سه قنات این شهرستان به طول 2 کیلومتر با استفاده از اعتبارات دولتی ابلاغی سال جاری در دستور کار این مدیریت قرار گر فته است.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،علی کاظمی فریمانی،مدیر جهاد کشاورزی فریمان با اشاره به اینکه در سال جاری از محل اعتبارات کمک های فنی اعتباری بازسازی و نوسازی قنوات 1400 تاکنون مبلغ 6 هزار میلیون ریال جهت مرمت و لایروبی قنوات این شهرستان تخصیص داده است که این اعتبار بلاعوض در قالب اسناد خزانه اسلامی با سررسید 1403 می باشد که همین مسأله موجب می شود عملیات اجرای قنات به علت درصد تنزیل اخزاء با سررسید سه سال آینده، کاهش یابد.

کاظمی فریمانی اظهار داشت: این اعتبار ابلاغی برای اعتبارات دولتی قنوات سه روستای این شهرستان شامل روستاهای سنجدک، رباط حدیره و قلعه دختر در نظر گرفته شده است که تاکنون عملیات مرمت و لایروبی قنات روستای قلعه دختر در حال انجام می باشد و دو قنات دیگر نیز در مرحله تحویل زمین به پیمانکار بوده و به زودی اجرایی خواهد شد.

 

 

 

منبع: روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی فریمان

ادامه مطلب

عمرانی

70کیلومتر کمربند حفاظتی اراضی ملی در شهرستان جغتای نیازمند تأمین اعتبار

منتشر شده

در

photo 2021 10 23 17 05 51 - 70کیلومتر کمربند حفاظتی اراضی ملی در شهرستان جغتای نیازمند تأمین اعتبار

 

اجرای 70 کیلومتر کمربند حفاظتی اراضی ملی در شهرستان جغتای نیازمند اعتبار است.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،علی دستورانی رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان جغتای با اعلام این مطلب گفت : هدف از احداث و اجرای کمربند حفاظتی ، جلوگیری از سوء استفاده سودجویان و متصرفین اراضی ملی است.

 

وی افزود: در این شهرستان تاکنون بالغ بر 51 کیلومتر کمربند حفاظتی و با استفاده از بنچ مارک در پلاک های قلعه نو، حاجی آباد، افراشیان ، جعفرآباد ، الله آباد، شهرستانک؛ خسرو شیر، گَفت، جبله و تخته زو اجراشده است.

 

دستورانی با اشاره به اهمیت حفظ و حراست از اراضی ملی گفت: احداث کمربند حفاظتی علاوه بر کمک مؤثری که به ارتقاء سطح حفاظت از اراضی ملی می کند موجب کاهش دعاوی و مشکلات حقوقی مردم نیز می شود.

 

رئیس اداره منابع طبیعی آبخیزداری شهرستان جغتای افزود: برای احداث 70 کیلومتر کمربند حفاظتی نیازمند 7 میلیارد ریال اعتبار هستیم که در صورت تأمین آن، امر حفاظت از عرصه های منابع طبیعی شهرستان در شرایط مطلوبی قرار می گیرد.

 

نامبرده یادآور شد شهرستان جغتای 175 هزار هکتار مساحت دارد که 133 هزار هکتار آن را اراضی ملی تشکیل می دهد و لذا ضرورت اجرای کمربند حفاظتی در پلاک های بحرانی امری اجتناب ناپذیر می باشد.

 

 

منبع: روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها