با ما همراه باشید

اقتصادی

صدور نخستین پروانه بهره برداری حدواسط پرورش ماهیان گرمابی کشور در شهرستان مه ولات

منتشر شده

در

photo 2021 11 23 10 17 48 - صدور نخستین پروانه بهره برداری حدواسط پرورش ماهیان گرمابی کشور در شهرستان مه ولات

 

معاون فنی و رئیس اداره تولیدات دامی شهرستان مه ولات گفت : نخستین پروانه بهره برداری حدواسط پرورش ماهیان گرمابی کشور در روستای عبدل آباد این شهرستان و به ظرفیت 500 هزار قطعه در سال صادر شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،غلامرضا زارع ،معاون فنی و رئیس اداره تولیدات دامی شهرستان مه ولات گفت : با توجه به شرایط خاص آب و هوایی استانهای غیرساحلی که فعالیتهای تکثیر ماهیان گرمابی را دچار محدودیتهایی می نماید و همچنین نیاز این استانها به بچه ماهیان گرمابی به دلیل تعدد استخرهای ذخیره آب کشاورزی که مستعد پرورش این ماهیان می باشند سازمان شیلات ایران مجوز صدور پروانه حدواسط پرورش ماهیان گرمابی در استانهای غیر ساحلی را به منظور تامین بچه ماهیان گرمابی استانهای غیرساحلی صادر نموده است که این مراکز ضمن تامین بچه ماهیان سایز کوچک از مراکز تکثیر معتبر استانهای ساحلی و با رساندن آنها به اندازه مطلوب اقدام به توزیع این بچه ماهیان در استخرهای پرورش ماهیان گرمابی می کنند.

وی اظهار داشت : این مرکز که از سازمان دامپزشکی استان نیز پروانه بهداشتی بهره برداری اخذ نموده و کارشناس فنی بهداشتی مورد تایید دامپزشکی نیز مرتب وضعیت سلامت بچه ماهیان را رصد می نماید موظف است ضمن رعایت اصول قرنطینه ، ضدعفونی و بهداشت بچه ماهیان ، گواهی های حمل و بهداشتی آنها را نیز از استانهای مبدا ارائه دهد تا مدیریت امور شیلات و آبزیان و سازمان دامپزشکی استان از سلامت و کیفیت بچه ماهیان توزیعی اطمینان حاصل کنند.

زارع با اشاره به ترکیب بچه ماهیان توزیعی در این مرکز که شامل گونه های کپور ، آمور ، فیتوفاگ و بیگهد می باشد افزود : بچه ماهیان تولیدی در این مرکز ضمن تامین بچه ماهی مورد نیاز شهرستان مه ولات در شهرستانهای سراسر استان و استانهای همجوار نیز توزیع می شوند.

 

 

 

منبع:روابط عمومی جهاد کشاورزی شهرستان مه ولات

اقتصادی

عمليات مبارزه زمستانه با آفات و بيماري هاي گياهي از اصول مهم باغداري است

منتشر شده

در

photo 2022 11 29 19 02 52 - عمليات مبارزه زمستانه با آفات و بيماري هاي گياهي از اصول مهم باغداري است

مدیر جهاد کشاورزی کاشمر عملیات مبارزه زمستانه با آفات و بیماری های گیاهی را بسیار مهم و به کشاورزان توصیه کرد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ،محمد شجعی ،مدیر جهاد کشاورزی کاشمر گفت:عمليات مبارزه زمستانه، عملياتي است كه در مقطع زماني از ابتداي آذر تا انتهاي بهمن ماه براي كنترل آفات و بيماري ها انجام مي شود كه هدف از آن برهم زدن مكان امن آفات و بيماري ها و كاهش ذخيره آفت يا بيماري براي سال بعد است كه در تقليل جمعيت آفت در سال آينده وكاهش خسارت بسيار مؤثر است.

شجعی افزود:پس از برداشت محصول لازم است كليه اندام هاي خشك وآلوده ازسطح باغات جمع آوري شده وسوزانده يا زير خاك دفن شوند.

وی ادامه داد:بقاياي گياهي مي تواند جولانگاه آفات و بيماري هاي گوناگون باشد لذا بقاياي هرس شاخه ها و ميوه هاي برداشت نشده و يا ريخته شده بر روي زمين مي توانند براي بهداشت باغ خطرآفرين باشد.

مدیر جهاد کشاورزی بیان کرد:تمامي بقاياي گياهي آلوده بايستي در باغات معدوم شوند معدوم كردن اين بقايا به دو شيوه سوزاندن و يا دفن عميق امكان پذير است بنابراين هرگز بقاياي گياهي را در محيط باغ دپو نكنيد و منتظر پوسيده شدن آنها نباشيد.

او تصریح کرد:در طول زمستان يك يا دو مرتبه در دماي زير صفر باغات را آبياري نموده تا با ايجاد يخ آب همراه با شخم به موقع جمعيت آفات در خاك كاهش يابد آبياري غرقابي زمستانه يا يخ آب علاوه بر كنترل بخش زيادي از آفات موجب بهبود خواص فيزيكي خاك مي شود.

 

 

منبع:روابط عمومی جهاد کشاورزی کاشمر

ادامه مطلب

اقتصادی

برگزاری روز مزرعه سیب دردهستان میانکوه شهرستان درگز

منتشر شده

در

photo 2022 11 29 09 32 23 - برگزاری روز مزرعه سیب دردهستان میانکوه شهرستان درگز

روز مزرعه سیب دردهستان میانکوه شهرستان درگز برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، سیدمحمد رضا رضایی ،کارشناس بهبود نظام های ترویجی سازمان جهاد کشاورزی با اشاره به جایگاه باغداران دهستان میانکوه در استان ، کیفیت سیب میانکوه را در کشور نمونه ارزیابی کرد.

و ی از واگذاری فعالیتهای غیرحاکمیتی به شرکتهای غیر دولتی خبرداد و تاکید داشت : با امید خدا وحمایت باغداران در صورت استقرار شرکت خصوصی در دهستان، مشکلات باغداران تا حدود زیادی مرتفع می شود.

همچنین،مجید فروهر از محققین مرکز تحقیقات کشاورزی به اهمیت تغذیه در مدیریت باغ اشاره و بیان داشت : شرایط هر باغ متفاوت بوده و نمی توان نسخه مشخصی برای همه باغداران ارائه داد ، امیری جامی از دیگر محققین مرکز تحقیقات توضیحاتی پیرامون آفات سیب بیان داشت و به اهمیت مبارزه زراعی زمستانه ومبارزه تلفیقی و شیمیایی در طول دوره داشت تاکید کرد.

همچنین محمد رضا سعادتیان ، رئیس ترویج درگز با اشاره به سطح زیر کشت باغات در شهرستان ،اجرای طرح های آبیاری تحت فشار،تغییر ارقام و جایگزینی ارقام جدید وپرمحصول با انجام سرشاخه کاری را ازجمله اهداف و برنامه های مدیریت جهاد کشاورزی بیان داشت و افزود: دقت در افزایش کیفیت و کمیت سردخانه،صنایع بسته بندی و اخذ مجوزهای استاندارو گواهی سلامت جهت صادرات و توسعه صنایع تبدیلی از دیگر برنامه های مدیریت جهاد کشاورزی می باشد.

 

 

 

منبع:روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان درگز

ادامه مطلب

اقتصادی

احداث اولین کارخانه خوراک دام و طیور در شهرستان خوشاب با 50درصد پیشرفت فیزیکی

منتشر شده

در

photo 2022 11 30 11 50 43 - احداث اولین کارخانه خوراک دام و طیور در شهرستان خوشاب با 50درصد پیشرفت فیزیکی

 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خوشاب از احداث اولین کارخانه خوراک دام و طیور شهرستان در محل ناحیه صنعتی این شهرستان خبر داد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،ابراهیم رودسرابی،مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خوشاب با اعلام این خبر گفت : کارخانه خوراک دام و طیور شهرستان با سرمایه گذاری 130میلیارد ریال در حال احداث می باشد که تاکنون بیش از 50 درصد پیشرفت فیزیکی شامل خرید زمین و کلیه تجهیزات و ماشین آلات مورد نیاز انجام شده که در صورت ارائه به موقع تسهیلات مورد نیاز ،پیش بینی می شود این کارخانه تا پایان سال 1402 به بهره برداری برسد.

وی ظرفیت این کارخانه را 50هزار تن خوراک دام و طیور در سال عنوان کرد و افزود : با بهره برداری از این واحد 18 نفر به صورت مستقیم و 30 نفر به صورت غیر مستقیم در شهرستان اشتغال زایی خواهد شد.

رودسرابی با اشاره به وجود بیش از 120هزار راس دام سبک و سنگین در شهرستان اظهار امیدواری کرد با بهره برداری از کارخانه مذکور ،تامین کامل کنسانتره و دان مورد نیاز دامداران و مرغداران شهرستان صورت پذیرد.

 

منبع:زوابط عمومی جهادکشاورزی خوشاب

ادامه مطلب

برترین ها