با ما همراه باشید

محیط زیست

صندوق توسعه منابع طبیعی و آبخیزداری در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی

منتشر شده

در

photo 2022 11 20 17 38 56 - صندوق توسعه منابع طبیعی و آبخیزداری در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی

 

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزدارای خراسان رضوی گفت : در شش ماه اول سال جاری برای ظرفیت سازی وتوان افزایی تعاونی ها شرکت تعاونیهای تخصصی فراگیر (مشهد، طرقبه وشاندیر ، تربت حیدریه ، زاوه ، فریمان )در خراسان رضوی تعیین صلاحیت شده اند که در مجموع 788 نفر بهره بردار عضو تعاونی ها می باشند .

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،محسن فنودی ،مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزدارای خراسان رضوی گفت : حمایت از توسعه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی شرط اصلی تشکیل شرکت های تعاونی فراگیر تخصصی منابع طبیعی و آبخیزداری در سطح کشور است که در این زمینه و در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی خوشبختانه اقدامات خوبی در سطح استان صورت گرفته که این اقدامات در سال جاری نیز ترویج می یابد .

وی با اشاره به سهم تعاونی ها در تحقق اقتصاد مقاومتی، مد نظر رهبری معظم انقلاب اسلامی به خصوص در حوزه کشاورزی در خراسان رضوی ، افزود: یکی از شروط عضویت در صندوق توسعه منابع طبیعی این است که حداقل ۱۰درصد متخصصان و صاحب نظران ، مردم و بهره برداران عرصه منابع طبیعی استان ها می باشند.

وی ادامه داد هم اکنون در 95% شهرستانهای استان شرکت های تعاونی تشکیل شده که در صورت فعالیت بتوانند گواهی تعیین صلاحیت ازکارگروه اداره کل منابع طبیعی برابر بند ب ماده 29 اخذ کنند، در این راستا صندوق توسعه منابع طبیعی وآبخیزداری جهت حمایت از تشکلها با اختصاص سهم دولت که اعتبار مربوطه از شرکت مادر تخصصی دریافت و پیگیر تخصیص مابقی اعتبار هستیم .

وی با تاکید بر نگاه ویژه مسئولان به ترویج مشارکت های مردمی واستفاده ازبخش خصوصی و مردمی در مقوله افزایش کمی وکیفی تولیدات کشاورزی، علوفه ای، صندوق حمایت از توسعه منابع طبیعی در سطح کشور طی دو سال اخیر تشکیل شده ، ابراز داشت: توسعه و احیاء منابع طبیعی بدون همکاری و مشارکت با بهره برداران منابع طبیعی، حفاظت از عرصه ها و انفال شامل جنگل ها، مراتع و … در کنار کنترل عوامل تهدید زای طبیعت غیر ممکن است .

صندوق توسعه منابع طبیعی می تواند باتزریق اعتبار ریالی در طرحهای مشارکتی و توسعه پایدار منابع وآبخیزداری که نقش بسزایی در توسعه بخش کشاورزی و تحقق اقتصاد مقاومتی ایفا کند.

 

 

 

منبع:روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزدارای خراسان رضوی

محیط زیست

کاشت نهال در جلوگیری از فرسایش خاک بسیار موثر است

منتشر شده

در

photo 2023 01 28 18 45 01 - کاشت نهال در جلوگیری از فرسایش خاک بسیار موثر است

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان خلیل آباد در جمع دهیاران و شورای اسلامی شهرستان با بیان اینکه یکی از راههای جلوگیری فرسایش خاک ، کاشت نهال است گفت: یک میلیارد نهال طی ۴ سال در سطح کشور تولید وکاشته می شود.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،حمید ترابی در جمع دهیاران و شورای اسلامی شهر و روستا اظهار داشت کاشت نهال می تواند در حوزه احیای منابع طبیعی حفظ و جلوگیری از فرسایش خاک نقش موثر ایفا کند.

وی با بیان اینکه برای حفاظت هر چه بهتر از عرصه های منابع طبیعی ضمن آگاهی بخشی در جامعه می بایست طرح هایی به منظور افزایش پوشش گیاهی در کشور اجرایی شوند ، افزود: هدف گذاری تولید وکاشت این تعداد نهال نمونه ای از اقدام مردمی سازمان منابع طبیعی است که با مشارکت بخش خصوصی و مردم با کمک دهیاران جهت حفظ منابع آب و خاک به انجام می رسد.

وی با تاکید بر حفاظت از عرصه های منابع طبیعی در حوزه خاک و آب ، بیابان و جنگل به کمک و مشارکت مردم با همیاری دهیاران میسر می شود افزود: برای کمک به بهبود منابع آبی می بایست امکانات ، ظرفیت های موجود به کار گرفته شود .
کاشت مناسب هر اقلیم که بتواند با شرایط خاص کم آبی ، خشکی و شوری مقاومت کند یکی از این اقدامات تلقی می شود.

ادامه مطلب

محیط زیست

تجلیل از جنگلبانان برگزیده در خراسان رضوی

منتشر شده

در

photo 2023 01 26 13 22 02 - تجلیل از جنگلبانان برگزیده در خراسان رضوی

ششمین جشنواره روز جنگلبان و جانثاران منابع طبیعی و آبخیزداری با حضور برگزیدگان استانی برگزار شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،محسن فنودی،مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی گفت: با تلاش شبانه روزی جنگلبانان ، قرقبانان در یگان حفاظت از عرصه های منابع طبیعی امروز بیشتر از گذشته در امر حفاظت و صیانت از انفال موفق عمل می کنند.

فنودی ضمن تاکید بر ارتقاء سطح حفاظت و حراست از عرصه های منابع طبیعی گفت این موفقیت ها را به بهاء بسیار زیادی که جان جنگلبانان ما میباشد به دست آوردیم .

وی ضمن تجلیل از مقام شهید مهندس غلامی که در سال جاری و در راه اجرای احکام و جلوگیری از تخریب اراضی ملی جان به جان آفرین تسلیم کرد گفت باید با تدبیر و همکاری مستمر با دستگاه های متولی در حفظ و حراست از انفال بکوشیم.

در حاشیه مراسم اعظم ملائی ، رئیس اداره آموزش ، ترویج و مشارکتهای مردمی اداره کل به عنوان متولی جشنواره به خبرنگار ما گفت : ششمین جشنواره روز جنگلبان و جانثاران منابع طبیعی در چهار بخش انتخاب جنگلبان نمونه ویژه نیروهای حفاظتی اداره ، تجلیل از ایثارگران و خانواده جانثاران حوزه منابع طبیعی مخصوص نیروهای حفاظتی و داوطلب و همیار طبیعت که در حین ماموریت دچار حادثه و آسیب می شوند ، جنگلبان افتخاری و نیروهایی که در حوزه منابع طبیعی فعالیت شاخص و یا ابتکار عمل ویژه و نواوری داشتند و بخش عشق و افتخار مربوط به خانواده جنگلبان که فعالیت شاخص فرهنگی ، هنری، اقتصادی اجتماعی شغل جنگلبان را ترویج  کردند.

وی اظهار داشت: با توجه به اعلام نظر کمیته استانی داوران مسلم شاکری از شهرستان قوچان ، احمد غلامی از شهرستان رشتخوار، ارسلان مخموری از شهرستان مشهد به عنوان جنگلبان نمونه ، مجید فانی بردسکن و خانم فهیمه رئیس زاده سرمزده کاشمر به عنوان جنگلبان افتخاری و در بخش عشق و افتخار حمیدرضا کریمی شهرستان ششتمد و شایان عوض وردی مقدم از شهرستان سبزوار و در بخش ایثارگران جواد غلامی طبسی و علی اکبر نجم آبادی انتخاب شدند که با لوح تقدیر از انان تجلیل شد.

 

 

منبع:روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی

ادامه مطلب

اجتماعی

امضاءتفاهم نامه همکاریهای مشترک ترویج فرهنگ منابع طبیعی در شهرستان درگز

منتشر شده

در

photo 2023 01 24 17 39 59 - امضاءتفاهم نامه همکاریهای مشترک ترویج فرهنگ منابع طبیعی در شهرستان درگز

به منظور ایجاد مشارکت و ترویج فرهنگ منابع طبیعی در بین کودکان و نوجوانان، تفاهم نامه همکاریهای مشترک بین اداره منابع طبیعی و آبخیزداری و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان درگز امضا شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،جواد پهلوان زاده،رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان درگز با بیان این خبر گفت: با توجه به اهمیت فرهنگ سازی و تحقق منویات مقام معظم رهبری در تبدیل فرهنگ منابع طبیعی به معارف عمومی که لزوما می بایست ازسنین خردسالی آغاز شود این تفاهمنامه که یک اقدام مشترک بین دودستگاه اجرایی میباشد امضاء شد.

پهلوان زاده افزود: براساس این تفاهم نامه منابع طبیعی و آبخیزداری در زمینه برگزاری اردوهای آموزشی ، ترویجی و بازدید از پروژه های اجرا شده ، کارگاههای حضوری ومجازی جهت نونهالان ، کودکان مشارکت آنان در مراسمات کاشت نهال را فراهم می آورد و کانون پرورش فکری و نوجوانان هم در ایجاد زمینه ثبت نام در طرح همیار طبیعت ، حضور کارشناسان منابع طبیعی در کارگاههای آموزشی ترویجی کودکان ونوجوانان برای تحقق این هدف همکاری می  کنند.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به همکاری و تعامل مثبت و سازنده با دستگاههای آموزشی و اجرایی شهرستان بسترها برای توسعه همکاری در راستای ترویج فرهنگ منابع طبیعی فراهم می باشد.

ادامه مطلب

برترین ها