با ما همراه باشید

اقتصادی

ضرورت ارتباط و تعامل متقابل صنعت گاز و دانشگاه برای برون‌رفت از مشکلات

منتشر شده

در

photo 2021 11 20 15 51 39 - ضرورت ارتباط و تعامل متقابل صنعت گاز و دانشگاه برای برون‌رفت از مشکلات

مدیرعامل شرکت گاز خراسان رضوی با بیان این مطلب که برای برون رفت از مشکلات و استفاده بهینه از فرصت ها، ارتباط و تعامل متقابل صنعت و دانشگاه ضرورتی اجتناب ناپذیر است گفت: یکی از حوزه‌های همکاری مشترک افزایش راندمان وسایل گازسوز است. این‌ موضوع در کنار مصرف درست گازطبیعی اگر در گذشته یک انتخاب بود امروز تبدیل به یک الزام برای پایداری این نعمت الهی شده است.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، حسن افتخاری ،مدیرعامل شرکت گاز خراسان رضوی ،سخنران اختتامیه هفدهمین کنگره ملی مهندسی شیمی ایران در دانشگاه فردوسی مشهد که با حضور جمعی از اساتید، دانشگاهیان و دانشجویان برگزار شد اظهار کرد: گازطبیعی موتور محرک و توسعه دهنده همه‌جانبه فعالیت های اقتصادی کشور است.

وی افزود: سهم گازطبیعی در سبد انرژی جهان با توجه ارزانی، پاک بودن، سهولت دسترسی و امنیت نسبت به سایر سوختهای فسیلی رو به رشد بوده و تا دو دهه آینده به ۲۶ درصد افزایش پیدا خواهد کرد و این در حالی است که سهم نفت و ذغال سنگ رو به کاهش است؛ لذا گازطبیعی از بیشترین رشد مصرف در بین سوخت های فسیلی برخوردار است و به همین دلیل تعدادی از مراکز معتبر بین المللی از گاز طبیعی بعنوان سوخت آینده و سوخت منتخب یاد می کنند.

مدیرعامل شرکت گاز خراسان رضوی گفت: در کشور ما در حال حاضر بالغ بر ۷۶ درصد سبد انرژی را گاز طبیعی به خود اختصاص داده است. با توجه به منابع و مخازن گازی می توان از سوخت گاز طبیعی به انرژی ارزان، پاک، پایدار و نوین در مقایسه با دیگر سوختهای فسیلی نام برد.

افتخاری ادامه داد: این موضوع باعث رشد فزاینده نقش گاز در اقتصاد و صنعت ایران هم شده است. درست است که ایران دارنده دومین ذخایر گازی دنیا است اما در کنار این مطلب موضوعاتی وجود دارد که در صورت عدم توجه به آن فرصت را به تهدید تبدیل می کند.

وی با اشاره به فعالیت شرکت گاز خراسان رضوی بعنوان قطب پژوهشی شرکت ملی گاز ایران در زمینه بهینه سازی و ارتقای راندمان تجهیزات گازسوز تصریح کرد: درباره نحوه مصرف گاز طبیعی در کشور می توان به دو موضوع راندمان پایین تجهیزات در صنایع و مصارف لجام‌گسیخته در بخش خانگی اشاره کرد. متاسفانه بخش عمده ای از مراکز گازسوز و صنایع از قبیل نیروگاهها با راندمان پایین در حال کار هستند. در این باره باید از نقش مهندسی به ویژه مهندسی شیمی در راستای افزایش راندمان در صنعت استفاده کرد. ضمن اینکه تجهیز آزمایشگاه برچسب انرژی تجهیزات گازسوز و راه اندازی آزمايشگاه تحقيقاتي افزايش راندمان تجهيزات گازسوز ‏خانگي در شرق كشور توسط شرکت گاز استان خراسان رضوی در همین راستا بوده که می‌تواند در پروژه های تحقیقاتی دانشگاهیان نیز مفید باشد.

مدیرعامل شرکت گاز استان گفت: موضوع دوم بحث فرهنگ سازی است که نیازمند اقدام فوری با فعالیت های اثربخش و برنامه ریزی دقیق است. البته در حوزه مصرف بخش خانگی و عمومی هم نمی‌توان تمام مشکل را مرتبط با رفتار مصرف کننده دانست. واقعیت قضیه این است که تجهیزات گازسوز مورد استفاده در کشور ما از راندمان پایینی برخوردار هستند.

وی تاکید کرد: افزایش راندمان وسایل گازسوز به‌ویژه بخاری‌ها و مصرف درست گازطبیعی اگر در گذشته یک انتخاب بود امروز تبدیل به یک الزام برای حفظ امنیت و پایداری این نعمت الهی شده است؛ لذا باید علاوه بر کمک مراکز دانشگاهی در زمینه تولید وسایل و تجهیزات گرمایشی با رده انرژی A و B، با تلفیقی از تخصص مراکز دانشگاهی و با روش های خلاقانه و مبتکرانه در زمینه تغییر فرهنگ استفاده از گاز طبیعی نیز بصورت هوشمند و هدفمند اقدام کرد.

افتخاری با اشاره به اشتغال حدود یکهزار نفر از فارغ التحصیلان رشته های مختلف مهندسی در حوزه های مختلف مرتبط با گاز در استان خراسان رضوی، عمده اشتغال آنها را در قسمت های طراحی و نظارت بر اجرای طرح های گازرسانی اعلام کرد و بر لزوم بازنگری در سیلابس ها و واحدهای درسی مهندسی شیمی مبتنی بر نیاز صنعت و حوزه ها و فرصت‌های اشتغال فارغ التحصیلان تاکید کرد.

مدیرعامل شرکت گاز خراسان رضوی در بخش دیگری از سخنان خود برگزاری همایش ها و رویدادهای علمی همانند کنگره مهندسی شیمی را فرصتی برای آشنایی مراکز دانشگاهی و علمی با نیاز صنعت و نیز آشنایی صنعتگران با آخرین یافته‌های علمی و پژوهشی دانست و از برگزاری هفدهمین کنگره ملی مهندسی شیمی در دانشکده مهندسی دانشگاه فردوسی مشهد تقدیر  کرد.

وحید تقی‌خانی، عضو هیات علمی دانشکده مهندسی شیمی و نفت دانشگاه صنعتی شریف و دبیر انجمن مهندسی شیمی کشور و احمدرضا بهرامی معاون پژوهش و فن آوری دانشگاه فردوسی مشهد از دیگر سخنرانان اختتامیه هفدهمین کنگره ملی مهندسی شیمی بودند. در پایان این مراسم از صاحبان مقالات برتر نیز تقدیر شد.

 

 

منبع: روابط عمومی شرکت گاز استان خراسان رضوی

اقتصادی

طبل توخالیِ امیر آباد با شرکت های حمل ونقل چه کرد؟!

منتشر شده

در

photo 2022 08 03 17 37 30 - طبل توخالیِ امیر آباد با شرکت های حمل ونقل چه کرد؟!

 

بندر امیر‌آباد در حاشیه دریای خزر و حدود 20 کیلومتری بهشهر در مازندران قرار دارد. بهره‌مندی از 15 اسکله با ظرفیت 7 و نیم تن و نیز بهره‌مندی از ظرفیت اتصال کریدور شمال-جنوب سبب شده تا این بندر در سال‌های اخیر مورد توجه فعالان حوزه حمل و نقل بین‌المللی قرارگیرد. اگر چه ظاهرا بر روی این بندر به دلیل برخورداری از ظرفیت‌های متنوع اقتصادی و تجاری به عنوان یک بندر منحصر به فرد حساب ویژه‌ای باز شده است اما علی‌رغم شعارهای مبالغه‌آمیز درخصوص این بندر، شرکت‌های بین‌المللی حمل‌ونقل که از این طریق محموله‌های باری خود را جابجا می‌کنند با مشکلات زیادی مانند نبود زمان‌بندی مشخص برای کشتی‌ها، امکان تخلیه بار فقط با جرثقیل و در نتیجه زمان‌بر بودن تخلیه بارهای فله، همچنین نبود تعرفه دلاری مشخص برای حمل هر تن بار در کشتی‌ها، مواجه هستند.

یکی از فعالان حوزه حمل ونقل بین‌المللی خراسان رضوی که 2 سال است از طریق بندرامیرآباد، در حوزه ترانزیت فعالیت دارد، می‌گوید: یکی از مشکلات موجود در این بندر نبود زمان‌بندی مشخصی برای حرکت کشتی‌های باربری است. گاهی در یک هفته 2 کشتی به بندر وارد می‌شود و گاهی هم تا 10 روز کشتی وجود ندارد.

وی می‌افزاید: از سوی دیگر تخلیه و بارگیری در بندر امیرآباد الزاما باید به وسیله جرثقیل انجام گیرد بنابراین برای محصولات فله‌ای مانند شکر، ما مجبوریم کیسه‌های 40 – 50 کیلویی را درکیسه‌های جامبو قرار دهیم تا امکان جابجایی آن با جرثقیل فراهم شود که این موضوع علاوه بر زمان‌بر بودن، هزینه‌های جانبی را افزایش می‌دهد.

این فعال اقتصادی بر کندی روند تخلیه و بارگیری در بندر امیر تاکید کرده و اظهار می کند: با توجه به اینکه روزانه تنها 5 کانتینر تخلیه می‌شود اکنون برای تخلیه 211 کانتینر شکر به 40 تا 50 روز زمان نیاز داریم از طرفی به دلیل نبود کشتی و ظرفیت کم انبارها، پس از تخلیه 70 کانتینر به ما اعلام شده که فعلا از بندرعباس بارگیری انجام نشود.

وی در ادامه با انتقاد از نبود تعرفه دلاری مشخص برای حمل یک تن بار با کشتی در بندرامیر‌آباد، می‌گوید: نبود تعرفه دلاری مشخص سبب شده تا کرایه‌ها به صورت توافقی تعیین شود هرچه بار کمتر باشد کرایه پایین‌تر و در صورت زیاد بودن بارها، قیمت کرایه نیز بیشتر می‌شود. برای مثال 20 روز قبل برای هر تن بار 20 دلار کرایه پرداخت کردیم و هفته پیش این کرایه برای هر تن بار 23 دلار بود.

این فعال حوزه حمل ونقل یادآور می‌شود: استفاده از این بندر در حوزه ترانزیت بیشتر به دلیل وجود تحریم‌ها و بسته‌بودن مرز زمینی ترکمنستان بوده است. اکنون کشتی‌ها پس از بارگیری از بندر امیرآباد به سمت بندر اکتاو در قزاقستان و کشورهای آسیای میانه، انتقال می یابند.

وی تصریح می‌کند: در عین حال حتی با وجود بسته بودن مرز ترکمنستان و مشکلات این مرز، زمان تخلیه بار از این مرز برای 200 کانتینر 18 روز بود اما از بندر امیرآباد تخلیه همین حجم بار، 2 ماه به طول می‌انجامد.

این فعال اقتصادی می‌افزاید: نبود امکانات و تجهیزات برای تخلیه و بارگیری در بندر امیرآباد سبب شده تا هزینه انبار‌داری و قراردادن بارهای فله درکیسه‌های جامبو مبلغ 10 تا 15 دلار برای هر تن کالا بر هزینه‌های جانبی شرکت‌های حمل‌ونقل تحمیل شود.

وی یادآور می‌شود: نماینده شرکت برای حل این مشکلات از طریق اداره بنادر امیرآباد پیگیری زیادی انجام داده است اما مسئولان معتقدند زمان‌بندی کشتی‌ها ربطی به این اداره ندارد و درخصوص چرایی محدودیت امکانات، پاسخ می‌دهندکه امکاناتشان در همین حد است!

این فعال حوزه ترانزیت اذعان می‌کند با توجه به پیش‌بینی ترانزیت 10 میلیون تن کالا از ایران تا پایان سال، باید زیرساخت‌های بنادری مانند امیرآباد فراهم گردد و در غیر این صورت حتی ترانزیت 5 میلیون تن نیز امکان پذیر نخواهد بود.

 

منبع:روابط عمومیانجمن‌حمل‌و‌نقل‌بین‌المللی‌خراسان‌رضوی

ادامه مطلب

اقتصادی

شهرستان درگز رتبه اول طیور

منتشر شده

در

photo 2022 08 02 18 05 46 - شهرستان درگز رتبه اول طیور

 

شهرستان درگز در سه ماهه نخست سال رتبه اول را در طیور کسب کرد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،محمدفرهنگی،مدیرجهاد کشاورزی درگز با اشاره به مطلب فوق اظهار داشت: شهرستان درگز بعلت شرايط خاص جغرافيايي و اقليمي و فراهم بودن نسبي شرايط پرورش طيور، با داشتن 5 واحد مرغداري گوشتي صنعتی با ظرفیت 125 هزار و 250قطعه و با میزان جوجه ریزی 501 هزار قطعه در سال ، رتبه نخست استانی را در سه ماهه نخست سال به خود اختصاص داده است.

وی تصريح کرد: با هماهنگی های صورت گرفته در سه ماه اول سال 2 هزار قطعه جوجه بومی وارد شهرستان شده است.

فرهنگی افزود: ارزیابی امور دام در سه ماه نخست سال بر اساس گزارشات طیور، زنبور عسل و نوغانداری بوده است که شهرستان درگز دارای قابلیت و ظرفیتهای خوبی در این موارد می باشد و جهاد کشاورزی تلاش می کند زمینه را برای فعالیت علاقه مندان در زمینه های تولیدات دامی مرتفع سازد.

 

منبع:روابط عمومی مدیریت جهادکشاورزی درگز

ادامه مطلب

اقتصادی

شناسایی ۸۴۳ واحد متخلف صنفی در چهارماهه اول سال ۱۴۰۱ در شهرستان مشهد

منتشر شده

در

photo 2022 08 02 19 10 47 - شناسایی ۸۴۳ واحد متخلف صنفی در چهارماهه اول سال ۱۴۰۱ در شهرستان مشهد

معاون رئیس سازمان و مدیر جهاد ڪشاورزی شهرستان مشهد از شناسایی ۸۴۳ واحد متخلف صنفی در شهرستان مشهد در چهارماهه اول سال ۱۴۰۱ با ارزش ریالی بیش از ۱هزارو ۷۴۴ میلیارد ریال خبر داد .

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، محمد میری دیسفانی ، معاون رئیس سازمان و مدیر جهاد ڪشاورزی شهرستان مشهد گفت : در بازه زمانی چهارماهه اول سال جاری بیش از ۴هزار بازدید از واحدهای مختلف صنفی در شهرستان مشهد توسط ڪارشناسان و بازرسان اداره نظارت و بازرسی جهاد ڪشاورزی شهرستان مشهد انجام شده است.

میری دیسفانی بیان ڪرد : طی بازدید از مراڪز صنفی و غیر صنفی و نانوایی ها در سراسر شهرستان مشهد تعداد ڪل تخلف محرز ۸۴۳ مورد با ارزش ریالی بیش از ۱هزارو ۷۴۴ میلیارد ریال میباشد ڪه پرونده‌ مربوطه در این خصوص تشڪیل و به مراجع قضایی تحویل شده است .

وی بیان ڪرد : برای تمامی این واحدهای متخلف پرونده تخلف تشڪیل شده است،

میری دیسفانی اشاره ڪرد : ۸۴۳ واحد صنفی شناسایی شده در حوزه آرد و نان و سایر اقلام از جمله مرغ ، روغن و شڪر و … می باشد .

وی اذعان داشت : نظارت و بازرسی بر عملڪرد مطلوب فروشندگان و تامین ڪنندگان مواد غذایی و… رسالت خطیری است ڪه بر عهده جهاد ڪشاورزی می‌باشد ونظارت ، ڪنترل و پایش مستمر زنجیره محصولات بخش ڪشاورزی از مزرعه تا سفره مردم توسط جهاد ڪشاورزی مدیریت می شود.

وی با اشاره به رصد جدی‌ بازرسان بر قیمت اجناس در شهرستان مشهد گفت: نظارت بر نحوه توزیع ڪالاهای اساسی ضروری است و بازرسان باید به صورت دقیق‌ و مستمر بر صنوف نظارت داشته تا تنوع و تفاوت قیمت در محصولات را شاهد نباشیم .

میری دیسفانی گفت : امیدواریم بتوانیم با نظارت وبازرسی در هر بخش و حوزه‌ای موجب ڪاهش تخلفات احتمالی نظیر احتڪار، تقلب، ڪم فروشی وگرانفروشی شویم و سفره مردم را با تامین ضروریات و اقلام اقتصادی مورد نیاز رنگین ڪنیم.

معاون رئیس سازمان و مدیر جهاد ڪشاورزی شهرستان مشهد از مردم عزیز خواست اگر شاهد تخلفی در زمینه های اشاره شده فوق بودند میتوانند خبر‌های خود را در خصوص احتڪار، تقلب، گرانفروشی و عرضه خارج از شبڪه با شماره پیامڪ ۳۰۰۰۷۶۵۵۵۵ و یا شماره تماس ۱۲۴ اعلام و اطلاع‌رسانی لازم را به واحدهای نظارتی داشته باشند و در اسرع وقت ڪارڪنان نظارت و بازرسی جهاد ڪشاورزی حضور یافته و به شڪایات رسیدگی ونتیجه اقدامات متعاقبا اعلام واطلاع رسانی می شود.

 

 

منبع:جهادکشاورزی مشهد

 

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها