با ما همراه باشید

اقتصادی

ضرورت ارتباط و تعامل متقابل صنعت گاز و دانشگاه برای برون‌رفت از مشکلات

منتشر شده

در

photo 2021 11 20 15 51 39 - ضرورت ارتباط و تعامل متقابل صنعت گاز و دانشگاه برای برون‌رفت از مشکلات

مدیرعامل شرکت گاز خراسان رضوی با بیان این مطلب که برای برون رفت از مشکلات و استفاده بهینه از فرصت ها، ارتباط و تعامل متقابل صنعت و دانشگاه ضرورتی اجتناب ناپذیر است گفت: یکی از حوزه‌های همکاری مشترک افزایش راندمان وسایل گازسوز است. این‌ موضوع در کنار مصرف درست گازطبیعی اگر در گذشته یک انتخاب بود امروز تبدیل به یک الزام برای پایداری این نعمت الهی شده است.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، حسن افتخاری ،مدیرعامل شرکت گاز خراسان رضوی ،سخنران اختتامیه هفدهمین کنگره ملی مهندسی شیمی ایران در دانشگاه فردوسی مشهد که با حضور جمعی از اساتید، دانشگاهیان و دانشجویان برگزار شد اظهار کرد: گازطبیعی موتور محرک و توسعه دهنده همه‌جانبه فعالیت های اقتصادی کشور است.

وی افزود: سهم گازطبیعی در سبد انرژی جهان با توجه ارزانی، پاک بودن، سهولت دسترسی و امنیت نسبت به سایر سوختهای فسیلی رو به رشد بوده و تا دو دهه آینده به ۲۶ درصد افزایش پیدا خواهد کرد و این در حالی است که سهم نفت و ذغال سنگ رو به کاهش است؛ لذا گازطبیعی از بیشترین رشد مصرف در بین سوخت های فسیلی برخوردار است و به همین دلیل تعدادی از مراکز معتبر بین المللی از گاز طبیعی بعنوان سوخت آینده و سوخت منتخب یاد می کنند.

مدیرعامل شرکت گاز خراسان رضوی گفت: در کشور ما در حال حاضر بالغ بر ۷۶ درصد سبد انرژی را گاز طبیعی به خود اختصاص داده است. با توجه به منابع و مخازن گازی می توان از سوخت گاز طبیعی به انرژی ارزان، پاک، پایدار و نوین در مقایسه با دیگر سوختهای فسیلی نام برد.

افتخاری ادامه داد: این موضوع باعث رشد فزاینده نقش گاز در اقتصاد و صنعت ایران هم شده است. درست است که ایران دارنده دومین ذخایر گازی دنیا است اما در کنار این مطلب موضوعاتی وجود دارد که در صورت عدم توجه به آن فرصت را به تهدید تبدیل می کند.

وی با اشاره به فعالیت شرکت گاز خراسان رضوی بعنوان قطب پژوهشی شرکت ملی گاز ایران در زمینه بهینه سازی و ارتقای راندمان تجهیزات گازسوز تصریح کرد: درباره نحوه مصرف گاز طبیعی در کشور می توان به دو موضوع راندمان پایین تجهیزات در صنایع و مصارف لجام‌گسیخته در بخش خانگی اشاره کرد. متاسفانه بخش عمده ای از مراکز گازسوز و صنایع از قبیل نیروگاهها با راندمان پایین در حال کار هستند. در این باره باید از نقش مهندسی به ویژه مهندسی شیمی در راستای افزایش راندمان در صنعت استفاده کرد. ضمن اینکه تجهیز آزمایشگاه برچسب انرژی تجهیزات گازسوز و راه اندازی آزمايشگاه تحقيقاتي افزايش راندمان تجهيزات گازسوز ‏خانگي در شرق كشور توسط شرکت گاز استان خراسان رضوی در همین راستا بوده که می‌تواند در پروژه های تحقیقاتی دانشگاهیان نیز مفید باشد.

مدیرعامل شرکت گاز استان گفت: موضوع دوم بحث فرهنگ سازی است که نیازمند اقدام فوری با فعالیت های اثربخش و برنامه ریزی دقیق است. البته در حوزه مصرف بخش خانگی و عمومی هم نمی‌توان تمام مشکل را مرتبط با رفتار مصرف کننده دانست. واقعیت قضیه این است که تجهیزات گازسوز مورد استفاده در کشور ما از راندمان پایینی برخوردار هستند.

وی تاکید کرد: افزایش راندمان وسایل گازسوز به‌ویژه بخاری‌ها و مصرف درست گازطبیعی اگر در گذشته یک انتخاب بود امروز تبدیل به یک الزام برای حفظ امنیت و پایداری این نعمت الهی شده است؛ لذا باید علاوه بر کمک مراکز دانشگاهی در زمینه تولید وسایل و تجهیزات گرمایشی با رده انرژی A و B، با تلفیقی از تخصص مراکز دانشگاهی و با روش های خلاقانه و مبتکرانه در زمینه تغییر فرهنگ استفاده از گاز طبیعی نیز بصورت هوشمند و هدفمند اقدام کرد.

افتخاری با اشاره به اشتغال حدود یکهزار نفر از فارغ التحصیلان رشته های مختلف مهندسی در حوزه های مختلف مرتبط با گاز در استان خراسان رضوی، عمده اشتغال آنها را در قسمت های طراحی و نظارت بر اجرای طرح های گازرسانی اعلام کرد و بر لزوم بازنگری در سیلابس ها و واحدهای درسی مهندسی شیمی مبتنی بر نیاز صنعت و حوزه ها و فرصت‌های اشتغال فارغ التحصیلان تاکید کرد.

مدیرعامل شرکت گاز خراسان رضوی در بخش دیگری از سخنان خود برگزاری همایش ها و رویدادهای علمی همانند کنگره مهندسی شیمی را فرصتی برای آشنایی مراکز دانشگاهی و علمی با نیاز صنعت و نیز آشنایی صنعتگران با آخرین یافته‌های علمی و پژوهشی دانست و از برگزاری هفدهمین کنگره ملی مهندسی شیمی در دانشکده مهندسی دانشگاه فردوسی مشهد تقدیر  کرد.

وحید تقی‌خانی، عضو هیات علمی دانشکده مهندسی شیمی و نفت دانشگاه صنعتی شریف و دبیر انجمن مهندسی شیمی کشور و احمدرضا بهرامی معاون پژوهش و فن آوری دانشگاه فردوسی مشهد از دیگر سخنرانان اختتامیه هفدهمین کنگره ملی مهندسی شیمی بودند. در پایان این مراسم از صاحبان مقالات برتر نیز تقدیر شد.

 

 

منبع: روابط عمومی شرکت گاز استان خراسان رضوی

اقتصادی

تأمین آب مورد نیاز صنایع از طریق بازچرخانی و استفاده از پساب

منتشر شده

در

photo 2021 12 04 13 19 29 - تأمین آب مورد نیاز صنایع از طریق بازچرخانی و استفاده از پساب

 

معاون وزیر صمت در بازدید از شهرک صنعتی کاشمر بازچرخانی آب را را یکی از راهکارهای مشکل کم آبی صنایع دانست.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران : علی رسولیان، معاون وزیر صمت در بازدیدی که از شرکت پردیس عصاره و شرکت تولید لبنیات کوشان داشت گفت:مهمترین وظیفه وزارت صمت و مسئولین شهرک های صنعتی فراهم کردن زیرساخت های تجاری و صنعتی کشور مانند تأمین آب ، برق و گازمی باشد .

رسولیان افزود:در بحث آب برنامه های منسجمی را تدارک دیده ایم که با همکاری حوزه های مختلف تلاش خواهیم کرد بازچرخانی آب را انجام دهیم.

وی ادامه داد:برای تأمین آب صنایع چند مسیر وجود دارد که یکی از این مسیرها استفاده از پس آب شهری و دیگری بازچرخانی پساب صنعت و پساب خود صنایع می باشد.

معاون وزیر صمت ضمن تأکید به راه اندازی تصفیه خانه شهرک صنعتی کاشمر درسال آینده بیان کرد:وزارت جهاد کشاورزی نیز با برنامه ریزی هایی که انجام داده است گام های موثری در رابطه با صرفه جویی آب برداشته است که امید است از محل این صرفه جویی ها و با توجه به ایجاد بالای اشتغال حوزه صنعت آب مورد نیاز این بخش تأمین و طرح تعادل بخشی وزارت صمت تحقق پیدا کند.

 

 

 

منبع:روابط عمومی جهاد کشاورزی کاشمر

ادامه مطلب

اقتصادی

تولید5 هزار تن شلتوک در شهرستان درگز

منتشر شده

در

photo 2021 12 04 14 48 07 - تولید5 هزار تن شلتوک در شهرستان درگز

سرپرست جهاد کشاورزی شهرستان درگز گفت:در سال جاری 5 هزار تن شلتوک در شهرستان درگز تولید شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقثصادی مشهد عمران،اکبر یونسی،سرپرست جهاد کشاورزی شهرستان درگز گفت: منطقه درونگر دارای ۷۵۰ هکتار سطح زیر کشت شالی است که به دلیل شرایط مطلوب آب و هوایی در سال جاری بیش از 5هزار تن شلتوک از مزارع شالی برداشت و پس از فرآوری در چهار کارخانه فعال شالیکوبی شهرستان؛ حدود 2500تن برنج سفید تولید و روانه بازار شد.

یونسی با اشاره به برداشت کاملا مکانیزه شالی در شهرستان گفت: بیش از نود درصد مزارع شالی شهرستان بصورت کاملا مکانیزه کشت می گردد و بیش از 10 هزار نفر بهره بردار در ۱۷ پارچه آبادی حاشیه رودخانه درونگر مشغول به شالیکاری هستند.

وی ادامه داد: امسال 430 هکتار رقم محلی و 320 هکتار رقم پر محصول کشت شد که شلتوک تولید شده از رقم محلی 2 هزارو 580 تن و رقم پر محصول 2 هزارو 560 تن می باشد.عملکرد رقم محلی در هکتار 6 هزار کیلو گرم و پر محصول 8 هزار کیلو گرم در هکتار می باشد.

یونسی باتوجه به دغدغه کمبود و مصرف زیاد آب در شالیکاری گفت: جهاد کشاورزی به منظور افزایش بهره‌وری آب اقدام به ترویج و آموزش خشکه کاری و آبیاری خشک به خشک مزارع شالی در سال جاری نموده است.

 

 

 

 

منبع: روابط عمومی جهاد کشاورزی شهرستان درگز

ادامه مطلب

اقتصادی

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی: یک لیتر از آب کشاورزی به فولاد اختصاص نخواهیم داد

منتشر شده

در

photo 2021 11 06 09 51 27 - مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی: یک لیتر از آب کشاورزی به فولاد اختصاص نخواهیم داد

 

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی با اشاره به مخالفت برای تامین آب صنایع فولادی از طریق چاه های کشاورزی و پساب، افزود: شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی با تغییر کاربری چاه کشاورزی به صنعتی برای تامین آب صنایع فولادی در تربت حیدریه مخالف است.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، محمد علایی در جلسه کمیته منابع و مصارف مشهد دشت پایدار با اشاره به اینکه مشهد ظرفیت جمعیت ۵ الی ۶ میلیونی را ندارد، اظهارکرد: با توجه به شرایط اقلیمی و خشکسالی استان (درسال آبی جاری) و تاکید کارگروه سازگاری با کم آبی استان مبنی بر کاهش کاشت محصول به کشاورزان، دولت در این زمینه می تواند به جبران خسارت ضرر کشاورزان کمک کند.

 

یک لیتر از آب کشاورزی به فولاد اختصاص نخواهیم داد
وی ضمن مخالفت برای تامین آب صنایع فولادی از طریق چاه های کشاورزی و پساب، افزود: شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی با تغییر کاربری چاه کشاورزی به صنعتی برای تامین آب صنایع فولادی در تربت حیدریه مخالف است.

وی اذعان کرد: دو یا سه حلقه چاه در گذشته برای تامین آب صنایع فولاد تغییر کاربری داده شده است که با توسعه آن مخالف هستیم و حتی یک لیتر از آب کشاورزی به فولاد اختصاص نخواهیم داد.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی با اشاره به نحوه مصرف آب مجتمع فولاد تربت حیدریه اضافه کرد: طبق قراردادی که در گذشته منعقد شده، این مجتمع با استفاده از نظام آب باز چرخانی و پسآب شهر تربت حیدریه کار خود را آغاز می کند در صورتی که برای لغو این قرارداد تمام تلاشمان را می کنیم زیرا پساب تربت حیدریه باید به صورت تغذیه مصنوعی برای دشت های بی آبی که منحنی تراز آب با زاویه ۴۵ به پایین می رود اختصاص یابد.

 

مطالعات زیست محیطی پروژه انتقال آب از کوه‌های هزارمسجد با حساسیت بالا بررسی می شود.

علایی با بیان اینکه انتقال آب از کوه های هزارمسجد کمبود آب و فشار بر آبخوان غرب مشهد را کمتر می‌کند، ادامه داد: آخرین طرحی که در مورد انتقال آب از کوه های هزار مسجد تصویب شده، آب در ۴ کیلومتری مرز حرکت می کند یعنی پس از تحویل حق آبه کشاورزان منطقه و کشور همسایه مازاد آب به مشهد منتقل خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه حساسیت شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی در مورد مطالعات زیست محیطی پروژه انتقال آب از کوههای هزارمسجد بسیار بالا است، گفت: آبی که از مرزمنتقل شود هیچ مشکلی برای کشاورز ندارد زیرا در فصل پرآب از آخر آذر تا شروع فصل آبیاری ( اول اردیبهشت) این حق آبه منتقل خواهد شد.

 

تاپایان سال جاری هیچ چاه غیر مجاز عمیقی با عمق بیش از ۵۰ متر در استان نخواهیم داشت.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی افزود: امیدوارم تاپایان سال جز اولین استان هایی باشیم که اعلام کنیم چاه غیرمجاز با عمق بیشتر از ۵۰ متر در استان وجود ندارد.

 

علایی ادامه داد: ۱۴۴ حلقه چاه غیر مجاز عمیق با عمق بیش از ۵۰ متر در مشهد با حجم برداشت ۴۴ میلیون متر مکعب است که باید تا پایان سال صفر شود.

وی با بیان اینکه در کتابچه ی مشهد دشت پایدار تمام گزینه هایی که مشهد به پایداری می رسد آمده است و از شرکت آب و فاضلاب مشهد و استان برنامه برای کاهش مصرف درخواست کردیم، گفت: در سال ۱۳۳۵ جمعیت مشهد ۱۴ درصد جمعیت استان بوده است اما در سال ۱۴۰۰ جمعیت مشهد ۵۲ درصد جمعیت استان شده است که متاسفانه این جمعیت به زودی به ۷۰ درصد خواهد رسید.

 

اضافه برداشت ها در دشت مشهد باعث شور شدن آب با رشد بالا شده است.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی با اشاره به اینکه اضافه برداشت ها در دشت مشهد باعث شور شدن آب با رشد بالایی شده افزود: تنها راه برون رفت از این موضوع اصلاح الگوی مصرف و تغییر نگاه در شیوه مدیریتی بخش آب و افزایش سطح مشارکت خود بهره برداران است .

وی با اشاره به فرونشست زمین در دشت مشهد افزود: افزایش برداشت بیش از حد از آبخوان ها باعث فرونشست زمین در اکثر دشت های استان شده که زنگ خطر بزرگی در استان به صدا درآورده است که این امر باعث آسیب های جبران ناپذیری به زیر ساخت ها خواهد زد.

علایی تصریح کرد: اگر آبیاری چاه های کشاورزی در دشت مشهد برای پایداری دشت مدرن شود و دولت به طور کامل هزینه را تقبل کند مبلغی حدود ۱۲۰ میلیون متر مکعب آب صرفه جویی خواهد شد البته با وجود دو شرط که اقتصاد آسیب نبیند و سطح زیر کشت کاهش نیابد.

 

 

 

منبع: روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها