با ما همراه باشید

اقتصادی

ضرورت ارتباط و تعامل متقابل صنعت گاز و دانشگاه برای برون‌رفت از مشکلات

منتشر شده

در

photo 2021 11 20 15 51 39 - ضرورت ارتباط و تعامل متقابل صنعت گاز و دانشگاه برای برون‌رفت از مشکلات

مدیرعامل شرکت گاز خراسان رضوی با بیان این مطلب که برای برون رفت از مشکلات و استفاده بهینه از فرصت ها، ارتباط و تعامل متقابل صنعت و دانشگاه ضرورتی اجتناب ناپذیر است گفت: یکی از حوزه‌های همکاری مشترک افزایش راندمان وسایل گازسوز است. این‌ موضوع در کنار مصرف درست گازطبیعی اگر در گذشته یک انتخاب بود امروز تبدیل به یک الزام برای پایداری این نعمت الهی شده است.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، حسن افتخاری ،مدیرعامل شرکت گاز خراسان رضوی ،سخنران اختتامیه هفدهمین کنگره ملی مهندسی شیمی ایران در دانشگاه فردوسی مشهد که با حضور جمعی از اساتید، دانشگاهیان و دانشجویان برگزار شد اظهار کرد: گازطبیعی موتور محرک و توسعه دهنده همه‌جانبه فعالیت های اقتصادی کشور است.

وی افزود: سهم گازطبیعی در سبد انرژی جهان با توجه ارزانی، پاک بودن، سهولت دسترسی و امنیت نسبت به سایر سوختهای فسیلی رو به رشد بوده و تا دو دهه آینده به ۲۶ درصد افزایش پیدا خواهد کرد و این در حالی است که سهم نفت و ذغال سنگ رو به کاهش است؛ لذا گازطبیعی از بیشترین رشد مصرف در بین سوخت های فسیلی برخوردار است و به همین دلیل تعدادی از مراکز معتبر بین المللی از گاز طبیعی بعنوان سوخت آینده و سوخت منتخب یاد می کنند.

مدیرعامل شرکت گاز خراسان رضوی گفت: در کشور ما در حال حاضر بالغ بر ۷۶ درصد سبد انرژی را گاز طبیعی به خود اختصاص داده است. با توجه به منابع و مخازن گازی می توان از سوخت گاز طبیعی به انرژی ارزان، پاک، پایدار و نوین در مقایسه با دیگر سوختهای فسیلی نام برد.

افتخاری ادامه داد: این موضوع باعث رشد فزاینده نقش گاز در اقتصاد و صنعت ایران هم شده است. درست است که ایران دارنده دومین ذخایر گازی دنیا است اما در کنار این مطلب موضوعاتی وجود دارد که در صورت عدم توجه به آن فرصت را به تهدید تبدیل می کند.

وی با اشاره به فعالیت شرکت گاز خراسان رضوی بعنوان قطب پژوهشی شرکت ملی گاز ایران در زمینه بهینه سازی و ارتقای راندمان تجهیزات گازسوز تصریح کرد: درباره نحوه مصرف گاز طبیعی در کشور می توان به دو موضوع راندمان پایین تجهیزات در صنایع و مصارف لجام‌گسیخته در بخش خانگی اشاره کرد. متاسفانه بخش عمده ای از مراکز گازسوز و صنایع از قبیل نیروگاهها با راندمان پایین در حال کار هستند. در این باره باید از نقش مهندسی به ویژه مهندسی شیمی در راستای افزایش راندمان در صنعت استفاده کرد. ضمن اینکه تجهیز آزمایشگاه برچسب انرژی تجهیزات گازسوز و راه اندازی آزمايشگاه تحقيقاتي افزايش راندمان تجهيزات گازسوز ‏خانگي در شرق كشور توسط شرکت گاز استان خراسان رضوی در همین راستا بوده که می‌تواند در پروژه های تحقیقاتی دانشگاهیان نیز مفید باشد.

مدیرعامل شرکت گاز استان گفت: موضوع دوم بحث فرهنگ سازی است که نیازمند اقدام فوری با فعالیت های اثربخش و برنامه ریزی دقیق است. البته در حوزه مصرف بخش خانگی و عمومی هم نمی‌توان تمام مشکل را مرتبط با رفتار مصرف کننده دانست. واقعیت قضیه این است که تجهیزات گازسوز مورد استفاده در کشور ما از راندمان پایینی برخوردار هستند.

وی تاکید کرد: افزایش راندمان وسایل گازسوز به‌ویژه بخاری‌ها و مصرف درست گازطبیعی اگر در گذشته یک انتخاب بود امروز تبدیل به یک الزام برای حفظ امنیت و پایداری این نعمت الهی شده است؛ لذا باید علاوه بر کمک مراکز دانشگاهی در زمینه تولید وسایل و تجهیزات گرمایشی با رده انرژی A و B، با تلفیقی از تخصص مراکز دانشگاهی و با روش های خلاقانه و مبتکرانه در زمینه تغییر فرهنگ استفاده از گاز طبیعی نیز بصورت هوشمند و هدفمند اقدام کرد.

افتخاری با اشاره به اشتغال حدود یکهزار نفر از فارغ التحصیلان رشته های مختلف مهندسی در حوزه های مختلف مرتبط با گاز در استان خراسان رضوی، عمده اشتغال آنها را در قسمت های طراحی و نظارت بر اجرای طرح های گازرسانی اعلام کرد و بر لزوم بازنگری در سیلابس ها و واحدهای درسی مهندسی شیمی مبتنی بر نیاز صنعت و حوزه ها و فرصت‌های اشتغال فارغ التحصیلان تاکید کرد.

مدیرعامل شرکت گاز خراسان رضوی در بخش دیگری از سخنان خود برگزاری همایش ها و رویدادهای علمی همانند کنگره مهندسی شیمی را فرصتی برای آشنایی مراکز دانشگاهی و علمی با نیاز صنعت و نیز آشنایی صنعتگران با آخرین یافته‌های علمی و پژوهشی دانست و از برگزاری هفدهمین کنگره ملی مهندسی شیمی در دانشکده مهندسی دانشگاه فردوسی مشهد تقدیر  کرد.

وحید تقی‌خانی، عضو هیات علمی دانشکده مهندسی شیمی و نفت دانشگاه صنعتی شریف و دبیر انجمن مهندسی شیمی کشور و احمدرضا بهرامی معاون پژوهش و فن آوری دانشگاه فردوسی مشهد از دیگر سخنرانان اختتامیه هفدهمین کنگره ملی مهندسی شیمی بودند. در پایان این مراسم از صاحبان مقالات برتر نیز تقدیر شد.

 

 

منبع: روابط عمومی شرکت گاز استان خراسان رضوی

اقتصادی

عمليات مبارزه زمستانه با آفات و بيماري هاي گياهي از اصول مهم باغداري است

منتشر شده

در

photo 2022 11 29 19 02 52 - عمليات مبارزه زمستانه با آفات و بيماري هاي گياهي از اصول مهم باغداري است

مدیر جهاد کشاورزی کاشمر عملیات مبارزه زمستانه با آفات و بیماری های گیاهی را بسیار مهم و به کشاورزان توصیه کرد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ،محمد شجعی ،مدیر جهاد کشاورزی کاشمر گفت:عمليات مبارزه زمستانه، عملياتي است كه در مقطع زماني از ابتداي آذر تا انتهاي بهمن ماه براي كنترل آفات و بيماري ها انجام مي شود كه هدف از آن برهم زدن مكان امن آفات و بيماري ها و كاهش ذخيره آفت يا بيماري براي سال بعد است كه در تقليل جمعيت آفت در سال آينده وكاهش خسارت بسيار مؤثر است.

شجعی افزود:پس از برداشت محصول لازم است كليه اندام هاي خشك وآلوده ازسطح باغات جمع آوري شده وسوزانده يا زير خاك دفن شوند.

وی ادامه داد:بقاياي گياهي مي تواند جولانگاه آفات و بيماري هاي گوناگون باشد لذا بقاياي هرس شاخه ها و ميوه هاي برداشت نشده و يا ريخته شده بر روي زمين مي توانند براي بهداشت باغ خطرآفرين باشد.

مدیر جهاد کشاورزی بیان کرد:تمامي بقاياي گياهي آلوده بايستي در باغات معدوم شوند معدوم كردن اين بقايا به دو شيوه سوزاندن و يا دفن عميق امكان پذير است بنابراين هرگز بقاياي گياهي را در محيط باغ دپو نكنيد و منتظر پوسيده شدن آنها نباشيد.

او تصریح کرد:در طول زمستان يك يا دو مرتبه در دماي زير صفر باغات را آبياري نموده تا با ايجاد يخ آب همراه با شخم به موقع جمعيت آفات در خاك كاهش يابد آبياري غرقابي زمستانه يا يخ آب علاوه بر كنترل بخش زيادي از آفات موجب بهبود خواص فيزيكي خاك مي شود.

 

 

منبع:روابط عمومی جهاد کشاورزی کاشمر

ادامه مطلب

اقتصادی

برگزاری روز مزرعه سیب دردهستان میانکوه شهرستان درگز

منتشر شده

در

photo 2022 11 29 09 32 23 - برگزاری روز مزرعه سیب دردهستان میانکوه شهرستان درگز

روز مزرعه سیب دردهستان میانکوه شهرستان درگز برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، سیدمحمد رضا رضایی ،کارشناس بهبود نظام های ترویجی سازمان جهاد کشاورزی با اشاره به جایگاه باغداران دهستان میانکوه در استان ، کیفیت سیب میانکوه را در کشور نمونه ارزیابی کرد.

و ی از واگذاری فعالیتهای غیرحاکمیتی به شرکتهای غیر دولتی خبرداد و تاکید داشت : با امید خدا وحمایت باغداران در صورت استقرار شرکت خصوصی در دهستان، مشکلات باغداران تا حدود زیادی مرتفع می شود.

همچنین،مجید فروهر از محققین مرکز تحقیقات کشاورزی به اهمیت تغذیه در مدیریت باغ اشاره و بیان داشت : شرایط هر باغ متفاوت بوده و نمی توان نسخه مشخصی برای همه باغداران ارائه داد ، امیری جامی از دیگر محققین مرکز تحقیقات توضیحاتی پیرامون آفات سیب بیان داشت و به اهمیت مبارزه زراعی زمستانه ومبارزه تلفیقی و شیمیایی در طول دوره داشت تاکید کرد.

همچنین محمد رضا سعادتیان ، رئیس ترویج درگز با اشاره به سطح زیر کشت باغات در شهرستان ،اجرای طرح های آبیاری تحت فشار،تغییر ارقام و جایگزینی ارقام جدید وپرمحصول با انجام سرشاخه کاری را ازجمله اهداف و برنامه های مدیریت جهاد کشاورزی بیان داشت و افزود: دقت در افزایش کیفیت و کمیت سردخانه،صنایع بسته بندی و اخذ مجوزهای استاندارو گواهی سلامت جهت صادرات و توسعه صنایع تبدیلی از دیگر برنامه های مدیریت جهاد کشاورزی می باشد.

 

 

 

منبع:روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان درگز

ادامه مطلب

اقتصادی

احداث اولین کارخانه خوراک دام و طیور در شهرستان خوشاب با 50درصد پیشرفت فیزیکی

منتشر شده

در

photo 2022 11 30 11 50 43 - احداث اولین کارخانه خوراک دام و طیور در شهرستان خوشاب با 50درصد پیشرفت فیزیکی

 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خوشاب از احداث اولین کارخانه خوراک دام و طیور شهرستان در محل ناحیه صنعتی این شهرستان خبر داد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،ابراهیم رودسرابی،مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خوشاب با اعلام این خبر گفت : کارخانه خوراک دام و طیور شهرستان با سرمایه گذاری 130میلیارد ریال در حال احداث می باشد که تاکنون بیش از 50 درصد پیشرفت فیزیکی شامل خرید زمین و کلیه تجهیزات و ماشین آلات مورد نیاز انجام شده که در صورت ارائه به موقع تسهیلات مورد نیاز ،پیش بینی می شود این کارخانه تا پایان سال 1402 به بهره برداری برسد.

وی ظرفیت این کارخانه را 50هزار تن خوراک دام و طیور در سال عنوان کرد و افزود : با بهره برداری از این واحد 18 نفر به صورت مستقیم و 30 نفر به صورت غیر مستقیم در شهرستان اشتغال زایی خواهد شد.

رودسرابی با اشاره به وجود بیش از 120هزار راس دام سبک و سنگین در شهرستان اظهار امیدواری کرد با بهره برداری از کارخانه مذکور ،تامین کامل کنسانتره و دان مورد نیاز دامداران و مرغداران شهرستان صورت پذیرد.

 

منبع:زوابط عمومی جهادکشاورزی خوشاب

ادامه مطلب

برترین ها