با ما همراه باشید

اقتصادی

ضرورت استقرار قرنطینه گیاهی در گمرک شهرستان درگز

منتشر شده

در

photo 2021 12 12 19 08 20 - ضرورت استقرار قرنطینه گیاهی در گمرک شهرستان درگز

مدیر جهاد کشاورزی درگز گفت: از راه‌های جلوگیری از ورود، انتقال و انتشار آفات و بیماری‌های گیاهی، مبادی ورودی کشور و گمرک‌های مرزی است که به همین منظور در پست قرنطینه گیاهی مرزی لطف‌آباد بر ورود و خروج محصولات کشاورزی کنترل و نظارت لازم انجام می‌شود.

 

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،اکبر یونسی،مدیر جهاد کشاورزی درگز عنوان کرد: طبق برآوردهای انجام شده سالانه ۳۵ درصد از محصولات کشاورزی دنیا به دلیل آفات و بیماری‌ها از بین می‌روند که این میزان، می‌تواند بخش مهمی از مواد غذایی مردم جهان را تأمین کند.

 

وی اظهار کرد: آفات و بیماری‌ها علاوه بر از بین بردن محصول که خسارت زیادی هم به بار می‌آورد، باعث کاهش تولید و کاهش کیفیت محصولات کشاورزی می‌شود که خسارت مالی زیادی را به همراه دارد، همچنین همه‌ساله به منظور مقابله با آفت‌ها و بیماری‌ها، مبالغ زیادی برای آفت‌کش‌ها و سم هزینه می‌شود که همراه با تحمیل هزینه‌ به کشورها، سلامت انسان و محیط زیست را تهدید می‌کند.

 

وی افزود: یکی از مواردی که باعث انتشار بیماری‌ها و ضرر و زیان در بخش کشاورزی می‌شود، آفات و بیماری‌هایی است که همراه محصولات کشاورزی وارد گمرک می‌شود.

 

یونسی خاطرنشان کرد: اگر به دنبال توسعه و تجارت کشاورزی هستیم توجه به کنترل آفات و قرنطینه نباتات، اهمیت زیادی دارد و استقرار قرنطینه گیاهی در مبادی ورودی کشور و گمرک‌ها ضرورت دارد.

 

وی تأکید کرد: هر محموله کشاورزی باید از مبدا تولید و بارگیری عاری از آفات زنده و مرده و بیماری‌ها و خاک و… باشد و در مورد بعضی از محصولات کشاورزی نیز کشور وارد کننده به موارد خاصی تأکید می‌کند . به عنوان مثال سیب‌زمینی وارد شده به کشور ازبکستان باید عاری از خاک باشد و یا و در کشورهای اوراسیا(قرقیزستان، ارمنستان، بلاروس، روسیه) مخلوط خاک در سیب زمینی و سایر غده‌ها و سبزیجات ریشه‌ای نباید از یک درصد وزن واقعی محصول تجاوز کند، همچنین این محصولات باید عاری از آلودگی به دو نوع آفت نماتد خاص باشد، علاوه بر آن این محصولات باید تأییدیه سازمان جهاد کشاورزی و حفظ نباتات استان محل کاشت و برداشت محصول و تأییدیه کلینیک گیاهپزشکی استان مبدأ و یا استانی را که از گمرک آن، محصول صادر می‌شود، داشته باشد تا برای ورود به کشور وارد کننده مجوز بگیرد.

 

وی با اشاره به فعالیت پست قرنطینه گیاهی مرز لطف‌آباد درگز گفت: قرنطینه گیاهی با هدف جلوگیری از ورود و انتقال و انتشار آفات و بیماری‌های گیاهی قرنطینه‌ای و غیر قرنطینه‌ای در مبادی ورودی کشور و گمرک‌های مرزی از جمله گمرک مرزی لطف‌آباد استقرار دارند و طبق قوانین و مقررات و موازین بهداشت گیاهی بر ورود محموله‌های گیاهی وارداتی از کشورهای مختلف نظارت داشته و با اقداماتی همچون بازدیدهای میدانی از محموله‌ها در کامیون‌ها، اسکله‌ها، کشتی‌ها و انبارها، از محموله‌ها نمونه‌برداری شده و پس از بررسی آزمایشگاهی نمونه‌ها و تشخیص دقیق آفات و بیماری‌های گیاهی، نسبت به گندزدایی، ضد عفونی و رفع آلودگی اقدام می‌کنند و در صورت عدم رفع آلودگی، از ورود این محصولات کشاورزی به کشور جلوگیری کرده و آن‌ها را به مبدأ برگشت داده و یا آن را امحاء می‌کنند.

 

یکی از اقدامات قرنطینه‌ای کنترل و نظارت بر کالاهای کشاورزی همراه مسافر است 

یونسی گفت : یکی از اقدامات قرنطینه‌ای دیگر، کنترل و نظارت بر کالاهای کشاورزی است که همراه مسافر است که از این طریق نیز ممکن است با مختصر کالای کشاورزی همراه مسافر، آلودگی به کشور منتقل شود که در این زمینه، اقدامات لازم انجام می‌شود.

 

وی  ادامه داد: با ایجاد سامانه جامع پایش عوامل خسارت‌زای گیاهی و ثبت ورود و خروج محموله‌های ترانزیتی که از یک مرز وارد شده و از مرز دیگر خارج می‌شوند و شرایط قرنطینه‌ای ورود به کشور را ندارند، با بازدید و کنترل، از رسوب محموله‌هایی که ممکن است، آلوده باشند جلوگیری می‌شود.

 

مدیر جهاد کشاورزی درگز توسعه و تجهیز آزمایشگاه با لوازم و امکانات پیشرفته برای بررسی و تشخیص آزمایشگاهی آفات و بیماری‌های گیاهی را از جمله تجهیزات مورد نیاز پست‌های قرنطینه گیاهی برشمرد که می‌تواند با دقت بیشتر و سرعت بیشتر، کار بررسی و تشخیص نمونه‌ها را انجام دهد، همچنین می‌توان از کلینیک‌های گیاه‌پزشکی که مجهز به لوازم آزمایشگاهی پیشرفته هستند در تشخیص آفات و بیماری‌های گیاهی بهره گرفت.

 

وی یادآور شد : نظارت دقیق بر شرکت‌های دفع آفات که عملیات گندزدایی و ضدعفونی را انجام می‌دهند، از اهمیت زیادی برخوردار است و در این زمینه نیز باید کنترل و نظارت کافی وجود داشته باشد .

 

 

 

 

منبع:روابط عمومی جهاد کشاورزی درگز

 

اقتصادی

ضرورت پایش شته مومی ڪلزا در شهرستان مشهد

منتشر شده

در

photo 2022 01 17 18 18 18 - ضرورت پایش شته مومی ڪلزا در شهرستان مشهد

رئیس تولیدات گیاهی جهاد ڪشاورزی شهرستان مشهد از رصد و پایش ڪارشناسان از مزارع ڪلزا و ارائه توصیه های لازم جهت مبازره شیمیایی و ڪنترل آفت شته مومی به ڪشاورزان ڪلزا ڪار خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، علی ممیزی، رئیس تولیدات گیاهی جهاد ڪشاورزی شهرستان مشهد با بیان اینڪه شته مومی ڪلم گونه غالب و مهمترین آفت ڪلزاست، بر لزوم پیشگیری و مدیریت به موقع آفت شته مومی تاڪید کرد.

ممیزی گفت: پایش مستمر مزارع ڪلزا و مبارزه آفت در ڪانون های شناخته شده، ضروری است و ازآنجائیڪه آلودگی ازحاشیه مزارع شروع میشود باید قبل از ایجاد ڪلنی شته ها مبارزه انجام گیرد تا از گسترش آفت به داخل مزرعه جلوگیری شود.

وی افزود : شته مومی ڪلزا در بازه دمایی 14- تا 35 درجه سانتیگراد فعالیت می ڪند، در فصل زمستان شرایط دمایی به منظور فعالیت این آفت مهیا است.

 

ممیزی با تاڪید بر اینڪه اگر مزرعه مورد بازدید قرار نگیرد چندی بعد با پیشرفت مراحل رشد ڪلزا و گرمی هوا خسارت شدیدتر از انتظار ظاهر می شود و ڪلنی های بزرگ در مزرعه ایجاد می شوندڪه شرایط مبارزه را سخت می کند.

وی  گفت : دوره تڪاملی شته مومی در زمستان 15 تا 20 روز است و می تواند در مزرعه ڪلزا به طرز زیادی افزایش یابد، لذا در سرمای زمستان و در مرحله خواب فیزیولوزیڪ ڪلزا نیز مبارزه با شته ضرورت دارد و حمله آفت از ابتدای فصل ڪه بوته‌های ڪلزا مرحله روزت (3 تا 6 برگی) را می‌گذرانند شروع و فعالیت تغذیه ای آن نیز در مرحله ساقه دهی، تشڪیل غنچه‌های گل و گلدهی تا رسیدن غلاف‌ها ادامه می‌یابد.

ممیزی بیان ڪرد : از آنجا ڪه شته مومی مهمترین آفت مزارع ڪلزاست و ممڪن است از همان ابتدای استقرار ڪلزا روی خاڪ و نزدیڪ طوقه ڪلزا ،در لابه لای برگ های ڪلزا و علف های هرز وجود داشته باشد، مبارزه با این آفت بسیار مهم ودر ابتدای پیدایش ڪانون ڪوبی آفت درنقاط آلوده ضروری است.

 

وی گفت: ازجمله اقدامات در خصوص ڪنترل شته مومی بازدید و سرڪشی مستمر از مزارع به خصوص توجه به حاشیه مزرعه و سم پاشی به صورت ڪانون ڪوبی و لڪه ای باسوم مناسب میباشد
در مبارزه شیمیایی با شته مومی رعایت اصول سم پاشی شامل زمان مبارزه و انتخاب نوع سم و سم پاش از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

 

منبع:روابط عمومی جهادکشاورزی مشهد

ادامه مطلب

اقتصادی

استاندار خراسان رضوی : کمک به حفظ واحدهای تولیدی، ثبات بازار و تامین کالای مورد نیاز را به همراه دارد

منتشر شده

در

photo 2022 01 16 13 26 17 - استاندار خراسان رضوی : کمک به حفظ واحدهای تولیدی، ثبات بازار و تامین کالای مورد نیاز را به همراه دارد

استاندار خراسان رضوی و هیات همراه صبح امروز از شهرک صنعتی چناران بزرگترین شهرک صنعتی شمال شرق کشور بازدید کردند.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران یعقوبعلی نظری با اشاره به اینکه کمک به حفظ واحدهای تولیدی فعال، می تواند نقش بسزایی در ثبات بازار و رفع نیازهای عمومی داشته باشد و ضرورت دارد تا ظرفیت واحدهای تولیدی بررسی تا با رفع موانع، با تمام ظرفیت به تولید ادامه دهند.

استاندار خراسان رضوی تاکید کرد: جلب مشارکت های بخش خصوصی در تامین انرژی های مورد نیاز واحدهای تولیدی، علاوه بر کاهش وابستگی به دولت، ثبات تولید را به همراه دارد و بزودی زیرساخت های اجرای طرح در شهرک های صنعتی استان فراهم خواهد شد.

یعقوبعلی نظری  گفت : جلسات تسهیل و رفع موانع تولید با حضور مدیران دستگاه های مرتبط در شهرک های صنعتی برگزار تا مشکلات عمومی شهرک ها و واحدهای صنعتی بررسی و نسبت به رفع موانع اقدام شود.

عارضه‌یابی واحدهای نیمه‌فعالی در اولویت است

علی بهرامی‌زاده مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی در ادامه خاطر نشان کرد : عارضه‌یابی واحدهای نیمه‌فعالی که قادر به فعالیت با ظرفیت کامل خود نیستند، حفظ واحدهای فعال موجود و جلوگیری از بروز مشکلات از دیگر با اولویت برنامه‌های این مجموعه ها می باشد .

وی گفت : که شهرک صنعتی چناران با ۱۱۶۷ هکتار زمین و ۲۷۱ واحد صنعتی فعال زمینه اشتغال ۷۵۰۰ نفر را فراهم و مقرر شد تا مشکلات ۳۷ واحد تولیدی غیر فعال بررسی و در جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید نسبت به حل آن تصمیم گیری شود.

 

 

 

 

 

منبع:روابط عمومی شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی

ادامه مطلب

اقتصادی

تصمیم ها و طرح های دولت به نفع دامداران و زنجیره تولید باشد

منتشر شده

در

photo 2021 12 02 17 13 37 - تصمیم ها و طرح های دولت به نفع دامداران و زنجیره تولید باشد

مدیر جهاد کشاورزی کاشمر اظهار امیدواری کرد :تصمیم ها و طرح های دولت به نفع دامداران و زنجیره تولید باشد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ،محمد شجعی، در جلسه کنترل کمی و کیفی خوراک دام مربوط به آبان و آذر ماه 1400 گفت:امیدواریم هر تصمیمی در کشور برای دامداران گرفته می شود و یا هر طرح اجرایی در نهایت به نفع دامداران و زنجیره های تولید باشد.

شجعی یکی از مشکلات حوزه نهاده ها را افزایش پی در پی هزینه حمل دانست و افزود: می بایست با مدیریت و برنامه ریزی و با استفاده از تمام ظرفیت افراد و نهاد های دخیل به دامداران کمک کنیم تا از وضعیت موجود خارج شوند.

وی ادامه داد: با توجه به وضعیت فعلی باید تمام تلاشمان را برای حفظ دامدار انجام دهیم  تا حقیقت زنجیره  و چرخه تولید حفظ شود.

مدیر جهاد کشاورزی کاشمر از شرکت های دخیل در امر توزیع نهاده ها خواست لیست های ارسالی به جهاد کشاورزی برای نظارت و راستی آزمایی بدون خط خوردگی باشد.

او تصریح کرد:همگی باید کمک کنند تا چرخه تولید و صادرات کشور با شرایط جدید شکل گرفته و بازار و رقابتی در کشور ایجاد شود.

 

 

منبع:روابط عمومی جهاد کشاورزی کاشمر

ادامه مطلب

برترین ها