با ما همراه باشید

فرهنگی

طی 6 ماه اول سال جاری : کاهش 88 درصدی حریق در جنگلها و مراتع خراسان رضوی نسبت به مدت مشابه سال گذشته

منتشر شده

در

photo 2021 10 13 17 34 52 - طی 6 ماه اول سال جاری : کاهش 88 درصدی حریق در جنگلها و مراتع خراسان رضوی نسبت به مدت مشابه سال گذشته

طی 6 ماه اول سال جاری، حریق در جنگلها و مراتع خراسان رضوی نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش 88  درصدی داشته است.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ،احمد روحی، فرمانده یگان حفاظت از اراضی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی ، با اعلام این خبر گفت: در راستای صیانت و حفظ و حراست از اراضی ملی و با تلاش های مجاهدانه جنگلبانان ، قرقبانان و نیروهای یگان حفاظت ادرات منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستانها اقدامات مؤثری در کاهش تخریب و تصرف و سوء استفاده از اراضی ملی صورت گرفته است .

وی افزود: در 6 ماهه اول سال جاری 17 فقره آتش سوزی در سطحی معادل 43 هکتار از اراضی جنگلی و مرتعی استان را شاهد بودیم که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته کاهش 88 درصدی را نشان می دهد

وی علت این موفقیت را در برگزاری کارگاه های آموزش ترویجی برای ساکنین در حوزه ها ، مردم محلی ، دهیاران ، شوراهای اسلامی و هم یاران طبیعت دانست و گفت باید برای ارتقاء سطح حفاظت و حراست از اراضی ملی فرهنگ سازی توأم با اطلاع رسانی انجام گیرد.

وی با اشاره به 175 فقره خلع ید و اعاده زمین های متصرفی به وضع سابق در سطح 466 هکتار در 6 ماهه اول سال جاری گفت این امر نیز نسبت به مدت مشابه از رشد 5 درصدی برخوردار می باشد.

روحی افزود: در همین راستا در جلوگیری و پیشگیری از تخریب اراضی ملی 514 فقره در مساحتی معادل 921 هکتار پرونده تخلف تنظیم گردیده که در مقایسه با مدت مشابه نیز از رشد 5 درصدی برخوردار است.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی ، خاطر نشان کرد در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ،کشف چوب آلات جنگلی تاغ و محصولات فرعی مرتع رشد 36 درصدی، کشف و امحاء غیر مجاز ذغال رشد 400 درصدی و خروج دام غیر مجاز از مراتع رشد 35 درصدی را داراست.

وی در پایان یادآور شد با حمایت دستگاه قضا و نیروی انتظامی و همکاری مردم محلی و همیاران طبیعت ، یگان حفاظت از منابع طبیعی بصورت شبانه روزی بیش از 8 میلیون هکتار از اراضی ملی استان را حفاظت و حراست می نمایند.

 

 

منبع:روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی

فرهنگی

اولین هنرستان هنرهای زیبا ویژه دختران در مشهد راه اندازی می شود

منتشر شده

در

photo 2021 10 19 08 20 18 - اولین هنرستان هنرهای زیبا ویژه دختران در مشهد راه اندازی می شود

 

سرپرست معاونت هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی از افتتاح اولین هنرستان هنرهای زیبا ویژه دختران در مشهد خبر داد.

 

به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد  عمران ف جواد روشندل با بیان این خبر افزود: ساختمان این هنرستان با مشارکت خیر مدرسه ساز احداث و بر اساس تفاهم نامه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت آموزش و پرورش با دریافت مجوز های لازم به عنوان هنرستان وابسته راه اندازی شده است.

 

وی راه اندازی این هنرستان را اقدامی مثبت در راستای توسعه آموزش های هنری و عدالت جنسیتی دانست و گفت: برای اولین سال در سه رشته هنری بیش از 90 نفر در این هنرستان ثبت نام کرده اند.

 

بنا به گفته سرپرست معاونت هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی این هنرستان در ناحیه ۶ مشهد با سه رشته گرافیک، سینما و تئاتر راه اندازی می شود.

 

سرپرست معاونت هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: این هنرستان روز چهارشنبه 28 مهرماه ساعت 9 صبح با حضور مسوولین این اداره کل و آموزش و پرورش در بلوار نماز ابتدای نماز ۱۴ افتتاح می شود.

 

ادامه مطلب

فرهنگی

خراسان رضوی میزبان مسابقات قرآنی مدهامتان 1400

منتشر شده

در

photo 2021 10 18 16 29 14 - خراسان رضوی میزبان مسابقات قرآنی مدهامتان 1400

 

مدیرکل فرهنگی ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد گفت: مرحله استانی مسابقات سراسری قرآن مدهامتان به میزبانی خراسان رضوی برگزار می شود.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، مجتبی میرزایی‌نسب،مدیرکل فرهنگی ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور، در نشست خبری مرحله کشوری چهاردهمین دوره مسابقات قرآنی مدهامتان افزود: این سومین سالی است که خراسان رضوی میزبانی این رقابت‌ها را بر عهده دارد.

 

مدیرکل فرهنگی ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد خاطر نشان کرد: مسابقات مرحله استانی مدهامتان، در شرایط خاص شیوع کرونا و محدودیتهای ناشی از آن به شکل غیرحضوری و متمرکز توسط ستاد تهران برگزار شد.

وی گفت: با توجه به تغییر وضعیت شیوع کرونا در ماه جاری، مرحله نهایی به شکل حضوری و با رعایت کامل دستورالعمل های بهداشتی در مشهد برگزار می‌شود.

 

میرزایی‌نسب گفت: مرحله مقدماتی و استانی این رقابتها با حضور مجازی ۱۲ هزار و ۷۲۰ نفر شرکت کننده از ۲۹ استان کشور برگزار شد که در نهایت از این تعداد ۶۵۲ نفر به عنوان منتخبان استانها مورد تجلیل قرار گرفته و از آن میان ۸۷ نفر به بخش کشوری راه یافتند.

وی افزود: آقایان در چهار رشته قرائت تحقیق، قرائت ترتیل، حفظ کل قرآن و اذان به رقابت می پردازند و خواهران در ۲ بخش قرائت تحقیق و حفظ کل قرآن کریم در این مسابقات شرکت
می کنند.

 

وی گفت: در مرحله استانی از مجموع ۱۲ هزار ثبت نام شده، چهار هزار نفر زن و حاضران در مرحله نهایی نیز ۲۲ نفر زن و ۶۵ نفر مرد هستند.

 

مدیرکل فرهنگی ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد خاطرنشان کرد: در این دوره برای نخستین بار همه شرکت کنندگان در مرحله مقدماتی عضو کانونهای فرهنگی هنری مساجد بوده اند.

 

همچنین، محمد ابدالی‌تکلو،مدیر ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد خراسان رضوی گفت: از میان ۲۶ هزار کانون فرهنگی مساجد در کشور، خراسان رضوی و اصفهان با داشتن هزار و ۸۰۰ کانون، بیشترین کانونهای فرهنگی هنری را دارند.

وی افزود: هر استان حداقل یک شرکت کننده و حداکثر هفت شرکت کننده در این رقابتها دارد و استانهای خراسان رضوی، تهران، گیلان و اصفهان به ترتیب بیشترین تعداد شرکت کنندگان را دارند.

 

ابدالی تکلو گفت: آیین افتتاحیه چهاردهمین دوره مسابقات مدهامتان ۲۷ مهر و اختتامیه آن ۲۹ مهرماه با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و چهره‌های مطرح قرآنی و فرهنگی در مشهد برگزار می‌شود.

 

شبنم مقدم

 

 

 

 

 

ادامه مطلب

فرهنگی

خرید و فروش ملک ثبت شده در فهرست آثار ملی ممنوعیت قانونی ندارد

منتشر شده

در

photo 2021 10 18 14 28 56 - خرید و فروش ملک ثبت شده در فهرست آثار ملی ممنوعیت قانونی ندارد

سرپرست معاون میراث‌فرهنگی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی با اشاره به اخبار منتشر شده درباره فروش خانه تاریخی سالاری در مشهد گفت: «خرید و فروش ملک ثبت شده درفهرست آثار ملی ایران ممنوعیت قانونی ندارد و از خرید و فروش خانه تاریخی سالاری نگرانی نداریم.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، احسان زهره‌وندی ، با اشاره به اخبار منتشر شده درباره خرید و فروش خانه تاریخی سالاری در مشهد اظهار کرد: «خانه تاریخی سالاری در سال ۱۳۸۴ به شماره ۱۲۰۶۹ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده و حکم ثبتی این اثر تاریخی از طریق استاندار خراسان رضوی به مراجع ذی‌ربط از جمله شهرداری و دیگر نهادهای مرتبط ابلاغ شده است.

سرپرست معاون میراث‌فرهنگی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی با بیان اینکه حقوق مالکانه اثر تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی محفوظ است، ادامه داد: ثبت اثر تاریخی به این معنی نیست که حقوق مالکانه افراد نادیده گرفته شود بلکه تمام حقوق مالکانه محفوظ است و امکان خرید و فروش خانه تاریخی سالاری که دارای مالک خصوصی است، وجود دارد.

زهره‌وندی تصریح کرد: «با توجه به ابلاغ ضوابط و حکم ثبتی این اثر تاریخی، هرگونه اقدام از جانب مالک باید در قالب ضوابط حاکم بر آثار تاریخی باشد.

سرپرست معاون میراث‌فرهنگی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی یادآور شد: «قانون برای بناهای تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی ایران امتیازاتی را در نظر گرفته است و اگر مالک کاربری متناسب با اثر که موجب حفاظت بنا می شود را پیشنهاد کند ما نیز حمایت و کمک می کنیم و مجوزهای لازم برای بهره برداری را صادر می کنیم.»
زهره‌وندی تاکید کرد: «بر اساس مواد ۵۵۸ و ۵۵۹ قانون مجازات اسلامی(تعزیرات و مجازات های بازدارنده) هرگونه اقدامی که منجر به تخریب و یا آسیب رساندن به اثر شود، مجازات قانونی به دنبال خواهد داشت. براساس این مواد از یک تا ۱۰ سال حبس به عنوان مجازات برای این فرد یا افراد در نظر گرفته شود. همچنین فردی که اثر تاریخی را تخریب می‌کند، باید عین به عین اثر را بازسازی کند.

زهره‌وندی تصریح کرد: «اخباری درباره خرید و فروش خانه تاریخی سالاری منتشر شده است که از خرید و فروش آن ابراز نگرانی شده است در حالی که هیچ ممنوعیتی قانونی وجود ندارد و مالک می تواند نه تنها خرید و فروش بلکه بهره برداری آن را براساس ضوابط حاکم بر آثار تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی انجام دهد.

 

 

منبع:روابط عمومی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها