با ما همراه باشید

اقتصادی

ظرفیت سالانه تولید برق در شهرکهای صنعتی افزایش می یابد

منتشر شده

در

photo 2021 12 02 18 47 14 - ظرفیت سالانه تولید برق در شهرکهای صنعتی افزایش می یابد

 

معاون وزیر صمت و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران گفت: درصدد هستیم طی تفاهمی با وزارت نیرو ظرفیت تولید و تامین برق برای برخی از شهرکهای صنعتی از جمله شهرک صنعتی کاشمر را تا دو برابر افزایش دهیم.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، علی رسولیان در حاشیه بازدید رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی از شهرک صنعتی کاشمر در جریان سفر رییس مجلس به این شهرستان در جمع خبرنگاران افزود: با وجود اینکه قانون وزارت نیرو را موظف کرد که تا ورودی شهرک صنعتی برق را تامین نماید اما برای حمایت از بخش تولید، سازمان صنایع کوچک مشارکت 30 درصدی در ایجاد پستهای برق و شبکه انتقال را تقبل کرده است.

وی اظهار داشت: راهکارهایی از جمله توسعه برق از طریق نصب نیروگاه های خورشیدی بویژه برای شهرکهای صنعتی که مشکلات آب و زیست محیطی دارند در دستور کار قرار گرفته است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: زمین رایگان در شهرکها و نواحی صنعتی برای نصب نیروگاه سی.اچ.پی و کوچک مقیاس نیز در حال واگذاری است تا دیگر هیچ کمبودی در تامین برق شهرکها وجود نداشته باشد.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران تامین آب را یکی از مشکلات جدی واحدهای صنعتی کشور دانست و گفت: در این راستا سازمان صنایع کوچک چندین مسیر را برای تامین آب مورد نیاز واحدهای صنعتی در نظر گرفته که مهمترین آن استفاده از پساب است  با این حال واحدهای صنعتی حداکثر صرفه جویی را در آب مصرفی خود اعمال می کنند.

وی اظهار داشت: مهمترین مسئولیت سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران، تامین زیرساختهای صنعتی و تجاری در بخشهای مختلف آب، برق و گاز و زمین است که در این زمینه برنامه های منسجمی را تنظیم کرده که بخشی از تحقق این برنامه ها به نحوه همکاری دستگاه های اجرایی خدمات رسان مربوط می شود.

وی بیان کرد: بازچرخانی پساب شهرکهای صنعتی یکی از روشهای موثر برای تامین آب مورد نیاز واحدهای تولیدی است که حداقل می توان سه هزار لیتر آب از این محل تامین کرد و دوباره در بخش تولید مورد استفاده قرار داد که اجرای این مهم را در قالب ایجاد تصفیه خانه آغاز کردیم.

رسولیان با اشاره به بازدید رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی از تصفیه خانه شهرک صنعتی کاشمر، اظهار امیدواری کرد که این تصفیه خانه در سال آینده به بهره برداری برسد.

وی استفاده از آب بدست آمده از محل صرفه جویی بخش کشاورزی اظهار داشت: حتما باید وزارت جهاد کشاورزی کمک کند که با حفظ تولید آن بخش، بتوان سهم آب صنعت را افزایش داد و اشتغال این بخش را حفظ کرد.

معاون وزیر صمت اظهار امیدواری کرد که از محل بازچرخانی پساب صنعتی و صرفه جویی آب کشاورزی بتوان به تعادل بخشی تامین آب در شهرکهای صنعتی دست یافت.

رسولیان کمبود منابع مالی را یکی از مشکلات صنایع کوچک کشور ذکر و اظهار امیدواری کرد که بانکها سهم بیشتری از تسهیلات خود را به این صنایع اختصاص دهند چرا که طی دو سال اخیر صاحبان صنایع به تامین مالی و ارز مورد نیاز کشور کمک شایانی نموده لذا باید بتوان با حمایت از آنها مانع آسیب بیشترشان شد.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران گفت: در تلاش هستیم طی تفاهم با سازمانهای مدیریت و برنامه ریزی در استانها بخشی از منابع مالی از محل کمکهای فنی و اعتباری را طی تفاهم با بانکها به صنایع کوچک اختصاص دهیم، از سوی دیگر تسهیلات تبصره 18 قانون بودجه، طرح فهام وزارت نیرو و منابع شرکتهای صنایع معدنی که سیاست وزارت صمت نیز می باشد، محل خوبی برای تامین مالی صنایع کوچک به شمار می رود.

رسولیان شهرک صنعتی کاشمر را یکی از شهرکهای تقاضامحور دانست و افزود: طرح توسعه 100 هکتاری این شهرک آغاز شده و هیچ مشکلی در تامین منابع مالی برای اجرای آن وجود ندارد.

وی اضافه کرد: واحدهای بسیار خوبی در زمینه محصولات لبنی و آشامیدنی و گیاهان دارویی در این شهرک فعال است که صادرات محور بود و حجم گسترده و متنوعی از کالاها را تولید می کنند.

 

 

منبع: روابط عمومی شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی

اقتصادی

عمليات مبارزه زمستانه با آفات و بيماري هاي گياهي از اصول مهم باغداري است

منتشر شده

در

photo 2022 11 29 19 02 52 - عمليات مبارزه زمستانه با آفات و بيماري هاي گياهي از اصول مهم باغداري است

مدیر جهاد کشاورزی کاشمر عملیات مبارزه زمستانه با آفات و بیماری های گیاهی را بسیار مهم و به کشاورزان توصیه کرد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ،محمد شجعی ،مدیر جهاد کشاورزی کاشمر گفت:عمليات مبارزه زمستانه، عملياتي است كه در مقطع زماني از ابتداي آذر تا انتهاي بهمن ماه براي كنترل آفات و بيماري ها انجام مي شود كه هدف از آن برهم زدن مكان امن آفات و بيماري ها و كاهش ذخيره آفت يا بيماري براي سال بعد است كه در تقليل جمعيت آفت در سال آينده وكاهش خسارت بسيار مؤثر است.

شجعی افزود:پس از برداشت محصول لازم است كليه اندام هاي خشك وآلوده ازسطح باغات جمع آوري شده وسوزانده يا زير خاك دفن شوند.

وی ادامه داد:بقاياي گياهي مي تواند جولانگاه آفات و بيماري هاي گوناگون باشد لذا بقاياي هرس شاخه ها و ميوه هاي برداشت نشده و يا ريخته شده بر روي زمين مي توانند براي بهداشت باغ خطرآفرين باشد.

مدیر جهاد کشاورزی بیان کرد:تمامي بقاياي گياهي آلوده بايستي در باغات معدوم شوند معدوم كردن اين بقايا به دو شيوه سوزاندن و يا دفن عميق امكان پذير است بنابراين هرگز بقاياي گياهي را در محيط باغ دپو نكنيد و منتظر پوسيده شدن آنها نباشيد.

او تصریح کرد:در طول زمستان يك يا دو مرتبه در دماي زير صفر باغات را آبياري نموده تا با ايجاد يخ آب همراه با شخم به موقع جمعيت آفات در خاك كاهش يابد آبياري غرقابي زمستانه يا يخ آب علاوه بر كنترل بخش زيادي از آفات موجب بهبود خواص فيزيكي خاك مي شود.

 

 

منبع:روابط عمومی جهاد کشاورزی کاشمر

ادامه مطلب

اقتصادی

برگزاری روز مزرعه سیب دردهستان میانکوه شهرستان درگز

منتشر شده

در

photo 2022 11 29 09 32 23 - برگزاری روز مزرعه سیب دردهستان میانکوه شهرستان درگز

روز مزرعه سیب دردهستان میانکوه شهرستان درگز برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، سیدمحمد رضا رضایی ،کارشناس بهبود نظام های ترویجی سازمان جهاد کشاورزی با اشاره به جایگاه باغداران دهستان میانکوه در استان ، کیفیت سیب میانکوه را در کشور نمونه ارزیابی کرد.

و ی از واگذاری فعالیتهای غیرحاکمیتی به شرکتهای غیر دولتی خبرداد و تاکید داشت : با امید خدا وحمایت باغداران در صورت استقرار شرکت خصوصی در دهستان، مشکلات باغداران تا حدود زیادی مرتفع می شود.

همچنین،مجید فروهر از محققین مرکز تحقیقات کشاورزی به اهمیت تغذیه در مدیریت باغ اشاره و بیان داشت : شرایط هر باغ متفاوت بوده و نمی توان نسخه مشخصی برای همه باغداران ارائه داد ، امیری جامی از دیگر محققین مرکز تحقیقات توضیحاتی پیرامون آفات سیب بیان داشت و به اهمیت مبارزه زراعی زمستانه ومبارزه تلفیقی و شیمیایی در طول دوره داشت تاکید کرد.

همچنین محمد رضا سعادتیان ، رئیس ترویج درگز با اشاره به سطح زیر کشت باغات در شهرستان ،اجرای طرح های آبیاری تحت فشار،تغییر ارقام و جایگزینی ارقام جدید وپرمحصول با انجام سرشاخه کاری را ازجمله اهداف و برنامه های مدیریت جهاد کشاورزی بیان داشت و افزود: دقت در افزایش کیفیت و کمیت سردخانه،صنایع بسته بندی و اخذ مجوزهای استاندارو گواهی سلامت جهت صادرات و توسعه صنایع تبدیلی از دیگر برنامه های مدیریت جهاد کشاورزی می باشد.

 

 

 

منبع:روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان درگز

ادامه مطلب

اقتصادی

احداث اولین کارخانه خوراک دام و طیور در شهرستان خوشاب با 50درصد پیشرفت فیزیکی

منتشر شده

در

photo 2022 11 30 11 50 43 - احداث اولین کارخانه خوراک دام و طیور در شهرستان خوشاب با 50درصد پیشرفت فیزیکی

 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خوشاب از احداث اولین کارخانه خوراک دام و طیور شهرستان در محل ناحیه صنعتی این شهرستان خبر داد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،ابراهیم رودسرابی،مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خوشاب با اعلام این خبر گفت : کارخانه خوراک دام و طیور شهرستان با سرمایه گذاری 130میلیارد ریال در حال احداث می باشد که تاکنون بیش از 50 درصد پیشرفت فیزیکی شامل خرید زمین و کلیه تجهیزات و ماشین آلات مورد نیاز انجام شده که در صورت ارائه به موقع تسهیلات مورد نیاز ،پیش بینی می شود این کارخانه تا پایان سال 1402 به بهره برداری برسد.

وی ظرفیت این کارخانه را 50هزار تن خوراک دام و طیور در سال عنوان کرد و افزود : با بهره برداری از این واحد 18 نفر به صورت مستقیم و 30 نفر به صورت غیر مستقیم در شهرستان اشتغال زایی خواهد شد.

رودسرابی با اشاره به وجود بیش از 120هزار راس دام سبک و سنگین در شهرستان اظهار امیدواری کرد با بهره برداری از کارخانه مذکور ،تامین کامل کنسانتره و دان مورد نیاز دامداران و مرغداران شهرستان صورت پذیرد.

 

منبع:زوابط عمومی جهادکشاورزی خوشاب

ادامه مطلب

برترین ها