با ما همراه باشید

سلامت

عارضه ناهنجاری زانوی ضربدری یا زانوی ایکس

منتشر شده

در

photo 2022 08 21 19 52 36 - عارضه ناهنجاری زانوی ضربدری یا زانوی ایکس

یادداشت حرکات اصلاحی

 

دکتر محسن محمدی مومن، دکترای حرکات اصلاحی و آسیب شناسی ورزشی

 

 

عارضه ناهنجاری زانوی ضربدری یا زانوی ایکس

زمانیکه ما روی هردوپا می ایستیم، باید زانوها و مچ پاها بدون اینکه فشار وارد کنیم و در حالت عادی به همدیگر چسبیده باشد، یعنی هیچگونه فشاری در نزدیک کردن پاها به همدیگر وارد نکنیم، دراین حالت پاها سالم است.

ولی اگر زانوها به هم چسبیده باشد، ولی مچ پاها از یکدیگر فاصله بگیرد، فرد مبتلا به عارضه زانوی ضربدری و یا ایکس است.

از عوامل ایجاد زانوی ضربدری می توانیم به چاقی یا وزن زیاد کودک، زود راه افتادن کودک، نرمی استخوان، زمینه ارثی، پوکی استخوان اشاره کرد، که علایمی مثل ساییدگی بیش از حد کناره داخلی کفش، خستگی زودرس، کاهش ارتفاع پایین تنه، راه رفتن قورباغه ای، درد پشت ساق و جلوی ران پا، ساییده شدن زانوها به یکدیگر به هنگام راه رفتن، دورشدن قوزک داخلی پا از یکدیگر را به همراه دارد.

برای درمان این عارضه، تمرینات اصلاحی بسیار زیادی وجوددارد که چند مورد از کاربردی ترین تمرینها را در اینجا بیان می کنم.

تمرین اول اینست که بایستیم و یک مچ بندکشی را به مچ پای راست ببندیم، سپس وزن خود را روی شانه چپ بیندازیم و پای راست رااز بغل تا جاییکه می توانیم بالا بیاوریم و سپس به آرامی به پایین برگردانیم، این حرکت را ۱٠ تا ۱۲ مرتبه تکرار می کنیم و بعد با پای دیگر انجام می دهیم.

دومین تمرین اینست که روی پهلوی چپ بخوابیم و پاهای خود را روی هم به حالت کشیده بگذاریم، پای راست خود را تا حدی که با پای چپ زاویه ۴۵ درجه بسازد، بالا بیاوریم، یک ثانیه نگهداریم و بعد پایین بیاوریم. این حرکت را ۱٠ تا ۱۲ مرتبه تکرارکنیم و بعد پای خود را عوض کنیم. برای افزایش مقاومت می توانیم یک دمبل رو روی کشاله ران پا نگهداریم.

سومین تمرین اینست که روی زمین یا نیمکت بخوابیم پاها را دراز کنیم و روی زمین یا نیمکت بزاریم یک پا را از روی زمین بلند کرده و عضلات پا را منقبض کنیم، درهمین حالت ۱٠ ثانیه مکث کنیم، پا را روی زمین بزاریم و مجددا حرکت را تکرار کنیم، سپس برای پای دیگر همین مراحل را اجرا می کنیم.

چهارمین تمرین اینست که یک دست خود را به دیوار یا صندلی بگیریم، وزن خود را روی پنجه یک پا بیندازیم و پای دیگررا به سمت پشت خم کنیم، عضلات پشت ران را منقبض کنیم و تا می توانیم پاشنه پایی که از پشت خم شده است را به طرف باسن بکشیم، دراین حالت ۵ ثانیه مکث کنیم و سپس پا رو پایین بیاریم و ۸ تا ۹ مرتبه تکرار کنیم.

 

https://instagram.com/dr.mohammadi.momen?igshid=YmMyMTA2M2Y=

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سلامت

‍ ورود مسافر از پایانه مرزی لطف آباد به کشور ۲۳ برابر افزایش یافت

منتشر شده

در

photo 2023 01 20 10 01 05 - ‍ ورود مسافر از پایانه مرزی لطف آباد به کشور ۲۳ برابر افزایش یافت

 

مدیر پایانه مرزی لطف آباد خراسان رضوی از افزایش ۲۳ برابری مسافر از کشور ترکمنستان نسبت به سال قبل خبرداد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،محسن رکنی، مدیر پایانه مرزی لطف آباد خراسان رضوی افزود:هزار و ۵۱۷ مسافر از کشور ترکمنستان از طریق پایانه مرزی لطف آباد شهرستان درگز طی ۹ ماهه سال جاری به عنوان دوره پساکرونا و بدون محدودیتهای کرونایی وارد جمهوری اسلامی ایران شدند که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۲۳ برابر افزایش داشته است.

 

وی گفت: با توجه به بازگشایی مرز پس از بهبود وضعیت شیوع بیماری کرونا توسط کشور ترکمنستان در تیر ماه امسال و تداوم محدودیت تردد از پایانه مرزی باجگیران، تردد مسافران ورودی از این معبر مجاز زمینی رشد چشمگیری داشته است.

 

مدیرپایانه مرزی لطف آباد با اشاره به این که خلق فرصت های جدید برای جذب گردشگر می تواند در توسعه اقتصادی کشور تاثیرگذار باشد ادامه داد:شبکه بهداشت و درمان شهرستان و فرماندار درگز تمهیدات خوبی در زمینه بهره برداری از بخش ویژه (VIP) بیمارستان امام خمینی(ره) شهر درگز صورت داده که رغبت اتباع ملیت ترکمنستان برای استفاده از این فرصت درمانی را در پی داشته است.

 

رکنی افزود: ظرفیت درمانی یاد شده در قالب احیای گردشگری سلامت در افزایش تردد مسافران ورودی تاثیر گذار بوده است.

 

وی به کاهش ۶۸ درصدی خروج مسافران در بازه زمانی یاد شده از این پایانه مرزی اشاره و اضافه کرد: تاکید طرف ترکمنستانی بر انجام آزمایشهای کرونا برای ورود به کشور یکی از عوامل کاهش این آمار است.

 

مدیر پایانه مرزی لطف آباد گفت با توجه به نبود امکانات قرنطینه انسانی و آزمونهای کرونا در مرز آرتیق ترکمنستان (در مقابل لطف آباد) خروج بیشتر مسافران ورودی از لطف آباد از طریق پایانه مرزی سرخس صورت می‌گیرد لذا پیگیر بازگشایی تردد مسافران برای خروج از این مرز زمینی نیز هستیم.

 

 

 

 

ادامه مطلب

اجتماعی

آشتی ورزش با صنعت در ایران خودرو خراسان

منتشر شده

در

photo 2023 01 04 17 34 12 - آشتی ورزش با صنعت در ایران خودرو خراسان

 

آیین افتتاح شرکت ورزش ایرانیان خودرو خراسان و مسابقات فوتسال جام فجر یادواره سردار شهید حاج قاسم سلیمانی برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، سیدحسین پروانه‌حسینی، مدیرعامل شرکت تعاونی خدمات فنی و مهندسی کارکنان ایران‌خودرو خراسان در نشست خبری آیین افتتاح شرکت ورزش ایرانیان خودرو خراسان و مسابقات فوتسال جام فجر یادواره سردار شهید حاج قاسم سلیمانی افزود: شرکت تعاونی خدمات فنی و مهندسی کارکنان ایران خودرو، به عنوان یک سازمان مردم نهاد زیر مجموعه شرکت ایران خودرو خراسان با 5 هزارسهامدار طی دو سال کار خود را آغاز کرده است.

 

وی خاطرنشان کرد: استعداد یابی از بین کارکنان ایران خودرو و خانواده های آنها در سطح نونهالان، بزرگسالان و بانوان و تشکیل تیم ورزشی در جهت ایجاد نشاط فضای کارگری و رونق تولید و اشتغالزایی در دستورکار قرار گرفته است.

پروانه حسینی با بیان اینکه یک انجمن کارگری و در قالب شرکت تعاونی تیم‌داری می کنیم، افزود: : ظرفیت‌های ورزشی کارکنان و کارگران شرکت ایران خودرو رو به خوبی شناسایی کرده‌ایم.

 

مدیرعامل شرکت تعاونی خدمات فنی و مهندسی کارکنان ایران‌خودرو خراسان از تقویت تیم با استفاده از ظرفیت‌های خود شرکت و تیم داری در سطح حرفه‌ای پس ازاین مراحل خبرداد.

 

پروانه حسینی گفت: احداث یک سالن تخصصی ورزشی برای کشف و پرورش استعدادهای ورزشی در دستور کار است و امیدواریم بتوانیم شرایطی را ایجاد کنیم تا در مدت زمان طولانی بتوانیم از آن بهره‌برداری کنیم.

 

وی افزود: برای شروع کار،سالن ورزشی جهاددانشگاهی خراسان رضوی برای برگزاری مسابقات و آموزش و استعدادیابی دراختیار شرکت تعاونی قرار گرفته است.

 

مدیرعامل شرکت تعاونی خدمات فنی و مهندسی کارکنان ایران‌خودرو خراسان افزود: توجه به استعدادهای ورزشی بانوان در کنار استعدادیابی ورزش روستایی حاشیه شهر و نونهالان هم مورد توجه است.

حسینی پروانه از استقبال هیات ورزشهای همگانی استان نسبت به برنامه های این شرکت خبرداد و خاطرنشان کرد: ایران خودرو خراسان، دغدغه مند کارکنان و خانواده های آنهاست و ایجاد ورزش پس از دوسال کرونا، زمینه شور و نشاط کارکنان و جامعه کارگری را فراهم می کند.

 

وی گفت: همگامی شرکت شهرکهای صنعتی در خراسان رضوی با ایجاد و حمایت زمینه های ورزشی به رونق تولید و کاهش نابهنجاری های اجتماعی و ایجاد اشتغال کمک می کند.

 

حسینی پروانه افزود:رقابت‌های فوتسال جام فجر یادواره سردار شهید حاج‌قاسم سلیمانی به‌میزبانی شرکت تعاونی خدمات فنی و مهندسی کارکنان ایران‌خودرو خراسان و شرکت ورزشی ایرانیان خودرو خراسان با حضور شانزده تیم کارگری از مجموعه ایران‌خودرو خراسان و شرکت‌های تابعه برگزار می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: قرعه‌کشی این رقابت‌ها درحالی برگزار شد که تیم‌ها پس از رقابت در چهار گروه و برگزاری مرحله حذفی به‌صورت رفت و برگشت در روز ۲۲بهمن هم‌زمان با سالروز پیروزی انقلاب اسلامی، قهرمان این دوره از رقابت‌ها را خواهند شناخت.

شبنم مقدم

ادامه مطلب

اجتماعی

رئیس هیات اسکیت خراسان رضوی : لزوم حمایت هرچه بیشتر مسئولین استانی

منتشر شده

در

photo 2023 01 03 19 41 02 - رئیس هیات اسکیت خراسان رضوی : لزوم حمایت هرچه بیشتر مسئولین استانی

 

به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، محمد عجم خراسانی ، رئیس هیات اسکیت خراسان رضوی با ابراز خرسندی از پیشرفت ورزشکاران خراسانی این رشته، عنوان کرد: ایجاد و گسترش مجموعه‌هایی نظیر پیست بازی‌های یخی پدیده شاندیز، در ارتقا سطح کیفی و کمی هاکی و اسکیت روی یخ استان تاثیرات فراوانی داشته و موجب رونق و گسترش فعالیت‌های اقتصادی و ورزش استان و همچنین ماندگاری توریست‌ها و مسافران در شهر شاندیز می شود.

 

وی افزود: پیست بازی‌های یخی پدیده شاندیز، استانداردهای لازم برای برگزاری بازی‌های ملی را داشته و از امکانات خوبی برخوردار است و باعث بروز استعدادهای جوانان استان و افزایش ملی‌پوشان استان نیز خواهد شد که از جمله آن‌‌ها می‌توان به حضور علیرضا مهدی و مهیار پیروز مطلق در اردوی تیم ملی اشاره کرد.

رئیس هیات اسکیت خراسان رضوی با اشاره به اینکه پیست بازی‌های یخی پدیده شاندیز ظرفیت برپایی اردوهای تیم ملی را دارد، یادآور شد: از جمله مزایای برپایی اردوی تیم ملی در پیست بازی‌های یخی پدیده شاندیز، رونق و افزایش توریسم و همینطور گردشگر خارج از استان و همینطور خانواده ورزشکارانی که برای تماشا و پیگیری تمرینات فرزندانشان به این مجموعه مراجعه می‌کنند خواهد شد و برگزاری اردوی تیم ملی و همچنین قرار دادن حفاظ موردنیاز و پد شیشه‌ای در این پیست، از هدر رفت انرژی جلوگیری کرده و باعث برگزاری مسابقات متنوع استانی و کشوری نیز خواهد شد.

وی با اشاره بر لزوم حمایت مسئولین استانی، افزود: از ارگان‌ها و سازمان‌های مربوطه مانند شهرداری، فرمانداری، اداره ورزش و جوانان استان، اداره میراث فرهنگی و گردشگری خراسان رضوی و همچنین استانداری خراسان رضوی خواستار حمایت‌های لازم در این زمینه خواهیم بود تا شاهد پیشرفت هرچه بیشتر این ورزش‌ها در سطح استان باشیم.

 

 

منبع:روابط‌ عمومی گروه شرکت‌های پدیده

ادامه مطلب

برترین ها