با ما همراه باشید

اقتصادی

عدم حمایت از بخش خصوصی فعال در حوزه ترانزیت

منتشر شده

در

500 - عدم حمایت از بخش خصوصی فعال در حوزه ترانزیت

عضو هیات مدیره انجمن حمل و نقل بین‌المللی خراسان رضوی گفت:گره خوردن اقتصاد و سیاست به یکدیگر و عدم حمایت از بخش خصوصی فعال در صنعت ترانزیت، از عمده دلایلی است که ، مانع پیشرفت و توسعه ترانزیت ایران شده است.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، ابراهیم عطایی، عضو هیات مدیره انجمن حمل و نقل بین‌المللی خراسان رضوی معتقد است که بخش خصوصی هر کشور، زاییده ساختار و قوانین دولت و حاکمیت است؛ لذا بخش خصوصی ایران نیز پرروده قوانین و ساختار دولت همین کشور است و اگر حرکتی از سوی این بخش در زمینه توسعه ترانزیت صورت نگرفته؛ به علت موانعی بوده که در مقابل این بخش قرار داشته و مانع پیشرفت آن شده است.

 

این عضو هیات مدیره انجمن حمل و نقل بین‌المللی خراسان رضوی می‌گوید: بخش خصوصی ترکیه چندین سال پیش یکی از ضعیف‌ترین‌ها در دنیا بود؛ اما با وجود دولتی کارآمد، شرایط این بخش نیز عوض شد و امروز شاید بتوان گفت این کشور یکی از قوی‌ترین بخش‌های خصوصی جهان را دارد.

 

وی تاکید می‌کند: متاسفانه اقتصاد و سیاست ما به هم گره خورده است و به نوعی، اقتصاد فدای سیاست می‌شود؛ حال آن‌که اگر بخشی از اقتصاد را در جهت خودش هزینه می‌کردیم، امروز شرایط بخش خصوصی در بسیاری از حوزه‌ها بهتر بود.

 

عطایی می‌گوید: وظیفه بخش خصوصی در حذف موانع پیش روی توسعه ترانزیت، ارائه اطلاعات و نقطه نظرات، مسیرها و تهدیدهای کشورهای همسایه به دولت است؛ ما این موضوعات را در جلسات مشترک، به بخش دولتی منتقل کرده‌ایم؛ اما متاسفانه با وجود اینکه بخش دولتی بیشتر از ما مشکلات را درک می‌کند، اقدامی برای حل مسائل و چالش‌ها نمی‌بینیم.

 

وی با بیان اینکه آینده مطلوبی برای ترانزیت کشور پیش‌بینی نمی‌کنیم، یادآور می‌شود: اگر قرار باشد با سیاست کنونی کشور در صنعت ترانزیت پیش برویم، اوضاع این صنعت جای نگرانی دارد؛ زیرا متاسفانه اراده‌ای در حل مشکلات مشاهده نمی‌کنیم. شاید عملکرد سلیقه‌ای یا جزیره‌ای مسئولان یا قرار نداشتن مدیران اجرایی در جایگاه و پست‌های تخصصی خود و… از جمله مسائل تاثیرگذار در این امر باشد.

 

عضو هیات مدیره انجمن حمل و نقل بین‌المللی خراسان رضوی با اشاره به فرسودگی ناوگان به عنوان یکی از مشکلات موجود در مسیر توسعه ترانزیت کشور می‌گوید: یکی از مشکلات موجود در نوسازی ناوگان حمل و نقل، ساختارهای اجرایی و قوانینی است که دولت پیش پای فعالان این بخش گذاشته است.

 

عطایی معتقد است هر چه دخالت دولت کمتر و فضای کار بخش خصوصی بیشتر باشد، می‌توان به تقویت ترانزیت امیدوار بود. او تصریح می‌کند: علیرغم اینکه معتقدم دولت باید بر صنعت حمل و نقل و ترانزیت نظارت داشته باشد؛ به این مساله باور دارم که نباید در این بخش دخالت نماید. ما در مسائل سیاسی، دیپلماسی اقتصادی و زیرساخت ریلی و مرزهای کشور به همراهی و حمایت دولت احتیاج داریم؛ اما در برخی موارد اگر دخالتی نباشد، می‌توانیم پیشرفت کنیم.

 

لزوم توجه به نظرات بخش خصوصی در دیپلماسی اقتصادی

 

عضو هیات مدیره انجمن حمل و نقل بین‌المللی خراسان رضوی درباره الزامات توسعه ترانزیت از مسیر دیپلماسی اقتصادی، بر لزوم توجه به نقطه نظرات بخش خصوصی در این زمینه تاکید و اظهار می‌کند: ما در بخش خصوصی با افغانستان، ترکیه و اکثر کشورهای همسایه و دنیا ارتباط خوبی داریم و می‌توانیم در پیشبرد اهداف دیپلماسی اقتصادی کمک کنیم. لذا دولت می‌تواند با بهره گرفتن از نقطه نظرات این بخش، به نتایج بهتری در حوزه ترانزیت از طریق دیپلماسی دست یابد.

 

عطایی خاطرنشان می‌کند: امروز تمامی کشورها به دنبال استفاده از هر فرصتی در جهت توسعه ترانزیت خود هستند؛ همانطور که ترکیه و آذربایجان به خاطر 40 کیلومتر در ارمنستان جنگی به راه انداختند و به دنبال باز کردن کریدور خود و بستن کریدور به روی ایران بودند. این اتفاق بدان معناست که این کشورها سیاست را فدای اقتصاد خود کردند و ترانزیت و کار بین‌المللی برای آنها بسیار اهمیت دارد.

 

وی یادآور می‌شود: ایران جزو معدود کشورهایی است که با 24 کشور دنیا ارتباط دارد، در بهترین چهارراه ترانزیتی دنیا و مسیر ارتباط بین آفریقا و شرق آسیا، آسیا و اروپا و شمال اروپا قرار دارد و پل ارتباطی بین این مناطق به شمار می‌رود؛ اما متاسفانه از این ظرفیت آنطور که باید استفاده نشده است.

 

 

منبع:ترابرد

 

 

اقتصادی

جوجه‌ریزی 1 میلیون و 258 هزار و 69 قطعه‌ای در مرغداری‌های خوشاب از ابتدای سال جاری

منتشر شده

در

photo 2022 11 27 17 04 25 - جوجه‌ریزی 1 میلیون و 258 هزار و 69 قطعه‌ای در مرغداری‌های خوشاب از ابتدای سال جاری

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خوشاب از 1 میلیون و 258 هزار و 69 قطعه جوجه ریزی مرغداری های شهرستان از ابتدای سال جاری خبر داد .

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،ابراهیم رودسرابی،مدیر جهاد کشاورزی شهرستان گفت:از ابتدای سال جاری تا کنون بیش از 1 میلیون و 258 هزار و 69 قطعه جوجه‌ریزی در مرغداری‌های شهرستان خوشاب انجام شده است.

رودسرابی افزود: در شهرستان خوشاب 28 واحد مرغداری صنعتی فعال با ظرفیت جوجه ریزی سالانه 670هزار و 986 قطعه وجود دارد.

رودسرابی ضمن اشاره به اینکه متوسط دفعات جوجه ریزی در سال در خوشاب 3.03 می باشد گفت: از کل جوجه ریزی انجام شده توسط مرغداری ها در خوشاب تعداد 35 هزار و 299 قطعه مربوط به سویه آرین بوده است.

گفتنی است از ابتدای سال تا کنون با این ظرفیت مرغداری در شهرستان مقدار یک هزار و ۸۶۸ تن گوشت مرغ آماده طبخ تولید شده است.

 

 

منبع:روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان خوشاب

ادامه مطلب

اقتصادی

آغاز برداشت زعفران از4 هزار و 600 هکتار سطح زیر کشت شهرستان کاشمر

منتشر شده

در

photo 2022 11 27 17 05 31 - آغاز برداشت زعفران از4 هزار و 600 هکتار سطح زیر کشت شهرستان کاشمر

برداشت زعفران از 4 هزار و 600هکتارسطح زیر کشت این گیاه در شهرستان کاشمرآغاز شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران محمد شجعی، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کاشمر با اشاره به آغاز برداشت زعفران در سال زراعی جاری گفت:زعفران یکی از ارزشمند ترین گیاهان دارویی طبیعت است که کاشت آن از زمان های گذشته تا به حال در قسمت هایی از کشورمان خصوصا استان خراسان تداوم داشته است.

شجعی افزود:اغلب کشاورزان منطقه به دلیل عدم اطلاع از تکنولوژی های نوین کشاورزی و فنون جدید زراعت سود چندانی از کشت این گیاه بدست نمی آورند.

وی ادامه داد:می طلبد ادارات دولتی و خصوصی دخیل در حوزه زعفران با هماهنگی بین بخشی در راستای یکدیگر فعالیت کرده تا با سیاست گذاری درست آینده روشنی را برای بازاریابی داخلی و خارجی زعفران ترسیم و با آشنا کردن کشاورزان شهرستان و منطقه با علوم و تکنولوژی روز دنیا به معیشت و اقتصاد خانوارهای کشاورزان که این محصول در سبد معیشتی آنان نقش بسزایی را ایفا می نماید کمک کرده باشیم.

مدیر جهاد کشاورزی کاشمر بیان کرد:شهرستان کاشمراز لحاظ سطح زیر کشت با 4 هزار و 600هکتار رتبه سوم استان را دارا می باشد که پیش بینی می گردد حدود 6 هزار کیلو از این گیاه با ارزش و کم آب طلب از سطح زیر کشت شهرستان برداشت شود هرچند با توجه به خشکسالی های سال های اخیرپیش بینی می شود امسال با کاهش 30 درصدی برداشت مواجه باشیم.

شجعی اظهارکرد:برگزاری کلاس های آموزشی ترویجی در خصوص مسائل فنی ، برگزاری روز مزرعه ها،بازدید از مزارع و توصیه های فنی ، توزیع کود های شیمیایی ،خرید توافقی ،توزیع هیتر و الک جهت فرآوری بهداشتی و برگزاری کلاس های آموزشی در خصوص فرآوری بهداشتی زعفران از جمله اقداماتی است که جهاد کشاورزی شهرستان کاشمر در بخش زعفران انجام داده است.

 

 

 

 

 

 

 

منبع:زوابط عمومی جهاد کشاورزی کاشمر

ادامه مطلب

اقتصادی

40 هزار میلیارد ریال گردش مالی بازارهای موقت مشهد

منتشر شده

در

photo 2022 11 27 17 06 05 - 40 هزار میلیارد ریال گردش مالی بازارهای موقت مشهد

مدیر عامل سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی شهرداری مشهد گفت:در حال حاضر 6200 نفر شاغل در 30 بازار موقت شهرداری مشهد در قالب بیش از 19000 هزار غرفه فعالیت می کنند.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،محمد جواد مشیری ، مدیرعامل سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی شهرداری مشهدگفت: طی مطالعه میدانی و تحقیق از فعالان بازارهای سیار سازمان از ابتدای سال تاکنون 40 هزار میلیارد ریال گردش مالی به صورت خرد اعلام شده است.

مشیری افزود: این مبلغ شامل گردش مالی30 روز بازار موقت و موضوعی سازمان از جمله روز بازارهای هفتگی، عصر بازارها و شب بازارها است که مدیریت فرآیند برگزاری و اجرای آنها توسط سازمان انجام می شود.

وی گفت: کمترین مبلغ میانگین روزانه اعلام شده توسط فعالان این غرفه ها را که بالغ بر 19هزار غرفه می باشد4 میلیون ریال و بیشترین میانگین روزانه 98 میلیون ریال می باشد و بیشترین روزهای فعال در سال مربوط به 7 بازار موقت است که بیش از 300 روز فعالیت دارد .

مشیری افزود: تلاش داریم با گسترش منطقی و هدفمند این بازارها سهم بازار اقتصاد خرد را ارتقا داده و به سمت تقویت این مدل بپردازیم.

مدیر عامل سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی افزود: در حال حاضر 6200 نفر شاغل در 30 بازار موقت شهرداری مشهد در قالب بیش از 19 هزار غرفه فعالیت می کنند و میانگین دریافتی از این غرفه ها 210 هزار ریال می باشد .

مشیری گفت: حدود 27 درصد از غرفه داران تحت پوشش دستگاه های حمایتی و زنان سرپرست خانوار می باشند و با توجه به نگاه حمایتی مدیریت شهری و شورای اسلامی شهر مقدس مشهد 50 درصد تخفیف ویژه این عزیزان در نظر گرفته شده و این مبلغ صرف نگهداری ، پاکیزگی ، امنیت و مدیریت فرآیند اجرایی آن  می شود .

وی افزود:  نگاه به این موضوع در سازمان با توجه به اهمیت ایجاد اشتغال و لزوم حمایت از این حوزه کاملاً حمایتی است و خواستار حمایت های دولتی در این موضوع هستیم .

 

 

منبع:روابط عمومی سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی شهرداری مشهد

ادامه مطلب

برترین ها