با ما همراه باشید

فرهنگی

عصر شعر مجازی «جهان مرد» به میزبانی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی برگزار شد

منتشر شده

در

photo 2022 01 04 14 33 22 - عصر شعر مجازی «جهان مرد» به میزبانی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی برگزار شد

عصر شعر مجازی «جهان مرد» به مناسبت دومین سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی باحضور شاعران فارسی زبان افغانستانی، پاکستانی و هندی به میزبانی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی و مشارکت شاعران استان‌های خراسان جنوبی، خراسان شمالی، سیستان و بلوچستان، قم و گلستان برگزار شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، عصر شعر مجازی «جهان مرد» به مناسبت دومین سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی باحضور شاعران فارسی زبان افغانستانی، پاکستانی و هندی به میزبانی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی و مشارکت شاعران استان‌های خراسان جنوبی، خراسان شمالی، سیستان و بلوچستان، قم و گلستان برگزار شد.

 

در ابتدا حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی ضمن تسلیت ایام سوگواری حضرت فاطمه زهرا(س) اظهار امیدواری کرد روح حاج قاسم سلیمانی از برگزاری این برنامه که به واسطه عرض ارادت به ساحت حضرت زهرا(س) در حال اجرا است، شاد شود و گفت: همایش «جهان مرد» به همت نهاد کتابخانه های عمومی کشور با همکاری کنگره بین المللی انتقام سخت به میزبانی استان خراسان رضوی و حضور شاعرانی از استانهای خراسان جنوبی، خراسان شمالی، سیستان و بلوچستان، قم و گلستان برگزار می شود.

وی با بیان اینکه برگزاری ین قبیل برنامه ها کمترین کار برای ادای دین به حاج قاسم سلیمانی است، افزود: عنوان «جهان مرد» به واسطه جمعیت بالای علاقمندان او در سراسر جهان است که با هر قوم و مذهبی که به دنبال صلح و آرامش جهانی هستند، بسیار بجا و مناسب است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی تصریح کرد: حاج قاسم فردی نظامی با بالاترین درجه است که در وصیت نامه خود قید می کند « بر روی سنگر قبرم بنویسید: سرباز» ، فردی که در مقابل استکبار و ظلم بسیار قاطعانه و قدرتمند و در مقابل کودکان و ضعفا بسیار مهربان و رئوف بود.

حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر سبزیان ضمن تشکر از روسای ادارات کتابخانه های عمومی شهرستانها و کتابداران و کارکنان اداره کل گفت: باعث مباهات است که مجموعه کتابخانه های عمومی استان خراسان رضوی در پی لبیک گویی به مکتب حاج قاسم و ادای دین به این «جهان مرد» ایران زمین بالغ بر 1400 رویداد فرهنگی را در ایام فاطمیه و سالگرد شهادت حاج قاسم رقم زدند.

 

در ادامه ابوالفضل مبارز، عاطفه سادات موسوی و عاطفه جعفری، شاعران اهل افغانستان به خوانش سروده های خود با محوریت شخصیت حاج قاسم سلیمانی پرداختند.

 

گفتنی است، در ادامه قاسم مهرنیا، شاعر خراسان شمالی؛ جعفر عباسی، شاعری از استان خراسان جنوبی؛ عباسعلی صباغ زاده، شاعری از سیستان و بلوچستان؛ احمد شهریار، شاعر پاکستانی و حمزه محمودی، شاعر اهل افغانستان از استان قم و آخوند قره جه شاعر ترکمن، محمد نادر امیری و محمد اسحاق رسولی شاعران اهل افغانستان از استان گلستان به خوانش سروده های خود پرداختند.

 

 

منبع: روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی

فرهنگی

ثبت ملی32 اثر تاریخی منقول ارزشمند خراسان رضوی در فهرست میراث‌فرهنگی منقول کشور

منتشر شده

در

14011104000761 Test PhotoN - ثبت ملی32 اثر تاریخی منقول ارزشمند خراسان رضوی در فهرست میراث‌فرهنگی منقول کشور

مدیر کل میراث‌فرهنگی ،گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی گفت: تعداد 32 پرونده اشیای تاریخی شاخص استان در شورای ملی ثبت منقول وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ارائه و پس از بررسی کارشناسان، واجد ثبت تشخیص داده و در فهرست میراث‌فرهنگی ملی قرار گرفت.

به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ،سید جواد موسوی با اعلام این خبر افزود:32 اثرمنقول ثبت شده ازاین آثارشامل تعدادی از آثار منقول مجموعه بسیار ازرشمند و نفیس موزه‌های آستان قدس رضوی است.

هم‌چنین محمود طغرایی، مدیر ثبت آثار تاریخی، فرهنگی و طبیعی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی درباره جزئیات آثار ثبت شده اظهار کرد: تعداد 7 جلد قرآن نفیس و منحصربه‌فرد شامل قرآن به خط محمدعلی اردستانی(کاتب السلطان) مربوط به سده 13 هجری قمری، قرآن به خط زین‌العابدین شیرازی مربوط به سده 9 هجری قمری، قرآن محمدبن‌‍‌کثیر مربوط به سده 4 هجری قمری، قرآن به خط اختراعی بابری مربوط به سده 10 هجری قمری، قرآن به خط سیدجعفرمحمد حسینی مربوط به سده 12 هجری قمری، قرآن به خط وصال شیرازی مربوط به سده 13 هجری قمری، قرآن منسوب به خط یاقوت مستعصمی مربوط به سده 7 هجری قمری از جمله نسخ خطی ارزشمند ثبت شده است.

او افزود: ضریح قدیمی حرم حضرت رضا(ع) معروف به ضریح شیر وشکر مربوط به پهلوی دوم، زیارت نامه فولادی زراندود با متن زیارت حضرت رسول(ص) مربوط به سده 13 هجری قمری، زیارت نامه فولادی مشبک زراندود مربوط به سده 13 هجری قمری، اسطرلاب برنجی ساخت عبدالعلی مربوط به دوره صفویه، اسطرلاب حلقوی مربوط به دوره قاجاریه، پایه شمعدان فلزی مربوط به سده 9 هجری قمری، پیراهن حرز مربوط به دوره زندیه (که بر روی آن آیات و احادیث نوشته شده است)، دو قالیچه با نقوش محرابی مربوط به دوره صفویه، قفل آویز زرین ضریح حرم مطهر حضرت رضا(ع) مربوط به سده 11 هجری قمری، قندیل آویز زرین مربوط به سده 13 هجری قمری، جای کلیدی فولادی ضریح حرم مطهر مربوط به دوره صفویه در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

مدیر ثبت آثار تاریخی، فرهنگی و طبیعی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی ادامه داد: آبریز فولادی مربوط به سده 12 هجری قمری، جا کلیدی فولادی زراندود ضریح حرم مطهر مربوط به دوره صفویه، آبریز برنجی قلمزنی شده مربوط به دوره صفوی، یک مرقع(متن خوشنویسی شده) به خط میرعلی هروی مربوط به سده 10 هجری قمری، منبر چوبی خاتم‌کاری شده مربوط به سده 14 هجری قمری، پرده ماهوت مروارید دوزی و منجوق دوزی شده مربوط به سده 12 هجری قمری، دو تبرتزئینی فولادی زراندود مربوط به دوره افشاریه و قاجاریه، درب چوبی دو رو با ورقه های زرین و سیمین حرم مطهر مربوط به دوره قاجاریه، ساعت آفتابی و قبله نمای ساخت عبدالائمه مربوط به سده 12 هجری قمری، سجاده ماهوت تکه‌دوزی و قلاب دوزی مربوط به دوره قاجاریه، گلابدان فولادی دو لایه مربوط به سده 9 هجری قمری و یک سنگ قبر نفیس امیرزاده کمال الدین حسین قلی مربوط به سده 9 هجری قمری سایر موارد ثبت شده اخیرآثار موزه‌های آستان قدس رضوی است.

طغرایی تصریح کرد: در راستای همکاری‌های فرهنگی بسیار ارزشمند بین مجموعه بزرگ آستان قدس رضوی و اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی تاکنون 65 اثر ثبت ملی شده است.شایان ذکر است مستند سازی و ثبت آثار میراث فرهنگی منقول در فهرست آثار ملی،علاوه بر معرفی بیشتر آنها ،موجب برنامه ریزی به منظور مرمت و توجه دقیق تر کارشناسان و پژوهشگران به آنها خواهد شد.هم اکنون تمامی این آثار در مجموعه موزه های آستان قدس واقع در مجموعه حرم مطهر امام رضا(ع) برای بازدید عمومی به نمایش گذاشته شده است.

 

 

منبع:روابط‌ عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی

ادامه مطلب

فرهنگی

زیرساخت های مساجد برای حضور مردم در اعتکاف آماده نیست

منتشر شده

در

1398031311272956917577264 - زیرساخت های مساجد برای حضور مردم در اعتکاف آماده نیست

مدیر کل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی گفت:زیرساخت‌های بسیاری از مساجد از جمله حمام، سیستم گرمایشی و سرویس‌های مناسب برای حضور مردم در اعتکاف آماده نشده است.

 

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،حجت الاسلام هادی صاحبقرانی،مدیر کل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی در نشست خبری اعلام برنامه های اعتکاف امسال افزود:زیرساخت‌های بسیاری از مساجد از جمله حمام، سیستم گرمایشی و سرویس‌های مناسب برای حضور مردم در اعتکاف آماده نشده است.

 

وی خاطرنشان کرد:پیش بینی می‌کنیم امسال با توجه به رفع محدودیت‌های کرونایی و کم شدن آمار ابتلا به این بیماری پیش بینی می‌کنیم امسال پرشور‌تر برگزار شود.

 

وی افزود: امسال مراسم اعتکاف رجبیه امسال ۱۵،۱۶و۱۷ بهمن ماه  در بیش از  ۶۴۴ مسجد در استان خراسان رضوی برگزار  می کنیم  و  رابط فرهنگی هم در این مساجد داریم .

 

مدیر کل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی با اشاره به اینکه ثبت‌نام اعتکاف در مساجد خراسان رضوی از اول تا سیزدهم بهمن ادامه دارد، افزود: مراسم اعتکاف در استان ۱۵ بهمن ماه قبل از اذان صبح آغاز می‌شود و به مدت سه روز ادامه دارد.

 

مدیرکل اداره تبلیغات اسلامی خراسان رضوی به فعالیت ۳۰ ستاد اصلی در سطح شهرستان‌های استان به‌صورت مردمی و نهادی در قالب کمیته به منظور رصد و همکاری در برگزاری هرچه باشکوه‌تر مراسم اعتکاف اشاره کرد و افزود: کمیته مساجد و روحانیت شامل ائمه جمعه و جماعات، کمیته تشکل‌های مردمی، کمیته فرهنگی، کمیته تبلیغات و رسانه، کمیته امنیت و انتظامات و کمیته بهداشت و درمان جزو این ۶ کمیته به‌شمار می‌روند.

 

صاحبقرانی اظهار کرد: احیای تاریخ شفاهی اعتکاف در سطح استان از طریق مصاحبه و ثبت خاطرات و انعکاس آن در سطح جامعه، حضور یک خبرنگار و عکاس برای هر مسجد جهت انعکاس اخبار اعتکاف در فضای مجازی و نیز ارسال پیامک به امامان مساجد و مبلغین جهت فضاسازی در سطح جامعه از جمله اقدامات کمیته تبلیغات و رسانه در راستای ترویج این مراسم معنوی است.

 

وی در ادامه تصریح کرد: مراسم اعتکاف در سال‌های گذشته قبل از کرونا تا سقف ۶۲۰ مسجد در سطح استان بود، اما امسال پیش‌بینی می‌شود به ۶۴۴ مسجد افزایش یابد که از این تعداد ۵۸ مسجد در مشهد میزبان برگزاری مراسم اعتکاف هستند.

 

صاحبقرانی خاطر نشان کرد:  ثبت‌نام مساجد ادامه دارد و این آمار ممکن است تا زمان برگزاری مراسم اعتکاف افزایش یابد.

 

 

شبنم مقدم

ادامه مطلب

فرهنگی

تعطیلی کتابخانه های عمومی استان به علت برودت هوا

منتشر شده

در

تعطیلیمدارس - تعطیلی کتابخانه های عمومی استان به علت برودت هوا

 

طبق مصوبه ستاد بحران استانداری خراسان رضوی کتابخانه‌های عمومی استان به علت برودت هوا تعطیل شدند.

 

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، طبق مصوبه ستاد بحران استانداری خراسان رضوی  کتابخانه‌های عمومی استان تا روز پنج‌شنبه ۲۹دیماه ۱۴۰۱، به علت برودت هوا و صرفه‌جویی در مصرف گاز تعطیل شدند.

 

حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی با اشاره به تغییرات آب و هوایی استان در طی چند روز گذشته، گفت: پیرو بخشنامه  ستاد بحران و مدیریت مصرف انرژی استانداری، تاکیدات استاندار محترم و همچنین هماهنگی‌های صورت گرفته با نهاد کتابخانه های عمومی کشور ، در پی برودت هوا و جلوگیری از قطع گاز، تمامی کتابخانه‌های عمومی سطح استان تا روز پنج شنبه 29 دی تعطیل است.

 

وی با بیان اینکه “کتابداری هیچ‌وقت تعطیل نیست”، افزود: البته در این مدت فعالیت کتابخانه‌های عمومی بصورت مجازی و در قالب دورکاری خواهد بود.

 

سبزیان در پایان با اشاره به بحران وضعیت گازرسانی در شهرستانهای مختلف استان، خواستار مشارکت مردمی در کاهش مصرف گاز شد.

 

 

منبع: روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی

ادامه مطلب

برترین ها