با ما همراه باشید

اقتصادی

عملیات آغاز عملیات مڪانیزه برداشت جو در اراضی ڪشاورزی شهرستان مشهد

منتشر شده

در

photo 2022 05 30 18 43 52 - عملیات آغاز عملیات مڪانیزه برداشت جو در اراضی ڪشاورزی شهرستان مشهد

سرپرست جهاد ڪشاورزی شهرستان مشهد از عملیات مڪانیزه برداشت جو در سطح آغاز ۱۳هزارو ۸۰۰ هڪتار جو آبی و ۸ هزار ۵۰۰ هڪتار جو دیم ازاراضی ڪشاورزی این شهرستان خبر داد .

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، محمد میری دیسفانی ،سرپرست جهاد ڪشاورزی شهرستان مشهدگفت : امسال درشهرستان مشهد ۲۲هزارو ۳۰۰ هڪتار ازاراضی ڪشاورزی زیرڪشت جو قرارگرفته است (۱۳هزار و ۸۰۰ هڪتار جو آبی و ۸هزار و ۵۰۰ هڪتار جو دیم ) و پیش بینی می شود ڪه بیش از ۵۵ هزار تن برداشت جو از این سطح را داشته باشیم.

میری دیسفانی بیان نمود : متوسط عملڪرد جو آبی ۴ تن در هڪتار و جو دیم ۵۰۰ ڪیلوگرم در هڪتار می باشد .

وی گفت: شروع ڪاشت از تاریخ اول مهر آغاز شده و تا تاریخ ۳۰ آذر ادامه داشته است و ارقام ڪشت شده در سطح شهرستان مشهد عمدتا رقم یوسف ، بهمن ، نوت ، ریحان ، بهرخ و … می باشد .

 

میری دیسفانی بیان کرد : بیش از ۱۳۰ دستگاه ڪمباین ڪار ( ۳۰ دستگاه ڪمباین بومی و ۱۰۰ دستگاه ڪمباین مهاجر ) برداشت جو را در این شهرستان به عهده دارند و در این رابطه اڪیپ های برداشت متشڪل از ڪارشناسان مجرب مستقردرمدیریت و مراڪز جهاد ڪشاورزی دهستان‌های تابعه این شهرستان بر ڪار برداشت و تنظیم ڪمباین‌ها نظارت دارند.

وی گفت: هرساله با آغازفصل برداشت غلات، طی نشستی ڪه با ڪمباین داران منطقه انجام می گیرد، نرخ برداشت انواع ڪمباین در هرهڪتارمشخص می شود.

وی اشاره کرد : درحال حاضر بیش از95 درصدبرداشت غلات این شهرستان به صورت ڪاملا مڪانیزه انجام می شود و در آغاز روز، به منظور جلوگیری از انتشار بیماری گیاهان، ڪلیه ڪمباین‌ها ضدعفونی می‌شوند.

وی ادامه داد: با هماهنگی های انجام شده با شرڪت پخش فراورده های نفتی، سوخت مورد نیاز ڪمباین ها تأمین و در اختیار ڪمباین داران قرار می گیرد تا ڪار برداشت به سرعت انجام شود.

میری دیسفانی اشاره ڪرد: نرخ برداشت هرهڪتار جو با ڪمباین های استاندارد جو آبی ۹۲۲ هزار تومان و جو دیم ۵۵۹ هزار تومان می باشد .

وی در مورد تامین سوخت ڪمباین های برداشت غلات گفت: سهمیه سوخت این ڪمباین ها ی بومی به صورت ماهیانه و ڪمباین های مهاجر ۱۵ روزه تامین می گردد به صورتی ڪه برای ڪمباین های سبڪ مثل جاندیر955 و جاندیر1055 ، ۶۰۰۰ لیتر در ماه وبرای ڪمباین های نیمه سنگین وسنگین مثل ڪمباین های نیوهلند، سمپو و ڪلاس مدیوم 310 وهمچنین جاندیر 1165 ، ۹۰۰۰ لیتر درنظر گرفته شده است.

وی اقدامات انجام شده برای حمایت از ڪشاورزان شهرستان را توزیع به موقع نهاده‌ها و توزیع بذر اصلاح شده، ارائه خدمات فنی و ڪارشناسی و اطلاع‌رسانی و پیگیری بیمه محصول و بیان ڪرد.

امیدواریم این محصول مستقیم و بدون واسطه به دست دامداران این شهرستان برسد.

 

 

منبع:روابط عمومی جهاد کشاورزی مشهد

اقتصادی

برداشت گندم در سطح 11 هزار هڪتار از اراضی ڪشاورزی شهرستان مشهد

منتشر شده

در

photo 2022 06 27 10 05 45 - برداشت گندم در سطح 11 هزار هڪتار از اراضی ڪشاورزی شهرستان مشهد

سرپرست جهاد ڪشاورزی شهرستان مشهد از برداشت گندم در سطح 11 هزار هڪتار از اراضی ڪشاورزی شهرستان مشهد خبر داد .

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، محمد میری دیسفانی، سرپرست جهاد ڪشاورزی شهرستان مشهد گفت : آغاز برداشت گندم در شهرستان مشهدشروع شده و همه عوامل برداشت با همت مضاعف و تلاش زیاد مشغول برداشت گندم هستند.

میری دیسفانی بیان ڪرد : برداشت محصول گندم آبی از11 هزار هڪتار ازاراضی ڪشاورزی شهرستان با میانگین 4 تن درهر هڪتار آغاز شده است وپیش بینی می شود ڪه بیش از 35 هزارتن گندم شهرستان مشهد تحویل سیلوهای گندم شود .

وی گفت : امسال دولت قیمت خرید تضمینی گندم را 115 هزار ریال با احتساب جایزه به ازای هرڪیلوگرم اعلام ڪرده است.

میری دیسفانی اشاره ڪرد : این محصول به  شکل مستقیم برای 22 هزار نفر و بیش از 10 هزار نفر فصلی اشتغالزایی فراهم ڪرده است .

وی بیان ڪرد : خرید تضمینی و ذخیره سازی گندم در شهرستان مشهد توسط سیلوی شماره ۳ جاده فریمان ، سیلوی شماره ۱ طلاب ، سیلوی شهدینه جاده قدیم قوچان شهرڪ فردوسی ، ڪارخانه آسه آرد نیشابور بخش احمد آباد ، ڪارخانه آرد امام رضا بخش مرڪزی معین آباد انجام میگیرد و ڪشاورزان می توانند محصول تولیدی خود را تحویل سیلوهای گندم دهند .

میری دیسفانی با تأڪید بر اهمیت وجود امنیت غذایی در ڪشورگفت: مقام معظم رهبری، توجه به این بخش را مهم و جزو اولویت‌ها می‌دانندو در شرایط ڪنونی بخصوص جنگ روسیه و اڪراین و اهمیت غلات در دنیا ( بخصوص گندم ) تولید و خرید گندم در سالجاری از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد .

وی افزود: ڪشاورزی علاوه بر تأثیر به سزایی ڪه در میزان اشتغال، افزایش رشد اقتصادی و تولید ناخالص ملی دارد، در قدرت و پایداری ملی و استقلال یڪ ڪشور نیز حائز اهمیت بوده و می‌تواند قدرت چانه‌زنی یڪ ڪشور را در دنیا افزایش دهد.

 

 

 

منبع:روابط عمومی جهاد کشاورزی مشهد

ادامه مطلب

اقتصادی

توزیع 173 جعبه لارو کرم ابریشم بین نوغانداران نیشابوری

منتشر شده

در

photo 2022 06 28 20 27 31 - توزیع 173 جعبه لارو کرم ابریشم بین نوغانداران نیشابوری

مدیر جهادکشاورزی نیشابور از تحویل 173 جعبه لارو کرم ابریشم به نوغانداران این شهرستان جهت تولید پیله تر ابریشم خبر داد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ،محمد علی فرهمند راد ،معاون رئیس سازمان ومدیر جهادکشاورزی نیشابور اظهار داشت: در سال جاری173 جعبه لارو نوغان با قیمت یارانه‌ای هر جعبه 300 هزار ریال بین 30 نفر از بهره برداران نوغاندار توزیع شد.

وی خاطرنشان کرد: سال گذشته 3 هزار و200 کیلوگرم پیله تر کرم ابریشم در این شهرستان تولید شد و پیش بینی می شود در سال جاری بیش از 3 هزارو 500 کیلوگرم پیله تر تولید شود .

مدیر جهاد کشاورزی نیشابور گفت: میزان تولید پیله تر از هر جعبه تخم نوغان ارتباط مستقیم به تغذیه و مراقبت از کرم‌ها و فراهم بودن محیط پرورش دارد ،پرورش کرم ابریشم به عنوان یک صنعت در کنار فعالیت‌های کشاورزی و باغداری در ایجاد اشتغال مؤثر است، بطوریکه در سال جاری اشتغالزایی برای 60 نفر را فراهم کرده است.

وی گفت: علاقه‌مندان به حرفه نوغانداری هر ساله در ابتدای فصل بهار برای تحویل تخم نوغان به مراکز جهاد کشاورزی مراجعه می کنند.

فرهمند راد تصریح کرد: فضای مورد نیاز برای پرورش هر جعبه کرم ابریشم 25 مترمربع بوده و تعداد تخم نوغان موجود در یک جعبه حدود ۲۷ هزار عدد است.

وی به دیگر شرایط پرورش کرم ابریشم اشاره کرد و افزود: برگ مورد نیاز برای پرورش هر جعبه تخم نوغان حدود 600 الی 700 کیلوگرم است.

وی برای فعالیت نوغانداری علاوه بر تخم یا لارونوغان ،اقلام مورد نیاز جهت تولید را قیچی ،اره، سبد حمل برگ، رطوبت‌سنج، دماسنج، توری، مواد ضدعفونی‌کننده و آهک مرده عنوان کرد و ادامه داد: طول دوره پرورش تخم جعبه کرم ابریشم ۴۵ روز است که شامل 15روز تفریخ و 30روز پرورش است و در صورت استفاده از لارو تفریخ شده حدود32 روز می باشد.

 

فرهمندراد اظهار داشت: قیمت هر کیلو پیله تر در سال جاری بر اساس کیفیت بین200 تا 260هزار تومان می باشد .

 

 

منبع: روابط عمومی جهادکشاورزی شهرستان نیشابور

ادامه مطلب

اقتصادی

تحویل چغندر پاییزه گلستان به کارخانه قند جوین از مرز چهل و سه هزار تن گذشت

منتشر شده

در

photo 2022 06 25 19 19 07 - تحویل چغندر پاییزه گلستان به کارخانه قند جوین از مرز چهل و سه هزار تن گذشت

بالغ بر چهل و سه هزار تن چغندر قند طی ۱۰ روز به کارخانه قند جوینتحویل شد .

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران علی اکبر قارزی، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان جوین از تحویل بالغ بر چهل و سه هزار تن محصول چغندرقند پاییزه طی ده روز گذشته خبر داد.

وی با اشاره به اهمیت کشت چغندرقند در شهرستان به عنوان ماده خام تولید شکر و از طرفی اهمیت این محصول برای به چرخش درآمد چرخه اقتصاد کارخانه ها افزود: به لطف خدا طی ده روز گذشته بالغ بر چهل و سه هزار تن محصول چغندرقند پاییزه از استان گلستان به کارخانه قند جوین تحویل گردیده که این عدد به نوبه خود بسیار قابل توجه است.

مهدی طلوعی نسب،مدیر کشاورزی کشت و صنعت جوین نیز با اشاره به نیاز به ترویج کشت چغندرقند به صورت پاییزه با توجه به نیاز آبی پایین و مزایای بسیار خوب آن افزود: به لطف خدا از سطح دو هزار و ۵۰۰ هکتار مزارع چغندرقند پاییزه گلستان بیش از 800 هکتار آن در طول 10 روز گذشته برداشت و رقمی معادل چهل و سه هزار و ۱۵۸ تن چغندرقند خالص تحویل کارخانه قند جوین  شده است.

وی افزود: عملکرد متوسط این مزارع تا کنون 51 تن در هر هکتار با عیار متوسط 14/7 درصد بوده که به تدریج رو به افزایش است.

طلوعی نسب یادآور شد: هر روزه حدود چهارهزار و ۵۰۰ تن تا پنج هزار و ۵۰۰ تن چغندرقند از استان گلستان تحویل کارخانه قند جوین میشود که از این مقدار حمل چغندرقند در نوع خود بینظیر است.

وی خاطر نشان کرد: به دلیل فساد پذیری این محصول در هوای گرم تابستان امکان سیلو کردن آن وجود ندارد و باید به صورت مستقیم به کارخانه تحویل شود.

 

 

منبع:روابط عمومی جهاد کشاورزی جوین

 

 

 

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها