با ما همراه باشید

اقتصادی

فعالیت در بخش کشاورزی یکی از پرمخاطره ترین فعالیت های اقتصادی است

منتشر شده

در

photo 2022 02 12 17 09 02 - فعالیت در بخش کشاورزی یکی از پرمخاطره ترین فعالیت های اقتصادی است

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خوشاب در همایش منطقه ای بیمه محصولات گفت: فعالیت در بخش کشاورزی یکی از پرمخاطره ترین فعالیت های اقتصادی است.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،ابراهیم رودسرابی،مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خوشاب افزود: ازجمله خطرهای بخش کشاورزی می توان به خطرات اقتصادی،اجتماعی و عمدی و همچنین انواع مخاطرات طبیعی مثل سیل ،تگرگ ،گرمازدگی و سرمازدگی و خشکسالی و طوفان از یک سو و هجوم آفات و امراض و بیماری ها از سوی دیگر اشاره کرد که در اکثر اوقات غیر قابل کنترل هستند .این درحالی است که بخش کشاورزی به دلیل نقشی که در اقتصاد کشورها و از آن مهم تر در تامین امنیت غذایی دارد.

وی با بررسی وضعیت بیمه در کشور های مختلف عنوان کرد : در تمامی کشورها نگاه دولت به بیمه محصولات کشاورزی نگاه حمایتی است و کشورما نیز از این قائده مستثنی نیست.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خوشاب با اشاره به عدم استقبال کافی از بیمه محصولات کشاورزی خواستار تغییر سیاست های بیمه ای در سطح کلان شد.

رودسرابی افزود : از جمله این سیاست ها می توان به محدود کردن تعداد محصولات کشاورزی و دامی و همچنین تعداد و نوع خطر تحت پوشش در بیشتر کشورها اشاره کرد ،این در حالی است که در کشور ما ۱۸۰ محصول تحت پوشش بیمه قرار دارد.

وی همچنین فعال بودن بخش خصوصی در ارائه بیمه در بسیاری از کشورها و ارائه بیمه تک محصولی توسط آنها و همچنین اجباری بودن بیمه محصولات اساسی که مورد حمایت ویژه دولت هستند را نیز از جمله این سیاست ها برشمرد .

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خوشاب همچنین تقویت صندوق بیمه در شهرستان ها را در گرو همکاری جهاد کشاورزی و مسئولین صندوق بیمه دانست و خواستار توجه بیشتر مسئولین این صندوق به تغییر سیاست های بیمه ای از جمله ورود بیمه های تجاری به بیمه بخش کشاورزی ،مشروط کردن ارائه خدمات بخش کشاورزی به بیمه نمودن محصولات توسط بهره بردار ،اجباری کردن بیمه برخی محصولات کشاورزی در جهت تقویت منابع صندوق ،محدود کردن تعداد محصولات تحت پوشش به محصولاتی که نقش اصلی در اقتصاد و امنیت غذایی دارند،تامین به موقع اعتبار سهم دولت در صندوق بیمه کشاورزی ،توجه به آموزش بهره برداران ، برگزاری جلسات فصلی با مدیریت جهاد کشاورزی،ارزیابی سریع خسارات و پرداخت به موقع غرامت ،ارتباط چهره به چهره با بهره برداران از طریق دایر کردن میز خدمت در جهاد کشاورزی و توجه به معیشت کارگزاران و ارزیابان شد .

رودسرابی در پایان با توصیه به کشاورزان جهت استفاده از مزایای بیمه محصولات کشاورزی گفت : با توجه به الگو برداری کشاورزان از بهره برداران پیشرو ، انتظار است کشاورزان پیشرو با بیمه نمودن محصولات خود، جهاد کشاورزی را در ارائه خدمات بهتر و بیشتر یاری رسانند .

 

 

منبع:روابط عمومی جهاد کشاورزی شهرستان خوشاب

 

 

 

 

منبع: روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان خوشاب

اقتصادی

اهمیت جذب به موقع اعتبارات در پیشبرد اهداف سازمانی جهاد کشاورزی

منتشر شده

در

photo 2022 05 19 19 53 15 - اهمیت جذب به موقع اعتبارات در پیشبرد اهداف سازمانی جهاد کشاورزی

 

مدیرجهادکشاورزی درگز به نقش مهم اعتبارات در برنامه های عملیاتی جهادکشاورزی تاکیدکرد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، اکبر یونسی ، مدیرجهادکشاورزی شهرستان درگز گفت: نقش مهم اعتبارات در پیشبرد برنامه های عملیاتی و جذب به موقع آن، هماهنگی بیشتر بین واحدهای اجرایی و مالی ، واحدهای تخصصی با واحدهای ستادی را می طلبد.

وی به تهیه مستندات و ارائه به موقع گزارشها اشاره کرد و بر دقت در انتخاب پیمانکاران و زیر پروژه ها ، زمان مناسب اجرای پروژه ها ، مکان اجرای پروژه ها تاکیدکرد.

یونسی افزود: جلسات پیگیری اعتبارات و اجرای دقیق موافقتنامه ها به طور منظم برگزار گردد، همچنین واحدهای اجرایی نسبت به مستند سازی پروژه هاو ارائه گزارشات به موقع اهتمام ویژه ورزند و اجرای پروژه ها و هزینه کرد آن توسط واحد های اجرایی مطابق با دستورالعمل ها و عملیات مندرج در زیر پروژه ها صورت گیردو در بازدید پروژ ه ها واحد طرح و برنامه حضور داشته باشد.

 

 

 

منبع:روابط عمومی مدیریت جهادکشاورزی درگز

ادامه مطلب

اقتصادی

عطر گل محمدی درگلستانهای نیشابور

منتشر شده

در

photo 2022 05 10 07 31 39 - عطر گل محمدی درگلستانهای نیشابور

مدیر جهادکشاورزی نیشابور از برداشت گل محمدی از سطح 13هکتار گلستانهای این شهرستان خبرداد.

 

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،محمد علی فرهمند راد،معاون سازمان و مدیر جهادکشاورزی نیشابور گفت: برداشت گل محمدی شهرستان در وضعیت مناسبی است و با همت کشاورزان تولید کننده برداشت این محصول آغاز شده است . اقدامات ترویجی و کلاس های آموزشی جهادکشاورزی از جمله اقدامات حمایتی در این زمینه محسوب می شود.

فرهمند راد تصریح کرد: در حال حاضر13 هکتار از اراضی شهرستان زیر کشت گل محمدی قرار گرفته است که حدود 9 هکتار آن بارور و4هکتار آن غیر بارور می باشد. انتظار می رود از سطح باغات بارور ، معادل 20 تن محصول برداشت شود که درآمد ناخالصی معادل 10میلیارد ریال را برای کشاورزان به همراه دارد.

وی ادامه داد: از این مقدار تولید گل محمدی شهرستان حدود 12 تن به خارج شهرستان ارسال می شود و 4 تن بصورت غنچه و4 تن بصورت تازه فروشی به بازار عرضه می شود وبا وجود12واحد صنعتی وخانگی مقدار10تن آن که تولید 10هزار لیتر گلاب می کند در شهرستان گلاب گیری می شود .وجود آفت و بیماری های کمتر، قیمت مناسب، هزینه جاری پایین، مقاوم نسبت به خشکی و سرمازدگی این گیاه از جمله عوامل موثر بر رشد توسعه آن محسوب می شود.

فرهمندراد افزود: توسعه صنایع تبدیلی کشاورزی از جمله تهیه اسانس، گلابگیری، مرباسازی و تهیه غنچه خشک از جمله ضروریات فعالیت های جانبی در راستای ایجاد ارزش افزوده و اشتغال زایی این محصول می باشد.

وی ادامه داد: با توجه به جوان بودن گلستان های موجود میانگین برداشت در شهرستان 2200 کیلوگرم در هکتار است و این در حالی است که در سال چهارم بیشترین میزان تولید را دارد که میانگین آن3000 کیلوگرم در هکتار برآورد می شود.

وی تصریح کرد: گل محمدی به صورت قلمه و پاجوش از آذرماه تا پایان اسفندماه کشت می‌شود و از فروردین تا اردیبهشت ماه به صورت گلبرگ و غنچه برداشت می شود.

فرهمندراد بیان کرد: این گیاه ١٢ سال گل می‌دهد و صرفه اقتصادی آن از سال سوم چشمگیر است، و بعد از ١٢سال شاخه این گیاه به اندازه ٢٠ سانتی متر بریده و باغستان جدید احداث می‌شود.

 

 

منبع:روابط عمومی جهادکشاورزی نیشابور

ادامه مطلب

اقتصادی

توسعه کاشت گیاهان دارویی بستر ساز اشتغال و رونق اقتصاد

منتشر شده

در

photo 2022 05 19 19 15 22 - توسعه کاشت گیاهان دارویی بستر ساز اشتغال و رونق اقتصاد

 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مه ولات و رییس اداره تولیدات گیاهی این مدیریت از مزارع چای ترش در بخش مرکزی بازدید کردند.

 

به گزارش پایگاه اقتصادی مشهد عمران هادی ساربان ،مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مه ولات گفت: چای ترش گیاهی با ارزش اقتصادی بالا بوده که از دیرباز در طب سنتی مورد استفاده قرار گرفته و امروزه به عنوان یک محصول زراعی جدید یکساله، در مناطق گرمسيری و نيمه گرمسيری کشت می شود.

ساربان افزود: مهمترین ویژگی مثبت چای ترش نیازآبی پایین بوده و خطر سرمازدگی، مهمترین مانع توسعه کشت این محصول محسوب می شود.
وی تصریح کرد: نبود زیرساختهای لازم ازجمله بازار فروش، ماشین آلات برداشت، خدمات مشاوره ای فنی ، کمبود و گران بودن نیروی کارگری، مهمترین موانع توسعه کشت چای ترش درشهرستان مه ولات می باشد.

ساربان افزود: با توجه به محدودیت منابع آبی، تغییر الگوی کشت محصولات به سمت گیاهان دارویی، ازاهمیت بالایی برخوردار بوده و لازم است تا این ظرفیت نهفته را با هدف های توسعه اقتصاد ، بستر سازی برای اشتغال، افزایش بهره وری آب و خروج از تک محصولی فعال کرد.

 

 

 

منبع:روابط عمومی جهادکشاورزی مه ولات

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها