با ما همراه باشید

اجتماعی

قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی: همه خادم الرضاییم نجات انسان رسم مسلمانی محور برنامه های دهه آخرصفرامسال

منتشر شده

در

photo 2021 09 22 20 18 18 - قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی: همه خادم الرضاییم نجات انسان رسم مسلمانی محور برنامه های دهه آخرصفرامسال

 

قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی گفت: همه خادم الرضاییم. نجات انسان، رسم مسلمانی محور برنامه های امسال دهه آخر صفراست.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، مالک رحمتی ،در نشست خبری تشریح برنامه‌های آستان قدس در دهه آخر صفرافزود: با توجه به این که کشور در چند ماه گذشته بیماری آثاری برجا گذاشته، بیش از صد هزار خانواده داغدار و بسیاری از مردم آسیب جدی دیده‌اند، شعار امسال را «همه خادم الرضاییم. نجات انسان، رسم مسلمانی» قرار دادیم تا همه خودمان را خادم‌الرضا(ع) بدانیم و به اسم این امام همام از کار هموطنان گره‌گشایی کنیم.

 

وی خاطرنشان کرد: برخی از برنامه‌های آستان قدس در سطح شهر مشهد برگزار می‌شود که کانون این برنامه‌ها حرم مطهر است و برخی نیز در ورزشگاه‌ها و محیط‌های باز اجرا می شود.

 

قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه بخشی از فعالیت‌ها در استان خراسان اجرا خواهد شد، گفت: برای سراسر کشور هم برنامه‌های مناسبتی طراحی کرده‌ایم گفت: با تمرکز بر سبک زندگی امام رضا(ع) وبینارهایی را برنامه ریزی شده تا معارف اهل بیت(ع) و امام رضا را به مردم نشان دهیم.

 

رحمتی با بیان اینکه این برنامه‌ها با بیش از هفت زبان تولید می‌شوند، خاطرنشان کرد: پخش زنده برنامه ها را در صدا و سیما از حرم مطهر امام رضا ع در دستور کارداریم.

قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی افزود: امسال هم با توجه به شرایط کرونایی برنامه‌هایی را پیش‌بینی کرده‌ایم و سعی بر این بوده با استفاده از فضای مجازی و رسانه‌ها خلاءهای موجود را پر کنیم.

وی افزود: برنامه‌های امسال دهه آخر صفر شامل برنامه‌های معنوی و زیارتی و فعالیت‌های فرهنگی و علمی است.

 

رحمتی تشریح کرد: سازمان علمی فرهنگی آستان قدس رضوی برنامه‌هایی را طراحی کرده تا سیره زندگی امام رضا(ع) را در ابعاد مختلف اجتماعی سیاسی و به مردم نشان دهد.

قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی افزود: در این ایام کرونایی ۴ هزار میلیارد ریال توسط بنیاد کرامت رضوی خدمات رسانی شده است.

 

وی از امادگی کامل آستان قدس برای پذیرایی زائرین خبر داد و گفت: آنچه در باره برنامه‌های آستان قدس برای این ایام تصمیم گرفته شده بر اساس منویات تولیت مبنی بر تبعیت از ستاد ملی کروناست .

 

همچنین، محمدمهدی برادران،مدیر عالی حرم مطهر رضوی گفت: اصول حاکم بر برنامه‌ها و مراسمات در این دهه توجه به نقش هدایت‌گری امام رضا(ع) است .

وی افزود: از حیث قالب تلاش شده نوآوری را داشته باشیم و توجه ویژه به شعر ایینی، بانوان، دختران زائر، توجه ویژه به مخاطبان خاص همچون معلولین و جانبازان و نابینایان دردستورکار قرارگرفته است.

برادران گفت: تعاملی با هیئات مذهبی داشتیم که با نظم و انضباط بیشتری در دهه اخر صفر که بیشترین ایام حضور زائرین در حرم است، برنامه‌ها را دنبال کنیم.

 

وی افزود: با توجه به شرایط کرونایی مراسم ویژه برای کادر درمان، جانبازان و پاسداران برنامه‌های ویژه‌ای پیش بینی شده است.

 

مدیر عالی حرم مطهر رضوی به تشریح برنامه‌های محوری حرم مطهر در دهه آخر صفر پرداخت و گفت: برنامه محوری حرم مطهر در این ۱۰ شب در صحن پیامبر اعظم برگزار می شود.

 

برادران تصریح کرد: این برنامه با همراهی مرکز ارتباطات و رسانه آستان قدس رضوی و همراهی رسانه ملی از شبکه یک برای کل کشور پخش می شود.

 

وی گفت: قبل از شرایط کرونایی میزبان جمعیتی بالغ بر چهار و نیم میلیون نفر از زائرین و مجاورین بودیم و حال تلاش بر این است از طریق رسانه میزبان آنها باشیم.

 

مدیر عالی حرم مطهر رضوی گفت: عزاداری به سبک چهارپایه خوانی در صحن پیامبر اعظم(ص) را خواهیم داشت .

 

وی گفت: در مدرسه خیرات خان مراسم ویژه ناشنوایان خواهیم داشت که اجرای این برنامه با ابزار ویژه ناشنوایان در نوع خودش قابل توجه است و مراسم ویژه برای نابینایان در مدرسه میرزا جعفر برگزار می کنیم.

 

مدیر عالی حرم مطهر رضوی درباره برنامه‌های ویژه بانوان گفت: برنامه‌های روزانه در بحث بانوان خواهیم داشت که به صورت اختصاصی در مدرسه خیرات خان و محل زینبیه صحن امام حسن(ع) این برنامه‌ها اجرا می شود.

 

برادران با بیان اینکه به دلیل همزمانی با هفته دفاع مقدس، برنامه ویژه‌ای برای جانبازان در مسجد گوهرشاد تدارک دیده شده ، افزود: در صحن قدس هم به مدت ۱۰ روز برنامه ویژه نوجوانان را داریم.

 

مدیر عالی حرم مطهر رضوی با اشاره به برگزاری برنامه ویژه دکلمه‌خانی در بیست و نهم صفرافزود:: چهار دکلمه خوان فارسی زبان، دو دکلمه خوان ترک زبان، یک دکلمه‌خوان عرب زبان و یک دکلمه خوان اهل سنت به اجرای برنامه می پردازند.

شبنم مقدم

اجتماعی

رئیس مرکز وکلای قوه قضائیه خراسان رضوی گفت : طرح هرخبرنگار یک وکیل اجرایی می شود

منتشر شده

در

photo 2022 08 16 18 39 22 2 - رئیس مرکز وکلای قوه قضائیه خراسان رضوی گفت : طرح هرخبرنگار یک وکیل اجرایی می شود

 

رئیس مرکز وکلای قوه قضائیه خراسان رضوی از اجرایی شدن طرح هرخبرنگار یک وکیل خبرداد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، حمیدرضا آفرین،رئیس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه خراسان رضوی گفت: به مناسبت هفته خبرنگار در هییات مدیره جدید،طرح هرخبرنگار یک وکیل در دستورکار قرار گرفته است.

 

 

وی گفت: خبرنگاران شامل طرح مشاوره رایگان حقوقی به شکل تلفنی و حضوری شده و برای انجام امور حقوقی درباره مسایل مختلف مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه خراسان رضوی جهت فرهنگسازی فرهنگ حقوق شهروندی در کنار آنهاست.

وی با بیان اینکه خبرنگاران به عنوان ارکان دموکراسی و سردمداران حقوق شهروندی هستند، افزود: خبرنگاران هم وکیل حقوق شهروندی محسوب می شوند و در این طرح ،عهده داردفاع حقوق شهروندی در کنار ما قرار می گیرند.

 

آفرین گفت: سامانه خدمات تلفنی ۱۲۹ کشوری، برای ارایه خدمات مشاوره رایگان که توسط مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه خراسان رضوی ایجاد شده است وامسال پاسخگوی بیش از18 هزارتماس تلفنی مشاوره حقوقی رایگان بوده است.

 

وی افزود: مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه خراسان رضوی بعد از تهران، آمار بیشترین پاسخگویی و مشاوره حقوقی رایگان را در سامانه ۱۲۹ داشته است.

 

آفرین گفت: درسال جاری بیش از 104 هزار مشاوره رایگان با این سامانه و بقیه مشاوره ها درمجتمع های قضایی انجام شده است.

وی افزود : در حال حاضر ۱۲ پایگاه حقوقی رایگان در حاشیه شهر مشهد مقدس دایر و افراد متخصص خدمات ارائه می‌کنند.

آفرین خاطر نشان کرد : مراجعه به وکیل قبل از انعقاد قرارداد موضوعی است که باید مورد توجه شهروندان قرار گیرد، زیرا شهروندان زمان و هزینه کمتری را برای رسیدن به نتیجه صرف می‌کنند.

 

رئیس مرکز وکلای قوه قضائیه خراسان رضوی گفت: حمایت از افراد بدون استطاعت مالی در دعاوی حقوقی را یکی از برنامه‌های مرکز وکلای قوه قضائیه خراسان رضوی است.

 

وی خاطر نشان کرد: هیچ فردی نباید به دلیل مشکلات مالی از حق وکیل محروم باشد، از این رو این مرکز پس از احراز شرایط افراد رایگان و در قالب وکالت تسخیری از افراد حمایت می کنند.

 

آفرین گفت : ۱۵۰ مورد وکالت تسخیری از ابتدای سال جاری تاکنون و ۱۳۰ مورد وکالت معاضدتی از سوی مرکز وکلای قوه قضائیه در استان صورت گرفته است که با توجه به آمار گذشته در شرایط مطلوبی قرار داریم.

وی درادامه ازوجود دادسرای انتظامی برای رسیدگی به تخلفات مرکز وکلا سخن گفت و خاطر نشان کرد:شکایات از وکلا به شکل الکترونیکی در سامانه ثبت و رسیدگی می شود.

 

آفرین درباره کمیسیون صلح و سازش افزود:این کمیسیون پس از بررسی درجلسه تاکنون بیش از 80 درصد شکایات را به سازش و رضایت طرفین رسانده است.

 

شبنم مقدم

ادامه مطلب

اجتماعی

اعلام آمادگی کمیته امداد امام خمینی (ره) خراسان رضوی برای ۲ هزار و ۴۰۰ واحد مسکن امسال

منتشر شده

در

photo 2022 08 15 18 57 57 - اعلام آمادگی کمیته امداد امام خمینی (ره) خراسان رضوی برای ۲ هزار و ۴۰۰ واحد مسکن امسال

 

مدیرکل کمیته امداد مام خمینی (ره) خراسان رضوی از اعلام آمادگی ۲ هزار و ۴۰۰ واحد مسکن امسال برای مددجویان تحت پوشش خبرداد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، رضا سلم آبادی،مدیرکل کمیته امداد خراسان رضوی با بیان اینکه تامین مسکن در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر و روستاها را برای مددجویان تحت پوشش را بر عهده داریم، گفت: از مجموع ۵ هزار مسکن سهمیه در کشور این آمادگی را داریم که ۲ هزار و ۴۰۰ واحد را امسال اجرا کنیم.

 

وی گفت :در حوزه مسکن ارزان قیمت ،اجرای ۲۰۰ واحد مسکونی در مشهد بالای ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

سلم آبادی خاطرنشان کرد: در ساخت ۵۷۸ واحد مسکونی در قالب پروژه امام رضا(ع) هم با مشارکت آستان قدس، شهرداری، بنیاد مسکن ۱۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشتیم.

 

 

وی افزود: تا کنون ۲۷ میلیارد تومان تزریق اعتبار به این پروژه شده است و ۷۰ میلیارد تومان دیگر هم امسال تخصیص می‌یابد.

 

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) خراسان رضوی درباره اعتبارات اشتغالزایی این نهاد طی سال‌جاری گفت:سال گذشته ۶۳۰ میلیارد تومان اعتبار اشتغال استان بود که امسال این رقم به بیش از یک هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان رسیده است.

 

وی گفت :نیمی از این اعتبارات را به افراد غیرمددجو اختصاص یافته که باید شرایطی مانند قرار داشتن در دهه یک تا ۵ درآمدی، کارآفرین نبودن و … راداشته باشند.

 

مدیرکل کمیته امداد خراسان رضوی اظهار کرد: تعهد داریم امسال تعداد ۲۰ هزار فرصت شغلی در استان ایجاد کنیم.

 

سلم آبادی با بیان اینکه در صورت جذب منابع اشتغال تا آذر ماه امسال،گفت: تا کنون به۲ هزار و ۳۳۷ پرونده اشتغال در استان تسهیلات پرداخت شده است.

 

شبنم مقدم

 

 

ادامه مطلب

اجتماعی

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی در آیین تجلیل روز خبرنگار: جمع آوری مدارس کانکسی با اعتبارهزارمیلیارد تومانی تا سال ۱۴٠۲ اجرایی می شود

منتشر شده

در

photo 2022 08 13 19 34 33 - مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی در آیین تجلیل روز خبرنگار: جمع آوری مدارس کانکسی با اعتبارهزارمیلیارد تومانی تا سال ۱۴٠۲ اجرایی می شود

 

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت: مدارس کانکسی با اعتبارهزارمیلیارد تومانی تا سال ۱۴٠۲ اجرایی می شود که بخشی از این اعتبارات از فروش املاک مازاد آموزش و پرورش به دست می آید.

 

به گزارش پایگاه خبری مشهد عمران، سید امیرشوشتری، مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی در آیین تجلیل از خبرنگاران حوزه آموزش و پرورش استان خاطرنشان کرد: در استان خراسان رضوی بیش از۳٠٠ کانکس داریم که تا سال ۱۴٠۲ با اعتبار هزارمیلیارد تومانی از فروش املاک مازاد آموزش و پرورش جمع آوری و از شهریورماه ساخت و ساز ها شروع می شود.
وی گفت: البته اعتبار ۲ هزار میلیارد تومانی برای جمع آوری کانکس ها و پایان و تکمیل پروژه های عمرانی، مثلا ۱٠ استخر نیمه کاره از دولتهای قبل نیمه کاره مانده است، مصوب شده است.

 

شوشتری با بیان اینکه اعتبارات سال جاری در حوزه نوسازی مدارس از مهرماه محقق می شود گفت: به این ترتیب شاهد معطل ماندن پروژه های در حال ساخت آموزشی و عدم تحویل این پروژه ها هستیم .

وی افزود : پیشنهاد می شود نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مدت یک ماه آینده وضعیت ویژه شروع سال تحصیلی جدید اعتباری امانی یا در قالب تنخواه برای اجرای پروژه های آموزشی لحاظ کنند.

مدیر کل آموزش و پرورش خراسان رضوی جمع آوری مدارس کانکسی تا پایان سال ۱۴۰۲ را از اهداف آموزش و پرورش خراسان رضوی مطرح کرد.

 

شوشتری با اشاره به میانگین سرانه فضای آموزشی برای هر دانش آموز ۸.۳ متر مربع است، افزود: هم اکنون این سرانه در استان خراسان رضوی ۴.۲ متر مربع است، بدین ترتیب به بیش از ۵ میلیون متر مربع فضای آموزشی نیاز داریم.

وی گفت: این نیاز معادل بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ کلاس درس جدید برای مهرماه امسال است که تامین این میزان قطعا میسر نیست، بنابراین دچار مشکل فضای آموزشی در استان هستیم.

شوشتری گفت: علاوه بر این با وجود ۲۳ هزار کمبود معلم در استان و به رغم همه تدابیر اندیشیده شده برای تامین این میزان هنوز در سال تحصیلی پیش رو با کمبود قطعی چهار هزار معلم در خراسان رضوی مواجه هستیم.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت:از سال ۹۲ تاکنون نیروهای آموزش و پرورش از ۹۰ هزار معلم به ۷۶ هزار نفر رسیده که به معنای ۱۵ درصد کاهش است.

وی افزود: این در حالی است که میزان جمعیت دانش‌آموزی از یک میلیون و ۱۵۰ هزار به بیش از یک میلیون و ۳۳۰ هزار نفر طی این مدت رسیده است.

وی با بیان اینکه در سال تحصیلی اخیر ۱۰ درصد افزایش جمعیت دانش آموزی در استان خراسان رضوی داشتیم ، گفت : در سال تحصیلی پیش رو شاهد افزایش ۸ درصدی جمعیت دانش آموزی در خراسان رضوی هستیم.
وی درباره سرویس مدارس درسال تحصیلی پیش رو اظهار کرد: قیمت استفاده از خدمات سرویس مدارس بین ۳۰ تا ۳۵ درصد افزایش و به شکل رسمی طی روزهای آینده اطلاع رسانی می شود.
همچنین، صفدر سلطانی معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش استان خراسان رضوی گفت: با توجه به آموزش حضوری ۱۴٠۱ ،درهفته دولت ۵٠چمن مصنوعی در قالب طرح شهیدسلیمانی به بهره برداری می رسد که افزایش ۴٠٠برابری سرانه ورزشی آموزشی را فراهم می کند.

همچنین، جواد روحانی، رییس آموزش و پرورش استثنایی خراسان رضوی افزود:۱٠۵ پایگاه سنجش دانش آموزان بدو ورود دبستان برای سال تحصیلی ۱۴٠۱ و ۱۴٠۲ پیش بینی شده است.

وی گفت:دو و هزار ۵٠٠ دانش آموز با نیازهای ویژه در تابستان امسال در مسابقات فرهنگی و همکاران فرهنگی آموزش استثنایی برای فرهنگیان کارکنان سراسرکشوراجرا می شود.

روحانی با اشاره به ماده ۲۸ آزمون استخدامی آموزش و پرورش گفت:حدود ۷٠ نفربرای سال تحصیلی جدید جذب می شوند که گزینش انجام شده است.

همچنین، حجة الاسلام و المسلمین محمدحسین پورثانی، معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش خراسان رضوی، افزود:از ۲۶ تا۳۱ مرداد، مسابقات دختران و پسران تفسیر، انشای نماز و احکام برای ۴٠٠ دانش آموز، بخش پژوهشی دانش آموزان قرآن رده سنی متوسطه سراسر کشور برگزار می شود.

 

شبنم مقدم

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها