با ما همراه باشید

زیارت

قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی : 175 برنامه آستان قدس رضوی ویژه نوروز 1401

منتشر شده

در

photo 2022 03 14 19 36 45 - قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی : 175 برنامه آستان قدس رضوی ویژه نوروز 1401

 

قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی برای میزبانی از زائران نوروزی حضرت رضا(ع) گفت: با 175 برنامه آستان قدس رضوی، ویژه نوروز 1401 به استقبال از زایرین مشهد الرضا می رویم.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، مالک رحمتی ، قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی در نشست خبری گزارش عملکرد 1400 و برنامه‌های نوروزی آستان قدس رضوی افزود: تربیت شایسته‌ترین خادمان برای ارائه بهترین خدمت به بیشترین زائر، از برنامه‌های اصلی آستان مقدس رضوی در راستای خدمت‌رسانی با کیفیت به زائران امام رضا ( ع )است.

 

وی گفت:میزبانی از بیشترین زائر داخلی و خارجی بر اساس افق سه‌ساله تعیین شده، باید آمار زائران مسلمان داخلی و خارجی و همچنین پیروان سایر فرق و ادیان به مشهدالرضا(ع) افزایش پیدا کند .

 

رحمتی درباره استقبال از زائران نوروزی 1401 اشاره و اظهار کرد: با توجه به واکسیناسیون گسترده انجام شده در سراسر کشور و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی ، امسال شرایط سفر به مشهد مقدس و تشرف به بارگاه ملکوتی امام رضا(ع) هم فراهم شده و طبق بر آوردهای انجام شده، نوروز 1401 میزبان بیش از 8 میلیون عاشق و دلداده به امام رضا(ع) هستیم.

وی ادامه داد: آستان قدس رضوی بیش از 175 برنامه ویژه ایام نوروز تدارک دیدند که با رویکرد زیارت با معرفت و ترویج سبک زندگی عالم آل محمد(ص) اجرا می شود.

 

رحمتی افزود: مرکز ارتباطات و رسانه آستان قدس رضوی نیز با همکاری سازمان صداوسیما، 55 ویژه برنامه رسانه‌ای ایام نوروز را آماده پخش کرده که علاوه بر ترویج فرهنگ میزبانی، حال و هوای نوروزی حرم مطهر حضرت رضا(ع) را به خانه‌های همه مردم ایران باشد.

 

وی درباره اسکان مناسب زایرین خاطر نشان کرد: اسکان مناسب زائران نوروزی نیز یکی از ضروریات است که برای 350 هزار نفر زائر نوروزی، ظرفیت اسکان پیش‌بینی شده است.

همچنین مصطفی فیضی ، مدیر عالی حرم مطهر رضوی گفت: با افزایش فضاهای مسقف در حرم مطهر رضوی زمینه زیارت آسان برای زائران نوروزی فراهم آمده است.

 

فیضی در ادامه با اشاره به تجهیز و نوسازی بخش‌های مختلف حرم مطهر رضوی برای میزبانی شایسته از زائران نوروزی گفت: با تأکید تولیت آستان قدس رضوی مبنی بر اتمام پروژه‌های نیمه تمام در حرم مطهر رضوی تا قبل از تعطیلات نوروز برای ایجاد آرامش و رفاه زائران و مجاوران، 4 وضوخانه‌ جدید در رواق‌‌های شیخ حرعاملی، شیخ طوسی، دارالمرحمه و ورودی رواق امام خمینی(ره) احداث شد، تا زمینه خدمت‌رسانی بیشتر به زائران و مجاوران فراهم شود.

 

فیضی تصریح کرد: افزایش خدمات صندلی چرخدار و خودروهای زائربر در نقاط مختلف ورودی‌های حرم مطهررضوی نیز در ایام نوروز در دستور کار قرار گرفته است.

مدیر عالی حرم مطهر رضوی، با اشاره به رفع مشکلات نور و روشنایی در صحن‌های حرم مطهر رضوی در این ایام گفت: یکی دیگر از اقداماتی که در آستانه سال نو در حرم مطهر رضوی انجام شده است، افزایش میزان نور اعم از چراغانی و نورهای ثابت در صحن و سرای حرم مطهر رضوی است.

 

همچنین محمدحسین استادآقا، مدیرعامل بنیاد کرامت رضوی افزود: 116 هزار خادمیار فعال در قالب ۳۱ دفتر در مراکز استان‌ها در کنار ۴۰۰ رابط در شهرستان‌ها مجموعه‌ای از خدمات را در کشور ارائه می‌دهند.

وی با بیان اینکه ۱۹ کانون تخصصی ذیل ‌دبیرخانه‌های کانون خدمت رضوی شکل‌گرفته، افزود: در قالب شبکه خادمیاری رضوی اقشار مختلف ذیل کانون تخصصی خود مشغول خدمت‌رسانی هستند.

 

مدیرعامل بنیاد کرامت رضوی محورهای کلیدی خدمت‌رسانی در معاونت خدمات اجتماعی بنیاد کرامت رضوی را درمان، اشتغال، مسکن، معیشت و تحصیل برشمرد و گفت: امسال هشتصد و 88 هزار و 888 بسته معیشتی با کمک خیرین و مشارکت خادمیاران آماده و به دست خانواده‌های کم‌بضاعت سراسر کشور رسید.

وی درباره پروژه های عمرانی زیارت افزود: 21 مجتمع بین‌راهی در 7 استان منتهی به خراسان رضوی و دو مجموعه زائرسرای رضوی و زائر شهر رضوی ایجاد شده است.

 

مدیرعامل بنیاد کرامت رضوی گفت: طی سال جاری این مجتمع میان راهی میرجاوه جهت تسهیل زیارت زائران پاکستانی جهت تشرف به مشهدالرضا(ع) و عتبات عالیات بااعتباری به میزان 500 میلیارد ریال افتتاح شد که خدمات متنوعی ازجمله اسکان و خدمات رفاهی باکیفیت به زائران ارائه می‌شود.

 

وی افزود: در هفته گذشته 4 بلوک جدید با ظرفیت 500 تخت در زائرسرای رضوی به بهره‌برداری رسید و سامانه ملی 1460 جهت پذیرش سریع و آسان زائران از جای‌جای کشور آغاز به کارکرد.

 

مدیرعامل بنیاد کرامت رضوی گفت : فاز سوم مجموعه زائرسرای رضوی در سال 1401 آغاز می‌شود و به‌زودی مجتمع درمانی دارالشفای امام رضا(ع) در همین مجموعه افتتاح می شود که ضمن خدمت‌رسانی به زائران، در خدمت مجاوران کم‌بضاعت حاشیه شهر مشهد است.

وی افزود : دارالشفای مجموعه زائر شهر رضوی نیز به‌منظور ارائه خدمات درمانی به ساکنان منطقه طرق در سال جدید افتتاح می شود.

 

شبنم مقدم

 

زیارت

 68 مصوبه خدمت به زائران نوروز 1402 کامل و دقیق اجرا شود

منتشر شده

در

photo 2023 01 29 23 16 12 -  68 مصوبه خدمت به زائران نوروز 1402 کامل و دقیق اجرا شود

قائم مقام رئیس ستاد اجرایی خدمات سفر خراسان رضوی گفت: بیش از 68 مصوبه این ستاد برای خدمت به زائران نوروز 1402 به صورت کامل و دقیق اجرا شود و اگر هر مانعی برای اجرا وجود دارد، مستند گزارش شود.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، حجت الاسلام حجت گنابادی‌نژاد  در چهارمین جلسه ستاد اجرایی خدمات سفر خراسان رضوی ویژه نوروز 1402 با بیان این مطلب افزود: در این ستاد هماهنگی و برنامه‌ریزی را انجام می‌دهیم و باید برنامه‌ها و مصوبات به صورت کمی و کیفی اجرا شوند.

قائم مقام رئیس ستاد اجرایی خدمات سفر خراسان رضوی با اشاره به اهمیت ویژه رسیدگی به جاده‌های استان تاکید کرد: بیش از 80 درصد زائران و مسافران نوروزی از طریق جاده‌ها به مشهد سفر خواهند کرد به همین دلیل باید در جاده‌ها بیشترین آمادگی را داشته باشیم.

هم‌چنین سیدجواد موسوی، مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی و دبیر ستاد اجرایی خدمات سفر خراسان رضوی در این جلسه گفت: در بازه زمانی 17 اسفند تا 15 فروردین چهار دوره اوج حضور مسافران شامل 17 تا 20 اسفند، 25اسفندتا 4 فروردین و چهارم فرودین تا 13 فروردین را در پیش داریم.

در این جلسه مسئولان کمیته‌های مختلف از جمله تنظیم بازار، بازرسی، اسکان و رفاه، فرهنگی و اجتماعی، اطلاع‌رسانی، سلامت، خدمات شهری و ایمنی و حمل و نقل جاده‌ای گزارشی از اقدامات و برنامه‌های خود ارائه کردند.

 

منبع: روابط‌ عمومی اداره‌کل میراث‎فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی

ادامه مطلب

زیارت

آغاز طرح بازرسی سرزده از دفاتر و شرکت‌های خدمات مسافرتی و گردشگری مشهد ویژه نوروز 1402

منتشر شده

در

photo 2023 01 28 17 55 18 - آغاز طرح بازرسی سرزده از دفاتر و شرکت‌های خدمات مسافرتی و گردشگری مشهد ویژه نوروز 1402

معاون گردشگری اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی از آغاز طرح بازرسی سرزده از دفاتر و شرکت‌های خدمات مسافرتی و گردشگری مشهد ویژه نوروز 1402 خبر داد.

به گزارش روابط‌ عمومی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی یوسف بیدخوری ، با اعلام این خبر افزود: با توجه به این که سفرهای نوروزی 1402 از حدود یک ماه قبل از نوروز آغاز می‌شود، فعالیت‌های نظارتی بر تاسیسات گردشگری به ویژه دفاتر و شرکت‌های خدمات مسافرتی از یک ماه قبل آغازشده و یک مرحله بازدید نظارتی انجام شده است.

معاون گردشگری اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی ادامه داد: در راستای طرح بازرسی سرزده به همراه اعضای هیئت مدیره انجمن صنفی دفاتر و شرکت‌های خدمات مسافرتی خراسان رضوی از تعدادی از این دفاتر و شرکت‌ها بازدید و آمادگی این مجموعه‌ها برای خدمت‎رسانی شایسته به زائران بارگاه ملکوتی حضرت رضا (ع) بررسی شد.

بیدخوری اظهار کرد: دفاتر و شرکت‌هایی که به زائران در زمینه صدور و فروش بلیت هواپیما، قطار و اتوبوس خدمت‌رسانی می‌کنند باید مجوزهای لازم از دستگاه‌های مربوطه را داشته باشند و نرخنامه‌نامه را رعایت کنند.

او یادآور شد: برخی از دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری در زمینه گردشگری سلامت فعال هستند و به زائرانی خدمات رسانی می‌کنند که علاوه بر زیارت برای درمان اقدام می‌کنند این مجموعه‌ها باید مجوزهای لازم از همه دستگاه‌های مرتبط داشته باشند تا زائر با اطمینان خاطر به مشهد سفر کند و خدمات درمانی را به نحو شایسته دریافت کند.

بیدخوری تاکید کرد: بازدیدهای نظارتی با جدیت دنبال می‌شود تا بتوانیم خدمات رسانی مطلوب را داشته باشیم و رضایت‌مندی زائران را فراهم کنیم.

معاون گردشگری اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی گفت: در استان خراسان رضوی بیش از 488 دفتر و شرکت خدمات مسافرتی از اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی مجوز فعالیت دارند که باید مجوز آن‌ها در محل دفتر نصب باشد و مدیر فنی نیز در محل حضور داشته باشد.

بیدخوری افزود: حدود 30 بازرس در طول سال بازدیدهای نظارتی از دفاتر و شرکت‌های خدمات مسافرتی را انجام می‌دهند که ماهیانه حداقل یک نوبت بازدید انجام می‌دهند و مجوزها و خدمات آن‌ها را کنترل می‌کنند.

بیدخوری اظهار کرد: در نوروز 1402 حدود 100 بازرس در حوزه تاسیسات گردشگری و مراکز اقامتی نظارت دارند.

معاون گردشگری اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی تاکید کرد: شهروندان در صورتی که شکایتی از خدمات حوزه گردشگری شامل مراکز اقامتی و دفاتر خدمات مسافرتی و دیگر تاسیسات گردشگری دارند با شماره تلفن 37045-051 تماس بگیرند.

هم‌چنین محمدسعید ولی‌زاده رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی کارفرمایی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی خراسان رضوی با اشاره به افزایش درخواست سفر به مشهد در نوروز 1402 اظهار کرد: زائران هنگام تهیه بلیت سفر به مشهد بلیت برگشت را نیز رزرو و خریداری کنند تا در برگشت با مشکلی مواجه نشوند.

او افزود: شهروندان بلیت را از دفاتر مجاز خریداری کرده و از سفر با کاروان‌های غیرمجاز نیز خودداری کنند.

هم‌چنین حسین امیر کلالی رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مشهد و دبیر قرارگاه عملیاتی ستاد خدمات سفر مشهد اظهار کرد: در راستای مصوبات قرارگاه عملیاتی خدمات سفر مشهد بازدیدهای نظارتی بر دفاتر و شرکت‌های خدمات مسافرتی در محدوده اطراف حرم مطهر رضوی تشدید شده و برخوردهای نظارتی لازم برای پیشگیری از اجحاف در حق زائران انجام می‌شود.

 

ادامه مطلب

زیارت

مدیر کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی مطرح کرد: شناسایی 2969 خانه مسافر غیر مجاز در مشهد

منتشر شده

در

photo 2023 01 03 19 34 44 - مدیر کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی مطرح کرد:  شناسایی 2969 خانه مسافر غیر مجاز در مشهد

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان خراسان رضوی از شناسایی 2969 خانه مسافر غیر مجاز در طرح ساماندهی خانه‌مسافرهای مشهد خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، سیدجواد موسوی،در جلسه با شهردار منطقه ثامن مشهد اظهار کرد:در اجرای این طرح که با حمایت فرمانداری مشهد اجرا شده تاکنون 1010 خانه‌مسافر ساماندهی و 321 واحد نیز با با توجه به این که شرایط مناسب و در خور شان زائر نداشته‌اند پلمب شده‌اند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان خراسان رضوی با اشاره به بررسی وضعیت خانه‌مسافرهای محدوده شهرداری منطقه ثامن اظهار کرد: شهرداری منطقه ثامن واحدهای اقامتی دارای تجاری موقت را با در نظر گرفتن شرایط ایمنی ساختمان به اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان مشهد معرفی و اداره گردشگری پس از بازدید مجوز فعالیت صادر کند.

موسوی با اشاره به اهمیت اطلاع‌رسانی از آثار تاریخی و فرهنگی این منطقه تصریح کرد: بافت پیرامون حرم مطهر رضوی داستان‌ها و روایت‌هایی از مهمان‌نوازی مردم مشهد را در دل خود دارد و پایگاه‌های اطلاع‌رسانی زائران در محدوده شهرداری ثامن باید زائران و مسافران را برای دیدن و ابنیه تاریخی و شنیدن داستان‌های قدیم شهر مشهد هدایت شوند.

هم‌چنین ساسان نورین مقدم شهردار منطقه ثامن مشهد ضمن اعلام آمادگی این شهرداری برای همکاری بیشتر با اداره‌میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گزارشی از وضعیت زائرسراهای ارزان قیمت ارائه کرد.

در ادامه این جلسه پیرامون ساماندهی خانه‌مسافرها به منظور افزایش ظرفیت اقامت و ارائه خدمات بهتر در ایام نوروز ۱۴۰۲ بحث و تبادل‌نظر شد.

هم‌چنین حسین امیرکلالی ،رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مشهد گفت: تعامل خوبی بین شهرداری مشهد به ویژه منطقه ثامن شکل گرفته و با همکاری شهرداری عملیات مرمتی سرای عزیزالله اف در حال انجام است.

او ادامه داد: بسته‌های در حال تدوین احیای پهنه‌های تاریخی بافت پیرامونی حرم مطهر رضوی از دیگر موضوعاتی است که در تعامل بین شهرداری و میراث‌فرهنگی به سرانجام خواهد رسید.

 

 

 

منبع: روابط‌ عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی

ادامه مطلب

برترین ها