با ما همراه باشید

اقتصادی

ماشین‌آلات مکانیزه برای برداشت پیاز در شهرستان درگز وجود ندارد

منتشر شده

در

photo 2021 11 07 20 45 51 - ماشین‌آلات مکانیزه برای برداشت پیاز در شهرستان درگز وجود ندارد

 

مدیر جهاد کشاورزی درگز گفت:ماشین‌آلات مکانیزه برای برداشت پیاز در شهرستان درگز وجود ندارد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقنصادی مشهد عمران،اکبریونسی،مدیر جهاد کشاورزی درگز گفت: پیاز یکی از محصولات کشاورزی مهم و رایج در شهرستان درگز است اما متاسفانه کشاورزان شهرستان تا کنون از ظرفیت شهرستان مرزی درگز برای صادرات این محصول بهره‌ای نبرده‌اند.

 

یونسی عنوان کرد: ۶۰ هکتار از اراضی شهرستان مرزی درگز زیر کشت پیاز است و با توجه به اینکه این شهرستان یک شهر مرزی است، ظرفیت بسیار خوبی برای صادرات محصولات خویش دارد اما متاسفانه در زمینه صادرات پیاز تا کنون سرمایه‌گذاری نشده و اقدامی صورت نگرفته است.

 

وی اظهار کرد: کشت پیاز در شهرستان درگز پیشینه‌ای طولانی و این محصول از دیرباز نقش مهمی در اقتصاد شهرستان دارد. چنانچه صادرات این محصول به درستی صورت گیرد، توجیه اقتصادی بسیار خوبی برای کشاورزان داشته و باعث پویایی اقتصاد منطقه خواهد شد.

 

یونسی ادامه داد: سطح زیر کشت پیاز در شهرستان ۶۰ هکتار است که از این میزان ۴۰ هکتار آن به صورت کشت مکانیزه و ۲۰ هکتار هم به صورت سنتی کشت شده است.

 

وی تصریح کرد: کشت و برداشت پیاز هزینه‌بر است؛ به همین دلیل باید به طور مکانیزه انجام شود. در حال حاضر در زمینه کشت مکانیزه مشکلی نداریم و حدود ۶۰ درصد کشت پیاز در شهرستان درگز به صورت مکانیزه انجام می‌شود اما برای برداشت پیاز متأسفانه ماشین‌آلات مکانیزه در شهرستان نداریم و این یکی از نیازهای شهرستان در زمینه تولید پیاز است. امیدواریم در این زمینه هر چه سریع تر متقاضیانی از بخش خصوصی وارد عمل شوند.

 

مدیر جهاد کشاورزی درگز خاطرنشان کرد: پیاز از محصولات کشت بهاره است و برای کاشت آن باید آب به حد کافی وجود داشته باشد. بنابراین عمدتا در مناطق و اراضی کاشت می‌شود که به لحاظ آبی شرایط لازم را داشته باشد. خوشبختانه شرایط برای کشت پیاز تا حدودی در شهرستان درگز فراهم است و همین امر باعث شده کشاورزان زیادی در زمینه کشت پیاز هم به صورت مکانیزه و هم به صورت سنتی فعالیت داشته باشند.

 

وی یادآور شد: پیازی که در شهرستان درگز کشت می‌شود، ۲ نوع است که در کشت به روش سنتی، از رقم قرمز محلی و در کشت مکانیزه از رقم زرقان استفاده می‌شود. میزان عملکرد رقم محلی پیاز قرمز محلی حدود ۴۵ تن در هکتار و میزان عملکرد رقم زرقان نیز حدود ۷۰ تن در هکتار گزارش شده است.

 

مدیر جهاد کشاورزی درگز افزود: پیاز محلی بین مردم منطقه محبوبیت خاصی دارد و بازار فروش آن نیز عمدتا بین افراد بومی همین منطقه است که برای پخت غذاهای محلی از جمله یخنی کاربرد زیادی دارد.

 

وی بیان کرد: با توجه به اینکه میزان عملکرد پیاز در رقم محلی کم است، جهاد کشاورزی کشت ارقام اصلاح شده در شهرستان را ترویج کرده است. کشت این ارقام با استقبال خوبی از سوی کشاورزان مواجه شده است.

 

یونسی در پاسخ به این سوال که آیا خشکسالی اخیر بر عملکرد پیاز در شهرستان تأثیر داشته است، گفت: خشکسالی اخیر و به دنبال آن کاهش سطح آب در منابع آبی هم میزان سطح زیر کشت و هم میزان عملکرد را تحت تأثیر قرار داده است؛ به طوری که سال زراعی گذشته سطح زیر کشت در رقم محلی ۳۰ درصد و میزان عملکرد پیاز نیز حدود ۳۰ تا ۳۵ درصد کاهش یافت.

 

علاوه بر پیاز پنبه، گندم، جو، سیب، انگور و زعفران سایر محصولات کشاورزی مهم شهرستان درگز است.

 

 

منبع:روابط عمومی جهاد کشاورزی درگز

اقتصادی

عمليات مبارزه زمستانه با آفات و بيماري هاي گياهي از اصول مهم باغداري است

منتشر شده

در

photo 2022 11 29 19 02 52 - عمليات مبارزه زمستانه با آفات و بيماري هاي گياهي از اصول مهم باغداري است

مدیر جهاد کشاورزی کاشمر عملیات مبارزه زمستانه با آفات و بیماری های گیاهی را بسیار مهم و به کشاورزان توصیه کرد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ،محمد شجعی ،مدیر جهاد کشاورزی کاشمر گفت:عمليات مبارزه زمستانه، عملياتي است كه در مقطع زماني از ابتداي آذر تا انتهاي بهمن ماه براي كنترل آفات و بيماري ها انجام مي شود كه هدف از آن برهم زدن مكان امن آفات و بيماري ها و كاهش ذخيره آفت يا بيماري براي سال بعد است كه در تقليل جمعيت آفت در سال آينده وكاهش خسارت بسيار مؤثر است.

شجعی افزود:پس از برداشت محصول لازم است كليه اندام هاي خشك وآلوده ازسطح باغات جمع آوري شده وسوزانده يا زير خاك دفن شوند.

وی ادامه داد:بقاياي گياهي مي تواند جولانگاه آفات و بيماري هاي گوناگون باشد لذا بقاياي هرس شاخه ها و ميوه هاي برداشت نشده و يا ريخته شده بر روي زمين مي توانند براي بهداشت باغ خطرآفرين باشد.

مدیر جهاد کشاورزی بیان کرد:تمامي بقاياي گياهي آلوده بايستي در باغات معدوم شوند معدوم كردن اين بقايا به دو شيوه سوزاندن و يا دفن عميق امكان پذير است بنابراين هرگز بقاياي گياهي را در محيط باغ دپو نكنيد و منتظر پوسيده شدن آنها نباشيد.

او تصریح کرد:در طول زمستان يك يا دو مرتبه در دماي زير صفر باغات را آبياري نموده تا با ايجاد يخ آب همراه با شخم به موقع جمعيت آفات در خاك كاهش يابد آبياري غرقابي زمستانه يا يخ آب علاوه بر كنترل بخش زيادي از آفات موجب بهبود خواص فيزيكي خاك مي شود.

 

 

منبع:روابط عمومی جهاد کشاورزی کاشمر

ادامه مطلب

اقتصادی

برگزاری روز مزرعه سیب دردهستان میانکوه شهرستان درگز

منتشر شده

در

photo 2022 11 29 09 32 23 - برگزاری روز مزرعه سیب دردهستان میانکوه شهرستان درگز

روز مزرعه سیب دردهستان میانکوه شهرستان درگز برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، سیدمحمد رضا رضایی ،کارشناس بهبود نظام های ترویجی سازمان جهاد کشاورزی با اشاره به جایگاه باغداران دهستان میانکوه در استان ، کیفیت سیب میانکوه را در کشور نمونه ارزیابی کرد.

و ی از واگذاری فعالیتهای غیرحاکمیتی به شرکتهای غیر دولتی خبرداد و تاکید داشت : با امید خدا وحمایت باغداران در صورت استقرار شرکت خصوصی در دهستان، مشکلات باغداران تا حدود زیادی مرتفع می شود.

همچنین،مجید فروهر از محققین مرکز تحقیقات کشاورزی به اهمیت تغذیه در مدیریت باغ اشاره و بیان داشت : شرایط هر باغ متفاوت بوده و نمی توان نسخه مشخصی برای همه باغداران ارائه داد ، امیری جامی از دیگر محققین مرکز تحقیقات توضیحاتی پیرامون آفات سیب بیان داشت و به اهمیت مبارزه زراعی زمستانه ومبارزه تلفیقی و شیمیایی در طول دوره داشت تاکید کرد.

همچنین محمد رضا سعادتیان ، رئیس ترویج درگز با اشاره به سطح زیر کشت باغات در شهرستان ،اجرای طرح های آبیاری تحت فشار،تغییر ارقام و جایگزینی ارقام جدید وپرمحصول با انجام سرشاخه کاری را ازجمله اهداف و برنامه های مدیریت جهاد کشاورزی بیان داشت و افزود: دقت در افزایش کیفیت و کمیت سردخانه،صنایع بسته بندی و اخذ مجوزهای استاندارو گواهی سلامت جهت صادرات و توسعه صنایع تبدیلی از دیگر برنامه های مدیریت جهاد کشاورزی می باشد.

 

 

 

منبع:روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان درگز

ادامه مطلب

اقتصادی

احداث اولین کارخانه خوراک دام و طیور در شهرستان خوشاب با 50درصد پیشرفت فیزیکی

منتشر شده

در

photo 2022 11 30 11 50 43 - احداث اولین کارخانه خوراک دام و طیور در شهرستان خوشاب با 50درصد پیشرفت فیزیکی

 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خوشاب از احداث اولین کارخانه خوراک دام و طیور شهرستان در محل ناحیه صنعتی این شهرستان خبر داد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،ابراهیم رودسرابی،مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خوشاب با اعلام این خبر گفت : کارخانه خوراک دام و طیور شهرستان با سرمایه گذاری 130میلیارد ریال در حال احداث می باشد که تاکنون بیش از 50 درصد پیشرفت فیزیکی شامل خرید زمین و کلیه تجهیزات و ماشین آلات مورد نیاز انجام شده که در صورت ارائه به موقع تسهیلات مورد نیاز ،پیش بینی می شود این کارخانه تا پایان سال 1402 به بهره برداری برسد.

وی ظرفیت این کارخانه را 50هزار تن خوراک دام و طیور در سال عنوان کرد و افزود : با بهره برداری از این واحد 18 نفر به صورت مستقیم و 30 نفر به صورت غیر مستقیم در شهرستان اشتغال زایی خواهد شد.

رودسرابی با اشاره به وجود بیش از 120هزار راس دام سبک و سنگین در شهرستان اظهار امیدواری کرد با بهره برداری از کارخانه مذکور ،تامین کامل کنسانتره و دان مورد نیاز دامداران و مرغداران شهرستان صورت پذیرد.

 

منبع:زوابط عمومی جهادکشاورزی خوشاب

ادامه مطلب

برترین ها