با ما همراه باشید

اقتصادی

مبارزه با سن مادری غلات،اولویت اول کمیته فنی شبکه مراقبت سازمان ومدیریت نیشابور

منتشر شده

در

photo 2022 03 13 13 31 12 - مبارزه با سن مادری غلات،اولویت اول کمیته فنی شبکه مراقبت سازمان ومدیریت نیشابور

 

معاون رئیس سازمان ومدیر جهادکشاورزی نیشابور ، از برگزاری جلسه کمیته فنی شبکه مراقبت سازمان جهادکشاورزی خراسان رضوی وشهرستان نیشابور با محوریت مبارزه با سن غلات وبا حضور معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان و روسای مراکزوسایر کارشناسان تخصصی این شهرستان نیشابور خبر داد.

 

به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، غلامحسین ساربان، معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی خراسان رضوی در جلسه کمیته فنی شبکه مراقبت مبارزه با سن غلات با اشاره به اینکه خرید کمی وکیفی گندم توسط دولت توسط خط کشی به نام میزان سن زدگی ،علفهای هرز وافت مفید وغیرمفید انجام می شود ،لذا مبارزه با آفات وبیماریها وعلف های هرز از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی  افزود:استان خراسان 120 هزار هکتار سطح زیر کشت آبی غلات دارد و امسال تعهد داریم که 30 هزار هکتار آن را به عملکرد 6 تن با توجه به پتانسیل استان برسانیم وطی یک برنامه چهار ساله کل سطح زیر کشت غلات استان ،این پتانسیل بالقوه به بالفعل برسد.

ساربان یادآور شد:  با رسیدن به این عملکرد مقدار 720 هزار تن غلات تولید خواهد شد ونیاز استان ما نیز چیزی در حدود 800 هزار تن در سال می باشد که با کار کارشناسی وتوزیع عادلانه نهاده های کشاورزی این امر محقق خواهد شد.

وی تصریح کرد: 65 درصد گندم تحویلی به مراکز خرید در سال گذشته متعلق به کشاورزان خرده مالک استان بوده است وباید با نظارت بیشتروانجام توصیه های فنی در کنار این قشر باشیم.

ساربان اذعان داشت: با توجه به نیاز بیشتر شهرستان نیشابور به تولید علوفه دام ،حساسیت این شهرستان را دو چندان کرده وباید با برنامه ریزی دقیق تر، نیاز این شهرستان با کمک وهمت کارشناسان در کنار کشاورزان برطرف شود.

وی با اشاره به این نکته که اصل کار ما تولید می باشد ادامه داد : تغذیه گیاهی از درجه اهمیت بالایی برخوردار است وخاطر نشان کرد با توجه به اینکه شهرستان نیشابور در تولید شیر وگوشت رتبه های اول ودوم استان رادارد نیازمند تشکیل کمیته های تولید علوفه هستیم.

وی گفت : اگر این امربا جدیت پیگیری نشود خیلی از دامدارها شغل خود را از دست  می دهند وسازمان جهادکشاورزی ومدیریت شهرستان آماده هر گونه همکاری وحمایتی جهت حفظ این قشر از تولید کنندگان می باشد.

وی تصریح کرد: امروزه باید کشاورز دامداران ما قسمتی از نیاز خود را بدلیل کمبود علوفه وقیمت بالای آن تولید کنند.

محمد علی فرهمند راد، معاون رئیس سازمان ومدیر جهادکشاورزی نیشابور نیز با اشاره به سطح زیر کشت گندم آبی شهرستان در سال جاری که 9هزار و300 هکتار وجوآبی 14هزارهکتار می باشد توضیحات فنی وسطوح مبارزه با آفات در محصولات مختلف را ارائه داد ویاد آور شد: 30 درصد گندم آبی و65 درصد گندم دیم، امسال تحت پوشش بیمه قرارگرفته است وحدود 700 هکتار درکشت گندم دیم کشاورزی قراردادی را با کشاورزان قرارداد بسته ایم.

وی  افزود:  31 پهنه کشاورزی توسط کارشناسان مروج مسئول پهنه وحوزه تعاونی های تولید رصد می شوند وکلیه مسئولیتهای حوزه در تمامی زمینه ها به کارشناسان واگذار شده است وامسال با توجه به شرایط بحرانی وتهاجمی آفت سن غلات که در 18 اسفند ریزش سن های پیش پرواز اعلام شده است ،با برنامه ریزی دقیق واصولی که شناسایی مزارع تله یکی از این برنامه ها می باشد نسبت به مهار این آفت با همکاری تمام همکاران ونیروهای بسیج مهندسین کشاورزی اقدام می شود.

 

 

 

منبع:روابط عمومی جهادکشاورزی نیشابور

اقتصادی

همزمان با ایام دهه فجر بهره برداری رسمی از پست 20/132 کیلوولت زاوین آغازشد

منتشر شده

در

2 - همزمان با ایام دهه فجر بهره برداری رسمی از پست 20/132 کیلوولت زاوین آغازشد

 

همزمان با گرامیداشت دهه فجر و با حضور استاندار خراسان رضوی طی مراسمی ، بهره‌برداری رسمی از پست 20/132 کیلوولت زاوین آغاز شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، حسین محمودی، مديرعامل شرکت برق منطقه‌ای خراسان ضمن تشریح جایگاه صنعت برق در حوزه‌های اقتصادی و اجتماعی گفت: برای بهره برداری از این پست بالغ بر سیصد و ده میلیارد ریال هزینه شده است.

وی ضمن قدردانی از تلاش های شرکت برق منطقه ای که در راه اندازی این پست و خدمت به مردم منطقه کلات زحمت کشیده‌اند افزود: این پست با ظرفیت ۳۰ مگاولت آمپر و با هدف تامین برق پایدار شهرستان زاوین و ناحیه صنعتی آن و همچنین جبران افت ولتاژ منطقه و تامین برق صنایع و کشاورزی راه اندازی شده است .

استاندار خراسان رضوی طی افتتاح پست زاوین گفت: پست زاوین با سرمایه‌گذاری انجام و در محدوده کلات بهره برداری شده و امیدواریم در تامین برق مطمئن و پایدار منطقه موثر واقع شود.

وی درباره تامین برق پایدار در استان خراسان رضوی گفت: صنعت برق و بویژه برق منطقه ای خراسان در مدیریت مصرف ، موفق عمل کرده ، مخصوصا در هفته اخیر که با توجه به برودت هوا شرکت برق منطقه‌ای خراسان خوشبختانه این موضوع را به خوبی مدیریت کرد.

 

شبنم مقدم

ادامه مطلب

اقتصادی

مهمترین عامل پرداخت هدفمند تسهیلات در حوزه اشتغال شناسایی ظرفیت و پتانسیل های روستاها است

منتشر شده

در

photo 2023 02 06 19 21 34 - مهمترین عامل پرداخت هدفمند تسهیلات در حوزه اشتغال شناسایی ظرفیت و پتانسیل های روستاها است

 

جلسه کمیته توسعه اشتغال روستایی و عشایری در محل بخش فرحدشت شهرستان برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، احمدرضا محمودی مقدم ، معاون فنی جهاد کشاورزی کاشمر در جلسه کمیته توسعه اشتغال روستایی و عشایری گفت:تسهیلات طرح اشتغال پایدار روستایی و عشایری، صرفا به طرح های دارای توجیه اقتصادی واشتغال زا پرداخت می شود.

محمودی مقدم افزود:برای ایجاد اشتغال در سطح شهرستان باید ابتدا پتانسیل های موجود شناسایی  و سپس به افراد متقاضی اشتغالزایی در خصوص کارآفرینی آموزش های لازم ارائه و سپس حمایت های لازم از این افراد جهت ایجاد اشتغال پایدار انجام شود.

وی وجود عشایر در منطقه ترشیز کهن را بسیار حائز اهمیت دانست و ایجاد تعاونی ها بمنظور دریافت تسهیلات تبصره 16 با موضوع کشاورزی و دامپروری را در بسیاری از مواقع راهگشا عنوان کرد.

معاون فنی جهاد کشاورزی کاشمر بیان کرد:ایجاد و توسعه اشتغال،توان افزائی اقتصادی و افزایش سطح درآمد افراد،تقویت پایه های اقتصادی،افزایش نرخ بهره وری مناطق هدف،تنوع بخشی تولیدات روستائی و جلوگیری از مهاجرت به شهرها از اهداف اصلی کمیته توسعه اشتغال روستایی شهرستان است.

در ادامه نیز کارآفرینان روستایی حاضر در جلسه،تسریع در پرداخت تسهیلات اشتغالزا، رفع بروکراسی اداری، تسهیل گری بانک های عامل و شفافیت و نظارت دقیق را جزء مهمترین خواسته های خود از کمیته روستایی و عشایری شهرستان عنوان کردند.

 

 

منبع:روابط عمومی جهادکشاورزی کاشمر

ادامه مطلب

اقتصادی

نوسازی ناوگان ماشین‌آلات شهرداری‌های استان خراسان رضوی

منتشر شده

در

photo 2023 02 06 09 34 26 - نوسازی ناوگان ماشین‌آلات شهرداری‌های استان خراسان رضوی

 

 

مدیرعامل سازمان همیاری شهرداری‌های خراسان رضوی از نوسازی ناوگان ماشین آلات شهرداری‌های این استان خبر داد.

 

به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران محمدرضا تازیکی، مدیرعامل سازمان همیاری شهرداری‌های استان خراسان رضوی  گفت: اهمیت ماشین آلات به عنوان بازوی اجرایی شهرداری‌ها به نحوی که است از یک طرف فقدان، خرابی و توقف آن‌ها باعث رکود عملیات عمرانی وعدم ارائه خدمات مطلوب به شهروندان می‌شود و از طرف دیگر سرمایه‌ای شدن این نوع دارایی‌ها بدلیل افزایش قیمت، جایگاه ماشین آلات را در حوزه مدیریت شهری و ارائه خدمات مطلوب به شهروندان متمایز ساخته است، بنابراین ضرورت نگهداری و بهره برداری صحیح و افزایش راندمان و بهره وری ماشین آلات به دلیل تخصصی بودن این حوزه از مهمترین دغدغه‌ها و نگرانی‌های مدیریت شهری است.

 

وی ادامه داد: در راستای همیاری و خدمت‌رسانی به شهرداری‌های استان که همانا رویکرد اصلی سازمان است، واحد تخصصی ماشین آلات در تیرماه سال ۱۳۹۹ تشکیل و علی‌رغم نوپا بودن و عمر کوتاه، تاکنون خدمات ارزشمندی در جهت نوسازی، حفظ و نگهداری و بهره برداری از این سرمایه‌های حیاتی ارائه کرده است.

 

تازیکی درباره نوسازی، خرید ماشین آلات و تجهیزات و ارائه خدمات واحد ماشین آلات در سال جاری تصریح کرد: علاوه بر خرید و تحویل انواع خودروی سواری، کامیون کِشنده، کامیون کمپرسی، وانت و تاسیسات تولید قطعات بتنی از کارخانجات سازنده و بازار از محل فروش ماشین آلات فرسوده و بلااستفاده شهرداری‌ها و مساعدت سازمان، اقلام مصرفی این حوزه از قبیل لاستیک، انواع روان‌کارها و ضدیخ، لوازم یدکی و… نیز طی سال جاری تامین و در اختیار شهرداری‌های استان قرار گرفته است.

 

مدیرعامل سازمان همیاری شهرداری‌های استان با بیان اینکه بازسازی کامل و اورهال یک دستگاه کامیون آتش نشانی، برنامه‌ریزی و پیگیری راه اندازی و نصب سیستم جامع مدیریت ماشین آلات C. M. M. S، پیگیری اعتبارات دولتی و وام‌های تخصیصی سازمان شهرداری‌های کشور بابت تامین ماشین آلات نیز از جمله اقدامات مهم دیگر در سال جاری بوده است، راه اندازی سیستم جامع مدیریت نگهداری و بهره برداری ماشین آلات شهرداری‌های استان را از نیازهای ضروری این حوزه دانست.

 

تازیکی درباره برگزاری شش مرحله مزایده فروش ماشین آلات فرسوده و بلااستفاده شهرداریها، تصریح کرد: مجموعا مبلغ ۱۳۳ میلیارد ریال منابع حاصل از فروش در جهت نوسازی و بهسازی سیستم حمل و نقل درون شهری و خرید دستگاه‌های مختلف حوزه عمرانی، شهرسازی، آتش نشانی، خدمات شهری و…، شهرداری‌ها، استفاده شده است.

 

مدیرعامل سازمان همیاری شهرداری‌های استان با بیان اینکه در حوزه نیازسنجی و جابجایی ماشین آلات بین شهرداریها، شناسایی دستگاه‌ها و ماشین آلات بلااستفاده در شهرداری‌ها و انجام فرآیند جابجایی آن‌ها ما بین شهرداری‌های متقاضی جهت ماشین آلات ۵ شهرداری استان صورت گرفته است، مطرح کرد: برگزاری دوره‌های آموزش تخصصی در حوزه ماشین آلات و توانمندسازی پرسنل شهرداری‌ها و ارائه مشاوره تخصصی در تمامی مباحث حوزه ماشین آلات، اعم از خرید ماشین آلات جدید و مورد نیاز شهرداری، فروش ماشین آلات فرسوده و بلااستفاده، بازسازی و اورهال ماشین آلات و… نیز، از جمله اقدامات این واحد است.

 

تازیکی با بیان اینکه تراکنش ریالی حاصل از انجام موارد فوق الذکر بالغ بر ۴۰۰ میلیارد ریال بوده است که با همت و تلاش واحد ماشین آلات سازمان علاوه بر خدمات‌رسانی موثر به شهرداری‌ها باعث ایجاد درآمد برای سازمان گردیده است، اظهار کرد: امید است شهرداری‌های استان با استفاده بیشتر از توانمندی‌ها و ظرفیت‌های این واحد تخصصی گامی موثر در جهت افزایش بهره وری و راندمان ماشین آلات و دستگاه‌های اجرایی حوزه مدیریت شهری بردارند.

ادامه مطلب

برترین ها