با ما همراه باشید

اقتصادی

مبارزه با سن مادری غلات،اولویت اول کمیته فنی شبکه مراقبت سازمان ومدیریت نیشابور

منتشر شده

در

photo 2022 03 13 13 31 12 - مبارزه با سن مادری غلات،اولویت اول کمیته فنی شبکه مراقبت سازمان ومدیریت نیشابور

 

معاون رئیس سازمان ومدیر جهادکشاورزی نیشابور ، از برگزاری جلسه کمیته فنی شبکه مراقبت سازمان جهادکشاورزی خراسان رضوی وشهرستان نیشابور با محوریت مبارزه با سن غلات وبا حضور معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان و روسای مراکزوسایر کارشناسان تخصصی این شهرستان نیشابور خبر داد.

 

به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، غلامحسین ساربان، معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی خراسان رضوی در جلسه کمیته فنی شبکه مراقبت مبارزه با سن غلات با اشاره به اینکه خرید کمی وکیفی گندم توسط دولت توسط خط کشی به نام میزان سن زدگی ،علفهای هرز وافت مفید وغیرمفید انجام می شود ،لذا مبارزه با آفات وبیماریها وعلف های هرز از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی  افزود:استان خراسان 120 هزار هکتار سطح زیر کشت آبی غلات دارد و امسال تعهد داریم که 30 هزار هکتار آن را به عملکرد 6 تن با توجه به پتانسیل استان برسانیم وطی یک برنامه چهار ساله کل سطح زیر کشت غلات استان ،این پتانسیل بالقوه به بالفعل برسد.

ساربان یادآور شد:  با رسیدن به این عملکرد مقدار 720 هزار تن غلات تولید خواهد شد ونیاز استان ما نیز چیزی در حدود 800 هزار تن در سال می باشد که با کار کارشناسی وتوزیع عادلانه نهاده های کشاورزی این امر محقق خواهد شد.

وی تصریح کرد: 65 درصد گندم تحویلی به مراکز خرید در سال گذشته متعلق به کشاورزان خرده مالک استان بوده است وباید با نظارت بیشتروانجام توصیه های فنی در کنار این قشر باشیم.

ساربان اذعان داشت: با توجه به نیاز بیشتر شهرستان نیشابور به تولید علوفه دام ،حساسیت این شهرستان را دو چندان کرده وباید با برنامه ریزی دقیق تر، نیاز این شهرستان با کمک وهمت کارشناسان در کنار کشاورزان برطرف شود.

وی با اشاره به این نکته که اصل کار ما تولید می باشد ادامه داد : تغذیه گیاهی از درجه اهمیت بالایی برخوردار است وخاطر نشان کرد با توجه به اینکه شهرستان نیشابور در تولید شیر وگوشت رتبه های اول ودوم استان رادارد نیازمند تشکیل کمیته های تولید علوفه هستیم.

وی گفت : اگر این امربا جدیت پیگیری نشود خیلی از دامدارها شغل خود را از دست  می دهند وسازمان جهادکشاورزی ومدیریت شهرستان آماده هر گونه همکاری وحمایتی جهت حفظ این قشر از تولید کنندگان می باشد.

وی تصریح کرد: امروزه باید کشاورز دامداران ما قسمتی از نیاز خود را بدلیل کمبود علوفه وقیمت بالای آن تولید کنند.

محمد علی فرهمند راد، معاون رئیس سازمان ومدیر جهادکشاورزی نیشابور نیز با اشاره به سطح زیر کشت گندم آبی شهرستان در سال جاری که 9هزار و300 هکتار وجوآبی 14هزارهکتار می باشد توضیحات فنی وسطوح مبارزه با آفات در محصولات مختلف را ارائه داد ویاد آور شد: 30 درصد گندم آبی و65 درصد گندم دیم، امسال تحت پوشش بیمه قرارگرفته است وحدود 700 هکتار درکشت گندم دیم کشاورزی قراردادی را با کشاورزان قرارداد بسته ایم.

وی  افزود:  31 پهنه کشاورزی توسط کارشناسان مروج مسئول پهنه وحوزه تعاونی های تولید رصد می شوند وکلیه مسئولیتهای حوزه در تمامی زمینه ها به کارشناسان واگذار شده است وامسال با توجه به شرایط بحرانی وتهاجمی آفت سن غلات که در 18 اسفند ریزش سن های پیش پرواز اعلام شده است ،با برنامه ریزی دقیق واصولی که شناسایی مزارع تله یکی از این برنامه ها می باشد نسبت به مهار این آفت با همکاری تمام همکاران ونیروهای بسیج مهندسین کشاورزی اقدام می شود.

 

 

 

منبع:روابط عمومی جهادکشاورزی نیشابور

اقتصادی

اهمیت جذب به موقع اعتبارات در پیشبرد اهداف سازمانی جهاد کشاورزی

منتشر شده

در

photo 2022 05 19 19 53 15 - اهمیت جذب به موقع اعتبارات در پیشبرد اهداف سازمانی جهاد کشاورزی

 

مدیرجهادکشاورزی درگز به نقش مهم اعتبارات در برنامه های عملیاتی جهادکشاورزی تاکیدکرد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، اکبر یونسی ، مدیرجهادکشاورزی شهرستان درگز گفت: نقش مهم اعتبارات در پیشبرد برنامه های عملیاتی و جذب به موقع آن، هماهنگی بیشتر بین واحدهای اجرایی و مالی ، واحدهای تخصصی با واحدهای ستادی را می طلبد.

وی به تهیه مستندات و ارائه به موقع گزارشها اشاره کرد و بر دقت در انتخاب پیمانکاران و زیر پروژه ها ، زمان مناسب اجرای پروژه ها ، مکان اجرای پروژه ها تاکیدکرد.

یونسی افزود: جلسات پیگیری اعتبارات و اجرای دقیق موافقتنامه ها به طور منظم برگزار گردد، همچنین واحدهای اجرایی نسبت به مستند سازی پروژه هاو ارائه گزارشات به موقع اهتمام ویژه ورزند و اجرای پروژه ها و هزینه کرد آن توسط واحد های اجرایی مطابق با دستورالعمل ها و عملیات مندرج در زیر پروژه ها صورت گیردو در بازدید پروژ ه ها واحد طرح و برنامه حضور داشته باشد.

 

 

 

منبع:روابط عمومی مدیریت جهادکشاورزی درگز

ادامه مطلب

اقتصادی

عطر گل محمدی درگلستانهای نیشابور

منتشر شده

در

photo 2022 05 10 07 31 39 - عطر گل محمدی درگلستانهای نیشابور

مدیر جهادکشاورزی نیشابور از برداشت گل محمدی از سطح 13هکتار گلستانهای این شهرستان خبرداد.

 

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،محمد علی فرهمند راد،معاون سازمان و مدیر جهادکشاورزی نیشابور گفت: برداشت گل محمدی شهرستان در وضعیت مناسبی است و با همت کشاورزان تولید کننده برداشت این محصول آغاز شده است . اقدامات ترویجی و کلاس های آموزشی جهادکشاورزی از جمله اقدامات حمایتی در این زمینه محسوب می شود.

فرهمند راد تصریح کرد: در حال حاضر13 هکتار از اراضی شهرستان زیر کشت گل محمدی قرار گرفته است که حدود 9 هکتار آن بارور و4هکتار آن غیر بارور می باشد. انتظار می رود از سطح باغات بارور ، معادل 20 تن محصول برداشت شود که درآمد ناخالصی معادل 10میلیارد ریال را برای کشاورزان به همراه دارد.

وی ادامه داد: از این مقدار تولید گل محمدی شهرستان حدود 12 تن به خارج شهرستان ارسال می شود و 4 تن بصورت غنچه و4 تن بصورت تازه فروشی به بازار عرضه می شود وبا وجود12واحد صنعتی وخانگی مقدار10تن آن که تولید 10هزار لیتر گلاب می کند در شهرستان گلاب گیری می شود .وجود آفت و بیماری های کمتر، قیمت مناسب، هزینه جاری پایین، مقاوم نسبت به خشکی و سرمازدگی این گیاه از جمله عوامل موثر بر رشد توسعه آن محسوب می شود.

فرهمندراد افزود: توسعه صنایع تبدیلی کشاورزی از جمله تهیه اسانس، گلابگیری، مرباسازی و تهیه غنچه خشک از جمله ضروریات فعالیت های جانبی در راستای ایجاد ارزش افزوده و اشتغال زایی این محصول می باشد.

وی ادامه داد: با توجه به جوان بودن گلستان های موجود میانگین برداشت در شهرستان 2200 کیلوگرم در هکتار است و این در حالی است که در سال چهارم بیشترین میزان تولید را دارد که میانگین آن3000 کیلوگرم در هکتار برآورد می شود.

وی تصریح کرد: گل محمدی به صورت قلمه و پاجوش از آذرماه تا پایان اسفندماه کشت می‌شود و از فروردین تا اردیبهشت ماه به صورت گلبرگ و غنچه برداشت می شود.

فرهمندراد بیان کرد: این گیاه ١٢ سال گل می‌دهد و صرفه اقتصادی آن از سال سوم چشمگیر است، و بعد از ١٢سال شاخه این گیاه به اندازه ٢٠ سانتی متر بریده و باغستان جدید احداث می‌شود.

 

 

منبع:روابط عمومی جهادکشاورزی نیشابور

ادامه مطلب

اقتصادی

توسعه کاشت گیاهان دارویی بستر ساز اشتغال و رونق اقتصاد

منتشر شده

در

photo 2022 05 19 19 15 22 - توسعه کاشت گیاهان دارویی بستر ساز اشتغال و رونق اقتصاد

 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مه ولات و رییس اداره تولیدات گیاهی این مدیریت از مزارع چای ترش در بخش مرکزی بازدید کردند.

 

به گزارش پایگاه اقتصادی مشهد عمران هادی ساربان ،مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مه ولات گفت: چای ترش گیاهی با ارزش اقتصادی بالا بوده که از دیرباز در طب سنتی مورد استفاده قرار گرفته و امروزه به عنوان یک محصول زراعی جدید یکساله، در مناطق گرمسيری و نيمه گرمسيری کشت می شود.

ساربان افزود: مهمترین ویژگی مثبت چای ترش نیازآبی پایین بوده و خطر سرمازدگی، مهمترین مانع توسعه کشت این محصول محسوب می شود.
وی تصریح کرد: نبود زیرساختهای لازم ازجمله بازار فروش، ماشین آلات برداشت، خدمات مشاوره ای فنی ، کمبود و گران بودن نیروی کارگری، مهمترین موانع توسعه کشت چای ترش درشهرستان مه ولات می باشد.

ساربان افزود: با توجه به محدودیت منابع آبی، تغییر الگوی کشت محصولات به سمت گیاهان دارویی، ازاهمیت بالایی برخوردار بوده و لازم است تا این ظرفیت نهفته را با هدف های توسعه اقتصاد ، بستر سازی برای اشتغال، افزایش بهره وری آب و خروج از تک محصولی فعال کرد.

 

 

 

منبع:روابط عمومی جهادکشاورزی مه ولات

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها