با ما همراه باشید

اجتماعی

محله محوری و توجه به انتظارات و مطالبات شهروندان،از موثرترین عوامل شکل گیری و اجرای پروژه های شهری در دوره ششم شورای شهر

منتشر شده

در

photo 2021 09 19 13 55 56 - محله محوری و توجه به انتظارات و مطالبات شهروندان،از موثرترین عوامل شکل گیری و اجرای پروژه های شهری در دوره ششم شورای شهر

 

عضو هیئت رییسه و رییس کمیته نظارتی شماره ۴ شورای اسلامی شهر مشهد مقدس  گفت : محله محوری و توجه به انتظارات و مطالبات شهروندان،از موثرترین عوامل شکل گیری و اجرای پروژه های شهری در دوره ششم شورای شهر است.

 

به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، در اولین حضور رسمی یکی از مسئولین ششمین دوره شورای اسلامی شهر مشهد مقدس در منطقه ثامن، فاطمه سلیمی عضو هیئت رئیسه شورا و رئیس کمیته نظارتی شماره ۴ شورای اسلامی شهر مشهد مقدس، به همراه سید فرهاد حجازی شهردار منطقه ثامن و جمعی از مدیران این منطقه شهری در مسجد صاحب الزمان (عج) محله هاتف، نشست صمیمی با شهروندان منطقه و اهالی این محله و محلات مجاور داشتند و در این نشست حدود سه ساعته، شهروندان منطقه به بیان دغدغه ها و درخواست های خود از اعضای شورای اسلامی شهر و مدیران شهری پرداختند.

 

رییس کمیته نظارتی شماره ۴ شورای اسلامی شهر مشهد در ابتدای جلسه با بیان اینکه رویکرد محله محور طرح ها و پروژه های شهری و اولویت بندی این پروژه ها بر اساس مطالبات شهروندان و درخواست‌های مردم از مجموعه مدیریت شهری و شورای شهر جزو اولویت‌های برنامه ریزی در این دوره مدیریت شهری است، اظهار کرد: برگزاری این جلسات در راستای آشنایی بیشتر با مسائل و مشکلات و خواسته های شهروندان بسیار اثربخش خواهد بود و از این رو نیز برنامه نشست مردمی در مساجد و هم جلسات کمیته نظارتی در محدوده مناطق ۶،۷ و منطقه ثامن در کمیته نظارتی شماره ۴ شورای اسلامی شهر مشهد مد نظر بوده است.

سلیمی تصریح کرد: در بسیاری از پروژه های عمرانی و همچنین ارائه خدمات به شهروندان توسط شهرداری، معمولاً اینگونه بوده که بر اساس نظرات کارشناسان و تصمیم مدیران شهری پروژه ها اولویت بندی و پس از ارائه طرح ها به شورا و اخذ مجوزات لازم به مرحله اجرا می رسیده اند، اما در این دوره سعی بر این داریم که این روال را اینگونه اصلاح کنیم که اولویت در اجرای پروژه ها و ارائه خدمات به شهروندان توسط مجموعه مدیریت شهری، با مسائل و موضوعاتی باشد که مورد درخواست و انتظار بیشتر شهروندان از شورا و شهرداری است.

 

عضو هیئت رییسه شورای شهر مشهد افزود: از همین رو یکی از بهترین و موثر ترین مصوبات شورای شهر در آغازین روزهای خدمتگزاری به مردم شریف مشهد، بحث تصویب بودجه ۱۰ میلیارد تومانی برای هر محله به منظور رفع نیازهای دارای اولویت زودبازده شهروندان با محوریت دفاتر تسهیل گری و شورای اجتماعی محلات برنامه ریزی شده است و گام دیگری که توسط شورای ششم و نمایندگان انقلابی شورا در این دوره در همین مدت کوتاه برداشته اند، حذف جرائم تقسیط بدهی های شهروندان به شهرداری بود، که در حال حاضر برای مناطق سه، چهار و پنج درآمدی شهرداری اعمال شده و در تلاش هستیم تا بتوانیم به طور کل این طرح را برای کلیه شهر مشهد و به صورت دائم تعمیم دهیم.

 

سلیمی پس از شنیدن نظرات، انتقادات و پیشنهادات تعدادی از شهروندان حاضر در این مسجد و دغدغه مندی شهروندان نسبت به طرح مسائلی از قبیل نبود فضای فرهنگی و فرهنگسرای مناسب در بافت پیرامون حرم مطهر رضوی، نبود امنیت کافی در برخی از نقاطی که به صورت کارگاههای بزرگ مقیاس شهری در حال فعالیت هستند، عدم وجود بازارهای روز و مراکز خرید مایحتاج روزانه شهروندان به تعداد مناسب و به فراخور تردد شهروندان و به ویژه زوار و مسافران در این منطقه شهری، کمبود فضاهای ورزشی به ویژه فضای ورزشی ویژه بانوان و کودکان و دیگر مسائل گفت: این آمادگی را داریم که بتوانیم بودجه در نظر گرفته شده برای طرح های توسعه و پیشرفت محلات را با همفکری خود شهروندان و دفاتر تسهیلگری و شوراهای اجتماعی محلات و همچنین مجموعه مدیریت شهری در ادارات مناطق و نیز سازمان بازآفرینی فضاهای شهری شهرداری مشهد مقدس از محلات برخوردار تر به سمت محلاتی که دارای درخواست های بیشتر و البته نیازهای ضروری تر در بحث زیرساخت‌ها و امکانات رفاهی شهری هستند،سوق دهیم و این بودجه را به فراخور این مباحث به صورت عادلانه تر تقسیم بندی کنیم،که در تحقق این امر مطالبه گری شهروندان از شورا و مجموعه مدیریت شهری امری مهم و موثر خواهد بود.

 

در ادامه این نشست نیز سید فرهاد حجازی شهردار منطقه ثامن ضمن تشکر از توجه ویژه ششمین دوره شورای اسلامی شهر مشهد مقدس به به مسائل و موضوعات مورد درخواست شهروندان به ویژه در حاشیه شهر و همچنین محلات هدف بازآفرینی شهری، اظهار کرد:به یقین مجموعه مدیریت شهری نیز به پیروی از این دیدگاه برنامه ریزی های خود را انجام خواهند داد.

 

شهردار منطقه ثامن ضمن تاکید بر موضوع کمبود سرانه فضاهای ورزشی و فرهنگی در بافت پیرامون حرم مطهر رضوی که مورد اشاره شهروندان در این نشست بود، گفت: ما هم در منطقه ثامن این آمادگی را داریم که در صورت موافقت و حمایت اعضای محترم شورا و مدیران ارشد شهرداری مشهد مقدس به منظور تامین فضاهای ورزشی در یک برنامه کوتاه مدت و میان مدت با توجه به اینکه در حال حاضر در شرایط کرونایی و در دوره تعطیلی مدارس و آموزش های مجازی به سر می بریم، در صورت موافقت آموزش و پرورش و در اختیار قرار دادن مدارس منطقه، محوطه آنها را به صورت موقت برای این امر تجهیز نموده و در اختیار شهروندان منطقه قرار دهیم و پس از آن در یک برنامه بلند مدت در اولین فرصت نسبت به شناسایی و جانمایی فضاهای متناسب با احداث مجموعه های ورزشی از قبیل سالن، زمین چمن و زمین آسفالت رو باز، استخر و سایر موارد اقدام و در صورت تخصیص اعتبارات لازم به سرعت آن ها را اجرایی و ظرف ۲ تا ۴ سال در اختیار شهروندان منطقه قرار دهیم.

 

حجازی  با اشاره به اینکه یکی ازدیگر دغدغه های مطرح شده توسط شهروندان در این جلسه کمبود فضاهای فرهنگی در منطقه ثامن بود، گفت: این موضوعی است که به درستی و به حق به آن اشاره شد و از جمله دغدغه مندی های خود ما در مجموعه مدیریت شهری منطقه ثامن نیز بوده و می باشد و به این منظور هم تا کنون تعدادی از فضاهای فرهنگی موجود از قبیل خانه های قدیمی و تاریخی در سطح منطقه همچون معبر ورودی خانه تاریخی توکلی به عنوان تخصیص به مشاغل و اصناف فرهنگی اقدام شده و دیگر موارد همچون خانه طائینیا (کانون نشر حقایق اسلامی) نیز به تازگی با موافقت و همراهی میراث در دست مرمت و بازسازی قرار دادیم و به زودی از این فضا به عنوان مراکز فعالیت صنوف فرهنگی از جمله کتاب فروشی و محل فروش اقلام فرهنگی استفاده می شود.

 

 

 

اجتماعی

رئیس مرکز وکلای قوه قضائیه خراسان رضوی گفت : طرح هرخبرنگار یک وکیل اجرایی می شود

منتشر شده

در

photo 2022 08 16 18 39 22 2 - رئیس مرکز وکلای قوه قضائیه خراسان رضوی گفت : طرح هرخبرنگار یک وکیل اجرایی می شود

 

رئیس مرکز وکلای قوه قضائیه خراسان رضوی از اجرایی شدن طرح هرخبرنگار یک وکیل خبرداد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، حمیدرضا آفرین،رئیس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه خراسان رضوی گفت: به مناسبت هفته خبرنگار در هییات مدیره جدید،طرح هرخبرنگار یک وکیل در دستورکار قرار گرفته است.

 

 

وی گفت: خبرنگاران شامل طرح مشاوره رایگان حقوقی به شکل تلفنی و حضوری شده و برای انجام امور حقوقی درباره مسایل مختلف مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه خراسان رضوی جهت فرهنگسازی فرهنگ حقوق شهروندی در کنار آنهاست.

وی با بیان اینکه خبرنگاران به عنوان ارکان دموکراسی و سردمداران حقوق شهروندی هستند، افزود: خبرنگاران هم وکیل حقوق شهروندی محسوب می شوند و در این طرح ،عهده داردفاع حقوق شهروندی در کنار ما قرار می گیرند.

 

آفرین گفت: سامانه خدمات تلفنی ۱۲۹ کشوری، برای ارایه خدمات مشاوره رایگان که توسط مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه خراسان رضوی ایجاد شده است وامسال پاسخگوی بیش از18 هزارتماس تلفنی مشاوره حقوقی رایگان بوده است.

 

وی افزود: مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه خراسان رضوی بعد از تهران، آمار بیشترین پاسخگویی و مشاوره حقوقی رایگان را در سامانه ۱۲۹ داشته است.

 

آفرین گفت: درسال جاری بیش از 104 هزار مشاوره رایگان با این سامانه و بقیه مشاوره ها درمجتمع های قضایی انجام شده است.

وی افزود : در حال حاضر ۱۲ پایگاه حقوقی رایگان در حاشیه شهر مشهد مقدس دایر و افراد متخصص خدمات ارائه می‌کنند.

آفرین خاطر نشان کرد : مراجعه به وکیل قبل از انعقاد قرارداد موضوعی است که باید مورد توجه شهروندان قرار گیرد، زیرا شهروندان زمان و هزینه کمتری را برای رسیدن به نتیجه صرف می‌کنند.

 

رئیس مرکز وکلای قوه قضائیه خراسان رضوی گفت: حمایت از افراد بدون استطاعت مالی در دعاوی حقوقی را یکی از برنامه‌های مرکز وکلای قوه قضائیه خراسان رضوی است.

 

وی خاطر نشان کرد: هیچ فردی نباید به دلیل مشکلات مالی از حق وکیل محروم باشد، از این رو این مرکز پس از احراز شرایط افراد رایگان و در قالب وکالت تسخیری از افراد حمایت می کنند.

 

آفرین گفت : ۱۵۰ مورد وکالت تسخیری از ابتدای سال جاری تاکنون و ۱۳۰ مورد وکالت معاضدتی از سوی مرکز وکلای قوه قضائیه در استان صورت گرفته است که با توجه به آمار گذشته در شرایط مطلوبی قرار داریم.

وی درادامه ازوجود دادسرای انتظامی برای رسیدگی به تخلفات مرکز وکلا سخن گفت و خاطر نشان کرد:شکایات از وکلا به شکل الکترونیکی در سامانه ثبت و رسیدگی می شود.

 

آفرین درباره کمیسیون صلح و سازش افزود:این کمیسیون پس از بررسی درجلسه تاکنون بیش از 80 درصد شکایات را به سازش و رضایت طرفین رسانده است.

 

شبنم مقدم

ادامه مطلب

اجتماعی

اعلام آمادگی کمیته امداد امام خمینی (ره) خراسان رضوی برای ۲ هزار و ۴۰۰ واحد مسکن امسال

منتشر شده

در

photo 2022 08 15 18 57 57 - اعلام آمادگی کمیته امداد امام خمینی (ره) خراسان رضوی برای ۲ هزار و ۴۰۰ واحد مسکن امسال

 

مدیرکل کمیته امداد مام خمینی (ره) خراسان رضوی از اعلام آمادگی ۲ هزار و ۴۰۰ واحد مسکن امسال برای مددجویان تحت پوشش خبرداد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، رضا سلم آبادی،مدیرکل کمیته امداد خراسان رضوی با بیان اینکه تامین مسکن در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر و روستاها را برای مددجویان تحت پوشش را بر عهده داریم، گفت: از مجموع ۵ هزار مسکن سهمیه در کشور این آمادگی را داریم که ۲ هزار و ۴۰۰ واحد را امسال اجرا کنیم.

 

وی گفت :در حوزه مسکن ارزان قیمت ،اجرای ۲۰۰ واحد مسکونی در مشهد بالای ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

سلم آبادی خاطرنشان کرد: در ساخت ۵۷۸ واحد مسکونی در قالب پروژه امام رضا(ع) هم با مشارکت آستان قدس، شهرداری، بنیاد مسکن ۱۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشتیم.

 

 

وی افزود: تا کنون ۲۷ میلیارد تومان تزریق اعتبار به این پروژه شده است و ۷۰ میلیارد تومان دیگر هم امسال تخصیص می‌یابد.

 

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) خراسان رضوی درباره اعتبارات اشتغالزایی این نهاد طی سال‌جاری گفت:سال گذشته ۶۳۰ میلیارد تومان اعتبار اشتغال استان بود که امسال این رقم به بیش از یک هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان رسیده است.

 

وی گفت :نیمی از این اعتبارات را به افراد غیرمددجو اختصاص یافته که باید شرایطی مانند قرار داشتن در دهه یک تا ۵ درآمدی، کارآفرین نبودن و … راداشته باشند.

 

مدیرکل کمیته امداد خراسان رضوی اظهار کرد: تعهد داریم امسال تعداد ۲۰ هزار فرصت شغلی در استان ایجاد کنیم.

 

سلم آبادی با بیان اینکه در صورت جذب منابع اشتغال تا آذر ماه امسال،گفت: تا کنون به۲ هزار و ۳۳۷ پرونده اشتغال در استان تسهیلات پرداخت شده است.

 

شبنم مقدم

 

 

ادامه مطلب

اجتماعی

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی در آیین تجلیل روز خبرنگار: جمع آوری مدارس کانکسی با اعتبارهزارمیلیارد تومانی تا سال ۱۴٠۲ اجرایی می شود

منتشر شده

در

photo 2022 08 13 19 34 33 - مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی در آیین تجلیل روز خبرنگار: جمع آوری مدارس کانکسی با اعتبارهزارمیلیارد تومانی تا سال ۱۴٠۲ اجرایی می شود

 

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت: مدارس کانکسی با اعتبارهزارمیلیارد تومانی تا سال ۱۴٠۲ اجرایی می شود که بخشی از این اعتبارات از فروش املاک مازاد آموزش و پرورش به دست می آید.

 

به گزارش پایگاه خبری مشهد عمران، سید امیرشوشتری، مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی در آیین تجلیل از خبرنگاران حوزه آموزش و پرورش استان خاطرنشان کرد: در استان خراسان رضوی بیش از۳٠٠ کانکس داریم که تا سال ۱۴٠۲ با اعتبار هزارمیلیارد تومانی از فروش املاک مازاد آموزش و پرورش جمع آوری و از شهریورماه ساخت و ساز ها شروع می شود.
وی گفت: البته اعتبار ۲ هزار میلیارد تومانی برای جمع آوری کانکس ها و پایان و تکمیل پروژه های عمرانی، مثلا ۱٠ استخر نیمه کاره از دولتهای قبل نیمه کاره مانده است، مصوب شده است.

 

شوشتری با بیان اینکه اعتبارات سال جاری در حوزه نوسازی مدارس از مهرماه محقق می شود گفت: به این ترتیب شاهد معطل ماندن پروژه های در حال ساخت آموزشی و عدم تحویل این پروژه ها هستیم .

وی افزود : پیشنهاد می شود نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مدت یک ماه آینده وضعیت ویژه شروع سال تحصیلی جدید اعتباری امانی یا در قالب تنخواه برای اجرای پروژه های آموزشی لحاظ کنند.

مدیر کل آموزش و پرورش خراسان رضوی جمع آوری مدارس کانکسی تا پایان سال ۱۴۰۲ را از اهداف آموزش و پرورش خراسان رضوی مطرح کرد.

 

شوشتری با اشاره به میانگین سرانه فضای آموزشی برای هر دانش آموز ۸.۳ متر مربع است، افزود: هم اکنون این سرانه در استان خراسان رضوی ۴.۲ متر مربع است، بدین ترتیب به بیش از ۵ میلیون متر مربع فضای آموزشی نیاز داریم.

وی گفت: این نیاز معادل بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ کلاس درس جدید برای مهرماه امسال است که تامین این میزان قطعا میسر نیست، بنابراین دچار مشکل فضای آموزشی در استان هستیم.

شوشتری گفت: علاوه بر این با وجود ۲۳ هزار کمبود معلم در استان و به رغم همه تدابیر اندیشیده شده برای تامین این میزان هنوز در سال تحصیلی پیش رو با کمبود قطعی چهار هزار معلم در خراسان رضوی مواجه هستیم.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت:از سال ۹۲ تاکنون نیروهای آموزش و پرورش از ۹۰ هزار معلم به ۷۶ هزار نفر رسیده که به معنای ۱۵ درصد کاهش است.

وی افزود: این در حالی است که میزان جمعیت دانش‌آموزی از یک میلیون و ۱۵۰ هزار به بیش از یک میلیون و ۳۳۰ هزار نفر طی این مدت رسیده است.

وی با بیان اینکه در سال تحصیلی اخیر ۱۰ درصد افزایش جمعیت دانش آموزی در استان خراسان رضوی داشتیم ، گفت : در سال تحصیلی پیش رو شاهد افزایش ۸ درصدی جمعیت دانش آموزی در خراسان رضوی هستیم.
وی درباره سرویس مدارس درسال تحصیلی پیش رو اظهار کرد: قیمت استفاده از خدمات سرویس مدارس بین ۳۰ تا ۳۵ درصد افزایش و به شکل رسمی طی روزهای آینده اطلاع رسانی می شود.
همچنین، صفدر سلطانی معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش استان خراسان رضوی گفت: با توجه به آموزش حضوری ۱۴٠۱ ،درهفته دولت ۵٠چمن مصنوعی در قالب طرح شهیدسلیمانی به بهره برداری می رسد که افزایش ۴٠٠برابری سرانه ورزشی آموزشی را فراهم می کند.

همچنین، جواد روحانی، رییس آموزش و پرورش استثنایی خراسان رضوی افزود:۱٠۵ پایگاه سنجش دانش آموزان بدو ورود دبستان برای سال تحصیلی ۱۴٠۱ و ۱۴٠۲ پیش بینی شده است.

وی گفت:دو و هزار ۵٠٠ دانش آموز با نیازهای ویژه در تابستان امسال در مسابقات فرهنگی و همکاران فرهنگی آموزش استثنایی برای فرهنگیان کارکنان سراسرکشوراجرا می شود.

روحانی با اشاره به ماده ۲۸ آزمون استخدامی آموزش و پرورش گفت:حدود ۷٠ نفربرای سال تحصیلی جدید جذب می شوند که گزینش انجام شده است.

همچنین، حجة الاسلام و المسلمین محمدحسین پورثانی، معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش خراسان رضوی، افزود:از ۲۶ تا۳۱ مرداد، مسابقات دختران و پسران تفسیر، انشای نماز و احکام برای ۴٠٠ دانش آموز، بخش پژوهشی دانش آموزان قرآن رده سنی متوسطه سراسر کشور برگزار می شود.

 

شبنم مقدم

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها