با ما همراه باشید

عمرانی

مدیرعامل آبفا در نشست با استاندار خراسان رضوی: 579 روستا در خراسان رضوی طی دوسال آبدار می شود

منتشر شده

در

photo 2022 07 17 19 38 15 - مدیرعامل آبفا در نشست با استاندار خراسان رضوی: 579 روستا در خراسان رضوی طی دوسال آبدار می شود

 

مدیرعامل آبفا خراسان رضوی گفت: 579 روستای بالای 20 خانوار در این استان (به جز شهرستان مشهد)با همکاری سپاه آبرسانی می شود.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،سید ابراهیم علوی ،مدیرعامل آبفا خراسان رضوی  در جلسه ای که با حضور استاندار خراسان رضوی در سالن اجتماعات ساختمان ستاد آبفا برگزار شد افزود: براساس طرح محرومیت زدایی از روستاها ، عملیات آبرسانی به121 روستای استان با مشارکت قرارگاه امام حسن مجتبی(ع) سپاه پاسداراندر فاز نخست آغاز شده است که پیش بینی می شود این تعداد به 200 روستا افزایش یابد.

وی با بیان اینکه رفع مشکل آب روستاهای باقیمانده نیازمند متمم قرارداد است ، خواستار همکاری استاندار برای مبادله قرارداد با سپاه و تامین اعتبار مورد نیاز اجرای طرح محرومیت زدایی در روستاها شد.

به گفته وی از ابتدای سال جاری تاکنون ضمن اجرای50 کیلومتر شبکه و حفر چهار حلقه چاه، دو باب مخزن ذخیره آب هم در حال ساخت است.

وی یادآورشد: قرارداد آبرسانی به 221 روستا دیگر با سرمایه گذاری و مشارکت سه خیرمنعقد و در حال اقدام است .

وی همچنین یکی از مطالبات شهرستان ها و روستاها را اصلاح شبکه و خطوط انتقال آب دانست و با اشاره به 30 هزار کیلومتر شبکه و خطوط انتقال آب در استان افزود:از این متراژ 15 هزار کیلومتر به دلیل عمر بالای 30 سال نیاز به تعویض دارد که اعتبار لازم هفت هزار و 500 میلیارد تومان برآورد می شود.

وی با تاکید بر اصلاح تعرفه آب برای تامین وسایل و تجهیزات مورد نیاز تاسیسات آب خاطر نشان کرد: سرقت آب از طریق انشعابات غیر مجاز از جمله چالش های مهم آبفا محسوب می شود به گونه ای که علاوه بر رشد قارچ گونه باغ ویلاها ، مصرف آب شرب برای دام و آبیاری باغات و درختان شرایط سخت تامین آب مشترکان را تشدید کرده است.

وی مصرف آب روزانه در مناطق روستایی را 199 لیتر به ازاء هر نفر اعلام کرد که 80 لیتر از عدد تعیین شده بیشتر بوده و این در حالی است که در برخی شهرستان ها مسئولان محلی همچنان از آبفا مطالبه آب دارند ، در حالیکه با وجود خشکسالی و قطع برق ، میزان تولید آب روستایی در سه ماهه اول امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 1.5درصد و تولید آب شهری شش دهم درصد افزایش داشته است.

استاندار خراسان رضوی هم با قدردانی از تلاش آبفا در تامین آب شرب بهداشتی یک میلیون و 260هزار مشترک شهری و روستایی ، از آب به عنوان یک مقوله مهم در رغبت روستائیان به ماندگاری در روستاها نام برد و برتامین آب شرب ، دام و کشاورزی روستانشینان تاکید کرد.

“یعقوب علی نظری” سقایی مردم را با وجود ادامه پدیده خشکسالی و تهیه ملزومات آبرسانی ، یک افتخاربرای آبفا دانست وافزود: دراجرای این ماموریت پیش بینی امکانات لازم برای پیشگیری از بروز مشکلات و مدیریت بحران حائزاهمیت بوده ودراین بخش آبفا موفق عمل کرده است.

وی با بیان اینکه استان خراسان رضوی دارای ظرفیت های پنهان و بالقوه فراوان است گفت: تمرکز بر این ظرفیت ها و همسو شدن قابلیت های اجرایی ، مدیریتی وتامینی همراه با کار جهادی می تواند به رفع مشکلات حوزه آب و سایر بخش ها منجر شود.

وی به طرح محرومیت زدایی در روستاها درقالب 14 محور با همکاری قرارگاه امام حسن مجتبی(ع) در استان اشاره کرد و از آب و جاده به عنوان دو محوراصلی در همکاری با سپاه نام برد.
وی خاطر نشان کرد: تمام این 14 محور بایستی همزمان به نتیجه برسد تا مشکلات زندگی در روستا رفع شود.

وی متذکر شد:26درصد جمعیت استان در روستاها ساکن هستند و یکی از دلایل کوچک بودن این عدد ، تبدیل روستاها به نقاط شهری است در حالیکه ارتقاء روستا به شهربه رفع تمام مشکلات منجر نمی شود.

وی افزود: پایه روستا بردامداری و کشاورزی بنا شده است ، لذا زمانی که به شهر تبدیل می شود این دو بخش تحت تاثیر قرار می گیرد و جایگاه خود را ازدست می دهد.
نماینده دولت در استان ادامه داد: تامین آب از اولویت ها و نیازهای واقعی در نگه داشت روستائیان به ویژه جوانان و نیروی کار در روستاها محسوب می شود.

وی  اظهار داشت: در سند محرومیت زدایی از دو هزارو596 روستای استان رفع نیازهای آب دو بخش دام و کشاورزی هم مد نظر قرار دارد.

 

وی ایجاد بسته تشویقی را راهکاری برای کاهش مصرف آب مشترکان اعلام کرد و از آبفا استان خواست فهرست اموال مازاد خود را برای فروش به استانداری ارائه دهد تا عواید حاصل صرف پروژه های آب شرب شود.

“نظری” همچنین باغ ویلاها را از معضلات جدی استان برشمرد که اراضی برخی تصرفی بوده و متعلق به بیت المال و منابع طبیعی است.

وی برمهارساخت باغ ویلاهای غیرمجاز و تفکیک اماکن دارای مجوز ازفاقد مجوزتاکید کرد و افزود: موفقیت در این حوزه نیازمند یک برنامه و تصمیم گیری عملیاتی در حوزه های مختلف و از جمله آب می باشد.

به گفته وی سرقت آب ، تغییر کاربری زمین های کشاورزی و باغی و ایجاد مشکلات امنیتی ناشی از جمله تبعات ناشی از ساخت باغ ویلا محسوب می شود و از آبفا می خواهیم پیشنهادهای خود را درحوزه آب شرب ارائه دهد تا استانداری پی گیری کند.

اقتصادی

همزمان با ایام دهه فجر بهره برداری رسمی از پست 20/132 کیلوولت زاوین آغازشد

منتشر شده

در

2 - همزمان با ایام دهه فجر بهره برداری رسمی از پست 20/132 کیلوولت زاوین آغازشد

 

همزمان با گرامیداشت دهه فجر و با حضور استاندار خراسان رضوی طی مراسمی ، بهره‌برداری رسمی از پست 20/132 کیلوولت زاوین آغاز شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، حسین محمودی، مديرعامل شرکت برق منطقه‌ای خراسان ضمن تشریح جایگاه صنعت برق در حوزه‌های اقتصادی و اجتماعی گفت: برای بهره برداری از این پست بالغ بر سیصد و ده میلیارد ریال هزینه شده است.

وی ضمن قدردانی از تلاش های شرکت برق منطقه ای که در راه اندازی این پست و خدمت به مردم منطقه کلات زحمت کشیده‌اند افزود: این پست با ظرفیت ۳۰ مگاولت آمپر و با هدف تامین برق پایدار شهرستان زاوین و ناحیه صنعتی آن و همچنین جبران افت ولتاژ منطقه و تامین برق صنایع و کشاورزی راه اندازی شده است .

استاندار خراسان رضوی طی افتتاح پست زاوین گفت: پست زاوین با سرمایه‌گذاری انجام و در محدوده کلات بهره برداری شده و امیدواریم در تامین برق مطمئن و پایدار منطقه موثر واقع شود.

وی درباره تامین برق پایدار در استان خراسان رضوی گفت: صنعت برق و بویژه برق منطقه ای خراسان در مدیریت مصرف ، موفق عمل کرده ، مخصوصا در هفته اخیر که با توجه به برودت هوا شرکت برق منطقه‌ای خراسان خوشبختانه این موضوع را به خوبی مدیریت کرد.

 

شبنم مقدم

ادامه مطلب

عمرانی

اخذ سند تک برگي و تثبیت مالکیت دولت بر روی 81 فقره از اراضی شهرستان خراسان رضوي

منتشر شده

در

photo 2023 01 22 17 22 48 - اخذ سند تک برگي و تثبیت مالکیت دولت بر روی 81 فقره از اراضی شهرستان خراسان رضوي

 

 

رئیس اداره املاك راه و شهرسازی خراسان رضوي از 81 فقره سند تک برگي و تثبیت مالکیت به مساحت 64/5934182 مترمربع به نام سازمان ملي زمين و مسكن از اراضی این شهرستان خبر داد.

 

به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران؛ حسين ناطق، رئیس اداره املاك راه و شهرسازی خراسان رضوي اظهار داشت: این اداره همسو با سیاست‌گذاری‌های معاونت املاک و حقوقی اداره‌کل راه و شهرسازی استان خراسان رضوي و با هدف پیشگیری از زمین خواری و جلوگیری از تصرفات اراضی ملی، اخذ سند تک برگ اراضی دولتی و تبدیل اسناد دفترچه‌ای به تک برگي را در اولویت‌های کاری قرار داده است.

 

وی افزود: در این راستا و بمنظور حراست از اراضی ملی و دولتی، 81 فقره سند تک برگ اراضی دولتی این شهرستان اخذ و تثبیت مالکیت شد.

 

ابراهیمی رئیس اداره راه و شهرسازی طرقبه، شاندیز و چناران نیز گفت: از ابتداي سال جاري 1401 اخذ اسناد تك برگي و كاداستر نمودن نقشه هاي اراضي ملي در شهرستان طرقبه شانديز به مساحت64/5934182 مترمربع و تعداد 81 سند مالكيت که سند آن به نام دولت جمهوری اسلامی ایران به نمایندگی سازمان ملی زمین و مسکن صادر شد.

 

وی با اشاره به اهمیت اجرای حدنگاری اراضی ملی برای مبارزه با زمین خواری، خاطرنشان کرد: با اجرای قانون کاداستر و اخذ اسناد تک برگ به نام دولت، سودجویی از اراضی ملی و سوء استفاده از اسنادی که ابهام دارند به حداقل ممکن می‌رسد.

 

 

منبع:اداره ارتباطات و اطلاع رساني راه و شهرسازي خراسان رضوي

ادامه مطلب

عمرانی

بهره‌برداری از 20 پروژه سرمایه‌گذاری گردشگری و صنایع‌دستی در خراسان رضوی

منتشر شده

در

photo 2023 02 06 13 10 16 - بهره‌برداری از 20 پروژه سرمایه‌گذاری گردشگری و صنایع‌دستی در خراسان رضوی

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی گفت: 20 پروژه سرمایه‌گذاری گردشگری و صنایع‌دستی در استان هم‌زمان با دهه فجر با حضور وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به صورت ویدئو کنفرانس افتتاح شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، سید جواد موسوی با اعلام این خبر افزود: این طرح‌ها شامل واحد‌های اقامتی مختلف، دفاتر خدمات مسافرتی، واحدهای پذیرایی و تفریحی است.

موسوی ادامه داد: حجم سرمایه‌گذاری این پروژه‌ها 5 هزار میلیارد ریال است و برای 161 نفر اشتغال مستقیم ایجاد می‌کند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی تصریح کرد: 50 درصد این پروژه‌ها در مشهد و بقیه در سایر شهرستان‌ها خراسان رضوی است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی تصریح کرد: در حال حاضر 210 پروژه سرمایه‌گذاری گردشگری در حال ساخت، تبدیل و توسعه با حجم سرمایه گذاری 950 هزار میلیارد ریال داریم که این طرح‌ها برای حدود 9500 نفر اشتغال مستقیم ایجاد خواهد کرد.

هم چنین در مراسم افتتاح معاون استاندار و فرماندار مشهد، مدیرکل امور سرمایه‌گذاری و اشتغال استانداری خراسان رضوی، رئیس جامعه حرفه ای هتلداران خراسان رضوی حضور داشتند.

 

 

منبع: روابط‌ عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی

ادامه مطلب

برترین ها