با ما همراه باشید

عمرانی

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی خبرداد: کاهش 40 درصدی آب مصرفی به تجدید پذیر طی 4 سال گذشته

منتشر شده

در

photo 2021 10 28 18 49 48 - مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی خبرداد: کاهش 40 درصدی آب مصرفی به تجدید پذیر طی 4 سال گذشته

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی گفت: طی 4 سال اخیر نسبت آب مصرفی به تجدید پذیر را از 163 درصد به 123 درصد کاهش داده ایم.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، محمد علایی با بیان اینکه طی 4 سال اخیر نسبت آب مصرفی به تجدید پذیر را از 163 درصد به 123 درصد کاهش داده ایم، عنوان کرد: در سند همیاران آب چند مولفه اجرا شده و باید در بلند مدت تثبیت شود که تجهیز و بروزرسانی چاه های کشاورزی به کنتور هوشمند، صدور کارت آب و شارژ سالانه آن و سپردن تصدی گری در مدیریت آب به تشکل های قانونی کشاورزی به منظور کاهش مصرف آب کشاورزی از جمله این موارد است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر 20 تشکل کشاورزی فعال در استان داریم که توسط کشاورزان انتخاب شده اند، گفت: شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی نهایت همکاری با کشاورزانی که عضو تشکل های کشاورزی هستند را دارد و بدون همراهی موثر آنان امکان موفقیت در هیچ یک از برنامه ها و تصمیم گیری های مدیریتی وجود ندارد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی برخی دیگر از دستاوردهای اجرای طرح همیاران آب را برشمرد و گفت: کاهش محسوس تعداد درخواست و عمق تغییر محل چاه ها توسط کشاورزان، کاهش تعداد درخواست و عمق کف شکنی چاه ها، کاهش انرژی برق مصرفی توسط چاه ها نیز از جمله دستاوردهای این طرح بوده که بدون اختصاص هیچ بودجه مجزایی صورت گرفته است.

علایی خاطرنشان کرد: مطابق سند همیاران آب، برای رسیدن به پایداری آب در استان، در سال 1405 به کسری مخزن صفر از طریق کاهش برداشت آب از چاه ها و در سال 1420 به حجم آب قابل برنامه ریزی که در آن حداکثر برداشت از آبخوان های زیرزمینی به دو هزار و 979 میلیون مترمکعب است خواهیم رسید.

نشست زمین در غرب مشهد، سالانه 25 سانتی متر افت می کند

وی با بیان اینکه طی 40 سال گذشته، 30 میلیارد مترمکعب از آبخوان های زیرمینی استان نابود شده است، افزود: نباید اجازه دهیم مجدد این اتفاق ناگوار تکرار شود. متاسفانه با افت و شور شدن سطح آب زیرزمینی و خشک شدن چشمه ها، قنات ها و چاه ها با پدیده نشست زمین روبه رو شدیم؛ در غرب مشهد 25 سانتی متر در سال نشست زمین رخ می دهد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی بیان کرد: حجم کسری آبخوان های زیرزمینی استان در سال آبی 97-96 در حدود 928 میلیون مترمکعب بوده است. با بارندگی کم نظیر و همکاری کشاورزان در کاهش برداشت از آب های زیرزمینی حجم کسری مخزن آبخوان های زیرزمینی در سال آبی 99-98 به 185 میلیون مترمکعب کاهش یافته است.

 

 

منبع: روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی

اقتصادی

احداث اولین کارخانه خوراک دام و طیور در شهرستان خوشاب با 50درصد پیشرفت فیزیکی

منتشر شده

در

photo 2022 11 30 11 50 43 - احداث اولین کارخانه خوراک دام و طیور در شهرستان خوشاب با 50درصد پیشرفت فیزیکی

 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خوشاب از احداث اولین کارخانه خوراک دام و طیور شهرستان در محل ناحیه صنعتی این شهرستان خبر داد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،ابراهیم رودسرابی،مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خوشاب با اعلام این خبر گفت : کارخانه خوراک دام و طیور شهرستان با سرمایه گذاری 130میلیارد ریال در حال احداث می باشد که تاکنون بیش از 50 درصد پیشرفت فیزیکی شامل خرید زمین و کلیه تجهیزات و ماشین آلات مورد نیاز انجام شده که در صورت ارائه به موقع تسهیلات مورد نیاز ،پیش بینی می شود این کارخانه تا پایان سال 1402 به بهره برداری برسد.

وی ظرفیت این کارخانه را 50هزار تن خوراک دام و طیور در سال عنوان کرد و افزود : با بهره برداری از این واحد 18 نفر به صورت مستقیم و 30 نفر به صورت غیر مستقیم در شهرستان اشتغال زایی خواهد شد.

رودسرابی با اشاره به وجود بیش از 120هزار راس دام سبک و سنگین در شهرستان اظهار امیدواری کرد با بهره برداری از کارخانه مذکور ،تامین کامل کنسانتره و دان مورد نیاز دامداران و مرغداران شهرستان صورت پذیرد.

 

منبع:زوابط عمومی جهادکشاورزی خوشاب

ادامه مطلب

عمرانی

تعریض پل دهرود، پروژه‌ای برپایه خواست مردم

منتشر شده

در

photo 2022 11 28 23 04 24 - تعریض پل دهرود، پروژه‌ای برپایه خواست مردم

 

نایب رئیس شورای اسلامی شهر مشهد مقدس گفت: علیرغم اینکه پل دهرود در محدوده شهری واقع نبوده، مدیریت شهری مشهد با نگاهی فراتر و براساس خواست و مطالبه مردمی، به این موضوع ورود کرد و خود را مکلف دانستیم فراتر از اختیارات، به یاری ساکنان این محدوده بیاییم و کمک‌حال آنها باشیم.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، موسی‌الرضا حاجی‌بگلو در مراسم آغاز عملیات اجرایی تعریض پل دهرود، اظهارکرد: بسیار خرسندیم که یکی از وعده‌های شورای شهر و مدیریت شهری در این محدوده، امروز محقق شده و شاهد شروع عملیات عمرانی تعریض پل دهرود هستیم.

وی با اشاره بازدیدهای میدانی که در اوایل فعالیت شورای ششم از محدوده پل دهرود داشته، گفت: در این منطقه با مشکلات و مسائل فراوانی روبرو هستیم که درحال حاضر حل و فصل یکی از آنها در دستورکار قرار گرفته و امیدواریم یک به یک، تمام این مشکلات را بتوانیم برطرف کنیم و اتفاقات خوبی رقم بزنیم.

نایب رئیس شورای اسلامی شهر مشهد مقدس با بیان اینکه عرض کم پل دهرود مشکلات ترافیکی بسیاری را برای مردم ایجاد کرده، افزود: علیرغم اینکه این پل در محدوده شهری واقع نبود، مدیریت شهری مشهد با نگاهی فراتر به این موضوع ورود کرد و خود را مکلف دانستیم فراتر از اختیارات، به یاری ساکنان این محدوده بیاییم و کمک‌حال آنها باشیم.

حاجی‌بگلو خاطرنشان کرد: نگاه شورای ششم شهر مشهد مقدس و مدیریت شهری در این دوره، مردم‌محوری است و برای تمامی فعالیت‌ها و اقدامات، نظر مردم حائز اهمیت است.

وی با بیان اینکه تعریض پل دهرود در جلسات کمیته نظارتی منطقه 3 مورد بررسی قرار گرفت و با پیگیری‌های صورت گرفته، براساس مطالعات، اعتبار مورد نیاز پروژه تخصیص پیدا کرد، گفت: در این محدوده مشکلات اساسی دیگری چون جمع‌آوری آب‌های سطحی و طرح تفصیلی نیز وجود دارد که امیدواریم آنها نیز برطرف شود؛ به عهدی که با مردم برای خدمتگزاری به آنها بسته‌ایم، هستیم.

 

 

منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس

ادامه مطلب

عمرانی

27 طرح عمرانی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد به بهره‌برداری می‌رسد

منتشر شده

در

photo 2022 11 28 16 49 43 - 27 طرح عمرانی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد به بهره‌برداری می‌رسد

 

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی از بهره برداری طرح های عمرانی مختلف توسط این دانشگاه خبرداد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهدعمران ، شاپور بدیعی معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی  مشهد ، درجمع خبرنگاران بابیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی مشهد مقدس قطب شرق کشور در زمینه پیوند اعضا است افزود: بیش از 10 هزار پرستار در مراکز درمانی زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد هستند،این درحالی است که پرستار نقش مهمی در سیستم مراقبتی و درمان کشور را دارد، زیرا که در دوران کرونا جان برکف به ارائه خدمات پرداختند و درتاریخ کشورمان عنوان ایثار را به خوبی ثبت کردند.

 

وی ازافتتاح مرکز ناباروری سطح 2 در شهرستان کاشمر خبرداد و افزود: قرار است که ما خدمات را به نزدیکترین محل مردم ببریم و نوید بخش این باشیم که نکات مثبت را برای سلامتی هرچه بیشتر به مردم برسانیم .

همچنین امیر رضا صالح مقدم ،مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهارداشت: 30بیمارستان مصوب برای خدمات درمانی در خراسان رضوی مشغول فعالیت هستند و از 150 هزارنفر کادر درمان درکشور ،بیش از 10 هزارنفر زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی می‌باشند که بیش از یک سوم کارکنان و اعضای حوزه درمان کادر پرستاری را در حوزه پرستار، اتاق عمل ،هوشبری، کمک پرستار و فوریت های پزشکی در مقطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترای پرستاری در قالب اعضای هیئت علمی بالینی در سطح بیمارستان‌ها به شکل مستقیم برای بیماران خدمت می‌کنند.

 

صالح مقدم درخصوص تلاش های مقدر شده در دوران کرونا تاکید کرد: مراکز مشاوره خدمات پرستاری در منزل 100 مرکز را مجوز گرفتیم و بیش از 60 مرکز در مشهد فعالیت می‌کنند و از جمله خدمات دیگر ما که مشهد نمونه کشوری را از آن خود کرده است پیگیری بیماران پس از ترخیص می‌باشد.

 

صالح مقدم گفت: با توجه به اینکه ما با کمبود پرستار مواجه هستیم باز هم از 10هزار کادر درمان 6 هزار و250هزار نفر در مشهد مشغول ارائه خدمات هستند و استاندارد میانگین جمعیت پرستاران یک و هشت دهم باید باشد و ماهنوز 9 هستیم و50 درصد تا جمعیت استاندارد کم داریم وباید درجهت جذب بیشتر تلاش کنیم.

 

وی درباره تلاش های مقدر شده در دوران کرونا تاکید کرد: مراکز مشاوره خدمات پرستاری در منزل 100 مرکز را مجوز گرفتیم و بیش از 60 مرکز در مشهد فعالیت می‌کنند و از جمله خدمات دیگر ما که مشهد نمونه کشوری را از آن خود کرده است پیگیری بیماران پس از ترخیص می‌باشد.

 

خبرنگار:سیده بهجت موسوی

 

ادامه مطلب

برترین ها