با ما همراه باشید

اقتصادی

مدیریت بحران در شبکه مراقبت آفات زراعی تولیدات گیاهی نیشابور

منتشر شده

در

photo 2022 02 02 09 57 25 - مدیریت بحران در شبکه مراقبت آفات زراعی تولیدات گیاهی نیشابور

 

معاون فنی واجرایی مدیریت جهادکشاورزی نیشابور از برگزاری جلسه هماهنگی کمیته فنی شبکه مراقبت غلات با حضوررئیس اداره تولیدات گیاهی ،مسئول حفظ نباتات ، روسای مراکز سه گانه ، نماینده بخشداری ،مسئول واحد زراعت ،مسئول واحد پشتیبانی ،مدیران عامل شرکتهای تعاونی تولید روستایی بخش مرکزی ، مروجین مسئول پهنه وکارشناسان ستادی در محل اتاق جلسات جهادکشاورزی بخش مرکزی با هدف هماهنگی جهت اطلاع رسانی ، پایش ومبارزه با آفت سن خبر داد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، مهدی اکبرآبادی، معاون فنی واجرایی در جمع کارشناسان کمیته فنی شبکه مراقبت با اعلام این نکته که وضعیت اقلیمی امسال نیز کمی بحرانی است افزود: باید با شرایط موجود، بحران را مدیریت کنیم.

وی تصریح کرد: بازدید های مستمر توسط کارشناسان ورصد وپایش مزارع غلات از اولین ومهمترین گامهای شبکه مراقبت می باشد.

اکبرآبادی ادامه داد: شبکه مراقبت آفات زراعی اداره تولیدات گیاهی در تمامی طول سال فعال می باشد واز اواخر زمستان تا پایان برداشت غلات، دوره حساس مبارزه با آفت سن غلات می باشد وشناسایی مناطق سن زده سال قبل واطلاع رسانی به موقع از اهم فعالیتهای این شبکه می باشد.

رئیس مرکز جهادکشاورزی بینالود نیز گفت: حدود 6 هزارهکتارسطح زیرکشت گندم که حدود 51 درصد در بخش مرکزی می باشد که توسط حدود 3 هزار بهره بردارانجام می شود ودر سال گذشته مبارزه علیه سن به نحو بسیار مطلوبی انجام پذیرفت.

حسینعلی صفائیان ،مسئول واحد حفظ نباتات مدیریت جهادکشاورزی با ذکر این مطلب که وضعیت امسال کمی بحرانی تر از سال گذشته است افزود: با توجه به وضعیت تهاجمی سن غلات که در رصد وپایش اماکن زمستان گذران مشاهده شد ،نیازمند برنامه ریزی منسجم تر ودقیق تری جهت مبارزه با آفت سن هستیم .

 

یادآور شد تراکم آفت نسبت به سال گذشته حدود سه برابر شده است وبا توجه به کاهش مصرف کودهای پایه در سال گذشته ،خروج مواد غذایی از خاک بیشتر بوده وشرایط بحرانی تری را برای امسال رقم زده است.

وی  گفت : تاثیرسموم بین80 تا85 درصد است وبهترین روش سمپاشی استفاده از سمپاشهای بوم دار است.

 

 

منبع:زوابط عمومی جهادکشاورزی نیشابور

اقتصادی

اهمیت جذب به موقع اعتبارات در پیشبرد اهداف سازمانی جهاد کشاورزی

منتشر شده

در

photo 2022 05 19 19 53 15 - اهمیت جذب به موقع اعتبارات در پیشبرد اهداف سازمانی جهاد کشاورزی

 

مدیرجهادکشاورزی درگز به نقش مهم اعتبارات در برنامه های عملیاتی جهادکشاورزی تاکیدکرد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، اکبر یونسی ، مدیرجهادکشاورزی شهرستان درگز گفت: نقش مهم اعتبارات در پیشبرد برنامه های عملیاتی و جذب به موقع آن، هماهنگی بیشتر بین واحدهای اجرایی و مالی ، واحدهای تخصصی با واحدهای ستادی را می طلبد.

وی به تهیه مستندات و ارائه به موقع گزارشها اشاره کرد و بر دقت در انتخاب پیمانکاران و زیر پروژه ها ، زمان مناسب اجرای پروژه ها ، مکان اجرای پروژه ها تاکیدکرد.

یونسی افزود: جلسات پیگیری اعتبارات و اجرای دقیق موافقتنامه ها به طور منظم برگزار گردد، همچنین واحدهای اجرایی نسبت به مستند سازی پروژه هاو ارائه گزارشات به موقع اهتمام ویژه ورزند و اجرای پروژه ها و هزینه کرد آن توسط واحد های اجرایی مطابق با دستورالعمل ها و عملیات مندرج در زیر پروژه ها صورت گیردو در بازدید پروژ ه ها واحد طرح و برنامه حضور داشته باشد.

 

 

 

منبع:روابط عمومی مدیریت جهادکشاورزی درگز

ادامه مطلب

اقتصادی

عطر گل محمدی درگلستانهای نیشابور

منتشر شده

در

photo 2022 05 10 07 31 39 - عطر گل محمدی درگلستانهای نیشابور

مدیر جهادکشاورزی نیشابور از برداشت گل محمدی از سطح 13هکتار گلستانهای این شهرستان خبرداد.

 

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،محمد علی فرهمند راد،معاون سازمان و مدیر جهادکشاورزی نیشابور گفت: برداشت گل محمدی شهرستان در وضعیت مناسبی است و با همت کشاورزان تولید کننده برداشت این محصول آغاز شده است . اقدامات ترویجی و کلاس های آموزشی جهادکشاورزی از جمله اقدامات حمایتی در این زمینه محسوب می شود.

فرهمند راد تصریح کرد: در حال حاضر13 هکتار از اراضی شهرستان زیر کشت گل محمدی قرار گرفته است که حدود 9 هکتار آن بارور و4هکتار آن غیر بارور می باشد. انتظار می رود از سطح باغات بارور ، معادل 20 تن محصول برداشت شود که درآمد ناخالصی معادل 10میلیارد ریال را برای کشاورزان به همراه دارد.

وی ادامه داد: از این مقدار تولید گل محمدی شهرستان حدود 12 تن به خارج شهرستان ارسال می شود و 4 تن بصورت غنچه و4 تن بصورت تازه فروشی به بازار عرضه می شود وبا وجود12واحد صنعتی وخانگی مقدار10تن آن که تولید 10هزار لیتر گلاب می کند در شهرستان گلاب گیری می شود .وجود آفت و بیماری های کمتر، قیمت مناسب، هزینه جاری پایین، مقاوم نسبت به خشکی و سرمازدگی این گیاه از جمله عوامل موثر بر رشد توسعه آن محسوب می شود.

فرهمندراد افزود: توسعه صنایع تبدیلی کشاورزی از جمله تهیه اسانس، گلابگیری، مرباسازی و تهیه غنچه خشک از جمله ضروریات فعالیت های جانبی در راستای ایجاد ارزش افزوده و اشتغال زایی این محصول می باشد.

وی ادامه داد: با توجه به جوان بودن گلستان های موجود میانگین برداشت در شهرستان 2200 کیلوگرم در هکتار است و این در حالی است که در سال چهارم بیشترین میزان تولید را دارد که میانگین آن3000 کیلوگرم در هکتار برآورد می شود.

وی تصریح کرد: گل محمدی به صورت قلمه و پاجوش از آذرماه تا پایان اسفندماه کشت می‌شود و از فروردین تا اردیبهشت ماه به صورت گلبرگ و غنچه برداشت می شود.

فرهمندراد بیان کرد: این گیاه ١٢ سال گل می‌دهد و صرفه اقتصادی آن از سال سوم چشمگیر است، و بعد از ١٢سال شاخه این گیاه به اندازه ٢٠ سانتی متر بریده و باغستان جدید احداث می‌شود.

 

 

منبع:روابط عمومی جهادکشاورزی نیشابور

ادامه مطلب

اقتصادی

توسعه کاشت گیاهان دارویی بستر ساز اشتغال و رونق اقتصاد

منتشر شده

در

photo 2022 05 19 19 15 22 - توسعه کاشت گیاهان دارویی بستر ساز اشتغال و رونق اقتصاد

 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مه ولات و رییس اداره تولیدات گیاهی این مدیریت از مزارع چای ترش در بخش مرکزی بازدید کردند.

 

به گزارش پایگاه اقتصادی مشهد عمران هادی ساربان ،مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مه ولات گفت: چای ترش گیاهی با ارزش اقتصادی بالا بوده که از دیرباز در طب سنتی مورد استفاده قرار گرفته و امروزه به عنوان یک محصول زراعی جدید یکساله، در مناطق گرمسيری و نيمه گرمسيری کشت می شود.

ساربان افزود: مهمترین ویژگی مثبت چای ترش نیازآبی پایین بوده و خطر سرمازدگی، مهمترین مانع توسعه کشت این محصول محسوب می شود.
وی تصریح کرد: نبود زیرساختهای لازم ازجمله بازار فروش، ماشین آلات برداشت، خدمات مشاوره ای فنی ، کمبود و گران بودن نیروی کارگری، مهمترین موانع توسعه کشت چای ترش درشهرستان مه ولات می باشد.

ساربان افزود: با توجه به محدودیت منابع آبی، تغییر الگوی کشت محصولات به سمت گیاهان دارویی، ازاهمیت بالایی برخوردار بوده و لازم است تا این ظرفیت نهفته را با هدف های توسعه اقتصاد ، بستر سازی برای اشتغال، افزایش بهره وری آب و خروج از تک محصولی فعال کرد.

 

 

 

منبع:روابط عمومی جهادکشاورزی مه ولات

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها