با ما همراه باشید

اجتماعی

مدیریت مصرف انرژی در ایران خودرو خراسان الگویی در سطح ملی است

منتشر شده

در

photo 2021 11 21 10 21 49 - مدیریت مصرف انرژی در ایران خودرو خراسان الگویی در سطح ملی است

 

با حضور مدیرعامل شرکت گاز استان خراسان رضوی در شرکت ایران خودرو خراسان از کارکنان برتر طرح “مدیریت مصرف بهینه گاز” تجلیل شد.

به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران؛ حسن افتخاری، رئیس هیأت مدیره و مدیر عامل شرکت گاز استان خراسان رضوی با حضور در شرکت ایران خودرو خراسان از خطوط تولید و طرح های مدیریت مصرف حامل های انرژی و بخصوص گاز در این شرکت بازدید و از کارکنان برتر طرح مدیریت مصرف بهینه گاز تقدیر کرد.

زاهدی فرد، مدیرعامل شرکت ایران خودرو خراسان در این دیدار ضمن ارائه توضیحاتی در باره  مدیریت مصرف حامل های انرژی گفت: شرکت ایران خودرو خراسان در راستای خط مشی و استراتژی های خود در زمینه مدیریت و بهبود عملکرد انرژی و صیانت از محیط زیست از سال 1392 تا سال 1399 توانست با اجرای طرح های پر بازده انرژی در شاخص های عملکرد انرژی خود بهبود های چشمگیری را ایجاد نماید. به طوری که در شدت مصرف برق 43 ، آب 45 و گاز طبیعی 39 درصد کاهش مصرف انرژی به ازای هر خودرو داشته ایم.

وی اظهار داشت: پاییز سال گذشته در راستای مسئولیت پذیری اجتماعی، با هدف بهینه سازی مصرف انرژی و مدیریت مصرف گاز در بین خانواده بزرگ ایران خودرو خراسان و همچنین جلوگیری از قطع جریان گاز در فصل سرما و حفظ تولید، طرحی برای کاهش مصرف گاز طبیعی کارکنان و خانواده ایشان به شرکت گاز خراسان رضوی پیشنهاد گردیدکه با اجرای آن نتایج ارزشمندی حاصل شد.

زاهدی فرد افزود: در این طرح بیش از دو هزار و 130نفر از کارکنان شرکت ایران خودرو خراسان بصورت داوطلبانه مشارکت داشتند و با ثبت اشتراک خود در سامانه، اقدام به مدیریت مصرف گاز در محل زندگی خود  کردند و  در پایان اجرای این طرح مصرف گاز خانگی داوطلبان نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از 117 هزار مترمکعب در زمستان سال 1399 کاهش یافت که این مقدار مانع قطع گاز بیش از 588 خانوار در فصل سرد سال شد.

مدیرعامل شرکت ایران خودرو خراسان جلوگیری از انتشار بیش از 251تن گاز دی اکسید کربن را از نتایج ارزشمند این طرح دانست و گفت: مدیریت بهینه مصرف حامل های انرژی علاوه بر حفظ منابع انرژی، باعث ایجاد هوای پاک و حفظ محیط زیست می شود.

 

همچنین،حسن افتخاری ، رییس هیأت مدیره و مدیر عامل شرکت گاز استان خراسان رضوی با بیان این مطلب که در شرایط عادی تقریبا 45 درصد از مصرف گاز در بخش صنعت و نیروگاه های تولید برق و 55 درصد مابقی در بخش خانگی و عمومی است گفت: توجه به مدیریت مصرف بهینه گاز در هر دو حوزه حائز اهمیت است.

وی افزود: اجرای این طرح تشویقی که با مشارکت ایران خودرو خراسان و شرکت گاز استان انجام شد، یک الگوی مناسب برای هم افزایی و همکاری بین ارگان های مختلف است که نه تنها در استان بلکه در کشور بی همتا و قابل گسترش است.

مدیرعامل شرکت گاز استان خراسان رضوی افزود: این اقدام مشترک از دو بعد نتایج ارزشمندی داشت. بعد اول افزایش بهره وری و بهینه سازی مصرف حامل های انرژی در شرکت ایران خودرو خراسان بود که با افزایش بهره وری تجهیزات و دستگاه ها سالن های تولیدی منجر به کاهش مصرف گاز در کارخانه شده است. بعد دوم نیز مشارکت کارکنان در مدیریت مصرف گاز در منازلشان بوده که علی رغم افزایش 7درصدی مصرف گاز خانوارهای استان، کارکنان ایران خودرو خراسان 5 درصد نسبت به مصرف سال گذشته خود کاهش مصرف داشته اند.

افتخاری با اشاره به ناترازی تولید گاز نسبت به مصرف آن و افزایش مشترکین گاز، طرح اجرا شده در شرکت ایران خودرو خراسان را به عنوان یک الگو در سطح ملی معرفی کرد که می توان با گسترش آن در سرتاسر کشور باعث جبران کاستی و مانع از قطعی گاز در فصل سرما و زمان های اوج مصرف گاز شد.

در پایان مراسم از نفرات برگزیده طرح مدیریت مصرف بهینه گاز که بیشترین کاهش مصرف گاز را داشته اند تقدیر و از سوی شرکت ایران خودرو خراسان و شرکت گاز استان خراسان رضوی هدایای ارزشمندی اهدا شد.

 

منبع:روابط عمومی شرکت ایران خودرو

اجتماعی

امضاء تفاهم نامه همکاری های مشترک نیروی انتظامی و منابع طبیعی و آبخیزداری در شهرستان خواف

منتشر شده

در

636744955921898629 - امضاء تفاهم نامه همکاری های مشترک نیروی انتظامی و منابع طبیعی و آبخیزداری در شهرستان خواف

تفاهم نامه همکاری های مشترک نیروی انتظامی و منابع طبیعی و آبخیزداری در شهرستان خواف به امضاء رسید.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،مهدی کریمی ،  سرپرست اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان خواف با اعلام این خبر گفت: با توجه به اهمیت حفظ و حراست از عرصه های منابع طبیعی و با عنایت به گستره جنگل های طبیعی و دست کاشت در سطح شهرستان که بالغ بر 76 هزار هکتار است و نقش تعیین کننده ای که این جنگل ها در تثبیت شن های روان و جلوگیری از طوفان شن ایفا می کند ضرورت حفظ گونه های تاغ در این عرصه وسیع جدای از مشارکت مردم و همیاران طبیعت ، حضور نیروی انتظامی برای برخورد قاطع با سودجویان از اراضی ملی را می طلبد.

وی اظهار داشت: بر اساس مفاد این تفاهم نامه ، صدور هر گونه مجوز حمل چوب و مقطوعات چوبی منوط به بازدید میدانی از محل دپو و ماشین حمل چوب آلات ، کاشت نهال به منظور جایگزینی درخت قطع شده و همکاری های مشترک در راستای ارتقاء سطح حفظ و حراست از عرصه های ملی مدنظر است.

 

منبع: روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی

ادامه مطلب

اجتماعی

کشف محموله قاچاق 6 بهله پرنده بالابان در شهرستان تایباد

منتشر شده

در

WhatsApp Image 2021 12 03 at 12.46.01 - کشف محموله قاچاق 6 بهله پرنده بالابان در شهرستان تایباد

 

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی از دستگیری عامل قاچاق 6 بهله بالابان در شهرستان تایباد خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، تورج همتی ادامه داد: این متخلف که هویت ایرانی دارد و یکی از قاچاقچیان پرندگان شکاری به کشورهای حوزه خلیج فارس بود و در شهرهای مرزی شرق استان برای قاچاق پرندگان با ارزش شکاری اقدام می کرد، با هوشیاری وهمکاری پلیس 17 شهریورهنگ مرزی و یگان حفاظت محیط زیست شهرستان تایباد دستگیر شد.

همتی افزود: متهم از یکی از روستاهای مرزی کشور افغانستان این پرندگان با ارزش شکاری را تحویل گرفته و با قصد قاچاق این گونه وارد شهرستان تایباد شده بود ، متخلف پرندگان را به طرز ماهرانه ای در داخل یک خودروی مسافربری ون تاکسی ، جاسازی و قنداق پیچ نموده و قصد داشت از مسافران بین شهری به عنوان پوشش استفاده و 6 بهله بالابان را به یکی از کشورهای حاشیه خلیج فارس قاچاق نماید که با هوشیاری مامورین پاسگاه مرزی و اقدام بموقع مامورین یگان حفاظت محیط زیست شهرستان تایباد دستگیر شد.

این مقام مسئول ادامه داد: به جهت حساسیت موضوع و اینکه متهم در قالب یک باند سازمان یافته به فعالیت می پرداخت، مأموران یگان حفاظت محیط زیست شهرستان تایباد با همکاری یگان حفاظت محیط زیست شهرستان تربت جام ، پرونده را در دستور کار فوری قرار دادند و پس از بررسی و کار اطلاعاتی ، نیروهای عملیاتی برای دستگیری متخلف دیگر این باند شکار و قاچاق وارد عمل شدند ، که متاسفانه متهم در محل قرار حاضر نشد ، ولی همچنان تحقیقات بیشتر در این خصوص ادامه دارد.

تورج همتی افزود: گرایش قاچاقچیان به شکار این پرندگان به خاطر سود کلانی است که با فروختن آن به دلالان و سپس به شیوخ ثروتمند کشورهای همسایه خلیج فارس به جیب می زنند که این موضوع تهدیدی بسیار جدی برای انقراض و نابودی این گونه پرندگان کمیاب و با ارزش و در نهایت خروج ازچرخه طبیعت است.

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی ، ضمن تشکر از همکاری دستگاه قضایی و نیروهای مرزبانی تایباد ، با اشاره به اینکه این متخلف با تشکیل پرونده به مراجع قضایی معرفی شد عنوان داشت: هر ساله با شروع فصل مهاجرت پرندگان شکاری گروهی از متخلفان برای صید پرندگان شکاری نظیر بالابان و شاهین و قاچاق آن به کشورهای حوزه خلیج فارس اقدام می‌کنند. از این رو عملیات گشت زنی و رصد و پایش شبانه روزی مناطق شهرستان توسط مامورین یگان حفاظت محیط زیست جهت شناسایی قاچاقچیان پرندگان شکاری آغاز شده و از مردم درخواست داریم تا در صورت مشاهده موارد مشکوک، مراتب را به اداره کل حفاظت محیط زیست استان یا ادارات تابعه گزارش کنند.

قانونگذار برای شکار، حمل و نگهداری پرندگان شکاری از قبیل بالابان و بحری تا سه سال حبس و جزای نقدی از 60 میلیون ریال تا 120 میلیون ریال در نظر گرفته است و همچنین به لحاظ حقوقی نیز متخلف باید دو میلیارد ریال به ازای هر پرنده به حساب خزانه دولت واریز کند.

 

 

منبع: روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی

ادامه مطلب

اجتماعی

تهیه طرح های مرتعداری ضامن بهره برداری بهینه از مراتع

منتشر شده

در

photo 2021 12 01 13 26 10 - تهیه طرح های مرتعداری ضامن بهره برداری بهینه از مراتع

تهیه و اجرای طرح های مرتعداری ضامن بهره برداری بهینه از عرصه های منابع طبیعی است.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،حسین سهرابی، رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان نیشابور  گفت: مراتع ایران یکی از منابع اصلی درآمدی روستانشینان،عشایر و دامداران است لذا رفع اختلاف و تعارض بین مرتعداران ، دامداران و بهره برداران و همچنین ممیزی مراتع در سایه تهیه و اجرای طرح های مرتعداری جهت بهره برداری صحیح و اصولی محقق می شود .

وی افزود: در فصل چرا در مراتع شهرستان ، دلایل مختلفی از جمله مرزبندی ، ورود دام غیرمجاز به مرتع و عدم ممیزی اراضی منجر به اختلاف بین بهره برداران می شود که ممیزی مراتع و تهیه طرح مرتعداری می تواند این اختلافات را به حداقل برساند.

سهرابی گفت: علی رغم ممیزی 383 هزار هکتار از مراتع شهرستان و با وجود 5500 نفر بهره بردار در 153 سامانه عرفی این اختلافات اجتناب ناپذیر است اما تهیه و اجرای طرح های مرتعداری یکی از عوامل مهم در کاهش اختلاف بین دامداران و مرتعداران بوده و موجب بهره برداری بهینه از مراتع می شود.

وی گفت: ما در شهرستان نیشابور برای 21 سامانه عرفی به مساحت 90 هزار هکتار طرح مرتعداری تهیه کرده ایم.

سهرابی از معافیت پرداخت عوارض چرا برای مراتعی که دارای طرح مرتعدارای هستند خبر داد و گفت : واگذاری مدیریت مرتع به بهره برداران موجب کاهش اتکا به تعلیف پوشش گیاهی ،استفاده از ظرفیت های اقتصادی و جانبی مراتع ، ارتقاء سطح معیشت بهره برداران ، حفظ یکپارچگی مرتع و در دراز مدت کاهش رواناب های سطحی و فرسایش خاک می شود.

 

 

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها