با ما همراه باشید

عمرانی

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی: آینده آب مشهد بسیار شکننده است

منتشر شده

در

photo 2022 01 31 21 25 05 - مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی: آینده آب مشهد بسیار شکننده است

 

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی گفت: آینده آب مشهد بسیار شکننده است و در سالهای آینده برای تامین آب شرب قطعا با مشکل مواجه خواهیم شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،محمد علایی در نشست «شورای انسجام بخشی صنعت آب و برق استان» که با حضور نمایندگان دفتر فرهنگی وزارت نیرو و مدیران شرکت های تابعه وزارت نیرو برگزار شد، اظهار کرد: متاسفانه سفره های آب زیرزمینی در حال خشک شدن است و بیشترین بحران آب را در تأمین منابع آبی در استان شاهد هستیم.

وی با اشاره به اینکه در استان شرایط سختی به لحاظ تامین آب داریم و یکی از بحرانی ترین استان های کشور هستیم، افزود: بیش از ۵۰ درصد تامین آب کلانشهر مشهد از منابع سطحی تامین می‌شود که اصلی ترین آن سد دوستی است.

وی با اشاره به تهدید بزرگ در بخش آب، گفت: مساحت دشت مشهد دو درصد مساحت استان است اما بیش از ۵۵ درصد جمعیت، ۷۵ درصد صنعت و ۹۰ درصد خدمات در این دشت قرار گرفته است که این آمار تناسبی با منابع آبی ندارد.

 

علایی ادامه داد: روند گسترش جمعیت در این شهر مهاجر پذیر نگران کننده است و ۵۰ درصد جمعیت مشهد حاشیه نشین است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی با اشاره به انسجام مدیریتی در استان، اظهار کرد: در این راستا بیشترین تشکل قانونی بهره برداران در کشور را در بحث مدیریت آب داریم که حضور موثر دارند.

وی با اشاره به تصویب سند همیاران آب، گفت:امیدواریم سند «مشهد دشت پایدار» نیز مانند همیاران آب به عنوان پایلوت در کشور مورد استفاده قرار گیرد.

علایی با اشاره به برخی از دستاورد سند همیاران آب، اذعان کرد: با اجرای این طرح، شاهد کاهش مصرف ۲۶۶ میلیون کیلووات برق چاه های کشاورزی و ۵۵ درصدی پرونده ها در دادگاه‌ها بودیم.

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی با بیان اینکه رضایت مردم از عملکرد صنعت آب و برق بسیار قابل توجه است، خاطرنشان کرد: صداقت و شفافیت عملکرد در این موضوع نقش اساسی دارد و خوشبختانه طی چهار سال اخیر تنش اجتماعی در استان نداشتیم.

 

 

عمرانی

آغاز طرح حدنگاری و کاداستراراضی کشاورزی شهرستان کاشمر

منتشر شده

در

photo 2022 06 26 21 27 46 - آغاز طرح حدنگاری و کاداستراراضی کشاورزی شهرستان کاشمر

مدیر جهاد کشاورزی اجرای طرح کاداستر اراضی کشاورزی تحت سامانه شمیم را خدمتی سازنده برای بهره برداران بخش کشاورزی شهرستان عنوان کرد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ،محمد شجعی ،مدیر جهاد کشاورزی کاشمر در جلسه حدنگاری و کاداست اراضی کشاورزی شهرستان گفت:زمین و اراضی کشاورزی یکی از ارکان مهم تأمین امنیت غذایی، توسعه پایدار و حفظ منابع پایدار منطقه و کشور است.

شجعی افزود: سند دار شدن اراضی کشاورزی علاوه بر مشخص شدن و شناسایی وضعیت آب و خاک باعث ایجاد اشتغال پایدار، مهاجرت معکوس و تثبیت جمعیت در روستاها می شود.

وی برتأمین بسترهای لازم برای توسعه همه‌جانبه طرح سند دار نمودن اراضی کشاورزی تأکید کرد و ادامه داد:لازمه این امر برنامه‌ریزی دقیق برای حفظ کاربری و یکپارچگی زمین‌های زراعی و باغی، توسعه‌ و ساماندهی اراضی کشاورزی و همکاری و هم افزایی کلیه دستگاه های متولی و مرتبط وتلاش متعهدانه و مدبرانه در اجرای قوانین و مقررات حوزه زمین و حفظ و مراقبت از حقوق متقابل مردم و دولت است.

مدیر جهاد کشاورزی کاشمراجرای طرح کاداستر اراضی کشاورزی را اولویت جهاد کشاورزی کاشمر درسال جاری عنوان و اظهار کرد: اجرای این طرح موجب‌ توسعه بخش کشاورزی، افزایش امنیت غذایی و ایجاد انگیزه در سرمایه گذاری در بخش کشاورزی و نیز افزایش ارزش افزوده املاک زارعی و همچنین موجب پیشگیری از تداخل اراضی ملی و دولتی با اراضی و املاک اشخاص می شود.

او تصریح کرد:با این کار ضمن حفظ حقوق بیت المال در اراضی ملی و دولتی، باعث می شود کشاورزان و بهره برداران اراضی کشاورزی با اخذ سند مالکیت حدنگاری بتوانند از مزایای سند مالکیت ۶ دانگ در اخذ تسهیلات بانکی و دولتی در توسعه کشاورزی رفع اختلافات استفاده کنند.

 

 

منبع:زوابط عمومی جهاد کشاورزی کاشمر

ادامه مطلب

عمرانی

بهره‌برداري از طرح‌ آبرساني به روستاهاي خواف

منتشر شده

در

photo 2022 06 28 19 44 40 - بهره‌برداري از طرح‌ آبرساني به روستاهاي خواف

طرح‌ انتقال آب به روستاهاي شهرستان مرزي خواف با حضور فرمانده قرارگاه عملياتي شهيد قاجاريان به بهره برداري رسيد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، “حسن رجب‌زاده” فرمانده قرارگاه شهيد قاجاريان اظهار داشت: در اين مرحله و با حمايت و پشتيباني دولت دو روستا در شهرستان خواف با 320 ميليارد ريال اعتبار تامين آب شدند.

وي افزود: آبرساني به شهرستان خواف از جمله مأموريت هاي قرارگاه شهيد قاجاريان در خراسان رضوي است که در دستور کار قرار دارد.

وي با اشاره به اينکه حفر چاه براي تأمين آب شرب شهر نشتيفان نيز آغاز شده است ، خاطرنشان کرد: با احتساب بهره‌برداري از طرح آبرساني به روستاهاي سيجاوند و برآباد در اين مرحله و همچنين آبرساني به شهر نشتيفان در مرحله بعد ، هفت هزار مشترک از آب سالم آشاميدني بهره‌مند مي‌شوند.

به گفته وي براساس تأکيد رهبر معظم انقلاب اسلامي و تلاش دولت و مسئولان، قرارگاه امام حسن مجتبي (ع) با عضويت ستاد کل نيروهاي مسلح ، سپاه پاسداران، دولت و به ويژه وزارت نيرو تشکيل شده است.
وي تأکيد کرد: مهم‌تر از تأمين آب، ترويج فرهنگ بهره‌برداري صحيح و صرفه‌جويي در مصرف آب است که بايد مورد توجه قرار گيرد.

قرارگاه عملياتي شهيد قاجاريان، نيروي زميني سپاه پاسداران در خراسان رضوي علاوه بر تلاش در رفع محروميت‌زدايي ، مأموريت حفظ امنيت پايدار در استان را نيز بر عهده دارد.

 

 

ادامه مطلب

عمرانی

آغاز عملیات محوطه سازی 7600 مترمربع در گلبهار

منتشر شده

در

photo 2022 06 28 19 49 55 - آغاز عملیات محوطه سازی 7600 مترمربع در گلبهار

 

 

عملیات محوطه سازی 7600 متر مربع در شهرستان گلبهار آغاز شد.

 

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد  عمران،در ادامه پروژه های عمرانی شرکت عمران گلبهار محوطه سازی پروژه شرکت تعاونی مسکن مهر شهرداری منطقه چهار مشهد به مساحت 7600 متر مربع در شهرستان گلبهار به صورت اجرای فضای سبز و پیاده روسازی داخل محوطه آغاز شد.

 

منبع : روابط عمومی و دفتر توسعه اجتماعی فرهنگی شرکت عمران شهر جدید گلبهار

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها