با ما همراه باشید

اقتصادی

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی: اجرای موفق طرح مدیریت مشارکتی در استان، سبب جلوگیری از بحران آب می شود

منتشر شده

در

مدیرعاملشرکتآبمنطقه ایخراسانرضوی - مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی:  اجرای موفق طرح مدیریت مشارکتی در استان، سبب جلوگیری از بحران آب می شود

 

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی با اشاره به اینکه موضوعات مرتبط با مسئله آب را که چالش دیروز، امروز و فردای ما است باید با مدیریت مشارکتی حل شود، گفت: می توانیم با اخلاق مداری، قانون مداری و شفافیت مشکلات در حوزه آب را حل کنیم که این شرکت در استان گام اول را برداشته و موفق عمل کرده است.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، نشست بررسی ساز و کار های تقویت سرمایه اجتماعی در مدیریت آب با حضور و تعدادی از معاونان و مدیران شرکت های آب منطقه‌ای کشور با هدف صحت سنجی و استفاده از تجارب موفق این استان در مشهد برگزار شد.

 

محمد علایی در این نشست، اظهار کرد: در خراسان رضوی انسجام مدیریتی بین تمام نهادهای استانی شکل گرفته است و به همین دلیل باید با زبان مشترک موضوعات مرتبط با مسئله آب را که چالش دیروز، امروز و فردای ما است مطرح و با مدیریت مشارکتی حل کنیم.

 

وی با اشاره به طرح همیاران آب و نقش دانشگاه فردوسی مشهد در پیگری مسائل مرتبط با آن، ادامه داد: این دانشگاه به عنوان داور، فعالیت‌های سال ۱۳۹۸ این شرکت را تایید کرد و بر همین اساس امیدواریم با کاهش برداشت از آب های زیرزمینی به کسری مخزن صفر تا سال ۱۴۰۵ برسیم.

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی با اشاره به مدیریت مشارکتی موفق در استان، گفت: کشاورزان بزرگترین و موفق ترین مدیران منابع آب هستند که باید با کمک آنها و مدیریت مشارکتی از بروز بحران آب جلوگیری کنیم.

علایی ادامه داد: باور ما این بود که آب یک میان بخش است مدیریت انحصاری دولتی برای این میان بخش دستاوری جز ناپایداری و نابودی نخواهد داشت. باید فرهیختگان، اندیشمندان و نظریه‌پردازان همچون دانشگاه فردوسی، مردم و کشاورزان، نهادهای مدنی و مدیریت‌های اجرایی در این حوزه و برای حل این مشکل وارد شوند.

وی با اشاره به اینکه «سه سال طول کشید تا طرحی به نام سند سازگاری با کم آبی یا طرح همیاران آب در استان پیگیری شده است»، خاطر نشان کرد : در اجرای این طرح دو بخش وجود دارد. بخش نرم افزاری که بر مبنای مدیریت مشارکتی و تصمیم‌گیری بر مبنای خرد جمعی با رعایت انصاف، عدالت، اخلاقمداری ، روشنگری و شفافیت و پذیرش این اصل که دانستن حق مردم است.

علایی افزود: بخش دوم نیز بخش سخت افزاری است که مربوط به نصب کنتورهای هوشمند در تمام سطح استان بوده که آب حجمی تحویل داده شود تا در همه بخش های مختلف برابر حجم تعیین شده آب برداشت کنند.

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی بیان کرد: اگر به درک و زبان مشترک در حوزه آب نرسیم نمی توانیم مشکلات را حل کنیم ،مساله اب مساله نیاکان ما و ایندگان ما خواهد بود. می توانیم با اخلاق مداری، قانون مداری و شفافیت مشکلات در حوزه آب را حل کنیم و این شرکت در استان گام اول را برداشته است.

علایی با اشاره به اینکه در مشهد اوج توسعه ناپایداری را شاهد هستیم، گفت: مساحت مشهد پنج درصد مساحت استان، دشت مشهد سه درصد مساحت استان و آبخوان های زیرزمینی مشهد ۲ درصد مساحت استان است.

وی افزود: در حال حاضر ۷۵ درصد صنایع استان، ۹۰ درصد مراکز خدماتی و ۵۵ درصد جمعیت استان در مشهد مستقر هستند.

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی اذعان کرد: خشکسالی و کم آبی مسأله جدیدی نیست و یک مسئله ملی است، در گذشته هم خشکسالی های شدید داشتیم، با توجه به کاهش نزولات آسمانی معتقدیم منابع موجود آب را باید مدیریت کرد. با مدیریت صحیح منابع آبی و تقسیم عادلانه و مشارکت مردم، می‌توان مشکل کم آبی را در کشور حل کرد.

وی با بیان اینکه باید مردم پای کار باشند تا بحران آب مدیریت شود، گفت: نبود شفافیت دولت با مردم یکی دیگر از دلایل تداوم خشکسالی است.

علایی با اشاره به سند همیاران آب، افزود: در این سند در گام اول تا سال ۱۴۰۵ کسری مخزن در استان به صفر می رسد همچنین تا سال ۱۴۲۰ تخصیص بهینه منابع آبی با حداکثر بهره وری و کاهش برداشت تا ۷۵ درصد آب تجذیذ پذیر خواهد بود.

 

 

 

 

منبع: روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی

اقتصادی

اولویت وزارت جهاد کشاورزی استفاده از سیستم های نوین آبیاری و کشاورزی مبتنی برعلم است

منتشر شده

در

photo 2022 01 19 18 45 37 - اولویت وزارت جهاد کشاورزی استفاده از سیستم های نوین آبیاری و کشاورزی مبتنی برعلم است

مدیر جهاد کشاورزی کاشمر با امام جمعه و مسئولین ستاد نماز جمعه شهرستان درمحل مدیریت جهاد کشاورزی دیدار و گفتگو کردند.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، امام جمعه شهرستان کاشمر در دیدار با مدیرجهاد کشاورزی شهرستان گفت:مجموعه جهاد کشاورزی برای ما و شهرستان از اهمیت بالایی برخوردار است و ما نیز در جهت هماهنگی سایر ادارات با جهاد کشاورزی تمام تلاشمان را می کنیم.

 

طاهری افزود:تمامی شهرستان ها می بایست از ظرفیت موجود درون همان شهرستان استفاده و اشتغال و درآمد پایدار ایجاد کنند.

محمد شجعی، مدیر جهاد کشاورزی کاشمر ضمن ارائه گزارش عملکرد و چشم انداز جهاد کشاورزی کاشمر اولویت جهاد کشاورزی راآموزش ،تغییر الگوی کشت کشاورزی مبتنی بر علم و استفاده از سیستم های نوین آبیاری عنوان کرد.

شجعی تقویت و رفع موانع زنجیره های تولید را نیزازاولویت های جهاد کشاورزی کاشمر عنوان کرد و افزود:همگی می بایست تلاش خود را در جهت جذب سرمایه گذاران داخل و خارج شهرستان و هدایت به سمت بخش کشاورزی بکار گیریم.

وی پیگیری طرح کشاورزی قراردادی و مرکز اصلاح نژاد دام را با هدف افزایش ضریب تبدیل و زادو ولد و توسعه صنعت دامپروری کاشمر را از اهداف جهاد کشاورزی شهرستان دانست و اظهار کرد:خوشبختانه با استفاده از ظرفیت دانشگاه ها و مراکز علمی اجرای طرح سند توسعه بخش کشاورزی شهرستان درحال اجرا می باشد تا بتوانیم این طرح را بطور علمی انجام دهیم.

مدیر جهاد کشاورزی کاشمر بیان کرد:همانند هشت سال دفاع مقدس که همکاران ما در پیشانی جنگ انجام وظیفه می کردند ، اکنون نیز در پیشانی جنگ اقتصادی درحال انجام وظیفه هستیم و خدمت به مردم کشور عزیزمان را افتخار می دانیم.

 

 

 

منبع:زوابط عمومی جهاد کشاورزی کاشمر

ادامه مطلب

اقتصادی

120 هکتار از باغات پسته خوشاب پروانه استاندارد محصول سالم می گیرند

منتشر شده

در

photo 2022 01 18 18 11 58 - 120 هکتار از باغات پسته خوشاب پروانه استاندارد محصول سالم می گیرند

 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خبر داد: 120 هکتار از باغات پسته شهرستان در حال گذراندن مراحل دریافت پروانه استاندارد محصول سالم هستند .

 

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،ابراهیم رودسرابی،مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خوشاب گفت : محصول سالم محصولی است که دارای حد استاندارد مواد شیمیایی شامل سموم و کودها بوده و عاری از عناصر و ترکیبات سمی و آلاینده بیش از حد مجاز باشد و مصرف محصول ناسالم باعث به خطر افتادن سلامت انسان و دام شده و مشکلات عدیده ای را به همراه دارد.

وی ادامه داد : برای اخذ مجوز محصول سالم ابتدا باید در سامانه مجوزهای الکترونیکی کشاورزی (سماک) ثبت نام انجام شود و پس از طی مراحل سامانه ای از جمله بارگذاری پروانه بهره برداری ، مدارک شناسنامه ای و مدارک مالکیت آب و زمین جهت بررسی و تأیید صحت و سقم مدارک، به کارشناس مدیریت کنترل کیفیت ارجاع داده شده و پس از تأیید کارشناس، نمونه برداری از محصول و آزمایش جهت بررسی عاری بودن محصول از مواد شیمیایی بیش از حد مجاز انجام می شود. در صورت سالم بودن محصول توسط اداره استاندارد با همکاری اداره جهاد کشاورزی مجوز لازمه صادر می شود.

 

رودسرابی گفت: در حال حاضر در شهرستان خوشاب50 هکتار پسته دارای پروانه استاندارد محصول سالم هستند که این مقدار امسال به 120 هکتار ارتقاء می یابد .

مدیر جهاد شهرستان افزود: پس از دریافت مجوز محصول سالم ، محصول مورد نظر با قیمت بالاتری نسبت به محصولات معمولی در بازار به فروش می رسد.

گفتنی است این پروانه هر ساله باید تمدید شود.

 

 

 

منبع: روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان خوشاب

ادامه مطلب

اجتماعی

استفاده از پلتفرم های محلی و مراکز نوآوری شهرستان کاشمر درجهت توزیع اقلام اساسی

منتشر شده

در

photo 2022 01 18 12 58 39 - استفاده از پلتفرم های محلی و مراکز نوآوری شهرستان کاشمر درجهت توزیع اقلام اساسی

جلسه مشترک کارگروه امنیت غذایی ،نظارت بازرسی و اقدام مشترک کاشمر درمحل فرمانداری شهرستان برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، مسلم ساقی، فرماندار کاشمر در جلسه مشترک کارگروه امنیت غذایی و نظارت بازرسی شهرستان که با حضور اعضاء برگزار شد گفت:با توجه به حساسیت وضعیت موجود ، تا زمانی که اخبار و اطلاعات دقیق و قطعی نباشد از انعکاس و اطلاع رسانی پرهیز شود.

ساقی بر رعایت سواد رسانه در انعکاس اخبار تأکید کرد و افزود:استفاده از پلتفرم های محلی و ظرفیت مراکز نوآوری در جهت توزیع اقلام اساسی می تواند بسیار موثر باشد.

 

همچنین،محمد شجعی، مدیر جهاد کشاورزی کاشمر ضمن ارائه گزارش عملکرد قرارگاه امنیت غذایی شهرستان گفت: تجهیز قرارگاه امنیت غذایی مستقر در جهاد کشاورزی شهرستان و همچنین جذب و ذخیره سازی اقلام اساسی مورد نیاز مردم در دستور کار قرار دارد.

شجعی از بازدید 83 مورد توسط اکیپ های نظارت بازرسی در هفته جاری و ارسال 13 پرونده تخلف به تعزیرات حکومتی خبر داد و افزود:با توجه به بازدیدهای میدانی صورت گرفته ، از لحاظ کمی و کیفی بازار در شرایط مطلوبی قرار دارد.

در پایان جلسه هرکدام از نمایندگان ادارات و نهادهای عضو قرارگاه مشترک امنیت غذایی شهرستان نسبت به عملکرد و مصوبات جلسات گذشته توضیحات لازم را ارائه کردند.

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها