با ما همراه باشید

اجتماعی

مدیر عامل شرکت آب منطقه خراسان رضوی : تخصیص آب در مناطق ممنوعه حتی شرب، ممنوع است

منتشر شده

در

photo 2021 12 28 09 49 06 - مدیر عامل شرکت آب منطقه خراسان رضوی : تخصیص آب در مناطق ممنوعه حتی شرب، ممنوع است

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی گفت: تخصیص آب در مناطق ممنوعه حتی شرب ممنوع است و آب مورد نیاز در استان باید از طریق بازار آب تامین شود.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، محمد علایی در یازدهمین نشست شب آب خراسان با عنوان در امتداد خشکسالی با اشاره به اینکه تا چهارم دی ماه سال جاری تنها ۱۰ میلیمتر بارندگی در خراسان رضوی رخ داده است، اظهار کرد: ایجاد صنایع پر آب طلب در شرق کشور باید ممنوع شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی با بیان اینکه نبود برنامه ریزی و مدیریت صحیح یکی از علل اصلی بروز بحران آب شده است، ادامه داد: در قانون توزیع عادلانه آب ابتدا باید وظیفه شرکت های آب منطقه‌ای، پایداری آب سپس تامین منابع آب شرب، بهداشت، صنعت و … تعیین شود و ماده ۱۲ قانون توزیع عادلانه آب نیاز به بازنگری دارد زیرا یکی از مهمترین علت های بحران آب است.

علایی با بیان اینکه امروزه در بحث آب از بحران گذر کردیم و با پدیده ورشکستگی شدید آب مواجه شدیم، تصریح کرد: در گذشته مطالعات جامعی در خصوص آب وجود نداشت همچنین نظارتی توسط شرکت های آب منطقه‌ای بر منابع آب نبود اما امروزه نظارت ها بیشتر شده است.

وی بیان کرد: نبود نظارت ها سبب حفر چاه‌های عمیق شده ‌بود که نتیجه آن وجود کسری مخزن ۱.۲ میلیارد مترمکعبی در استان بود به گونه ای که در ترسالی ها ۸۵ درصد و خشکسالی ها بیش از ۹۷ درصد تامین آب از آبخوان ها برداشت می شود.

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی با بیان اینکه هم‌اکنون در استان ۷ هزار حلقه چاه آب شرب وجود دارد، گفت: خراسان رضوی اولین استانی است که تخصیص جدید منابع آبی و چاه صادر نکرده است که این اقدام جز کارهای بزرگی بود که در استان انجام شد.

علایی با اشاره به راه اندازی بازار آب در استان، ادامه داد: از سال ۱۳۹۷ یک صنعت پر آب طلب در استان راه اندازی نشده است و باید این طرح ممنوع باقی بماند.

وی با اشاره به اینکه چاه های آب استان به کنتور هوشمند مجهز شده است، خاطر نشان کرد: سند همیاران آب با محوریت مدیریت مشارکتی تهیه شده است و با همکاری کشاورزان ظرف ۵ سال به کسری مخزن صفر در استان خواهیم رسید.

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی بیان کرد: صدور پروانه بهره برداری از چاه آب با عدد ثابت در این شرایط اقلیمی منطقی نیست، در سال آبی جاری تا چهارم دی ماه فقط ۱۰ میلیمتر بارندگی در استان رخ داده است.

علایی با بیان اینکه در استان آب مصرفی تمام صنایع پرآب طلب از جمله شهرداری ها، نیروگاه های بزرگ تولید برق استان و … از پساب تامین می شود، ادامه‌داد: طی جلساتی با کشاورزان باید در برداشت آب بخش کشاورزی تجدید نظر شود.

وی با اشاره به اینکه تخصیص آب در مناطق ممنوعه حتی شرب ممنوع است و آب مورد نیاز باید از بازار آب تامین شود، گفت: چاه های آب در غرب مشهد ظرفیت انتقال ندارند لذا شرکت آب و فاضلاب در محدوده خدماتی شهر مشهد درخواست چاه کرده است.

 

 

منبع: روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی

 

اجتماعی

تعداد 489 حلقه چاه غيرمجاز در محدوده تحت پوشش امور پر شد

منتشر شده

در

photo 2022 01 15 18 48 16 - تعداد 489 حلقه چاه غيرمجاز در محدوده تحت پوشش امور پر شد

 

مدیر امور منابع آب مشهد با اشاره به آمار 9 ماهه نخست سال جاری، گفت: در این مدت تعداد 489 حلقه چاه غيرمجاز در محدوده تحت پوشش امور منابع آب مشهد (شهرستان های مشهد، چناران، گلبهار، طرقبه، شاندیز و فریمان) پر شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، محمد برزویی با اشاره به اینکه این اقدامات توسط همكاران پرتلاش امور، گروه هاي گشت و بازرسي، اجرائيات و با همكاري نيروي انتظامي و اخذ دستور قضايي انجام گرفت، اظهار کرد: از تعداد 489 حلقه چاه غيرمجاز مذكور، تعداد 157 حلقه چاه غيرمجاز عميق (تا عمق های 150 متر و دبي هايي تا 10 ليتر بر ثانيه) و تعداد 332 حلقه چاه غيرمجاز نيز نيمه عميق با (دبي هايي تا 15 ليتر بر ثانيه) بوده اند.

وی افزود: اين اقدامات در مدت مزبور موجب جلوگيري از برداشت غيرمجاز آب سالانه بیش از 17 میلیون مترمكعب شده است.

مدیر امور منابع آب مشهد اظهار کرد: همچنين در 9 ماهه اول سال 1400 اين امور با همكاري نيروي انتظامي تعداد 14 دستگاه و ادوات حفاري غيرمجاز در محدوده تحت پوشش امور منابع آب مشهد شناسايي و توقيف کرده است.

 

 

منبع: روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی

ادامه مطلب

اجتماعی

رئیس کمیسیون حقوقی و نظارت شورای اسلامی شهر مشهد مقدس: بدهی پیمانکاران میراث دوره گذشته شورای شهر مشهد است_ هیچ پروژه جدیدی تا پرداخت مطالبات پیمانکاران آغاز نمی‌شود

منتشر شده

در

photo 2022 01 12 21 47 09 - رئیس کمیسیون حقوقی و نظارت شورای اسلامی شهر مشهد مقدس: بدهی پیمانکاران میراث دوره گذشته شورای شهر مشهد است_ هیچ پروژه جدیدی تا پرداخت مطالبات پیمانکاران آغاز نمی‌شود

رئیس کمیسیون حقوقی و نظارت شورای اسلامی شهر مشهد مقدس گفت: شهرداری مشهد موظف شده است که تا پرداخت بدهی پیمانکاران، هیچ پروژه جدیدی را در سطح شهر آغاز نکند.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،هاشم دائمی  با اعلام اینکه طی ماه‌های اخیر تجمع‌هایی از جانب پیمانکاران شهرداری مشهد صورت پذیرفته است، اظهار کرد: دوره ششم شورای اسلامی شهر مشهد فعالیت‌های خود را در حالی آغاز کرد که با حجم بسیاری از بدهی‌ها و مطالبات پیمانکاران که از دوره گذشته برای ما به ارث رسیده بود، مواجه شد.

وی افزود: نبود نگاه کارشناسی در آغاز پروژه‌ها و عملیات‌ها و در نظر نگرفتن میزان بودجه و پرداخت بدهی به پیمانکاران، ما را با شرایط ویژه‌ای مواجه کرده است.

رئیس کمیسیون حقوقی و نظارت شورای اسلامی شهر مشهد مقدس خبرداد: با هدف خدمت به زائران و مجاوران حضرت رضا(ع) پا در میدان نهاده و نسبت به احقاق حقوق پیمانکاران و فعالان حوزه شهری پایبند هستیم.

دائمی با بیان اینکه خود را متعهد به پرداخت مطالبه پیمانکاران می‌دانیم، گفت: پیشنهاد می‌شود تا پرداخت بدهی پیمانکاران، هیچ پروژه جدیدی را در سطح شهر آغاز نشود.

وی پرداخت مطالبه را حق قانونی پیمانکاران دانست و تاکید کرد: دوره ششم شورای اسلامی شهر مشهد در حالی کار خود را بدون پشتوانه و بدهی بسیار آغاز کرد، که هیچ‌گاه نسبت به شرایط فراهم آمده، کار تبلیغاتی نکرده و افراد و گروه‌ها را به خاطر بدهی‌ها، مورد نکوهش قرار نداده است.

رئیس کمیسیون حقوقی و نظارت شورای اسلامی شهر مشهد مقدس با اشاره به اینکه اجرای پروژه‌های نیمه تمام شهر در دستور کار شورای ششم بوده و باید آن‌ها را به سرانجام برسانیم، گفت: پیمانکاران بازوی اجرایی مدیریت شهری هستند و با همت آن‌ها می‌توانیم شهر را آماده استقبال از بهار کرده و پروژه‌های آتی را طرح ریزی کرده و پیش ببریم.

دائمی در پایان بیان کرد: عملیات پرداخت مطالبات پیمانکاران در حال انجام بوده و نسبت به تسریع در انجام آن حساس هستیم؛ معتقدیم آغاز پروژه‌های جدید در شهر بایستی با پیش‌بینی منابع مالی توسط شورای شهر و شهرداری انجام گیرد.

 

 

ادامه مطلب

اجتماعی

مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد خبرداد؛ بهره برداری بهینه از ظرفیت المانهای هوشمند شهری

منتشر شده

در

photo 2022 01 11 22 25 21 1 - مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد خبرداد؛ بهره برداری بهینه از ظرفیت المانهای هوشمند شهری

مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد گفت: در حال اجرایی کردن توسعه کاربردهای 80 المان هوشمند موجود شهری هستیم.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، مهدی بدیع درباره المان های هوشمند شهری اظهار کرد: هدف از نصب المان های هوشمند شهری، فراهم آوردن زمینه آشنایی و تعامل بیشتر شهروندان با فناوری‌های شهر هوشمند است.

وی افزود: المان های هوشمند شهر مشهد در سه دسته وب کیوسک ها، المان های تعاملی هوشمند شهری و شبکه هوشمند اطلاع رسانی تقسیم می شود.

مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد بیان کرد: کیوسک های هوشمند فعلی شامل کیوسک های صدور مجوز حمل و نقل بار در توقفگاههای ناوگان باری و کیوسک های درخواست تاکسی در مبادی ورودی شهر است.

بدیع درخصوص المان های تعاملی هوشمند شهری بیان کرد: المان دریچه دانش با امکان پرسش و پاسخ تعاملی، المان لبخند ماندگار با امکان پخش تصاویر واقعیت افزوده در هنگام لبخند زدن شهروندان و المان پایگاه تندرستی با هدف تشویق شهروندان به ورزش و دریافت بلیت رایگان قطار شهری از جمله این المان ها می باشند.

وی اضافه کرد: نوع سوم المان های شهری شامل شبکه هوشمند اطلاع رسانی است. از جمله ویژگی های سامانه جامع مدیریت نمایشگر های شهری می توان به امکان مدیریت آنلاین محتوا، امکان زمانبندی پخش محتوا و امکان مانیتورینگ لحظه ای اشاره کرد که در حال اجرایی کردن بهره برداری بهینه از ظرفیت موجود، گسترش اطلاع رسانی ها و ارائه دیتای لحظه ای فعالیت های شهرداری به شهروندان می باشیم.
مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد گفت: در حال حاضر 80 المان هوشمند در سطح شهر وجود دارد.

 

 

 

منبع: پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد

ادامه مطلب

برترین ها