با ما همراه باشید

اقتصادی

مشاور عالی مجمع شهرداران کلانشهرها :دولت بودجه ۱۴۰۱ را انقباضی دیده است

منتشر شده

در

164162083693175ssqvr1ojgqghu31lo89ml2q7 - مشاور عالی مجمع شهرداران کلانشهرها :دولت بودجه ۱۴۰۱ را انقباضی دیده است

 

مشاور عالی مجمع شهرداران کلانشهرها گفت: لایحه بودجه همواره برای ما فرصت و تهدید بوده است؛ در حال حاضر ایرادات و ابهاماتی در لایحه بودجه 1401 وجود دارد که متاسفانه برخی پیش‌بینی‌های سال ۱۴۰۰ حذف شده و دولت بودجه را انقباضی دیده که محدودیت‌های زیادی را ایجاد می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، سید علی میرنجاتی در هفتادمین نشست کمیسیون مالی و اقتصاد شهری مجمع شهرداران کلانشهرهای ایران که به میزبانی شهرداری مشهدمقدس برگزار شد، در خصوص حوزه مالی و درآمدی شهرداری در لایحه بودجه ۱۴۰۱ کل کشور اظهار کرد: در لایحه بودجه ۱۴۰۱ در تبصره یک تا چهار، تسهیلات و کمک‌های بانکی تقریبا حذف شده و فقط در فروش نفت آزاد حکم آمده اما محل مصرف مشخص نشده است، در تبصره پنج، سه حکم در بودجه ۱۴۰۰ وجود دارد که شامل اجازه انتشار اوراق، رد دیون و اختصاص حداقل 2 میلیارد دلار از تسهیلات مالی خارجی جهت ساخت و بهره‌برداری از خطوط قطار شهری و طرح کاهش آلودگی هوا و مدیریت پسماند توسط دولت است.

 

وی بیان کرد: در موضوع اجازه انتشار اوراق مشارکت ۵۰ درصد اصل سود در تعهد دولت و ۵۰ درصد در تعهد شهرداری است که در بودجه ۱۴۰۱ سهم دولت حذف شده که در صورت عدم اصلاح، توجیه نخواهد داشت. دومین فرصت گرفته شده رد دیون است که باید تلاش کنیم بازگردد زیرا مطالبات زیادی از دولت و بدهی‌هایی به بانک‌ها وجود دارد.

 

مشاور عالی مجمع شهرداران کلانشهرها ادامه داد: در بند دال تبصره یازده، سهم جمعیتی سکونت‌گاه‌های غیر رسمی از منابع از محل عوارض ماده (39) قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب سال 1400 کسر و به منظور محرومیت‌زدایی و ساماندهی این نواحی موضوع بند (الف) ماده (59) قانون برنامه ششم توسعه، در محیط های اسکان واقع در حاشیه شهرها هزینه خواهد شد که پیشنهاد شهرداری‌ها در این موضوع در اولویت اول حذف این بند و در اولویت دوم، حذف عبارت”حاشیه شهرها” و جایگزینی عبارت “ساکنان واقع در خارج از حریم و محدوده شهرها و محدوده روستاها در تمامی موضوعات فوق ” است.

 

میرنجاتی در خصوص لایحه درآمد پایدار شهرداری‌ها، اظهار کرد: در سال۶۳، مجلس لایحه‌ای مبنی بر خودکفایی شهرداری ها تصویب کرده و دولت موظف شد ظرف ۶ ماه لایحه درآمد پایدار را به منظور خودکفایی شهرداری‌ها تدوین کند؛ حدود ۴۰ سال از این موضوع گذشته اما تاکنون این لایحه تحقق پیدا نکرده است‌.

 

وی با اشاره به اینکه اقداماتی در این راستا انجام  شده گفت: سال گذشته شورای نگهبان در دو مرحله ایراد کلی مغایرت با اصل یکصدم قانون اساسی به کلیت مصوبه مجلس گرفت و مجلس عودت داده شد.

 

مشاور عالی مجمع شهرداران کلانشهرها تصریح کرد: ایرادت شورای نگهبان در کمیسیون شوراها با حضور نماینده شورای نگهبان برطرف شده و پس از تصویب در مجلس مجددا برای تایید نهایی به شورای نگهبان ارسال خواهد شد.

 

به گفته وی، لایحه بودجه همواره برای ما فرصت و تهدید بوده؛ در حال حاضر ایرادات و ابهاماتی در لایحه بودجه 1401 وجود دارد که متاسفانه برخی پیش‌بینی‌های سال ۱۴۰۰ حذف شده و دولت بودجه را انقباضی دیده که محدودیت‌های زیادی را ایجاد می‌کند.

 

میرنجاتی بیان کرد: این لایحه ۴محور اصلی دارد که اصلاح برخی از مواد قوانین موجود در حوزه درآمد، تعریف عبارت عوارض و بهای خدمات، بازنگری نرخ برخی از عوارض موجود و وضع عوارض جدید و اصلاح فرایند نحوه دریافت عوارض بخشی از این محورها است.

 

وی تاکید کرد: با اجرای قانون جدید نظام درآمدی شهرداریه‌ا اصلاح و بهبود می یابد.

 

 

منبع:روابط عمومی معاونت مالی و پشتیبانی شهرداری مشهد

 

اقتصادی

اولویت وزارت جهاد کشاورزی استفاده از سیستم های نوین آبیاری و کشاورزی مبتنی برعلم است

منتشر شده

در

photo 2022 01 19 18 45 37 - اولویت وزارت جهاد کشاورزی استفاده از سیستم های نوین آبیاری و کشاورزی مبتنی برعلم است

مدیر جهاد کشاورزی کاشمر با امام جمعه و مسئولین ستاد نماز جمعه شهرستان درمحل مدیریت جهاد کشاورزی دیدار و گفتگو کردند.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، امام جمعه شهرستان کاشمر در دیدار با مدیرجهاد کشاورزی شهرستان گفت:مجموعه جهاد کشاورزی برای ما و شهرستان از اهمیت بالایی برخوردار است و ما نیز در جهت هماهنگی سایر ادارات با جهاد کشاورزی تمام تلاشمان را می کنیم.

 

طاهری افزود:تمامی شهرستان ها می بایست از ظرفیت موجود درون همان شهرستان استفاده و اشتغال و درآمد پایدار ایجاد کنند.

محمد شجعی، مدیر جهاد کشاورزی کاشمر ضمن ارائه گزارش عملکرد و چشم انداز جهاد کشاورزی کاشمر اولویت جهاد کشاورزی راآموزش ،تغییر الگوی کشت کشاورزی مبتنی بر علم و استفاده از سیستم های نوین آبیاری عنوان کرد.

شجعی تقویت و رفع موانع زنجیره های تولید را نیزازاولویت های جهاد کشاورزی کاشمر عنوان کرد و افزود:همگی می بایست تلاش خود را در جهت جذب سرمایه گذاران داخل و خارج شهرستان و هدایت به سمت بخش کشاورزی بکار گیریم.

وی پیگیری طرح کشاورزی قراردادی و مرکز اصلاح نژاد دام را با هدف افزایش ضریب تبدیل و زادو ولد و توسعه صنعت دامپروری کاشمر را از اهداف جهاد کشاورزی شهرستان دانست و اظهار کرد:خوشبختانه با استفاده از ظرفیت دانشگاه ها و مراکز علمی اجرای طرح سند توسعه بخش کشاورزی شهرستان درحال اجرا می باشد تا بتوانیم این طرح را بطور علمی انجام دهیم.

مدیر جهاد کشاورزی کاشمر بیان کرد:همانند هشت سال دفاع مقدس که همکاران ما در پیشانی جنگ انجام وظیفه می کردند ، اکنون نیز در پیشانی جنگ اقتصادی درحال انجام وظیفه هستیم و خدمت به مردم کشور عزیزمان را افتخار می دانیم.

 

 

 

منبع:زوابط عمومی جهاد کشاورزی کاشمر

ادامه مطلب

اقتصادی

120 هکتار از باغات پسته خوشاب پروانه استاندارد محصول سالم می گیرند

منتشر شده

در

photo 2022 01 18 18 11 58 - 120 هکتار از باغات پسته خوشاب پروانه استاندارد محصول سالم می گیرند

 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خبر داد: 120 هکتار از باغات پسته شهرستان در حال گذراندن مراحل دریافت پروانه استاندارد محصول سالم هستند .

 

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،ابراهیم رودسرابی،مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خوشاب گفت : محصول سالم محصولی است که دارای حد استاندارد مواد شیمیایی شامل سموم و کودها بوده و عاری از عناصر و ترکیبات سمی و آلاینده بیش از حد مجاز باشد و مصرف محصول ناسالم باعث به خطر افتادن سلامت انسان و دام شده و مشکلات عدیده ای را به همراه دارد.

وی ادامه داد : برای اخذ مجوز محصول سالم ابتدا باید در سامانه مجوزهای الکترونیکی کشاورزی (سماک) ثبت نام انجام شود و پس از طی مراحل سامانه ای از جمله بارگذاری پروانه بهره برداری ، مدارک شناسنامه ای و مدارک مالکیت آب و زمین جهت بررسی و تأیید صحت و سقم مدارک، به کارشناس مدیریت کنترل کیفیت ارجاع داده شده و پس از تأیید کارشناس، نمونه برداری از محصول و آزمایش جهت بررسی عاری بودن محصول از مواد شیمیایی بیش از حد مجاز انجام می شود. در صورت سالم بودن محصول توسط اداره استاندارد با همکاری اداره جهاد کشاورزی مجوز لازمه صادر می شود.

 

رودسرابی گفت: در حال حاضر در شهرستان خوشاب50 هکتار پسته دارای پروانه استاندارد محصول سالم هستند که این مقدار امسال به 120 هکتار ارتقاء می یابد .

مدیر جهاد شهرستان افزود: پس از دریافت مجوز محصول سالم ، محصول مورد نظر با قیمت بالاتری نسبت به محصولات معمولی در بازار به فروش می رسد.

گفتنی است این پروانه هر ساله باید تمدید شود.

 

 

 

منبع: روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان خوشاب

ادامه مطلب

اجتماعی

استفاده از پلتفرم های محلی و مراکز نوآوری شهرستان کاشمر درجهت توزیع اقلام اساسی

منتشر شده

در

photo 2022 01 18 12 58 39 - استفاده از پلتفرم های محلی و مراکز نوآوری شهرستان کاشمر درجهت توزیع اقلام اساسی

جلسه مشترک کارگروه امنیت غذایی ،نظارت بازرسی و اقدام مشترک کاشمر درمحل فرمانداری شهرستان برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، مسلم ساقی، فرماندار کاشمر در جلسه مشترک کارگروه امنیت غذایی و نظارت بازرسی شهرستان که با حضور اعضاء برگزار شد گفت:با توجه به حساسیت وضعیت موجود ، تا زمانی که اخبار و اطلاعات دقیق و قطعی نباشد از انعکاس و اطلاع رسانی پرهیز شود.

ساقی بر رعایت سواد رسانه در انعکاس اخبار تأکید کرد و افزود:استفاده از پلتفرم های محلی و ظرفیت مراکز نوآوری در جهت توزیع اقلام اساسی می تواند بسیار موثر باشد.

 

همچنین،محمد شجعی، مدیر جهاد کشاورزی کاشمر ضمن ارائه گزارش عملکرد قرارگاه امنیت غذایی شهرستان گفت: تجهیز قرارگاه امنیت غذایی مستقر در جهاد کشاورزی شهرستان و همچنین جذب و ذخیره سازی اقلام اساسی مورد نیاز مردم در دستور کار قرار دارد.

شجعی از بازدید 83 مورد توسط اکیپ های نظارت بازرسی در هفته جاری و ارسال 13 پرونده تخلف به تعزیرات حکومتی خبر داد و افزود:با توجه به بازدیدهای میدانی صورت گرفته ، از لحاظ کمی و کیفی بازار در شرایط مطلوبی قرار دارد.

در پایان جلسه هرکدام از نمایندگان ادارات و نهادهای عضو قرارگاه مشترک امنیت غذایی شهرستان نسبت به عملکرد و مصوبات جلسات گذشته توضیحات لازم را ارائه کردند.

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها