با ما همراه باشید

سلامت

مشهد رتبه سوم اهدای عضو در کشور

منتشر شده

در

photo 2022 05 19 20 01 37 1 - مشهد رتبه سوم اهدای عضو در کشور

 

رییس بیمارستان تخصصی پیوند اعضای منتصریه گفت: مشهد رتبه سوم اهدای عضو از اهدا کننده مرگ مغزی را بعد از شیراز و تهران دارد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، محسن علی‌اکبریان ، رییس بیمارستان تخصصی پیوند اعضای منتصریه در نشست خبری که به مناسبت روز ملی اهدای عضو برگزار شد، در جمع خبرنگاران افزود: : مشهد رتبه سوم اهدای عضو از اهدا کننده مرگ مغزی را پس از شیراز و تهران در سطح کشور به خود اختصاص داده است.

وی خاطر نشان کرد: در حال حاضر بیشتر عمل‌های پیوند اعضا در مشهد قابل انجام است، پیوند کبد، پانکراس و کلیه در بیمارستان منتصریه، قلب، ریه و پوست در بیمارستان امام رضا(ع) مشهد و قرنیه در بیمارستان خاتم الانبیاء(ص) مشهد انجام می‌شود.

علی‌اکبریان گفت: از سال ۱۳۸۰ با تاسیس بیمارستان منتصریه مشهد و افزایش فرهنگ اهدای عضو، پیوند کلیه از دهنده زنده روند کاهشی دارد.

 

وی با اشاره به موفقیت و رشد پیوند کبد در بیمارستان منتصریه گفت: کار پیوند کبد در این بیمارستان از سال ۹۲ با تنها ۹ مورد آغاز شد و پارسال تعداد پیوند کبد در این بیمارستان به ۹۰ مورد افزایش داشته است.

 

این عضو انجمن پیوند اعضای ایران افزود : در بیماران مرگ مغزی این امکان وجود دارد که کبد به ۲ قسمت تقسیم شود و یک قسمت به بزرگسال و یک قسمت به کودک پیوند شود که همه موارد پیوند کبد به لحاظ تکنیکی در این بیمارستان قابل انجام است که در صورت اورژانسی بودن شرایط بیمار نیازمند به کبد، اگر بیمار مرگ مغزی وجود نداشته باشد به صورت موردی از پدر یا مادر یا خویشاوند درجه یک، پیوند انجام می‌شود.

 

وی افزود: بیمارستان فوق تخصصی پیوند اعضای منتصریه قطب بزرگ پیوند در شمال شرق کشور است و مایه افتخار شهر مشهد است.

 

علی اکبریان با اشاره به اهدای عضو از بیماران مرگ مغزی در دوران شیوع کرونا گفت: گرچه تعداد عمل‌های پیوند کبد در سال ۱۳۹۹ به زیر ۴۰ مورد رسید، اما در سال ۱۴۰۰ این عدد به بیش از ۹۰ مورد افزایش یافت و منجر به ثبت بالاترین آمار سالانه با وجود قرار داشتن در شرایط بحرانی کرونایی شد.

 

رییس بیمارستان پیوند اعضای منتصریه دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: از بیماران مرگ مغزی مبتلا به کرونا به دلیل میسر نبودن رعایت دستورالعملهای بهداشتی نمی توان هیچ عضوی برداشت، از سوی دیگر بیماران مبتلا به کرونا نیازمند به عضو هم باید پس از بهبودی جهت دریافت عضو اقدام کنند.

 

همچنین، ابراهیم خالقی،مسوول واحد فراهم‌آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی مشهد از رشد قابل توجه رضایت خانواده‌های بیماران مرگ مغزی خبر داد و گفت: در ابتدای راه‌اندازی واحد پیوند اعضای این دانشگاه کمتر از ۱۰ درصد خانواده‌های بیماران‌ مرگ مغزی رضایت به اهدا می‌دادند که این میزان اکنون به حدود ۷۰ درصد رسیده است.

 

وی افزود: هرسال بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ نفر از بیماران لیست انتظار دریافت کلیه و بین ۴۰ تا ۵۰ نفر از بیماران لیست انتظار دریافت کبد به علت نبود عضو پیوندی و یا نبود بیمار مرگ مغزی و یا مخالفت خانواده‌ها به اهدای عضو جان خود را از دست می‌دهند که با آگاه‌سازی و ترویج فرهنگ اهدای عضو می‌توان این آمار را کاهش داد.

 

خالقی گفت: سال گذشته اعضای ۱۳۱ بیمار مرگ مغزی در این دانشگاه به ۶۸۳ بیمار نیازمند عضو پیوند شد که بیشترین آمار اهدای عضو سالانه دانشگاه از ابتدای فعالیت تاکنون بوده است.

 

وی خاطر نشان کرد: از این تعداد اهدای عضو، ۲۱۵ مورد پیوند پوست، ۸۹ مورد پیوند کبد، ۱۸ مورد پیوند قلب، هفت مورد پیوند کلیه و پانکراس (لوزالمعده) همزمان با هم و نیز یک مورد پیوند پانکراس یا لوزالمعده انجام شده است.

 

مسوول واحد فراهم‌آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: همچنین از این تعداد، ۳۱ عضو شامل سه قلب، ۱۳ کلیه و ۱۵ کبد به مراکز پیوند عضو در تهران و شیراز جهت پیوند ارسال شده است.

 

شبنم مقدم

 

 

سلامت

یک روز در هفته پیست دوچرخه سواری ثامن را در اختیار بانوان ورزشکار دوچرخه سوار قرار می دهیم

منتشر شده

در

photo 2022 06 25 19 14 51 - یک روز در هفته پیست دوچرخه سواری ثامن را در اختیار بانوان ورزشکار دوچرخه سوار قرار می دهیم

 

سرپرست اداره کل ورزش و جوانان استان  خراسان رضوی گفت: یک روز در هفته پیست دوچرخه سواری ثامن را در اختیار بانوان ورزشکار دوچرخه سوار قرار می دهیم و سرویس ایاب و ذهاب این ورزشکاران را نیز رایگان برنامه ریزی می کنیم.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، سید علی اکبر هاشمی جواهری،سرپرست اداره کل ورزش و جوانان استان  خراسان رضوی این استان را مهد و ظرفیت رشته های مختلف ورزشی دانست و اظهار داشت: دوچرخه سواری علاوه بر سطح حرفه ای در بخش همگانی نیز ارتقا پیدا کرده است.

 

وی با اشاره به اینکه در لیگ والیبال برتر امسال یک تیم بعد از مدت ها از خراسان رضوی حضور دارد، اضافه کرد: استان ما در رشته های مختلف از جمله کشتی، ورزش زورخانه ای و … ملی پوش دارد و این نشان از ظرفیت بالای ورزشکاران در خراسان رضوی است.

 

 

 

منبع: روابط عمومی اداره کل ورزش و جوانان استان  خراسان رضوی

 

 

 

ادامه مطلب

سلامت

رییس سازمان نظام پزشکی مشهد در بازدید از بیمارستان ناظران: با تمام توان برای حل مشکلات این بیمارستان تلاش می کنیم

منتشر شده

در

photo 2022 06 25 19 10 25 - رییس سازمان نظام پزشکی مشهد در بازدید از بیمارستان ناظران: با تمام توان برای حل مشکلات این بیمارستان تلاش می کنیم

 

 

علیرضا صداقت، رئیس سازمان نظام پزشکی مشهد همراه با  مسعود زحمتکش مدیر روابط عمومی و خانم دکتر میرزایی معاونت آموزش فنی سازمان نظام پزشکی مشهد از بیمارستان ناظران بازدید کردند و از نزدیک در جریان تلاش های کادر درمان و مسائل و مشکلات این بیمارستان قرار گرفتند.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،در طی این بازدید حمید مستشاری، رئیس هیئت مدیره، افراسیابی مدیر عامل انجمن خیریه حمایت از بیماران سرطانی مشهد، خانی رئیس بیمارستان ناظران و  پیله ور، مدیر و مسئول فنی این بیمارستان حضور داشتند که با بیان تاریخچه از نحوه شکل گیری و خدمات ارائه شده توسط انجمن به مشکلات مرکز رادیوتراپی و انکولوژی رضا و بیمارستان ناظران در خصوص حذف ارز دولتی برای واردات تجهیزات و لوازم یدکی مورد نیاز در بخش های مختلف پزشکی، نگرانی از افزایش قیمت دارو و احتمال حذف ارز ترجیحی آن که باعث چندین برابر شدن مشکلات بیماران سرطانی خواهد شد، اشاره داشتند .

 

صداقت در این بازدید ضمن تقدیر و تشکر از زحمات انجمن و خدمات ارائه شده در بیمارستان ناظران و مرکزرادیوتراپی و انکولوژی رضا، افزود: هدف از این بازدیدها این است که بیمارستان‌ها و کادر درمان، سازمان نظام پزشکی را از خود بدانند و بتوانیم در مشارکت با هم در راه رفع مشکلات گام برداریم.

 

وی تاکید کرد: حداکثر تلاش و توان خود را برای حل مشکلات بیمارستان و انجمن به کار می گیرد.

 

 

منبع:روابط عمومی بیمارستان ناظران

 

 

ادامه مطلب

سلامت

جمع آوری 8 هزار انشعاب غیرمجاز در مشهد؛ هدف گذاری شده است

منتشر شده

در

photo 2022 06 21 21 13 43 - جمع آوری 8 هزار انشعاب غیرمجاز در مشهد؛ هدف گذاری شده است

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد از هدفگذاری برای شناسایی، جمع آوری و تعیین تکلیف 8 هزار انشعاب غیرمجاز آب در مشهد برای سال جاری خبر داد .

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، حسین اسماعیلیان،مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد با اعلام این خبر افزود: انشعابات غیرمجاز در شرایط کم آبی منجر به برهم خوردن توازن و عدم اجرای عدالت در آبرسانی به خصوص در مناطق روستایی می شود.

 

وی اظهار کرد: برخورد با انشعابات غیرمجاز به صورت جدی در دستور کار شرکت است و با پیگیری حقوقی و حمایت دستگاه قضا، احکام بازدارنده ای برای متخلفان صادر می شود.

 

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد تصریح کرد: انشعابات غیرمجاز علاوه بر وارد کردن خسارت به تاسیسات شرکت و خطوط انتقال، تهدیدی برای بهداشت و سلامت افراد است؛ از این رو متخلفان علاوه بر جریمه ممکن است به حبس نیز محکوم شوند.

 

اسماعیلیان افزود: از آنجایی که انشعابات غیرمجاز در مسیر خط انتقال آب به مشهد و بیشتر متعلق به باغ ویلاها هستند لذا شهروندان در زمان خرید یک ملک باید برای اطمینان از مجاز بودن انشعاب آب آن، از شرکت آب و فاضلاب مشهد استعلام اخذ کنند.

 

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد ادامه داد: طی روزهای گذشته با همراهی دستگاه قضایی، انشعاب غیرمجازی در شهرستان گلبهار کشف شد که 15 باغ ویلا از آن تغذیه می شدند.

 

اسماعیلیان گفت: انشعابات غیرمجاز موضوع مستمری است که همواره وجود دارد و ریشه این انشعابات به عواملی نظیر ساخت و ساز غیرمجاز و محدودیت های قانونی برای واگذاری انشعابات مصارف زیاد ؛ بازمی گردد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع:مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد

 

 

 

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها