با ما همراه باشید

محیط زیست

مطالبه گری سمن ها بر مدار قانون / نظام مند شدن فعالیت ها در حوزه های تخصصی

منتشر شده

در

IMG 5815 1601200 - مطالبه گری سمن ها بر مدار قانون / نظام مند شدن فعالیت ها در حوزه های تخصصی

اولین نشست سمن های محیط زیست استان با سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان به صورت حضوری و بر خط، با حضور رئیس شبکه تشکل های محیط زیستی استان و اعضای سمن های محیط زیستی، در محل سالن جلسات شهید صادقی اداره کل حفاظت محیط زیست استان برگزار شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، مهدی اله پور، در این نشست ضمن تشکر از اقدامات صورت گرفته توسط فعالان محیط زیست استان، بیان داشت: مطالبه گری سمن ها و تشکل های مردم نهاد باید به صورت نظام مند و قانونی باشد.

 

سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی عنوان  کرد: با توجه به گستردگی مطالب و مباحث و چالش های زیست محیطی در استان، موضوعات بصورت تخصصی و با توجه به علاقه مندی سمن ها در حوزه های محیط زیست انسانی ” مدیریت و

ساماندهی پسماند – مصرف بهینه انرژی – مدیریت سبز – آلودگی هوا و …” و محیط زیست طبیعی “حیات وحش- تخریب عرصه های طبیعی- تالاب ها- بحران آب- چالش های آبی- تغییر اقلیم- آتش سوزی مراتع و ..” و بخش آموزش و فرهنگ سازی عمومی دسته بندی

شود و هر سمن زیست محیطی حوزه فعالیت خود را اعلام نماید تا در همان راستا جلسات تخصصی برگزار شود.

 

 

این مقام مسئول ادامه داد: در جامعه نیاز به آگاهی بخشی، فرهنگ سازی و آموزش داریم که البته با استفاده از تکنولوژی و برگزاری وبینارهای آموزشی در زمان همه گیری بیماری کرونا، اقدامات زیادی با همکاری و مشارکت فعالان محیط زیستی در این خصوص انجام شده است.

 

حمید طراوتی رئیس شبکه تشکل های محیط زیستی استان ضمن خوش آمد گویی به سرپرست جدید اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی، بیان داشت: سمن های محیط زیستی در کنار دستگاه های اجرایی باید به دنبال مطالبه گری باشند و از هر گونه کار نمایشی، خرد و کوچک پرهیز کنند.

 

وی در ادامه عمده ترین موضوعات و چالش های کشور در زمینه آب، تالاب ها- سدها- آب های زیر زمینی- مصرف بی رویه- آلودگی ناشی از سوخت های فسیلی و تجدید ناپذیر- تولید انبوه خودرو- زباله و پسماند- تخریب منابع طبیعی-تغییر اقلیم و گرمایش زمین- توجه به موضوع گردشگری- بوم گردی و اکوتوریسم که جایگزین صادرات نفت می باشد، را عنوان کرد.

 

رئیس شبکه تشکل های محیط زیستی استان، در خصوص ارتقای فرهنگ زیست محیطی و گسترش آن گفت: باید در این موضوع تغییر رویکرد دهیم و از فضای مجازی بیشترین استفاده را برای آگاه سازی و افزایش مشارکت مردمی داشته باشیم.

 

در ادامه این نشست، سمن های محیط زیستی که بصورت حضوری و بر خط در این نشست حضور داشتند، ضمن معرفی فعالیت های خود به بیان چالش ها و مشکلات زیست محیطی و همچنین ارائه راهکارها و پیشنهادات پرداختند.

 

در پایان از سمن های فعال در طرح ملی توان افزایی تشکل های غیر دولتی، محیط زیستی و منابع طبیعی منطقه 4 کشوری با محوریت خراسان رضوی با اهدا لوح، تقدیر شد.

 

 

منبع: روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی

 

 

عمرانی

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد خبر داد: شناسایی بیش از 2 هزار و 500 انشعاب غیر مجاز در مشهد

منتشر شده

در

شناسایی 2500 انشعاب غیرمجاز در مشهد - مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد خبر داد: شناسایی بیش از 2 هزار و 500 انشعاب غیر مجاز در مشهد

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد گفت: در سال جاری، شناسایی، جمع آوری و تعیین تکلیف 8000 انشعاب و مصرف غیر مجاز در دستور کار این شرکت قرار گرفته است.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،حسین اسماعیلیان،مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد افزود: در 4 ماهه ابتدایی سال جاری نیز بالغ بر 2500 انشعاب و مصرف غیر مجاز شناسایی و تعداد 2200 مورد تعیین تکلیف شده است.

 

وی درباره  اقدامات این شرکت برای شناسایی مصارف و انشعابات غیرمجاز اظهار داشت: بنا بر حساسیت موضوع مصارف و انشعابات غیر مجاز آب و با توجه به اقدامات مرتبط با مدیریت تنش آبی در سال های اخیر، شناسایی و برخورد با انشعابات و مصارف غیرمجاز که موجب تضییع حقوق مشترکین و عدم امکان توزیع عادلانه این نعمت خداوندی و نیز ایجاد خسارت به شبکه و تأسیسات آب همچون تخریب شبکه، هدر رفت آب، عدم پرداخت آب بهاء و آلودگی شبکه آب شهری می شود، از سال گذشته با پیگیری های مکرر و اخذ مجوز از مراجع قضایی و نظارتی، اقدامات گسترده¬ای در حوزه تعیین تکلیف انشعابات غیرمجاز انجام شده و در واقع تشدید برخورد با این انشعابات و پیگیری برای صدور احکام بازدارنده در دستور کار قرار گرفته است.

 

وی افزود: در حال حاضر جهت برخورد با استفاده کنندگان از انشعاب غیرمجاز صرفا به یک جریمه مالی اکتفا نمی شود، بلکه دستگاه قضایی هم جرایم قانونی بالاتری در نظر گرفته و هم احکام شدیدتری در این خصوص صادر می شود که حتی می تواند منجر به مجازات حبس برای فرد خاطی شود.

 

اسماعیلیان تصریح کرد: در سال 1400 بالغ بر 10 هزار و 400 مورد انشعاب و مصارف غیر مجاز شناسایی و تعیین تکلیف شد که یکی از مهمترین عوامل کاهش آب بدون درآمد شرکت به میزان 1 درصد می¬باشد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد از عموم شهروندان خواست به منظور جلوگیری از تضییع حقوق مشترکین، در صورت مشاهده مواردی از انشعابات و یا مصارف غیرمجاز، مراتب را از طریق سامانه سوت زنی و از طریق تماس با سامانه 122 و ورود به کلید 4، مراجعه به وبگاه شرکت آبفا مشهد به نشانی www.abfamashhad.ir بخش “سوت زنی” ، تماس با شماره تلفن همراه 09981459381 متعلق به دفتر بازرسی و پاسخگویی به شکایات، در ساعات اداری و یا ارسال پیامک در تمامی ساعات شبانه روز و همچنین تماس با پیغام گیر دفتر حراست به شماره 37644100اطلاع رسانی کنند.

 

 

 

 

منبع:روابط عمومی آبفا مشهد

 

ادامه مطلب

محیط زیست

نصب پنل خورشیدی روی استخرهای ذخیره آب کشاورزی علاوه برتولیدبرق از تبخیر آب نیزجلوگیری می کند

منتشر شده

در

photo 2022 08 02 18 12 46 - نصب پنل خورشیدی روی استخرهای ذخیره آب کشاورزی علاوه برتولیدبرق از تبخیر آب نیزجلوگیری می کند

جلسه تشکیل و تعیین هیئت رئیسه شرکت تعاونی آبزی پروری ترشیزبا حضور کارشناسان و پرورش دهندگانی از شهرستان های کاشمر،خلیل آباد و کوهسرخ درمحل مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان کاشمر برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران محمد شجعی، مدیرجهاد کشاورزی کاشمر درجلسه تشکیل شرکت تعاونی آبزی پروری در خصوص نوآوری در بخش آبزی پروری و تغییر ساختار آبزی پروری منطقه از شکل سنتی به هوشمند و پیشرفته تاکید کرد.

شجعی افزود:از جمله برنامه های موثر در این خصوص می توان به شناسنامه دار کردن آبزیان، توسعه کمی تولید در واحد سطح، ایجاد شهرک های شیلاتی، آبزی پروری ارگانیک و تهیه نقشه راه آبزی پروری اشاره کرد.

وی بر نصب پنل های خورشیدی روی استخرهای ذخیره آب کشاورزی تآکید کرد و هدف از پرورش ماهی در این استخرها را افزایش ضریب تولید، ایجاد منبع درآمد،غنی سازی آب و استفاده از این آب در بخش کشاورزی عنوان کرد.

مدیر جهاد کشاورزی کاشمر از تبخیر دوبرابری آب نسبت به بارش های سالیانه در استخرهای ذخیره آب کشاورزی خبر داد و بیان کرد:با نصب پنل خورشیدی روی استخرهای ذخیره آب کشاورزی علاوه بر تولید و رفع نیاز به برق مصرفی مجموعه مورد نظراز تبخیر آب نیز جلوگیری می شود.

شجعی اظهار کرد:اگر بخواهیم برای بخش شیلات منطقه آینده درست وبا منبع درآمد پایداری متصور باشیم می بایست تشکیل تعاونی آبزی پروری منطقه را در دستور کار قرار دهیم.

در ادامه، آبزی پروران شهرستان به بیان مشکلات خود از جمله اخذ تسهیلات و هزینه های تولید ، مشکلات کارخانه های خوراک آبزیان و تمدید پروانه های بهره برداری واحدهای موجود خود پرداخته و خواستار ارائه راهکار و رفع مشکلات موجود شدند.

 

 

منبع:روابط عمومی جهادکشاورزی کاشمر

ادامه مطلب

محیط زیست

در پی بارش‌های اخیر؛ یک میلیون متر مکعب به ذخایر آبی سدهای آب شرب مشهد اضافه شد

منتشر شده

در

photo 2022 08 02 17 19 17 - در پی بارش‌های اخیر؛ یک میلیون متر مکعب به ذخایر آبی سدهای آب شرب مشهد اضافه شد

مدیردفتر بهره برداری از آب های شرب شهرستان مشهد گفت: به دنبال بارش های اخیر در مشهد، سیلاب های اخیر حدود یک میلیون متر مکعب به ذخایر آبی سدهای آب شرب مشهد اضافه کرده است.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، امیر سالکی با اعلام این خبر، اظهارکرد: باوجود سیلاب های رخ داده، در حال حاضر ۲۹۸ میلیون مترمکعب آب در مخازن چهارسد تامین کننده آب شرب شهرستان مشهد ذخیره شده است.

وی با اشاره به اینکه سیلاب های اخیر به طور کامل مهار شده است، افزود: با توجه به اینکه حجم ذخیره سدها کم بوده سیلاب های وارد به سد های تامین کننده آب این شهر خسارتی وارد نکرده است.

سالکی با بیان اینکه وضعیت ذخیره آب در سد دوستی 271/92 میلیون متر مکعب است، گفت: حجم ذخیره آب در سدها در سال جاری 298 میلیون متر مکعب بوده که این آمار در سال گذشته 423 میلی متر مربع بوده است.

مدیر دفتر بهره برداری از آب های شرب شهرستان مشهدبا اشاره به اینکه حجم ورودی آب در ایتدای سال آبی 90.37 میلی متر بوده است، ادامه داد: سدها در سال آبی گذشته در مدت مشابه 33 درصد پر بوده اند که در سال آبی جاری این آمار 24 درصد بوده است.

وی با اشاره به وضعیت بارندگی استان، گفت: بارندگی استان در سال آبی گذشته 98.8 میلی متر بوده که این رقم در سال آبی جاری به 165 میلی متر رسیده است که شاهد افزایش 67 درصدی بارش نسبت به سال آبی گذشته و کاهش 23 درصدی نسبت به متوسط میان مدت بودیم.

 

 

منبع: روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها