با ما همراه باشید

محیط زیست

مطالبه گری سمن ها بر مدار قانون / نظام مند شدن فعالیت ها در حوزه های تخصصی

منتشر شده

در

IMG 5815 1601200 - مطالبه گری سمن ها بر مدار قانون / نظام مند شدن فعالیت ها در حوزه های تخصصی

اولین نشست سمن های محیط زیست استان با سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان به صورت حضوری و بر خط، با حضور رئیس شبکه تشکل های محیط زیستی استان و اعضای سمن های محیط زیستی، در محل سالن جلسات شهید صادقی اداره کل حفاظت محیط زیست استان برگزار شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، مهدی اله پور، در این نشست ضمن تشکر از اقدامات صورت گرفته توسط فعالان محیط زیست استان، بیان داشت: مطالبه گری سمن ها و تشکل های مردم نهاد باید به صورت نظام مند و قانونی باشد.

 

سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی عنوان  کرد: با توجه به گستردگی مطالب و مباحث و چالش های زیست محیطی در استان، موضوعات بصورت تخصصی و با توجه به علاقه مندی سمن ها در حوزه های محیط زیست انسانی ” مدیریت و

ساماندهی پسماند – مصرف بهینه انرژی – مدیریت سبز – آلودگی هوا و …” و محیط زیست طبیعی “حیات وحش- تخریب عرصه های طبیعی- تالاب ها- بحران آب- چالش های آبی- تغییر اقلیم- آتش سوزی مراتع و ..” و بخش آموزش و فرهنگ سازی عمومی دسته بندی

شود و هر سمن زیست محیطی حوزه فعالیت خود را اعلام نماید تا در همان راستا جلسات تخصصی برگزار شود.

 

 

این مقام مسئول ادامه داد: در جامعه نیاز به آگاهی بخشی، فرهنگ سازی و آموزش داریم که البته با استفاده از تکنولوژی و برگزاری وبینارهای آموزشی در زمان همه گیری بیماری کرونا، اقدامات زیادی با همکاری و مشارکت فعالان محیط زیستی در این خصوص انجام شده است.

 

حمید طراوتی رئیس شبکه تشکل های محیط زیستی استان ضمن خوش آمد گویی به سرپرست جدید اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی، بیان داشت: سمن های محیط زیستی در کنار دستگاه های اجرایی باید به دنبال مطالبه گری باشند و از هر گونه کار نمایشی، خرد و کوچک پرهیز کنند.

 

وی در ادامه عمده ترین موضوعات و چالش های کشور در زمینه آب، تالاب ها- سدها- آب های زیر زمینی- مصرف بی رویه- آلودگی ناشی از سوخت های فسیلی و تجدید ناپذیر- تولید انبوه خودرو- زباله و پسماند- تخریب منابع طبیعی-تغییر اقلیم و گرمایش زمین- توجه به موضوع گردشگری- بوم گردی و اکوتوریسم که جایگزین صادرات نفت می باشد، را عنوان کرد.

 

رئیس شبکه تشکل های محیط زیستی استان، در خصوص ارتقای فرهنگ زیست محیطی و گسترش آن گفت: باید در این موضوع تغییر رویکرد دهیم و از فضای مجازی بیشترین استفاده را برای آگاه سازی و افزایش مشارکت مردمی داشته باشیم.

 

در ادامه این نشست، سمن های محیط زیستی که بصورت حضوری و بر خط در این نشست حضور داشتند، ضمن معرفی فعالیت های خود به بیان چالش ها و مشکلات زیست محیطی و همچنین ارائه راهکارها و پیشنهادات پرداختند.

 

در پایان از سمن های فعال در طرح ملی توان افزایی تشکل های غیر دولتی، محیط زیستی و منابع طبیعی منطقه 4 کشوری با محوریت خراسان رضوی با اهدا لوح، تقدیر شد.

 

 

منبع: روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی

 

 

محیط زیست

کاشت نهال در جلوگیری از فرسایش خاک بسیار موثر است

منتشر شده

در

photo 2023 01 28 18 45 01 - کاشت نهال در جلوگیری از فرسایش خاک بسیار موثر است

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان خلیل آباد در جمع دهیاران و شورای اسلامی شهرستان با بیان اینکه یکی از راههای جلوگیری فرسایش خاک ، کاشت نهال است گفت: یک میلیارد نهال طی ۴ سال در سطح کشور تولید وکاشته می شود.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،حمید ترابی در جمع دهیاران و شورای اسلامی شهر و روستا اظهار داشت کاشت نهال می تواند در حوزه احیای منابع طبیعی حفظ و جلوگیری از فرسایش خاک نقش موثر ایفا کند.

وی با بیان اینکه برای حفاظت هر چه بهتر از عرصه های منابع طبیعی ضمن آگاهی بخشی در جامعه می بایست طرح هایی به منظور افزایش پوشش گیاهی در کشور اجرایی شوند ، افزود: هدف گذاری تولید وکاشت این تعداد نهال نمونه ای از اقدام مردمی سازمان منابع طبیعی است که با مشارکت بخش خصوصی و مردم با کمک دهیاران جهت حفظ منابع آب و خاک به انجام می رسد.

وی با تاکید بر حفاظت از عرصه های منابع طبیعی در حوزه خاک و آب ، بیابان و جنگل به کمک و مشارکت مردم با همیاری دهیاران میسر می شود افزود: برای کمک به بهبود منابع آبی می بایست امکانات ، ظرفیت های موجود به کار گرفته شود .
کاشت مناسب هر اقلیم که بتواند با شرایط خاص کم آبی ، خشکی و شوری مقاومت کند یکی از این اقدامات تلقی می شود.

ادامه مطلب

محیط زیست

تجلیل از جنگلبانان برگزیده در خراسان رضوی

منتشر شده

در

photo 2023 01 26 13 22 02 - تجلیل از جنگلبانان برگزیده در خراسان رضوی

ششمین جشنواره روز جنگلبان و جانثاران منابع طبیعی و آبخیزداری با حضور برگزیدگان استانی برگزار شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،محسن فنودی،مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی گفت: با تلاش شبانه روزی جنگلبانان ، قرقبانان در یگان حفاظت از عرصه های منابع طبیعی امروز بیشتر از گذشته در امر حفاظت و صیانت از انفال موفق عمل می کنند.

فنودی ضمن تاکید بر ارتقاء سطح حفاظت و حراست از عرصه های منابع طبیعی گفت این موفقیت ها را به بهاء بسیار زیادی که جان جنگلبانان ما میباشد به دست آوردیم .

وی ضمن تجلیل از مقام شهید مهندس غلامی که در سال جاری و در راه اجرای احکام و جلوگیری از تخریب اراضی ملی جان به جان آفرین تسلیم کرد گفت باید با تدبیر و همکاری مستمر با دستگاه های متولی در حفظ و حراست از انفال بکوشیم.

در حاشیه مراسم اعظم ملائی ، رئیس اداره آموزش ، ترویج و مشارکتهای مردمی اداره کل به عنوان متولی جشنواره به خبرنگار ما گفت : ششمین جشنواره روز جنگلبان و جانثاران منابع طبیعی در چهار بخش انتخاب جنگلبان نمونه ویژه نیروهای حفاظتی اداره ، تجلیل از ایثارگران و خانواده جانثاران حوزه منابع طبیعی مخصوص نیروهای حفاظتی و داوطلب و همیار طبیعت که در حین ماموریت دچار حادثه و آسیب می شوند ، جنگلبان افتخاری و نیروهایی که در حوزه منابع طبیعی فعالیت شاخص و یا ابتکار عمل ویژه و نواوری داشتند و بخش عشق و افتخار مربوط به خانواده جنگلبان که فعالیت شاخص فرهنگی ، هنری، اقتصادی اجتماعی شغل جنگلبان را ترویج  کردند.

وی اظهار داشت: با توجه به اعلام نظر کمیته استانی داوران مسلم شاکری از شهرستان قوچان ، احمد غلامی از شهرستان رشتخوار، ارسلان مخموری از شهرستان مشهد به عنوان جنگلبان نمونه ، مجید فانی بردسکن و خانم فهیمه رئیس زاده سرمزده کاشمر به عنوان جنگلبان افتخاری و در بخش عشق و افتخار حمیدرضا کریمی شهرستان ششتمد و شایان عوض وردی مقدم از شهرستان سبزوار و در بخش ایثارگران جواد غلامی طبسی و علی اکبر نجم آبادی انتخاب شدند که با لوح تقدیر از انان تجلیل شد.

 

 

منبع:روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی

ادامه مطلب

اجتماعی

امضاءتفاهم نامه همکاریهای مشترک ترویج فرهنگ منابع طبیعی در شهرستان درگز

منتشر شده

در

photo 2023 01 24 17 39 59 - امضاءتفاهم نامه همکاریهای مشترک ترویج فرهنگ منابع طبیعی در شهرستان درگز

به منظور ایجاد مشارکت و ترویج فرهنگ منابع طبیعی در بین کودکان و نوجوانان، تفاهم نامه همکاریهای مشترک بین اداره منابع طبیعی و آبخیزداری و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان درگز امضا شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،جواد پهلوان زاده،رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان درگز با بیان این خبر گفت: با توجه به اهمیت فرهنگ سازی و تحقق منویات مقام معظم رهبری در تبدیل فرهنگ منابع طبیعی به معارف عمومی که لزوما می بایست ازسنین خردسالی آغاز شود این تفاهمنامه که یک اقدام مشترک بین دودستگاه اجرایی میباشد امضاء شد.

پهلوان زاده افزود: براساس این تفاهم نامه منابع طبیعی و آبخیزداری در زمینه برگزاری اردوهای آموزشی ، ترویجی و بازدید از پروژه های اجرا شده ، کارگاههای حضوری ومجازی جهت نونهالان ، کودکان مشارکت آنان در مراسمات کاشت نهال را فراهم می آورد و کانون پرورش فکری و نوجوانان هم در ایجاد زمینه ثبت نام در طرح همیار طبیعت ، حضور کارشناسان منابع طبیعی در کارگاههای آموزشی ترویجی کودکان ونوجوانان برای تحقق این هدف همکاری می  کنند.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به همکاری و تعامل مثبت و سازنده با دستگاههای آموزشی و اجرایی شهرستان بسترها برای توسعه همکاری در راستای ترویج فرهنگ منابع طبیعی فراهم می باشد.

ادامه مطلب

برترین ها