با ما همراه باشید

محیط زیست

مطالبه گری سمن ها بر مدار قانون / نظام مند شدن فعالیت ها در حوزه های تخصصی

منتشر شده

در

IMG 5815 1601200 - مطالبه گری سمن ها بر مدار قانون / نظام مند شدن فعالیت ها در حوزه های تخصصی

اولین نشست سمن های محیط زیست استان با سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان به صورت حضوری و بر خط، با حضور رئیس شبکه تشکل های محیط زیستی استان و اعضای سمن های محیط زیستی، در محل سالن جلسات شهید صادقی اداره کل حفاظت محیط زیست استان برگزار شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، مهدی اله پور، در این نشست ضمن تشکر از اقدامات صورت گرفته توسط فعالان محیط زیست استان، بیان داشت: مطالبه گری سمن ها و تشکل های مردم نهاد باید به صورت نظام مند و قانونی باشد.

 

سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی عنوان  کرد: با توجه به گستردگی مطالب و مباحث و چالش های زیست محیطی در استان، موضوعات بصورت تخصصی و با توجه به علاقه مندی سمن ها در حوزه های محیط زیست انسانی ” مدیریت و

ساماندهی پسماند – مصرف بهینه انرژی – مدیریت سبز – آلودگی هوا و …” و محیط زیست طبیعی “حیات وحش- تخریب عرصه های طبیعی- تالاب ها- بحران آب- چالش های آبی- تغییر اقلیم- آتش سوزی مراتع و ..” و بخش آموزش و فرهنگ سازی عمومی دسته بندی

شود و هر سمن زیست محیطی حوزه فعالیت خود را اعلام نماید تا در همان راستا جلسات تخصصی برگزار شود.

 

 

این مقام مسئول ادامه داد: در جامعه نیاز به آگاهی بخشی، فرهنگ سازی و آموزش داریم که البته با استفاده از تکنولوژی و برگزاری وبینارهای آموزشی در زمان همه گیری بیماری کرونا، اقدامات زیادی با همکاری و مشارکت فعالان محیط زیستی در این خصوص انجام شده است.

 

حمید طراوتی رئیس شبکه تشکل های محیط زیستی استان ضمن خوش آمد گویی به سرپرست جدید اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی، بیان داشت: سمن های محیط زیستی در کنار دستگاه های اجرایی باید به دنبال مطالبه گری باشند و از هر گونه کار نمایشی، خرد و کوچک پرهیز کنند.

 

وی در ادامه عمده ترین موضوعات و چالش های کشور در زمینه آب، تالاب ها- سدها- آب های زیر زمینی- مصرف بی رویه- آلودگی ناشی از سوخت های فسیلی و تجدید ناپذیر- تولید انبوه خودرو- زباله و پسماند- تخریب منابع طبیعی-تغییر اقلیم و گرمایش زمین- توجه به موضوع گردشگری- بوم گردی و اکوتوریسم که جایگزین صادرات نفت می باشد، را عنوان کرد.

 

رئیس شبکه تشکل های محیط زیستی استان، در خصوص ارتقای فرهنگ زیست محیطی و گسترش آن گفت: باید در این موضوع تغییر رویکرد دهیم و از فضای مجازی بیشترین استفاده را برای آگاه سازی و افزایش مشارکت مردمی داشته باشیم.

 

در ادامه این نشست، سمن های محیط زیستی که بصورت حضوری و بر خط در این نشست حضور داشتند، ضمن معرفی فعالیت های خود به بیان چالش ها و مشکلات زیست محیطی و همچنین ارائه راهکارها و پیشنهادات پرداختند.

 

در پایان از سمن های فعال در طرح ملی توان افزایی تشکل های غیر دولتی، محیط زیستی و منابع طبیعی منطقه 4 کشوری با محوریت خراسان رضوی با اهدا لوح، تقدیر شد.

 

 

منبع: روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی

 

 

فرهنگی

دوره آموزشی بازیافت آنلاین برای کارکنان اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی برگزار شد

منتشر شده

در

پسماند - دوره آموزشی بازیافت آنلاین برای کارکنان اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی برگزار شد

 

 

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی اداره کل راه و شهرسازی استان خراسان رضوی از برگزاری دوره آموزشی بازیافت آنلاین به منظور فرهنگ سازی و ارتقای دانش زیست محیطی کارکنان این اداره کل خبر داد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، مهدی ذبیحی، معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی از برگزاری دوره آموزشی بازیافت آنلاین به منظور فرهنگ سازی و ارتقای دانش زیست محیطی کارکنان این اداره کل خبر داده؛ افزود: این دوره آموزشی بمنظور تحقق اهداف برنامه مدیریت سبز از طریق بهره‌گیری از فناوری‌های مناسب و با نصب نرم افزارهای (اکو، بهروب و بازیست) زباله خشک تحویل و از طریق نرم افزار کیف پول شارژ می شود.

 

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی با بیان اینکه مدیریت سبز الگویی ارزشمند در مصرف بهینه بوده که تحقق آن افزون بر مزایای زیست محیطی تکمیل کننده راهبردهای اقتصاد مقاومتی نیز است، خاطر نشان کرد: این دوره آموزشی با همکاری سازمان مدیریت پسماند شهرداری مشهد و با حضور 40 نفر از کارکنان اداره کل راه و شهرسازی با رعایت پروتکل های بهداشتی در سالن اجتماعات این اداره کل برگزار شد.

 

 

 

منبع:اداره ارتباطات و اطلاع رسانی اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی

ادامه مطلب

فرهنگی

برگزاری بیش از 14 هزار نفر روز آموزشی برای همکاران ، مجریان و بهره برداران منابع طبیعی خراسان رضوی

منتشر شده

در

photo 2022 01 15 12 14 47 - برگزاری بیش از 14 هزار نفر روز آموزشی برای همکاران ، مجریان و بهره برداران منابع طبیعی خراسان رضوی

بیش از 14 هزار نفر روز آموزشی برای همکاران ، مجریان و بهره برداران منابع طبیعی خراسان رضوی برگزار شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،سید حسین حسینی کیا، رئیس اداره آموزش ،ترویج و مشارکت های مردمی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی با اعلام این مطلب گفت : از ابتدای سال جاری تا کنون میزان مصوب سازمان در خصوص آموزش مجریان و بهره بردران 10 هزار و 466 نفر روز بوده که تا کنون این اداره موفق به برگزاری 11 هزار 227 نفر روز برای بهره برداران شده که رشد صد در صدی به همراه داشته است.

وی در ادامه اظهار داشت : دوره های ویژه همکاران 2 هزار و 986 نفر روز بوده که شامل آشنایی با طرح مرتعداری ،مدیریت چرا ، اطفا حریق ، نحوه تشکیل تعاونیها ، همیاران طبیعیت و نقش آنها در مدیریت پایدار منابع طبیعی ، حفاظت و احیاء منابع طبیعی با مشارکت جوامع محلی ، آشنایی با قوانین و مقررات منابع طبیعی ، آشنایی با بیمه مراتع ، تثبیت شن های روان و بیابان زدایی ، معرفی صندوق حمایت از بخش کشاورزی و منابع طبیعی و نقش آن در پایداری منابع طبیعی ، تولید نهال ، جمع آوری و نگهداری بذور جنگلی ، زراعت چوب ، احداث و نگهداری بوستان روستایی ، تبدیل دیمزارهای کم بازده به علوفه ، آشنایی با علل و عوامل تخریب عرصه های جنگلی و مرتعی ، اصول و مبانی کار آفرینی در بخش منابع طبیعی ، اطفاء حریق، کارگاه آموزشی ترویجی در حفظ و احیاء و توسعه منابع طبیعی ، آشنایی با روند اجرای طرح های جنگلداری را می توان نام برد.

وی گفت : کارگاه اموزشی مصوب سازمان 2 دوره بوده است که این اداره تا کنون 5 دوره برگزار نموده و رشد 250 درصدی داشته است.

حسینی کیا افزود: علیرغم شيوع ویروس کرونا در سطح کشور،منابع طبیعی استان دوره های آموزشی خود را با فراهم کردن بسترهای لازم از طريق فضای مجازی و به صورت مستمر برگزار می کند.

سید حسین حسینی کیاگفت : نقش آموزش و ترویج در تبیین جایگاه منابع طبیعی بین اقشار مردم یکی ازمهم‌ترین ضروریاتی است که نباید مورد غفلت واقع شود و باید از روش‏‌های مختلف در راستای نهادینه کردن فرهنگ صیانت و حفاظت از منابع طبیعی در کشور استفاده کرد.

ادامه مطلب

عمرانی

اتمام عملیات بذرپاشی 250 هکتار از اراضی مرتعی در شهرستان زبرخان

منتشر شده

در

photo 2022 01 13 08 58 00 - اتمام عملیات بذرپاشی 250 هکتار از اراضی مرتعی در شهرستان زبرخان

 

پروژه عملیات ذخیره نزولات توأم با بذر پاشی در سطح 250 هکتار از مراتع شهرستان زبرخان با مشارکت مرتعداران به اتمام رسید.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،علی اصغر سهلی، رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان زبرخان با اعلام این خبر گفت: پروژه احیاء و اصلاح مراتع که با هدف حفظ آب و خاک و ذخیره نزولات جوی و کاهش فشار به مراتع شهرستان اجرا شده است؛ در واقع موجبات تغذیه سفره های زیرزمینی و افزایش پوشش گیاهان مرتعی و بالطبع رشد اقتصادی خانواده های منتفع از مراتع را به همراه دارد.

 

وی افزود: مرتع چاه نوروزی از مراتع دارای طرح مرتعداری احاله مدیریت شده به مرتعداران که در سطح معادل 250 هکتار با بذوری همچون سکاله ،النگاتوم و آتریپلکس بذرکاری شد.

 

وی خاطر نشان کرد: این پروژه که مورد بازبینی رئیس گروه اصلاح و احیاء مراتع سازمان جنگلها واقع شد مثبت ارزیابی شد.

 

وسعت مراتع منطقه چاه نوروز بالغ 6800 هکتار بوده که دراین مرحله 250 هکتار آن بذرکاری شده و 330 بهره بردار با 6800 راس دام سبک و مجاز از آن تعلیف می شوند.

 

 

 

منبع:روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی

ادامه مطلب

برترین ها