با ما همراه باشید

عمرانی

معاون دادستان مشهدخواستار شد : تسریع در روند اجرای پروژه مرمت سرای عزیزالله اف

منتشر شده

در

photo 2021 10 09 11 00 44 - معاون دادستان مشهدخواستار  شد : تسریع در روند اجرای پروژه مرمت سرای عزیزالله اف

معاون دادستان مشهد به عنوان مدعی العموم خواستار تسریع در روند اجرای پروژه مرمت سرای عزیزالله اف شد.

 

به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، حجت الاسلام صالح معاون دادستان مشهد و رئیس مجتمع قضایی ثامن به همراه جمعی از مسئولین اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی و کارشناسان شهرداری منطقه ثامن از روند پروژه احیا و مرمت سرای عزیزالله اف بازدید کرد.

وی در حاشیه این بازدید با بیان اینکه انتظارات ما در باره اجرای این پروژه برآورده نشده و بنا بر اذعان مسئولین میراث فرهنگی پس از گذشت بیش از یک سال و نیم از تصمیم به اجرای این پروژه تنها ۲۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

در حال حاضر پیش بینی شده که با توجه به اینکه در مرحله اخذ پیمانکار جدید برای مرمت بنای قسمت کوچک سرای عزیزالله اف هستند تا پایان سال مرمت این قسمت از بنا به پایان برسد، امیدواریم با هم افزایی بیشتر شهرداری و میراث و همچنین مشارکت مالکان و کسبه فعال در بازار، این امر به زودی محقق شده و اجرای موفق این پروژه الگویی برای سایر پروژه های مرمت آثار تاریخی در مشهد و در کشور باشد.

وفا ثابتی، مسئول پایگاه میراث فرهنگی منطقه ثامن نیز پس از ارائه گزارشی از عملکرد اقدامات اجرایی طرح مرمت سرای عزیزالله اف با اشاره به اینکه پس از همکاری مجدانه شهرداری مبنی بر تامین اعتبار ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومانی از محل اعتبارات سال ۱۴۰۰ فرصت خوبی فراهم شد که بتوانیم بابت اجرای مقدمات ضروری و دارای اولویت در بحث مرمت بنای حیاط کوچک سرای عزیزالله اف به صورت جدی ورود کنیم ،در حال حاضر بر اساس مطالعات و متن تفاهم نامه، قرارداد یکصد صفحه ای تدوین شده که تمامی ضوابط فنی و ایمنی در آن لحاظ شده است، پیش بینی شده تا اواخر ماه جاری و پس از اخذ پیمانکار واجد شرایط کار اجرایی به صورت جدی آغاز شود.

 

وی با بیان اینکه تا کنون نیز سبک سازی و مرمت سقف این قسمت از بازار انجام شده و در برخی نقاط که از رطوبت آسیب جدی دیده بود اقدامات پیشگیرانه و رفع نم صورت گرفته است گفت: به محض استقرار پیمانکار جدید مرمت بنا، دفتر نمایندگی میراث در داخل خود مجموعه مستقر خواهد شد که علاوه بر کاهش بروکراسی معمول و کاهش مراجعه مالکان،کسبه و پیمانکاران مجموعه به میراث،پاسخگویی سریع در همین مکان انجام و همینطور نظارت مستمر کارشناسان و ناظران در امر مرمت و احیای بنا به بهترین شکل ممکن صورت پذیرد، و کار مرمت نیز در کوتاهترین زمان به نتیجه مطلوب برسد.

وی با اشاره به اینکه سن بالای بنا و استفاده از مصالح ساختمانی بسیار قدیمی، و نشست هایی که در برخی قسمتهای سازهای بنا وجود دارد نیاز به پایش لحظه‌ای و مستمر دارد و نمیتوان برای کل پروژهتصمیم واحدی اتخاذ کرد و مستلزم دقت بسیار بالا در اجرای مرمت بناست، و کمی از تاخیر به وجود آمده نیز در همین جهت ایجاد شده است.

امیدواریم با توجه به استقرار و رویکرد جهادی دولت جدید و عزم جدی که در مباحث مربوط به پروژه‌های ملی و مباحث رونق صنعت گردشگری پس از انتصاب آقای ضرغامی به عنوان وزیر میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری کشور مشهود شده است، به زودی شاهد گشایش بیشتر در امورات مربوط به مرمت آثار ملی و تاریخی باشیم.

 

وی خاطر نشان کرد:با توجه به سفر قریب الوقوع وزیر گردشگری به مشهد مقدس پیگیر تخصیص اعتبارات لازم برای مرمت آثار ملی به ویژه در شهر مشهد و به طور خاص پروژه های بافت پیرامونی اطراف حرم مطهررضوی خواهیم بود تا شاهد سرعت گرفتن اجرای طرح های مرمت و احیاء آثار تاریخی باشیم.

حمید سرابی مقدم کارشناسHSE و ایمنی شهرداری منطقه ثامن نیز در حاشیه این بازدید با بیان اینکه از نظر شهرداری اولویت مرمت بنای سرای عزیزالله اف در مقوله استحکام بخشی بنا و تامین ایمنی شهروندان است،پیشنهاد شد که حتماً زمان‌بندی مشخص و فوری در اجرای استحکام بخشی بنا لحاظ شود.

وی با بیان اینکه یکی از معضلات جدی که در حال حاضر در ارتباط باسازه فعلی وجود دارد، آسیب دیدن جداره‌های بنا بانفوذ فاضلاب به داخل ساختمان می باشد،گفت:برای این منظور به زودی با استقرار سرویس بهداشتی موقت در قسمت بیرونی و مسدودکردن سرویس های بهداشتی موجود در محوطه مجتمع تا پایان مرمت و رفع مشکل آن اقدام می شود .

سرابی مقدم گفت:باتوجه به اینکه در حال حاضر طبق بررسی کارشناسان فنی شهرداری منطقه ثامن جداره بیرونی ساختمان وضعیت مناسبی به لحاظ سازه ای ندارد و از طرفی عملیات اجرایی نیز با شدت بیشتری آغاز خواهد شد،به منظور تامین ایمنی شهروندان پیشنهادشد که قسمت انتهایی محور کوچه عسکریه که تردد خودرو در آن ممکن است است سبب وارد آمدن لرزش ها و فشار مضاعف به سازه ناپایدار فعلی شود،به طور موقت محدود و از تردد و پارک خودرو در این قسمت جلوگیری شود که مراتب جهت طرح در شورای حمل و نقل و ترافیک اعلام و در صورت موافقت راهور اجرا می شود.

 

عمرانی

آزاد سازی ۱۴۰ هکتار از اراضی شهرستان گلبهار

منتشر شده

در

photo 2023 01 28 17 55 58 - آزاد سازی ۱۴۰ هکتار از اراضی شهرستان گلبهار

 

سرپرست جهادکشاورزی شهرستان گلبهار از ازادسازی ۱۴۰ هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان خبر داد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، محمدرضا روستا نژاد، سرپرست جهادکشاورزی شهرستان گلبهار گفت: با عنایت به مصوبات شورای حفظ حقوق بیت المال و با تمسک به تبصره 2 ماده 10 قانون اصلاح حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ ها، در راستای تکلیف قانونی و پیشگیری از وقوع جرم، با توجه به صدور اخطار ات قانونی به مرتکبین فعل غیرمجاز در اراضی روستای خیج از توابع شهرستان گلبهار، اعمال قانون و قلع و قمع انجام شد.

 

روستا نژاد افزود: ۸۵قطعه از ساخت و سازهای غیرمجاز تخریب و ۱۴۰ هکتار از اراضی آزادسازی شد.

 

وی اظهار کرد: شهرستان گلبهار جزو شهرستانهای پیشرو و شاخص در زمینه حفظ کاربری اراضی است و همکاران ما در مدیریت جهادکشاورزی شهرستان مسیولانه پیگیر موضوع تغییر کاربری هستند و با گشت های مستمر تلاش دارند تا پیش از ساخت ساز جلوی تغییر کاربری غیرمجاز را بگیرند.

او یاداور شد هر گونه تغییر کاربری در اراضی کشاورزی نیازمند اخذ مجوز است.

 

منبع:روابط عمومی جهادکشاورزی گلبهار

ادامه مطلب

اجتماعی

تعیین تکلیف طرح‌های تفصیلی تا محله‌محوری در نشست پای حرف مردم

منتشر شده

در

photo 2023 01 28 18 43 23 - تعیین تکلیف طرح‌های تفصیلی تا محله‌محوری در نشست پای حرف مردم

در نشست پای حرف مردم موضوعات مختلفی مطرح شد که از جمله آنها می‌توان به تعیین تکلیف طرح‌های تفصیلی و همچنین رویکرد محله‌محوری شورای ششم، در عین توجه به پروژه‌های کلان شهری اشاره داشت.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، در ادامه سلسله نشست‌های پای حرف مردم، نشست صمیمی رئیس و جمعی از اعضای شورای اسلامی شهر مشهد مقدس با اهالی محله «طلاب» در مسجد چهارده معصوم(ع) برگزار شد.

 

در ابتدای این جلسه، رضایی، رئیس شورای اجتماعی محله «رسالت» در این نشست از نبود پارک، فضای سبز و همچنین زیرساخت‌های ورزشی در این محله گلایه داشت و گفت: یکی دیگر از معضلات این محدوده، ساخت‌‍وسازهای غیرمجاز است که نظارت مستمر و شایسته‌ای روی آنها شاهد نیستیم.

 

ایجاد مجموعه آبی، حذف و برداشتن نرده‌های خط بی.آر.تی و همچنین استمرار نشست‌های پای حرف مردم از دیگر درخواست‌های مطرح شده در این جلسه بود.

 

محله‌محوری؛ در عین توجه به کلان‌پروژه‌ها

 

ایمان فرهمندی، رئیس کمیسیون عمران‌‍، حمل‌ونقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مشهد مقدس در این جلسه با بیان اینکه شورای ششم با نگاه حمایتی نسبت به مناطق محروم و کم‌برخوردار شهر فعالیت خود را آغاز نموده، اظهارکرد: بر اساس همین موضوع این رویکرد را سرلوحه سیاست‌گذاری‌های خود قرار دادیم.

 

وی افزود: خود را متعهد می‌دانیم که ظرفیت و بودجه شهر را به سمت مسائل واقعی مردم سوق دهیم که این نگاه، در پروژه‌های زودبازده تجلی پیدا کرده است.

 

فرهمندی با بیان اینکه مدیریت شهری در این دوره سعی کرده که پروژه‌ها را به دل محلات ببرد، گفت: این تعریف پروژه مطابق با خواست و نظر مردمی بوده تا رضایت عمومی را به همراه داشته باشد.

 

رئیس کمیسیون عمران، حمل‌ونقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مشهد مقدس تصریح کرد: البته پروژه‌های زیربنایی و کلان‌پروژه‌ها نیز مورد توجه قرار گرفته که از جمله آنها می‌توان به احداث قطارشهری و همچنین ساماندهی اراضی پادگان اشاره کرد.

 

فرهمندی گفت: احداث پروژه قطارشهری گرچه زیر زمین بوده ولی به عنوان یکی از اولویت‌های اصلی شورای ششم مطرح است؛ با ساماندهی اراضی پادگان نیز فضای بسیار خوبی در اختیار شهر قرار گرفت و فرصت خوبی نیز برای آینده ایجاد شد.

 

وی افزود: خوشبختانه اخیرا نقشه‌های طرح تفصیلی نیز آماده شده و به امضاء اعضای شورای اسلامی شهر مشهد مقدس درآمد تا وارد فرآیند اداری و ابلاغ به سایر مراجع ذی‌ربط شود؛ با این اتفاق مهم، گره بزرگی از مناطق مختلف شهری باز می‌شود و شاهد ابلاغ طرح‌های تفصیلی حوزه‌های مختلف خواهیم بود که نوید توسعه و آبادانی را می‌دهد.

 

فرهمندی با اشاره به اینکه فرآیند بررسی لایحه اصلاح بودجه سال 1401 شهرداری درحال انجام است، تصریح کرد: در حوزه عمران، حمل‎‌ونقل و ترافیک، سعی کردیم بیش از 43 درصد اعتبارات عمرانی شهرداری را به پهنه‌های حاشیه شهر اختصاص داریم؛ یعنی 43 درصد اعتبارات عمرانی برای یک سوم جمعیت شهر مشهد مقدس که نشان از تعهد شورای ششم دارد.

 

برخورد با ساخت‌وسازهای غیرمجاز تشدید شود

مجید دبیریان، رئیس کمیته نظارتی شماره 1 شورای اسلامی شهر مشهد مقدس  با اشاره به گلایه‌های مردمی از ساخت‌وسازهای غیرمجاز، تصریح کرد: شهرداری باید مانع از ساخت‌وسازهای غیرمجاز و هرگونه تخلف در بدنه خود شود؛ از شهردار منطقه تقاضا داریم که نظارت بر کارگزاران و پیمانکاران و … را تشدید کند تا مردم برای رسیدن به اهداف خود، به راه‌های غیرقانونی متوسل نشوند.

 

رئیس کمیته نظارتی شماره یک شورای اسلامی شهر مشهد مقدس همچنین گفت: با ابلاغ طرح‌های تفصیلی، موضوعی که بیش از 15 سال مدیریت شهری را درگیر خود کرده بود، به ثمر می‌نشیند و یکی از مهمترین دستاوردهای آن، برچیده شدن تخلفات ساختمانی است چراکه یک قاعده بیشتر در شهر نداریم و سلایق شخصی افراد حذف می‌شود.

 

مدیریت شهری، «شهر دار» است و نه «شهر ساز»

حسن موحدیان، رئیس شورای اسلامی شهر مشهد مقدس با بیان اینکه البته باید توجه بیشتری به برخی از مناطق شهری داشته باشیم، افزود: برهمین اساس، ویژه 64 محله هدف بازآفرینی، 10 میلیارد تومان اعتبار اختصاص دادیم که 100 درصد نیز تخصیص پیدا کرده است؛ پروژه‌هایی که با اولویت‌سنجی مردمی و در چارچوب ماموریت‌های شهرداری هستند.

 

رئیس شورای اسلامی شهر مشهد مقدس در ادامه به طرح تفصیلی شهری مشهد اشاره و اظهارکرد: طرح تفصیلی، اقدامی نرم‌افزاری است که به چشم دیده نمی‌شود ولی قطعا همتراز بازگشایی پادگان برای مدیریت شهری حائز اهمیت است چراکه حقوق مردم را روشن می‌کند.

 

موحدیان با تاکید اینکه مدیریت شهری، «شهر دار» است و نه «شهر ساز»، گفت: شهرداری صرفا مجری نقشه‌های تدوینی از سوی وزارت راه و شهرسازی و استانداری خراسان رضوی است؛ حال ممکن است که تراکم زیاد یا کم باشد که شهرداری، تعیین‌کننده نیست.نیست.

 

 

منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس

ادامه مطلب

عمرانی

توسعه متوازن و توجه ویژه به مناطق حاشیه شهر مشهد

منتشر شده

در

photo 2023 01 26 16 13 24 - توسعه متوازن و توجه ویژه به مناطق حاشیه شهر مشهد

 

رئیس کمیسیون عمران، حمل‌ونقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مشهد گفت:توسعه متوازن و توجه ویژه به مناطق حاشیه شهر یکی از موضوعات مهم مدیریت استان است که شورای اسلامی شهر و مدیریت شهری نیز خود را متعهد به آن می‌داند.

 

به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، “ایمان فرهمندی” در مراسم بهره‌برداری از پل شهید اشکذری و آغاز عملیات اجرایی بوستان خطی اسماعیل‌آباد، افزود: توسعه متوازن و توجه ویژه به مناطق حاشیه شهر یکی از موضوعات مهم مدیریت استان است که شورای اسلامی شهر و مدیریت شهری نیز خود را متعهد به آن می‌داند.

 

وی اضافه کرد: یکی از نمونه‌های بارز آن‌هم افزایش اعتبارات حاشیه شهر در اصلاح بودجه امسال است که آن را به بیش از 42 درصد بودجه عمرانی رسانده‌ایم.

رئیس کمیسیون عمران، حمل‌ونقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مشهد با بیان اینکه این اعتبار در بودجه سال آینده نیز افزایش خواهد یافت اظهار کرد: امروز هم شاهد آغاز عملیات اجرایی احداث بوستان خطی اسماعیل‌آباد هستیم که با این کار به سمت توسعه این منطقه قدم برخواهیم داشت.

فرهمندی تصریح کرد: در کنار این موضوع چند اتفاق خوب دیگر را نیز پیش‌بینی کرده‌ایم که برای اجرایی کردن آن‌ها در حال برنامه‌ریزی و انجام کارهای مطالعاتی هستیم.

وی ادامه داد: مسئله امتداد بولوار خیام شمالی نیز یکی دیگر از موضوعات مرتبط با این محدوده است که در کنار بازگشایی بولوار 35متری نوید و اتصال آن به معبر ورودی اسماعیل‌آباد موردتوجه قرار گرفته که در اصلاح بودجه برای آن اعتبار پیش‌بینی‌شده است.

رئیس کمیسیون عمران،حمل‌ونقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مشهد افزود: مجموع این اقدامات موجب خواهد شد تا اسماعیل‌آباد از بن‌بستی که در آن قرار داشت خارج شود و کاهش آسیب‌های اجتماعی را دراین محدوده به دنبال خواهد داشت.

 

منبع:پایگاه اینترنتی جهانشهر

ادامه مطلب

برترین ها