با ما همراه باشید

عمرانی

معاون دادستان مشهدخواستار شد : تسریع در روند اجرای پروژه مرمت سرای عزیزالله اف

منتشر شده

در

photo 2021 10 09 11 00 44 - معاون دادستان مشهدخواستار  شد : تسریع در روند اجرای پروژه مرمت سرای عزیزالله اف

معاون دادستان مشهد به عنوان مدعی العموم خواستار تسریع در روند اجرای پروژه مرمت سرای عزیزالله اف شد.

 

به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، حجت الاسلام صالح معاون دادستان مشهد و رئیس مجتمع قضایی ثامن به همراه جمعی از مسئولین اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی و کارشناسان شهرداری منطقه ثامن از روند پروژه احیا و مرمت سرای عزیزالله اف بازدید کرد.

وی در حاشیه این بازدید با بیان اینکه انتظارات ما در باره اجرای این پروژه برآورده نشده و بنا بر اذعان مسئولین میراث فرهنگی پس از گذشت بیش از یک سال و نیم از تصمیم به اجرای این پروژه تنها ۲۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

در حال حاضر پیش بینی شده که با توجه به اینکه در مرحله اخذ پیمانکار جدید برای مرمت بنای قسمت کوچک سرای عزیزالله اف هستند تا پایان سال مرمت این قسمت از بنا به پایان برسد، امیدواریم با هم افزایی بیشتر شهرداری و میراث و همچنین مشارکت مالکان و کسبه فعال در بازار، این امر به زودی محقق شده و اجرای موفق این پروژه الگویی برای سایر پروژه های مرمت آثار تاریخی در مشهد و در کشور باشد.

وفا ثابتی، مسئول پایگاه میراث فرهنگی منطقه ثامن نیز پس از ارائه گزارشی از عملکرد اقدامات اجرایی طرح مرمت سرای عزیزالله اف با اشاره به اینکه پس از همکاری مجدانه شهرداری مبنی بر تامین اعتبار ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومانی از محل اعتبارات سال ۱۴۰۰ فرصت خوبی فراهم شد که بتوانیم بابت اجرای مقدمات ضروری و دارای اولویت در بحث مرمت بنای حیاط کوچک سرای عزیزالله اف به صورت جدی ورود کنیم ،در حال حاضر بر اساس مطالعات و متن تفاهم نامه، قرارداد یکصد صفحه ای تدوین شده که تمامی ضوابط فنی و ایمنی در آن لحاظ شده است، پیش بینی شده تا اواخر ماه جاری و پس از اخذ پیمانکار واجد شرایط کار اجرایی به صورت جدی آغاز شود.

 

وی با بیان اینکه تا کنون نیز سبک سازی و مرمت سقف این قسمت از بازار انجام شده و در برخی نقاط که از رطوبت آسیب جدی دیده بود اقدامات پیشگیرانه و رفع نم صورت گرفته است گفت: به محض استقرار پیمانکار جدید مرمت بنا، دفتر نمایندگی میراث در داخل خود مجموعه مستقر خواهد شد که علاوه بر کاهش بروکراسی معمول و کاهش مراجعه مالکان،کسبه و پیمانکاران مجموعه به میراث،پاسخگویی سریع در همین مکان انجام و همینطور نظارت مستمر کارشناسان و ناظران در امر مرمت و احیای بنا به بهترین شکل ممکن صورت پذیرد، و کار مرمت نیز در کوتاهترین زمان به نتیجه مطلوب برسد.

وی با اشاره به اینکه سن بالای بنا و استفاده از مصالح ساختمانی بسیار قدیمی، و نشست هایی که در برخی قسمتهای سازهای بنا وجود دارد نیاز به پایش لحظه‌ای و مستمر دارد و نمیتوان برای کل پروژهتصمیم واحدی اتخاذ کرد و مستلزم دقت بسیار بالا در اجرای مرمت بناست، و کمی از تاخیر به وجود آمده نیز در همین جهت ایجاد شده است.

امیدواریم با توجه به استقرار و رویکرد جهادی دولت جدید و عزم جدی که در مباحث مربوط به پروژه‌های ملی و مباحث رونق صنعت گردشگری پس از انتصاب آقای ضرغامی به عنوان وزیر میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری کشور مشهود شده است، به زودی شاهد گشایش بیشتر در امورات مربوط به مرمت آثار ملی و تاریخی باشیم.

 

وی خاطر نشان کرد:با توجه به سفر قریب الوقوع وزیر گردشگری به مشهد مقدس پیگیر تخصیص اعتبارات لازم برای مرمت آثار ملی به ویژه در شهر مشهد و به طور خاص پروژه های بافت پیرامونی اطراف حرم مطهررضوی خواهیم بود تا شاهد سرعت گرفتن اجرای طرح های مرمت و احیاء آثار تاریخی باشیم.

حمید سرابی مقدم کارشناسHSE و ایمنی شهرداری منطقه ثامن نیز در حاشیه این بازدید با بیان اینکه از نظر شهرداری اولویت مرمت بنای سرای عزیزالله اف در مقوله استحکام بخشی بنا و تامین ایمنی شهروندان است،پیشنهاد شد که حتماً زمان‌بندی مشخص و فوری در اجرای استحکام بخشی بنا لحاظ شود.

وی با بیان اینکه یکی از معضلات جدی که در حال حاضر در ارتباط باسازه فعلی وجود دارد، آسیب دیدن جداره‌های بنا بانفوذ فاضلاب به داخل ساختمان می باشد،گفت:برای این منظور به زودی با استقرار سرویس بهداشتی موقت در قسمت بیرونی و مسدودکردن سرویس های بهداشتی موجود در محوطه مجتمع تا پایان مرمت و رفع مشکل آن اقدام می شود .

سرابی مقدم گفت:باتوجه به اینکه در حال حاضر طبق بررسی کارشناسان فنی شهرداری منطقه ثامن جداره بیرونی ساختمان وضعیت مناسبی به لحاظ سازه ای ندارد و از طرفی عملیات اجرایی نیز با شدت بیشتری آغاز خواهد شد،به منظور تامین ایمنی شهروندان پیشنهادشد که قسمت انتهایی محور کوچه عسکریه که تردد خودرو در آن ممکن است است سبب وارد آمدن لرزش ها و فشار مضاعف به سازه ناپایدار فعلی شود،به طور موقت محدود و از تردد و پارک خودرو در این قسمت جلوگیری شود که مراتب جهت طرح در شورای حمل و نقل و ترافیک اعلام و در صورت موافقت راهور اجرا می شود.

 

اجتماعی

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی در آیین تجلیل روز خبرنگار: جمع آوری مدارس کانکسی با اعتبارهزارمیلیارد تومانی تا سال ۱۴٠۲ اجرایی می شود

منتشر شده

در

photo 2022 08 13 19 34 33 - مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی در آیین تجلیل روز خبرنگار: جمع آوری مدارس کانکسی با اعتبارهزارمیلیارد تومانی تا سال ۱۴٠۲ اجرایی می شود

 

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت: مدارس کانکسی با اعتبارهزارمیلیارد تومانی تا سال ۱۴٠۲ اجرایی می شود که بخشی از این اعتبارات از فروش املاک مازاد آموزش و پرورش به دست می آید.

 

به گزارش پایگاه خبری مشهد عمران، سید امیرشوشتری، مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی در آیین تجلیل از خبرنگاران حوزه آموزش و پرورش استان خاطرنشان کرد: در استان خراسان رضوی بیش از۳٠٠ کانکس داریم که تا سال ۱۴٠۲ با اعتبار هزارمیلیارد تومانی از فروش املاک مازاد آموزش و پرورش جمع آوری و از شهریورماه ساخت و ساز ها شروع می شود.
وی گفت: البته اعتبار ۲ هزار میلیارد تومانی برای جمع آوری کانکس ها و پایان و تکمیل پروژه های عمرانی، مثلا ۱٠ استخر نیمه کاره از دولتهای قبل نیمه کاره مانده است، مصوب شده است.

 

شوشتری با بیان اینکه اعتبارات سال جاری در حوزه نوسازی مدارس از مهرماه محقق می شود گفت: به این ترتیب شاهد معطل ماندن پروژه های در حال ساخت آموزشی و عدم تحویل این پروژه ها هستیم .

وی افزود : پیشنهاد می شود نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مدت یک ماه آینده وضعیت ویژه شروع سال تحصیلی جدید اعتباری امانی یا در قالب تنخواه برای اجرای پروژه های آموزشی لحاظ کنند.

مدیر کل آموزش و پرورش خراسان رضوی جمع آوری مدارس کانکسی تا پایان سال ۱۴۰۲ را از اهداف آموزش و پرورش خراسان رضوی مطرح کرد.

 

شوشتری با اشاره به میانگین سرانه فضای آموزشی برای هر دانش آموز ۸.۳ متر مربع است، افزود: هم اکنون این سرانه در استان خراسان رضوی ۴.۲ متر مربع است، بدین ترتیب به بیش از ۵ میلیون متر مربع فضای آموزشی نیاز داریم.

وی گفت: این نیاز معادل بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ کلاس درس جدید برای مهرماه امسال است که تامین این میزان قطعا میسر نیست، بنابراین دچار مشکل فضای آموزشی در استان هستیم.

شوشتری گفت: علاوه بر این با وجود ۲۳ هزار کمبود معلم در استان و به رغم همه تدابیر اندیشیده شده برای تامین این میزان هنوز در سال تحصیلی پیش رو با کمبود قطعی چهار هزار معلم در خراسان رضوی مواجه هستیم.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت:از سال ۹۲ تاکنون نیروهای آموزش و پرورش از ۹۰ هزار معلم به ۷۶ هزار نفر رسیده که به معنای ۱۵ درصد کاهش است.

وی افزود: این در حالی است که میزان جمعیت دانش‌آموزی از یک میلیون و ۱۵۰ هزار به بیش از یک میلیون و ۳۳۰ هزار نفر طی این مدت رسیده است.

وی با بیان اینکه در سال تحصیلی اخیر ۱۰ درصد افزایش جمعیت دانش آموزی در استان خراسان رضوی داشتیم ، گفت : در سال تحصیلی پیش رو شاهد افزایش ۸ درصدی جمعیت دانش آموزی در خراسان رضوی هستیم.
وی درباره سرویس مدارس درسال تحصیلی پیش رو اظهار کرد: قیمت استفاده از خدمات سرویس مدارس بین ۳۰ تا ۳۵ درصد افزایش و به شکل رسمی طی روزهای آینده اطلاع رسانی می شود.
همچنین، صفدر سلطانی معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش استان خراسان رضوی گفت: با توجه به آموزش حضوری ۱۴٠۱ ،درهفته دولت ۵٠چمن مصنوعی در قالب طرح شهیدسلیمانی به بهره برداری می رسد که افزایش ۴٠٠برابری سرانه ورزشی آموزشی را فراهم می کند.

همچنین، جواد روحانی، رییس آموزش و پرورش استثنایی خراسان رضوی افزود:۱٠۵ پایگاه سنجش دانش آموزان بدو ورود دبستان برای سال تحصیلی ۱۴٠۱ و ۱۴٠۲ پیش بینی شده است.

وی گفت:دو و هزار ۵٠٠ دانش آموز با نیازهای ویژه در تابستان امسال در مسابقات فرهنگی و همکاران فرهنگی آموزش استثنایی برای فرهنگیان کارکنان سراسرکشوراجرا می شود.

روحانی با اشاره به ماده ۲۸ آزمون استخدامی آموزش و پرورش گفت:حدود ۷٠ نفربرای سال تحصیلی جدید جذب می شوند که گزینش انجام شده است.

همچنین، حجة الاسلام و المسلمین محمدحسین پورثانی، معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش خراسان رضوی، افزود:از ۲۶ تا۳۱ مرداد، مسابقات دختران و پسران تفسیر، انشای نماز و احکام برای ۴٠٠ دانش آموز، بخش پژوهشی دانش آموزان قرآن رده سنی متوسطه سراسر کشور برگزار می شود.

 

شبنم مقدم

ادامه مطلب

عمرانی

 آب شرب شهر مرزی تایباد پایدار شد

منتشر شده

در

photo 2022 08 12 10 48 13 -  آب شرب شهر مرزی تایباد پایدار شد

 

مدیر امور آب و فاضلاب تایباد گفت: وضعیت آب شرب این شهر با جابجایی و تجهیز سه حلقه چاه به تعادل رسید و پایدار شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،محمد امین بابا غیبی، در نشست با اصحاب رسانه شهرستان که به مناسبت روز خبرنگار برگزار شد افزود: با اجرای این پروژه طی سه هفته’ توان تولید آب در تایباد از ۱۵۶ لیتر بر ثانیه به۱۹۴ لیتر بر ثانیه و فشار شبکه از نیم به دو بار افزایش یافت و منجر به رضایت عمومی در شهر مرزی تایباد شد.

وی همچنین اعلام کرد : ۶ حلقه چاه دیگر نیز در قالب طرح محرومیت زدایی از روستاها با مشارکت قرارگاه امام حسن مجتبی (ع) تا پایان امسال در شهرستان حفر می شود.

وی با اشاره به خدمت رسانی آبفا به شش هزار مشترک در شهر تایباد از هوشمند سازی شبکه آب این شهر با نصب دو دستگاه فشار سنج آنلاین و ۹ دستگاه شیر تعدیل فشار شبکه و بکار گیری نرم‌افزار gsm خبر داد که باعث متعادل شدن و پایداری شبکه آب شد.

بابا غیبی با بیان اینکه ۳۸روستا هم تحت پوشش خدمات امور تایباد قرار دارد اظهار داشت؛ فعالیت های گسترده آبفا در دو سال گذشته در حوزه آب شرب شهرستان میزان رضایت مندی مشترکان را از ۷۰ به ۹۱ درصد ارتقا داد که نشان‌دهنده تاثیر این اقدامات است.

به گفته او حفر پنج حلقه چاه و توسعه و اصلاح ۱۶ هزار متر شبکه آب از جمله این برنامه ها می باشد.

لازم به ذکر است معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه گذاری آبفا خراسان رضوی در ملاقات با فرماندار شهرستان قبل از نشست خبری از برداشت ۱۰۰درصد آب از منابع تجدید پذیر زیر زمینی ابراز نگرانی کرد و گفت: ۹۰ درصد این برداشت مربوط به بخش کشاورزی و مابقی صرف شرب و خدمات می شود .

وی بر مدیریت برداشت آب از سفره های زیر زمینی تاکید کرد و خواستار تعامل‌هرچه بیشتر نماینده دولت و مجموعه مدیران شهرستان با امور تایباد شد.

فرماندار تایباد نیز از حسن توجه مدیر عامل آبفا به وضعیت آب شرب شهرستان قدردانی کرد و رفع چالش های آب شرب را از اولویت های فرمانداری دانست.

مهدی دونده در همین رابطه از تصویب ۴۷ میلیارد ریال اعتبار در کمیته برنامه ریزی شهرستان به موضوع آب شرب تایباد خبر داد و خاطر نشان کرد :رویکرد ما حرکت همسو با آبفا در رفع مشکلات بخش آب و ارائه خدمات به شهروندان و روستائیان است .

 

ادامه مطلب

عمرانی

تخریب 3 مورد تغییر کاربری غیرمجاز در اراضی کشاورزی گناباد

منتشر شده

در

photo 2022 08 07 11 40 43 - تخریب 3 مورد تغییر کاربری غیرمجاز در اراضی کشاورزی گناباد

3 مورد ساخت و سازهای غیر مجاز در اراضی کشاورزی بخش مرکزی شهرستان  گناباد با دستور دادستان عمومی و انقلاب و هماهنگی دست‌اندرکاران تخریب شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،رمضانعلی قاسمی،مدیر جهاد کشاورزی گنابادگفت: در اجرای تبصره ۲ ماده ۱۰ قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغی، 3 مورد ساخت و ساز غیر مجاز در اراضی زراعی و باغی واقع در بخش مرکزی شهرستان گناباد با حضور نماینده دادستان، نیروی انتظامی و مدیریت جهادکشاورزی قلع و قمع شد.

قاسمی حفظ و صیانت از اراضی ارزشمند کشاورزی را جزو اولویت‌های اصلی جهاد کشاورزی دانست و تصریح کرد: با هر اقدامی در جهت تخریب و تغییر کاربری این اراضی به طور جدی برخورد قانونی می شود.

وی با قدردانی از دادستان، فرماندار، شهرداری و نیروی انتظامی که در این امر مساعدت و همکاری لازم را داشتند از مردم خواست تغییر کاربری‌های غیر مجاز را به سامانه ۱۳۱ گزارش دهند.

قاسمی حفظ کاربری اراضی کشاورزی را یکی از مهمترین دغدغه‌های جهاد کشاورزی دانست و افزود: با اجرای این امر اهداف متعددی مد نظراست که از آن جمله می‌توان به حفظ اراضی، جلوگیری از کاهش تولید و رونق بخشی به تولیدات کشاورزی اشاره کرد.

مدیرجهاد کشاورزی شهرستان گناباد با اشاره به آزاد سازی 7/. هکتار از اراضی کشاورزی خاطرنشان کرد: در راستای صیانت از اراضی باغی و زراعی نیازمند کمک و همراهی مردم هستیم تا بتوانیم به رسالت خود جامه عمل بپوشانیم.

رمضانعلی قاسمی ادامه داد:غالب ساخت و سازها توسط افراد فرصت طلب در زمان تعطیلات اداری و با سرعت انجام می‌شود و ما چاره ای جز دو مرحله اخطار و اجرای برنامه تخریب را نداریم.

وی افزود: افرادی که اقدام به تغییر کاربری غیر مجاز کرده‌اند نباید انتظار مساعدت از مسئولین شهرستان داشته و باید در برابر قانون تمکین کنند و از مراجعه به مسئولین شهرستان و درخواست سفارش غیر قانونی خودداری فرمایند.

 

 

منبع:روابط عمومی جهاد کشاورزی گناباد

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها