با ما همراه باشید

زیارت

معاون عمران ،حمل ونقل و ترافیک شهرداری مشهد؛فاز دوم پروژه تقاطع غیرهمسطح مصلی فردا بهره برداری می شود

منتشر شده

در

photo 2021 09 29 18 41 53 - معاون عمران ،حمل ونقل و ترافیک شهرداری مشهد؛فاز دوم پروژه تقاطع غیرهمسطح مصلی فردا بهره برداری می شود

 

معاون عمران، حمل ونقل و ترافیک شهرداری مشهد گفت: فازدوم تقاطع غیرهمسطح مصلی شامل میدان و دور برگردان در همسطح فردا پنج شنبه هشت مهرماه به بهره برداری می رسد.

به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، خلیل الله کاظمی در این خصوص، افزود: فازاول این پروژه شامل زیرگذربه طول 1.3 کیلومتر 26 اردیبهشت ماه امسال به بهره برداری رسید.

 

وی اضافه کرد: دلایل احداث این تقاطع ایجاد دسترسی جدید به شهرک رجایی، خروج محور مصلی و شهید نواب صفوی از بن بست، ایجاد دسترسی دوم به بهشت رضا و کاهش ۱۴ کیلومتری دسترسی مردم منطقه به بلوار مصلی و حرم مطهر بود.

 

وی با بیان اینکه پروژه در اجرا با معارضات بسیار زیادی از جمله یک خط لوله انتقال گاز دو کیلومتری روبرو بود اظهارکرد: همچنین کال قره خان در قسمت کندرو اجرا نشده بود؛ لذا همزمان با اجرای پروژه کال قره خان که وظیفه جمع آوری و انتقال آبهای سطحی را برعهده دارد نیز در این محل اجرا شد.

 

معاون عمران، حمل ونقل و ترافیک شهرداری مشهد تصریح کرد: یکی دیگر از معارضات موجود در مسیر پروژه زندگی، کابل های برق فشارقوی، کابل های مخابرات و همچنین لوله فاضلاب اصلی شهر بود که با تلاش بسیار برطرف شد.

 

کاظمی ادامه داد: پروژه تقاطع غیر همسطح مصلی شامل زیرگذر، میدان و دوربرگردانها در سطح با احتساب 3.5 هکتار فضای سبز، نور پردازی و رفع معارضات بود که فاز اول آن شامل زیرگذر اردیبهشت بهره برداری و فاز دوم آن نیز شامل میدان در سطح و کنار گذرها فردا هشت اردیبهشت ماه افتتاح و برای استفاده در اختیار زائران و مجاوران قرار می گیرد.

 

 

 

 

منبع:پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد

 

زیارت

ضرورت هم افزایی اوقاف و میراث فرهنگی در راستای افزایش بهره وری اماکن زیارتی

منتشر شده

در

photo 2021 12 29 12 30 04 - ضرورت هم افزایی اوقاف و میراث فرهنگی در راستای افزایش بهره وری اماکن زیارتی

در دیدار مدیر کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی و مدیرکل میراث فرهنگی استان بر همراهی و هم افزایی دو دستگاه برای حفظ و نگهداری بقاع متبرکه و افزایش بهره وری آن تاکید شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، در راستای دیدار اخیر رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه و وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و تفاهم نامه مشترک و همچنین به‌ منظور استفاده از ظرفیت‌های موجود و تقویت همکاری‌ها؛ سیدجواد موسوی، مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری خراسان رضوی و حجت الاسلام و المسلمین محمد احمدزاده، مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی دیدار و گفتگو کردند.

 

ضرورت هم افزایی و همکاری اوقاف و میراث فرهنگی جهت بهره وری از اماکن زیارتی

 

در ابتدا جلسه سیدجواد موسوی بیان کرد: هدف از این دیدار هم افزایی و همکاری متقابل بین دو دستگاه جهت بهره وری از اماکن زیارتی و تسهیل در امور زائرین و بقاع متبرکه است.

 

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری خراسان رضوی با بیان اینکه امضای این تفاهم نامه موجب سهولت دسترسی زائران به بقاع متبرکه می شود؛ افزود: در این راستا مسیرهایی برای استفاده زائران از اماکن متبرکه و مساجد تاریخی ایجاد می شود.

 

وی در خصوص مرمت و احیای بنای مدرسه سلطان العمای کاشمر؛ گفت: جلسات آن برگزار و طرح های استحکام بخشی بنا و مرمت آن مطرح شده و در صورت جذب اعتبار این مدرسه مرمت می شود.

 

در نگهداری بقاع متبرکه نیازمند همراهی میراث فرهنگی هستیم

 

در ادامه حجت الاسلام و المسلمین محمد احمد زاده با بیان اینکه در موضوع بقاع متبرکه نیازمند هماهنگی، همراهی، هم افزایی و بهره مندی از ظرفیت های میراث فرهنگی هستیم؛ گفت: در حفظ، نگهداری و بهره برداری صحیح از اماکن تاریخی و میراثی الزاماتی وجود دارد و ما خود را ملزم به رعایت آن می دانیم.

 

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی با اشاره به قول مساعدت و همکاری میراث فرهنگی در تکمیل و مرمت بقاع متبرکه؛ اظهار کرد: امیداریم این اتفاقات و همکاری منشا خیری برای استمرار ماموریت های مرتبط با دو دستگاه باشد.

 

 

 

منبع: روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی

ادامه مطلب

زیارت

اولویت اسکان زائران نوروز ۱۴۰۱ با مراکز اقامتی دائم است

منتشر شده

در

photo 2021 12 31 12 54 02 - اولویت اسکان زائران نوروز ۱۴۰۱ با مراکز اقامتی دائم است

مدیر کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی گفت: اولویت اسکان زائران نوروز ۱۴۰۱ با مراکز اقامتی دائم است.

به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ،سید جواد موسوی ، در جلسه کمیته خدمات شهری ستاد اجرایی خدمات سفر خراسان رضوی با اعلام این خبر افزود: نیازهای اقامتی مازاد بر مراکز اقامتی شناسایی و احصا شود و بر این مبنا مجوزهای لازم صادر شود.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی با اشاره به شعار مشهد جهان‌شهر برکت و کرامت رضوی اظهار کرد: با توجه به میزبانی میلیونی از زائران خارجی سه زبانه کردن تمامی تابلوهای سطح شهر مشهد ضروری است.

موسوی برگزاری هفته‌های فرهنگی شهرستان‌های خراسان رضوی در مشهد را پیشنهاد کرد و ادامه داد: بسیاری از آئین‌ها در شهرستان های خراسان رضوی مبتنی بر فرهنگ خدمت به زائران رضوی شکل گرفته که در قالب هفته های فرهنگی شهرستان های خراسان رضوی به همراه صنایع دستی شهرستان ها می تواند به نمایش گذاشته شود.

او تصریح کرد: برگزاری تورهای مشهد گردی با همکاری شهرداری و واحد‌های اقامتی از دیگر برنامه‌های است که می تواند در ایام نوروز انجام شود.

موسوی به نقش تاکسیران و اتوبوس‌رانان در راهنمایی زائران اشاره کرد و گفت: باید افراد فعال در این بخش امورش های لازم را فر بگیرند به طور یقین در رضایت‌مندی زیاران و مسافران نقش خواهد داشت.

دبیر ستاد اجرایی خدمات سفر خراسان رضوی تاکید کرد: اطلاع‌رسانی ها به صورت یکپارچه و منسجم انجام و از موازی کاری پرهیز شود.

هم‌چنین حجت الاسلام حجت گنابادی‌نژاد معاون هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری خراسان رضوی در این جلسه گفت: وضعیت مجتمع خدمات رسانی بین راهی در استان مطلوب نیست در حالی که حدود ۸۰ درصد زائران و مسافران از طریق مسیرهای جاده‌ای وارد مشهد می‌شوند.

او تاکید کرد: همه دستگاه‌های خدمت‌رسان به زائران باید برنامه‌های آموزشی را با هدف ارتقا فرهنگ میزبانی با محوریت میراث‌فرهنگی و گردشگری در دستور کار قرار دهند.

معاون هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری خراسان رضوی تاکید کرد: خدمت‌رسانی به زائران از مبدا تا مبدا باید انجام شود و همه نیاز های زائران نیز بر این مبنا پیش‌بینی، برنامه‌ریزی و تامین شود.

هم‌چنین سید عبدالله ارجائی شیرازی شهردار مشهد برای برگزاری تورهای مشهدگردی و برای مشارکت و همکاری در برگزاری هفته فرهنگی شهرستان اعلام آمادکی کرد و گفت: برای بازبینی تابلوهای اطلاع رسانی سطح شهر و سه زبانه شدن این تابلوها کمیته‌ای تشکیل و اقدامات لازم در این خصوص انجام شود.

 

 

 

مننع:روابط‌ عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی‌ گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی

ادامه مطلب

زیارت

نخستین موزه سلفی کشور در مشهد مجوز فعالیت دریافت کرد

منتشر شده

در

photo 2021 12 28 12 43 49 - نخستین موزه سلفی کشور در مشهد مجوز فعالیت دریافت کرد

رئیس گروه موزه های اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی گفت: «نخستین موزه سلفی کشور با عنوان موزه سلفی گلستانه مشهد به شماره ۱۴۰۰۲۵۰۰/۲۵۴۵۹ مجوز رسمی فعالیت از اداره کل موزه‌های وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی دریافت کرد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، محمدرضا پهلوان با اعلام این خبر افزود: «عملیات راه‌اندازی و ایجاد این موزه که به عنوان نخستین موزه سلفی کشور محسوب می‌شود از سال گذشته آغاز و هم‌اکنون مراحل نهایی راه‌اندازی را سپری می‌کند و در آینده نزدیک شاهد افتتاح و بهره‌برداری این موزه خواهیم بود.

رئیس گروه موزه های اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی ادامه داد: «این موزه به درخواست مجید بندارمقدم از عکاسان هنرمند و با سابقه مشهد صورت گرفته است که در این موزه بازدیدکنندگان با تاریخ عکاسی وسایل و دوربین‌های عکاسی آشنا می‌شوند.

پهلوان اظهار کرد: «تالار ویژه‌ای به عکاسی سلفی با محوریت موضوع زیارت و عکاسی زیارتی در نظر گرفته شده است که بینندگان علاوه بر بازدید از بخش‌های مختلف موزه قادر خواهند بود خودشان عکس سلفی بگیرند و خاطره سازی کنند.

رئیس گروه موزه های اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی تصریح کرد: «از دیگر بخش‌های این موزه، گالری اختصاصی نمایشگاههای معاصر است که به نمایش آثار هنرمندان معاصر می‌پردازد.

او یادآور شد: «هم‌اکنون ۹۸ موزه در سطح استان فعالیت دارند که تعداد ۲۴ مورد زیر نظر مستقیم این اداره کل و بقیه زیر نظر آستان قدس رضوی، اداره کل محیط زیست و سایر دستگاه‌ها از جمله دانشگاه فردوسی مشهد، سازمان زمین شناسی شمال شرق کشور، اداره کل اوقاف و امور خیریه و…اداره می‌شوند.

موزه سلفی گلستانه ی مشهد در چهارراه بیسیم (جهاد سه) قرار دارد و پس از راه‌اندازی و افتتاح رسمی، ساعت بازدید به اطلاع علاقه مندان خواهد رسید.

 

 

منبع:روابط‌ عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی

ادامه مطلب

برترین ها