با ما همراه باشید

عمرانی

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی: زمین‌های مازاد دستگاه‌های اجرایی در اختیار طرح نهضت ملی مسکن قرار می‌گیرد

منتشر شده

در

photo 2022 02 04 11 56 52 - معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی: زمین‌های مازاد دستگاه‌های اجرایی در اختیار طرح نهضت ملی مسکن قرار می‌گیرد

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی گفت: با توجه به اینکه در مشهد از یک سو با کمبود زمین و از سوی دیگر با در اختیار گرفتن برخی اراضی بلااقدام توسط نهادها و دستگاه‌های اجرایی مواجه هستیم، این اراضی مازاد در اختیار طرح نهضت ملی مسکن قرار می‌گیرد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، جواد خدایی در نشست شورای فنی استان با گرامیداشت فرا رسیدن چهل و سومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اظهار کرد: اراده دولت بر ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال متمرکز شده که سهم استان 100 هزار واحد است و باید برای ساخت این تعداد واحد مسکونی توجه به موضوعات و ارکان فنی آن در اولویت قرار گیرد.

وی بیان کرد: فرصتهای سرمایه گذاری و فنی زمینه بیشتری برای توجه به ارکان و موضوعات فنی فراهم می کند، در این راستا برای اجرای طرح ملی مسکن توجه به ظرفیتهای سازمان نظام مهندسی ساختمان ضرورت بیشتری پیدا می کند که باید از این موضوعات در شورای فنی حراست شود.

معاون استاندار در خصوص کال چهل بازه مشهد گفت: مساله اصلی این کال به طرحهای توسعه شهری باز می گردد، برای بررسی رد و اثر توجه به این مسیل ها، رودخانه ها و چگونگی بسترهای آن، ضرورت دارد حتما در بازنگری این طرحها توجه ویژه ای به این موضوع شود، مجری این طرح یعنی شهرداری نیز باید نسبت به حفاظت از این بخش در برابر حوادث توجه ویژه ای داشته باشد.

خدایی خاطر نشان کرد: شاید در یک دوره منافع کوتاه مدت باعث تغییراتی در حریم رودخانه شده است که امیدواریم هیچ وقت عوارض و آثار آن گریبان شهرهای ما را نگیرد، اما باید پیش بینی هایی را برای رفع تصرفات یا اصلاح فنی در حریم رودخانه انجام داد.

وی با بیان اینکه اساسا در تصمیم گیریها کمتر به نیروهای طبیعی توجه می شود، افزود: عدم توجه به نیروهای طبیعی اساسا طی کردن مسیری است که به بیراهه می رود، طغیان رودخانه و اتفاقی که در شیراز افتاد، به دلیل اینکه چون در دل شهر اتفاق افتاد، تکان دهنده بود و باعث شد با یک تصویر جدیدی از تبعات نیروهای طبیعی در شهرها مواجه شویم، بویژه اینکه ما توان فنی داریم تا بر این نیروها غلبه کنیم.

معاون استاندار خراسان رضوی گفت: عدم جدی گرفتن یک نیروی طبیعی به معنای توسعه یافتگی نیست، همسویی و همراهی با جریان طبیعی هم امکان توسعه را به ما می دهد و هم این نیروها مورد توجه قرار می گیرند و طبیعی است که باید عقبه این نیروها، پیش بینی ها و اقدامات فنی و تخصصی صورت گیرد نه اینکه صرفا به تصمیم های کوتاه مدت اکتفا شود.

خدایی اظهار داشت: از شورای فنی انتظار می رود که در این تصمیم گیریها کاملا با نگاه سختگیرانه فنی موضوعات مطرح شود، حتما در این زمینه مکاتبات لازم با دستگاه های ذیربط صورت گیرد تا هم اقدامات فنی انجام گرفته، چالشها و هم راهکارهای خود برای مواجهه با این مخاطرات را ارایه دهند.

وی اضافه کرد: دلیل مقاومت نسبت به اینکه چرا مسیل ها از طرحهای توسعه شهری خارج می شود، مشخص نیست، بویژه اینکه با توجه به توسعه هایی که در حریم رودخانه ها بوجود می آید، انتظار می رود این بخش در پیشانی طرحهای توسعه قرار گیرد.

 

 

منبع: اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی

عمرانی

واگذاری پروژه پیش آگاهی کرم سیب به بخش خصوصی در شهرستان درگز

منتشر شده

در

photo 2022 05 06 10 57 11 - واگذاری پروژه پیش آگاهی کرم سیب به بخش خصوصی در شهرستان درگز

 

ایستگاه پیش آگاهی کرم سیب به بخش خصوصی در شهرستان درگز خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، اکبریونسی،مدیر جهاد کشاورزی شهرستان درگز گفت: از آنجایی که یکی از ارکان مهم واساسی در مدیریت تلفیقی عوامل خسارتزای گیاهی، عملیات پیش آگاهی می باشد لذا برای اولین سال انجام ایستگاه پیش آگاهی کرم سیب به کلینیک گیاهپزشکی میرخانی واگذار شد تا ضمن حمایت از بخش خصوصی، بتوان بصورت دقیق تری در شهرستان از آفات کلیدی اطلاعات جامعی در مراحل مختلف رشد ونمو جمع آوری شود.

ویداحیدری،کارشناس مسول حفظ نباتات جهاد کشاورزی درگز افزود : در سال جاری عملیات پیش آگاهی با نصب دیتالاگر ثابت در منطقه میانکوه روستای دربندی سفلی باغ مصطفی جلیلی در ارتفاع هزارو 431 متری از سطح دریا در بهمن ماه شروع شد و داده ها و اطلاعات دما و رطوبت به صورت مستمر توسط حفظ نباتات شهرستان و مسول فنی کلینیک رصد و پایش می شود.

وی گفت:هدف از این پروژه مشاهده تمام مراحل زندگی آفت از حشره کامل تا تخمریزی و لاروهای سنین مختلف، پیش شفیره گی و شفیره و تعیین درجه روز دما در مراحل مختلف زیستی آفت و همینطور تعیین تعداد نسل آفت در منطقه و در نهایت پیش آگاهی و تعیین زمان های مناسب مبارزه با نسل های مختلف کرم دانه خوار سیب می باشد.

حیدری ادامه داد:تله های جدید نصب و فرمون ها تعویض شد، همچنین با توجه به استقرار کندوهای زنبور عسل در منطقه میانکوه، جهت عدم سمپاشی باغات سیب و گلابی که در اوج گلدهی بودند، هشدارهای لازم داده و در این زمینه اطلاعیه های آموزشی توزیع شد.

 

 

 

منبع: روابط عمومی مدیریت جهادکشاورزی درگز

ادامه مطلب

عمرانی

از ابتدای سالجاری تاکنون: رفع تصرف خلع ید و اخذ خسارت بیش از 25 هکتار اراضی ملی در شهرستان جوین

منتشر شده

در

photo 2022 05 03 19 02 22 - از ابتدای سالجاری تاکنون: رفع تصرف خلع ید و اخذ خسارت بیش از 25 هکتار اراضی ملی در شهرستان جوین

25/5 هکتار از اراضی ملی شهرستان جوین در فروردین ماه سال جاری رفع تصرف ، خلع ید و اخذ خسارت شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،محمدرضا بهروزی فر، رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان جوین با بیان این خبر گفت : 25/5 هکتار از اراضی ملی طی 4 فقره پرونده در سه پلاک ارگ نوجو، منجشیرین و کمایستان در فروردین ماه سال جاری رفع تصرف ، خلع ید و اخذ خسارت شد.

 

بهروزی فر افزود: برای حفاظت بیشتر از عرصه‌های منابع طبیعی و اراضی ملی، حضور مردم در صحنه مهمترین رکن بوده و به همین علت سامانه ۱۵۰۴ به صورت شبانه‌روزی آماده دریافت گزارشی‌های مردمی و رسیدگی به تخلفات صورت گرفته در سطح مراتع شهرستان است .

 

وی گفت: شهرستان جوین 210 هزار هکتار مساحت دارد که 105 هزار هکتار آن اراضی ملی و 90 هزار هکتار جنگل ومراتع میباشد به همین جهت وی از شهروندان خواست تا در صورت مشاهده تجاوز به حریم مراتع و عرصه‌های ملی با ماموران یگان حفاظت این اداره همکاری و اطلاع دهند تا در اولین فرصت اقدام قانونی صورت گیرد و از تخریب‌ این عرصه‌ها جلوگیری شود.

 

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان جوین عنوان کرد : در سال گذشته نیز حدود 86 هکتار از ارضی ملی این شهرستان رفع تصرف و خلع ید شد.

 

 

 

 

 

منبع: روابط عمومی و آبخیزداری شهرستان جوین

ادامه مطلب

عمرانی

برقراری جریان پایدار آب در شهرها و روستاهای سیل‌زده استان خراسان رضوی

منتشر شده

در

photo 2022 05 03 18 54 28 - برقراری جریان پایدار آب در شهرها و روستاهای سیل‌زده استان خراسان رضوی

 

در پی بارش باران و بروز سیلاب در خراسان رضوی تاسیسات آبرسانی و خطوط و شبکه توزیع آب در هفت شهرستان استان دچار خسارت شد.

 

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،سید ابراهیم علوی،مدیر عامل آبفا خراسان رضوی در گفتگویی اقدامات این شرکت برای رفع خسارت و استمرار روند آبرسانی به شهرها و روستاهای استان را تشریح کرد و از برقراری جریان پایدار آب در نقاط آسیب دیده خبرداد.

علوی گفت: با توجه به اطلاعیه اداره کل هواشناسی استان و امکان بارش شدید و بروز سیل در استان ، اکیپ های رفع اتفاق این شرکت به حال آماده باش در آمدند و در اولین ساعات بروز حادثه ، کار مرمت و بازسازی نقاط آسیب دیده از سیل را آغاز کردند و با تلاش فراوان موفق به رفع خسارات و برقراری آبرسانی به بیشتر نقاط شدند.

وی افزود: در جریان این سیلاب تاسیسات آبرسانی شهرستان های تربت حیدریه ، چناران ، فریمان ، گناباد ، جوین ، فیروزه و قوچان دچار آسیب و قطعی آب در تعدادی از روستاها شد.

وی اظهار داشت: در شهرستان فریمان شبکه توزیع وخط انتقال روستای “کلاته خوش” ، در شهرستان فیروزه 200 متر از خط انتقال روستا “سلیمانی” و در شهرستان قوچان 11 روستا و تصفیه خانه آب این شهر تحت تاثیر سیل قرار گرفت که با همت همکاران ، مشکلات رفع و خدمات آبرسانی برقرار شد.

به گفته وی خط انتقال آب روستای “بهمن جان” در شهرستان چناران نیز که به دلیل سیلاب از مدار خارج شده بود لوله گذاری جدید انجام و ارائه خدمات از سر گرفته شد.

وی از تربت حیدریه به عنوان شهرستانی  نام برد که در جریان سیلاب اخیر خط انتقال آب یک مجتمع هفت روستایی دچار شستگی و قطع جریان آب در محدوده روستای “حصار جلال” شد که اکیپ عملیاتی بعد از کاهش جریان سیلاب وارد عمل شد منتها با توجه به مدیریت منابع و مخازن موجود ، قطعی آب در روستاهای تحت پوشش مجتمع گزارش نشده است.

وی با بیان اینکه بارش های شدید مجتمع آبرسانی روستایی “برغمد” در شهرستان جوین را هم دچار آسیب دیدگی کرد ادامه داد: اکیپ عملیات رفع اتفاق در محل حضور دارد و ساعاتی دیگر جریان آبرسانی در این مجتمع برقرار می شود.

علوی بیشترین خسارت ناشی از سیل را مربوط به شهرستان گناباد دانست که به دلیل حجم و نوع سیلاب ، خط انتقال 400 فایبرگلاس بعد از ایستگاه پمپاژ “گیسور” دچار حادثه شد که با انجام وظیفه همکاران به شکر خدا مشکل این خط بر طرف شد.

وی در همین رابطه اضافه کرد: خطوط انتقال 200 و 400 فایبرگلاس داخل شهرگناباد نیز دچار شکستگی و انفصال شده است که به سبب عدم فروکش سیلاب روند ترمیم همچنان ادامه دارد با این حال قطعی آب شهر با وارد مدار کردن چاه های در اختیار به صورت مستقیم به شبکه برطرف شد ولی 20درصد شهر با افت و کمبود فشار مواجه است که با تکمیل عملیات اصلاحی خطوط و اقدامات در دست اجرا تا پایان امروز شرایط به حال عادی برمی گردد.

وی تاکید کرد: با هدف تامین آب نقاطی که دچار قطعی شدند از همان ساعات اولیه آبرسانی با تانکر سیار در دستور کار قرار گرفت و مشکلی به لحاظ تامین آب شرب سالم و بهداشتی وجود ندارد.

وی با عذر خواهی از مشترکان به دلیل قطع آب در ساعتی که همکاران مشغول رفع اتفاق هستند خطاب به شهروندان و روستائیان تاکید کرد: با همت همکاران و کمترین تبعات ، به زودی شاهد برگشت روند آبرسانی به شرایط قبل از سیلاب خواهیم بود.

 

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها