با ما همراه باشید

فرهنگی

مفسر بزرگ قرآن کریم: راه خروج ازحجت الاسلام محسن قرائتی، نهضت جدید قرآنی است

منتشر شده

در

photo 2022 04 17 04 41 09 - مفسر بزرگ قرآن کریم: راه خروج ازحجت الاسلام محسن قرائتی، نهضت جدید قرآنی است

مفسر بزرگ قرآن کریم گفت: باید نهضت قرآنی جدیدی صورت گیرد تا این کتاب از مهجوریت در آید. در کنار قرائت، تجوید و حفظ قرآن باید تدبیر هم باشد تا قرآن تأثیرگذار باشد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، حجت الاسلام محسن قرائتی در نشست صمیمی با نخبگان، فعالان و پیشکسوتان قرآنی استان خراسان رضوی بیان کرد: متاسفانه کتاب قرآن با نگاه علمی و پژوهشی کمتر مورد استفاده قرار گرفته است و حال آنکه قرآن سرشار از مفاهیم علمی و پژوهشی است.

مفسر بزرگ قرآن کریم افزود: باید نهضت قرآنی جدیدی صورت گیرد تا این کتاب از مهجوریت در آید. در کنار قرائت، تجوید و حفظ قرآن باید تدبیر هم باشد تا قرآن تأثیرگذار باشد.

وی از غریبی قرآن در بین مردم گفت و افزود: الان قرآن غریب است، در شب نزول قرآن از خود قرآن در مساجد خبری نیست و دعای الغوث می خوانند در حالی که اگر هزار جلسه عزاداری محرم در مشهد برگزار می شود باید 1000 جلسه تفسیر قرآن نیز برگزارشود.

حجت الاسلام قرائتی با بیان اینکه قرآن و اهل بیت نباید از یکدیگر جدا شوند و متاسفانه اکنون از یکدیگر جدا هستند؛ گفت: باید اوقاف در این خصوص ورود کند، البته اکنون جلسات تفسیر بیشتر شده در گذشته تعداد آن بسیار کم بود.

وی حفظ قرآن را یک مقام و ارزش دانست و تصریح کرد: حفظ قرآن باید با اخلاص باشد و صرف مطرح شدن یا دیده شدن نباشد و مربی قرآن باید از آیه های کوتاه و ساده برای کسی که می خواهد حفظ قرآن را شروع کند، استفاده کند.

مفسر بزرگ قرآن کریم با تاکید بر ایجاد گروههای اذان بیان کرد: اذان متن قرآن است ولی در شهرها گروه اذان نیست در حالی که گروه تواشیح در هر شهری وجود دارد.

حجت الاسلام قرائتی با بیان اینکه در کنار نماز باید تفسیر قرآن هر چند کوتاه در مساجد صورت گیرد؛ افزود: رمز اینکه قران مهجور است، تفسیر سخت قران توسط برخی است در حالی که تفسیر باید روان و قابل فهم برای مردم باشد.

مفسر بزرگ قرآن کریم بیان کرد: باید در قرآن و تفسیر نهضتی صورت گیرد، حرکت هایی شده است و نسبت به قدیم بهتر شده است اما کافی نیست، ما سهم قران را ندادیم . قران را باید جدی بگیریم، این کارها مقدمه خوبی است ولی کافی نیست . وضع قران خوب نیست کارهای واجب در اولویت باشد تا مستحبات.

 

همچنین،یعقوبعلی نظری، استاندار خراسان رضوی  صمیمی با نخبگان، فعالان و پیشکسوتان قرآنی استان گفت: ارتباط بین تشکل های مردمی قرآنی با دستگاه های متولی باید بطور مستمر برقرار باشد.

 

وی با بیان اینکه از فعالیت قرآنی حمایت می کنیم، افزود: اعتقاد ما بر این است که کار اصلی بر عهده مردم باشد.

 

نظری تصریح کرد: جوشش های مردمی در همه عرصه ها از جمله فعالیت های قرآنی می تواند مسائل و مشکلات را حل کند و اهداف مورد نظر را محقق کند.

 

 

منبع: روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی

عمرانی

بهره‌برداری از 20 پروژه سرمایه‌گذاری گردشگری و صنایع‌دستی در خراسان رضوی

منتشر شده

در

photo 2023 02 06 13 10 16 - بهره‌برداری از 20 پروژه سرمایه‌گذاری گردشگری و صنایع‌دستی در خراسان رضوی

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی گفت: 20 پروژه سرمایه‌گذاری گردشگری و صنایع‌دستی در استان هم‌زمان با دهه فجر با حضور وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به صورت ویدئو کنفرانس افتتاح شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، سید جواد موسوی با اعلام این خبر افزود: این طرح‌ها شامل واحد‌های اقامتی مختلف، دفاتر خدمات مسافرتی، واحدهای پذیرایی و تفریحی است.

موسوی ادامه داد: حجم سرمایه‌گذاری این پروژه‌ها 5 هزار میلیارد ریال است و برای 161 نفر اشتغال مستقیم ایجاد می‌کند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی تصریح کرد: 50 درصد این پروژه‌ها در مشهد و بقیه در سایر شهرستان‌ها خراسان رضوی است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی تصریح کرد: در حال حاضر 210 پروژه سرمایه‌گذاری گردشگری در حال ساخت، تبدیل و توسعه با حجم سرمایه گذاری 950 هزار میلیارد ریال داریم که این طرح‌ها برای حدود 9500 نفر اشتغال مستقیم ایجاد خواهد کرد.

هم چنین در مراسم افتتاح معاون استاندار و فرماندار مشهد، مدیرکل امور سرمایه‌گذاری و اشتغال استانداری خراسان رضوی، رئیس جامعه حرفه ای هتلداران خراسان رضوی حضور داشتند.

 

 

منبع: روابط‌ عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی

ادامه مطلب

اجتماعی

اجرای طرح قرار دوازدهم در خراسان رضوی با توزیع 1800 بسته معیشتی و ۱۰۲ سری جهیزیه

منتشر شده

در

photo 2023 02 01 13 30 38 - اجرای طرح قرار دوازدهم در خراسان رضوی با توزیع 1800 بسته معیشتی و ۱۰۲ سری جهیزیه

 

طرح قرار دوازدهم در خراسان رضوی با توزیع 1800 بسته معیشتی و ۱۰۲ سری جهیزیه اجرا شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، حجت الاسلام و المسلمین احمدزاده، مدیر کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی در مراسم اجرای یازدهمین مرحله طرح “قراردوازدهم” در بقعه متبرکه امامزادگان یاسر و ناصرعلیهما السلام شهرستان طرقبه شاندیز گفت: همزمان با اولین روز آغاز دهه فجر انقلاب اسلامی، یازدهمین مرحله قرار دوازدهم استان خراسان رضوی در سال جاری با تهیه و توزیع هزار و ۸۰۰ بسته معیشتی و ۱۰۲ سری جهیزیه به ارزش ۱۶ میلیارد و ۲۶۰ میلیون ریال بین نیازمندان اجرا شد.

 

وی تصریح کرد: از 102 سری جهیزیه تهیه شده، ۴۴ سری جهیزیه از محل موقوفه “کوثر فردا” تهیه شده و باقی هم از محل کمک های خیرین و موقوفات منطبق استان است.

 

حجت الاسلام محمد احمدزاده افزود: قرار دوازدهم با نام و یاد حضرت مهدی(عج) تاکنون اقدامات و کمک های خیرخواهانه بسیاری را برای نیازمندان انجام داده است.

 

وی اظهار کرد: به برکت موقوقات منطبق و کمک های خیرین و همت ستاد هماهنگی امور خیریه استان خراسان رضوی و با مشارکت خیرین و نیکوکاران باشکوه خاصی طرح قرار دوازدهم در بقاع متبرکه خراسان رضوی در حال اجرا است.

 

مدیر کل اوقاف خراسان رضوی خاطرنشان کرد: امیدواریم بقاع متبرکه که از مراکز عبادی فرهنگی و اجتماعی جامعه است بتوانند نقش آفرینی خود را در عرصه های مختلف را به صورت پررنگ داشته باشند‌.

 

در ادامه این مراسم حجت الاسلام جمال ایزدی، معاون فرهنگی اجتماعی اوقاف خراسان رضوی نیز با اشاره به اینکه طرح قرار دوازدهم حرکت ارزشمندی است، اظهار کرد: این حرکت باید باعث شود که بتوانیم جامعه را به سمت امام زمان(عج) پیش ببریم، در طول ماه همه به یاد امام زمان باشیم و محبت خود را نسبت به آن حضرت عملی کنیم و زمینه ظهور و بروز این محبت را دوازدهم هر ماه با عنوان “قرار دوازدهم” انجام دهیم.

 

وی تصریح کرد: طرح قرار دوازدهم هم شامل خدمات مالی برای نیازمندان مثل؛ اهدای بسته های معیشتی، جهیزیه، پک های بهداشتی و غیره است و هم شامل خدمات رایگان است که مثلا افراد وقت خود را صرف امام زمان (عج) می کنند ارائه مشاوره رایگان، ویزیت و داروی رایگان و توزیع نان صلواتی و غیره که در واقع خدمات خود را به امام زمان(عج) هدیه می کنند.

 

حجت الاسلام ایزدی تاکید کرد: امید است که با مشارکت موسسات خیریه بتوانیم در ماه های آینده این خدمات را توسعه و گسترش دهیم، مسئولان نهادهای خیریه در طول ماه برنامه ریزی کنند و اهدای کمک ها برای دوازدهم هر ماه باشد، دوازدهم هر ماه اهدای این هدایا و ارائه آمار و اطلاع رسانی خودش یک نوع ترویج فرهنگ نیکوکاری است.

 

 

 

منبع: روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی

ادامه مطلب

عمرانی

هم‌زمان با دهه فجر انقلاب اسلامی: 20 پروژه سرمایه‌گذاری گردشگری و صنایع‌دستی در خراسان رضوی بهره‌برداری می‌شود

منتشر شده

در

photo 2023 02 04 09 55 49 - هم‌زمان با دهه فجر انقلاب اسلامی:  20 پروژه سرمایه‌گذاری گردشگری و صنایع‌دستی در خراسان رضوی بهره‌برداری می‌شود

 

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی از بهره‌برداری 20 پروژه سرمایه‌گذاری گردشگری و صنایع‌دستی در استان هم‌زمان با دهه فجر خبر داد.

 

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، سید جواد موسوی، با اعلام این خبر افزود: حجم سرمایه‌گذاری این پروژه‌ها 5 هزار میلیارد ریال است که برای 161 نفر اشتغال مستقیم ایجاد می‌کند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی ادامه داد: 50 درصد این پروژه‌ها در مشهد و بقیه در سایر شهرستان‌ها خراسان رضوی است.

موسوی گفت: این طرح‌ها شامل واحد‌های اقامتی مختلف، دفاتر خدمات مسافرتی، واحدهای پذیرایی و تفریحی است.

او یاد آور شد: از ابتدای سال جاری تاکنون حدود 45 طرح سرمایه‌گذاری گردشگری با حجم سرمایه‌گذاری 45 هزار میلیارد ریال به بهره‌برداری رسیده است که برای بیش از 1500 نفر اشتغال مستقیم ایجاد کرده است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی تصریح کرد: در حال حاضر 210 پروژه سرمایه‌گذاری گردشگری در حال ساخت، تبدیل و توسعه با حجم سرمایه‎گذاری 950 هزار میلیارد ریال داریم که این طرح‌ها برای حدود 9500 نفر اشتغال مستقیم ایجاد می کند.

 

 

 

منبع:روابط‌ عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی

ادامه مطلب

برترین ها