با ما همراه باشید

اقتصادی

منظور از امنیت غذایی تامین و در دسترس بودن کالاهاست

منتشر شده

در

photo 2021 12 19 12 20 10 - منظور از امنیت غذایی تامین و در دسترس بودن کالاهاست

 

مدیر جهادکشاورزی نیشابور  از تشکیل اولین جلسه قرارگاه امنیت غذایی با حضور مدیر جهادکشاورزی نیشابور ، فرمانداری، مدیر جهادکشاورزی زبرخان ، معاون فنی ، نیروی انتظامی ، اداره صمت ،شبکه دامپزشکی ، تعزیرات حکومتی ، حراست ، اداره غله ،بسیج اصناف ، تعاون روستایی ، تشکلها وجمعی از کارشناسان ادارات تابعه جهادکشاورزی شهرستان در اتاق جلسات این مدیریت خبر داد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،محمد علی فرهمند راد ، مدیر جهادکشاورزی نیشابور با بیان اینکه ایجاد امنیت غذایی برای وزارتخانه جهادکشاورزی اهمیت ویژه‌ای دارد گفت: منظور از امنیت غذایی، امنیتی کردن بازار نیست بلکه هدف تامین و در دسترس بودن کالاهاست. یکی از اهداف قرارگاه رصد قیمت‌ اقلام اساسی و تلاش برای رفع موانع و تسهیل فضای کسب و کار است.

 

وی گفت:قرارگاه امنیت غذایی با حضور اشخاصی که در تصمیم‌گیری‌های کلان نقش دارند تشکیل شد تا در شرایط بحرانی که نیاز است صمیم‌گیری سریع و جامعی اخذ شود آنها واکنش‌های سریعی از خود نشان دهند.

فرهمند راد ادامه داد: وزارت جهاد کشاورزی در راستای تثبیت قیمت‌ها و کنترل تورم نرخ برخی اقلام اساسی را اعلام کرده است و سازوکار وزارت جهاد کشاورزی برای تعیین و عملیاتی شدن نرخ‌ها مشخص است.

وی تصریح کرد: هدف وزارت جهاد برهم زدن نظم بازار نیست و مکانیزم‌های تعیین قیمت‌ها سالهاست که از سوی سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان تعریف شده است تا با توجه به آن نرخ کالاهایی که حساسیت بیشتری روی آنها وجود دارد تعیین شود.
فرهمند راد یادآور شد اعلام قیمت در راستای حمایت از مصرف‌کنندگان است وافزود ما نمی‌خواهیم با تعیین قیمت به فروشندگان اجحاف کنیم. اگر عرضه به میزان کافی در بازار موجود باشد خود بازار به ایجاد تعادل و شکل‌گیری ثبات کمک می‌کند.

رئیس اداره غله با اعلام خرید سه محموله کشتی گندم برای شهرستان که در بنادر موجود است گفت: هرکیلو گندم برای دولت چیزی حدود 16 تا 17 هزارتومان هزینه دارد واین درحالی است که گندم با قیمت 900 تومان برای هر کیلو به 336 نانوایی فعال سطح شهرستان تحویل داده می شود واین مبلغ معادل 17 برابر یارانه دولتی است.

رئیس اداره صمت در این جلسه با تبیین سه امر تولید انبوه وبا کیفیت ، توزیع عدالت محور ومصرف به اندازه وبی اصراف در گام دوم انقلاب گفت :در راستای امر از مزرعه تا سفره نیاز به یک آموزش همگانی برای آحاد مردم داریم.

 

 

 

 

منبع:روابط عمومی جهاد کشاورزی نیشابور

اقتصادی

اولویت وزارت جهاد کشاورزی استفاده از سیستم های نوین آبیاری و کشاورزی مبتنی برعلم است

منتشر شده

در

photo 2022 01 19 18 45 37 - اولویت وزارت جهاد کشاورزی استفاده از سیستم های نوین آبیاری و کشاورزی مبتنی برعلم است

مدیر جهاد کشاورزی کاشمر با امام جمعه و مسئولین ستاد نماز جمعه شهرستان درمحل مدیریت جهاد کشاورزی دیدار و گفتگو کردند.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، امام جمعه شهرستان کاشمر در دیدار با مدیرجهاد کشاورزی شهرستان گفت:مجموعه جهاد کشاورزی برای ما و شهرستان از اهمیت بالایی برخوردار است و ما نیز در جهت هماهنگی سایر ادارات با جهاد کشاورزی تمام تلاشمان را می کنیم.

 

طاهری افزود:تمامی شهرستان ها می بایست از ظرفیت موجود درون همان شهرستان استفاده و اشتغال و درآمد پایدار ایجاد کنند.

محمد شجعی، مدیر جهاد کشاورزی کاشمر ضمن ارائه گزارش عملکرد و چشم انداز جهاد کشاورزی کاشمر اولویت جهاد کشاورزی راآموزش ،تغییر الگوی کشت کشاورزی مبتنی بر علم و استفاده از سیستم های نوین آبیاری عنوان کرد.

شجعی تقویت و رفع موانع زنجیره های تولید را نیزازاولویت های جهاد کشاورزی کاشمر عنوان کرد و افزود:همگی می بایست تلاش خود را در جهت جذب سرمایه گذاران داخل و خارج شهرستان و هدایت به سمت بخش کشاورزی بکار گیریم.

وی پیگیری طرح کشاورزی قراردادی و مرکز اصلاح نژاد دام را با هدف افزایش ضریب تبدیل و زادو ولد و توسعه صنعت دامپروری کاشمر را از اهداف جهاد کشاورزی شهرستان دانست و اظهار کرد:خوشبختانه با استفاده از ظرفیت دانشگاه ها و مراکز علمی اجرای طرح سند توسعه بخش کشاورزی شهرستان درحال اجرا می باشد تا بتوانیم این طرح را بطور علمی انجام دهیم.

مدیر جهاد کشاورزی کاشمر بیان کرد:همانند هشت سال دفاع مقدس که همکاران ما در پیشانی جنگ انجام وظیفه می کردند ، اکنون نیز در پیشانی جنگ اقتصادی درحال انجام وظیفه هستیم و خدمت به مردم کشور عزیزمان را افتخار می دانیم.

 

 

 

منبع:زوابط عمومی جهاد کشاورزی کاشمر

ادامه مطلب

اقتصادی

120 هکتار از باغات پسته خوشاب پروانه استاندارد محصول سالم می گیرند

منتشر شده

در

photo 2022 01 18 18 11 58 - 120 هکتار از باغات پسته خوشاب پروانه استاندارد محصول سالم می گیرند

 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خبر داد: 120 هکتار از باغات پسته شهرستان در حال گذراندن مراحل دریافت پروانه استاندارد محصول سالم هستند .

 

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،ابراهیم رودسرابی،مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خوشاب گفت : محصول سالم محصولی است که دارای حد استاندارد مواد شیمیایی شامل سموم و کودها بوده و عاری از عناصر و ترکیبات سمی و آلاینده بیش از حد مجاز باشد و مصرف محصول ناسالم باعث به خطر افتادن سلامت انسان و دام شده و مشکلات عدیده ای را به همراه دارد.

وی ادامه داد : برای اخذ مجوز محصول سالم ابتدا باید در سامانه مجوزهای الکترونیکی کشاورزی (سماک) ثبت نام انجام شود و پس از طی مراحل سامانه ای از جمله بارگذاری پروانه بهره برداری ، مدارک شناسنامه ای و مدارک مالکیت آب و زمین جهت بررسی و تأیید صحت و سقم مدارک، به کارشناس مدیریت کنترل کیفیت ارجاع داده شده و پس از تأیید کارشناس، نمونه برداری از محصول و آزمایش جهت بررسی عاری بودن محصول از مواد شیمیایی بیش از حد مجاز انجام می شود. در صورت سالم بودن محصول توسط اداره استاندارد با همکاری اداره جهاد کشاورزی مجوز لازمه صادر می شود.

 

رودسرابی گفت: در حال حاضر در شهرستان خوشاب50 هکتار پسته دارای پروانه استاندارد محصول سالم هستند که این مقدار امسال به 120 هکتار ارتقاء می یابد .

مدیر جهاد شهرستان افزود: پس از دریافت مجوز محصول سالم ، محصول مورد نظر با قیمت بالاتری نسبت به محصولات معمولی در بازار به فروش می رسد.

گفتنی است این پروانه هر ساله باید تمدید شود.

 

 

 

منبع: روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان خوشاب

ادامه مطلب

اجتماعی

استفاده از پلتفرم های محلی و مراکز نوآوری شهرستان کاشمر درجهت توزیع اقلام اساسی

منتشر شده

در

photo 2022 01 18 12 58 39 - استفاده از پلتفرم های محلی و مراکز نوآوری شهرستان کاشمر درجهت توزیع اقلام اساسی

جلسه مشترک کارگروه امنیت غذایی ،نظارت بازرسی و اقدام مشترک کاشمر درمحل فرمانداری شهرستان برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، مسلم ساقی، فرماندار کاشمر در جلسه مشترک کارگروه امنیت غذایی و نظارت بازرسی شهرستان که با حضور اعضاء برگزار شد گفت:با توجه به حساسیت وضعیت موجود ، تا زمانی که اخبار و اطلاعات دقیق و قطعی نباشد از انعکاس و اطلاع رسانی پرهیز شود.

ساقی بر رعایت سواد رسانه در انعکاس اخبار تأکید کرد و افزود:استفاده از پلتفرم های محلی و ظرفیت مراکز نوآوری در جهت توزیع اقلام اساسی می تواند بسیار موثر باشد.

 

همچنین،محمد شجعی، مدیر جهاد کشاورزی کاشمر ضمن ارائه گزارش عملکرد قرارگاه امنیت غذایی شهرستان گفت: تجهیز قرارگاه امنیت غذایی مستقر در جهاد کشاورزی شهرستان و همچنین جذب و ذخیره سازی اقلام اساسی مورد نیاز مردم در دستور کار قرار دارد.

شجعی از بازدید 83 مورد توسط اکیپ های نظارت بازرسی در هفته جاری و ارسال 13 پرونده تخلف به تعزیرات حکومتی خبر داد و افزود:با توجه به بازدیدهای میدانی صورت گرفته ، از لحاظ کمی و کیفی بازار در شرایط مطلوبی قرار دارد.

در پایان جلسه هرکدام از نمایندگان ادارات و نهادهای عضو قرارگاه مشترک امنیت غذایی شهرستان نسبت به عملکرد و مصوبات جلسات گذشته توضیحات لازم را ارائه کردند.

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها