با ما همراه باشید

اجتماعی

نابسامانی اقتصادی کشور درآمد شهرداری‌ها را افزایش داد

منتشر شده

در

rahnama - نابسامانی اقتصادی کشور درآمد شهرداری‌ها را افزایش داد

پایگاه خبری مشهد عمران به نقل از ایسنا:  استاد برنامه‌ریزی شهری دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به اینکه عملکرد مدیریت شهری مشهد در دوره پنجم عمدتا محدود به اقدامات فیزیکی بزرگ‌مقیاس و تبلیغاتی بوده عنوان کرد: آثار چنین اقداماتی بر بدنه اجتماعی و جامعه خیلی قابل مشاهده نیست. این اقدامات و نابسامانی‌های اقتصادی سبب افزایش درآمد شهرداری‌ شد. به همین جهت خاطر عکس‌العمل مردم در انتخابات شورا قابل پیش‌بینی بود.

محمدرحیم رهنما در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: اولین وظیفه شورای شهر انتخاب شهردار است. شهردار به عنوان مدیر اجرایی نقش مهمی در کسب توفیق شهر و شهرداری دارد. ما به عنوان مجموعه دانشگاهی که از یک مرکز تحقیقات شهری نیز برخوردار هستیم، تصمیم گرفتیم نقطه نظرات نخبگان در خصوص معیارهای انتخاب شهردار را جمع‌آوری و دسته‌بندی کرده و در اختیار مسئولان مدیریت شهری کنونی قرار دهیم.

وی افزود: در قرن ۲۱ شهرها نیرو و محور توسعه به مشار می‌آید. در واقع توسعه ملی به توسعه شهرها بستگی دارد؛ بر همین اساس نقش مدیریت شهری مهم است؛ در واقع مدیریت خوب منجر به توسعه شهر خواهد شد.

استاد برنامه‌ریزی شهری دانشگاه فردوسی مشهد ادامه داد: در نظرسنجی‌های صورت گرفته توسط مرکز تحقیقات شهری حدود ۱۴۰ شهروند شرکت داشتند که از لحاظ تحصیلات دارای مدارک دکتری، کارشناسی ارشد و کارشناسی بودند. این افراد در حوزه مسائل شهری تخصص داشته و با افق‌ها و چالش‌هایی که شهر مشهد با آن روبه‌رو است، آشنایی کامل داشتند.

وی در خصوص نتایج این نظرسنجی در مورد ویژگی‌های شهردار گفت: براساس نتایج نظرسنجی مزبور، ویژگی‌های مدنظر پرسش‌شوندگان در خصوص شهردار مسائلی نظیر دانایی و تخصص حرفه‌ای در امور مدیریت شهری، برخورداری از بینش راهبردی و استراتژیک، بهره‌مندی از روحیه مشارکت‌پذیری، مسئولیت‌پذیری، توانایی و قدرت برقراری ارتباط با مراکز اداری و تصمیم‌گیری، داشتن طرح و برنامه منظم، برخورداری از سابقه و تجربه حرفه‌ای در امور مدیریت شهری، داشتن روحیه پاسخگویی، متعهد و متخصص بودن و توجه ویژه‌ به مناطق حاشیه‌نشینی بود. همچنین فراجناحی بودن شهردار نیز موضوع دیگری بود که شهروندان شرکت کننده در این نظرسنجی به آن اشاره داشتند.

عضو اسبق شورای شهر مشهد گفت: مدیریت شهری برای اینکه در انتخاب شهردار موفق باشد، باید به نقطه نظرات نخبگان و پیشنهاداتی که به آن‌ها داده می‌شود، توجه کند. انتخاب شهردار نباید از روی احساس یا سیاست اقدام کند بلکه باید شخصیتی معقول داشته باشد. زمانی گفته می‌شد شهردار باید جوان باشد. باید توجه داشت شهردار جوان موضوع خوبی است اما مهم است که یک شهردار از دانش تخصصی و صلاحیت لازم برای حکمرانی شهر برخوردار باشد.

نابسامانی‌های اقتصادی سبب افزایش درآمد شهرداری‌ها شد

وی با بیان اینکه در این چند سال اخیر کشور دچار بحران‌هایی همچون تورم و افزایش قیمت‌ها شده که به نوعی موجب ایجاد بی‌ثباتی و ناامنی در سرمایه‌گذاری شده، گفت: این بحران‌ها به دلیل تحریم، قطعنامه‌های یک‌جانبه ایالات‌متحده، ناتوانی در فروش نفت و… بروز کرده است. مردم در شرایط بحرانی کنونی قصد دارند سرمایه‌های خود را حفظ کنند؛ بنابراین به دنبال راه‌هایی همچون سرمایه‌گذاری در مسکن، طلا، ارز و بورس می‌روند. در این میان عمده سرمایه‌گذاری‌ها در بخش مسکن رخ داد. در این زمان بود که سرمایه‌گذاری و ساخت‌و ساز به شدت رونق یافت و برعکس، فعالیت صنایع و کارخانجات متوقف شد. با این توصیف این سوال مطرح می‌شود که آیا رونق ساخت و ساز مزبور ناشی از برنامه‌ریزی‌های مدیریت شهری بود یا بحران‌های اقتصادی؛ آیا افزایش درآمد شهرداری در این شرایط جزو توانمندی‌های مدیریت شهری بوده است؛ بعید می‌دانم اینگونه باشد زیرا هیچ قانون و ضابطه‌ای در شهرداری تغییر نکرد؛ تنها نابسامانی‌های اقتصادی بود که سبب افزایش درآمد شهرداری‌ها شد.

رهنما با اشاره به اینکه اعلام می‌شود شهرداری ۳۰ درصد افزایش درآمد داشته، گفت: من این افزایش درآمد را به کارایی سیستم مربوط نمی‌دانم بلکه آن را ناشی از شرایط تحمیل شده بر کشور می‌دانم. این وضعیت تاثیر عجیبی که بر شهرها گذاشت و سبب رونق ساخت‌وساز شد.

افزایش درآمد شهرداری ناشی از ساخت‌وساز بوده است

این استاد برنامه‌ریزی مدیریت شهری دانشگاه فردوسی مشهد خاطرنشان کرد: مساله اصلی این است که در این دوره‌ آنچه سبب افزایش درآمد شهرداری شد، ناشی از درآمد ناپایدار و وابسته به ساخت‌و ساز بود که ما از آن به عنوان اعتیاد ساخت‌وساز یاد می‌کنیم؛ به محض اینکه با دوره‌ رکود مواجه شویم، شهرداری به شدت متضرر خواهد شد. در حال‌ حاضر هزینه‌های شهرداری زیاد شده و کم هم نخواهد شد. این عدم تعادل درآمد باعث بدهکار شدن شهرداری در بلندمدت می‌شود.

وی بیان کرد: حدود ۲۵ هزار نفر از افراد در شرکت‌های وابسته و غیروابسته با شهرداری مشهد کار می‌کنند. مدیریت شهری در سبک کردن ساختار شهرداری، کاهش هزینه‌ها، برون‌سپاری، مشارکت بخش عمومی، هوشمندسازی شهر که سبب کاهش هزینه‌ها شود، مقررات‌زدایی و آسان کردن سیستم شهرداری نتوانسته موفق عمل کند.موضوع دیگر وابسته کردن حقوق کارمندان به وام و اعتبار است چنین موضوعی بسیار خطرناک بوده و مشکلات شهری را دوچندان می‌کند.

رهنما ادامه داد: مدیریت شهری پنجم در این دوران در حوزه پژوهش چندان درخششی نداشت و عملکرد خوبی از خود نشان نداد. انتظار این بود که در این دوره تعدادی کتاب، نشریات و طرح‌های تحقیقاتی قابل توجهی به چاپ برسانند و ارتباط خود را با مراکز علمی پژوهشی بیشتر کنند.

این عضو اسبق شورای شهر مشهد گفت: آیا فعالیت‌های مدیریت شهری پنجم با اصول توسعه پایدار و چشم‌انداز توسعه آینده شهری همراه بوده است؟ آیا این اقدامات باید در شورای بعدی ادامه داشته باشد یا خیر؟ آیا نیاز است در این فعالیت‌ها تغییراتی ایجاد شود؟ آیا ماشینی کردن شهر، گسترش بزرگراه‌ها در دامنه جنوبی شهر و تخریب محیط زیست به صلاح شهر بود؟ آیا این فعالیت پرهزینه با انرژی ناپایداربرای آینده شهر مناسب است؟ به نظر من در خصوص اقدامات شورای پنجم نیاز به تجدیدنظر و تفکر بیشتری است.

انتقاد از پروژه کوهشار مشهد

رهنما در خصوص پروژه کوهشار مشهد بیان کرد: نیاز بود در این پروژه آب توسط موتورهای برق از پایین به سمت بالا کشیده شود و سپس از دامنه کوه سرازیر گردد. چنین موضوعی نیازمند مصرف برق زیادی است. حال این سوال به وجود می‌آید که با وجود شرایط اقلیمی کنونی و هوای گرم در مشهد، راه‌اندازی آبشار چه تاثیری در شهر دارد؟ اگر یک روز برق نباشد، سیستم این پروژه دچار مشکل خواهد شد. اینکه ما فقط هزینه کنیم و مجموعه‌ای را بسازیم، کافی است؟ نباید از یاد برد که این سرمایه‌گذاری‌ها با پول شهروندان انجام می‌شود.

وی افزود: در حال حاضر با وجود قطعی برق، شاهد بروز بی‌نظمی زیادی در شهر، ایجاد ترافیک و برخی نابسامانی در تردد خودروها هستیم. این در صورتی است که شاهد نصب LDEها برای نمایش زمان‌ در سطح شهر هستیم؛ تابلوهایی که کارایی چندانی ندارد. همچنین رنگ کردن طول مسیر دوچرخه‌ها را موضوعی است که به مرور زمان رنگ آن‌ از بین خواهد رفت. رنگ‌آمیزی جداول حاشیه خیابان‌ها موضوع دیگری است که هر سال ده‌ها تن رنگ صرف آن می‌شود. این رنگ‌های مصنوعی جز آسیب‌ زدن به محیط زیست کارایی چندانی ندارد. اگر در مدیریت شهری راهبردی خوبی به کار گرفته می‌شد، ابتدا پنل خورشیدی روی چراغ راهنمایی رانندگی در سطح شهر نصب می‌شد که هنگام بروز قطعی برق، خیابان‌ها دچار بی‌نظمی نشود.

توسعه پایدار در دنیای امروز حداقل هزینه و حداقل مداخله در طبیعت است

استاد برنامه‌ریزی شهری دانشگاه فردوسی مشهد تاکید کرد: مدیریت شهری هزینه مسکن را کاهش داد یا سیستم صدور پروانه را تسهیل کرد؟ مدیریت شهری کدام مشکل مردم را حل کرد؟ این‌ها مساله مردم است. اینکه با پول شهروندان آب با هزار مشکل به سمت بالا کشیده شود و بعد رها گردد و آن را بزرگترین آبشار مصنوعی ایران بنامیم، شهرت نیست. امروز شرایط گفتن این صحبت‌ها و دوره‌ انجام این‌ اقدامات نیست؛ در حال حاضر و دنیای امروز توسعه پایدار یعنی حداقل هزینه و حداقل مداخله در طبیعت اما متاسفانه هیچکدام از این‌ موارد اولویت فعالیت مدیریت شهری مشهد نیست.

وی اضافه کرد: مدیریت شهری ادعا می‌کند بزرگترین مرکز دفن زباله را ایجاد کرده، در حالی‌ که طبق تحقیقات انجام شده تا سال ۲۰۳۰ نباید زباله‌ای را دفن کرد. در همه دنیا به دنبال حذف دفن زباله هستند. ما نیز باید سیاستی را اعمال کنیم که تولید زباله حذف شود نه اینکه تولید آن ۱۰ برابر گردد. مدیریت شهری باید به اصول توسعه پایدار شهری و برنامه توسعه ۲۰۳۰ سازمان بین‌المللی پایبند باشد و طبق آن پیش رود.

مرکز مشهد ۴۰سال است که در آتش اختلافات می‌سوزد

رهنما یادآور شد: مسائل و مشکلات مرکز شهر مشهد حل نشده و حدود ۴۰ سال است که مرکز این شهر در آتش اختلافات بین دولت‌ها، نگاه‌های مختلف و مدیران می‌سوزد. تلاش و زحمت خوب است اما این تلاش و زحمات در گرو یک تغییر خوب مناسب خواهد بود. برخی از مشکلات شهر مشهد خشکسالی، تغییر اقلیم و کاربری اراضی، افزایش درجه حرارت و آلودگی هوا و همچنین مصرف بیش از حد انرژی است. جلوگیری از ماشینی کردن شهر، کاهش زباله، تغییر کاربری اراضی، تفکیک زباله، تشویق مردم به استفاده از حمل و نقل عمومی و مشارکت مردم در توسعه شهر از مواردی است که مدیریت شهری باید به آن اهمیت بدهد.

وی گفت: مدیریت شهری جدید باید ساختار مدیریت شهری را سبک و مجددا حجم عظیمی از نیروها را جابه‌جا نکند و اجازه ندهد که بدنه شهرداری بزرگ‌تر شود. مدیریت شهری باید هزینه‌ها را کاهش دهد؛ فرآیندها را ساده و اعتماد مردم را جلب کند. مدیران نباید نسبت به دغدغه‌های شهری بی‌تفاوت باشند بلکه لازم است نظارت بر امور شهر را افزایش داده و از شهر حمایت بیشتری داشته باشد.

این کارشناس مدیریت شهری ادامه داد: اختلافات بین مدیران شهری و شورای شهر سبب شد که برخی از مدیران در طول چهار سال خدمت خود دو مرتبه تغییر کنند. نمونه آن را در شهرستان‌های قائن، سرخس، تربت‌حیدریه و چناران شاهد بودیم. این مسائل برای کشور و سپس برای مدیریت شهری مشکل ایجاد می‌کند. بروز این‌ مسائل و مشکلات به مدیریت شهری آسیب می‌زند و شهر عقب می‌ماند. یکی از مسائلی که با عقب‌افتادگی شهر ایجاد می‌شود، حاشیه‌نشینی است.

مسائل مشهد را با خود این شهر نمی‌توان حل کرد

رهنما تاکید کرد: یکی از مسائل مهم و عمده‌ای که در مشهد باید نگاه ویژه‌ای به آن شود، توجه به برنامه‌های آمایشی استان، تمرکز زدایی صنایع اطراف مشهد و حذف معافیت‌های مالیاتی برای شهرک‌های کاوه و چناران است. اطراف شهر مشهد باید سبک شود تا زمینه جذب مهاجر کاهش یابد. مسائل شهر مشهد را با خود این شهر نمی‌توان حل کرد. مدیریت راهبردی باید به مسائل شهری و فراشهری توجه بیشتری داشته باشد چراکه رسیدگی به این امور بر ساماندهی حاشیه‌نشینی تاثیر خواهد داشت.

وی اضافه کرد: صنعت گردشگری استان در مدت شیوع کرونا به شدت آسیب دیده که رسیدگی به امور این صنعت باید در اولویت کار مدیریت شهری جدید قرار بگیرد زیرا اقتصاد مشهد به گردشکری وابسته است. امید است مدیریت شهری جدید بتواند به تدریج با بهره‌گیری از افراد متخصص، صاحب نظر و دلسوز بدون نگاه فراجناحی و حزبی، مسائل شهر را ببیند و آسایش و آرامش را در شهر ایجاد کند.

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجتماعی

افتتاح اولین مرکز نوآوری پست، تجارت الکترونیک و لجستیک پیشرفته در مشهد

منتشر شده

در

photo 2021 10 12 15 35 57 - افتتاح  اولین مرکز نوآوری پست، تجارت الکترونیک و لجستیک پیشرفته در مشهد

اولین مرکز نوآوری پست، تجارت الکترونیک و لجستیک پیشرفته در مشهد افتتاح شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، اولین مرکز نوآوری پست ، تجارت الکترونیک و لجستیک پیشرفته با حضور ویدئو کنفرانسی سبحانی فر معاون وزیر ارتباطات ،مدیر عامل و رئیس هیئت مدیره شرکت ملی پست ،محمد رضا قادری عضو هیئت مدیره شرکت ملی پست ، سید احمد موسوی مدیر کل پست استان خراسان رضوی و حمید رضا روحبخش مدیر فناوری اطلاعات استانداری خراسان رضوی و جمعی از مسئولین در خراسان رضوی افتتاح شد.

رمضانعلی سبحانی‌فر معاون وزیر ارتباطات در آیین افتتاح مراکز نوآوری و کارآفرینی اظهار داشت : هوشمند سازی همه فرآیندها پایه اصلی برای تحول درشرکت ملی پست می باشد .
مدیر عامل شرکت ملی پست خاطر نشان کرد : شش مرکز مکانیزه در کشور راه اندازی شده است و تجهیز تجزیه و مبادلات استانها موجب کاهش آسیب دیدگی و کاهش خطا های احتمالی در ارسال مرسولات می باشد .

وی افزود : پست نقش مهمی در رفع مشکلات کسب و کارها را دارد و باعث رفع فساد اقتصادی شده است و  نوآوری علاوه بر حذف واسطه ها و رانت ها موجب شفافیت در ارائه است و مکمل فساد زدایی می باشد .

معاون وزیر ارتباطات برتوجه به محورهای پست هوشمند، تجارت الکترونیک، لجستیک یکپارچه، حمل‌ونقل پاک و سیستم‌های پرداخت توسط مدیران پست در سراسر کشور تاکید کرد و افزود: در حال حاضر زیر ساخت های پست در کشور توسعه یافته است .

محمد رضا قادری عضو هیئت مدیره شرکت ملی پست اظهار داشت : افتتاح پنج مرکز نوآوری در کشور همزمان با هفته پست اتفاق مهمی است و تحول دیجیتال در پست مورد توجه اتحادیه جهانی پست قرار گرفته است .

وی در ادامه تصریح کرد در حوزه توزیع ، تجارت الکترونیک و اقتصاد دیجیتال نیازمند تعامل و همکاری با شرکت های دانش بنیان هستیم .

قادری ضمن اشاره به سامانه بازار الکترونیک شرکت ملی پست گفت :امروز زمان گسترش همکاری با شرکت های دانش بنیان فراهم آمده است و پست هوشمند و نو آور موتور اقتصاد دیجیتال کشور است .

سید احمد موسوی مدیر کل پست استان خراسان رضوی گفت : با توجه به رشد روز افزون فناوری و نیاز پست به استفاده از این فن آوری ها جهت رشد و ارتقاء دانش فنی از شرکتهای استارتاپی و شتابدهنده ها استفاده خواهیم کرد .

هماهنگی با پارکهای علمی وفناوری و فاوا وعقد تفاهم نامه ،معرفی شرکتهای مستعد توسط پارک ، معرفی شرکتهای مستعد توسط پارک ، اخذ درخواست از شرکت جهت در اختیار قراردادن فضا و انجام مراحل اداری جهت عقد قرارداد، اسکان و تجهیز مکان توسط شرکت های پیمانکاری طرف قرارداد پست، تعیین خطی مشی فعالیت جهت شرکتهای طرف قرارداد، تهیه طرحهای عملیاتی و تعیین برنامه زمانبدی ، ارجاع شرکتهای پیمانکار جهت بهره برداری از تسهیلات وزارتی، بکارگیری نتیجه طرحهای اجرا شده در بدنه پست بصورت آزمایشی، اصلاحات لازم در طرحهای پیاده شده جهت انجام درست فرایندهااز اقداماتی بود که مدیر کل پست استان به آن اشاره داشت .

مدیر کل پست استان خراسان رضوی در ادامه افزود : با توجه به افتتاح پارک فاوای وزارت در طبقه چهارم پست مرکزی و استقرار خانه خلاق و نوآوری محتوی دیجیتال نیتک و شرکت سرزمین نوآوری گرین تک و همچنین هماهنگی انجام شده جهت استفاده از توان فنی و اطلاعاتی شرکتهای زیر مجموعه این پارکها توان اجرائی جهت رشد سریع مرکز نوآوری پست استان بیشتر خواهد شد.

موسوی تصریح کرد : برابر هماهنگی انجام شده تعدادی از واحدهای طبقه پنجم ساختمان اداره کل فناوری در مشهد به شرکتهای نوآور نیز اختصاص داده شده است که در حال طی مراحل اداری جهت انجام این مهم می باشند.

بر اساس این گزارش افتتاح مراکز نوآوری به طور همزمان دراستانهای تهران ، خراسان رضوی ، اصفهان ، یزد و گلستان صورت گرفت .

 

 

 

 

منبع: روابط عمومی اداره کل پست استان خراسان رضوی

 

 

 

 

ادامه مطلب

اجتماعی

برپایی کارگاه آموزشی ترویجی طرح مرتعداری تلفیقی در شهرستان رشتخوار

منتشر شده

در

photo 2021 10 13 17 36 56 - برپایی کارگاه آموزشی ترویجی طرح مرتعداری تلفیقی در شهرستان رشتخوار

کارگاه آموزشی ترویجی طرح مرتعداری تلفیقی در شهرستان رشتخوار برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، کارگاه آموزشی ترویجی ویژه طرح مرتعداری تلفیقی در شهرستان رشتخوار برگزار شد.

حسین عبدالله زاده ، رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان رشتخوار با بیان این خبر گفت: هدف از برپایی این کارگاهها ،آگاهی بخشی و آشنایی بهره برداران و مرتعداران با مراحل مختلف تهیه طرح مرتعداری تلفیقی در مهلت است.

وی افزود: در این کارگاه آموزشی ترویجی که با حضور دامداران و مرتعداران مرتع در حاجی میر تشکیل شده بود 46 نفر فراگیر شرکت کردند.

عبدالله زاده اضافه کرد: شهرستان رشتخوار 420 هزار هکتار مساحت دارد که 320 هزار هکتار آن را مراتع تشکیل می دهند که این سطح قادر است بیش از 35000 رأس دام سبک شهرستان را تعلیف کند.

وی ادامه داد از ابتدای سال جاری تاکنون 3 دوره کارگاه آموزشی ترویجی در شهرستان رشتخوار با حضور 200 نفر فراگیر تشکیل شده است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان رشتخوار خاطر نشان کرد: برپایی کارگاه های آموزشی و ترویجی برای مرتعداران و دامداران شهرستان با هدف حفظ پوشش گیاهی و رعایت قرق مراتع مطابق پروانه های چرا امری ضروری است.

 

 

منبع: روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی

ادامه مطلب

اجتماعی

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان خبر داد: آغاز سرشماری پاییزه حیات وحش خراسان رضوی

منتشر شده

در

IMG 3916 1601200 - مدیرکل حفاظت محیط زیست استان خبر داد:  آغاز سرشماری پاییزه حیات وحش خراسان رضوی

 

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی از آغاز برنامه سرشماری حیات وحش شامل پستانداران علفخوار در مناطق تحت مدیریت محیط زیست این استان خبر داد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، تورج همتی در این باره افزود: سرشماری گونه های علفخوار در استان خراسان رضوی با مشارکت محیط بانان و کارشناسان حیات وحش در حال انجام است.

 

وی گفت: سرشماری پائیزه عموماً به منظور بررسی و تحلیل وضعیت جمعیت حیات وحش انجام می شود و امسال نیز سرشماری گونه های شاخص پستانداران علفخوار شامل قوچ و میش اوریال، کل و بز وحشی و آهو آغاز شده و بدلیل شیوع ویروس کرونا، بخشنامه ای به سراسر استان درباره الزام رعایت پروتکل های بهداشتی در ایام مأموریت های سر شماری ابلاغ و با جدیت نظارت می شود.

 

وی ادامه داد: برنامه سرشماری در 35 منطقه تحت مدیریت در قالب 340 گروه در مدت زمان 110 روز با مشارکت بیش از 800 نفر ، از دهم مهر ماه آغاز شده است.

 

وی افزود : با توجه به وسعت و تعداد مناطق تحت مدیریت و لزوم برآورد سریع جمعیت وحوش، مناسب ترین روش برای سرشماری، روش مشاهده مستقیم از طریق پیمایش خطی است که بر این اساس مسیرهای سرشماری هر منطقه برروی نقشه های توپوگرافی با تکیه به تجارب محیط‌بانان و کارشناسان اداره نظارت بر امور حیات‌وحش حفاظت محیط زیست استان مشخص می شود.

 

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی با بیان اینکه نتایج سرشماری بعد از مشاهدات، جمع آوری و به منظور تجزیه و تحلیل مورد بررسی قرار می‌گیرد گفت: هدف از برآورد جمعیت حیات وحش، بررسی وضعیت زاد و ولد، شناسایی عوامل تهدید و شناسایی مناطق مستعد برای ارتقای سطح حفاظتی زیستگاه ها است.

 

۲۰ درصد مساحت ۱۱۷ هزار و ۷۶۹ کیلومتر مربعی خراسان رضوی زیر پوشش حفاظت محیط زیست قرار دارد و مساحت زیستگاه های این استان دو میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار است.

خراسان رضوی به ازای هر 15 هزار هکتار یک محیط بان در اختیار دارد.

 

 

منبع: روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها