با ما همراه باشید

اجتماعی

نابسامانی اقتصادی کشور درآمد شهرداری‌ها را افزایش داد

منتشر شده

در

rahnama - نابسامانی اقتصادی کشور درآمد شهرداری‌ها را افزایش داد

پایگاه خبری مشهد عمران به نقل از ایسنا:  استاد برنامه‌ریزی شهری دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به اینکه عملکرد مدیریت شهری مشهد در دوره پنجم عمدتا محدود به اقدامات فیزیکی بزرگ‌مقیاس و تبلیغاتی بوده عنوان کرد: آثار چنین اقداماتی بر بدنه اجتماعی و جامعه خیلی قابل مشاهده نیست. این اقدامات و نابسامانی‌های اقتصادی سبب افزایش درآمد شهرداری‌ شد. به همین جهت خاطر عکس‌العمل مردم در انتخابات شورا قابل پیش‌بینی بود.

محمدرحیم رهنما در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: اولین وظیفه شورای شهر انتخاب شهردار است. شهردار به عنوان مدیر اجرایی نقش مهمی در کسب توفیق شهر و شهرداری دارد. ما به عنوان مجموعه دانشگاهی که از یک مرکز تحقیقات شهری نیز برخوردار هستیم، تصمیم گرفتیم نقطه نظرات نخبگان در خصوص معیارهای انتخاب شهردار را جمع‌آوری و دسته‌بندی کرده و در اختیار مسئولان مدیریت شهری کنونی قرار دهیم.

وی افزود: در قرن ۲۱ شهرها نیرو و محور توسعه به مشار می‌آید. در واقع توسعه ملی به توسعه شهرها بستگی دارد؛ بر همین اساس نقش مدیریت شهری مهم است؛ در واقع مدیریت خوب منجر به توسعه شهر خواهد شد.

استاد برنامه‌ریزی شهری دانشگاه فردوسی مشهد ادامه داد: در نظرسنجی‌های صورت گرفته توسط مرکز تحقیقات شهری حدود ۱۴۰ شهروند شرکت داشتند که از لحاظ تحصیلات دارای مدارک دکتری، کارشناسی ارشد و کارشناسی بودند. این افراد در حوزه مسائل شهری تخصص داشته و با افق‌ها و چالش‌هایی که شهر مشهد با آن روبه‌رو است، آشنایی کامل داشتند.

وی در خصوص نتایج این نظرسنجی در مورد ویژگی‌های شهردار گفت: براساس نتایج نظرسنجی مزبور، ویژگی‌های مدنظر پرسش‌شوندگان در خصوص شهردار مسائلی نظیر دانایی و تخصص حرفه‌ای در امور مدیریت شهری، برخورداری از بینش راهبردی و استراتژیک، بهره‌مندی از روحیه مشارکت‌پذیری، مسئولیت‌پذیری، توانایی و قدرت برقراری ارتباط با مراکز اداری و تصمیم‌گیری، داشتن طرح و برنامه منظم، برخورداری از سابقه و تجربه حرفه‌ای در امور مدیریت شهری، داشتن روحیه پاسخگویی، متعهد و متخصص بودن و توجه ویژه‌ به مناطق حاشیه‌نشینی بود. همچنین فراجناحی بودن شهردار نیز موضوع دیگری بود که شهروندان شرکت کننده در این نظرسنجی به آن اشاره داشتند.

عضو اسبق شورای شهر مشهد گفت: مدیریت شهری برای اینکه در انتخاب شهردار موفق باشد، باید به نقطه نظرات نخبگان و پیشنهاداتی که به آن‌ها داده می‌شود، توجه کند. انتخاب شهردار نباید از روی احساس یا سیاست اقدام کند بلکه باید شخصیتی معقول داشته باشد. زمانی گفته می‌شد شهردار باید جوان باشد. باید توجه داشت شهردار جوان موضوع خوبی است اما مهم است که یک شهردار از دانش تخصصی و صلاحیت لازم برای حکمرانی شهر برخوردار باشد.

نابسامانی‌های اقتصادی سبب افزایش درآمد شهرداری‌ها شد

وی با بیان اینکه در این چند سال اخیر کشور دچار بحران‌هایی همچون تورم و افزایش قیمت‌ها شده که به نوعی موجب ایجاد بی‌ثباتی و ناامنی در سرمایه‌گذاری شده، گفت: این بحران‌ها به دلیل تحریم، قطعنامه‌های یک‌جانبه ایالات‌متحده، ناتوانی در فروش نفت و… بروز کرده است. مردم در شرایط بحرانی کنونی قصد دارند سرمایه‌های خود را حفظ کنند؛ بنابراین به دنبال راه‌هایی همچون سرمایه‌گذاری در مسکن، طلا، ارز و بورس می‌روند. در این میان عمده سرمایه‌گذاری‌ها در بخش مسکن رخ داد. در این زمان بود که سرمایه‌گذاری و ساخت‌و ساز به شدت رونق یافت و برعکس، فعالیت صنایع و کارخانجات متوقف شد. با این توصیف این سوال مطرح می‌شود که آیا رونق ساخت و ساز مزبور ناشی از برنامه‌ریزی‌های مدیریت شهری بود یا بحران‌های اقتصادی؛ آیا افزایش درآمد شهرداری در این شرایط جزو توانمندی‌های مدیریت شهری بوده است؛ بعید می‌دانم اینگونه باشد زیرا هیچ قانون و ضابطه‌ای در شهرداری تغییر نکرد؛ تنها نابسامانی‌های اقتصادی بود که سبب افزایش درآمد شهرداری‌ها شد.

رهنما با اشاره به اینکه اعلام می‌شود شهرداری ۳۰ درصد افزایش درآمد داشته، گفت: من این افزایش درآمد را به کارایی سیستم مربوط نمی‌دانم بلکه آن را ناشی از شرایط تحمیل شده بر کشور می‌دانم. این وضعیت تاثیر عجیبی که بر شهرها گذاشت و سبب رونق ساخت‌وساز شد.

افزایش درآمد شهرداری ناشی از ساخت‌وساز بوده است

این استاد برنامه‌ریزی مدیریت شهری دانشگاه فردوسی مشهد خاطرنشان کرد: مساله اصلی این است که در این دوره‌ آنچه سبب افزایش درآمد شهرداری شد، ناشی از درآمد ناپایدار و وابسته به ساخت‌و ساز بود که ما از آن به عنوان اعتیاد ساخت‌وساز یاد می‌کنیم؛ به محض اینکه با دوره‌ رکود مواجه شویم، شهرداری به شدت متضرر خواهد شد. در حال‌ حاضر هزینه‌های شهرداری زیاد شده و کم هم نخواهد شد. این عدم تعادل درآمد باعث بدهکار شدن شهرداری در بلندمدت می‌شود.

وی بیان کرد: حدود ۲۵ هزار نفر از افراد در شرکت‌های وابسته و غیروابسته با شهرداری مشهد کار می‌کنند. مدیریت شهری در سبک کردن ساختار شهرداری، کاهش هزینه‌ها، برون‌سپاری، مشارکت بخش عمومی، هوشمندسازی شهر که سبب کاهش هزینه‌ها شود، مقررات‌زدایی و آسان کردن سیستم شهرداری نتوانسته موفق عمل کند.موضوع دیگر وابسته کردن حقوق کارمندان به وام و اعتبار است چنین موضوعی بسیار خطرناک بوده و مشکلات شهری را دوچندان می‌کند.

رهنما ادامه داد: مدیریت شهری پنجم در این دوران در حوزه پژوهش چندان درخششی نداشت و عملکرد خوبی از خود نشان نداد. انتظار این بود که در این دوره تعدادی کتاب، نشریات و طرح‌های تحقیقاتی قابل توجهی به چاپ برسانند و ارتباط خود را با مراکز علمی پژوهشی بیشتر کنند.

این عضو اسبق شورای شهر مشهد گفت: آیا فعالیت‌های مدیریت شهری پنجم با اصول توسعه پایدار و چشم‌انداز توسعه آینده شهری همراه بوده است؟ آیا این اقدامات باید در شورای بعدی ادامه داشته باشد یا خیر؟ آیا نیاز است در این فعالیت‌ها تغییراتی ایجاد شود؟ آیا ماشینی کردن شهر، گسترش بزرگراه‌ها در دامنه جنوبی شهر و تخریب محیط زیست به صلاح شهر بود؟ آیا این فعالیت پرهزینه با انرژی ناپایداربرای آینده شهر مناسب است؟ به نظر من در خصوص اقدامات شورای پنجم نیاز به تجدیدنظر و تفکر بیشتری است.

انتقاد از پروژه کوهشار مشهد

رهنما در خصوص پروژه کوهشار مشهد بیان کرد: نیاز بود در این پروژه آب توسط موتورهای برق از پایین به سمت بالا کشیده شود و سپس از دامنه کوه سرازیر گردد. چنین موضوعی نیازمند مصرف برق زیادی است. حال این سوال به وجود می‌آید که با وجود شرایط اقلیمی کنونی و هوای گرم در مشهد، راه‌اندازی آبشار چه تاثیری در شهر دارد؟ اگر یک روز برق نباشد، سیستم این پروژه دچار مشکل خواهد شد. اینکه ما فقط هزینه کنیم و مجموعه‌ای را بسازیم، کافی است؟ نباید از یاد برد که این سرمایه‌گذاری‌ها با پول شهروندان انجام می‌شود.

وی افزود: در حال حاضر با وجود قطعی برق، شاهد بروز بی‌نظمی زیادی در شهر، ایجاد ترافیک و برخی نابسامانی در تردد خودروها هستیم. این در صورتی است که شاهد نصب LDEها برای نمایش زمان‌ در سطح شهر هستیم؛ تابلوهایی که کارایی چندانی ندارد. همچنین رنگ کردن طول مسیر دوچرخه‌ها را موضوعی است که به مرور زمان رنگ آن‌ از بین خواهد رفت. رنگ‌آمیزی جداول حاشیه خیابان‌ها موضوع دیگری است که هر سال ده‌ها تن رنگ صرف آن می‌شود. این رنگ‌های مصنوعی جز آسیب‌ زدن به محیط زیست کارایی چندانی ندارد. اگر در مدیریت شهری راهبردی خوبی به کار گرفته می‌شد، ابتدا پنل خورشیدی روی چراغ راهنمایی رانندگی در سطح شهر نصب می‌شد که هنگام بروز قطعی برق، خیابان‌ها دچار بی‌نظمی نشود.

توسعه پایدار در دنیای امروز حداقل هزینه و حداقل مداخله در طبیعت است

استاد برنامه‌ریزی شهری دانشگاه فردوسی مشهد تاکید کرد: مدیریت شهری هزینه مسکن را کاهش داد یا سیستم صدور پروانه را تسهیل کرد؟ مدیریت شهری کدام مشکل مردم را حل کرد؟ این‌ها مساله مردم است. اینکه با پول شهروندان آب با هزار مشکل به سمت بالا کشیده شود و بعد رها گردد و آن را بزرگترین آبشار مصنوعی ایران بنامیم، شهرت نیست. امروز شرایط گفتن این صحبت‌ها و دوره‌ انجام این‌ اقدامات نیست؛ در حال حاضر و دنیای امروز توسعه پایدار یعنی حداقل هزینه و حداقل مداخله در طبیعت اما متاسفانه هیچکدام از این‌ موارد اولویت فعالیت مدیریت شهری مشهد نیست.

وی اضافه کرد: مدیریت شهری ادعا می‌کند بزرگترین مرکز دفن زباله را ایجاد کرده، در حالی‌ که طبق تحقیقات انجام شده تا سال ۲۰۳۰ نباید زباله‌ای را دفن کرد. در همه دنیا به دنبال حذف دفن زباله هستند. ما نیز باید سیاستی را اعمال کنیم که تولید زباله حذف شود نه اینکه تولید آن ۱۰ برابر گردد. مدیریت شهری باید به اصول توسعه پایدار شهری و برنامه توسعه ۲۰۳۰ سازمان بین‌المللی پایبند باشد و طبق آن پیش رود.

مرکز مشهد ۴۰سال است که در آتش اختلافات می‌سوزد

رهنما یادآور شد: مسائل و مشکلات مرکز شهر مشهد حل نشده و حدود ۴۰ سال است که مرکز این شهر در آتش اختلافات بین دولت‌ها، نگاه‌های مختلف و مدیران می‌سوزد. تلاش و زحمت خوب است اما این تلاش و زحمات در گرو یک تغییر خوب مناسب خواهد بود. برخی از مشکلات شهر مشهد خشکسالی، تغییر اقلیم و کاربری اراضی، افزایش درجه حرارت و آلودگی هوا و همچنین مصرف بیش از حد انرژی است. جلوگیری از ماشینی کردن شهر، کاهش زباله، تغییر کاربری اراضی، تفکیک زباله، تشویق مردم به استفاده از حمل و نقل عمومی و مشارکت مردم در توسعه شهر از مواردی است که مدیریت شهری باید به آن اهمیت بدهد.

وی گفت: مدیریت شهری جدید باید ساختار مدیریت شهری را سبک و مجددا حجم عظیمی از نیروها را جابه‌جا نکند و اجازه ندهد که بدنه شهرداری بزرگ‌تر شود. مدیریت شهری باید هزینه‌ها را کاهش دهد؛ فرآیندها را ساده و اعتماد مردم را جلب کند. مدیران نباید نسبت به دغدغه‌های شهری بی‌تفاوت باشند بلکه لازم است نظارت بر امور شهر را افزایش داده و از شهر حمایت بیشتری داشته باشد.

این کارشناس مدیریت شهری ادامه داد: اختلافات بین مدیران شهری و شورای شهر سبب شد که برخی از مدیران در طول چهار سال خدمت خود دو مرتبه تغییر کنند. نمونه آن را در شهرستان‌های قائن، سرخس، تربت‌حیدریه و چناران شاهد بودیم. این مسائل برای کشور و سپس برای مدیریت شهری مشکل ایجاد می‌کند. بروز این‌ مسائل و مشکلات به مدیریت شهری آسیب می‌زند و شهر عقب می‌ماند. یکی از مسائلی که با عقب‌افتادگی شهر ایجاد می‌شود، حاشیه‌نشینی است.

مسائل مشهد را با خود این شهر نمی‌توان حل کرد

رهنما تاکید کرد: یکی از مسائل مهم و عمده‌ای که در مشهد باید نگاه ویژه‌ای به آن شود، توجه به برنامه‌های آمایشی استان، تمرکز زدایی صنایع اطراف مشهد و حذف معافیت‌های مالیاتی برای شهرک‌های کاوه و چناران است. اطراف شهر مشهد باید سبک شود تا زمینه جذب مهاجر کاهش یابد. مسائل شهر مشهد را با خود این شهر نمی‌توان حل کرد. مدیریت راهبردی باید به مسائل شهری و فراشهری توجه بیشتری داشته باشد چراکه رسیدگی به این امور بر ساماندهی حاشیه‌نشینی تاثیر خواهد داشت.

وی اضافه کرد: صنعت گردشگری استان در مدت شیوع کرونا به شدت آسیب دیده که رسیدگی به امور این صنعت باید در اولویت کار مدیریت شهری جدید قرار بگیرد زیرا اقتصاد مشهد به گردشکری وابسته است. امید است مدیریت شهری جدید بتواند به تدریج با بهره‌گیری از افراد متخصص، صاحب نظر و دلسوز بدون نگاه فراجناحی و حزبی، مسائل شهر را ببیند و آسایش و آرامش را در شهر ایجاد کند.

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اجتماعی

فراهم شدن شرایط اشتغال دانشجویان دانشگاه امام رضاع در آستانقدس رضوی

منتشر شده

در

photo 2022 11 30 10 59 21 - فراهم شدن شرایط اشتغال دانشجویان دانشگاه امام رضاع در آستانقدس رضوی

رئیس دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) ازایجاد شرایط اشتغال دانشجویان دانشگاه امام رضا ع در آستانقدس رضوی و پارک علم وفناوری خراسان خبرداد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، مرتضی رجوعی، رئیس دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع)، در نشست خبری  به مناسبت روز دانشجو ، با اشاره به رویکردهای برنامه‌های این دانشگاه به مناسبت روز دانشجو، اظهار کرد: آذرماه امسال با شرایط سیاسی و اجتماعی متفاوتی نسبت به سال‌های گذشته مواجه است و بر همین اساس لازم است که دانشگاه‌ها به عنوان محور تحولات اجتماعی میدان‌داری کنند و بتوانند مداخلات علمی و اجتماعی موثری در جامعه داشته باشند.

 

وی با اشاره پنج رویکرد کلیدی را در برنامه‌های روز دانشجو  افزود: محورهای تعمیق بصیرت دینی و انقلابی دانشجویان، ایجاد فضایی مفرح برای دانشجویان در جهت شادابی و نشاط آن‌ها، تزریق روحیه امید و انگیزه‌بخشی در راستای شعار ما می‌توانیم، گسترش فعالیت‌های داوطلبانه دانشجویی در ایام منتهی به ۱۶ آذر و در نهایت هم ترویج روحیه کارآفرینی و به ویژه اشتغال دانش‌بنیان در محیط‌های دانشگاهی که متناسب با شعار سال است، از جمله آنهاست.

 

رئیس دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) بیان کرد: یکی دیگر از برنامه‌های ما که همیشه آن را در دستور کار خود قرار داده‌ایم، اعزام دانشجویان به عتبات عالیات در بین دو نیم سال تحصیلی بود اما امسال با توجه به شرایط حاکم در جامعه اعزام دانشجویان به عتبات را در ایام منتهی به روز ۱۶ آذر  داشتیم که بر همین اساس روز گذشته ۸۰ نفر از دانشجویان واحد دختران به عتبات اعزام شدند .

 

رئیس دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) گفت: تا کنون پنج گروه دانشجویی این دانشگاه به پارک علم و فناوری استان اعزام شدند و در آنجا با فعالیت شرکت‌های مستقر در پارک آشنا شده‌اند.

 

رجوعی افزود : بالغ بر ۱۲۰۰ دانشجوی خارجی از کشورهای عراق، پاکستان، افغانستان، سوریه و آذربایجان در تمامی رشته‌ها در دانشکده‌های مهندسی، معماری، علوم انسانی، علوم ورزشی و روانشناسی علوم تربیتی این دانشگاه تحصیل می‌کنند.

 

رجوعی بیان کرد: سیاست دانشگاه توسعه رشته‌های تحصیلات تکمیلی است، رشته‌هایی که بتواند با نیازهای دانشجویان در هر دو پردیس تطابق داشته باشد. رشته‌های مربوط به دانشکده علوم تربیتی، مشاوره و روانشناسی را در سه سال گذشته توسعه پیدا کرده است.

 

وی اظهار کرد: رشته‌های دیگری چون معماری اسلامی، روانشناسی ورزشی و… در دستور کار این دانشگاه است و اگر زیرساخت‌های مورد نیاز این رشته‌ها فراهم شود، این رشته‌ها نیز ایجاد می شود.

وی افزود : تاکنون بیش از ۲۰ طرح پژوهشی تقاضامحور صرفا برای آستان قدس رضوی را توسط همکارانمان در دانشکده‌های مختلف به اجرا درآورده‌ایم.

رئیس دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) گفت:  ۱۰هزار دانشجو در هر دو پردیس مشغول تحصیل هستند که از این تعداد هشت هزارو ۸۰۰ دانشجوی داخلی و هزارو ۲۰۰ دانشجوی خارجی هستند و از مجموع ۱۰ هزار نفر نیز ۵۵۰۰ دانشجو در واحد خواهران و ۵۰۰۰ دانشجو هم در واحد برادران در حال تحصیل هستند.

 

رئیس دانشگاه امام رضا(ع) افزود :دانشگاه امام رضا(ع) در سال ۱۴۰۰ و ۶ ماهه اول سال جاری بالغ بر ۲ میلیارد تومان به دانشجویان خود برای پرداخت شهریه تخفیفاتی ارائه داده‌ایم. این در حالی است که برای دانشجویان برتر قرآنی، دانشجویانی که حائز رتبه‌های ورزشی در سطح ملی و بین‌المللی هستند و دانشجویان ممتاز علمی از تخفیف ویژه شهریه‌های ثابت و متغیر دانشگاه بهره‌مند  می شوند.

 

رجوعی درباره افزایش شهریه این دانشگاه، افزود : امسال رقم پیشنهادی در دانشگاه در دانشگاه‌های غیر دولتی توسط اتحادیه دانشگاه‌های غیر دولتی افزایش شهریه ۳۷.۵ درصد بوده است، بدین منظور که دانشگاه می‌تواند از ۲۷.۵ تا ۴۷.۵ درصد افزایش شهریه داشته باشد، این در حالی است که در سایر دانشگاه‌ها این رقم بیشتر است.

 

شبنم مقدم

 

ادامه مطلب

اجتماعی

نمایشگاه پژوهش امسال مدل منظومه ای و مردمی است

منتشر شده

در

photo 2022 11 28 20 01 41 - نمایشگاه پژوهش امسال مدل منظومه ای و مردمی است

رییس پارک علم و فناوری خراسان رضوی گفت:نمایشگاه پژوهش امسال مدل منظومه ای و مردمی است.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،مسعود میرزائی شهرابی، رییس پارک علم و فناوری خراسان رضوی در نشست خبری هفته و نمایشگاه پژوهش افزود:اکنون ۲۰۰ شرکت دانش‌بنیان در خراسان رضوی درخواست خود را ثبت کرده‌اند، اما فضای خالی برای استقرار آنها در پارک علم و فناوری استان وجود ندارد.

 

وی گفت:سعی شده تا در حوزه های فولادی، کودهای شیمیایی و کشاورزی، صنایع خلاق و کانکتورها (ترمینال برق) به جایگاهی برسیم که ضمن رفع نیازهای کشور، از خروج ارز نیز جلوگیری کنیم، در حالیکه ظرفیت ساخت آن نیز در استان و کشور به خوبی وجود دارد.

 

رییس پارک علم و فناوری خراسان رضوی گفت : خراسان رضوی دارای ظرفیت های بسیار و نیروی نخبگانی فراوان است و باید با شبکه‌سازی بتوانیم از این موقعیت به خوبی بهره برداری کنیم که برگزاری رویداد تانا (توسعه اکوسیستم نوآوری استان‌ها) با موضوع صنایع خلاق، غذایی و معدنی نیز در این زمینه بسیار تاثیرگذار بود.

 

عضو هیات علمی شیمی دانشگاه فردوسی مشهد  گفت: در حال حاضر تمام وزارتخانه ها در موضوع و مفهوم فناوری دارای مشکل هستند، زیرا طی دهه گذشته در حوزه فناوری فقط به ایجاد شرکت‌های نوپا توجه شد و اقدامات لازم در راستای شناخت و توسعه مفاهیم فناوری در مجموعه ها و سازمانهای تابعه آنها انجام شده است.

 

میرزائی افزود: طی سالهای گذشته برای شناسایی مسائل استان و توجه به مردمی‌سازی مفاهیم فناوری در سطح جامعه تلاش شده ، به همین منظور موضوع روایت گری فناوری در پارک علم و فناوری خراسان رضوی آغاز شد تا مردم جامعه نیز با مفاهیم حوزه فناوری آشنا و آن را درک کنند.

 

دبیر اجرایی هفته پژوهش و نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی، فناوری و فن بازار استان خراسان رضوی گفت: ویژگی اصلی این هفته در مردمی سازی آن است و سعی شده تا از همه اقشار مخاطب برای آشنا شدن با فعالیت های فناوری در نمایشگاه شرکت کنند.

 

وی از ایجاد باشگاه دانش آموزی برای ارتباط مستمر با دانش آموزان و همکاری گسترده با اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی خبرداد و افزود: هفت پردیس صنایع معدنی و فولاد، صنایع غذایی و کشاورزی، سلامت و دارو، صنایع خلاق و فرهنگ و صنایع آی سی تی در پارک علم و فناوری خراسان ایجاد شده است.

 

همچنین،سید ایمان شریعتی، مسئول اجرایی نمایشگاه پژوهش با اشاره به زیست بوم فعالیت پارک علم و فناوری خراسان رضوی با نگاه منظومه ای و حمایت از تمام شرکت های خرد و کلان این مجموعه افزود: امیدوار هستیم تا همه افرادی که ایده فناورانه و جدیدی دارند، بتوانند برای دفاع از ایده خود به سراغ پارک علم و فناوری بیایند.

 

وی گفت: نمایشگاه هفته پژوهش از روز دوشنبه، ۱۴ آذرماه همراه با رونمایی از چند محصول فناورانه در محل سالن فردوسی نمایشگاه بین المللی مشهد به وسعت چهار هزارو ۸۰۰ متر آغاز می شود و تا روز ۱۶ آذرماه ادامه دارد.

شریعتی اظهار کرد: تاکنون نزدیک به ۸۰ مجموعه برای حضور در این نمایشگاه درخواست خود را اعلام کرده اند که تعداد ۵۰ موسسه آموزشی نیز در میان آنها وجود دارد.

 

شبنم مقدم

ادامه مطلب

اجتماعی

استمرار نظام اسلامی در پرتو قانون اساسی و شورای نگهبان بررسی شد

منتشر شده

در

photo 2022 11 28 16 48 39 - استمرار نظام اسلامی در پرتو قانون اساسی و شورای نگهبان بررسی شد

با حضور عضو حقوقدان و سخنگوی شورای نگهبان؛ نقش و جایگاه مردم در استقرار و استمرار نظام اسلامی در پرتو قانون اساسی و شورای نگهبان بررسی شد .

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،هادی طحان نظیف، عضو حقوقدان و سخنگوی شورای نگهبان در برنامه ای با عنوان نقش و جایگاه مردم در استقرار و استمرار نظام اسلامی در پرتو قانون اساسی و شورای نگهبان که به همت بسیج دانشجویی دانشگاه رضوی برگزار شد بسیج را تبلور عشق به اسلام،ایران و مردم خواند

وی در ادامه به قدرشناسی ایام تحصیل و دوره دانشجویی توصیه کرد و از دانشجویان خواست تا قدر فرصت ها را دانسته و توشه علمی و آگاهی و بصیرت لازم را برای خود فراهم کنند.

طحان نظیف با اشاره به موضوع نقش و جایگاه مردم در استقرار و استمرار نظام اسلامی در پرتو قانون اساسی و شورای نگهبان بیان داشت: مکاتب سیاسی گوناگون در طول تاریخ نظرات مختلفی پیرامون حاکمیت داشتند که نقطه اشتراک همه آنها حضور مردم، هرچند به صورت محدود بوده است.

وی افزود: حدقل حضور مردم در این سیستم های حکومتی فرمانبرداری و تبعیت در حکومت خودکامه است و در مقابل هم نقش حداکثری در حکومت دمکورات مردم بر مردم مطرح می شود که نقش مردم در تحقق آن محوری است.

طحان نظیف بیان داشت: مرحله استقرار نیازمند انتخاب از سوی مردم است اگر مردم با ولی همراهی نکنند حکومت تشکیل نمی شود هرچند عدم همراهی عقوبت و نحوست داشته باشد.

وی افزود: در تشکیل حکومت بعد بسترسازی و فراهم شدن مقدمات دو نظریه انتخاب و انتصاب مطرح است که در هر دو نظریه نقش مردم روشن است.

وی ادامه داد: مردم در مرحله تشکیل و استقرار نقش دارند هرچند حکومت الهی باشد و در مرحله پس از تشکیل یعنی استمرار هم همان عوامل مشروعیت زای الهی و پذیرش و همراهی مردم نیز دارای نقشی برجسته است.

وی گفت: مسئله مشارکت مردم در استمرار حکومت اسلامی را نظام از کنار آن به سادگی نگذشته و در نگاه امام و رهبری و قانون اساسی هم مطرح شده است.

عضو حقوقدان شورای نگهبان بیان داشت: امام و امت ساختار و بنیانی است که در نظام شرعی ما مطرح بوده و مجرای حاکمیت الهی از طریق امام نسبت به مردم در غالب امت تبلور و تجلی پیدا می کند.

وی افزود: جامعه ای که امامت و ولایت را می پذیرد و با ولی خود هم نظر می شود را امت می نامند که این دارای یک مفهوم جدید و نکته ای مهم است.

سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: یکی از شئون امامت اداره جامعه است و اولین معنا متبادر از امام، حاکمیت است اما جایگاه امامت فراتر از این است حکومت تنها وسیله ای برای تحقق وظایف امام و اداره جامعه در مسیر سعادت و رستگاری است.

وی افزود: مفهوم دولت و ملت در نظام های حقوقی سیاسی با یک عامل و عنصر جغرافیایی شناخته می شود اما مفهوم امام و امت فراتر از آن بلکه اعتقادی است.

طحان نظیف گفت: دیدگاه امامت و امت گستره جهانی دارد که دولت و ملت را در بر می گیرد. امام نیز در انقلاب رابطه مرجع و مقلد را به رابطه امام و امت ارتقاء داد این رابطه در پیروزی و تدام انقلاب نقش جدی داشت.

عضو حقوقدان شورای نگهبان بیان داشت: دو عنصر رهبری و مردم عامل پیروزی هر انقلابی است امامی که پیوند می خورد به امت، بیشتر سال های عمرش را به صورت فیزیکی در کنار آنها نبود

سخنگوی شورای نگهبان بیان داشت: در نگاه بسیاری از سیاستمداران مردم وسیله کسب قدرت هستند که در قبال این خدمت یک امتیازاتی هم به آنها تعلق می گیرد اما در نگاه امام، رضایت مردم مقدمه بدست آوردن رضایت خداست یعنی انها را در جایگاه ولی نعمتی می بیند.

وی افزود: در این نگاه مردم تاریخ مصرف ندارند همانطور که خودشان انقلاب کردند باید این را پیش ببرند این انقلاب و قانون اساسی برای مردم است.
وی ادامه داد: رهبری هم مکرر همین نگاه امام را مطرح می کند که می فرمایند کار و صحنه دست مردم است ابتکار عمل با آنهاست.

طحان نظیف بیان داشت: قانون اساسی فارغ از نگاه بنیانگذار و رهبر انقلاب این نگاه را نسبت به مردم دارد. و شورای نگهبان نیز پاسدار حقوق مردم بر مبنای قانون اساسی است.

وی افزود: قانون اساسی در اصل ششم اشاره به مشارکت مردم در امور کشور دارد انتخاب نوع حکومت هم در روز اول با مردم بود و بعد آن انتخاب کسانی که قانون نویسی و بعد بازنگری داشتند نیز با نظر مردم بوده است.

وی ادامه داد: اصل 111 مربوط به رهبری اصل122 برای پاسخگویی رییس جمهور اصل 137 در مورد پاسخگویی وزرا و موارد متعدد دیگر در قانون وجود دارد که حق مردم محسوب می شود و پاسداری از آن را در عمل نیز نشان می دهد.
وظایف شورای نگهبان
عضو حقوقدان شورای نگهبان در ادامه سخنان خود به بیان وظایف شورای نگهبان پرداخت و گفت: شورای نگهبان چند وظیفه اصلی دارد یکی از مهمترین ها نظارت بر مصوبات مجلس از حیث عدم خلاف شرع و قانون بودن است و مجامع مشورتی فقهی حقوقی در قم و تهران نیز موارد را بررسی کرده و به صورت گزارش مکتوب در جلسه شورا مطرح می شود.

وی افزود: نظارت بر انتخابات یکی دیگر از وظایف مهم شورا است که هر دوسال یکبار مطرح می شود اما اهمیت نظارت بر مصوبات مجلس بیش از آن و به صورت روزانه و دائمی است.

سخنگوی شورای نگهبان بیان داشت: تفسیر قانون اساسی یکی دیگر از وظایف شورا است که در صورت داشتن ابهام و یا عدم روشنی فراگیری آن، از سوی شورا به عنوان یک مرجع صالح بررسی و تفسیر می شود.

وی افزود: پاسخ به استعلامات دیوان عدالت اداری در مواردی که مردم مصوبه ای را خلاف شرع می دانند از دیگر وظایف شورای نگهبان است.

وی ادامه داد: مصوبات برای بررسی در هر سطحی که باشد اعم از هیئت وزیران یا شوراهای شهر و غیره در صورتی که یک شهروند مصوبه ای را خلاف شرع بداند و تقاضای بررسی بدهد با ارجاع دیوان عدالت اداری، فقهای شورا به جد و ریز برای یک ادعای شهروند بررسی و تبادل نظر داشته و ساعت ها وقت می گذارند تا نتیجه حاصل شود.

در پایان جلسه طحان نظیف به سوالات دانشجویان پیرامون مباحث ارائه شده و غیره پاسخ گفت.

 

 

منبع:روابط عمومی دانشگاه علوم اسلامی رضوی

ادامه مطلب

برترین ها