با ما همراه باشید

فرهنگی

نشست‌ گذرگاه انقلاب؛ روایتگری رویدادهای انقلاب اسلامی در خانه انقلاب اسلامی مشهد برگزار شد

منتشر شده

در

photo 2022 02 06 07 30 35 - نشست‌ گذرگاه انقلاب؛ روایتگری رویدادهای انقلاب اسلامی در خانه انقلاب اسلامی مشهد برگزار شد

نشست‌ «گذرگاه انقلاب؛ روایتگری رویدادهای انقلاب اسلامی» همزمان با فرارسیدن ایام الله دهه فجر با حضور شاعران و روایتگران دوران انقلاب اسلامی در «خانه انقلاب اسلامی» مشهد برگزار شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، نشست‌ «گذرگاه انقلاب؛ روایتگری رویدادهای انقلاب اسلامی» همزمان با فرارسیدن ایام الله دهه فجر با حضور حجت الاسلام و المسلمین غلامرضا اسدی از یاران و شاگردان رهبر معظم انقلاب (مدظله العالی)؛ حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی و محمدحسین رحیمی، شاعر انقلابی در «خانه انقلاب اسلامی» مشهد برگزار شد.

 

حجت الاسلام والمسلمین علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی ضمن تسلیت شهادت حضرت امام علی النقی الهادی(ع) از ابتکار عمل نهاد کتابخانه های عمومی کشور در برگزاری سلسله نشستهای «گذر انقلاب» تقدیر کرد و گفت: این فصل از گذر انقلاب با محوریت شهادت آیت الله مصطفی خمینی به خراسان رضوی و خانه انقلاب شهر مقدس مشهد رسید. مکانی که در آن حضور داریم و این برنامه در آن برگزار می شود، خانه شخصی رهبر معظم انقلاب (مدظله العالی) که از سال 1347 تا 1357 در آن سکوت داشتند و امروز به نام «خانه انقلاب اسلامی» نامگذاری شده است.

وی تصریح کرد: در واقع «خانه انقلاب اسلامی» محل رفت و آمد بسیاری از بانیان و موسسین انقلاب اسلامی و محلی برای برنامه ریزی های انقلاب در مشهد توسط مثلث انقلاب در مشهد آیت الله العظمی سیدعلی خامنه ای(مدظله العالی)، شهید آیت الله عبدالحسین هاشمی نژاد(ره) و مرحوم آیت الله واعظ طبسی(ره) بوده است.

 

در ادامه حجت الاسلام و المسلمین غلامرضا اسدی از یاران و شاگردان رهبر معظم انقلاب (مدظله العالی) در دوران انقلاب گفت: سخن گفتن از وقایع شهادت فرزند برومند امام راحل(ره)، مجتهد، فقید، مفسر قرآن، ادیب سیاستمدار، دشمن شناس و همراه همیشگی ایشان، آیت الله مصطفی خمینی دشوار است.

وی در رابطه با زندگی حاج آقا مصطفی خمینی، افزود: ایشان در مدت اقامت خود در نجف برای خودسازی، سازندگی و انس با مسائل عرفانی به محضر آیت الله سیدمرتضی کشمیری، استاد عرفان رفتند. فردی که آیت الله قاضی طباطبایی در مورد ایشان می فرمایند«من توحید را از آیت الله کشمیری آموختم». نبوغ و استعداد حاج آقا مصطفی به اندازه ای بود که ایشان در سن 27 سالگی و در عنفوان جوانی موفق به کسب رتبه اجتهاد شدند و بی شک انتخاب رژیم شاهنشانی برای شهادت ایشان، انتخابی هوشمندانه بود.

اسدی با اشاره به فرمایش امام راحل(ره) مبنی بر اینکه «شهادت حاج آقا مصطفی یکی از الطاف خفیه خداوند بوده است»، گفت: در سال 1356 فردی به نام داریوش همایون مقاله ای می نویسد که در آن مدعی می شود امام خمینی(ره) یک فرد هندی است که در هندوستان با انگلیس و کشورهای استبدادی دیگر در ارتباط است. این امر باعث خشم مردم شد تا آنجا که در 19 دیماه 1356 مردم قم بر علیه این سخنان قیام کردند و با سرکوب شدید نیروی های ساواک مواجه شدند، در چهلم مردم قم مردم غیور تبریز قیام کردند و در چهلم شهادت مردم تبریز مردم یزد نیز به قیام برخاستند و این قیامها زمینه پیروزی انقلاب اسلامی و صحه ای بر لطف خداوند در شهادت حاج آقا مصطفی خمینی شد.

 

وی افزود: در جریان قیام مردم تهران در میدان ژاله و شهادت بسیاری از انقلابیون، امام خمینی(ره) فرمودند«ای کاش من در کنار مردم در میدان ژاله به شهادت می رسیدم اما مردم بدانند که دوران شاه دیگر تمام شد». اینگونه شد که انقلاب اسلامی در ایران به پیروزی رسید و امام خمینی(قدس سره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران شدند. امام راحل(ره) بر این اعتقاد بودند که همه قدرتها از بین می روند، آمریکا، شوروی، انگلیس و جز قدرت خدا هیچ قدرتی در جهان باقی نخواهد ماند.

در ادامه این برنامه کتاب «بازتابها و پیامدهای رحلت اسرار آمیز آیت الله مصطفی خمینی به روایت اسناد» اثر سجاد راعی‌گلوجه نیز توسط سیدمسعود موسوی، دبیر شورای امر به معروف و نهی از منکر اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی معرفی و بخشی از کتاب خوانش شد. در این اثر پیامدهای رحلت اسرار آمیز آیت ا.. مصطفی خمینی به روایت اسناد ساواک بررسی شده است.‌ آیت ا.. سید مصطفی خمینی قبل از نهضت امام (ره) با فعالیت‌های سیاسی آشنا شد، اما به صورت جدی با شروع نهضت، وارد عرصه فعالیت سیاسی شد و در مقاطع گوناگون نهضت، در قم و تبعیدگاه‌های ترکیه و عراق، فعالیت‌های سیاسی ضد رژیم پهلوی را همواره با ثبات قدم ادامه داد. ایشان یکی از ارکان اصلی نهضت امام خمینی (ره) بود و در پایان حیات خود با رحلت اسرارآمیز (که به ساواک نسبت داده شد) و تاثیری که مجلس ختم و ترحیم وی بر فرآیند پیروزی انقلاب اسلامی گذاشت، از وی به عنوان ستاره صبح انقلاب و سپیده گشای انقلاب نام برده شده است.

 

 

 

منبع: روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی

فرهنگی

بهره برداری از هزار و 216 پروژه عمرانی به مناسبت دهه مبارک فجر

منتشر شده

در

photo 2023 01 30 18 52 40 - بهره برداری از هزار و 216 پروژه عمرانی به مناسبت دهه مبارک فجر

 

 

 

هزار و 216 پروژه عمرانی با اعتباری بالغ بر ۱۹ هزار و ۴۱۵ میلیارد تومان به بهره‌برداری می رسد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،حجت الاسلام محمد سلطانی،رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی خراسان رضوی در نشست خبری اعلام برنامه دهه مبارک فجر

1401 اظهارکرد:به مناسبت دهه فجر در سطح استان خراسان رضوی هزار و 216 پروژه عمرانی، مسکن بهداشتی و … با اعتباری بالغ بر ۱۹ هزار و ۴۱۵ میلیارد تومان به بهره‌برداری

می رسد.

 

رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی خراسان رضوی از اعتبار۱۹هزارو۴۱۹ میلیارد تومان دربهمن ماه الله دهه فجر وبا ۲۵ هزارو۴۹۶ برنامه اجرائی در ۸۱۹ عنوان خبرداد.

 

وی افزود:چهل وچهارمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی امسال ،با شعار ایران استوار ،۴۴ سال افتخار ،برنامه های میهمانی لاله ها،مراسم بازگشت پیروز مندانه حضرت امام خمینی ره ، روز ملی فناوری فضایی ،ولادت حضرت امام علی ع ،روز نیروی هوایی وپیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی اجرا می شود.

 

وی اظهار داشت: برنامه ۱۲ بهمن امسال از مبدا فرودگاه مشهد هم رژه موتوری در هفت مسیر سطح شهر با حضور یگان‌های موتوری نیرو‌های نظامی و انتظامی و عموم مردم برگزار می‌شود.

 

 

رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی خراسان رضوی با اشاره به اینکه برنامه نورافشانی در شب میلاد امام جواد (ع)، امام علی (ع) و ۲۲ بهمن در نقاط مختلف کلانشهر مشهد برگزار می‌شود.

 

وی ادامه داد: آیین غبار روبی و گلباران مزار شهدا در بهشت رضا (ع) و سایر اماکن مانند جبل‌النور نیز با حضور مردم و مسئولان برگزار می شود.

 

سلطانی با بیان اینکه امسال ۲۸ کمیته برای اجرای برنامه‌های دهه فجر ۱۴۰۱ پیش‌بینی شده است، تاکید کرد: در این کمیته‌ها ۸۱۹ عنوان برنامه با بیش از ۲۵ هزار برنامه جزئی در سطح استان برگزار می شود.

 

وی تصریح کرد: در این ایام نیز صدا و سیما ۴۵ برنامه، اتاق اصناف در ۹۴ اتحادیه، شهرداری مشهد با ۲۶۵ در کنار سایر ادارات و دستگاه‌ها فعالیت دارند و همچنین در ایام دهه فجر در ۶۰۰ مسجد فعال استان، ۸ هزار مدرسه و ۶ هزار پایگاه مقاومت بسیج و نواحی آن‌ها برنامه‌هایی برگزار می‌شود.

 

شبنم مقدم

ادامه مطلب

اجتماعی

اکران 509 اثر هنری در بهار 1402 شهر مشهد

منتشر شده

در

02 5 - اکران 509 اثر هنری در بهار 1402 شهر مشهد

 

509 اثرهنری را در فضای شهری بهار 1402  مشهد اکران می شود.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، علی مسافری، دبیر جشنواره هنرهای شهری شهرداری مشهد،در نشست خبری افزود: با توجه به تقارن آغاز بهار با ماه مبارک رمضان، مضامین مرتبط درنظر گرفته شده و یکی از محورهای فراخوان منتشر شده به «ماه مبارک رمضان» اختصاص داشته است.

 

وی گفت: امسال در استقبال از بهار 1402 سعی شده آثار از جنبه صرف زیباشناسی خارج شود و نگاه عمومی‌تری به آنها داشته باشیم.

 

مسافری خاطرنشان کرد: جشنواره استقبال از بهار 1402 در 8 بخش گلستان، هنرهای تعاملی شهری، آذین‌بندی شهری، آثار و آذین‌های نوری، دیوارنگاری، سرود، هنرهای نمایشی و هنرهای مردمی ویژه دهه مهدویت تعریف شده است.

 

وی گفت : استقبال از بهار سال آینده، 526 هنرمند در تمامی بخش‌ها شرکت کرده‌اند و 2 هزار و 59 اثر هنری دریافت شده که از این تعداد، 509 اثر را در فضای شهری و در بخش‌های مختلف کار خواهیم کرد.

 

وی از اعمال رویکرد عدالتی برای توزیع آثار در بخش‌ آذین‌بندی خبرداد و افزود: برهمین اساس، تمام مناطق شهری، به ویژه مناطق کم‌برخوردار مورد توجه جدی ماست و آثار را به فراخور این نیازمندی تقسیم‌بندی کرده‌ایم.

 

 

دبیر جشنواره هنرهای شهری شهرداری مشهد با اشاره به  طراحی چند اثر ویژه با رویکرد تعاملی در نقاط مختلف شهر مشهد خاطرنشان کرد: این المان‌ها، در 3 بسته مفهومی به ویژه کودکان تعریف شده است.

 

همچنین، حسین باغگلی ، معاون شهردار و رئیس سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد گفت: در باشگاه‌های ده گانه ویژه برنامه  و مجموعه‌ای از برنامه‌ها در گروه های سنی مختلف تهیه شده است.

 

 

رئیس سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد اظهار کرد: بیش از ۳۰ برنامه با مشارکت ستاد سازمان فرهنگی و معاونت های فرهنگی مناطق داریم؛ در ایام دهه فجر به جز شب شهادت حضرت زینب(س) نورافشانی داریم و تلاش کرده‌ایم  دهه فجر را به عنوان ایام شادی و فضاسازی برای شهر درنظر بگیریم.

 

وی گفت: مجموعه ای از برنامه فرهنگی ورزشی در مدارس هم با تعامل آموزش و پرورش داریم و رویداد نهایی به صورت شهری در بوستان ملت با حضور منتخبان مدارس برگزار می‌شود.

 

رئیس سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد افزود: ۱۳سالن ورزشی در سیزده منطقه برای فعالیت ورزشی تفریحی فرهنگی از ۱۰ صبح تا ۲۲ شب فعال می‌شوند.

 

شبنم مقدم

 

 

 

 

ادامه مطلب

فرهنگی

استاندار خراسان رضوی: حمایت از هویت ملی با حفظ آثار تاریخی میسر است

منتشر شده

در

photo 2023 01 26 10 54 28 - استاندار خراسان رضوی: حمایت از هویت ملی با حفظ آثار تاریخی میسر است

استاندار خراسان رضوی گفت: حفظ آثار تاریخی در راستای حمایت از هویت دینی و ملی است و برای بهره‌برداری از آن در مناطق مختلف کشور باید برنامه‌ریزی داشته باشیم.

به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، یعقوبعلی نظری، در جلسه انجمن میراث فرهنگی استان افزود: پیوستگی آثار تاریخی استان در کشورهای منطقه را هم باید مورد توجه قرار دهیم تا در ارتباط با هم به یک معنی و مفهوم منسجم دست پیدا کنیم.

وی ادامه داد: با توجه به وجود بارگاه منور رضوی در مشهد مقدس، بسیاری از آثار تاریخی نیز در ارتباط با حرم مطهر شکل گرفته است که باید به این موضوع توجه ویژه ای شود.

استاندار خراسان رضوی بیان کرد: برگزاری جلسات و نشست ها باید به هماهنگی و رفع تداخل دستگاه ها از طریق طرح مسائل و مشکلات مربوطه منجر شود، به همین دلیل باید از تمام ظرفیت های موجود در این راستا بهره برد.

اهمیت به پژوهش‌ در حوزه آثار تاریخی

معاون فرهنگی، اجتماعی و زیارت استانداری خراسان رضوی نیز گفت: مهمترین مولفه، نگاه و رویکرد ما به موضوع میراث فرهنگی است، زیرا این آثار را یک سرمایه ملی و معنوی می دانیم و به عبارتی حلقه وصل از گذشته به آینده هستند.

حجت‌الاسلام و المسلمین حجت گنابادی نژاد افزود: از سوی دیگر افق نگاه ما به تمدن نوین اسلامی است و باید نسبت میراث فرهنگی را با تمدن نوین اسلامی مورد سنجش قرار دهیم. بر همین اساس باید ارزش‌های تاریخی و نسبت آن را برای مردم بیان کنیم تا با استفاده از ظرفیت‌های مردمی برای حفاظت از آثار تاریخی اقدام شود.

وی بیان کرد: آثار تاریخی باید مکمل کننده و ارتقا دهنده هویت ملی، دینی و انقلابی ما باشند، باید شناخت مردم از آثار فرهنگی و تاریخی افزایش یابد و بر همین اساس باید رویکرد در خصوص موضوع میراث به جای سلبی و بازدارندگی، ترویجی و ایجابی باشد.

معاون استاندار خراسان رضوی اضافه کرد: برای شناسایی، حفاظت و معرفی آثار تاریخی نیاز به کار پژوهشی است و با توجه به ظرفیت بزرگی که در دانشگاه های استان وجود دارد باید غفلت های گذشته جبران شود.

حجت الاسلام گنابادی نژاد اظهار کرد: امتداد برخی از آثار تاریخی در کشورهای منطقه وجود دارد و باید در تعاملات بین المللی به این موضوع توجه ویژه‌ای شود.

هم‌چنین در این جلسه سیدجواد موسوی، مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی با اشاره به قانون تشکیل انجمن‌های میراث‌فرهنگی اشاره کرد و گفت: بنای بازه هور نخستین اثر از خراسان است که سال 1310 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

او افزود: تاکنون 1964 اثر تاریخی، فرهنگی، محوطه، تپه، اثر طبیعی و ناملموس از خراسان رضوی در فهرست میراث فرهنگی ملی ایران ثبت شده است.

موسوی با بیان این‌که نخستین انجمن میراث‌فرهنگی ایران در سال 1325 در نیشابور تشکیل شده است، گفت: در راستای اجرای قانون تاسیس انجمن میراث‌فرهنگی در روستاها، بخش‌ها و شهرستان‌های استان تاکنون از 33 شهرستان خراسان رضوی در 21 شهرستان انجمن میراث‌فرهنگی شهرستان تشکیل شده است.

او درباره اقدامات پژوهشی مرتبط با امام رضا(ع) اظهار کرد: مسیر هجرت امام رضا(ع) از مدینه تا مرو مورد پژوهش قرار گرفته است و چندین همایش علمی و پژوهشی با عنوان جاده ولایت برگزار شده است.

موسوی گفت: هم‌چنین در این مسیر رویدادهایی تعریف شده که برنامه‌هایی به صورت ویژه در نیشابور هر ساله برگزار می‌شود.

هم‌ چنین احسان زهره‌وندی، سرپرست معاونت میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی در این جلسه یادآور شد: با وجود این که استان 1963 اثر تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی دارد اما 23 میلیارد تومان اعتبار برای آن‌ها اختصاص یافته است.

هم‎چنین مهدی علیپور محمدیه مسئول انجمن‌های میراث‌فرهنگی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی در این جلسه گفت: تعداد 1156 روستای استان شرایط تشکیل انجمن میراث‌فرهنگی را دارند که تاکنون در 562 روستا این انجمن تشکیل شده است.

او ادامه داد: در حال حاضر تعداد 3 هزار و 55 نفر در انجمن‌های میراث‌فرهنگی استان عضویت دارند که 2 هزار و 750 نفر مرد و 305 نفر زن هستند، البته در روستای توزنده‌جان شهرستان فیروزه تمامی اعضای انجمن را زنان تشکیل داده و برنامه‌های فرهنگی بسیار خوبی را نیز با محوریت خانواده اجرا می‌کنند.

علیپور محمدیه با اشاره نقش انجمن‌های میراث فرهنگی در حفاظت از آثار تاریخی اظهار کرد: با همکاری اعضای انجمن‌ها تعداد هزار و 745 قلم شی تاریخی و فرهنگی کشف شده و از 52 مورد حفاری غیر مجاز جلوگیری شده است.

 

منبع:روابط عمومی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی

 

 

ادامه مطلب

برترین ها