با ما همراه باشید

فرهنگی

نشست‌ گذرگاه انقلاب؛ روایتگری رویدادهای انقلاب اسلامی در خانه انقلاب اسلامی مشهد برگزار شد

منتشر شده

در

photo 2022 02 06 07 30 35 - نشست‌ گذرگاه انقلاب؛ روایتگری رویدادهای انقلاب اسلامی در خانه انقلاب اسلامی مشهد برگزار شد

نشست‌ «گذرگاه انقلاب؛ روایتگری رویدادهای انقلاب اسلامی» همزمان با فرارسیدن ایام الله دهه فجر با حضور شاعران و روایتگران دوران انقلاب اسلامی در «خانه انقلاب اسلامی» مشهد برگزار شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، نشست‌ «گذرگاه انقلاب؛ روایتگری رویدادهای انقلاب اسلامی» همزمان با فرارسیدن ایام الله دهه فجر با حضور حجت الاسلام و المسلمین غلامرضا اسدی از یاران و شاگردان رهبر معظم انقلاب (مدظله العالی)؛ حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی و محمدحسین رحیمی، شاعر انقلابی در «خانه انقلاب اسلامی» مشهد برگزار شد.

 

حجت الاسلام والمسلمین علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی ضمن تسلیت شهادت حضرت امام علی النقی الهادی(ع) از ابتکار عمل نهاد کتابخانه های عمومی کشور در برگزاری سلسله نشستهای «گذر انقلاب» تقدیر کرد و گفت: این فصل از گذر انقلاب با محوریت شهادت آیت الله مصطفی خمینی به خراسان رضوی و خانه انقلاب شهر مقدس مشهد رسید. مکانی که در آن حضور داریم و این برنامه در آن برگزار می شود، خانه شخصی رهبر معظم انقلاب (مدظله العالی) که از سال 1347 تا 1357 در آن سکوت داشتند و امروز به نام «خانه انقلاب اسلامی» نامگذاری شده است.

وی تصریح کرد: در واقع «خانه انقلاب اسلامی» محل رفت و آمد بسیاری از بانیان و موسسین انقلاب اسلامی و محلی برای برنامه ریزی های انقلاب در مشهد توسط مثلث انقلاب در مشهد آیت الله العظمی سیدعلی خامنه ای(مدظله العالی)، شهید آیت الله عبدالحسین هاشمی نژاد(ره) و مرحوم آیت الله واعظ طبسی(ره) بوده است.

 

در ادامه حجت الاسلام و المسلمین غلامرضا اسدی از یاران و شاگردان رهبر معظم انقلاب (مدظله العالی) در دوران انقلاب گفت: سخن گفتن از وقایع شهادت فرزند برومند امام راحل(ره)، مجتهد، فقید، مفسر قرآن، ادیب سیاستمدار، دشمن شناس و همراه همیشگی ایشان، آیت الله مصطفی خمینی دشوار است.

وی در رابطه با زندگی حاج آقا مصطفی خمینی، افزود: ایشان در مدت اقامت خود در نجف برای خودسازی، سازندگی و انس با مسائل عرفانی به محضر آیت الله سیدمرتضی کشمیری، استاد عرفان رفتند. فردی که آیت الله قاضی طباطبایی در مورد ایشان می فرمایند«من توحید را از آیت الله کشمیری آموختم». نبوغ و استعداد حاج آقا مصطفی به اندازه ای بود که ایشان در سن 27 سالگی و در عنفوان جوانی موفق به کسب رتبه اجتهاد شدند و بی شک انتخاب رژیم شاهنشانی برای شهادت ایشان، انتخابی هوشمندانه بود.

اسدی با اشاره به فرمایش امام راحل(ره) مبنی بر اینکه «شهادت حاج آقا مصطفی یکی از الطاف خفیه خداوند بوده است»، گفت: در سال 1356 فردی به نام داریوش همایون مقاله ای می نویسد که در آن مدعی می شود امام خمینی(ره) یک فرد هندی است که در هندوستان با انگلیس و کشورهای استبدادی دیگر در ارتباط است. این امر باعث خشم مردم شد تا آنجا که در 19 دیماه 1356 مردم قم بر علیه این سخنان قیام کردند و با سرکوب شدید نیروی های ساواک مواجه شدند، در چهلم مردم قم مردم غیور تبریز قیام کردند و در چهلم شهادت مردم تبریز مردم یزد نیز به قیام برخاستند و این قیامها زمینه پیروزی انقلاب اسلامی و صحه ای بر لطف خداوند در شهادت حاج آقا مصطفی خمینی شد.

 

وی افزود: در جریان قیام مردم تهران در میدان ژاله و شهادت بسیاری از انقلابیون، امام خمینی(ره) فرمودند«ای کاش من در کنار مردم در میدان ژاله به شهادت می رسیدم اما مردم بدانند که دوران شاه دیگر تمام شد». اینگونه شد که انقلاب اسلامی در ایران به پیروزی رسید و امام خمینی(قدس سره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران شدند. امام راحل(ره) بر این اعتقاد بودند که همه قدرتها از بین می روند، آمریکا، شوروی، انگلیس و جز قدرت خدا هیچ قدرتی در جهان باقی نخواهد ماند.

در ادامه این برنامه کتاب «بازتابها و پیامدهای رحلت اسرار آمیز آیت الله مصطفی خمینی به روایت اسناد» اثر سجاد راعی‌گلوجه نیز توسط سیدمسعود موسوی، دبیر شورای امر به معروف و نهی از منکر اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی معرفی و بخشی از کتاب خوانش شد. در این اثر پیامدهای رحلت اسرار آمیز آیت ا.. مصطفی خمینی به روایت اسناد ساواک بررسی شده است.‌ آیت ا.. سید مصطفی خمینی قبل از نهضت امام (ره) با فعالیت‌های سیاسی آشنا شد، اما به صورت جدی با شروع نهضت، وارد عرصه فعالیت سیاسی شد و در مقاطع گوناگون نهضت، در قم و تبعیدگاه‌های ترکیه و عراق، فعالیت‌های سیاسی ضد رژیم پهلوی را همواره با ثبات قدم ادامه داد. ایشان یکی از ارکان اصلی نهضت امام خمینی (ره) بود و در پایان حیات خود با رحلت اسرارآمیز (که به ساواک نسبت داده شد) و تاثیری که مجلس ختم و ترحیم وی بر فرآیند پیروزی انقلاب اسلامی گذاشت، از وی به عنوان ستاره صبح انقلاب و سپیده گشای انقلاب نام برده شده است.

 

 

 

منبع: روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی

فرهنگی

خراسان رضوی 18 میلیارد ریال صادرات کتاب داشت

منتشر شده

در

photo 2022 05 10 16 40 29 - خراسان رضوی 18 میلیارد ریال صادرات کتاب داشت

سرپرست معاونت فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: در سال گذشته بیش از ۳هزار و ۹۰۰ عنوان کتاب در خراسان رضوی تولید شد که در نهایت منجر به صادرات بیش از ۱۸ میلیارد ریال کتاب از این استان شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،جلیل سروری افزود: به دلیل تغییرات سیاسی در کشور افغانستان به عنوان یکی از مهمترین مقصد های کتاب های چاپ شده در این استان ، این رقم نسبت به سال ۱۳۹۹ کاهش داشته است و امیدواریم در سال جاری این کاهش جبران شود.

وی ادامه داد: این در حالی است که در این مدت ۲ هزارو ۶۱۳ عنوان کتاب با شمارگان 2۶۶هزار و ۷۵۲ جلد تعداد عناوین خروج کتاب از گمرک می باشد.

سرپرست معاونت فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی بیان کرد: سال گذشته بیش از 3 هزار و ۶۶۰ عنوان کتاب برا‌ی اخذ مجوز به دبیرخانه نظارت بر نشر کتاب استان رسید.

او گفت: 3 هزارو ۸۴۶ عنوان کتاب مجوز انتشار گرفتند که تاکنون 3 هزار و ۹۸۲ عنوان کتاب چاپ شده اعلام وصول شد.

سروری در خصوص شمارگان این کتاب‌ها افزود: 6میلیون و ۲۰۴ هزار و ۲۳۲ جلد شمارگان کتاب های چاپ شده در سال ۱۴۰۰ می باشد.

ادامه مطلب

زیارت

رویداد ملی فهما، مشهد را به عنوان پایتخت فرهنگ و هنر مساجد اسلامی شناخت

منتشر شده

در

photo 2022 05 12 18 30 37 - رویداد ملی فهما، مشهد  را به عنوان پایتخت فرهنگ و هنر مساجد اسلامی شناخت

معاون ساماندهی و شبکه‌سازی ستاد هماهنگی کانون‌های مساجد کشور:
مشهد به عنوان پایتخت فرهنگ و هنر مساجد اسلامی شناخته شد

 

معاون ساماندهی و شبکه‌سازی ستاد هماهنگی کانون‌های مساجد کشور گفت: در رویداد ملی فهما، مشهد به عنوان پایتخت فرهنگ و هنر مساجد اسلامی شناخته شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،مرتضی طاهریان، دبیر سومین رویداد ملی فهما،در نشست خبری آئین پایانی رویداد ملی فهما

 

افزود: .  از سال ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۷ اقدامات اولیه صورت گرفت تا اینکه ظرفیت‌ها را بهتر بشناسیم و بهتر عرضه کنیم. در حال حاضر سامانه بچه‌های مسجد محلی برای بارگزاری توانمندی‌های نوجوانان و جوانان مسجدی شده است.

 

معاون سامان‌دهی و شبکه‌سازی ستاد هماهنگی کانون‌های مساجد کشور خاطرنشان کرد: ۲۶ هزار کانون فرهنگی و هنری در مساجد سراسر کشور فعالیت دارند و ما تلاش کردیم که با طراحی رویداد ملی فهما به فعالیت‌های این کانون‌ها انسجام بخشیم‌ که ۱۹ هزار و ۸۶۵ کانون در این طرح همراهی می کنند.

 

طاهریان با اشاره به دو سیاست این ستاد افزود: در این میان دو سیاست جدی از جمله انتظام‌بخشی و کیفی‌سازی را دنبال می‌کنیم که تاکنون در مرحله انتظام‌بخشی قرار داشته‌ایم و پس از آن به مرحله کیفی‌سازی می رسیم.

وی گفت: با انتظام‌بخشی می‌توان گفت که فعالیت‌های بچه‌های مسجدی در قالب سه شبستان فرهنگ، هنر و نوآوری و ۱۲ رواق طراحی شده است.

 

وی ادامه داد: رویداد ملی فهما موجب شد تا فعالیت‌های کانون‌ها به صورت کاملا مدون و ثبت‌شده در سامانه بچه‌های مسجد بارگزاری شود. ضمن اینکه در رویداد ملی فهما از ۱۳ کانون در قالب ۱۲ رواق و در کنار آن نیز از ۲۴ کانون دیگر تقدیر می شوند.

 

طاهریان با بیان اینکه کانون‌های برتر در رویداد ملی فهما علاوه بر دریافت هدایای نقدی مورد حمایت نیز قرار می گیرند، گفت: به عنوان نمونه کانون‌های برتر برای دریافت کارت اعتباری فهماکارت در اولویت قرار دارند و کانون‌های برتر در حوزه کارآفرینی برای دریافت تسهیلات لازم به وزارت کار معرفی می شوند.

 

دبیر سومین رویداد ملی فهما با اشاره به کانون‌های فعال مساجد در روستاها عنوان کرد: با توجه به امتیازات در طرح ملی فهما حدود ۴۸ درصد و تقریبا نیمی از فعالیت‌ها مربوط به کانون‌های فعال در روستاها است و پنج استان شامل قم، خراسان رضوی، گلستان، چهار محال بختیاری و اردبیل به مرحله پایانی داوری پایتخت فهما راه پیدا کردند.

 

وی گفت: پس ازجمع بندی نظر داوران در رویداد ملی فهما، استان خراسان رضوی به عنوان پایتخت فرهنگ و هنر مساجد اسلامی شناخته شد و روز جمعه ۲۳ اردیبهشت‌ماه این عنوان به شکل رسمی اعلام می شود.

وی افزود: خراسان رضوی همیشه مبداء اقدامات خوب فرهنگی بوده و در سال ۱۴۰۱ با تلاش بیشتر در حوزه فرهنگی و سایر حوزه‌های مرتبط با مساجد ورود می کند.

 

شبنم مقدم

 

ادامه مطلب

فرهنگی

صدور نخستین موافقت اولیه برای ایجاد مجموعه گردشگری کشاورزی در شهرستان زاوه

منتشر شده

در

photo 2022 05 06 10 57 42 - صدور نخستین موافقت اولیه برای ایجاد مجموعه گردشگری کشاورزی در شهرستان زاوه

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تربت حیدریه و زاوه از صدور نخستین موافقت اولیه برای ایجاد مجموعه گردشگری کشاورزی در شهرستان زاوه خبر داد.

 

به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ،علی محمدی،رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تربت حیدریه و زاوه با اعلام این خبر افزود: با پیگیری‌های صورت گرفته موافقت اولیه مزرعه گردشگری کشاورزی با محوریت زعفران در زمینی به مساحت حدود 70 هزار مترمربع در شهرستان زاوه صادر شده است.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تربت حیدریه و زاوه ادامه داد: شهرستان زاوه و تربت حیدریه دارای بیشترین سطح کشت زعفران در کشور و جهان را داراست و به‌عنوان یکی از قطب‌های زعفران معروف است و به همین دلیل گردشگری کشاورزی یکی از فرصت‌ها و ظرفیت‌های گردشگری در این منطقه است که بهره‌برداری از آن در دستور کار قرار گرفته است.

محمدی اظهار کرد: در این طرح گردشگری با تعامل بین کشاورز و گردشگر تجربه فعالیتهای کشاورزی، دامداری، خدماتی، پذیرایی سنتی و … در معرض دید گردشگران قرار می‌گیرد.

او یادآور شد: گردشگری کشاورزی به عنوان یکی از شاخه‌های نوین گردشگری ارتباط عمیق و مستقیم با محیط روستایی دارد و با بهره‌گیری از فعالیت‌های کشاورزی می‌توان شاهد توسعه پایدار یک منطقه بود.

محمدی اظهار کرد: در فصل برداشت زعفران، گردشگران زیادی از مناطق مختلف کشور و جهان در قالب تورهای گردشگری زعفران از این شهرستان بازدید و با مراحل کشت، داشت و برداشت زعفران و همچنین فرآوری‌های زعفران آشنا می‌شوند و خوشبختانه در سال گذشته با استقبال بسیار خوبی مواجه شده است.

محمدی ادامه داد: فصل برداشت محصول زعفران، با توجه به داشتن جلوه های زیبای بصری، از جذابیت بسیاری برای گردشگران، عکاسان و طبیعت گردان برخوردار است.

او یادآور شد: زعفران علاوه بر نقش برجسته‌ای که می‌تواند در اقتصاد منطقه بازی کند، فرصتی ناب برای حضور گردشگران، آشنایی آنان با نحوه برداشت طلای سرخ و به سوغات بردن محصول تازه برداشت شده کشاورزان است.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری تربت حیدریه گفت: این اداره در آینده برگزاری جشنواره‌هایی با هدف گردشگری مزرعه در زمان برداشت محصول زعفران را در برنامه دارد تا با معرفی بهتر این محصول به درآمدزایی بیشتر کشاورزان هم کمک کند.

محمدی افزود: توسعه گردشگری مزارع زعفران یکی از راهکارهای رونق اقتصادی شهرستان‌های تربت حیدریه و زاوه است و گردشگری کشاورزی از شاخه‌های مهم گردشگری در جهان و ایران است، فعال شدن این شاخه گردشگری در شهرستان‌های تربت حیدریه و زاوه، با توجه به مزارع گسترده زعفرانی که دارند، می‌تواند افق‌های نوینی را پیش روی منطقه بگشاید.

شهرستان زاوه به مرکزیت دولت‌آباد در فاصله حدود 175 کیلومتری مشهد، مرکز استان خراسان رضوی قرار دارد.

 

 

 

منبع:روابط عمومی  میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها